DE ZEEUW tweede blad. KR VALSCKE VERDENKING Uit de Provincie FEUILLETON. Gemeenteraad van Middelburg. RBERICHT. id van 12 Mei: Noordelijke tot ifwisselende be- neerslag, iets 3DALENASTR. 7. EFOON 247. IT 41 - GOES versum R'dam VAN DONDERDAG 11 Mei 1933, Nr 188. „.Rechterlijke macht. Be- ~d tot voorzitter regentencollege over de gevangenis te Middelburg Mr G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Hoben- lansberg, thans lid. Goes. Dinsdagavond j.l. hield de Goe- sche Bad- en Zweminrichting 't Sas haar jaarlijksche ledenvergadering. Uit de ver slagen van penningmeester en secretaris bleek, dat de vereeniging er zeer goed voor'staat. Na zeer geanimeerde bespre kingen werd besloten de Koninklijke be williging op de Statuten der vereeniging aan te vragen, terwijl voorts in principe de vergadering zich uitsprak voor een ge wone jaarlijksche zwemwedstrijd, terwijl ook de Provinciale Kampioenschappen dit jaar door het Sas zullen worden geregeld. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat gedurende den afgeloopen winter vele leden hebben medegewerkt aan de gehouden gymnastieklessen en hij sprak de hoop uit, dat de resultaten er van in het a.s. zwemseizoen duidelijk mogen blijken. Een en ander doet zien, dat de vereeniging zich in een behoorlijke bloei mag verheugen. Heinkenszand. Gisteravond had alhier in de Ned. ïïerv. kerk een herdenkings avond plaats van Prins Willem van Oranje, waarbij redevoeringen werden uit gesproken door Ds Booij, Geref. predikant alhier en Ds Blanson Henkemans, Ned. ïïerv. predikant te Nisse. Medewerking werd verleend door de gezamenlijke Chr. zangvereenigingen al hier, onder leiding van de heeren H. Lammers en H. Wolzak. Hansweert. Een Belgisch zeiljacht, het welk bestemd was voor Ostende, verkeer de nabij Bath in nood vanwege het slech te weer. De sleepboot „Suzanna", welke daar met sleeptrein passeerde, heeft het opgepikt en behouden in de haven alhier gebracht. Aan boord bevonden zich drie heeren, een dame en een kind van 14 maanden. Allen waren doornat en zijn liefderijk opgenomen door een tot de sleeptrein behoorend schip. Kruiningen. Maandagavond vergader de bet comité met medewerkers der huis- vlijttento ons telling. De voorzitter, burge meester B. G. de Mul, kon in zijn ope ningswoord gewagen van een prachtig geslaagde tentoonstelling, dank zij aller medewerking, waarna spreker aan alle commissieleden en medewerkers ter her innering een legpenning uitreikte. Dhr G. Francoys dankte den voor zitter namens allen voor diens medewer king, onder aanbieding der berinnerings- medaille. Uit het verslag van M. Ie Clercq als penningmeester bleek, dat nog een aar dig saldo over was, hetwelk nog geen be stemming kreeg. Staande de vergadering werd een Flo- raliavereeniging opgericht, waarbij alle aanwezigen toetraden. Als bestuur werd gekozen: B. G. de Mul, voorzitter; P. Wondergem Cz., vice-voorzitter; J. M. G. v. d. Peijl, secretaris; M. Ie Clercq, pen ningmeester en G. Duindam, commissaris Getracht zal worden dit jaar een bloe mententoonstelling te houden en aan de schoolkinderen stekken uit te reiken. Arnemuiden. Heden viert onze oucb- dorpsgenoot de heer G. van Belzen, rijks- veldwachter-brigadier-titulair te Vlissin gen zijn 25-jarig politiejubileum. De jubilaris, die alhier geboren is, was eerst te Veere, daarna te Brouwershaven en de laatste jaren te Vlissingen gestati- onneerd. Domburg. In de Dinsdag gehouden Ge meenteraadsvergadering werd tot plaats vervangend Gemeentesecretaris en Ont vanger benoemd de heer S. J. Frelier, ambtenaar ter Secretarie. De Muziekvereeniging „Apollo" vroeg 45) Vrij naar het Engelsch. is n°g eens een kerel, die bis- c op barstte Bywater los. „Hij weet er es van, maar is niet van plan er ons oor te straffen. Laten we naar het pa- e gaan en hem een ovatie brengen." eet hij, dat wij het gedaan hebben?" v de verschrikte jongens. „Hoe neeft hij dat ontdekt?" t," 1], heeft het geraden, denk ik", zei af n. i' "en zei het me op den man nor, n ^et natuurlijk niet ontken- maar ze'> dat ik de straf op me zou v ®n; en hij zei, dat hij het ons zou hnnMVen' maar dat we het niet in ons t? ci, ,faoesten halen Ketch nog eens op dat" H i!/' verwed er heel wat onder, h bisschop ook geen heilig boontje het 8,eSt' vond geloof ik, dat Ketch bisschop „Verdiend had. Hoera voor den T±*ra! schreeuwden de jongens. t7 h,L i levenl HiJ is van het rech- gesneden!" een stuk grond beschikbaar te stellen voor de nieuw te bouwen muziektent, daar deze grooter wordt dan de thans in gebruik zijnde en dus meer terrein voor den bouw daarvan noodig zal zijn. De heer Geldof meende, dat het aan beveling zou verdienen wanneer de nieuwe tent meer achterwaarts geplaatst werd, waartegenover de heer Elout op merkt, dat dan het geluid zich minder goed (zou verspreiden. De heer Brand zegt, dat de muziekvereeniging het zeer op prijs zou stellen wanneer de tent op dezelfde plaats als thans kon worden gebouwd, waartoe met alg. stemmen werd besloten. De heer De Visser was van meening, dat, waar „Apollo" blijkt, de noodige fondsen te hebben om een nieuwe tent te bouwen, het wel gewenscht zou zijn om te onderzoeken of deze vereeniging nog subsidie noodig heeft. De heer Elout zegt, dat, voor zoover hem bekend is, de bouw van de tent voor het grootste gedeelte wordt gedekt door een legaat, dat aan haar vermaakt is, terwijl de heer Brand nog opmerkt, dat, wanneer de Gemeente de subsidie zou intrekken omdat de Vereeniging een legaat ontving, de Gemeente en niet „Apollo" het voor deel zou hebben. Een kleine wijziging in het tarief van de waterleiding, betreffende te stellen garantie bij levering over den meter, werd aongebracht. Bij de rondvraag werd door den heer De Visser geïnformeerd naar het op nemen der wegen en voetpaden en het schilderen van de Volkswoningen, door den heer Westenburger, naar verbete ring van de afwatering van het Groen tje en door den heer Brand naar de wijze van aanneming van personeel bij de waterleidingswerken, dat, naar zijn ineening, beter geheel door bemiddeling van den Agent van de Arbeidsbemidde ling kan plaats hebben. Kortgene. Dinsdagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling van den Chr. Landarbeidersbond. Inkomsten over het boekjaar April 1932—Maart 1933 f 1178.74, uitgaven f 1168.44. Goed slot f 10.30. In kas van vorig jaar f8.76. Totaal bezit f 19.06. De werkloozenkas heeft f1581 uit gekeerd. De heer Ruppert uit Utrecht hield daarna een rede. Men moet zich, aldus spr., ten eerste afvragen wat de orga nisatie tot stand gebracht heeft en ten tweede welke taak wacht de beweging in de toekomst? Spr. wees op de gevol gen van de crisis voor vele werkgevers. Als de staat niet hielp zou het treurig gesteld zijn. De arbeidersstand onder vindt de gevolgen van de crisis in hooge mate. Het loon is te laag. De werkloos heid groot. Deze stoffelijke nood is niet de eenige; er is ook geestelijke nood. Er zijn menschen, die zich niet schamen om een geest van verzet ingang te doen vinden. Ons volksbestaan wordt bedreigd van allen kant. Spr. vraagt hoe de toestanden geweest zouden zijn als de organisatie er niet was. Loon en arbeidsvoorwaarden zou den slechter dan ooit zijn. Men mag zich niet afvragen: „Ben ik mijn broeders hoeders?". Dat zou on-christelijk zijn. Voor ons geldt het: „Draagt elkanders lasten". Na deze rede zegt dhr Bouwense, dat bij de werkverschaffing hier ter plaatse georganiseerde arbeiders bedankt wor den, terwijl oude, niet-georganiseerde menschen aan het werk blijven. Dé waarn. burgemeester had gezegd, dat deze menschen geen inkomsten hadden. De heer Ruppert stelt voor een brief aan het gemeentebestuur te richten, waarin gevraagd zal worden om de ge- organiseerden, vóór te laten gaan. De vergadering gaat hiermee accoord. St Maartensdijk. In de gisteren gehou den raadsvergadering is voorlezing ge daan van een brief van den minister vein binnenlandsche zaken, dat de huurverla- ging voor de met rijksvoorschot gebauw de woningen is goedgekeurd, met aantee- kening, dat het verschil tusschen de mi nimum-huur en de vastgestelde door de gemeente moet warden bijgepast. Ten behoeve van de werkverschaffing is besloten een geldleening aan te gaan, groot f 2000. Afwijzend werd beschikt op een brief van Ged. Staten om een jaarlijksche bij- „Die Jenkins, dat is het ergste", zei Hurst op veranderden toon. „Mijn vader is er lang niet zeker van, dat hij geen hersenkoorts zal krijgen." „Onzin", lachten de jongens. „Neen, neen, op mijn woord van eer niet. Hij is juist op zijn hoofd neergeko men, het had hem het leven kunnen kos ten, als hij op den rand van de steenen trap was gevallen. Vader is vanmorgen om zes uur bij hem geweest." „Weet je vader er iets van af?" „Kom zeg, wat denk je nou?" vroeg Hurst. „Meen je, dat ik voor hem zal gaan staan, met een buiging mijn muts zal afnemen en zeggen: „Vader, wij school jongens hebben Ketch dien poets gebak ken!" Dat zou wel een reuzebak zijn. Vanmorgen aan 't ontbijt zei hij, dat die oude, bijziende Ketch zeker de verkeerde sleutels gegrepen had. „Dat denk ik ook", zei ik. „Ja zeg", en nu het mooiste van de heele zaak!" begon Bywater weer. „Ketch kan de sleutels niet vinden. Hij heeft ze in een messenblal: gelegd, zegt hij en nu zijn ze verdwenen. Hij had ze naar Pye willen brengen en hij was buiten zichzelf, dat hij ze kwijt was. G, wat heb ik getreiterd." Hurst lachte. Hij stak zijn hand in zijn broekzak en haalde er twee roestige sleu- drage van 25 cent per Inwoner toe te staan ten behoeve van de verlaging der Tholensche brugtarioven. Ten behoeve der N. V. Waterleiding- Mij Tholen werd besloten te aanvaarden de nieuwe voorwaarde van het rijk be treffende het verstrekken van voorschot ten, thans tot een bedrag van f 227.700. Het totale bedrag waarvoor de gemeente garant moet zijn, is grooter dan bet vo rige, doch de voorwaarden zijn voordee- liger. Daar de tarieven voor het water verbruik ook zijn verhoogd, hoopt men dat deze vennootschap zich thans in de toekomst financieel zal kunnen redden. Aan in de gemeente bestaande vereeni- gingen zal een gemeentelokaal ter be schikking worden gesteld voor het houden van vergaderingen, repetities enz. onder voorwaarde, dat geen socialistische liede ren zullen worden gezongen of socialisti sche of communistische propaganda zal worden gemaakt. Leden van het gemeen tebestuur moeten ten allen tijde toegang tot het lokaal hebben. Het sociaal-demo cratische raadslid was over deze voor waarden zóó verbolgen, dat hij opstond en verklaarde de raadsvergadering onder protest te verlaten. Oostburg. Liquidatie veilings- vereeniging. Het bestuur der vei- lingsvereeniging „Avicultura" alhier zal, gezien de slechte uitkomsten der veiling als gevolg in de eerste plaats van den onwil der leveranciers, die nog maar steeds een groot deel hunner eieren aan handelaren blijven leveren, in de tweede plaats als gevolg der treurige tijdsom standigheden, aan de aandeelhouders vooroteïïen tot liquidatie over te gaan. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad onder voorzitterschap van burgem. Fernhout. Allen aanwezig. Ingekomen stukken. Gedep. Staten heb ben de begrooting 1933 en verschillende Raadsbesluiten goedgekeurd. Aan den heer Boassen wordt eervol ontslag verleend als lid van het Bestuur der Godshuizen. Naar aanleiding van de briefwisseling met Gedep. Staten over den massalen in koop van straatklinkers voor meerdere jaren, zegt dhr Paul de argumenten van Gedep. Staten, die daartegen worden ingebracht, niet alle te kunnen onder schrijven. Spr. gelooft b.v. niet, dat de klinkerin dustrie ontwricht zou worden. Het is be kend, dat de fabrikanten met zeer groote voorraden zitten. Ook, dat de klinkerprij- zen weer een kleine stijging vertoonen en dat de schippersvrachtprij'zen eveneens zullen stijgen. Spr. betreurt daarom de houding van Gedep. Staten. Weth. Onderdijk gelooft, dat in den brief van Gedep. Staten het hoofdmotief van dit college niet voldoende tot uitdruk king is gekomen. Wanneer voor vijf jaar klinkers worden aangeschaft, dan is de gemeente gebonden voor die vijf jaren aan een bepaalden post materieel voor bestrating. En dat is in de gegeven om standigheden niet wenschelijk. Het schrijven wordt voor kennnisge- ving aangenomen. De Oude Vlissingsche weg. Dhr v. A n d e 1 vindt het wat vreemd, dat 4-jaarrekeningen van den ouden Mid- delburgsch-Vlissingschen weg tegelijk worden overgelegd. Naar Spr. meent, is het niet de bedoeling, dat de Raad de rekeningen goedkeurt, maar alleen er kennis van neemt. De commissie heeft volgens een oud octrooi het recht van ad ministratie en moet alleen goedkeuring vragen, als ze geld van de gemeente noo dig heeft. Spr. laakt het, dat de commis sie jarenlang geld in deposito bracht bij de fa. Siegers. Waarom zijn er geen ef fecten voor gekocht? Van deze in depo sito gebrachte f 5000 is naar Spr. meent 50 pet. verloren. Dhr Jeronimus zegt, dat niet is ge scheiden in de rekening de gewone dienst en de kapitaalrekening. Tusschen de on- derhoudsuitgaven in die vier jaren (hoog stens f 800 per jaar) en het salaris van een opzichter (f200) is een wanverhou ding. De opmerkingen van den heer Van Andel onderschrijft Spr. Spr. zou willen, dat gelden van beheerscolleges als deze werden belegd bij de Bank van Ned. Ge meenten. tels uit. „Ik was niet van plan ze Ketch als bewijsstuk te laten houden," zei hij. „Ik zag gisteravond, dat hij ze in den bak gooide en ik heb ze er weer uitgehaald, terwijl hij met de menschen sprak." „Zeg HJurst, je zult toch zeker niet zoo dwaas zijn ze bij je te houden," riep Ber- teley verschrikt uit. „Stel je voor, dat Pye vanmorgen een onderzoek instelt en ons onze zakken laat uithalen. Je zou ons er allemaal in laten loopen." „Om je de waarheid te zeggen, weet ik niet, waar ik ze moet laten," erkende Hurst. „Als ik ze thuis wegstop, worden ze vast gevonden. Verlies ik ze ergens op straat, wie weet, wat een drukte er van komt." „Laten we ze naar dien Oudroestwinkel terug brengen en den jood vragen ze voor de helft van den prijs terug te koopen!" „Ja, daar zal hij nogal voor te vinden zijn! Bovendien kun .je er zeker van zijn, dat onze streek door de heele stad be kend wordt en hij zou in staat zijn met de sleutels naar Pye te gaan en te zeggen, dat we ze bij hem gekocht hebben." „Laten we ze bij oude Pye in den wa terpa* gooien." „Ze zouden bij hst waterscheppen mee naar boven komen." „Kunnen we er geen spoorpakje van maken en ze aan „Mijnheer Smit, Lon- Mevr. We ij 1 dringt aan op ns goed onderhoud van dezen weg. Hij is nu slecht. Dhr M o n d e e 1 zou de commissie wil len opheffen. Ze werkt zeer duur. Aan beheer is in de afgeloopen vier jaar meer uitgegeven dan aan onderhoud. Spr. zou het onderhoud willen overdragen aan de betrokken gemeenten. We behoeven toch niet ten eeuwigen dage vast te zitten aan een oud octrooi. Dhr Paul onderschrijft dit. Weth. Onderdijk zegt, dat een groot aantal leden het woord heeft gevoerd over dingen, waar ze niets van af weten. Interruptie; Bom! Spr. onderschrijft de wenschelijkheid om te vragen naar de kwestie van het deposito. Spr. wilde als lid der commissie destijds met het kapitaal, dat de com missie had, den weg grondig verbeteren. Maar dat kostte veel meer dan aanwezig was. En dan moest de commissie voor het onderhoud gaan aankloppen bij de gemeenten. Wat de opzichter betreft, deze moet ook toezicht houden op 't leggen van dammen, rioleeringen, enz. Spr. acht het ook beter, dat de commissie meer en re gelmatig vergadert. De voorzitter stelt voor, dat van de hier gemaakte opmerkingen melding wordt gemaakt aan de commissie. Dhr Mond eel: ook van mijn opmer king? De v o o r z.dat zou ik niet advisee- ren, maar dit aan de prudentie van de beide Middelburgsche commissieleden overlaten. Dhr M o n d e e 1 wijst op het gevaar, dat de gemeente moet bijspringen, als de weg een flinke opknapper noodig heeft. Weth. Onderdijk: dat gebeurt nooit. Dhr M o n d e e 1 wil een onderzoek naar het ontstaan der commissie. De voorzitter zal zich nader op de hoogte stellen. De rekeningen worden z.h.st. aangeno men. Vragen aan B. en W. Aan dhr Mr v. Andel wordt toegestaan aan B. en W. enkele vragen te stellen. Deze vragen worden door den secretaris voorgelezen. Dhr v. Andel herinnert aan de toezegging van B. en W. in hun samenstelling var vorig jaar, dat ze op de salariskorting zouden terugkomen als de financieele toe stand der gemeente dat noodig maakte en het evenwicht in de begrooting niet viel te bewaren. Ook zouden ze de opheffing van het openbaar vervolgonderwijs nader overwegen. Waar de heer Dumou Tak geen burgemeester meer is en de lieer On derdijk verklaarde aan die toezeggingen persoonlijk niet te hebben medegewerkt, wil dhr v. Andel vragen, hoe het thans met deze beide zaken staat, nu het college van B. en W. weer compleet is. De finan cieele toestand is niet verbeterd. De werk loosheid vraagt grooter uitgaven, het te kort op de Godshuizen zal grooter zijo dan geraamd is en het Burg. Armbestuur zal een hooger subsidie vragea. Ook vraagt Spr. of B. en W. reeds heb ben overwogen de benoeming van één gemeentegeneesheer inplaats van twee. Deze vragen zullen aan hel eind der vergadering worden beantwoord. Commissie Avondschool. Dhr v. d. F e 11 z maakt bezwaar tegen wij ziging der verordening van de commis sie van toezicht Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, om daardoor den heer Vertregt te kunnen behouden. Het is een verkeerd systeem, om een Raadslid, dat aftreedt, in commissies te willen behou den. Deze commissie is bovendien van niet zoo'n groot belang. Weth. B o a s s o n verdedigt het voor stel van B. en W. Er dient contact te zijn tusschen de avondschool en de ambachts school van welke laatste de heer Vertregt voorzitter is. Dhr v. d. F e 11 z acht het principe in het algemeen verkeerd. De commissies worden dan zóó groot, dat een Raadslid commissielid weinig meer te vertellen heeft. Mevr. W e ij 1 is het daarmee eens, maar we moeten rekening houden met de eischen van de practijk. Het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening wordt verworpen met 10 tegen 7 st. (tegen de rechterzijde en de heeren Jeronimus en Portheine). De Commissie wordt dus niet uitge breid. den", adresseeren?" „Gooi ze in de rivier," zei Stephen Bywater. „Dat is de eenige veilige plaats. We hebben er nog tijd genoeg voor. Ga inee."i. Naar die ingeving handelend holden de jongens de kruisgangen uit, waarbij ze den heer Pye bijkans onderstboven lie pen: Hij voegde hun driftig een woord van waarschuwing toe, ze namen hun mutsen af en matigden hun gang tot hij uit het gezicht verdwenen was. Toen gingen ze met verdubbelde vaart verder De kathedraal en omgeving werd aan de Westzijde omgeven door een roodstee- nen muur, die aan de zijide der kerk slechts borsthoogte had, maar aan den anderen kant afdaalde tot het pad, dat onmiddellijk langs de rivier liep. Deze muur nu was het doel van de jongens en toen ze er aankwamen, hadden ze roode hoofden en waren buiten adem. „Wie zal ze er in gooien?" riep Hurst, die er weinig voor voelde zelf die rol op zich te nemen, daar er verscheidene wo ningen in de Boundaries op deze plaats uitzagen. „Jij Galloway." „Kun je denken," antwoordde Gallo way, die er al evenmin voor voelde. „Jij leelijke oproerkraaier. Neem de sleutels en doe wat ik je zeg." De jonge Galloway stond onder Hurst. Benoemingen. Benoemd worden tot lid der Commissie voor den Middel burgVlissingschen weg de burgemees ter, tot lid der commissie voor den Mid delburgVeerschen weg, dezelfde, tot on bezoldigd ambtenaar van den burgerlij ken stand, dezelfde; tot lid-voorzitter der Commissie van toezicht op het Lager On derwijs de heer Boasson; tot leden der Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs de heeren dr Orbaan, Tavenier en Wolthers; tot lid der Commissie van Toe» zicht op de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs de heer Den Hollander; tot lid der Commissie voor Steunverle ning aan werkloozen dhr Harthoorn, tot leden der Commissie van Toezicht op den gemeentelijken dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling, de af tredende voorzitter, de aftredende werk gevers-leden en de werknemers Fran coys, Rooze en J. H„ Merk. (De heer Merk behoorde niet tot de aanbevolenen.) Aan de benoeming voor laatstgenoemde commissie was nog een discussie vooraf gegaan tusschen de heeren Onderdijk en Mes over de uitbreiding der commissie met een R. K. lid. De heer Onderdijk meende, dat daar voor niet voldoende redenen zijn. Van de 1680 verzekerden is slechts 1/20 R.K. Bo vendien zou men ook den neutralen be sturenbond moeten opnemen. Maar er moet een gelijk aantal werkgevers en werknemers zitten. Bij de benoeming van een lid der Districts Arbeidsbeurs zal met de R.K. gerekend worden. Buisleiding Noordweg. Dhr Paul wil even vaststellen, dat het hier productief werk en geen werkverschaf fing is. Dit is ook van beteekenis voor de loonen. Dhr Mes is het hiermee eens. Maar toch kunnen talrijke Middelburgsche werkloozen aan dit werk te werk wor den gesteld. Mocht dit iets meer kosten, dan is dat geld toch nuttig besteed. Dhr Jeronimus vraagt of de leve ring der buizen zal worden aanbesteed, Spr. meent, dat de Japansche buizen aanmerkelijk goedkooper zijn. Weth. Boasson antwoordt, dat bij de aanbesteding zal worden bedongen, dat Middelburgsche werkkrachten (dus ook werkloozen) te werk worden gesteld. De bedrijven zijn aangesloten bij1 een in koopcombinatie, waardoor de laagste prijs kan worden bedongen. Er is reeds een uiterst lage offerte ingekomen. Op een vraag van dhr den Hollander zegt Spr. dat met het werk zal worden begon nen in September, dus na het toeristen seizoen. Weth. Onderdijk zegt, dat mis schien tweeërlei aanbesteding (met of zonder werkloozen) niet noodig is. Voor geschreven zal worden, dat Middelburg sche werkkrachten moeten worden aan genomen. Het voorstel wordt aangenomen. Eerste hulp bij ongeval- 1 e n. Mevr. W e ij 1 betoogt, dat dit voor stel ver achter staat bij het oorspronke lijke. De gemeente moet feitelijk zorgen dat bij een ongeval steeds spoedig niet al leen een brancard en een verpleegster, maar ook een medicus aanwezig is. Eer ste hulp en vervoer moeten door een ge neeskundige geregeld worden. Spr. wil in geen geval het vervoer overlaten aan een leek. Dhr Wondergem zou de politie be voegdheid willen geven een brancard te ontbieden. Dhr Jeronimus is dankbaar voor het voorstel van B. en W. Spr. wil aan verschillende autoriteiten het recht geven de brancard te ontbieden en een regeling treffen met Vlissingen en Goes, om daar een centraal punt aan te wijzen, waar vanuit een medicus in geval van een mas saal ongeluk kan worden gezocht. Dhr v. d. F e 11 z vindt het ongehoord, dat alleen een medicus een brancard zou kunnen ontbieden. Een zekere soepelheid is noodig. Ook zou Spr. graag zien, dat dr Broekhuizen wordt aangewezen als de eerste die verplicht is, bij- een ongeval hulp te verleenen. Zijn instructie kan ge wijzigd worden. Weth. Boasson herinnert er aan, dat het vorige voorstel om financieele re denen is verworpen. Onderzocht is of zon der meer aan den gemeente-geneesheer hetzelfde kon worden opgedragen als wat destijds vrijwillig is aangeboden tegen Hij durfde hem evenmin ongehoorzaam zijn als het schoolhoofd. Had Hurst hem bevolen in de rivier te springen, dan had hij het misschien ook gedaan. Hij nam de sleutels van Hurst aan en hief den arm op om ze weg te werpen, toen Bywater er de hand op legde en ze hem plotseling ontnam. „Klein mormel, hen je dan zoo doof als een kwartell" zei hij. „Daar komt iemand. Draai je hoofd om en zie, wie het is." Het bleek Fordham te zijn, de bediende van den deken. Dat hij hier langs kwam, was louter toeval. De jongens vreesden hem niet, maar v-onden het toch beter te wachten tot hij voorbij was. Alle vijf stonden ze tegen den vuur geleund, schijnbaar in de aanschouwing van het riviergezicht verloren. „Zie zoo, die is voorbijl Vooruit nu Galloway." „Wacht even," zei Bywater. „We moe ten ze inpakken of ze anders stevig aan elkaar binden. Maar 't is beter dat ze ingepakt zijn, dan weet niemand, wat we eigenlijk hebben weggegooid. Wie heeft er papier bij zich?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5