eerste blad. DINSDAG 18 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. m #sr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Buitenland Het is de eerste maal dat twee leden Binnenland. Belangrijkste Nieuws. —II——I II— IIIWI» I I -O Uitg.N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 eent per regel. ïngezeuagg mededeellngeB 00 rept per regel- Advertantlgn fliflefteg* BB Vrtjdsgg bij vooruitbetaling. Onder ietter of motto f Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen „Hel flrootste gevaar." I11 het „Volksblad" vertelde de vorige week de bekende „Oproerige Krabbelaar" A. B. K., dat een „rustig en levenserva- ren man" hem er op bad gewezen dat de bijzondere school bet grootste gevaar is dat de eenheid en de geestelijke vrijheid in Nederland bedreigt. „Het Schoolblad", het orgaan van het N.O.G., neemt deze uitspraak met groote instemming over en voegt er o.m. aan toe. De onverdraagzaamheid die inhaerent is aan het stelsel der geïsoleerde school- opvoeding, is een onzer ernstige bezwa ren tegen het confessioneele onderwijs. Wel bitter zijn hier de vruchten van de verdraagzaamheid, welke den onver- draagzamen de vrijheid gaf, hun muren te metselen rondom het schoolgaande kind. Hier zien we de gevolgen van ongebrei deld individualisme, die kanker van ons volksbestaan. Onverdraagzaamheid en tuchteloosheid zijn loten van denzelfden stam." Het loont de moeite dit fraais meer van nabij te bezien, omdat hier zoo duidelijk tot uiting komt het gevaar dat nog al tijd de bijzondere school bedreigt. Als het toch waar is, dat de bijzondere school het grootste gevaar is dat de een heid en de geestelijke vrijheid bedreigt, dan spreekt het vanzelf, dat men het uiterste zal willen doen om dit gevaar weg te nemen en dezen kanker vau ons volksbestaan, zooals het „Schoolblad" zegt, met de meest krasse middelen te bestrijden. Er wordt in onze dagen veel gesproken over nationale politiek en de mo gelijkheid van een nationaal Kabi net. Welnu, volgens deze ijveraars voor de openbare school, die zoowel in het vrij zinnige, als in het roode kamp grooten invloed hebben, zal dus een der eerste da den van zulk een nationaal Kabinet moe ten zijn de kanker die doodend is voor ons volksbestaan uit te snijden en het bijzon der onderwijs onmogelijk te maken. Teekenend is ook wat gezegd wordt over de verdraagzamen, die de fout be gingen aan de onverdraagzamen de vrij heid te geven bijzondere scholen te stich ten. De verdraagzamen! Dat zijn de partijen die aanvankelijk weigerden dat de voorstanders van Chris telijk onderwijs geheel voor eigen reke ning scholen bouwden en onderhielden. Dat zijn de partijen, die alles hebben gedaan om het Christelijk onderwijs dood te drukken en de uitbreiding onmogelijk te maken. Dat zijn de partijen die niet eerder ook maar eenige verdraagzaamheid hebben getoond, dan toen ze daartoe door de om standigheden gedwongen werden, die de vrijheid gaven toen ze niets meer te ge ven hadden! En die nu, dat blijkt wel duidelijk, de eerste gelegenheid de beste zullen aan grijpen, om de „verdraagzaamheid", zoo als b.v. in Rusland tot uiting komt, ook nier toe te passen. Intusschen moeten we dankbaar zijn, dat deze dingen openlijk worden geschre ven. De voorstanders van de bijzondere school, die mochten meenen dat de strijd hit is en dat ze nu wel rustig kunnen gaan slapen, zijn opnieuw gewaarschuwd mor het groote gevaar dat nog altijd Nog een waarschuwing. ,,Het Schoolblad" komt met nóg een ern stige waarschuwing. to, e?, constateert dat het er heel wat be- fi U1 1Z0U zien in ons land als de bijzon dere school er n i e t was. ep* ^f/'. 200 heet het dan verder, dit is een «dele verzuchting. j''J^e staan thans voor de opgave, dwars door de p ac i f i c a t i e-v e r- vnitc 6ï.1-n,g keen> de Nederlandsche voik eenhmd terng te vinden. Het wil karnn °nS niet in, dat er niet in alle ampen welmeenende Nederlan- dat (len,gevorlden' die hegrijpen, sterkn, 3 t. zonder fascisme toch zen w na 10nade eenheid moet verkrij- voortlo6 ?nen toch niet uitzichtloos verdSn-An den heksenketel onzer ,Het groote gebeuren nine n* Zf ?ns dwingen tot bezin- landêr 18 te ^?pen> dat «®s Neder- handicapr'°nS bi* niet al te zeer A»Vaat8t* zin is duidelijk. Üni in It.ua °Ptreden als een Musso- i din wa* df 8n t9n ®itler Duitschland, de zaak spoedig in orde en sod met één pennestreek aan het bestaan van de bijzondere school een eind gemaakt kunnen worden. Maar dat gaat hier niet. Ons „Nederlander-zijn" legt ons zekere beperkingen op. Wij hebben hier ook zoo iets als een Grondwet, die de vrijheid en het recht van bet bijzonder onderwijs waarborgt. Maar toch: Het is te hopen dat ons Ne derlander-zijn ons niet al te zeer handi- capt. M.a.w. het is te hopen dat er toch nog iets op gevonden kan worden om „het grootste gevaar" (de bijzondere school!), dat ons volksleven bedreigt, te keeren, om de kanker van ons volksbe staan (alweer de bijzondere school!) uit te snijden, om de onverdraagzamen (de voorstanders van de bijzondere school!) van hunne vrijheid te berooven, om aan de pacificatie-verwildering (vrijheid van onderwijs) een einde te maken en als vroeger door dwang en onderdrukking de eenheid te bevorderen. Wij zijn dus gewaarschuwd! van den Bond zich met elkaar in formee- len, verklaarden oorlogstoestand bevin den. De Raad hoorde de verklaringen der beide strijdende partijen aan zonder thans reeds een besluit te nemen. Hij gaf de reeds bestaande Raadscommissie voor- loopig opdracht den toestand verder te onderzoeken en den Raad later een voor stel te doen. Een nieuwe zitting is nog niet vastge steld. Plan voor een werkverschaffingsleenlng. Naar de NSK meldt heeft de Duitsche commissaris voor Economische Zaken, dr Wagener, aan den Rijksminister van Justitie een brief gericht, waarin hij wijst op de dringende noodzakelijkheid op krachtige wijze de werkloosheid te be strijden. Hij stelt voor: dat voor alle gevallen van belasting ontduiking en kapitaalvlucht, waarbij niet ook andere strafbare hande lingen komen, amnestie wordt afgekon- Een telegram uit Moskou meldt, dat gister het decreet verschenen is, waarbij een nieuwe binnenlandsche leening van drie miljard roebel ter financiering van het tweede vijfjaarsplan uitgeschreven wordt. De leening zal in tien jaar worden afgelost. De gemeenteraad van Braunau, Hit- Iers geboorteplaats in Opper-Oostenrijk, heeft met veertien tegen zeven stemmen een voorstel om hem eere-burger te ma ken, verworpen. De veertien tegenstem mers waren sociaal-democraten. De vijf Christen-socialisten die deel van den raad uitmaken onthielden zich van stemmen. Uit Hirschberg wordt gemeld, dat in het Reuzengebergte de winter is terug gekeerd. Sedert Zondagavond sneeuwt het in het hooggebergte. Gisterochtend lag op de toppen bijna 20 c.M. nieuwe sneeuw, bij 2 graden vorst. Bij Königstein in den Taunus is een vrachtauto met aanhangwagen, waar in een S.A.-afdeeling van een oefening Ingezonden mededeelingen. Snelle opmarsch der Japanners. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche troepen Zondag de stad Peischi op 28 K.M. ten Zuiden van Tientsin hebben bezet. Het hoofd kwartier is van meening, dat de bezet ting van Tientsin ten laatste gisteravond zou plaats vinden. Na de overschrijding van de Loean rukken de Japansche troepen in snel tempo op. Een Japansche voorhoede is reeds te Tang Sjan aangekomen, waar de groote Engelsche Kailanmijnen liggen. De Japansche aanval wordt over de ge- heele linie gesteund door vliegtuigen, die alle dorpen, die zij onderweg ontmoeten, bombardeeren. De bevolking ontruimt in paniek de streek en op den weg naar Pe king ziet men honderden ossenwagens, waarop de vluchtelingen .hun hebben en houden hebben geladen. De Chineesche troepen nabij Peking maken echter alles voor de verdediging gereed. Tusschen Peking en Yenlo is een druk verkeer van Chineesche legertreinen en worden groote voorraden munitie en ander oorlogsmateriaal aangevoerd, ter wijl alle stellingen versterkt worden. Men krijgt niet den indruk, dat de troepen voornemens zijn ook hier terug te wijken, zooals eenige weken geleden in de pro vincie Jehol. Alle belangrijke strategische punten zijn bezet en alle toegangswegen naar Peking zijn afgezet met zware prik keldraadversperringen, waarachter een uitgebreid loopgravenstelsel is gegraven. De Chineezen lijden groote verliezen. Zij verklaren zelf in de laatste drie da gen te Nan Tien Men 3000 dooden te heb ben verloren. Bomaanslag op een trein. Zondagavond ontplofte in een derde klas coupé van het locaaltreintje Wuster- mark-Berlijn, toen de trein het Lehrter Bahnhoff binnenliep, een bom, die onder een der banken had gelegen. De trein was geheel bezet met leden van de S.A.-motor- brigade van de groep Berlijn-Branden- burg, die terugkeerden van oefeningen op het oefenterrein te Doeberitz. De coupé werd geheel vernield. Een vrouw, die op het perron stond, werd licht gewond. De bom, die met een tijdontsteking werkte, kwam tot ontploffing toen de passagiers de coupé reeds hadden verlaten, waar door groot onheil werd voorkomen. Vol gens mededeeling van de politie zou de aanslag door communisten zijn begaan. Duitsch protest te Weenen. De Duitsche legatie te Weenen heeft gisterenmiddag opdracht gekregen naar aanleiding van de bekende voorvallen tij dens het bezoek van den rijkscommis saris van justitie dr Frank, den Pruisi- schen minister van justitie Kerrl en Mi- nisterialdirektor dr Freisler bij de Oos- tenrijksche regeering een scherp protest in te dienen. Dit protest heeft in de eerste plaats betrekking op de onvriendelijke en onge wone ontvangst van de Duitschers op het vliegveld van Aspern. Naar van bevoegde zijde verder wordt gemeld, heeft Hitier niet het voornemen een bezoek te brengen aan Weenen. Oorlog tusschen Paraguay en Bolivia. Onder voorzitterschap van graaf Piola Casolli (Italië) is de Raad van den Vol kenbond bijeengekomen om in een open bare zitting zijn standpunt te bepalen te genover den door de oorlogsverklaring van Paraguay aan Bolivia in het con flict over den Gran-Ohaco ontstanen toe stand. digd op voorwaarde dat de overtreders een deel van hun liquide vermogen en in het bizonder, het naar het buitenland overgebrachte kapitaal beschikbaar stel len voor een grootsche nationale werk- verschaffingsleening. De werkverschaf- fingsleening, welke natuurlijk slechts ge ringe rente mag afwerpen, moet de basis vormen voor de werkverschaffing voor de armsten onder het volk. Wie dus het kapitaal, dat hij door over treding der voorschriften van het door ons ten val gebrachte systeem heeft ge red, ter beschikking stelt om daarmede te werken aan den economischen weder opbouw van onze natie, zal niet meer worden vervolgd. Wie evenwel deze laatste gelegenheid om gemeenschappelijk belang boven eigenbelang te stellen, laat voorbijgaan, zal in de toekomst als verrader van land en volk op de zwaarst mogelijke wijze door de wet worden getroffen. De Belgische machtigingswet in den Senaat. De Belgische Senaat bespreekt thans het wetsontwerp tot verleening van spe ciale volmachten aan de regeering. De eerste-minister De Broqueville zei- de, na een zinspeling op de parlemen taire incidenten van de vorige week, dat de volmacht gevraagd wordt om te ko men tot financieel herstel en het in even wicht brengen der begrooting, waarvoor het noodzakelijk zal zijn een menigte mis bruiken op te ruimen op elk gebied, en de interpretatie van een massa wetteksten te verbeteren. Het land heeft zijn geheele crediet noodig op het oogenblik, waarop de economische wereldconferentie begint. Een uitstel van de gouvernementeele hervormingen zou de begrooting defini tief in gevaar brengen, evenals de valuta en het binnen- en buitenlandsche crediet. België zou spoedig staan vóór de keuze tusschen een econo misch failliet en inflatie, en de financieele dictatuur om zijn plan te verwezenlijken. De regeering moet in de gelegenheid zijn spoedig te handelen op elk gebied, on der haar eigen verantwoordelijkheid. Er moet een eind komen aan het ijdele betoogenl Onder den titel „Orde en Arbeid" schrijft de Pruisische persdienst der N. S. D. A. P. o.a.: Overeenkomstig den on- dubbelzinnigen wil van Rijks- en partij leiding kan het niet de taak zijn van een of anderen bond of vereeniging, welke op de basis der nationaal socialistische re volutie staat, eigenmachtig op te treden, commissarissen te benoemen e.d. Het is niet genoeg, dat de voorzitters van alle mogelijke strijdhonden iedere twee dagen geweldige demonstraties hou den voor de in gevaar gebrachte kippen- fokkers, voor de bevlekte Duitsche cul tuur, e.d. met redevoeringen en gezang en Heil-geroep. Thans is de tijd van den productieven arbeid aangebroken en thans moet ook in deze kringen, zooals in onze eigen rijen het kaf van het koren wor den gescheiden. Thans kan blijken, wie zwetser is en wie vakman. Voortreffelijk gezegd! Korte Berichten. Vertegenwoordigers van 288 Jood- sche vereenigingen in de Ver. Staten heb ben een vergadering gehouden te Was hington. Na een aantal redevoeringen te hebben aangehoord, o.a. van Gerard, den Amerikaanschen gezant te Berlijn gedu rende den oorlog, hebben de vertegen woordigers der genoemde vereenigingen een boycott van alle Duitsche goederen en van alle goederen-transport met Duit sche schepen aangenomen. huiswaarts keerde, verongelukt. Een S.A.-man is gedood, 2 zwaar en 10 licht gbkwetst. Een der ernstig gekwetsten is later bezweken. Een vrachtauto met ongeveer 60 man van de S. S. te Greiz is op weg naar Jena tegen een boom gereden en daarna van een Hi M. hoog talud gestort. Alle S.S. lieden werden uit den auto geslin gerd, waarbij 18 hunner gekwetst werden, o.w. 3 ernstig. De politie deelt mede, dat te Bremen tot nu toe voor een totaal bedrag van 885.000 R.M. aan vermogen der S.P.D. is in beslag genomen. De krantenbureaux en het partijhuis blijven bezet door politie en S.A. 1 Generaal Hermann K. B. von Fran cois is, 77 jaar oud, in het Bülow-sana- torium te Lichterfelde overleden. Hij was overwinnaar van Tannenberg. Het Amerikaansche departement van marine heeft bevel gegeven, dat een derde van de vloot en van de luchtvloot der marine in reserve zal gehouden wor den gedurende een semester, aanvangen de op 1 Juli. Dit is een bezuinigingsmaat regel. ZAL Dr COLIJN SLAGEN? Naar „De Tijd" uit parlementaire krin gen verneemt, is men daar op het oogen blik optimistisch gestemd ten aanzien van de pogingen, die door dr Colijn als kabi netsformateur ondernomen worden ter samenstelling van een parlementair kabi net. Men heeft zelfs groot vertrouwen, dat het den heer Golijn gelukken zal in den loop dezer week een dergelijk kabi net te vormen. GISTING IN DE S.D.A.P. Een niet gepubliceerde brochure van Duys. Het Kamerlid Mr J. Duys heelt een brochure geschreven, waarin hij de tegen woordige tactiek der sociaal-democrati sche partij fel laakt. In het bijzonder komt hij op tegen de onwaarachtige pu blicistiek van het dagblad „Het Volk", die bij vele bezadigde elementen der S.D.A.P. scherpe afkeuring vindt. Hoe wel deze brochure reeds tijdens de ver kiezingen is gereed gekomen, heeft de heer Duys op het laatste oogenblik be sloten haar niet uit te geven, daar het partijbestuur hem toezegging heeft ge daan, dat met zijn grieven rekening zal, worden gehouden. Door deze toezegging vervallen ook de geruchten, dat Mr Duys van plan zou zijn om uit de sociaal-de mocratische partij te treden. Bovenstaand bericht wordt door „Het Volk" bevestigd. Noodlijdende gemeenten. De regeering heeft Ged. Staten der provinciën verzocht uitgaven van ge meenten, die onderstand in de kosten van haar huishouding hebben gevraagd, zoo lang op deze aanvraag nog geen beslis sing is genomen, niet goed te keuren, dan nadat de regeering in de gelegen heid is gesteld daarover haar oordeel uit te spreken. In haar aanschrijving aan Ged. schrijft de Regeering o.m.: „Aangezien er tusschen het oogenblik van aanvrage om onderstand in de kos ten der gemeentehuishouding en de toe kenning daarvan (het eigenlijk „Nood lijdend worden") in verband met het noodzakelijk onderzoek uiteraard eenige tijd verloopt, gedurende welken de ge- meent© nog niet aan voorwaarden ie Binnenland. Geruchten over de kabinetscrisis. Ontzettend auto-ongeluk te Rotterdam. Twee dooden. De heer Duys en de S. D. A. P. Ernstige toestand in de textielindustrie. Hevige ontploffing te Rotterdam. Buitenland. De Belgische machtigingswet in den Se naat. Snelle opmarsch der Japanners. Duitsch protest te Weenen. gebonden, bestaat de mogelijkheid, dat de gemeente na de aanvrage nog finan- ciëele verplichtingen aangaat of uit gaven doet, die, ware zij reeds noodlijdend niet de goedkeuring van de Regeering zouden hebben verkregen." Het verzoek der regeering beteekent, dat practisch gemeentebesturen als nood lijdend worden beschouwd van het oogenblik van indiening der aanvrage om Rijksonderstand af. Salarisrogeling in Indië. De „Java-Bode" publiceert bijzonder heden over het nieuwe ontwerp voor een salarisregeling. De standplaatstoelagen vervallen voor Java en worden voor de Buitengewesten zeer beperkt. Voorts vindt een verdere beperking der ambtskosten tot vrije wo ning plaats. Alleen Gouverneurs krijgen representatiekosten. Het vrije wonen wordt beperkt tot de voornaamste be stuursambtenaren en officieren, terwijl overigens maatregelen er in voorzien, dat niemand meer dan 25 in nominaal salaris achteruitgaat. Minimaal zal 15 worden gekort, hetgeen voor enkelen een kleine verbetering beteekent. Wie bij de nieuwe regeling meer salaris zou ont vangen, moet die verhooging ten behoeve van de schatkist derven. Verhoogingen zullen voortaan alleen bij gebleken ge schiktheid worden toegekend. Totaal denkt de salariscommissie 32 millioen te kunnen bezuinigen. Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium". „Patrimonium" beeft gisteren en van daag te Rotterdam zijn algemeene ver gadering gehouden. De voorzitter, de heer C. Smeenk, hield een openingsrede, die tot titel droeg „Mor genstond en nacht". De vraag: „Wachter, wat is er van den nacht?", aan Jesaja's profetie ontleend, wordt niet door allen recht verstaan. Spr. geeft aan in welk verband de uitdrukking wordt gebruikt en meent, dat er in de vraag van Edom geen verlangen naar God, geen klacht over eigen zonde en schuld ligt. Het begeeren gaat slechts uit naar de dingen van deze wereld, naar stoffelijke welvaart en nationaal geluk. De profeet wil zeggen, dat het voor Edom nacht zal blijven, ook al mag Israël zich over het aanbreken van den morgenstond verheugen. In de tijden, die wij beleven, is er zeker alle aanleiding om de vraag te herhalen. Na den oorlog is niet een tijdperk van ge luk en welvaart aangebroken. Door veler lei verdwazing zijn wij in een toestand van nood en ellende geraakt, waarvan het einde nog niet te zien is. Millioenen lijden gebrek, echte, ontroerende armoede. De wereld wordt geteisterd door een. felle economische crisis. Maar er is daarnaast ook in meer dan één land een crisis van het parlementarisme. Alles schijnt te wankelen. Er gebeurt, wat twee, drie jaar geleden nog door niemand mogelijk werd geacht. Het wantrouwen tusschen de volken doet velen het ergste vreezen en bemoei lijkt in elk geval de oplossing van de groote politieke en economische vraag stukken. Maar vooral in geestelijken zin is de overeenkomst tusschen de wereld van dezen tijd en het oude Edom waarlijk treffend. In den breede teekende spr. de gevaren van dezen tijd: de vrees voor verantwoor delijkheid, het Communistische en fascis tische drijven, de internationale verwar ring enz. om dan tenslotte te wijzen op de roeping van „Patrimonium" in dezen tijd. Voor onze beginselen moeten wij pal staan. Door geen „waan van den dag" mogen wij ons laten bekoren. In de eerste na-oorlogsjaren was in veler oogen het Socialisme troef. Thans wordt, niet het minst onder jonge menschen, het fascisme met gejuich begroet. Tegen beide evenwel moet onzerzijds positie worden gekozen. Wij hebben een eigen standpunt. In het staatkundige harmonieert dit met de hoofdgedachten van den grooten 'Oranje, wiens geboortedag op zoo verheffende wijze door ons volk is herdacht. Een krachtig gezag, een Overheid, die regeert, een Volksvertegenwoordiging, die contro leert en voor de belangen des volks waakt. En voor wat het sociale betreft, men

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1