AKKER.CACHETS VRIJDAG 19 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. ICS Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERST E BLAD. Buitenland. u Bru"#l *#n ,,w Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto t 0.55. Bij contract belangrijke korting. Toenemende onkerkelijkheid. De onlangs gepubliceerde cijfert om trent de volkstelling in 1980 geven een droevig beeld van de toenemende onkerke lijkheid in verschillende «treken. Met name in de groote steden i« een 'verbijsterende achteruitgang waar te ne men. Omtrent Amsterdam vonden wij de vol gende cijfers vermeld: 1920 1930 Ned. Hervormd 201.514 100.913 Roomsch-kath155.330 166.520 Ned. Israëliet 63.699 60.976 Evang.-Luth33.535 24.941 Geref. Kerken34.997 30.260 Hersteld Evang. Luthersch 10.868 8.024 Doopsgezind 10.528 9.054 Portugeesch Israëliet 5.059 4.547 Remonstrant 4.572 4.004 Christ.-Geref8.538 2.911 Waalsoh-Herv. 2.853 1.865 Oud-Bisschoppelijke Clerezy 679 621 Ov. gezindten 10.398 18.735 Geen kerk 145.590 263.991 Onbekend 8 12 Hieruit blijkt, dat procentsgewijs alle kerken in zielental zijn achteruitgegaan en dat alleen de R.K. kerk op een kleine nominale vooruitgang kan wijzen. Daarentegen sprong het cijfer der bij geen kerk behoorenden in 10 jaren tijds omhoog van 145.590 tot 263.991 en steeg hun percentage van 21.3 tot 34.9. In Rotterdam kan men ongeveer het zelfde verschijnsel waarnemen. Het per centage der tot geen kerk behoorenden is hier wel lager dan in Amsterdam, maar de groei was hier veel sneller. Van 10.21 in 1920 steeg hier het percentage der on- kerkelijken in 1930 tot 22.14. In de hoofdstad des lands heeft dus meer dan één derde der ingezetenen ver klaard met de kerk te hebben gebroken en in de eerste koopstad des lands meer dan één vijfde deel. Dit zijn verontrustende cijfers. Want het moge dan waar zijn, dat het verbreken van den 'band met de kerk nog niet altijd beteekent, dat- men ook met allen godsdienst heeft gebroken, hier tegenover staat, dat er ook nog zeer velen zijn, die in naam tot een of andere kerk behooren, maar die inderdaad met God en zijn dienst volkomen hebben gebroken. Er is gegronde reden om aan te nemen, dat de afval in werkelijkheid veel gxooter is dan uit deze cijfers blijkt. Deze zaak is van beteekenis ook voor het sociale en politieke leven. Er is wat d i t betreft een nauw ver hand tusschen kerk en politieke en sociale actie. De boodschap van Roosevelt. Op het Witte Huis wordt verklaard, dat de Amerikaansche ontwapenings voorstellen geen enkele verplichting op leggen aan de Vereenigde Staten. De regeering acht zich slechts tot het volgende verplicht: 1. Indien alle andere staten overeenko men, de aanvalswapenen te verminderen, ean zullen de Vereenigde Staten dit ook doen. 2. Indien de overige staten overeenko- men' gedurende de ontwapeningsperiode un naburen niet aan te vallen, met be- oud van de bestaande verdragen, dan gullen de Vereenigde Staten dit eveneens doen. 3. In geval van overtreding van één jan deze verdragen zullen de Vereenigde Mn 9n I?8-* afldere landen overleg ple na int^e!1 geen formeel consultatief Pact is geteekend. De melkboerenstaking In Wisconsin. stoV'' ^'Waukee wordt gemeld, dat de aer melkboeren in Wisconsin een Voi-pil-ii Jf?en<*er karakter aanneemt. verschillend0 zuivelfabrieken zijn geslo- dei4<-Ijt i^e boeren dreigden deze an- Tno? i?8 te zullen laten springen. Hh« n "e troepen der nationale mi- «m w ongeve?r 1000 boeren is het tot van hm1* ,gek<>men. waarbij de militie bomm uke waPenen en van traangas- 8on^» g®bruik maakte. Ruim 100 per- gouvemnn aan, weerszüde gewond. De coTTino uou neen nog i* biliseerd^Eta h natio,nale militie gemo" bezet nm k ren houden alle wegen hinderen p ^an?P°rt van melk te ver derven Gro°te hoeveelheden melk be- Strenoe bezuinigingsmaatregelen In Ti België, aiaisttrraad gehouden, dis tot 7 uur heeft geduurd. Besloten werd de financieele machtigingswet Vrijdag in de staatscourant >te publiceeren. Verder zijn een aantal maatregelen ge troffen, verband houdend met de sanee ring van de rijksfinanciën. Zoo besloot de ministerraad o.a., dat nieuwe strafmaat regelen zullen worden toegepast, teneinde alle bedrog inzake belasting, toekenning en uitkeering der ouderdomspensioenen, werkeloozensteun enz., onmogelijk te maken. Alle credieten, bij de begrootingen der verschillende departementen voorzien, zul len met uitzondering van de bedragen, be stemd voor de uitkeering, der salarissen, met 20 pot. worden verminderd. De credieten voor den aankoop van ma teriaal en voor de uitkeering van reisver- goeding aan de ambtenaren, worden met 10 pet. verlaagd. De positie van de op wachtgeld staande ambtenaren zal worden herzien. Een commissie zal binnen twee weken voorstellen indienen strekkende tot ingrij pende bezuiniging op de uitgaven voor drukwerken. Sommige door den staat be kostigde publicaties zullen ophouden te verschijnen. Instructies worden gegeven met het oog op een mogelijke herziening van de reeds toegekende vergoedingen we gens oorlogsschade, die meer dan 500.000 goudfrancs bedragen. De contróle op de uitgaven door de diensten van den staat gedaan, zal aanzienlijk worden verscherpt. Ook heeft de regeering het voornemen een manifest te riohten tot de natie, waar bij op de medewerking van alle goede staatsburgers wordt gerekend om 'het groot gevaar, dat de rijksfinanciën be dreigt, te helpen afwenden. Geen Nazi's In het Oostenrijksche leger. Naar de Wachtpost meldt zijn 76 leden der weermacht, die met de nat.-soc. be weging sympathieseerden, op staanden voet uit den Oostenrijkschen legerdienst ontslagen. Militairen, die lid zijn van de Duitsohe turnvereeniging, worden uitgenoodigd deze onverwijld te verlaten. De Prins van Wales over krotwoningen. De Prins van Wales heeft op de jaar- lijksche bijeenkomst van de Vereeniging van gemeentebesturen een toespraak ge houden over het probleem van de krot woningen, waarin hij een beroep doet op de publieke opinie om te ontwaken. Hij bepleitte een uitwisschen van de smet, die een schande is voor het land. Laten wij', zoo zeide hij, een nieuw Engeland opbou wen en huizen verschaffen, die met de waardigheid en grootheid van ons ras overeenkomen. Krachtig en beslist ver oordeelde hij de tegenwoordige „weerzin wekkende toestanden". Hij was er ont steld over, dat zulke toestanden kunnen bestaan in een beschaafd land als Enge land. Economischs wereldconferentie. Uit Londen wordt gemeld, dat, wanneer Koning George op 12 Juni a.s. de econo mische wereldconferentie opent, zijn stem over de geheele wereld gehoord zal kun nen worden. De Britsche radiodienst zet een grootsch schema van uitzending op en allen vreemde mogendheden wordt verzocht om medewerking voor eventueelo heruitzending. De extra-kosten die ge maakt worden door de conferentie te hou den te Londen inplaats van te Genève, zullen door de Britsche regeering worden gedragen Geweldige boschbrand in Mexico. In de buurt van de stad Puebla zijn bij een geweldigen boschbrand 40 kolen branders om het leven gekomen, nadat zij door het vuur omringd, niet meer konden ontkomen. Meer dan 200 personen verkeeren op het oogenblik nog in levensgevaar, daar de brand zich heeft uitgebreid. Ontzaglijke rookwolken maken hun redding onmoge lijk, daar de boschbrand een ongekenden omvang heeft aangenomen. Van de veertig lijken zijn er slechts elf herkenbaar. Er spelen zich op en bij de plaats des onheils hartverscheurende too ngelen af. Revolutie op Cuba. Volgens berichten uit Havana, is op Cuba een nieuwe revolutie uitgebroken. 1200 opstandelingen uit Trinidad (aan de zuidkust van Cuba, ongeveer in het mid den), gesteund door de bevolking der ste den 'Canctus Spiritus, Moron en nog eeni- ge andere steden in de provincie Santa Clara (welke in het centrum van het eiland ligt), zijn in botsing gekomen met regeringstroepen. De verliezen aan beide zijden worden geschat op 100 dooden. Pre sident Machado heeft versterkingen ge zonden naar de Zuidelijke provincies. Machtigingswet In den Prulslschtn Landdag. De zitting van den Pruisisohen land dag is 'gisterenmiddag met een regeerings- verklaring van minister-president Göring geopend. Göring, die luide toegejuicht wordt, be gon met te verklaren, dat de nieuwe Prui sische regeering dezelfde doeleinden na streeft als Hitier. Qöring verklaarde zijn functie in de eerst» plaats te hebben aanvaard als ver trouwensman van Hitler. Hij stelde zich in elk opzicht verant woordelijk voor de maatregelen der Prui sische regeering en beloofde de Pruisi sche politiek in de rijkspolitiek te zullen inschakelen. De eerste étappe van de nat.-soc. revo lutie is in hoofdzaak voltooid, de tweede is die van den opbouw. Eenige grondbe ginselen zijn daarbij: uiterste zuinigheid, pijnlijke eerlijkheid en plichtsbetrachting in het bestuur, bevorderen van het hooger onderwijs, waarbij slechts uit het Duitsche volk voortgesproten leeraren werkzaam mogen zijn. Wat het binnenlandsch bestuur betreft hechtte spr. waarde aan een eerlijk ambte narendom, waarvoor hij zelf de zorg op zich nam, alsmede aan een goed georgani seerde politie tot afweer van elke actie tegen den staat. Hij wees op het meedoogénloos optreden tegen corruptie, de verantwoordelijkheid van den leider, de noodzakelijkheid van het doen verdwijnen van groepen belangheb benden met de daaraan verbonden voor het economisch leven noodlottige gevolgen. De spreker der soc.-dem. fractie legde een verklaring af, waarin hij tegen de machtigingswet opkwam en klaagde over ■het ontbreken van rechtsgelijkheid. Kube, leider der nat.-soc. fractie stelde hem de vraag, met welk recht de soc.-dem. het waagden van rechtsgelijkheid te spre ken. Hij herinnerde aan de onderdrukking der nazi's onder de door Marxisten ge leide regeeringen. De machtigingswet werd daarop aange nomen met algemeens stemmen behalve die der soc.-dem. Korte Berichten. Uit Bombay wordt gemeld, dat de geneesheeren van oordeel zijn, dat Ghandi zijn vasten goed zal doorstaan. Hij heeft thans nog 11 dagen te vasten. Als hij zijn vasten goed doorstaat, zal hij binnen twee maanden weer geheel hersteld zijn. Wolff meldt, dat de sociaaldemo cratische afgevaardigden van de „Kreis"- dag van Stahm (Oostpruisen) verzocht hebben als hospitanten opgenomen te mo gen worden in de nationaal-socialistische fractie. Het nationaal-socialistische pers bureau schrijft daarvan: „Ze kunnen lang wachten!" Er zijn nu in Engeland 91.000 werk- loozen minder dan een maand geleden. DE KABINETSFORMATIE. Dr Colijn spoedig gereed? Naar verluidt, is dr Colijn begonnen met verschillende personen te polsen over het zitting nemen in het nieuwe kabinet. Verwacht wordt, dat hij spoedig met de samenstelling ervan gereed zal zijn. Naar de „Maasbode" vernam zijn er aanwijzingen, dat het in de bedoeling van dr Colijn ligt om een of meer leden van het aftredend kabinet in het nieuwe mi nisterie te doen zitting nemen. Het telegram van de Koningin aan Roosevelt. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan H. M. de Koningin een telegram gezonden van den volgenden inhoud: De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel betuigt H. M. de Koningin haar groote dankbaarheid voor de treffende woorden, waarin H. M. in Haar antwoord aan President Roosevelt uiting heeft gegeven aan een overtuiging, die in het overgroote deel van het volk leeft. Moge deze daad van Uwe Majesteit mede van invloed zijn op het wederkeeren van vertrouwen tusschen de volkeren en op het herstel van een daaruit voortko mend vrij handelsverkeer." Van het Hof. De Koningin-Moeder is voornemens, Woensdag 24 Mei, des morgens, per auto uit Dén Haag naar Soestdijk te vertrek ken voor het jaarlijksche zomerverblijf aldaar. Eerste Kamer. Het centraal stembureau heeft in een gistermiddag gehouden zitting in de va cature, ontstaan door het bedanken als lid door den heer J. J. W. IJsselmuiden, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard den heer W. J. Andriessen te Utrecht. De heer Wijnkoop gearresteerd. De heer D. Wijnkoop, die gisteravond te Tiel in een vergadering van communis ten het woord voerde, naar aanleiding van de rechtssitting te Tiel, weer de hee- ren L. de Visser en Roestam Effendi wer den veroordeeld wegens beleediging en opruiing, is daar door de politie gearres teerd. In zijn rede sprak de heer Wijnkoop opruiende woorden tegen het openbaar geeag, wat voor de politie aanleiding was om den heer Wijnkoop in hechtenis ts nemen. De officier van Justitie te Tiel heeft den heer W. in verhoor genomen, waarna hij is ingesloten in het Huis van Bewa ring. Arbeidsovereenkomst In de bouw bedrijven. In de gisteren voortgezette jaarverga dering van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland te Arnhem is besloten de einde September a.s. afloo- pende landelijke arbeidsovereenkomst niet te verlengen. Betreffende de gedachte om tot een fu sie te komen met den Ned. Aannemers- bond werd het bestuur gemachtigd het overleg met laatstgenoemden bond voort te zetten. Gemeenteraadslid-bedrijfsdirecteur. Ged. Staten van Noord-Holland hebben geen aanleiding gevonden het besluit van den raad van Bussum tot schorsing van den heer A. J. Lafeber als raadslid op te heffen. Zij motiveeren dit met de opvat ting, dat de heer Lafeber als bedrijfsdi recteur van de Bussumsche waterleiding, gezien zijn positie in die maatschappij middellijk deelneemt aan leveringen aan de gemeente en besluiten hem vervallen te verklaren van het raadslidmaatschap. Het werk der rijksbemiddelaars. Het jaarverslag der rijksbemiddelaars maakt melding van de behandeling van 113 dreigende of reeds uitgebroken ar beidsgeschillen in 1932. Van de belang rijkste wordt de afloop meegedeeld en daaruit blijkt, dat het vrij dikwijls is ge lukt, door het ingrijpen der rijksbemid delaars het uitbreken van conflicten te voorkomen. Opdrachten van gemeenten aan particulieren. Op de vragen van den heer I. H. J. Vos betreffende het zooveel mogelijk doen verstrekken van opdrachten door gemeentebesturen aan zelfstandige am bachtspatroons hebben de ministers Ruys de Beerenbrouck en Verschuur het vol gende geantwoord: Ontegenzeggelijk is tengevolge van den algemeenen slechten economischen toe stand de positie van vele ambachtsbedrij- ven, ook op het platteland, niet gunstig. Aangenomen mag worden, dat de ge- mt,entebesturen, voor zoover zij financieel daartoe in staat zijn, opdrachten aan het bedrijfsleven niet achterwege laten. Onder deze omstandigheden achten de ministers, aangenomen, dat de strekking van de vraag is, dat meer werk door de gemeentebesturen zal worden uitgegeven, het niet verantwoord, een aanschrijving aan de gemeentebesturen te doen uitgaan. Het landbouwconfllct in West-Brabant. Naar aanleiding van het landbouwcon- flict in West-Brabant is te Zevenberg- schenhoek een vergadering gehouden van r.-k. werkgeversbonden, de Maatschappij van Landbouw en den N. G. B. Ongeveer 20 voorzitters van diverse afdeelingen waren tegenwoordig. .De landbouworganisaties kwamen tot het besluit, het arbitrage-commissiebe sluit, door de landarbeiders genomen, te aanvaarden en deze week nog een verga dering te beleggen, teneinde een arbiter te benoemen. Aan de landarbeidersbonden is bereids bericht van het genomen besluit gezonden. Daarmee is practisch gesproken het landbouwconflict in deze streken opgehe ven, tenzij de rijksbemiddelaar geen over eenstemming kan bereiken, hetgeen, naar men meedeelde, zoo goed als uitgesloten zal zijn. Conflict in Groningen geëindigd. Het loonconflict in de steenindustrie in Oostelijk Groningen is geëindigd. Alle steenfabrikanten zijn tot overeenstemming gekomen met hun arbeiders omtrent het collectief contract. Loonactie In het veenbedrijf. De vervenersvereeniging „Dedemsvaart en omstreken" heeft den burgemeester van Goevorden medegedeeld, dat hij zijn voorstel om de loonsverlaging te beper ken tot 5 pet. heeft aanvaard. De arbei ders zullen nu een stemming houden over dat voorstel en moeten voor Zaterdag 12 uur aan de verveners mededeelen hoe zij tegenover dat voorstel Btaan. Korting op de Indische pensioenen? De „Javabode" meldt, dat de Indische regeering aan den minister van Koloniën telegrafisch verzocht alsnog te willen toestaan de invoering van een korting van 10 pet. op de Indische pensioenen door te voeren, waardoor een bepariag van 18.700.000 ion word»» verkregen. Binnenland. De heer Wijnkoop gearresteerd. Het kabinet aposdig gereed? Vereeniging van Kerkvoogdijen in Zes- land. Landarbeidersconflict in Z.-Vlaanderen. Buitenland. Revolutie op Cuba. Bezuinigingen in België. Ingezonden Mededeellng. Product sn niet in de gelegenheid naar den tandarts te gaan, dan zullen één ot twee "AKKERTJES" U den wel- doenden rust geven, waar- ®v j !l naar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor steeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijnen, n Kou, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruik! dut voortaan uitsluitendt Votg.fi. reeept van Apolhtktr Dumonf "AKKERTJES" Het conflict to IJmuiden. In de bespreking met den Rijksbemid delaar omtrent het conflict in IJmuiden werd aan de delegatie der arbeiders als het standpunt der reeders medegedeeld: a. dat een met den Centralen Bond van Transportarbeiders te sluiten contract zou moeten loopen tot April 1934. b. dat tot eind December dit diende te geschieden op de voorwaarden van het contract met den Christelijken Bond ge sloten; c. dat van 1 Januari tot April een loonsverlaging van 10 pet. voor de zeelie den zou worden toegepast, die dan even eens voor den Christelijken Bond zal gel den. Deze voorwaarden boden geen grond slag voor onderhandelingen, zoodat de besprekingen zonder resultaat zijn geëin digd. Nadrukkelijk is ter conferentie vastgesteld, dat het initiatief voor deze bespreking uitsluitend van den Rijksbe middelaar is uitgegaan. Onduldbare terreur. Het Tweede Kamerlid Amelink heeft den minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van een artikel in De Fakkel van Zater dag 13 Mei 1933, pagina 1, kolom 3 en 4, waarin onder het opschrift „De staking in het Visscherijbedrijf" o.m. het volgende voorkomt: „wij zullen echter de boycot verscher pen. En 't moet inderdaad zoo zijn dat, èn de aangevoerde visch door onderkrui pers, in het land geen afnemers vindt, maar daarnaast dat geen enkele onder kruiper of trawant nog een bete voedsel kan bekomen."? 2. Is de regeering niet van oordeel, dat onverwijld maatregelen genomen dienen te worden, opdat een dergelijke, blijkbaar geoorloofde, openlijke aansporing en op wekking tot toepassing van een honger- boycot kan worden tegengegaan? IS DE VOLKENBOND EEN MISLUKKING? Het was gisteren 14 jaar geleden, dat de Volkenbond werd gesticht. De Volkenbond, die ten doe1! heeft het oorlogsgevaar te verminderen en, Iden vrede en de welvaart te bevorderen. Maar wat beteekent deize Bond nu in de practijk? Doet hij werkelijk iets? Worden resultaten bereikt? Op deze vragen antwoordt het „Hbld" o. m. het volgende: Zonder een opsomming van de resul taten van den veertienjarigen arbeid van den Volkenbond te willen geven, mogen hier toch enkele feiten worden gememo reerd. i i i |(i |4! De vreedzame beslechting van het ge schil over de Aalandseilaaden dateert reeds via 1990—.'91,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1