Kerknieuws Onderwijs. Rechtzaken de export »»n lar>d- en tuinbouwproduc ten is komen te verkeeren maken het noodzakelijk dat de steun aan dun land bouw in andere banen wordt geleid. De steunmaatregelen aan het zuivelbedrijf, waarbij tegen zeer lage prijzen zuivelpro ducten worden geëxporteerd zijn op den duur niet vol te houden, zoodat terecht een beperking van den veestapel nood zakelijk wordt geacht. De wanverhouding tusschen het stedelijk loon- en prijspeil en dat op het platteland zal dienen te worden gewijzigd om te komen tot verbe tering van den toestand op het platteland. Een beperking van de productie, zooals deze reeds is vastgelegd in de steunwet- ten ten behoeve van de tarwe, suikerbie ten en vlasteelt, alsmede de varkenshou derij werd noodig geacht. In verband met de zeer verminderde export onzer landbouw en tuinbouwpro ducten zal men zich noodzakelijkerwijze meer op voorziening van de binnenland- sche markt moeten toeleggen. Aangedrongen dient te worden op het heffen van een invoerrecht op granen. Hierdoor zal een deel van het bouwland beteeld kunnen worden met haver en rog ge, waarvan de verbouw thans niet loo- nend is. Invoer van land- en tuinbouwproduc ten, die tegen eiken prijs op de Neder- landsche markt worden geworpen, dient te worden voorkomen door het heffen van een invoerrecht naar het gewicht en niet naar de waarde. In België en Amerika wordt o.a. dit systeem toegepast, waar door de heffing van het invoerrecht meer aan het doel beantwoordt. Bij de heffing van invoerrechten zal een verschillend tarief moeten worden toegepast voor de verschillende landen, teneinde de han delsbetrekkingen met die landen naar welke wij meer uitvoeren dan invoeren, niet te schaden. Het buitenlandsche fruit, dat hier op bepaalde tijden beneden de productie prijs wordt ingevoerd, dient met een in voerrecht per K.G. te worden belast. Aan gedrongen werd op het treffen van maatregelen voor den aardappeloogst '33. Een eventueel overschot aan aardappe len dient tijdig uit de markt genomen te kunnen worden. De aanwezigheid vau zeer groote hoeveelheden goede consump tieaardappelen op een tijdstip dat bui tenlandsche vroege aardappelen op de Nederlandsche markt worden aange voerd, wettigt het heffen van een invoer recht op deze aardappelen. Inkrimping van den veestapel wordt noodzakelijk geacht om een verbetering van de zuivelprijzen te verkrijgen. Aangedrongen dient te worden op een verlaging van de waterschapslasten en het verstrekken van een uitkeering uit het Wegenfonds ten behoeve van het on derhoud der tertiaire wegen. Besloten werd het nieuwe concept-ur gentieprogramma op de e.v. Hoofdbe stuursvergadering aan de orde te stellen. Hationaliseering landar beid. Besloten werd bij de regeering aan te dringen om een consulent aan te stel len die de mogelijkheid van rationalisee ring van den landarbeid in studie kan némen en voorlichting kan verleenen over de aanschaffing en verbetering van land bouwwerktuigen. Ambachtstarieven. Mededee- ling werd gedaan van een ingekomen schrijven van de commissie Ambachtsta rieven, ingesteld door de Z.L.M., waarin een aantal conclusies over de geldende tarieven voor verschillende werkzaamhe den zijn opgenomen. Besloten werd deze in afschrift aan de afdeel ingen toe te zenden. De commissie vestigde O'.a. de aandacht op de aanzien lijke besparing welke uit gezamenlijke aankoop van landbouwmachines kan wor den verkregen. Opgemerkt werd dat de Friesche Mij. van Landbouw hiermede groote voordee- len voor hare leden heeft kunnen berei ken. Commissie Belas tingwe z e n Z. L. M. Besloten werd de commissie Belastingwezen te verzoeken een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid om een herziening te verkrijgen van den aanslag van de huurwaarde van wonin gen in de personeele belasting. Uit de kring Hulst werd gewezen op de onbil lijkheid van de bepaling dat in vele ge meenten het aantal opcenten op de belas ting van de huurwaarde in de bebouwde kommen lager is dan in de buitenwijken. Besloten werd een onderzoek in te stel len en zoo mogelijk wijziging te verkrij gen. Hoofdbestuur s- en Alge- meene Vergadering. De rege ling van Hoofdbestuurs- en Algemeene Vergadering welke op 5 resp. 6 Juli a.s. te Oostburg zullen worden gehouden, wordt besproken. De heer Ir S. L. Lonwes, Hegeerings- commissaris voor de uitvoering van de Tarwewet en Crisisvarkpnswet, heeft, zich bereid verklaard een inleiding op de Al gemeene Vergadering te houden. Het te behandelen onderwerp zal nader worden medegedeeld. Tn verhand met, de tijdsomstandigheden zal het 90-jarig be«taan van de Z. L. M. in niet op bijzondere wijze worden herdacht. Uitvoercontrole uien. Door de 3 centrale landbouworganisaties is hij den Minister van Economische Zaken en Arbeid aangedrongen om de uitvoercon trole op uien te ontnemen aan de U.C.B. en deze on te dragen aan een te stichten vereeniging. Besloten werd den heer Tr J. D. Borst aan te wijzen om de hesnrekin- gen over de te stichten organisatie mede voor te bereiden. Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Afd. Zeeland. Middagvergadering. De voorzitter deelt na heropening der vergadering eerst den uitslag der be stuursverkiezing mede. Tot bestuursleden bleken gekozen te zijn de heeren M. Laer- noes te Vlissingen, B. J. van Oeveren te Bruinisse, P. W. M. Hoegen van Hooge- lande te Serooskerke; J. K. C. Matthijs te Kortgene, W. J. Geluk te Tholen, J. A. Flink te Goes, W. Verplanke te Biervliet, G. Dees te Waarde en L. G. Wabeke te Terneuzen. Daarna volgt bespreking op het refe raat van Mr de Jong. De heer Chr. Hondius te Middel burg gaat accoord met de grondbeginse len van het reglement op predikautstrak- tementen. Inderdaad waren de traktemen ten te laag. Traktementen van f 1200 op de dorpen waren regel. Volgens spr. zijn dan ook de kerkvoogdijen verplicht het reglement te gehoorzamen. De protes- teerende kerkvoogdijen noemt Spr. dan ook liever rebelleerende. Toch heeft Spr. enkele grieven. Aller eerst tegen den naam Raad van Beheer, daar de kerkvoogdijen het beheer voeren. Verder komt Spr. op tegen de soms wille keurige wijze waarop de aanslag wordt bepaald. De kerkvoogdij kan daarop geen invloed uitoefenen. Er moet daarom in het reglement verandering komen, anders staat het ergste te vreezen. Het aantal vacatures zal sterk toenemen, zeer ten na- deele van de kerken. Vele candidaten zullen geen beroep ontvangen. We moeten meer doen dan beschouwingen houden. Daarom stelt Spr. een motie voor, waarin gewezen wordt op de bezwaren tegen art. 9 van bet reglement op de predikants traktementen en met name tegen de wijze, waarop de aanslagen worden bepaald, waarom het artikel met het oog op de moeilijke tijdsomstandigheden onverwijld moet worden herzien en het H. B. wordt uitgenoodigd daartoe pogingen bij do Synode aan te wenden. De heer v. d. Harst te Middel burg keurt ook af de houding van de protesteerende kerkvoogdijen. Laten we liever samen trachten een billijke re geling te treffen. In Middelburg gaat bijna de geheele Hoofdei. Omslag weg aan predikantstraktementen en schiet voor onderhoud weinig over. Daarmee schijnt niet voldoende rekening te worden ge houden. Spr. keurt ook het marchandee- ren door den Raad van Beheer af, even goed als de weigering van kerkvoogdijen om te betalen. Spr. zou willen, dat de Raad van Beheer inzage vroeg van den kapitaalsdienst. Dhr Van Nieuwenhuyzen te Steenbergen vraagt of de Raad van Beheer den aanslag mag verhoogen, we gens de opbrengst van een stuk land, dat vermaakt is aan de kerk ter verbetering van het predikantstraktement. De heer Mr de Jong geeft in prin cipe de bezwaren tegen den naam Raad van Beheer toe. Traktementsraad zou be ter zijn. De motie noemt Spr. te algemeen gesteld. Meer concrete formuleering was wel gewenscbt. De heer Hondius heeft opzettelijk een algemeene redactie aan de motie ge geven. De heer de Jong zegt dan toe, dat het H. B. de motie zal overwegen. Verder zegt Spr. dat de aanslag voor Middel burg is verhoogd, doordat meer trakte ment dari het minimum wordt gegeven. De heer Hondius antwoordt, dat, als dit niet gebeurt, er een vacature zou blijven, wat niet gewenscht is. Daarom is juist wijziging van het reglement noodig. De heer de Jong kan zich met hel door den heer v. d. Harst gesprokene vrij wel vereenigen. Spr. wil liever niet van marchandeeren spreken. Er moet soms met allerlei factoren worden gerekend. De vraag van den heer v. Nieuwenhuy zen moet Spr. bevestigend beantwoorden krachtens bet reglement. Op voorstel van den heer Bakker (voorzitter der alg. vereeniging) zal de motie worden besproken in de vergade ring van bet H. B. met de afgevaardigden der prov. afdeelingen. Ds Pijnacker te Zierikzee be pleit de billijkheid van een Hoofdei. Om slag in alle gemeenten. Ook wijst Spr. er op, dat de predikanten recht hebben op f 160 periodieke verhooging, maar in de meeste gevallen slechts f 80 krijgen. Er wordt in vele pastorieën nog erg geleden Dhr d e J o n g antwoordt, dat het H.B. in studie heeft een plan om elk lid f0.25 te doen bijdragen aan de Generale Kas. Rede van den heer Bakker. Hierna houdt de heer J. A. Bakker, voorzitter der vereen, van Kerkvoogdijen in Nederland, een rede over „De kerk en de crisis". Deze crisis aldus Spr. is geen gewoon conjunctuurverschijnsel, maar vooral van zedelijk-geestelijk karakter, ge heel anders dus dan in de tachtiger jaren. Op dien geestelijken kant van de crisis wil Spr. vooral wijzen. Groot is de vooruitgang van de tech niek in de laatste tientallen jaren (elec- triciteit, radio, enz.). Het geheele wereld verkeer is anders geworden. We hebben geleerd, dat het economisch leven internationaal is en niet kan wor den begrensd binnen de nationale gren zen. De geestelijke crisis nu is terug te bren gen tot het egoïstisch nationalisme, dat zulke rampen heeft gebracht. De kerk heeft in deze crisisdagen zulk een belangrijke taak. Stoffelijke achter uitgang kétn zich wreken in het kerkelijk leven, In de tachtiger jaren echter wae de invloed van de crisis zoo anders dan nu. Het wae toen een tijd van kerkelijke actie (Doleantie). Ook het sectarisme bloeide (Zevende dags Adventisteu, Apostoli- schen, Baptisten, enz.). De Hervormde Kerk ondervond toen groote schade van die beroeringen. Het b 1 ij v e n d gedeelte had toen ech ter meer liefde voor de Herv. Kerk dan nu. Ook de offervaardigheid was grooter. Het blijft nu in onze kerk zoo stii. Hel is alsof er geen geestelijke crisis is. Er wordt weinig gesproken over de geeste lijke belangen der kerk. Spr. zou willen, dat er weer eens een geestelijke ontwaking kwam. Al zou het sectarisme er ook van profiteeren, de Herv. Kerk zou er ook wel bij varen. Spr. had zoo graag gezien, dat er ook van de Synode wat meer actie uitging en zoo nu en dan eens een bijzondere bood schap tot de kerk uitging, o.a. tot op wekking der offervaardigheid. Niet op het eerste plan moet staan de verlaging van de predikantstraktementen. Daar om had Spr. graag gezien, dat de Synode was ingegaan op het idee tot oprichting van een crisis-comité en dat er biddagen waren uitgeschreven. We moeten den band der eenheid voelen. Maar belaas, het blijft zoo stil, terwijl toch de crisis de kerk raakt. Wanneer God het niet verhoedt, zal de kerk te gronde gaan. Het wekt de schijn, alsof men over de crisis heen leeft. De kerkelijke organen moeten trachten samen door den crisisnood heen te wor stelen. Er moet samenwerking en geen scheiding zijn tusschen beheer en be stuur, tusschen kerkeraad en kerkvoogdij Spr. betreurt het, dat de Synode hierover geen boodschap tot de kerken heeft doen uitgaan. De kerkvoogdijen hebben ook een taak ten opzichte van de geestelijke belangen, die met de stoffelijke zoo nauw verbonden zijn. Daarom zou de vereeni ging van kerkvoogdijen in de Synode ver tegenwoordigd dienen te zijn, waarbij eenige heilige buisjes afgebroken zouden moeten worden. We moeten met de ge wijzigde omstandigheden rekenen. Spr. bepleit ook meer eenheid in het kerkelijk organisatieleven. Er is nu te veel decentralisatie. Noodig is b.v. één kerkelijk bureau, waar de verschillende organisaties in sa mengebracht worden. Dat zou een goeden indruk maken. In dit verband betreurl Spr. het gemis aan samenwerking bij den Bond van Predikanten. De vereeniging zal trachten jong en oud in actie te stellen om de offervaar digheid te doen toenemen. Men moet kerkcollectes invoeren en geld voor de kerk gaan inzamelen. De zaken moeten zoo zuinig mogelijk worden beheerd. Wat niet tot de kerk behoort, moet worden afgewenteld (on derhoud bruggen, wegen, kerkhoven, enz.) Alle leden moeten rijp gemaakt voor een bijdrage aan de Generale Kas. Doel en streven van de vereeniging worden vaak nog misverstaan. Ze streeft naar samenbinding. Daarom is ook de medewerking van de prediking onmis baar. In het belang der kerk is meer sa menwerking tusschen beheer en bestuur noodig. Dan kan ze weer worden een stad op den berg. Dhr Chr. Hondius wijst er op, dat het heffen van een hoofdelijken omslag zuiverend heeft gewerkt. D'at vindt Spr. niet zoo erg. Een Gideonsbende is beter dan een gemengd volk. Er is toch ook. nog veel, waarvoor we dankbaar kunnen zijn, ook nog de zin tot offervaardigheid De heer Bakker hield vol, dat er in de tachtiger jaren meer liefde tot de Ned. Herv. Kerk was dan nu. De hoofdelijke omslag is een noodzake lijk kwaad. We moeten zien ze uit de we reld te helpen. De vrijwillige offervaar digheid moet toenemen. Er zijn nu ge meenten. die dreigen onder te gaan. Du Herv. Kerk heeft nu de greep op de massa verloren. Dat is niet de schuld van de massa. De verzekering. De heer mr. H. K i p p e r s 1 u y s gal daarop een toelichting over de mogelijk heid en wenschelijkheid van gemeen schappelijke verzekering. De premies voor collectieve verzekering zijn lager dan bij' z.g. normale verzekeringen, mede omdat men geen agenten met recht op provisie als tusschenpersonen heeft. De regeling van collectieve verzekering van kerkelijke goederen heeft men ook in En geland en daar werkt ze ook goed. Men kan bij' verzekering niet rekenen met de verkoopwaarde van een kerkgebouw, maar moet rekenen met de opbouwkosten. In de collectieve polissen komt niet de lastige bepaling voor, dat men bij afbranden de kerk weer op dezelfde plaats moet her bouwen. Men krijgt het geld van de ver zekering en is vrij hoe er mede te han delen. Men kent ook hierbij niet de be langentegenstellingen, die bij particulie re verzekeringen voorkomen, omdat men aanneemt, dat de polis de werkelijke waarde aangeeft op den dag van den brand. Voor oude kerkgebouwen, waar van de waarde haast niet te schatten is, zal men een bedrag moeten nemen, dat voor een modern kerkgebouw op dezelfde plaats noodig zou zijn. Behalve tegen brandschade kan men ook tegen stormschade verzekeren en dan is de premie samen 60 cent per f 1000, dus lager dan anders voor brand alleen. Ook tegen inbraak en explosie (het laatste voor 5 ct. per f 1000) kan men po lissen nemen en ten slotte ook tegen het financieel risico van tijdelijke voorziening in kerkruimte. De heer Bakker wees er op dat hier een goed object voor bezuiniging is, om dat men er voor brand alleen reeds met 40 ct. per f 1000 af ie. Spr. wees or op, dat in het Noorden nog al eens veel branden voorkomen in den laatsten tijd, waarbij de kerken ge vaar zouden kunnen loopen. De voorzitter zeide, dat in Zeeland ook het aantal branden met „oorzaak onbekend" niet gering is. De heer G. v. Harderwijk zeide verheugd te zijn over de tot standkoming van de afdeeling Zeeland en hoopte dat het deze goed zal gaan. Men voelt ook hier dat eendracht macht maakt. Nu met volle kracht aan den arbeid, zeide spr. God helpe de afdeeling. De heer M. Laernoes meende na mens allen te spreken als hij het hoofd bestuur dank bracht en vooral den voor zitter voor zijn mooie rede. Ook spr. hoopt dat de afdeeling goed werk zal verrichten en alle kerkvoogdijen in Zeeland tot sa menwerking zal brengen. De voorzitter bracht dank aan al len voor hun tegenwoordigheid en mede werking, waarna ds A. F. W. de Kluis uil Vlissingen in dankgebed voorging. Vereen. „Schoolmuseum" ie Middelburg. Woensdag hield bovenstaande vereeni ging haar algemeene vergadering te Mid delburg, onder voorzitterschap van den beer G. Wit, inspecteur van bet L. O. De voorzitter heette de in vrij flinken getale aanwezigen welkom. Het jaarverslag, waarvan het voornaam ste reeds is gepubliceerd, keurde de ver- gadering goed. Naar a.anleiding van de gehouden ten toonstelling van Tsjecho-Slowaaksche tee- keningen enz. deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt in het a.s. najaar een tentoonstelling te houden van teekeningen van scholieren in Zee land. Verder zijn er nog twee plannen. Het eerste is meer direct uit te voeren. Te Rotterdam is een schoolfilm, die Zee land in beeld geeft, en die uitstekend is geslaagd. De film is eigendom van de ge meente Rotterdam, doch deze is gaarne bereid haar af te staan en daarom wil het bestuur deze film in verschillende centra in Zeeland laten loopen voor de kinderen bijv. van de 5e, 6e en 7e klassen der lagere scholen, maar dan om de kos ten te dekken des avonds tegen betaling voor iedereen. Het tweede plan is er meer een van verdere toekomst, namelijk een biblio theek te vormen van boeken van hooge- ren prijs, die dan gratis voor een bepaal den tijd aan de leden kunnen worden uit geleend. Daarvoor is echter een verster king van de kas noodig en spr. wekte daarom met klem op leden te werven. De heer Schippers had vernomen, dat er in Den Haag speciale teekenonder wijzers aan de lagere scholen zijn en zou gaarne een hunner eens willen verzoe ken een inleiding te houden. De voorzitter zeide, dat dit zeker te overwegen is voor een volgende ver gadering. De rekening over 1932'33 was reeds door de controle-commissie nagezien, en bij monde van den heer P. M. W o 11 e r s verklaarde deze, dat staat van bezit en gegevens over het beheer in orde waren. De commissie is verbaasd geweest over het reuzenwerk, dat de secretaris-pen ningmeester, de heer C. Roelands, ver richt voor de vereeniging. Wellicht was het beter de functies te scheiden, omdat het werk als secretaris belangrijk toe neemt. De commissie meende, dat tegen aanschaffing van een hectograaf geen be zwaar zou kunnen worden gemaakt. De heer Roelands zeide dankbaar voor de waardeering te zijn, doch ach I te de voorstelling van het werk wel iets overdreven. Spr. achtte het beter beide functies in één hand te houden en be schikt reeds over een multiplicator, ter wijl hij machtiging heeft een schrijfma chine van besoheiden prijs aan te schaf fen. Een adresseermachine kan in de toe komst wellicht volgen. De begroeting 19331934 ging zonder opmerkingen onder den hamer door. De voorzitter wees er nog eens op, dat men veel meer zou kunnen doen als ieder lid een nieuw lid aanbrengt en de contri butie van f 450 op f 900 steeg. Voor de verkiezing van twee leden van het bestuur waren 55 stemmen uitge bracht. Herkozen bleek te zijn de heer B. J. A. Stoopman te Terneuzen met 51 stemmen en gekozen in plaats van wijlen den beer A. van der Weijde, de beer J G. A. Bannink te Zierikzee. Middagvergadering. De des middags voortgezette vergade ring was zeer druk bezocht. De voorzitter ziet in deze bijeen komsten een soort inspectievergaderin gen en juicht het houden van zulk een Zeeuwschen Schooldag op bescheiden voei toe. Welkom beette spr. Prof. Dr J. H. Gunning, die een inleiding zou houden; verder den beschermheer der Vereeniging, Jhr Mr Quarles van Ufford, Commissa ris der Koningin, den nieuwen burge meester van Middelburg, den heer Fern- hout. Voorts alle overige genoodigden, onder wie de inspectrice van het bewaar- schoolonderwijs, Mej. Houba, die zich na afloop der vergadering bereid verklaarde in het museum inlichtingen over de af deeling voorbereidend onderwijs te ge ven. Kleuters en Kleuters-onderwijs. De heer Prof. Gunning verkreeg yervolgens het woord voor zijn inleiding over bovengenoemd onderwerp. Als eerste Hollandsche benaming voor de bewaarschool noemt Spr. de maitres- seschool, welkt naam reads uit de mid deleeuwen dateert. Het was in den tijd, dat het lager onderwijs niet meetelde en Frederik de Groote meende, dat oud kleermakers en oud-schoenmakers het beste geschikt waren voor het geven vau dat onderwijs. Onder een school verstond men alleen een middelbare of hoogere school en daarnaast ontstond de Fran- sche school maar de onderwijzers daar aan beschouwde men als onderkruipers en nu waren de mai tressen nog lagere onderkruipsters. De opkomende industrie was mede oorzaak, dat men iets voor de kleine kinderen doen moest, en zoo ont stond in Duitschland het eerst de be- w a a r-scholen. 't Ging er daar niet zoo zeer om de kinderen iets te leeren, maai meer om ze veilig te doen zijn. Het is de grootste verdienste van Fröbel, dat hij ten deze regelen ontwierp. De groote gedachte is de menschelijke eenheid, die echter veelvormig is. De eerste levensperiode van een kind omvat volgens spreker de drie eerste le vensjaren, de 3de de periode van 't school kind, de vierde wat men thans verstaat onder rijpere jeugd. Spr. sloeg opzettelijk de tweede perio de over, want die omvat juist de leerlin gen der kleine kinderscholen, dus de kleuters. Het leven van een kind is zóó, dat het eerst zichzelf moet leeren kennen en dan doet het ook ontdekkingen bij anderen De organen zijn bij een kind direct aan wezig, maar het weet niet direct hoe ze te gebruiken. Dit leert het langzaam aan, wat Spr. door voorbeelden aantoont. Het leert zijn lichaamsdeelen gebrui ken. Daardoor komt het tot zelfoefening. Als een kind van drie jaar in eens ging naar het lager onderwijs zou dat niet goed zijn. Het moet eerst zijn eigen we reldje maken, en dan moeten de groote menschen 'het daarbij behulpzaam zijn. Dat het kind zijn eigen gang wil gaan, blijkt o.a. uit het feit, dat het liever eer voudig speelgoed heeft dan iets bijzon ders. Men moet het kind leeren werken, want dat doet het zelf ook in de eerste en tweede periode. De bewaarscholen noemt men tegenwoordig voorbereidende scho len, wat er op duidt, dat het een voor;.' reiding is voor het lager onderwijs, maar feitelijk moet de lagere school omgekeer I aansluiten aan de voorbereidende. De kleuters moet men zooveel mogelijk laten zijn in hun eigen wereldje, hen te hulpzaam te zijn is de taak der volwasse nen. Spr. is niet voor het Fröbelonderwijs in buis. Spr., wiens boeiende rede met groote aandacht was gevolgd, zeide ten slotte bit zijn woord een uiting is van iemand, die op ruim 70-jarigen leeftijd voor het des tijds genoten fröbelonderwijs nog dank baar is. Op de rede volgde een dankbaar ap plaus en na een korte pauze eenige be spreking. Hierna sluiting. In de zaal waren keurig gesneden en gekleurde voorwerpen van hout geëta leerd. Deze pasten eeheel bij het onder werp van Prof. Gunning. De heer Wim Abeleven heeft verschil lende sprookjes van Moeder de Gans en andere kinderverhaaltjes in hout weer gegeven, waarbij de afzonderlijke figu ren ingeschoven kunnen worden om ie handelingen duidelijk voor de kinderen te demonstreeren. Het zijn voor het kleuter onderwijs practische leermiddelen. Een administrateur, die 20 jaar knoeit. Voor de rechtbank te Haarlem stond gistermor gen terecht een 64-jarige administrateur van een coöperatie aldaar, die zich ge durende 20 jaar ten nadeele van deze ver eeniging had schuldig gemaakt aan ver duistering van ongeveer f 24,000. In den beginne was de controle oppervlakkig ge weest, maar bij een uitgebreide en mo derne controle was de fraude aan het licht gekomen. De accountant, die de frau de ontdekt had, legde eenige verklaringen af, terwijl vrienden van verdachte zei den, dat de man zeer eenvoudig geleefd had en voor eigen rekening weinig aan het geld had gehad. Het reclasseeringsrapport luidde gun stig en vooral met het oog op den leeftijd en het gezin van den man eischte de of ficier van justitie een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar met een proef tijd van drie jaar. Verwaarloozing van dieren. Het gerechtshof te Leeuwar den heeft een 39-jarigen arbeider te Kale- kluft, die in den winter zes paarden en vijf koeien in de weide het noodige voed sel onthield, veroordeeld -tot 14 dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd onder bijzondere voorwaarden, met verbeurdverklaring van de paarden en koeien. De fraude bij de gasfa briek te Ede. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan W. v. d. B.. oud 40 jaar, hoofdboekhouder van het gemeentelijk gasbedrijf te Ede, aan wien was ten laste gelegd, balansen van het gasbedrijf te hebben vervalscht. De verdachte bekende het hem ten laste gelegde. Hij verklaarde, dat hij tot de ver- valsching was gekomen, omdat hij gp® kans meer zag, den post debiteuren. d"! voor een belangrijk deel bestond uit »ie; meer invorderbare posten, welke post een buitensporige hoogte was opgeloopen, te verantwoorden. Eisch: drie maanden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6