LIDO Land- en Tuinbouw Leestafel Rechtzaken Telegrammen. Laatste Berichten. Radio-Nieuws. Finantiëele Berichten Burgerlijke Stand Marktberichten. Adverïentiën. DOOFHEID 1 Van Noord Chocolaterie LI DO itWfuS» MAGAZIJN „DE STER" Voor 10 ots. IV» ons Fruitdragees of 2 ons Vruchten Toffees. Voor 15 ots. Voor 25 cis. SOES. ROTTERDAM-SCHIEDAM Lange Kerkstraat No. 12, Goes B 9n w. ar toch wel prijs op stelden, dé vragen nu reeds te beantwoorden. Inzake den eersten hulpdienst is nu eindelijk een beslissing gevallen. Het eerste, duurdere voorstel van B. en W. is destijds verworpen. Nu is alleen moge lijk gemaakt, dat brancard en zuster spoedig op de plaats van het ongeval zullen zijn, mits... een dokter dat vraagt. Verschillende Raadsleden wilden die laatste beperking wegnemen, maar B. en W. wilden daarvan niet weten. Voor het waterleidingbedrijf zullen aan den Oranjezon egaliseeringswerken wor den uitgevoerd, die op dit oogenblik nog wel niet noodzakelijk zijn, maar waar aan men toch zal moeten gelooven als straks Domburg en Oostkapelle zijn aan gesloten en Vlissingen meer water dan 100.000 kub. Meter per jaar betrekt. Er is nog wel gepraat over de vraag, of hiervoor wel geleend mag worden, en of het niet heter "is deze uitgaaf te be schouwen als werkverschaffing, maar aangezien Gedep. Staten geen bezwaar hadden, mits in vijf jaar werd afgelost, ging ook de Raad accoord met de lee ning. Weth. Onderdijk uitte daarbij' de vrees, dat de post steunverleening voor 1933 toch al niet toereikend zal zijn, een verklaring, die hij even later, toen de vra gen van dhr Van Andel werden beant woord, vergeten scheen te zijn. De andere punten der agenda waren te onbelangrijk, om ze nog in dit over zicht te releveeren. Ze zijn in het verslag in ons nr van Donderdag genoemd. Over beenzwakte en Carbolineum- dampen. Vorige week had ik het over de been zwakte. ik laat nu hier een brief van een lezer volgen, die met deze kwaal zit te tobben. Hij schrijft: Ik heb tot nu toe vier koppels kuikens, allen in hetzelfde hok, goed afgescheiden van elkaar. De eerste 130 stuks, geboren 11 Maart (de brief is van 24 April), de tweede (50 stuks) 12 dagen later. Bijzonder mooie kuikens, behoefden zelfs na 16 dagen geen warmte meer, zijn opgefokt in bak- kunstmoeders. Dan de 3e partij weer 12 dagen later (130 Wit Leghornkuikens) uit dezelfde machine als het eerste kop pel en 270 stuks uit een nieuwe machine. Dit zijn Barnevelders en Blauwen. De 3e en 4e partijl (400 stuks) gingen onder een kachelkunstmoeder. Direct trad kanniba lisme op en na ongeveer een week eenige met slappe pooten, alleen haantjes. De kuikens wilden heel slecht naar buiten en steeds kwamen er meer met slappe poo- ten bij. Ze zijn oogenschijnlijk goed ge zond, druk op het voer, de oogen staan goed helder, maar de pooten willen niet. Ze fladderen op de vleugels naar de voer- bakjes, anderen blijven liggen waar ze zijn en als men ze wat voer voor strooit, verslinden ze dat met graagte. Eerst wa ren het zeker 90 pet. haantjes die ziek waren, nu beginnen er ook hennetjes bij te komen. De vierde partij is uit dezelfde machine als het 2e koppel, weer 12 dagen na het 3e koppel geboren. Deze is tip-top in orde. Ik vermoed verlamming of jicht. Hier hebben we nu een geval waar grondig onderzoek zeer gewenscht is. De brief geeft verschillende inlichtingen, doch niet genoeg en we moeten naar veel pun ten vragen. Ik neem aan dat het voer voor alle kuikens hetzelfde is, dan moet hier in de derde partij iets bijzonders zit ten. Het verschil kan liggen in het zon licht, de bakkunstmoeders staan meestal buiten en de kuikens krijgen dus licht dat niet door glas van zijn ulra-violette stra len beroofd is. De derde partij1 echter zit binnen en wil slecht naar buiten. Gezon de kuikens gaan graag naar buiten met goed weer. Het optredende kannibalisme wijst ook weer op verveling en mogelijke overbevolking. Niet uit te schakelen is ook de invloed van de broedmachine, die voor ueze partij, voor het eerst gebruikt werd. Tenslotte- wijst het feit dat do haan tjes het eerst ziek worden er op dat het voer net goed genoeg is om kuikens die buiten kunnen loopen goed te houden, doch faalt als de kuikens binnen zitten. Haantjes groeien namelijk sneller dan hennetjes en krijgen gauwer gebrek aan vitamine D dan hennetjes. In dit geval zou ik dus partij1 3 een extra scheutje le vertraan geven, b.v. 2 gram per 100 gram meelvoer. Zorg echter de traan bij' een vertrouwd adres te koopen. Traan met te hoog zuurgehalte doet meer kwaad dan goed. Een tweede interessante brief behan delt ook kuikens in bakkunstmoeders, maar hier zit de kwaal ergens anders. Deze brief luidt: Heb gisteren kuikens afgeleverd welke zeer vlug en levenslustig waren. Kreeg heden bericht: alle kuikens ziek. Bij aan komst bleek mij' dat de kuikens in bak kunstmoeders zaten, per 100 kuikens een Van *an£> 80 c.M. breed, 50 c.M. hoog met glas bedekt. De kuikens za ten of lagen in de kunstmoeders met oogen dicht, velen bewusteloos, een 15- tal dood. Temperatuur in orde, in de kunst- moeders een scherpe carbolineumlucht, eigenaar verklaarde pas de kunstmoeders van binnen gecarbolineerd te hebben. Heb alle kuikens teruggehaald en op gaas ge plaatst, hebben echter voor ongeveer 80 Pet. de oogen dicht. In één kunstmoeder met veel ventilatie waren de kuikens het minst ziek. Zonder twijfel zijn hier de kuikentjes vergiftigd door de scherpe carbolineum- aampen en hebben deze op de slijmvliezen der oogen en van de luchtwegen een ont steking veroorzaakt. Dergelijke scherpe dampen werken weer op kukens of beter gezegd op vogels veel schadelijker in dan op zoogdieren. Bij formaline-dampen krijgt men ook met kuikens gauwer vir- giftiging dan met zoogdieren. Dat komt omdat de slijmvliezen der luchtwegen bij vogels veel en veel grooter zijn dan bij zoogdieren. De vogel heeft n.l. in zijn li chaam een aantal groote z.g. luchtzakken. Deze luchtzakken, die tot in de beenderen liggen, staan in verbinding met de longen en de lucht die door de longen stroomt, stroomt ook in de luchtzakken. Hier blijft deze lucht gedeeltelijk meer in rust dan in de longen. Be oppervlakte van het slijm vlies dat met het schadelijke gas in aan raking komt en blijft is dus grooter dan bij zoogdieren, en wordt meer van het vergif opgenomen en daardoor is dus de uitwerking ernstiger. Toen ik een aantal der gestorven kui kentjes open maakte, bleek direct de scherpe, prikkelende werking van de car- bolineum-dampen: de longen waren hevig aangedaan en konden alleen door de ont steking al niet meer normaal werken. De arme diertjes zijn dus gesneuveld door de onoplettendheid van den eige naar en een waarschuwing hoe voorzich tig men moet zijn met sommige ontsmet tingsmiddelen. In dit verband wijs ik ook nog even op het gevaar dat creoline en carbolineum opleveren in kippenhokken, dit met het oog op reuk en smaak der eieren. Deze eigenaardige reuk dringt door de schaal der eieren heen en maakt ze ongenietbaar. DR TE HENNEPE. Vragen deze rubriek betreffende kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De Jonge Vrouw. Dit geïllustreerd Ghr. tijdschrift mag zich in toenemende be langstelling verheugen, zóó zeifs, dat er reeds sprake is van de tienduizendste abonnée. Geen wonder ook. Ook het Mei nummer bevat weer een rijken, zeer ge- varieerden en ook actueelen inhoud. Zoo vertelt Jo Veldhuizen in „Mei bruid" van de Mei-heerlijkheid in de na- tuur en de reflex hiervan op den mensch van alle tijden en geeft Jac. Garenbeek een bijdrage: Mei bloeimaand. Uitgeefster is de' fa. Bosch Keuning te Baarn. De Hoofdakte, maadblad voor hoofdak te-studie. Op deze uitnemende, en we zou den haast zeggen onmisbare, gids voor hoofdakte-studenten blijven wij gaarne de aandacht vestigen. Uitgever is J. Muusses, Purmerend. Hooger beroep. Door J. d. T., 21 jaar, chauffeur te Arnemuiden, is cassatie aangeteekend tegen een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij hij terzake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f 25 of 10 d. MISDADIG. De vroegere oommunist Van Burink, die thans schijnt te gevoelen voor een bondgenootschap met Generaal Snijders en Mr Dr Westerman van „Nat. Herstel", heeft in de zitting van den Rotterdam- schen Raad (op 20 April j.l.) het volgende medegedeeld: „In 1931, toen er besorekingen loo- pende waren over mijn terugkeer naar de Communistische Partij, na de ophef fing van de Wijnkoop-groep, kwam er cp een avond bericht binnen, dat ik mijn proefstuk zou moeten leveren: de arbei ders in de werkverschaffing te Giethoorn moesien in staking gebracht worden. „De Communistische Internationale staat achter jullie", kon ik aan de menscheu mededeelen. De schriftelijke opdracht van den secretaris der G. P. IISchalker, heb ik nog in mijn bezit. Ik had succes, het proefstuk gelukte volkomen.De arbei ders legden het werk neer en bij honder denden gingen zij naar de steden terug. Maar toen begon de ellende. De I.A.H. en de Communistische Internationale steun den met geen cent. „Hier hebben jullie een bus en ga daarmee langs de huizen. Het geld dat je ophaalt, breng je hier en aan het eind van de week krijg je een pakket levensmiddelen." Schandelijk is de rol, toen door de communisten ge speeld. Honderden slachtoffers werden gemaakt, die later op hun knieën kwamen smeeken, of ze alsjeblieft weer naar de werkverschaffing terug mochten, omdat ze krepeerden van den honger. Dat vuile werk gebeurt in de C. P. H. thans nog. Reuderink mag het nu doen! Ik zal mij er nooit meer toe leenen. De werkloozen worden verlaagd tot be delaars bij de bourgeoisie en van het geld, dat wordt opgehaald, moeten dan de I. A. H.-gesalarieerden nog betaald wor den!" Aan mededeelingen van menschen als Van Burink, merkt „Patrimonium" hier bij op, hechten wij gewoonlijk niet al te veel waarde. Maar hetgeen hier gezegd werd, zal wel juist zijn. Het komt overeen met wat ons van meer dan één zijde is verteld aangaande het optreden der com munistische agitators. Op misdadige wijze worden de belangen der arbeiders gezinnen opgeofferd aan de communisti sche agitatie. Er zitten in onze gevangenissen wel mis dadigers, die voor de maatschappij min der gevaarlijk zijn dan de communisti sche propagandisten. Het Bloembollenbedrijf. HAARLEM. De voorzitter van de voor- loopige commissie van actie ter voorbe reiding van te treffen maatregelen tor gezondmaking van het bloembollenbe drijf, deelt mede, dat zij voornemens is aan den Minister voor te stellen het ver strekken van teeltbewijzen aan erkende bl'oembollenkweekers afhankelijk te stel len van de inlevering van in Nederland geteelde bollen (zoowel leverbaar- als plantgoed) in nader vast te stellen ver houding van het beplante oppervlak. De ontwapeningsconferentie. GENEVE. De president van de Ontwa peningsconferentie heeft hedenmorgen den Duitschen ambassadeur in een uit voerig onderhoud meegedeeld dat hij een voorstel zal indienen om de hoofdcom missie nog te doen beraadslagen over de principieele kwestie der legereffectieven en het oorlogsmateriaal. Hij heeft tege lijkertijd de overige mogendheden van zijn plannen in kennis gesteld. Naar ge meld wordt, zou aan Duitsche zijde dit voorstel aanvaardbaar worden geacht. MANILLA. In een dorpje in de nabij heid van Manilla is brand uitgebroken in een school. Daardbij zijn 12 leerlingen gedood en 30 gewond. Naar verluidt zou de brand aan onvoorzichtigheid zijn te wijten. SOFIA. Hedenmorgen vroeg is een vooraanstaand communist Petko Nape- toff, een der voornaamste leiders van de Communistische beweging, overvallen en gedood. Van de aanvallers zijn er twee gearresteerd. Zij ontkennen echter aan den aanslag schuldig te zijn. DE KABINETSFORMATIE. Het „Dagbl. van N.-Brabant" verneemt: In Den Haag heerschte gister de in druk, dat de poging van den heer Colijn om een kabinet uit de vijf middenfracties te vormen, mislukt is. Intusschen zal de kabinetsformateur zijn pogingen voortzetten op een ande ren grondslag. Het schijnt nog steeds de bedoeling te zijn om, zoo mogelijk, een parlementair kabinet te vormen. Heden zou de katholieke Kamerfrac tie andermaal over de kabinetsformatie beraadslagen. Programma van Zondag 14 Mei 1933. HUIZEN, 1875 M. 8.30 Friesche Mor genwijding (ds R. Dijkstra), 10 u. Hoog mis, 12.15 Lunchconcert, 2.30 concert, 6 u. kerkdienst te Amsterdam. Voorganger Ds Kok te Oudemirdum (Fr.), 8.15 Joh. Strauss-concert. HILVERSUM, 296 M. 8.30 VARA, 10.30 kerkdienst vrije gemeente, Amsterdam, 12.30 AVRO-concert, 5 u. VARA, 8.15 AVRO-Concert. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers hedtn Ned. Handel Mij. 64% 5 5 Philips Gloeilampen G.B. 140 142)4 Unilever 97% 99 Anaconda Copper 109/19 UVlB Bethlehem Steel 22% 22 H U.fa :riU>d Corp. 41% 41% Koniuk'. Petroleum 159)1 160 Shell ünion 57/s 6 Amsiordam Rubber 72 72 H Ned. Scheepvaart Unie 59)4 59% Deli Maatschappij 127 H 126)4 Handelsverg. Amsterdam 203)4 208 5 pet. Nederland 1932 100 100 4 )4 pet. Ned.-Indxë 1926 86 86 4 pet. Nederland 1933 96% 96% Speciaal de stemming voor suikerwaar den was vast, ook de andere afdeelingen hadden een goeden ondertoon en de om zetten breidden zich gedurende het beurs- uur geleidelijk uit. Het dividend Kon. Olie viel moe, ook dat op Philipslampen. De beleggingsmarkt was prijshoudend. Wisselkoersen. Amsterdam, 12 Mai, 2.30 u. Londen 8.408.42. Berlijn 58.2853.32. Parijs 9.789.80. Brussel 34.6334.66. New-York 2.10)4 2.11)4. Philips gloeilampen. Op de gisteren gehouden vergadering van commissarissen der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken werd besloten, aan de a.s. jaarlijksche algemeene ver gadering, die op 29 Mei gehouden zai worden, voor te stellen over 1932 uit te keeren op de cumulatief preferente winst- deelende aandeelen een dividend van 6 pet. (onv.) en op de gewone aandee len eveneens 6 pet. uit te keeren (v. j. 4 pet.) Koninklijke Petroleum. De gisteren gehouden vergadering van commissarissen der Kon. Ned. Mij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned. Indie heeft besloten aan de alge meene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1932 een dividend uit te keeren van 6 pet, (als v. j.). MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. Won- dergem, 22 j. en E. G. de Klerk, 22 j.- M. A. Kloeg, 28 j. en T. Vroegop, 26 j. Gehuwd: P. Ligthart Schenk, 25 j. en L. G. G. Heeren, 23 j. _Bevallen: M. J. van Kleven-Alleman, z. GOES. Huw.-aang.: Huibreclu Zegers, 32 j jm. te Kapelle en Dingena Quakke- laar, 30 j. jd. Overleden: Pieter Drijdijk, 15 d., zv. Hubrecht Drijdijk en Maria Martens te Driewegen; Willem Frederik Johan Wag- tho, 76 j., echtg. van Johanna Maria Geertruida Diemont te Kloetinge; Corne lia Johanna Opprel, 59 j. Van 411 Mei. KRUININGEN. Ondertrouwd: Pieter Jacob de Munck 25 j. en Martha Marcel- lina Josina Hermes 18 j. te Londen. Getrouwd: Simon de Puit 27 j. te Ka pelle en Leunt je Koster 24 j.; Hendrikus Johannes Sharel Polderman 23 j. te Ril- land-Bath en Cornelia Johanna Doggen 23 j.; Albertus Duindam 43 j. en Geer truida Klap 36 j. te Krabbendijke; Cor nells Fossen 28 j. te Bergen op Zoom en Jannetje Roelands 27 j. Geboren: Paulus Adrianus z.v. Petrus den Boer en Elisabeth Josephina Corne lia de Waal. Van 512 Mei. IERSEKE. Ondertrouwd: Eduard Tho mas Zoetewey 24 j. jm. en Adriana Maria Susanna Röber 23 j. jd.; Pieter Westdorp 22 j. jm. te Goes en Jacomina Jacoba Murre 22 j. jd. Geboren: Jan Abraham z.v. Pieter van der Jagt en Cornelia Paauwe. Van 610 Mei. WISSENKERKE, Ondertrouwd: 6, Willem Cornelia Begthel, 25 j. jm. en Willemina Cornelia Zwemer, 23 j. jd.: Aart Pieter Meulenberg, 24 j. jm. en Ma ria Hendrika Versluis, 24 j. jd.; Ma.rinus Cornelis van Hee, 27 j. jm. en Albertha Catharina de Regt, 25 j. jd. te Colijns- plaat. Getrouwd: 10, Adriaan Poortvliet, 27 j. jm. en Klazina Alida Reijnhoudt, 24 j.jd.; Johannes Leendert Versprille, 23 j. jm. te Kortgene en Maria Iza Verhulst, 23 j. jd.; Marinus Moerman, 23 j. jm. te Kortgene en Jacoba Geldof, 26 j. jd.; Jan Korsuize, 23 j. jm. te Colijnsplaat en Ca tharina Tollenaar, 32 j. jd. Geboren; 6, Grietje Janna, d. v. Cor nelis de Kam en Cornelia Janna de Mol. Overleden: 4, Jacobus Daniël Jeroni- mus, 68 j., echtgen. van Aartje Cornelia van Lieren; 7, Neeltje Adriana van den Band, 67 j., echtgen. van Gilles Cornelis Versluis. GOES, 12 Mei 1933. Postelein 21-24, spinazie 3-8, id. II 1-3, aardbeien 50-135, alle3 per 100 K.G. Aardbeien 0.70-1.10, bloemkool 10-16, id. II 4-11, kropsla 2.10-3.50, id. II 0.40- 1.00, komkommers 10-16, roodekoolplan- ten 0.18-0.20, alles per 100 stuks. Bloemen 0.15-4.01 per pot. Lathyrus 6, tulpen 1-6, anjelieren 7, Lelietjes van Dalen 5-6, rammenas 3.50, radijs 1.20-2, rabarber 2.50-6, selderie 1.70-3.10, prei 3, alles per 100 bos. 1 Ef. S6f<A FISCH WEERBERICHT. Verw. n; den -vond van 13 Mei 1933. Meest v. iakke Noordelijke tot Weste lijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, later nog kans op regen of onweersbuien; weinig verandering in tem peratuur. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 352. Licht op voor fietsers: Zaterdag 8 u. 9 min. Maandag a. s. hopen onze geachte Patroon dhr. I. DE KR0C fizn. en ADRIANA GIDE0NSE Jd. hun 25-Jarig huwelijk te her denken HET PERSONEEL. Kcudekerke, 15 Mei 1933. Heden overleed plotseling onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, dhr. DAVID SPRUIT. in den ouderdom van ruim 75 jaar. Ierseke, 12 Mei 1933. WED. J, SPRUIT SCHIPPER. Brummen J. G. CH. SPRUIT. J. H. SPRUIT— DEN HARTOG. Amsterdam CH. J. D. SPRUIT. En Kleinkinderen. Geen bezoek. Heden overleed JACOBUS KABB00RD in den ouderdom van 71 jaar. A. JOBSE en Familie. Goes, 12 Mei 1933. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de zeer vele blijken van belangstelling bij ons 50-jarig hu welijksfeest ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. KORSTANJE. A. KORSTANJE—DE GROOTE. Wolphaartsdijk, 9 Mei 1933. en oorsuizen, ook ouderdoms- doofheid, oorverkalking, loo- pende ooren, brommen, suizen, fluiten, geraas in het hoofd enz. Vraagt kosteloos brochure nr. 4 omtrent „genezing". S. WIJNBERG, Oosterpark 45, Amsterdam. tot Zuid, van Oost tot West, de lik- doornzalf Gedé voldoet het best, 45 ct. per doos bij apothekers en dro gisten. iw n koffie P/a ons Dragees yanj||- Boontjes of 2 ons Citroenballetjes of 2 ons Gevulde ilsbonbons of 2 ons Picador, een fijn Koekje- 2 ons Melkschelpjes of V» pond Choo. Allerhande, of I pond Bruss. Kermis! Lange Kerkstraat 25, t/o Juwelierszaak van den heer Faberij de Jonge, en verder in alle plaatsen Agerten. C0STUUM 8T00MEN. f3.20 MANTEL SÏ00MEN vanaf f 2.50 De 'ogen 18 dezer te Odewegen geannon ceerde verkooping Is tot nader vast te stelten dag UITGESTELD. Notaris OEL£.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3