eerste blad. ZOMERTIJD één uur vooruit VRIJDAG 12 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 189 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Ernergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0,75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De strijd blijft. Onder dezen titel heeft Ds G. A. Vreug- (jnnhil te Oud-Vossemeer een opwekkend woord geschreven in het belang van het Christelijk onderwijs.l) Is na de verkregen pacificatie zulk een opwekking nog wel noodig? Is het dan niet zoo, dat de schoolstrijd tot het verleden behoort en dat we, wat dit betreft, nu wel op onze lauweren kun nen gaan rusten? Op deze vragen geeft Ds V. een ondub belzinnig en ontkennend antwoord, en hij wijst daarbij op de gevaren zoowel van buiten als van binnen. Zeer zeker, wij mogen in menig opzicht dankbaar zijn voor wat bereikt werd. De tijd waarin de bijzondere school het stief kind en de openbare school het troetel kind der Regeering was, is voorbij. De druk is verlicht en het uur der verlos sing brak aan. Maar al is er aan den eenen kant veel stof tot juichen en reden tot dankbaar heid, er is ook veel stof tot klagen en reden tot droefenis. Nu de schoolstrijd naar men meent uit is en de vrede werd geteekend, leggen velen zich in zoete rust neer op zachte kussens, waarop gebor duurd staat: „Wij zijn erl" of: „Wij heb ben het heerlijk ver gebracht". Voor zulk een stemming is er, naar de schrijver met tal van gegevens uit binnen- en buitenland aantoont, allerminst aan leiding. Aan aanvallen ontbreekt het niet. De „frontmakers" en „palstaanders" zitten niet stil en trachten door organi satie en propaganda de bijzondere school terug te dringen. En dat kan ook niet anders. De schoolstrijd is een beginselstrijd en daarom zal die strijd onverpoosd blijven voortwoeden. En terecht waarschuwt de schrijver aan het slot: „De dankbaarheid voor de ruimte, door God ons gemaakt, moet ons prikkelen tot nooit verslappenden ijver en met ernst hebben wij elkaar te waarschu wen voor verzwakking van ijver en in zinking van kracht, voor vermindering van energie en uitdooving van geestdrift, voor traagheid van voet en slapheid van hand". Wij vestigen gaarne op dit kloeke woord de aandacht. Uitgave: J. van der Wal, Bruinisse. S. 0. s. De strijd blijft, zegt Ds Vreugdenhil. En dat zegt ook Ds Westmyze, die voor een paar dagen in een propaganda- vergadering, belegd door de oudercom missies van diverse openbare scholen in de Residentie, een rede hield over: S. O. S. Steunt onze School. Deze rede vormde een felle en doorloopen- de aanval op het bijzonder onderwijs. Betoogd werd, dat de openbare school is voor allen, dat de bijzondere school verdeeldheid kweekt, dat ze gebruikt wordt als lokmiddel in de politiek, als pion op het politieke schaakbord en meer van dat fraais. Verder werd weer de verdachtmakende «wering geuit, dat de „sectarische" c ooitjes de publieke kassen bezwaren, gespot, dat er schooltjes kunnen komen fflet en zonder slang enz. De geheele rede was één treffende illu- denhil d8 brochure van Ds Vreug- ID(lerdaad, de strijd blijft! Patrimonium. m^nie»W,is 'n kringen vein „Patri- of ri Um vraag aan de orde gekomen vprho ^aam, v.an dit Nederl. Werklieden- W l i overeenstemming is met aisatie 611 treden van deze orga- ep^po6 v.°".ge Bondsvergadering werd van m?}1®S16 benoemd, om hieromtrent S voorhchting te dienen. veraart j mm^ssie beeft meerdere malen Wil to 6n. a*s vru0bt daarvan is een I clusie ,.W opgesteld, waarvan de con- te la.tonime? bet best doet alles maar w laten zooals het is Rp/wV6 b0tr0«en. aium" Kr tocb' dat er voor „Patrimo- trekkpliiir'J °nS. Christelijk volksdeel be- Be lit W6mig belangstelling is. vooruit »8ai?sa,ties gaan met sprongen saties 1- MidL Patroonsorgani- Tuindervwi °nd> Boeren- en Tl bebben niet te kla- het ledmLr, Batnmonium zien we, dat En dat ,gzaam achteruit loopt. dageQ aan ef toch vooral in onze een Christelijk sociale organi satie als Patrimonium zoozeer behoefte is. De oorzaak ligt waarschijnlijk hierin, dat Patrimonium iets tweeslachtigs heeft. Het wil zijn en het is ook krachtens de statuten een Werkliedenverbond, en het wil tegelijkertijd zijn een algemeene Chris telijk sociale organisatie. Na velerlei deliberatie is de Commissie blijkens het voorgelegde rapport tot de conclusie gekomen, dat men het best doet door alles te laten zooals het is. Zij durft het niet aan consekwent te zijn. Zij wil vasthouden de gedachte, dat Patrimonium een organisatie is, waarvan zoowel pa troons als werklieden lid kunnen zijn, maar tegelijkertijd wil zij den naam van Werkliedenverbond behouden en maakt zij geen bezwaar, dat de afdeelingen tot de Christelijke Besturenbonden toetreden. Om dit ietwat dubbelzinnige standpunt te verdedigen, schrijft zij in haar slot woord, dat werklieden zijn, allen, die met God en met eere hun brood verdie nen. „Voor elk nu zoo heet het verder die zichzelf tot de werklieden wil re kenen, d. w. z. die de vrijheid van den arbeidenden stand erkent, die bij zijn op treden in de maatschappij allen, die rond om hem staan als gelijkwaardigen, als broeders wil zien; voor elk dus, die niet individueel, voor zichzelf alleen, maar die vooral sociaal, in gemeenschap wil leven, is er plaats in Patrimonium". Dit is om te beginnen niet juist. Zóó ruim is Patrimonium niet! Maar bovendien hebben we hier te doen met een gewrongen redeneering, waar in de tegenstelling niet is: werklieden patroons, maar: werkers leegloopers. Het is jammer, dat de commissie in haar rapport niet een duidelijker geluid laat hooren en dat zij geen scherpere lij nen trekt. De bloei van het Verbond, dat nog zoo veel goeds kan doen en ook doet, zou er door worden bevorderd. GEEN OVEREENSTEMMING TE GENEVE. Mislukt de ontwapeningsconferentie? Den geheelen dag heerschte gisteren in de kringen der ontwapeningsconferentie een zenuwachtige crisisstemming, die haar hoogtepunt bereikte toen de gedele geerden van de groote vijf, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië en de Ver- eenigde Staten van Amerika, urenlang met Henderson bijeen waren om de strijd vraag van de uniformiseering der leger- inrichtingen op het Europeesche vaste land (lees: de opheffing der rijksweer, want hierom gaat het) nogmaals onder elkaar te bespreken. Na afloop van de besprekingen werden Eden, Massigli en Nadolny door talrijke journalisten met vragen vol spanning be stormd. De gedelegeerden waren echter zeer geheimzinnig. De besprekingen ble ken geenerlei toenadering te hebben ge bracht. Zelfs Henderson, wiens optimis me tot dusver onverwoestbaar was, heeft moeten erkennen, dat de besprekingen den toestand niet verbeterd hadden. De gedelegeerden van de groote Vijf zijn gisteravond met voorzitter Hender son en den secretaris-generaal, Sir Erick Drummond, van negen tot halftwaalf bij een geweest, zonder een uitweg uit de crisis te hebben gevon den. Het gevolg daarvan is, dat vandaag het Bureau zal bijeenkomen, om den toestand te bespreken, die door de mislukking de zer besprekingen in het leven is geroepen. Het Bureau zal dan over den verderen gang van zaken voorstellen aan de alge- geene commissie hebben te doen. Men kreeg den indruk, dat de Engel- scben thans ook geenerlei heil meer zien in een verderen voortgang der conferentie op dit oogenblik en zij met de Franschen van oordeel zijn, dat Duitschland de schuld vAn een noodzake lijke onderbreking der confe rentie i s. Uit het bovenstaande volgt, dat de toe stand thans hoogst ernstig is. Een on middellijke onderbreking van de conferen ce voor verscheidene maanden wordt door menigeen onvermijdelijk geacht, en als het eenige middel beschouwd om een algeheele breuk der conferentie te ver mijden. Doch de vraag is, of Duitschland in een nieuwe verdaging van verschei dene maanden zal toestemmen. Voorloopig resultaat inbeslagneming bij de soc.-dem. partij in Duitschland. De O'fficieele Pruisische persdienst meldt: Over het resultaat der actie gericht te gen het vermogen der soc.-dem. partij en haar nevenorganisaties kan het volgende worden meegedeeld: Bij den postgirodienst in Berlijn werd beslag gelegd op j4 rekeningen der S. D. P., tot een gezamenlijk bedrag van 16.863.31 M. Bij de „Depositokassen" der „Arbeiterbank" werd op 75.959.59 M. be slag gelegd. In de kassa's der organisaties, waarop beslag werd gelegd, werd aan baargeld 6.477.25 M. in veiligheid gebracht. Het totale bedrag der in Berlijn in be slaggenomen gelden bedraagt 99.310.15 M. Op tal van bankconto's werd beslag ge legd, en o.m. ook op een gebouw der soc.- dem., dat 300.000 M. waard is. In Suhl werd beslag gelegd op het soc.- dem. blad, de „Volkswille", dat op een waarde van 60.000 M. wordt geschat. Het Duitsche werkverschaffingsplan. Het bondsorgaan van den Stahlhelm doet uitvoerige mededeelingen omtrent de voorstellen van minister Seldte inzake een program van werkverschaffing, waarmee, zoo wordt gezegd, nog in 1933, het eerste jaar van het vierjarenplan, een krachtige aanval op de werkloosheid zal worden gedaan. Men verwacht, dat bij een uitgaaf van ca. Wi milliard mark in dit jaar c.a. 700.000 werkloozen een jaar lang te werk gesteld kunnen worden. Volgens het plan zal ook een onder zoek worden ingesteld naar een wijziging van den leerplichtigen leeftijd en een ver korting van den werktijd. De benoodigde gelden zouden door een binnenlandsche leening worden opge bracht. „Qn-Duitsche" boeken naar den brandstapel. Om 11 uur arriveerden Woensdag de eerste studenten in bruine hemden, ge tooid met de corpskleuren, op den Opern- platz te Berlijn en wierpen hun branden de fakkels op den brandstapel. Hierop vormde zich een lange keten van studen ten, die elkaar de boeken overhandigden en om 11.20 werd het eerste van de 20.000 boeken op den brandstapel geworpen. Door den rijksminister van volksvoor lichting en propaganda, dr Goefabels, werd een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Nu gij die geestelijke viezigheid in de vlammen werpt, hebt gij den plicht in plaats daarvan vrij baan te geven aan den werkelijken Duitschen geest. Deze hande ling moet aan de geheele wereld toonen, dat gij wenscht, dat uit deze puinhoopen een nieuwe Duitsche geest opstijgt." Evenals te Berlijn zijn ook in het ove rige rijk demonstraties gehouden door de studenten tegen den on-Duitschen geest. Naar Wolff uit Frankfort a. d. Main meldt, zijn professoren, studenten en na- tionaal-socialisten, gevolgd door een met ossen bespannen mestkar, in optocht naar den Römerberg getrokken, om de in be slag genomen boeken te verbranden. On der treurmuziek arriveerde de stoet bij den brandstapel en onder gejuich van de 15.000 belangstellenden werden de boeken verbrand. Embargo tegen Duitschland voorgesteld. De liberaal Mander zal op 17 Mei ver lof vragen tot het indienen bij het Engel- sche Lagerhuis van een wetsvoorstel het welk machtiging zou geven tot een em bargo op Duitsche producten als deel van een internationale sanctie krachtens het convenant van den Volkenbond. De voorsteller wil de aadacht van de openbare meening vestigen op de quaes- tie van de maatregelen die kunnen wor den genomen als Duitschland herbewa pent. Het voorstel zou gesteund worden door leden van alle partijen. Weer een schip met een hakenkruis te Antwerpen. Donderdagochtend is het Duitsche s.s. „Watussi", van de Wörmann-lijn te Hamburg, dat de hakenkruisvlag voerde, uit de haven van Antwerpen vertrokken, nadat in den nacht de goederen, welke het schip in deze haven moest laden, door de bemanning en door eenige vrijwilligers aan boord waren gebracht. Een nieuw in cident deed zich Donderdag voor bij het binnenkomen van het s.s. „Essen", van de Hamburg-Amerika-lijn. Daar ook aan boord van deze boot een Duitsche vlag met het hakenkruis waaide, weigerden de Ant- werpsche havenarbeiders het schip te la den. Toch konden weer eenige werklieden worden gevonden. De andere havenarbei ders, die een vijandige houding aanna men, werden door een sterke politiemacht op een afstand gehouden. De Belgische machtigingswet. De Belgische Kamer begon gistermid dag met de behandeling van het veelbe sproken wetsontwerp dat uitgebreide vol machten voor de regeering inhoudt. Er waren 46 sprekers ingeschreven, waarvan 32 socialisten. De minister van buitenlandsche zaken Hijmans nam het eerst het woord. Hij verklaarde, dat de regeering wel speciale volmachten vraagt, maar geen absolute volmachten. Er is geen sprake van het instellen van nieuwe belastingen, er zal slechts bezuinigd moeten worden. Men kan niet meer al te royaal zijn en mis bruiken moeten voortaan scherp worden tegegegaan, zonder dat men daarvoor ook geheele instellingen behoeft op te heffen. Alleen op de al te royale werking van sommige instellingen moet bezuinigd wor den. Dit werk moet ten uitvoer gebracht worden buiten het spel der partijbelan gen. Het zal het parlement tot eer strek ken wanneer het de regeering de vol macht geeft om snel te handelen. Het is overigens de bedoeling van de regeering dat het parlement den parlementairen ar beid weer eind Juni of begin Juli zou hervatten door voort te gaan met de be handeling van de begrooting. Tijdens de redevoering van oud-minis ter VanderVelde deed zich een heftig inci dent voor, dat tot schorsing van de zitting leidde en waarbij zelfs een handgemeen dreigde. Vandervelde zinspeelde op de dictatuur in Duitschland, en verklaarde, dat de li beralen er zich gemakkelijk bij hebben aangesloten. Op de liberale banken werd heftig geprotesteerd en temidden van het rumoer riep minister Hymans: „De socia listen hebben in Duitschland de zaken op hun beloop gelaten. Zij zijn ware lafaards geweest". Bij deze woorden ontstond een heftig tumult op de socialistische banken. Het socialistische Kamerlid Hubin keerde zich driftig naar de regeeringsbanken, terwijl de socialistische afgevaardigde van Dinant, Henon, op minister Hymans toe snelde, gereed om hem aan te vallen. Bo des en burgemeester Max kwamen echter tijdig tusschenbeide. Het tumult steeg ten top, mevr. Dujardin, socialistisch afge vaardigde van Luik, wierp zelfs met de boeken, die voor haar lagen. Daar de voorzitter ondanks al het ge hamer er niet in slaagde de orde te her stellen, verklaarde hij om 11.10 de zitting voor geschorst. Dalende werkloosheid in Engeland. Het Engelsche ministerie van arbeid maakt bekend, dat op 24 April 9.534.000 verzekerde personen werk hadden, het geen 91.000 meer was dan een maand, en 92.000 meer dan een jaar geleden. De totale werkloosheid is in de maand van 24 Maart tot 24 April afgenomen met 78.550. Het aantal tijdelijk buiten werk gestelden was 24.000 grooter, doch hier tegenover stond een vermindering van het aantal geheel werkloozen met bijna 100.000. Het totaal bedroeg 2.697.634 of 43.453 meer dan een jaar geleden. Deze toename is dus niet het gevolg van geringe vraag naar arbeid, doch van grooter aanbod. Drie maanden achtereen is de werk loosheid afgenomen, n.l. in Februari met 46.000, in Maart met 80.000, in April met 78.000, dus in totaal met ruim 200.000. De beteekenis hiervan mag niet te hoog geschat worden. In het voorjaar neemt het aanbod van arbeid meestal toe, voor namelijk in het bouw- en transportwezen. Maar de maanden, die achter ons liggen zijn gekenmerkt door groote internatio nale moeilijkheden, in het bijzonder door de crisis in Amerika, en dat Engeland desondanks zijn positie meer dan gehand haafd heeft, wettigt de hoop, dat de nog flauwe teekenen van herstel niet bedriege- lijk zullen blijken te zijn. Terwijl in machinefabrieken en op de scheepswerven de bedrijvigheid is toege nomen, valt in het mijnwezen en in de ijzer- en staal-industrie geen verbetering waar te nemen wat de werkloosheid be treft. In de textielnijverheid waren min der arbeiders aan het werk. Van de acht administratieve secties, waarin het land door het departement van arbeid verdeeld is, vertoont alleen in "Wales de werkloos heid een toename (met 2.307), terwijl de vermindering het grootste is in Londen, waar zij 23.950 bedraagt. Toename der werkloosheid is niet in alle bedrijven het gevolg van grootere slapte. Zoo is de ijzer- en staalproductie van Februari op Maart zeer aanzienlijk toegenomen, en ofschoon de Aprilcijfers nog niet bekend zijn, gelooft men, dat de verbetering gehandhaafd is geworden. Aardschokken in Bulgarije. Sedert eenige dagen worden in het Bul- gaarsche aardbevingsgebied voortdurend aardschokken waargenomen, vergezeld gaande van een krachtig onderaardsch gerommel, vooral in de omgeving van de reeds vroeger vernielde stad Tsjirpan. D'e aardschokken veroorzaakten groote ongerustheid onder de bevolking, welke bijna dag en nacht in de open lucht door brengt. Een grap Den Nazi-leiders in Ober-Franken is een leelijke poets gebakken. Het hoofd der stormtroepen Bamberg ontving een brief van het ministerie voor volksvoorlichting en propaganda te Ber lijn, waarin hem werd opgedragen, een massabijeenkomst van arbeiders te orga- niseeren, „waarbij het woord zou worden gevoerd door minister Goebbels", Ongeveer 6000 personen verzamelden Binnenland. Minister de Geer over den financieelen toestand. De Nederlandsche Bank verhoogt haar disconto. Buitenland. De Belgische machtigingswet in behande ling. Crisis ter ontwapeningsconferentie. Dalende werkloosheid in Engeland. Vergeet vooral niet om Zondagavond voor U naar bed gaat, al Uw klokken een uur vooruit te zetten, want de zomertijd, begint in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Mei. Wanneer het in dien nacht 2 uur slaat rekent men, dat het 3 uur is. Zoo laat bent U misschien niet meer op, dim zet Zondagavond Uw klokken zich op het marktplein en wachtten meer dan een uur, doch de minister verscheen niet. Later bleek, dat alle nazi-leiders in Ober-Franken dezelfde opdracht uit Ber lijn hadden gekregen en dat in bijna elke stad een teleurgestelde menigte na lang durig wachten huiswaarts was gekeerd. De opdracht was een vervalsching. De fel verontwaardigde nazi's trachten thans den schuldige te vinden. De loonsverhoogingen in Amerika. Onder de middelen, die door president Roosevelt in zijn radio-rede tot bestrij ding van de malaise waren aangewezen, behoorde ook een loonsverhooging over de geheele linie. Dit is natuurlijk wel een merkwaardig advies, nu het komt van het staatshoofd, dat op groote schaal voor menschen in regeeringsdienst salarisver laging heeft doorgezet en in grooten ge tale ontslagen heeft, gegeven of doen ge ven. Amerikaansche bladen wijzen er ech ter met voldoening op, dat tal van werk gevers aan den oproep tot loonsverhoo ging, door Roosevelt gedaan, hebben ge hoor gegeven. Het blijft natuurijk altijd nog de vraag, of de loonsverhooging in dollars feitelijk wel meer beteekent dan een compensatie van de koopkracht der bestaande loonen, als gevolg van de infla- tiepolitiek der Amerikaansche regeering. Toch kan niet ontkend worden, dat in de Ver. Staten velen inderdaad een opleving in nijverheid, handel en verkeer vol ver trouwen en spoedig verwachten of wel die reeds meenen te hebben kunnen consta- teeren. De uitbreiding der werkgelegen heid en de loonsverhoogingen worden zelfs gemeld uit niet minder dan 25 sta ten der Unie. Korte Berichten. De buitengewone rechtbank voor de veiligheid van den staat te Rome heeft gisteren den marnie-officier Ugo Tra- viglia en mevr. Camilla Agliardi wegens spionnage ter dood veroordeeld. Traviglia is reeds doodgeschoten. De voltrekking van het vonnis van mevr. Agliardi is tot de beslissing over het gratieverzoek uitgesteld. Volgens een mededeeling van den regeeringspresident van Koningsbergen, heeft de S.A. de „Proletarische Arbeids gemeenschap", onder welken naam de Roode Frontstrijdersbond zich schuil hield, in arrest gesteld. In totaal zijn 62 personen aangehouden. In beslag geno men zijn: karabijnen, pistolen en muni tie, verschillende hectografeerinrichtin- gen, talrijke schriftelijke documenten, enz. Bij de Epa (eenheidsprijs-maatschap pij), welke te Berlijn 13 filialen heeft, heeft het geheele personeel den arbeid gestaakt als protest tegen de Joodsche

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1