EERSTE BLAD. 9T VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! ZATERDAG 20 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 100 Wetten en zeden. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Geëxposeerd op de HANiJTO te Goes, van 20 27 BVJei. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20, Losse nummer» 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kl^ng Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen Voor hen, die in deze dagen alles van sociale wetten en sociale maatregelen ver wachten, is het thans een slechte tijd, om de eenvoudige reden dat het geld voor dergelijke wetten en maatregelen ont breekt. Inplaats dat we wat dit betreft verder gaan, zal het misschien zelfs noo- dig zijn, althans tijdelijk, te retireeren en een stap terug te doen. Wij behoeven hierover niet al te zeer te treuren, althans wanneer met een tijde lijke stilstand in de wetgeving gepaard gaat vermeerderde belangstelling voor de Christelijke moraal. Het recht, en in dit verband bedoelen we het positieve recht, is van groote betee- kenis. Wij' mogen den invloed van recht en wet niet onderschatten. Maar we moe ten toch ook niet vergeten dat de grenzen van het positieve recht volstrekt niet samenvallen met die van het Recht, de door God ingestelde orde. Volgens het 'geldende recht mag iemand zich niet aan openbare dronkenschap schuldig maken, maar niemand legt hem een stroobreed in den weg als hij bin nenshuis zich aan de schrikkelijkste dron kenschap overgeeft. Volgens de wet gaat hij vrijuit, en toch handelt hij in strijd met het goddelijk recht. Wanneer iemand openlijk onzedelijke handelingen verricht, dan wordt hij vol gens de bepalingen van de wet gSstraft, maar wie binnenshuis een onzedelijk le ven leidt, komt met de wet niet in bot sing. En toch heeft hij op gruwelijke wijze het recht geschonden. Een patroon kan aan alle wettelijke voorschriften ten opzichte van zijn perso neel voldoen, en toch handelen in strijd met het recht. En omgekeerd kan een arbeider zijn patroon op tal van wijzen onrechtmatig benadeelen, zonder dat er zelfs kans is, dat hij voor wetsovertreding kan worden aangeklaagd. Hieruit blijkt reeds, hoe verkeerd het is van de wetgeving alles te verwachten. De wetgeving regelt alleen de u i t w e n- d i g e verhoudingen en dan nog slechts gedeeltelijk. De wet kan bepalen hoe lang de ar beidsduur zal zijn, onder welke omstan digheden al dan niet mag worden ge werkt, hoe lang de rusttijden moeten zijn en zooveel meer. Maar verder dan de verhoudingen voor zoover ze uitwendig regelbaar en contro leerbaar zijn, kan de wet niet gaan. De wet richt zich niet tot het hart, tot het geweten. De patroon die zijn ondergeschikten als honden behandelt, die vloekt en scheldt wordt als regel door de wet niet getroffen En de arbeider, die met wrok en haat in het hart zijp werk doet, omdat het nu eenmaal niet anders kan, maar die niet werkt met zijn ziel en zinnen, gaat voor de wet vrijuit. En zoo kunnen de maatschappelijke wanverhoudingen steeds grooter worden en de sociale ellende steeds ernstiger ver houdingen aannemen, zonder dat de wet daaraan ook maar iets kan veranderen. Wat het hoogste is en het beste in het leven wordt niet verkregen door wette lijke bepalingen, maar langs zedelijken weg, doordat de eischen van het recht Gods weerklank vinden in de conscien- tiën. Een ideale sociale verhouding als in het boek Ruth wordt geteekend, is niet door wettelijke maatregelen te bereiken. Ditzelfde geldt ook op ander gebied, b.v. de Zondagsrust. Ook hier kan de wet niet verder gaan dan tot den uitwendigen kant: het bevorderen van de rust, ter- wjl misschien degene die op deze wijze jn zijn arbeid belemmerd wordt, in zijn hart en wie weet, ook wel met den mond, vloekt tegen het vierde gebod. Uit dit alles volgt niet, en mag niet worden afgeleid, dat wetten en voorschrif ten dus maar achterwege moeten blijven. Dwingende maatregelen kunnen nood zakelijk zijn om de ontwikkeling en de openbaring van de zonde, die niets an ders is dan ongerechtigheid, eeni- germate te stuiten. Er is een tijd geweest, toen het libera- isme het Woord Gods als leidraad voor et publieke leven verwierp, dat hieraan geen aandacht werd geschonken, met het gevolg, dat het recht verkracht werd. j ifr,v^ te k6uren en terecht heeft n partn dan ook reeds meer dan n. halve eeuw geleden voor sociale wet geving het pleit gevoerd. ven verkeert handelt echter, wie van de wetgeving alle heil verwacht. ooral in dezen tijd nu noodgedwongen P beperking moet worden aangestuurd, sM-m i nooc^g hieraan volle aandacht te ...f®® ,°P de eischen van het Recht, te j Christelijke moraal volle nadruk ROND DE KABINETSFORMATIE. Wij zijn gemachtigd zegt de „Maas bode", het navolgende mede te deelen: Waar is, dat de formatie van een par lementair Kabinet, voortgekomen uit en steunende op de fracties der Liberalen, Vrijzinnig-Democraten, Anti-rev olu ti onai- ren, Ghristelijk-Historisehen en Roomsch Katholieken is mislukt, omdat de R.K. Kamerfractie, gelijk te voren voldoende bekend was, om zoowel principieele als practische redenen niet bereid bleek daar aan hare medewerking te verleenen. Deze vooral ook de practische be zwaren tegen de vorming van een parle mentair Kabinet op zoo breede, weinig samenhang vertoonende basis, bleken ook na het bekend worden van den uitslag der verkiezing onverzwakt te gelden. Onwaar is, dat de heeren Aalberse en van Schaik zouden verklaard hebben, dat zij, indien daartoe aangezocht, niet bereid zouden zijn te pogen een parlementair Kabinet op minder breede basis te vor men. Onwaar is ook, dat de formatie van een Rechtsch Parlementair Kabinet zou zijn afgestuit op gebrek aan voldoende mede werking van de zijde der Christelijk- Historische of Roomsch-Katholieke Ka merfractie. zwagers zijn, zullen elkaar in de eerste week van Juni ontmoeten te Turnu-Se- verin, gelegen aan de Roemeensche zijde van den Donau. Bij deze gelegenheid zal de eerste steen gelegd worden voor een internationale brug over den Donau, waaromtrent het plan reeds werd meege deeld. Volgens een officieele mededeeling bedroeg op 12 dezer het aantal steun trekkende werkloozen in Frankrijk 300.484, d.i. 5292 minder dan een week te voren. Deze afneming der werkloos heid is in hoofdzaak te Parijs en omstre ken waargenomen. In het abattoir van Lissabon zullen 250 prachtige vechtstieren worden ge slacht, als gevolg van de afnemende be langstelling in Portugal voor stierenge vechten en onder invloed van de verhoog de populariteit van voetbalwedstrijden en andere sportgebeurtenissen. Tusschen het departement van lucht vaart en de ministeries van onderwijs in de Duitsche landen worden besprekingen gevoerd over het invoeren van verplicht onderwijs op alle scholen in zelfbescher ming tegen luchtaanvallen. In sommige scholen wordt een dergelijk onderwijs reeds gegeven. Het onderwijs zal, naast nemersorganisaties in de sigarenindustrie over de vernieuwing van de Collectieve Arbeidsovereenkomst. Van werkgevers zijde was loonsverlaging voorgesteld, be rekend hunnerzijds van 7 pot. voor de sigarenmakers. Volgens het verslag der onderhandelingen in het orgaan van den Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbewer- kersbond schatten echter de werknemers de verlagingen op 12.08 pet. tot 18.63 pet. ten hoogste en van 7.58 pet. tot 9 pot. ten laagste. Verdere besprekingen zijn dezer dagen te Utrecht gehouden. Het laatste overleg met de werkgevers heeft geen resultaat opgeleverd. De orga- nisatiebesturen moeten nu heden (Zater dag) beslissen of zij de werkgeversvoor- stellen aanvaarden of niet. Destructie van afgekeurd vee en vleesch. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is aan de gemeen ten, aan welke ontheffing was verleend tot 1 Juni 1933 van de verplichting om vleesch onbruikbaar te maken door mid del van een destructor, wederom die ont heffing verleend tot 1 Juni 1934. Commissie-Weiter ontbonden. Bij Koninklijk Besluit is thans de bij K. B. van 26 October 1931 ingestelde Ingezonden mededeelingen. De Japansche opmarsch naar Peking. De paniekstemming neemt van uur tot uur toe. Betreffende den opmarsch der Japan sche troepen naar Peking wordt door het Ghineesche hoofdkwartier gemeld, dat de Japanners in twee colonnes van het Noorden en Oosten naar de stad optrek ken. De Ghineesche troepen trekken op ordelijke wijze terug. Van uur tot uur neemt de paniekstem ming in Peking toe. De Ghineesche verlie zen bij de gevechten bij Koepeikan zouden 10.000 man hebben bedragen. Vrijdag is opnieuw een Japansch bom bardementsvliegtuig boven Peking ver schenen, dat zeven bommen liet vallen. Ghineesch afweergeschut werd in actie gebracht, doch zonder resultaat. De be wakingstroepen in de regeeringswijk van Peking zijn versterkt. Bom ontploft op het station Tientsin. Honderdtal dood en en gewonden. Gisteren is op het station te Tiëntsin een bom van groote explosieve kracht ontploft. Daar het station stampvol sol daten was en vluchtelingen uit het ge bied waar de krijgsbedrijven aan den gang zijn, was het aantal slachtoffers van de zen aanslag zeer groot. Er zou een hon derdtal dooden en gewonden gevallen zijn Het stationsgebouw geraakte na de ont ploffing in brand en werd voor een deel vernietigd. De dader van den bomaanslag is ontkomen zonder herkend te worden. Duitsche concessie aan Mac Donalds plan. In de algemeene commissie ter ont wapeningsconferentie te Genève zeide, na een optimistische inleidende rede van voorzitter Henderson, de Duitsche gede legeerde Nadolny, dat hij namens zijn re geering hier verklaren kon, dat Duitsch- land het ontwerp-ontwapeningsplan-Mac Donald niet slechts, zooals tot nu toe, als basis, voor onderhandelingen, maar als basis voor de te sluiten conventie aan neemt. Voor zoover Duitschland wijzigin gen heeft voor te stellen, zullen deze in overeenstemming zijn met deze nieuwe houding. De Duitsche regeering is bereid er in toe te stemmen, dat de sterk bewapende staten nog gedurende een precies te be palen aantal jaren, b.v. tien, aanvalswa penen zouden mogen bezitten, zonder dat Duitschland het bezit van die wapen- soorten thans ook voor zichzelf zou op- eischen. Italië kan niet betalen. Reuter meldt, dat het rapport van de financieele commissie dat gedeponeerd is bij de Italiaansche Kamer tot de conclu sie komt, dat het een onmogelijkheid is voor Italië om de schulden aan de Ver- eenigde Staten te betalen. Korte Berichten. 1 In het noordelijk deel van Chili is het gebruik van bier zoo sterk toegeno men, dat in de meeste brouwerijen over werk verricht moet worden. Deze noorde lijke streek staat officieel nog steeds be kend als de „droge zone", waar geen al coholhoudende dranken mogen worden verkocht. De regeering heeft echter be paald, dat bier geen alcoholhoudende drank is! Koning Carol van Roemenië en ko ning Alexander van Joego-Slavië, die theoretische lessen, practische oefeningen bevatten. Dr Schacht is gisteren te Londen aangekomen. Hij zal morgen informeele besprekingen voeren met den president van de Bank van Engeland, Montagu Norman. De Fransche Senaat verwierp een korting van 5 pet. op zekere hoofdstuk ken van de militaire begrooting. De Duitsche minister Göring is on verwacht te Rome aangekomen. Men hecht aan dit bezoek, twee dagen na Hit- Iers groote rede, bijzondere beteekenis. De groote fascistische raad zal in ver band hiermede bijeenkomen. Nieuwe korting op Indische pensioenen? Uit Batavia wordt gemeld: De regeering heeft andermaal de moge lijkheid van een korting op de pensioe nen in overweging genomen. Ditmaal wordt een korting van 17 pet. over wogen, behoudens voor de laagste pen sioenen, waarvoor een afzonderlijke re geling zal worden getroffen. Werkloozensteun en de gemeenten. Naar de Telegr. verneemt, hebben Ged. Staten van Noord-Holland bij de gemeen tebesturen in hun provincie een onder zoek ingesteld naar den druk van den werkloozensteun op de gemeentefinan- ciën. Deze uitgaven nemen een enormen om vang aan en het rijk draagt alleen bij in den steun van die werkloozen, welke werkzaam waren in bedrijven, waarin naar het oordeel van de regeering crisis werkloosheid heerscht. Bij de behande ling van de provinciale begrooting voor 1933 werd hierop gewezen door den heer Polak, waarop Ged. Staten overweging toezegden om zich hierover tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken te wenden. Inmiddels is bekend geworden, dat de regeering een nadere regeling in over weging heeft genomen. Ged. Staten heb ben nu op bespoediging daarvan aange drongen. Een aantal gemeenten in N.- Holland en zeker niet in Noord-Hol land alleen kan reeds nu zonder rijks onderstand in de kosten van de gemeen tehuishouding haar begrooting niet meer sluitend maken en de kosten van werk verschaffing en werkloozensteun werken dermate ruïneus, dat dit aantal spoedig nog dreigt te vermeerderen. Economische raad benoemd. Naar wij vernemen, is tot voorzitter van den Economischen Raad benoemd Prof. Ir I. P. de Vooys, directeur van de Alg. Kunstzijde Unie te Arnhem en tot leden: Pater Mr D. Beaufort O.F.M. Utrecht, Mr H. Bijleveld, Amsterdam, Prof. Mr W. A. Bonger, Amsterdam; Prof. G. W. J. Bruins, Wassenaar; Prof. Mr P. A. Diepenhorst, A'dam; Ir A. Groothoff, Amersfoort; Dr E. Heldring, Amsterdam; Prof. H. A. Kaag, Tilburg; Mr H. van Maanen, Zeist; Dr F. E. Posthuma, te 's-Gravenhage; J. A. Stokdijk, Rotterdam; Mr L. J. A. Trip, Amsterdam; Prof. Mr F. de Vries, Rotterdam en Gbr. J. I. M. Weiter, 's-Gravenhage. Loonsverlaging In de sigaren-Industrie? Er zijn verschillende besprekingen ge houden tusschen de werkgevers- en werk staatscommissie ontbonden. Aan deze was opgedragen aan H. M. de Koningin zoo danige voorstellen te doen, als in verband met de noodzakelijkheid van een blijven de en aanzienlijke verlaging van het peil der Rijksuitgaven dienstig waren te ach ten. Tevens is bevorderd tot groot-officier in de Oranje-Nassau-orde Gh. J. I. M. Welter, oud-vice-president van den Raad van Indië, lid-voorzitter van de thans ontbonden commissie. Middelburg. Het eerste Molen waterconcert De eerste muziekuit voering op het Molenwater is gisteren ge geven onder begunstiging van prachtig Meiweder. Een groot aantal stadgenooten was dan ook opgekomen om van de goede muziek van ons Middelburgsch Muziek korps en van den heerlijken avond te genieten. Het eerste concert was in alle opzichten geslaagd. Ghr. Jongemannenver- e e n i g i n g. De Chr. Jongemannen Ver- eeniging alhier, vroeger genaamd Chr. J ongelingsvereeniging, herdenkt heden haar 60-jarig bestaan. Mede met het oog op de tijdsomstandigheden besloot het be stuur aan deze herdenking een sober ka rakter te geven. In den avonddienst in de Nieuwe Kerk hoopt ds B. J. Rijnders, oud- lid der G. J. M. V. morgen een herdenkingsrede uit te spreken. Parkeeren Op Hemel vaartsdag. De regelings-comm. voor den Bondsdag van het Nederl. Jongelings Verbond verzoekt ons mede te deelen, dal na overleg met den Commissaris van Po litie, besloten is auto's en autobussen op 25 Mei alleen te laten parkeeren op de Loskade en te bepalen, dat rijwielen die nen opgeborgen te worden in de daarvoor bestemde rijwielbergplaatsen. Alhier is opgericht een ver- eeniging van cactusliefhebsters en -lief hebbers. Voorzitter werd de heer J. H. Koers, secretaris J. C. de Dreu, penning- meesteresse Mevr. Terweer, commissaris sen A. Minderhoud en F. Bossehaart. Goes. Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie in dit nummer, waarin een huisvlijttentoonstelling, waarvoor een groot aantal inzendingen uit tal van plaatsen is toegezegd, uitgaande van den Chr. Besturenbond wordt aangekon digd. Dergelijke tentoonstellingen trekken meestal veel belangstelling en vooral hier wekken wij op tot druk bezoek, omdat vele werkstukken zijn vervaardigd door werkloozen in de afgeloopen wintermaan den. Dat deze tentoonstelling veler sym pathie heeft, blijkt wel uit het groot aan tal medailles, dat is toegezegd, n.l. door den Burgemeester van Goes, Wethouder van Melle, Mr J. W. Goedbloed, de heeren Dr J. J. v. d. Berg, Dr J. G. v. d. Velde, J. J. Duvekot, J. Boer, Ijzerhandel; Dag blad „De Zeeuw"; fa. Oosterbaan en Le Cointre; T. Faberij de Jonge en door den Chr. Besturenbond. Verder stelde een 20-tal winkeliers ar tikelen uit hun winkels als prijzen be schikbaar. Door de fa. J. Nooitgedagt en Zonen te IJlst (in gereedschappen) werd een blok schaaf (uit eigen fabriek) beschikbaar ge steld en door de fa. wed, Planckea en Binnenland. De commissie-Weiter ontbonden. De Kabinetsvorming. Nieuwe korting op de Indische pen sioenen. Buitenland. Weer optimisme te Genève. De opmarsch der Japanners. Ingezonden Mededeeling. Zoon te Zwijndrecht een vulpenhouder met gouden pen voor het best uitgezaag de model, ontwerp Middelhoek (door deze firma uitgegeven). Verder ligt het in de bedoeling nog eenige prijzen aan te koopen, zoo moge lijk uit de inzendingen. Men zal in de zaal van de Chr. Be waarschool een kopje thee tegen zeer bil lijken prijs kunnen bekomen. De tentoonstelling is Woensdagavond, Donderdagmiddag en -avond geopend. Tot bestuurslid van bet muziek gezelschap „Euphonia" is in de vacature D. A. Constandse gekozen de heer J. M. van Bommel van Vloten. De bestuursfuncties zijn aldus verdeeld: Mr J. H. M. Stieger, voorzitter; J. G. Pilaar, penningmeester; J. M. van Bom mel van Vloten, secretaris. Kapelle. Onder voorzitterschap van den heer P. M. Keim, kwam de afdeeling Kapelle der Vereen, tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland in leden vergadering bijeen. De afdeeling telt 68 leden en een coöpe ratie. Het ledental bleef bestendigd. De penningmeester deed rekening en verant woording. De ontvangsten bedroegen f 64.75, de uitgaven f 71.25, nadeelig slot f 6:50. Herkozen werden de bestuursleden Ds A. Scheele, voorzitter en P. Vermaire. Als afgevaardigden naar de jaarvergade ring werden benoemd de heeren M. de Jager Az., J. van Wijnen en F. P. de Graaf. Getracht zal worden om een spre ker te laten optreden in het belang der stichting in de maanden September of October. De pluk van kruisbessen heeft te Kapelle een aanvang genomen. Borssele. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Alle leden tegenwoordig. Een schrijven van B. en W. uit Poort vliet om de graanoogst, zooveel maar kan met de sikkel en niet met de maaimachine te doen snijden, teneinde de werkeloosheid zoodoende te bestrijden, werd voor ken nisgeving aangenomen, daar die zaak door organisaties op landbouwgebied al ter hand genomen wordt. De rioleering open bare school, raming f 130, werd door den raad aangenomen met 5 voor en 2 stem men tegen ;(tegen Bruinooge en Almekin- ders). Besloten werd de vuilnisbak staan de in zoogenaamd Lombok, op te ruimen. Bij stemming waren vijf voor en twee te gen. Een verzoek ingekomen van J. de Winter en Smits, om aansluiting bij de P.Z.E.M. Dit werd ingewilligd op dezelfde voorwaarden als voor andere buiten de kom der gemeente wonende aanvragers. Daarna kwam een verzoek van de weeg brug (haven) om een strookje grond in erfpacht, teneinde daar een grootere weeg brug (15 ton) te kunnen plaatsen. De voor zitter wil eerst uitgemaakt zien: vrij geven of aan banden leggen (dit omvat hier medezeggingschap der gemeente in de weegbrug) in 't spel is. Bij stemming wa ren vijf voor en twee tegen vrij geven. Tegen vrij geven stemden dhrn Rottier en M. de Regt Joz. Hiermede was bet voorstel van dhr Dekker aangenomen en zal een en ander in een akte worden vast gelegd, zoodat bij verdere onkosten de ge meente daar buiten valt. Nog was een verzoek ingekomen van dhr G. v. Nieu- wenbuize om een gedeelte van het koets huis te buren tegen een vergoeding van f 5. Dhr De Regt kon zich met dat verzoek niet vereenigen. Hij vond het beter, dat de Raad zelf bepaalde wat de huur per jaar moest zijn. Hij stelde voor f 10 te vragen. Het voorstel van De Regt wordt met vier tegen en drie voor verworpen. Het verzoek van dhr Nieuwenhuize werd met vier voor en drie tegen aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1