RG DE ZEEUW Laat Uw kind „GEZONDHEID DRINKEN" Idelft tweede blad. ÏHIILSCIIE VERDENKING lERNE BRIL Uit de Provincie. ZDe Pavel dev ^Dranken BELZEN, GOES, |ïongetjes maar it per pond. ZONDER PRIJSVERHOOGING Geef het Hero „Perl". Zooveel als het lust. 't Is zoo goed voor haar. Macr verwar „Perl" nooit met an dere dranken - wat voor kleur of smaak daar ook aan gegeven is. Eén kleur en één smaak zijn slechts zuiveren echt,n.l. de natuurlijke! Dat vindt U in Hero „Perl", een zuiver Natuurproduct. Vloeibaar Hollandsch fruit. Drink het tegen dorst - voor gezondheid - aan tafel - of als U uit bent, maar let er op dat „Perl" is, de drank van goud - voor jong en oud. WAARSCHUWING 2.50. VAN BOVEN middelburg. het centr. van Goes ■- en Slaapkamer (pension, voor Dames |even onder letter leeuw" te Goes. IANDKNECHT bij A. DE VISSER, Ithem. CBR zoekt plaatsing jezin. Brieven onder peau van dit blad te UISHOUDSTER, an, liefst uit den Boe kind is geen be- LMPER, Driewegen. (te der vrouw een [UISHOUDSTER Ski. gezin (2 kinderen) ider letter D, Bureau Goes. VAN DINSDAG 16 MEI 1933, Nr 192. CHRISTELIJKE GRONDSLAGEN. Wij lezen in de Nederlander: Wij vragen wij niet alleen dat door het regeeringsbeleid de christelijke grondslagen van ons volksleven zullen worden erkend, bewaard en gevestigd. Er is een aantal menschen, dat zulk een gedachte als politiek richtsnoer vol komen onbruikbaar acht. Want wat zijn dat: „Christelijke grondslagen"? 't Klinkt immers vaag, ongrijpbaar, in houdloos I Het Kamerlid L. de Visser heeft het noodig geacht het was ook noodig om aan zulke naïve lieden eenig beter besef bij te brengen. Dus vroeg hij aan den Minister van Binnenlandsche Zaken om wettig-gehuw- den èn in-concubinaat-levenden op ééne lijn te stellen. De vraag luidt: „1. Is het de regeering bekend, dat onder de vele werkloozen ook personen zijn, die in concubinaat leven en in wier gezinnen na langdurige werkloosheid nog grooter ellende wordt geleden dan in de gezinnen van andere werkloozen, omdat zij minder of geen werkloozensteun be komen? 2. Wil de regeering zoo spoedig moge lijk maatregelen treffen, waardoor in concubinaat levende personen in de gel dende steunregeling van overige werkloo zen worden opgenomen en daarmede ge lijkgesteld?" Volgens deze vragen hebben ongehuw- den even goed een gezin als gehuwden en moeten dus de beide groepen door de overheid op gelijke wijze behandeld wor den. Men kan een gezin niet laten ge brek lijden alleen omdat destijds opzet telijk of uit achteloosheid een zekere formaliteit is verzuimd; de formaliteit namelijk van de wettelijke huwelijks sluiting. Aldus blijkbaar de opvatting van het bedoelde Kamerlid. Ziet men nu opeens ,als door een fei len bliksem-straal, wat „christelijke grondslagen van het volksleven" betee- kent? Ziet men nu, dat huwelijk, wettig huwelijk, monogaam huwelijk, normale gezinsvorming hier worden verworpen? Wij gaan niet nog verder, wij zeggen niet, dat deze volksgoederen reeds wor den bedreigd. Want de ziel van ons volk is christelijk genoeg gedrenkt om nog met felheid zich vóór deze goederen te weer te stellen als iemand er den vinger naar uitstrekt. Doch men strekt den vinger er dan toch maar naar uit. En... wij zijn over tuigd, dat deze goederen in ons volk minder vast verankerd liggen dan bijv. vijftig jaar geleden. De bolsjewiseering van onze moraal is gaande, ook ver bui ten den kring der georganiseerde Com munisten! Wij hopen, dat de regeering kloek ant- i woorden zal. Natuurlijk zal naar het stereotype voorbeeld, dat allang gevolgd wordt, de regeering laconiek kunnen i zeggen: „De eerste vraag wordt bevestigend, de tweede ontkennend beantwoord." Doch wij vertrouwen, dat méér geschie den zal. En dat met zooveel woorden het onder II gevraagde zal worden van de hand gewezen, mede omdat het de taak der overheid is om huwelijk en gezin, als kostelijke en ons van Gods wege geschonken volksgoederen te be schermen. Overigens wachten wij met nieuwsgie righeid af, wat de S.D.A.P. van dit onder werp zeggen zal. Niet afzonderlijke per sonen, die sociaal-democraten zijn veler antwoord zal zeker volkomen in mde wezen; maar de Partij als zoo- danig. Wat zegt deze van het geval? feuilleton. 49). Vrij naar het Engelsch. «De deken preekt vandaag..( zeide Tom serial ?er anninS zuchtte. Hij was er te ra„ verstoken van, naar de kerk hal 6n ,a! Semis kwelde hem dub- der or J*661 vernam, dat een bijzon- De rial spr0ker den dienst zou leiden, liik int Van Helstonleigh stond name- ken h i.V0rj10 £en omtrek voor zijn pree- fi>klnd' -°. mocht ik mijn gezond- onder ri j tocb herwinnen!" riep hij I t rj ïndruk van het oogenblik uit antwrvrWM 1 ook- James» als God wil" hï tbadde Zijn ,vrouw> terwijl ze van van da nf!rei eek- Haar gelaat sprak leefde WnT u, P' die in haar hart êehoord'bah lk van Dr Lambs herstel 8 Tt°rd heb. feft me moed voor jou". hem vanmidda' Öat WilIiams van Pla" >3' z«de Constance. brcn?en' vadcr" vertsll8nkJf\1liuUWSgierig' wat h« te U9n zal hebben. Heeft Yorke ge- Reeds voor £8.40 per maand kunt U zich thans een Philips radio-installa tie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) De arbeidsvoorwaar den in Z e e u w a c h - V 1 a a n d e- r e n. In de volgende plaatsen in Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen is tusschen de R. E. Boerenbond en den R. K. Landarbei- dersbond overeenstemming over de ar beidsvoorwaarden verkregen: Te Westdorpe en Zuiddorpe bij arbi trale uitspraak. Het minimumloon is te Westdorpe vastgesteld op zes maanden f 2.20 en zes maanden f 2 per dag; voor oogstwerkzaamheden f 2.60 per dag. Te Zuiddorpe 6 maanden f 2, 4 maanden f 2.15 en 2 maanden f 2.20 per dag. Voor oogstwerkzaamheden f 2.60. Voor Kloosterzande, Lamswaarde, Ter hole, Graauw, Hengstdijk, Koewacht en Stoppeldijk is overeengekomen voor vier maanden f 2.15 en 8 maanden f 2 per dag. Voor oogstwerkzaamheden f 2.60 per dag. De R. K. Boerenbond te Boschkapelle, Ossenisse, Clinge en St Jansteen is met deze regeling nog niet accoord gegaan. In deze laatste 4 plaatsen zal echter nog door den R. K. Landarbeidersbond getracht worden door overleg overeen stemming te bereiken. Pachtverlaging voor mos- selperceelen te Bruinisse. Zoo als indertijd is gemeld hebben de schip- persvereeniging Algemeen Schippers- en Visschersbelang te Bruinisse en de afdee- ling Bruinisse van den Bond van Mos selkweekers in Zeeland aan den Minis ter van Financiën een request gezonden waarin werd gewezen op de buitenge woon slechte bedrijfsresultaten van de mosselcultuur te Bruinisse over 1931 en 1932 en waarin deswege om kwijtschel ding van pacht werd verzocht. De vrees werd uitgesproken, dat anders velen op den duur genoodzaakt zouden zijn hun bedrijf op te geven. De Minister heeft op dit verzoek thans in zooverre gunstig beschikt, dat over de 1 Maart j.l. vervallen pacht van de mosselperceelen een reductie van 50 pet. wordt gegeven. Middelburg. Een binnenbrand met zeer droeve bijomstan- d i g h e d e n. Gistermiddag boorde de zoon van wijlen den heer N. in de sterf kamer van de woning aan den Seissingel R 208, een verdacht geluid in de kamer waar het lijk van zijn vader op het ledi kant lag. Toen hij de deur van bet vertrek opende, zag hij tot zijn groote ontstelte nis, dat het behang en het plafond in brand stonden en de kamer vol rook was. De beer N. spoedde zich naar een der buren, die over een telefoon beschikt, en deze belde onmiddellijk de brandweer op, die binnen enkele minuten met de groote autospuit ter plaatse was. Intusscben wa ren omwonenden, daarin krachtig bijge staan door een viertal werklieden, die op de Griffioen aan het werk waren, met emmers water het blusschingswerk be gonnen, en mochten zij er in slagen de vlammen te dooven en te voorkomen, dat het stoffelijk overschot van den over ledene door het vuur werd aangetast. De brandweer kon er zich toe bepalen te controleeren of nog vuur achter was gebleven, maar behoefde overigens niet actief op te treden. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in het omvallen van een der kaar sen, die men op een tafel bij bet ledikant had neergezet. Verzekering dekt de schade aan de ka mer aangericht. Deze gelukkig in zijn gevolgen niet ern stige brand geeft ons aanleiding er op te wijzen, dat in de kort geleden vastge stelde nieuwe brandweerverordening de bepaling is opgenomen, dat men bij het ontdekken van brand naast de brandweer ook de politie moet waarschuwen. Het nr. van de brandweer is 600, van de po litie 143. Men hange deze beide nummers in de omgeving van zijn telefoontoestel op. Maandagmiddag te 3 uur waren alle leden van het politiekorps in de agen- tenwaebt op het bureau bijeen, omdat de burgemeester, de beer M. Fernhout, den wensch te kennen had gegeven, nader met het korps kennis te maken. zegd, dat bij vandaag zou komen? Je moest hem maar vragen om te blijven eten, Mary". „Dat was ik reeds van plan. Je zult eens zien, James, eer we een haif jaar verder zijn, ben je weer geheel de oude". De heer Channing hief met ongeloovig gebaar zijn handen op. „Ach Mary, ik denk er zelf al meer aan dan goed voor me is. Ik ben er nog lang niet zoo zeker zeker van, of ik de reis wel zal kunnen maken". „Daar zullen wij wel voor zorgen, va der, dat het mogelijk is", zeide Hamish opgewekt. „En jij kon niet eens helpen, Hamish, onderbrak de wijsneuzige Annabel. „Arthur en Constance zijn degenen, waar het op aankomt niet jij! Ik heb het je zelf booren zeggen!" „Maar sinds dien ben ik van gedachte veranderd, juffertje bemoeial. En als ik me de opmerking veroorlooven mag, zou het misschien niet ongewenscht zijn, als kleine meisjes haar tongetje wai minder roerden". Was het Hamish ernst, of was hot zoo maar een losse gedachte, die hij uitsprak, mpt betrekking tot de iinancieelo h UJLU, die hij meende te kunnen verloenen? Arthur 3n Constance spitsten beiden hun ooren, en dachten onwillekeurig aan Na ontvangen te cifn door den Com missaris, heeft de burgemeester het korps toegesproken en er op gewezen, dat het juist in dezen tijd, dat het gezag gevaar loopt bedreigd te worden, gewenscht is, dat men op de politiemannen kan ver trouwen. Spr. heeft vernomen, dat de geeat in het korps te Middelburg goed is en hij hoopt, dat dit ook zoo zal blijven. Dit is niet aleen in het belang van het korps zelf, maar ook in dat van de ge meente. De politiemannen kunnen dan op den steun en medewerking van spreker rekenen. De commissaris, de heer R. Brons, heeft den burgemeester namens allen dank ge bracht voor de gesproken waardeerende woorden. De inspecteurs, hoofdagenten en agen ten zijn daarop allen persoonlijk aan den burgemeester voorgesteld. De burgemeester beeft vervolgens bet geheele bureau bezichtigd en van de in richting kennis genomen. Vlissingen. Het Groene Kruis. In de gisteravond alhier gehouden leden vergadering werd door den secretaris het volgende jaarverslag uitgebracht: Ledental. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1932: 2119, op 31 Dec. 1931: 2107. Zuster Algra en zuster De Goeijer oefen den de wijkziekenverpleging, evenals de vorige jaren, met ijver en toewijding uit. In totaal werden 7205 ziekenbezoeken af gelegd; in 1931: 7334. Verplegingsartikelen werden 1283 maal in bruikleen gegeven, tegen 1341 maal in 1931. IJs, hetwelk steeds in het magazijn voorradig is, werd 144 maal verstrekt, verleden jaar 142 maal. De zorgvuldige en hygiënische verple ging door de Groene Kruis-bakers bleek ook dit jaar te zijn gewaardeerd. Werden in 1931 136 kraamvrouwen door deze bakers geholpen, in 1932 be droeg dit aantal 152, waarvan 4 buiten de stad. Het aan de afdeeling kraamverpleging en zuigelingenzorg verbonden consulta tie-bureau voor zuigelingen staat onder leiding van den districts-kinderarts Dr J. van Maren Bentz van den Berg. Het aantal gehouden zittingen in bet afgeloopen jaar bedroeg 94, waarop 1250 consulten werden verstrekt; 132 zuigelin gen werden opnieuw ingeschreven. De vereeniging zorgt in opdracht van de provinciale vereeniging „Het Groene Kruis" voor den ontsmettings- dienst. Dus niet alleen voor Vlissingen, doch ook voor andere plaatsen in Zeeland werden ontsmettingen uitgevoerd; in to taal 60 ovenontsmettingen en 10 buisont smettingen. In verband met de moeilijke tijdsom standigheden is een subsidie van gemeen tewege voor uitvoering van de plannen voor een behoorlijke bad-inrichting niet te verwachten. De heer Van Woelderen, die aan de beurt van aftreding was, werd bij accla matie als voorzitter herbenoemd. De rekening van ontvangsten en uitga ven werd vastgesteld: in ontvangst op f 7526,06 en in uitgaaf op f 6690,28. Het voordeelig saldo werd gevoegd bij het fonds voor aankoop van nieuwe ver plegingsartikelen. Goes. A.s. Donderdag 18 Mei hoopt de Harmonie „Hosanna" een volksconcert te geven op de Groote Markt alhier. Aan vang 's avonds 8 uur. Het programma vermeldt: 1. „Gloire et Honneur", marsch, J. Furgeot. 2. „La Souveraine", ouverture, W. van Perck; 3. „Eternel Printemps", valse de Fr. Popy, par. J. Furgeot. 4. „Suite-Ballet", F. Popy. a. Entree-ma zurka; b. Pizzicati; c. Valse lente; d. Lar go; e. Final Galop. Pauze. 5. „La Reine Tragique", ouverture dramatique, F. Po py. 6. „Caprice sur un Thême Allemand", arr. J. M. Bekker. 7. „Ernst en Luim", potpourri, arr. C. G. Govaarts. 8. „Tann- hauser", fant. sur l'opéra R. Wagner, arr. J. M. M. Kessels. 9. „Marche de la 125e Division", M. Perrier. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". de geldelijke moeilijkheden, waarin hun broeder, naar ze meenden, moest verkee- ren. De kathedraalklokken begonnen juist het tweede gelui, om de menschen tot den dienst te nooden, toen de Channings het kerkplein betraden. Tom en Charles wa ren reeds vooruit gegaan. Hijgend, adem loos kwam Tod Yorke aanrennen, in zijn vrees, om te laat te komen Annabel bijna omver loopend. „Kijk toch waar je loopt, Tod!" riep Hamish uit. „Is het soms een snelheids wedstrijd waar je aan bezig bent?" „O mijnheer Channing, houd me niet opl Door die lamme meiden van ons heb ben we ons allen verslapen vanmorgen. Ik heb niet eens een ontbijt gehad en Ge rald kon zijn schoone overhemd niet vin den. Hij is naar de kerk, met zijn buis tot aan zijn bals dichtgeknoopt. Wat zal mama straks opspelenl" Tijdig opstaan en gezamenlijk ontbijten waren zaken, die in de huishouding van de Yorkes maar nooit behoorlijk geregeld konden worden. En Zondags was het meestal nog erger clan andere dagen. Jongeheer Tod had ongelijk, toea hij zeiuo, Jat het peroonoel de schuld had. Hij en zijn broer waren behoorlijk op tijd gewekt, doch ze hadden zich nog eens omgedraaid en waren weer heerlijk inge- Ingezanden Mcdmlnllng, Hero ..Perl" ia een zuiver Natuurpro duct, zonder eenige chemische toevoeging. De gouden kleur en de zuivere, frissche smaak zijn er door de natuur aan gegeven. Hero JPerl" bevat geen alcohol. Kapelle-Biezelinge. Door de schutters van het Handbooggilde „Willem Teil" alhier, werd geschoten voor het koning schap. Geschoten werd op de klep. Met een groote meerderheid van klep pen is dhr A. S. Luik Koningsschutter geworden. Koudekerks. De Vereeniging Rijwiel pad Walcheren is voornemens over te gaan tot den aanleg van een rijwielpad van de duinen alhier door de landerijen naar de kom van deze gemeente. Het pad zal de bestaande verbinding een keiweg ter breedte van 3 M. zeer aanzienlijk ontlasten, zoodat zoowel de belangen van het rijwielverkeer als van het snelverkeer met de totstandkoming van het rijwielpad ten zeerste zullen zijn gebaat. De A.N.W.B. heeft daarvoor een geldelijke tegemoetkoming toegezegd van f400, de K.N.A.C. van f250. Bevolking van 115 Mei 1933. In gekomen: C. F. Olijslager E 237 uit Vlis singen; mej. J. Pleijte A 94 uit Middel burg; A. J. Dourleijn D 125 uit Wissen- kerke; J. Geschiere met gezin, B 12 uit Biggekerke; mej. C. C. van Stijn, E 237 uit Sas van Gent; J. Dingemanse met ge zin, A 112 uit Zoutelande; M. C. van Dijk D 157 uit Tholen; mej. G. Marijs G 61 uit Biggekerke; M. v. d. Driest, B 219 uil Biggekerke; P. Verhage Wz. B 217 uit Domburg; A. Verhage B 175 uit St. Lau rens; mej. A. J. Dekker, C 72 uit Melis- kerke; G. Steutel E 206 uit Goes. Vertrokken: J. Marijs, van B 241 naar Ritthem; mej. J. G. Drabbe, van A 94 naar Middelburg; mej. H. L. P. Tito, van D 72 naar Kethel; J. P. F. Geers met ge zin, van E 117 naar Middelburg; W. Wie- lemaker, van B 215 naar Biggekerke; B. Louwerse van E 231 naar St. Laurens; A. J. Thomassen, van E 23 naar 's Gra- soesd. Toen lady Augusta in een tamelijk vuile morgenjapon tegen tien uur de ont bijtkamer binnentrad, vond ze er niemand van baar kinderen. Driftig trok ze aan de schel. „Is er nog niemand beneden?" vroeg ze scherp. „Ik denk van niet, mevrouw'", ant woordde Martha. „Ik heb nog niets ge hoord. Vanmorgen, toen ik de jonge da mes gewekt heb, wilden ze er niet uit komen en ik kreeg nog een standje voor mijn moeite. „Ze zeggen altijd, dat het geen zin heeft, Zondags vroeg op te staan 't Zal mij een zorg zijn". „Nu, breng bet ontbijt maar binnen", luidde het knorrige antwoord. „En ga dan nog eens kijken, wie er al uit bed is. Wat hebben jullie met die koffie uitge voerd? Ze is zoo koud als een steen. Ik krijg hier altijd koude koffie". „De koffie is een half uur geleden ge zet, mevrouw, omdat u zóó laat wilde ontbijten". Het eerst verscheen de jongste, de klei ne Frank, en even later zijn broertje, die een jaar ouder was. Beiden hadden nog hun vuil boordje om en hun haren waren ongekamd. Daarna verscheenen de meis jes Caroline, in haar onderjurk, met een sjaal omgeslagen en Fanny met papiljot- tea in het haar. Lady Augusta gaf allen venhage; L. Geschiere, van D 208 naar Terneuzen. mej. N. C. Bierens, van E 156 naar Rotterdam; A. van Leeuwen met ge zin, van E 7 naar Wissenkerke; P. Ver hage, van B 175 naar Middelburg; G. Verstraate, van D 40 naar O. W. Sou burg; mej. M. Koets van G 72 naar Me- liskerke; J. Leijnse met gezin, van D 90 naar Middelburg; P. Pattenier, van A 48, naar Biggekerke. mej. A. Clarisse, van A 61 naar Senóoskerke (W.) N.- en St. Joosland. Zaterdag j.l. hield de Chr. Landarb. Bond alhier haar twee de jaarvergadering in een daartoe gezel lig ingericht lokaal der Chr. School. De heer Sluimer opende de vergadering met gebed. Secretaris en penningmeester brachten hun jaarverslag uit. Er was een sterke groei en met dankbaarheid kon geconstateerd worden, dat de vereeniging reeds veel voor haar leden had gedaan, maar helaas zijn er nog steeds velen, wel ke een afwijzende houding aannemen. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Voorts was er bij het bestuur een verzoek ingekomen van enkele leden, van welk verzoek het bestuur gaarne een voorstel had gemaakt, n.l. om den heer L. Sluimer, hoofd der Chr. School te benoe men tot Eere-Voorzitter. Dit voorstel werd met alg. stemmen aangenomen, uit erkentelijkheid voor hetgeen deze voor de plaatselijke afd. van den Chr. Landarb. Bond deed. Nadat gepauzeerd was. verkreeg dhr Meliefste, voorzitter van den Chr. Bestu renbond te Middelburg, het woord, die tegenover de beginselen van liberalisme en socialisme stelde die van de chr. vak beweging. Hartelijk dankte de voorz. den heer Me liefste voor deze zeer duidelijke rede, waarna deze met dankzegging sloot. een standje, doch ze vergat, dat ze zelf het voorbeeld gaf. „Het is net tien uur geweest", mom pelde Caroline gekrenkt. „We komen heusch nog wel op tijd". „Het is op slag van half elf kind en waarom ben je nog niet behoorlijk ge kleed?" „Er zat geen stootband aan mijn jurk Martha is bezig hem er op te naaien". Roland kwam geeuwend binnen, al even weinig presentabel als de overigen. Waarom had lady Augusta haar kinde ren niet beter groot gebracht? Hoe kwam het, dat ze op Zondagmorgen nog slor diger en ongeregelder beneden kwamen dan op andere dagen? Ze zouden u ge antwoord hebben, dat elke weekdag zijn bezigheden heeft, die niet mogen wachten. Had de Zondag dan geen bestemming? Waren wij in de plaats van lady Augusta geweest, toen ze met afgetrapte sloffen en bet overhemd zonder boord van baar zoon keek, we zouden gezegd hebben; „als je bet dan niet uit respect voor je moeder wilt doen, doe het dan omdat het de dag des Heeren is." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5