Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Wetenschap en Kunst Rechtszaken Laatste Berichten. diging tot het openen der tentoonstelling in den namiddag van a.s. Dinsdag 2d dezer. Poortvliet. Dinsdag vergaderde de Ge meenteraad. Notulen vorige vergadering worden voorgelezen. Een schrijven van den directeur der Arbeidsbemiddeling, dat meldt dat de bijdrage voor deze gemeente 110 bedraagt- Een schrijven van den Vleeschkeu- ringsdienst dat de totale uitgaven zijn f 548.38. Aan keurloon is ontvangen f691.50. Ged. Staten hebben goedgekeurd de be grooting 1933 met de opmerking dat de uitkeering voor 1933'34 niet bedraagt f 4.7097, doch f4.08. In verband hier mede is de post f 817.31 te laag geraamd. Verzoek van de A. N. W. B. ter gele genheid van zijn 50-jarig jubileum om een bijdrage. Dhr Murre stelt voor f 5 te verstrekken. Met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Een adres van buiten de kom wonende ingezetenen om het besluit van den raad, waarbij was besloten, de verhoogde wa terleidingtarieven naar gelang der inwo ners met medebetaling der buitenwonen- den op de Personeele belasting in reke ning te brengen, in te trekken. Dit ver zoekschrift was met 75 namen ondertee kend. De verschillende meeningen leidden tot geen resultaat, totdat de heer Voge laar voorstelde de regeling voor één jaar te bandhaven. Dan kan volgend jaar, als de tijden gunstiger mochten zijn, dit weer bezien worden. Dit voorstel wordt met 4 _3 stemmen aangenomen. Ingekomen zijn de nieuwe voorwaarden der Waterleiding Mij. te Tholen. Het ka pitaal waarin Poortvliet moet bijdragen is f 136.620.14. Overname Rijksstraatweg. Aan de ge meente wordt door het Rijk ter overname aangeboden in onderhoud over te nemen voor een bedrag van f 6828, de Rijks straatweg te beginnen bij de Molenstraat tot aan het begin der Hoofdstraat, een lengte van 569 M. B. en W. stellen voor dit te accepteeren. Van de gemeente Tholen een verzoek, om 'n bijdrage voor de Thoolsche brug, op dat de tarieven verlaagd kunnen worden. Vermeld was in dit verzoek, dat, wan neer één der gemeenten in het eiland Tholen weigerde, er van tariefsverlaging niets kan komen. De voorz. zegt, dat reeds drie gemeenten geweigerd hebben. Het verzoek wordt hierop terzijde gelegd. Een missieve van den Minister van Binnenlandsche Zaken waarin vermeld wordt, dat de steunregeling wordt goed gekeurd. Een verzoek van den Chr. Landarb. Bond alhier, om zooveel mogelijk werk te zoeken, of anders de steunregeling en uitkeering te willen verlengen. Dit punt wordt met gesloten deuren behandeld, met als eindresultaat, dat de steun-uitkeering gehandhaafd blijft tot 10 Juni zooals ze nu is. De voorz. leest een stuk voor, waar in aan de landbouwers in overweging zal worden gegeven, zooveel mogelijk graan, enz. met de hand te doen bewerken. Dhr Vogelaar stelt voor dit over te laten aan de plaatselijke commissie, daar in elke streek de loonen verschillend zijn. Dit wordt met 61 stem aangenomen. Standplaats voor woonwagens. De voorz. zegt hierover met het bestuur van het waterschap gesproken te hebben. Dit heeft geadviseerd dat de woonwagens mo gen staan aan het oude Kerkhof of aan den Tol bij Putjesdijk. Na bespreking wordt besloten aan het oude Kerkhof een standplaats in te richten. Dhr Carels stelt bij de rondvraag voor om ook de bakkers 21 dagen per jaar een uur werkverlenging te geven. Daartoe wordt beslaten, terwijl een voorstel om alle winkeliers dit te vergunnen, aange houden wordt tot de volgende vergade ring. Dhr Carels zegt tevens een schrij ven van Ged. Staten ontvangen te heb ben, waarin wordt medegedeeld, dat hel Waterschap een kolk onder den zeedijk zal laten dempen, en zooveel mogelijk door werkloozen dit zal laten uitvoeren. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Vossemeer, Th. G. Vollebregt, cand. te Delft. Aangenomen naar Nieuw-Beerta, E. rostma, cand. te Heerlen. Bedankt voor Huisduinen-Julianadorp. ïeuwerkerk (Z.) en Wanneperveen, E. ostma, cand. te Heerlen. Geref. Kerken. Beroepen te Gameren, A. J. Stolte, cand. te Hummelo. Geref. Ouderlingenconferentie. heo!ï a6 IF^agvergadering refereerde de p d a n s e te Biggekerke over: Hoe io. eformeerde Kerken in de 17e en Tïto v- Verbond hebben verlaten, de vr/ 1-1 ,Werd aandacht gevraagd voor 06 volgende punten: de 7dL S0?ami.fe geslachten van Israël is dero IJ\ i.S r^0nds geweest; over an- Verhnnf a° i6n van Israël is de vloek des betroffcf l men- Beze zegen en vloek hij nnir ?8n, Sanschen Israëliet, zooals bond wf .7 levende ziel in 't Ver- Heere sf v, ?guD en vloek verbond de Zto VerSi m aa° bel ,erU' Kerkeofev,8U^e ^esta™ent en in de vloek no ?eni8 gaan deze Z0*en en mentische fc 5 d°°r in Nieuw Testa' h 1 oedri bedeehng. Verachting van het de geboden s w011^8 en vergeten van h°ofdkenme 10S Verbonds ziJn nóg de amerken van verbondsverlating. In den tijd der Reformatie was er een plasregen van zegen over het overblijfsel der Christelijke kerk, dat wederkeerde tot het bloed des Verbonds en tot den wandel des Verbonds. Zegen over alle terrein des levens volgde in de „Gouden Eeuw". Zooals in Israël de verbondsverlating telkens weer begon met den eigenwilligen godsdienst, zoo begon de verbondsverla ting in de kerken der Reformatie zeer „godsdienstig". Men sloot daarbij aan bij geestelijke stroomingen uit de Middel eeuwen. Zoo werd langzamerhand de „weg der ziele" verward met den weg des Ver bonds zoo werden de „wereld" en de „vorm" en het „uitwendige" en de „leer" buiten het Verbond gezien zoo kon ook de scholastiek weer tot eere komen als „objectieve" „leer" om als „bloot ver standelijke kennis" doode orthodoxie te worden. Zoo kon de kerk als „maar uit wendig" worden aangezien en de belijde nis als belijdenis van een „historisch ge loof" door de kerk geaccepteerd worden. De uiterste loslating van 't bloed des Verbonds is daar waar in den eigen (lichten of zwaren) „weg" de weg der verlossing wordt gezien. De uiterste loslating van den weg des Verbonds op alle terrein des levens vin den we in de humanistische libertijnschp levensbeschouwing en levenswijs. Vrome koningen van Juda vreesden de hoogten weg te nemen; een Godsman als Gideon was toch een man uit den tijd van afval, vandaar de efod; onze vrome leeraars uit den tijd van verval struikel den ook meermalen op 't punt van „efods" en „hoogten", die zoo buitengewoon gods dienstig schenen. Onze benauwende tijd drijve ons uit tot den EDeere tot verdere reformatie onder het overblijfsel, dat Hij in de 19e eeuw deed wederkeeren tot Hem. Deze belangwekkende „studie" mogen we wel zeggen werd gevolgd door een breede bespreking, waaraan werd deel genomen door de heeren Ds v. d. Vegt (Goes), Ds v. d. Guchten (Veere), Ds Vreugdenhil (Meliskerke) en Boon (Ber gen op Zoom). De aanklacht tegen dsJ. L. Snethlage. Naar aanleiding van den door den heer C. Costerus te Bodegraven ingediende aanklacht tegen ds J. L. Snethlage, Ned. Herv. predikant te Oijen (N.-Br.), die een brochure heeft geschre ven getiteld: „Socialisme, Leninisme en wereldbeschouwing" heeft het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant en Lim burg besloten een kerkelijke procedure te gen dezen predikant aanhangig te maken. Alg. Syn. Commissie der Ned. Herv. Kerk. De voordrachten voor ondersteuning uit de Fondsen wor den heden in overeenstemming gebracht met de beschikbare middelen. Uit het Fonds Noodlijdende kerken en personen kan in 't geheel over f 36.000 worden be schikt. Hiervan zal f 11,405 noodig zijn voor kleine toelagen aan gemeenten en personen, terwijl f 24,595 voor groote toe lagen overblijft. De Generale Kas heeft f 70.943.71 >4 ter beschikking. Hiervan is voor grootere toelagen f 44,290,71 be schikbaar. De Raad van Beheer heeft de Synodale Commissie opmerkzaam gemaakt op de handeling van een Classicaal Bestuur, dat het beroep van een predikant geappro- beerd heeft, zonder dat aan de verplich ting tot betaling van den aanslag vol gens het Reglement op de predikantstrac- tementen was voldaan. Aan bedoeld Clas sicaal Bestuur zal om inlichting worden gevraagd. Aan een predikant die vrijstelling ge vraagd heeft van de betaling der bijdrage aan de kas tot aanvulling van het Rijks- emeritaatspensioen zal worden bericht, dat de Syn. Commissie niet bevoegd is, die vrijstelling te verleenen en dat zooda nige vrijstelling ook in strijd zou zijn met zijn eigen belangen. Door eenige personen zijn gelijkluiden de verzoeken aan de Synode gericht, om te komen tot „opheffing van le e r v r ij - hei d". Deze verzoeken zullen bij de Sy node worden overgebracht. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam heeft verzocht een bepaal den Zondag (28 Mei) te bestemmen tot gebeds-Zondag met het oog op den nood der tijden. Geantwoord zal worden, dat de Alg. Synodale Commissie overtuigd is, dat in de Ned. Herv. Kerk op alle Zon dagen door de Evangeliedienaren aan den nood der tijden in het gebed wordt ge dacht, en dat derhalve bij het ontbre ken van ééne bepaalde aanleiding het uit schrijven van een gebeds-Zondag, zooals door den Kerkeraad wordt bedoeld be zwaarlijk' kan geschieden. De predikantstractemen- ten in de Ned. Herv. Kerk. Gelijk bekend is, heeft de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk Maan dagmiddag geconfereerd met den Raad van Beheer inzake de predikantstracte- menten. De Raad van Beheer had om zulk een bespreking gevraagd. De discussies op deze conferentie heb ben tot een zoodanig resultaat geleid, dat de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk in buitengewone zitting zal moeten samenkomen. Die zitting zal plaats heb ben op 9 Juni, in verband met het bij eenkomen der Synode daags te voren, voor de hoogleeraarsbenoeming. Nieuwe Geref. kerk te O.- en W.-Souburg Morgen (Vrijdag) avond wordt het nieu we kerkgebouw der Geref. Kerk te O.- en W.-Souburg in gebruik genomen. Deze is een gevolg geweest van een te klein ge worden vergaderplaats, waarom het vo rige jaar besloten werd de oude kerk te sloepen en op hetzelfde terrein aan de Kanaalstraat een nieuwe te doen verrij zen. Met den bouw daarvan werd aangevan gen 8 Augustus 1932. De nieuwe kerk is een zuiver zaaltype; de situatie liet ook geen andere mogelijkheden toe. Het con structiesysteem bestaat uit 7 stuks ijze ren driescharnierspanten, geplaatst op gewapend beton-kolommen, welke slechts ongeveer 1 M. boven den grond komen, zoodat de zijwanden van het gebouw geen draagmuren zijn, en bovendien zijdeling- sche drukken van de groote kap spoedig den grond ingevoerd worden. Het gebouw bevat behalve de kerkruim te vier uitgangportalen, twee flinke ver gaderzalen, welke tot één gecombineerd kunnen worden, toiletfs, royale kelder ruimte, een kerkeraadskamer, waarvan de vorm een verkleind model van 't kerk- ruim is, benevens de orgelgaanderij, ge legen achter den kansel. Verder is een ruime rijwielberging aan wezig. Het geheel is in modernen stijl opge trokken en zeer sober gehouden, vooral in verband met de beschikbare midde len. Voor alles is getracht de ruimten duidelijk in hun hoofdlijnen te doen spre ken, en wel door de groote vlakken intact te laten en te accentueeren door kleur- werking. De kerkruimte is inwending in schoon geel metselwerk uitgevoerd; het plafond naturel Celotex, het podium geheel eiken, de hoofdkleuren pauwblauw en okergeel. Ac'hter den kanselwand is een grijs-groe ne wandbespanning aangebracht. De kerk is vrijwel geheel uitgevoerd met stalen ramen en deuren; de deuren als glasdeuren. Het meubilair bestaat uit opklapbare eiken banken, bespoten met celluloselak. De electrische installatie omvat een diffuse verlichting door Giso-ornamenten. De verwarming is uitgevoerd als warm water voetverwarming met extra verwar mingslichamen onder de ramen, om tocht verschijnselen te weren. Een afzonderlijke ketel dient voor verwarming der bijlo kalen. Uitwendig is het gebouw opgetrokken van donkerbruine- en gele klinkers, ter wijl de dakvlakken met roode Romein- sche pannen zijn gedekt. Een eenvoudige spits, met eenig smeedwerk, op het dak accentueert de verticale lijn. Het kerkgebouw biedt plaats aan 722 personen, terwijl op eenvoudige wijze de gaanderij kan uitgebreid worden met ruim 100 zitplaatsen. De totale kosten, alles inbegrepen, ook meubilair en stoffeering, bedroegen rond f 51.000. Het geheel is uitgevoerd naar de plan nen van de architecten F. G. G. en Ir A. Rothuizen, B. N. A. te Goes en Middel burg. Hoofdaannemer was de heer M. F. Goedemondt te Goes, welke het gebouw keurig opleverde. Voor het doctoraal examen in de staatkundig-economische richting aan de Nederlandsche Handels-Hoogeschool te Rotterdam is geslaagd de heer dr J. G. Ramaker, secretaris van de gemeente Breskens. Art. 13 1. o. w e t. Bij Koninklijk be sluit is het beroep van den raad der ge meente Stavenisse tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waar bij genoemde gemeente verplicht werd tot een vergoeding, krachtens art. 13 1. o. wet 1920, ten behoeve van een verzorger van een leerplichtig kind, ongegrond ver klaard. De gemeente is dus verplicht om de door Ged. Staten van Zeeland vastge stelde vergoeding van 75 pet. per werke lijk gemaakte kosten, uit te keeren. Geslaagd voor Apothekersexamen mej. M. H. Deibei te Middelburg. lerseke. Geslaagd voor het examen re kening-courant-boekhouden gehouden te Rosendaal op 19 April 1.1. de heer G. J. de Jonge Gzn. te lerseke. Na de ontploffing te Rotter dam. Gistermorgen liet zich de toestand van vijf van de gewonden bij de ontploffing aan de Boompjes te Rotter dam nog zeer ernstig aanzien. De toe stand van de anderen is bevredigend. Gisteren is een eerste onderzoek in het pand ingesteld. In het huis is hoege naamd niets overgebleven. Het is verwon derlijk, dat de brand zich zóó snel heeft kunnen uitbreiden. De vloeren zijn alle van beton en er waren bijna uitsluitend ijzeren deuren. Aan alle veiligheidsvoor schriften was, voor zoover men heeft kunnen nagaan, voldaan. Actie tegen een haken- kruisvlag. Gisteren is uit Houston, laatst van Hamburg, te Rotterdam aan gekomen het Duitsche stoomschip Gon- zenheim, dat de hakenkruisvlag aan den achtersteven voer. Het schip heeft lig plaats genomen bij loods Oost-West aan de Rijnhaven. Van communistische zijde is actie ge voerd onder de havenarbeiders, die hel schip zouden lossen. Dezen hebben daar op geweigerd om aan den arbeid te gaan Na eenig overleg heeft de kapitein van de Gonzenheim order gegeven, de vlag te strijken en op te bergen. De arbeiders zijn daarop aan het werk gegaan. Julius Barmat uitge wezen. In hoogste instantie is afwijzend beschikt op het bezwaarschrift van Julius Barmat tegen zijn uitwijzing als „onge- wenscht vreemdeling". Thans heeft de minister van Justitie bepaald, dat Bar mat binnen drie dagen Nederland moet verlaten. Wereldkampioen koffie drinken. Een schoenpoetser uit Fer gus Falls in Minnesota, Gus Gomstock, die zes jaar geleden in 3 uur tijds 22 1. koffie dronk en daarmede de twijfelach tige eer verwierf wereldkampioen koffie drinker te worden, heeft thans, naar V. D. meldt, het voornemen te kennen ge geven in 6 uur tijds 222 1. bier te drin ken, om ook kampioen-bierdrinker te worden. Indien een ander het bier betaalt, zal Gomstock de proef, waarvoor hij nu reeds aan het trainen is, dezer dagen verrichten. Handel's „Josua". Gisteravond is door de Zangvereeni- ging „Toonkunst", afd. Goes, directeur de heer Otto Lies, in „De Prins van Oranje", voor een flink bezette zaal het Mei-concert gegeven. Uitgevoerd werd „Josua", Oratorium voor soli, koor en orkest in drie deelen, van G. F. Handel. Bewerking der cembalo-partij en in strumentatie der aria's door den heer Otto Lies. De tekst, die weieens wordt aangemerkt als weinig aanspraak ma kende op den naam van kunstwerk, is geschreven door Thomas Morell. Met de heldenfiguur van Jozua op den voor grond, wordt in dit werk bezongen de verovering en inbezitneming van het land Kanaan door de Israëlieten. Natuur lijk zijn het liefdespaar „Othniël" en „Achsah" ingeschoven figuren, wijl die in het Bijbelboek „Jozua" niet voor komen. Evenals dit met de meeste van Handel's werken het geval is, heeft hij ook dit muzikale meesterwerk in zeer korten tijd vervaardigd, n.l. in vier weken. Het kooraandeel is in dit werk niet bijzonder uitgebreid, doch het gehalte en de kunstwaarde zijn van dien aard, dat daarin ruimschoots gelegenheid werd geboden om met de vertolking hiervan den naam „Toonkunst" als waarheid in het licht te plaatsen, waarin de vereeni- ging goed is geslaagd. De koren zijn in voelbaar goed begrijpen, verheffend en met groote toewijding gezongen. Een kleine wijfeling van een enkele partij in het koor „Heil, macht'ger Josua" deed geen schade aan het geheel. Dat de zang van deze vereeniging als regel geen teleurstelling brengt, is voor het overgroote deel te danken aan de knappe en veelomvattende leiding van den heer Lies, wien wij dan ook voor deze uitvoering onze hulde brengen als dirigent-componist. Vele solisten verleen den hun medewerking. De heer Henk Viskil, tenor, had als uitvoerder van de Josua-rol de eerste plaats op het pro gramma. Na het hooren van dezen zan ger kunnen wij zeggen: „Deze plaats is ook verdiend, niet alleen om de Josua- rol, maar vooral om de wijze waarop hij die met prachtig uitbeeldende voor dracht en zeer duidelijke uitspraak tot openbaring bracht. De sopraan-soliste, mej. Martha Stam, gaf blijk van goede stemkwaliteiten, ook de voordracht was veeltijds met overtui ging en boeiend. Dat zij ons niet ten volle bevredigde in de moeilijke aria „Horch" komt niet voor haar rekening, de begeleiding van dit no. dat niet zon der technische bezwaren is, was niet bijzonder aanpassend en vanzelf oefende dit invloed uit op de zangeres. Dat zij met zulk een overvloed van bloemen werd vereerd, spreekt wel voor haar capaciteiten. Een goed figuur maakte de tweede sopraan, .mej. J. Kousemaker. Haar optreden was thans veel vrijer en daardoor goed verstaanbaar. Met wnar- deering kan haar medewerking worden genoemd. De heer v. d. Kamp, die als bas fun geerde, deed, als altijd, genieten van zijn prachtig geluid, ook de voordracht geeft meestal voldoening. Eén ding is jammer, n.l. dat hij niet altijd is vrij te pleiten van slordigheid in de uitspraak, temeer nog, omdat die in sommige gedeelten wel goed was. Onze muzikale Goessenaar, de heer A. K. Zweede, bariton, vervulde de Oth- niël-partij (welke wij ook wel door een alt hoorden zingen). Wat deze zanger geeft in stem, voordracht en uitspraak is altijd en in alle opzichten lofwaardig. Dit bleek ook weer bij deze uitvoering. Ook het duet van sopraan en bariton viel zeer in den smaak. De cembalo partij is door mevr. Reedijk—Surie op serieuse wijze vertolkt. Het muzikale talent door deze pianiste bij vorige uit voeringen aan den dag gelegd, zal wel oorzaak zijn, dat „Toonkunst" ook dit maal weer het klavier voor haar be schikte. Prachtige bloemen vielen haar ten deel. Wanneer wij in aanmerking nemen de ongunstige omstandigheden, waaronder het orkest bij zulk een uitvoering werkt, d.w.z. het groote bezwaar om bij een enkele voorafgaande oefening in samen spel toch een eenheid te vormen met zoo velerlei instrumenten, dan mogen wij wel zeggen, dat het instrumentale deel zich dapper heeft gedragen. Aan het einde werden door het publiek duidelijke blijken van waardeering ge geven. Voor een veel te klein publiek is Dins dagavond het volksconcert gegeven. Meineed. De rechtbank te Mid delburg heeft den 24-jarigen bloemist J. M. B. uit Goes, wegens meineed, gepleegd in een strafprocedure voor het kantonge recht aldaar, veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf, van welk vonnis zoowel de verdachte als het 0. M. in hooger beroep was gekomen. Uit het getuigenverhoor voor het ge rechtshof bleek, dat door den rijks veldwachter de Jonge uit Goes, een pro cesverbaal was opgemaakt tegen een vriend van den verdachte, zekeren v. d. L., wegens het schieten met een jachtge weer. Daarin stond o.m., dat de verdachte tegen den verbalisant zou hebben gezegd: „Ik weet niet wie er geschoten heeft; ik blijf er liever buiten." Op de zitting van den kantonrechter zou verdachte onder eede hebben volge houden, dat hij deze woorden niet heeft gebezigd. Verdachte hield vol, de waarheid te hebben gesproken en dat hij het slachtof fer was van de verklaringen van den veldwachter. Anderen dan hij zouden de geïncrimineerde woorden hebben gespro ken. De verbalisant verklaarde thans, dat het goed mogelijk was, dat óók de andere vrienden iets dergelijks hebben gezegd, doch getuige wist positief, dat B. deze woorden had gesproken. Ondanks de opmerking van den advo caat-generaal, mr Brants, die den ver dachte er op wees, dat deze gerust mocht doen wat hij: gedaan had, doch niet onder eede had mogen ontkennen, dat hij zulks deed, bleef B. volhouden niets dan de waarheid te hebben gezegd. Ook de verdere tusschenkomst van den president en raadsheeren om B. te be wegen thans eerlijk voor de zaak, welke in wezen onbelangrijk is, uit te komen, had niet de gewenschte uitwerking. De advocaat-generaal zeide in zijn re quisitoir, dat het een verdrietige geschie denis was, des te meer, nu B. niet te be wegen is zijn domme houding vaarwel te zeggen, zoodat het feit van opzettelijken meineed vaststaat. Met het O.M. van de Middelburgsche rechtbank is spr 't eens, dat de in dit ge val de opgelegde straf te licht is. Gezieu de ernst van het feit. Spr. vroeg daarom verzwaring daarvan tot 3 maanden. Mr Kuypers uit Middelburg betoogde, dat B. geen opzettelijken meineed heeft gepleegd. Hij is er zelf van overtuigd de waarheid te hebben gesproken, hoewel uit alles blijkt, dat hij de zaak feitelijk niet begrijpt. Waar het opzet derhalve volgens pleiter, niet is komen vast te staan, con cludeerde pleiter tot vrijspraak, subs, een voorw. straf. Arrest 31 Mei a.s. Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Afd. Zeeland. Heden hield de afd. Zeeland van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk te Middelburg, onder voorzitterschap van dhr J. A. Domi- nicus te Wemeldinge, een ver gadering, die goed was bezocht. De voor zitter wijdde eerst eenige woorden van eerbiedige nagedachtenis aan wijlen den heer Mr A. A. de Veer, in leven voor zitter van de Prov. Commissie van Toe zicht op de kerkelijke goederen en fondsen, die na de eerste vergadering van de Prov. afd. is overleden. In dat overlijden leed het beheer der Ned. Herv. Kerk een zwaar verlies. Hierna ging de voorzitter voor in gebed en verwelkomde vervolgens de aanwezi gen, in het bijzonder de gasten van buiten de provincie, n.l. de heeren Mr de Jong te Dordrecht en de heer Van Harderwijk te Tilburg. Spr. wees daarna op de noodzakelijk heid van organiseeren voor de kerkvoog dijen. Ook hier geldt: Toenadering eischt der tijden nood. Spr. herinnerde aan de belangrijke ver gadering, die de landelijke vereeniging te Zwolle heeft gehouden. Daar kwamen vraagstukken aan de orde, die voor Zee land van niet zoo groote beteekenis zijn. O.a. de pastoralia, waardoor vooral den laatsten tijd wantoestanden ontstaan en onwillekeurig vooral als de predikant landverpachter is het geestelijk leven schade lijdt. In Zeeland zijn echter geen of bijna geen pastoralia. Er kwamen echter onderwerpen in be spreking, die ook voor Zeeland van groote beteekenis zijn. Spr. noemt o.a. het reglement op de predikantstraktementen, de wijziging daarvan, aanslag Raad van Beheer, combinatie van gemeenten, land- verpachting en vermindering der pacht, onderlinge verzekering enz. Over de laat ste zal in de middagvergadering nog nader worden gesproken. Het is spr. gebleken, dat in Zeeland nog wel uitbreiding daar aan gegeven kan worden. De vereeniging van kerkvoogdijen telt thans ruim 600 leden. Het Hoofdbestuur overwoog op verschillende plaatsen streekvergaderingen te houden. Deze is daarvan een proeve. Spr. hoopt, dat heden de afd. Zeeland zal worden geconstitueerd. Daartoe wordt nu eerst een reglement der Prov. afd. vastgesteld. Het door het Hoofdbestuur aangeboden concept wordt na enkele kleine wijzigin gen aangenomen. Daarna wordt bestuursverkiezing ge houden. Inmiddels arriveert de heer J. A. Bakker, voorzitter der vereeniging

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3