Uit de Provincie. behoorlijke samenstelling van het minis terie. een stel ministers met ruggegraat, een hoog ontwikkeld rechtvaardigheidsge voel en rijke ervaring. De arbeidersstand ligt lam; hiervoor hebben de socialistische vakbonden in hun kortzichtigheid wel gezorgd. De vakbewe ging is een verzekerimgsinstituut gewor den naast een verkiezingsapparaat. Nog nooit zagen wij de vakbonden zoo ijverig werken voor de verkiezingen. Pagina's der vakbladen werden geïllustreerd ten be hoeve van de S.D. lijst 11. Aan de sociale kassen dier organisaties dachten de lei ders niet; zij wilden en zouden de partij, die ook hun te zijner tijd posities in uit zicht zou stellen, bijspringen. Alle partijen, die vakbonden aan zich hadden gekoppeld, moesten ondervinden, dat de bonden verder wilden dan de poli tieke partijen, en dus groepeerden zich om die partijen nieuwe, radicalere, politieke groepen. Leerrijk is, dat de S.D.A.P. er zich over beklaagt, dat het Noorden haar in den siteeik liet, terwijl juist daar de moderne bonden, waarmede ze toch zoo innig ver bonden is, zoo sterk zijn. Die teleurstel ling is het gevolg van een te langdurig bondgenootschap. De arbeiders der mo derne vakbeweging krijgen den bondge noot in de gaten en een deel zakt, bij de genoten opvoeding en ervaringen, af naar meer linlks. Dit terrein is voor de S. D. A. P. ook voor de toekomst verloren. Het beloven duurde te lang. De wissel werd nooit betaald. De groei van de beweging was niet ge zond. Voorzoover hij ontvankelijk was voor het socialisme, ging hij door, en steeds meer kwam men terecht bij de uiter sten. Vooral geschiedde dit, toen de lei ders te vaak hun machtswellust toonden en de democratie in de vakbonden ver moordden door het niet, juist nu, houden van ledenvergaderingen, waarvoor ze vreesden wegens de toenemende oppositie. De overigen bleken verzekerden te zijn met rustiger aanleg; zij gingen juist den ande ren kant uit. In het Zuiden won de S.D.A.P. nu nog. Ze kennen haar daar nog niet, maar dat komt ook wel. Daar kan de groei een vol genden keer ook tot staan worden ge bracht. Onze volksaard houdt niet van uitersten. Dit ondervonden ook de fas cisten. Een uitzondering daarop vormden de communisten wegens den nood der tijden. De moderne vakbeweging is thans over het geheel wel gebleken voor de S.D.A.P. eer een na- dan een voordeel te zijn ge weest. Voor hen, die de politiek, maar vooral de vakbeweging in ons land hebben ge volgd, was juist deze verkiezing leerrijk. De bluftijd is voorbij. De boulevardbladen van de arbeiderspers hebben hun doel voorbijgeschoten. De opmerking van Scha per op het congres der S.D.A.P. te Nijme gen was die van het type van den Neder- landsohen arbeider. De gestudeerde bollen dn die beweging staan buiten den zielstoe stand van den arbeider. Het is 'trouwens slechts enkelen gegeven, anderen te kun nen verstaan. Men ziet geen V.A.R.A.-speldjes meer op de bureaux der ministeries, geen aan plakbiljetten der S.D.A.P. voor de ramen in de ambtenaarswijken. Men vindt er alleen meer roode puntjes op lijst 11, tot datTotdat er eens met rustige hand en rechtschapen oordeel een einde wordt gemaakt aan den toestand, welken de mo derne vakbeweging bracht binnen de mu ren onzer departementen. Dat de verkiezing deze les brenge: vak bonden los van politieke partijen. Dan zou het politieke leven krachtiger en gezonder worden, hetgeen meer waarborg oplevert voor een parlementair staatsbestuur. DE ROODE TERREUR TE IJMUIDEN. De Socialistische pers, zegt de „Stan daard", heeft enkele rechtsgeleerden in haren kring om hun oordeel gevraagd over de krachtige maatregelen, door den burgemeester van Velzen genomen ter be teugeling van de terreur in IJmuiden, door de socialistische vakbeweging ge waagd tegen de Christelijke organisatie. De heeren Mendels en Van den Bergh hebben als hun meening te kennen gege ven, en die trachten te staven, dat de bur gemeester zijn bevoegdheid te buiten ging. Wij willen hun argumenten thans niet bespreken, maar alleen opmerken, hoe zeer deze heeren een goede gelegenheid voorbij lieten gaan, om hun partijgenoo- ten het onbehoorlijke en ontoelaatbare van hun gedrag onder de aandacht te brengen. Er bestond daartoe, vooral voor dege nen, die er zich op laten voorstaan dat zij geen geweld willen, wel aanleiding." Na dan melding gemaakt te hebben van verschillende voorbeelden van ter reur, ook in ons blad reeds vermeld, ver volgt de „Standaard": „Is het niet erg genoeg? De sociaal-democraten klagen steen en been over het optreden van hun tegen standers in Duitschland en Italië. Zij mochten bedenken, dat hetgeen daar ge schiedt voor een goed doel het gevolg is van handelingen, als nu in IJmuiden worden bedreven. Welk een geschikt moment was het nu geweest, om een ernstige waarschuwing te doen hooren. Om den partijgenooten er op te wijzen, dat een partij, die de de mocratie en de geestelijke vrijheid zegt voor te staan, haar best behoort te doen hare daden in overeenstemming te bren gen met haar woorden. Het tegendeel blijkt thans. Bewijst het niet, dat men de democra tie van onze socialisten waarlijk niet ern stig kan nemen, zoolang bij de leiders de moed wordt gemist om krachtig te getui gen tegen allerlei geweldpleging door den eigen kring? Of is, wat nu geschiedt, misschien de „arbeidersdemocratie", waarvan in de Socialistische pers af en toe sprake is? Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de Woensdagavond te Middelburg gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft de secretaris, de heer Mr A. Meerkamp van Embden, het jaarverslag over het vereeni- gingsjaar 19321933 uitgebracht, waar aan wij het volgende ontleenen: Het auto-ongeval, dat het gezin van den hooggeachten voorzitter trof, heeft geluk kig geen blijvende onaangename gevolgen gehad; in de bestuursvergadering van 3 October en de ledenvergadering van 5 October 1932 kon men den heer Quarles van Ufford weder begroeten. Mej. M. G. A. de Man verzocht ontslag als conservatrice van de munten en pen ningen tegen April 1933. Het bestuur heeft gemeend niet slechts dit ontslag op de meest eervolle wijze en onder hartelijke dankbetuiging voor de meer dan veertig jarige belangrijke diensten van de conser vatrice te moeten verleenen, maar daar nevens aan het Genootschap te moeten voorstellen mejuffrouw De Man te be noemen 'tot eere-lid, welk voorstel is aan genomen. Mej. R. M. Wicihers Wierdsma verzocht in Januari j.l. ontslag als conservatrice van de schilderijen. Ook dit ontslag heeft het bestuur eervol en onder dankbetuiging verleend. De heer Van der Feen heeft het voorloopig beheer over het herbarium niet aanvaard. Voor de andere afdeelingen, ni. de ethnografische voorwerpen, de schilde rijen, de munten en penningen en de his torische voorwerpen vond het bestuur nieuwe conservatoren, resp. de heeren Dr J. Dekker, J. H. Klarenbeek, Mr G. W. A. de Veer en Dr H. A. W. van der Vecht. Het subsidie van de provincie is met in gang van 1933 met 10 pet. verlaagd. Wijlen de heer E. Berdenis van Berlekom lega teerde f 5000 aan het genootschap. Dit belangrijke legaat is dankbaar aanvaard. Voorloopig zegde het Genootschap eenigen steun toe aan de sociëteit St. Joris te Mid delburg bij het in standhouden van den historischen gevel en bet comité voor het redden van de musea Scheurleer te Den Haag ontving een bijdrage voor eenmaal. De secr. herinnert aan de nog versch in het geheugen liggende herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem I. Daaruit blijkt, dat 'het idee voor het aan brengen van den gedenksteen is uitgegaan van den directeur van het Genootschap, Jbr F. Beelaerts van Blokland. Het Genootschap telt thans 3 eere-leden, 41 directeuren en 602 leden, van wie 109 te Middelburg gevestigd zijn. De cijfers van het vorige jaar waren 3, 43, 585 en 104. De commissie voor Zeeuwsche folklore verloor door overlijden zijn voorzitter, den heer A. van der Weijde. Het aantal betalende bezoekers van het museum bedroeg 2967, van wie 28 toe gang kregen tegen verminderd tarief. Voor 1931 waren de cijfers 3552 en 5. De conservator van de Zelandia Illus- trata meldt, dat hij in het afgeloopen jaar de inventarisatie ter hand nam der topo grafische prenten en den inhoud der por tefeuilles IV en V, de typografica van Middelburg bevattend, beschreef. Hij hoopt in de gelegenheid te zijn, hiermede gere geld te kunnen voortgaan. De aanwinsten waren niet onbelangrijk. Een aantal gra vures van belegeringen van Sluis, Hulst, Axel en Sas van Gent, 15831644, zijn aangekocht, alsmede een teekening van een onbekende, vermoedelijk uit de 17e eeuw, een gezicht op Veere van de zeezijde. Van den heer Polderdijk ontving de ver zameling een viertal gedrukte kaarten van Zeeuwsch-Vlaanderen uit de 19e eeuw ten geschenke. De conservatrice van de ouderwetsche kamer en Zeeuwsche kleederdrachten her innert er aan, dat wanneer in Walcheren vroeger iemand was gestorven, men dat dadelijk kon zien in het voorbijgaan op het platteland. Niet alleen, dat de luiken wa ren gesloten en met zwarte lintjes toege- bonden (wat nog wel geschiedt) maar men wist dadelijk of het een man, een vrouw, meisje of jongen of heel klein kind was. Stond het huis aan den weg, dan lagen er voor een man rechts van de deur 4 bosjes stroo, in de groeven van de 4 er bovenop 3, dan 2, daarop 1. Voor een vrouw lag ditzelfde links van de deur. Voor een jongen waren de bosjes 321, rechts; voor een meisje 321 links van de deur. Voor een kleine kind 1 bosje stroo. Stond het huis ver van den weg, dan legde men het stroo aan het hek. In het stroo stak men palmtakjes. Was er iemand op Zondag gestorven, dan was het spreekwoord: Zondagslieke 3 gelieke. Nog herinnert de conservatrice aan het gebruik om bij het spelerijen versjes te zingen, die bij oudere boeren nog steeds bekend zijn. Wanneer in het voor- of na jaar een boer naar een andere hoeve ging, waren er vaste gebruiken. De buren zorg den voor het verhuizen en kwamen met wagens en karren, waarop alles werd ge laden; ook het gezin ging daarop mee en onder het zingen van een liedje ging men naar de nieuwe hoeve. De aanwinsten bestonden uit 2 costumes voor weeskinderen (jongen en meisje) vroeger gedragen in het Weeshuis op het Molenwater; een 18e eeuwsch gedreven zilveren theeketel, vervaardigd door den Middelburgschen zilversmid Philips Puée; een schilderijtje voorstellende een Dom- burgsohe boerenvrouw, een groote ver zameling Zuid-Bevelandsche boerenklee- ding en een Zuid-Bevelandsche boerinnen- hoed. De conservatrice der munten en pen ningen wijst er o.a. op, dat belangrijke stukken niet verkregen zijn. Daarvoor lie pen de prijzen op de openbare veilingen te hoog op. Goed geconserveerde, zeldzame munten en penningen behalen op verkoo- pingen, ondanks den heerschenden crisis tijd, nog steeds goede prijzen; algemeen voorkomende stukken daarentegen, vooral die uit de 18e en 19e eeuw, zijn thans voor weinig geld te verkrijgen. Met plaatsruimte heeft de conservatrice in de lange jaren van haar conservator- schap voortdurend te kampen gehad. De afdeeling, van het Domburgsche strand afkomstig, blijkt nog steeds het neusje van den zalm te zijn, daar zij voortdurend de aandacht trekt van buitenlandsche ge leerden. Merkwaardig is mede de ver zameling binnen- en buitenlandsche nood munten, terwijl de collectie Zeeuwsche gildepenningen, die in de laatste jaren met belangrijke stukken is verrijkt, ook de moeite waard is om te worden bezien. Dankbaar erkent mej. De Man, bij haar aftreden steeds de meest mogelijke hulp en medewerking van het bestuur te hebben ondervonden. Zij hoopt, dat de verzame ling, die zij jaren lang met toewijding heeft verzorgd, door haar opvolger in groei en bloei moge toenemen. Uit het verslag van de Commissie voor Zeeuwsche folklore opgenomen in het algemeen verslag, blijkt o.a., dat de secre taris de heer J. Kreune, de schenker is van de ook reeds eerder genoemde Zuid- Bevelandsche kleederdrachten. Na de mededeeling van het jaarver slag hield Mr Meerkamp van Embden een voordracht over: „Nieuw inzicht aan gaande het bestuur van Walcheren in de Middeleeuwen". Over de middeleeuwsche bestuursin stellingen van het eiland Walcheren aldus spreker is niet zoo heel veel be kend. Men weet, dat Walcheren op tweevou dige wijze werd bestuurd, namelijk van wege den landheer en vanwege de inge zetenen. De afzondrlijk polders zijn lang- zetenen. De afzonderlijke polders zijn lang zamerhand saamgegroeid tot vier gebie den, de Oost-, Zuid- en Westwateringen en de Vijf Ambachten. Opperdijkgraaf over het geheele eiland was de rentmees ter van Bewestenschelde, een hooge gra felijke ambtenaar, als vertegenwoordiger van den landsheer. De dijkgraafschappen werden verpacht. Naast deze grafelijke organisatie van technischen aard stond die der Staten van Walcheren. Zij hadden het algemeene toezicht op de dijken en zorgden voor de opbrengst van het dijkgeschot, de grond belasting, waaruit het onderhoud van de dijken werd bestreden. Vanzelfsprekend gaf een dergelijk stel regelingen aanleiding tot allerlei compe tentie en andere geschillen De spreker ging nu de klachten over onduidelijkheid van de bestuursorganisa tie na, welke voorkomen in geschriften van Dr E. Wier sum en C. de Waard Men las in enkele bewaarde documenten vage aanduidingen van nog een derde college, bestaande uit vier autoriteiten. Maar de heer de Waard heeft steeds het werke lijke bestaan van zulk een collego betwij feld. Eenigen tijd geleden nu ontving de spr. een oorkonde ter beoordeeling, waarop de aandacht van den Algemeenen Rijksar chivaris was gevestigd door Mr S. J. Fockema Andreae te Leiden. Het was een charter van graaf Albrecht, d d. 11 Fe bruari 1396, waarbij wegens oneenigheid van de dijkplichtigen voor Walcheren een dijkcollege werd ingesteld. Zitting had den daarin de abt van Middelburg, de heer van Veere, de rentmeester van Be westenschelde en de stad Middelburg. Het kreeg de opdracht om op kosten van het geheele eiland alle noodige maatre gelen inzake het dijkwezen te nemen. Ontwijfelbaar is dit het document, waarnaar de heer De Waard tevergeefs heeft gezocht. Kort na het overlijden van graaf Albrecht in 1404 hernieuwde graaf Willem IV deze regeling. Alleen verviel thans hvt door den Kabeljauws-gezinden Albrecht aan Middelburg gegeven voor recht om desnoods geheel alleen namens de grafelijkheid op te treden. Willem VI steunde, zooals bekend is, op de adels- p ar tij. Het komt den spreker voor, dat alle oude onduidelijkheden door de genoemde twee stukken worden opgeheven. Wij ken nen nu met zekerheid de samenstelling van het derde college. Ook zien wij welke positie het innam ten opzichte van de dijkbesturen en de staten van Walcheren. De werking is stellig niet geheel bevredi gend geweest. Men hinkte op twee ge dachten. Het college moest onafhankelijk zijn van de oude besturen, maar de leden ervan waren te veel belanghebbenden. Vandaar dat de eensgezindheid ook hier weder ontbrak. Een ordonnantie van Phi lips den Goede d.d. 18 September 1466 geeft hierover belangwekkende bijzonder heden. Uitdrukkelijk opgeheven is het college waarschijnlijk niet. Het zal van zelf te niet zijn gegaan toen de bestuurs functies hoe langer hoe meer in dezelfde handen kwamen. De abt van Middelburg had van 1438 af het dijkgraafschap van de Vijf Ambachten vast in bezit. Dat van de Oostwatering werd sedert het genoem de jaar uitgeoefend door den heer van Veere. Middelburg verwierf in 1533 voor goed het dijkgraafschap van de Zuid- en van de Westwatering. Omgekeerd ie de opperdijkgraaf, de rentmeester wel is waar nooit erkend geworden als lid van de staten, maar hij had toegang tot alle vergaderingen en stemde vaak mede als gemachtigde van een der edelen. Het da- gelijksch bestuur van Walcheren en Zee land werd sinds omstreeks 1500 gevoerd door den abt van Middelburg en enkele edelen. In 1544 komt de stad Middelburg erbij en van de edelen treedt dan nog slechts op de heer van Veere. In hoeverre op deze ontwikkeling het bestaan van het dijkcollege rechtstreeks van invloed is ge weest, dient nog nader te worden onder zocht. Tot nieuwe leden benoemde de vergade ring: Ir A. H. L. de Bel, Sas van Gent; P. H. Blaauw, tandarts, Middelburg; Mr J. P. W. Boddaert, griffier van het Kantonge recht te Goes; J. G. Bom, arts, Axel; J. Broekhuijsen, arts, Middelburg; J. Bus- kop, arts, Oostburg; Ph. J. Gallenfels, no taris, 'ierneuzen; Ir H. L. G. Garpreau, IJzendijke; Jhr. Mr A. F. G. de Gasem- broot, burgemeester, Westkapelle; mej. Mr A. M. J. van Deinse, adv. en pro cureur, Middelburg; Mr W. K. H. Diele- man, advocaat en procureur, Middelburg; W. K. Dikland, arts, geneesheer-directeur van „Vrederust", Bergen op Zoom; Mr J. I. van Doornick, adj.-commies Prov. Griffie van Zeeland, Middelburg; Mr P. van Empel, adv. en procureur, Terneu- zen; J. Ermerins, burgemeester, Baar land; J. Fanoy, notaris, Axel: Ir. G. Gil- tjes, hoofdingenieur van den Rijkswater staat, Terneuzen; G. J. M. de Greef, arts, Vlissingen; R. Grippeling, arts, Vlissin- gen; A. P. W. van der Haar, leeraar R. H. B. S., Middelburg. N. A. Henrard, arts, Vlissingen; Mr A. J. Hildebrandt, referendaris aan 't Dep. van Fin., 's Gra- venhage; J. de Hullu, arts, Aardenburg; Ir A. J. Heken, ingenieur van het water schap Schouwen, Zierikzee; Mr P. G. de Jonge, directeur der H. B. S. A, Middel burg; H. Jonkers, notaris, Goes; Ir L. H. Krol, mijningenieur, Breda; A. E. J. La- oomblé, arts te Vlissingen; J. A. v. Lierop, arts, Hulst; A. Landstra, predikant, Mid delburg; Ir B. G. Roeters van Lennep, di recteur der gemeentebedrijven, Middel burg; Mr A. H. Lijdsman, notaris, Hulst, Jhr. Mr G. A. Strick van Linschoten, bur gemeester, Krabbendijke; A. Looyen, arts, Goes; L. P. Maas, arts, Golijnsplaat; Mr Th. Maassen, vice-president der Arron- dissements-rechtbank, Haarlem; Jhr. Mr Dr A. J. G. Rethaan Macaré, lid van den Octrooiraad, 's Gravenhage; Mr A. J. G. G. Mes, Middelburg; Mr Dr A. J. J. M. Mes, burgemeester, Heinkenszand; Ir A. W. v. d. Plassche, Rijkstuinbouwconsu- lent, Goes; B. ter Haar Romeny, predi kant, Kruiningen; Mgr. P. Hops, deken der R. K. Kerk te Hulst; J. A. Sakko, leeraar, Middelburg; Mr P. A. Schwartz, burgemeester, Rilland-Bath; Mr W. H. T. C. Baron thoe Schwartzenberg en Ho- henlansberg, advocaat en procureur te Middelburg; L. Simonse, burgemeester, Biggekerke; Ir H. G. G. Cohen Stuart, in genieur van den Prov. Waterstaat, Ter neuzen; Dr J. R. H. de Smidt, leeraar gem. lyceum, Haarlem; Ir G. G. P. Ste vens, Rij'kslandbouwconsulent, Goes; J. W. van Swichgem, leeraar, Middelburg- J. Terpstra, notaris, Middelburg; J. Tjeb- bes, predikant, Vrouwepolder; Mr J. de Visser, waarn. griffier bij het Kantonge recht, Middelburg; Mr P. E. Vogelvanger, waarn. ambtenaar O. M., Middelburg; Mr F. G. Vogler, Amsterdam; Ir J. Volkers, ingenieur bij den Rijkswaterstaat, Mid delburg; Dr W. H. Weeda, predikant, Oosterland: Mr M. L. Weijl, adv. en pro cureur, Rotterdam; J. J. Wolters, arts, Vlissingen. Tot bestuurslid koos de vergadering den heer Mr P. Dieleman, in plaats van den heer Mr R. M. van Dusseldorp. Middelburg. Een aanrijding. He denmorgen heeft op den bekenden gevaar lijken hoek BalansSt. Pieterstraat we derom een aanrijding plaats gehad. Van uit de St. Pieterstraat kwam een auto met een vaart van slechts ongeveer 15 km. rijden in de richting Wagenaarstraat, de bestuurder gaf flinik signalen. Deze hoor de ook een agent van politie, die op de Balans 'tegen het hoekhuis St. Pieterstraat stond, en die daarom aan twee leerlingen van de school op de Haringplaats, die met vrij groote snelheid per rijwiel van de richting Burg langs het kantoor van den Provincialen waterstaat naar school reden een teeken gaf af 'te stappen of althans haar vaart zeer te verminderen. Een der meisjes stapte af, doch het andere reed door, ook toen de agent haar toe riep, dat er een auto aankwam. Een aan rijding, was 'toen niet meer te voorkomen, het meisje geraakte op den motorkap van den auto en gleed er aan de andere zijde af, toen de auto reeds tot stilstand was gebracht. Met wonden aan beide beenen en aan het hoofd is de wielrijdster bin nengebracht bij dhr Dr Feikema, waar haar medische hulp is verleend, terwijl zij daar kon blijven om op haar verhaal te komen. Den autobestuurder treft geen schuld, de wielrijdster had moeten voldoen aan den wenk van den agent en temeer, waar zij rechts den voorrang moest laten. Goes. Zooals in dit nummer wordt ge annonceerd, heeft de bankiersfirma Van Heel Co. N.V. in haar pand aan de Klokstraat een up to date Huisinrichting laten aanbrengen. Wij waren in de ge legenheid, die te bezichtigen. Het is een flinke ruimte, waarin de loketten zijn ondergebracht. De afmetingen binnen werks zijn 2.40 M. breed, 2.97 M. diep en 2.20 M. hoog. De muren zijn van gewapend beton, dat 3040 c.M. dik is. De deur, die toegang geeft tot de kluis ie geleverd door de N.V. Lips' Brandkasten Slotenfa- briek te Dordrecht door bemiddeling van hare agentesse voor Goes en omstreken de N.V. Handel Maatschappij v.h. Wed. J. C. E. Massee te Goes, en is van het nieuwste type, dat deze fabriek maakt. Behalve tegen brand is deze deur ook bestand tegen ernstige inbraakpogingen, daar zij over de geheele oppervlakte is be kleed met smeltproefmateriaal, hetwelk niet is te snijden met den tegenwoordig door inbrekers veelvuldig toegepasten en terecht gervreesden autogenen snijbrander De totale deurdikte is 30 c.M. en dikte vóór de sloten 24.5 c.M. Het sluitwerk bestaat uit ronde stalen schoten, die in gesloten toestand worden vastgehouden door een prima dubbelbaard sleutelslot en een cijferslot, waarop circa 10 millioen cijfercombinaties mogelijk zijn. Voorts is een noodschoor aangebracht, die wanneer een inbreker er al in mocht slagen een der sloten te bereiken het sluitwerk geheel onwrikbaar vastzet. Achter de deur bevindt zich een ge smeed ijzeren hek. In de kluis bevinden zich drie blokken safeloketten, met in totaal 234 loketten van verschillende grootte, in jaarlijksohe huur prijzen vanaf f 3.50. Het gebruik van safeloketten achten wij genoegzaam be kend, dan dat wij het gemak daarvan nog zouden moeten uiteenzetten. Het pand heeft ook verder nog eenige verandering ondergaan. Er is een coupon kamertje voor de cliënten en een privé- kantoor tusschen bediendenkantoor en Huisinrichting aangebracht. Aannemer was de firma M. F. Goede- mondt te Goes en voor het schilderwerk dhr D. Bruggeman. 's-Heer Arendskerke. Aan de serie- wedstrijden, uitgeschreven op Hemel vaartsdag a.s. door de v.v. 's-H. Arends kerke, alhier, zal worden deelgenomen door de voetbalverenigingen Ajax te Ier- seke, Domburg, Heinkenszand, Goesche Boys en 's-Heer Arendskerke. Uitgeloofd zijn voor deze wedstrijden 3 bekers, een lauwerkrans en een lauwertak. De leiding zal berusten bij de scheidsrechters Dek ker en Van Sprundel. Poortvliet. In de algem. vergadering der Ingelanden van het Waterschap Poort vliet waren afwezig 56 Ingelanden, ge rechtigd tot het uitbrengen van 91 stem men. Voor kennisgeving werd aangeno men een schrijven van den Minister van Waterstaat, waarin concessie werd ver leend tot het heffen van haven- en kade- geld op de haven te Strienham. Hierna kwamen eenige brieven in behandeling van den Hoofd-ingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de Provincie Zee land, betreffende overname en onder houd van 125 M. Rijksweg bij het Water schap voor een afkoopsom van f375.—. Niettegenstaande het Bestuur een af koopsom van f 625.meer in overeen stemming had geacht met de billijkheid, werd toch met alg stemmen besloten den onderhoud van bedoelden 125 M. weg over te nemen voor een bedrag van f375.Aan de schietvereeniging „Ne derland en Oranje", alhier en de afdee ling van den Bijz. Vrijw. Landstorm werd een terrein in huur verstrekt voor een huursom van f2.50 per jaar, daar het perceel, waar thans de schietbaan ligt, in gebruik is genomen door het Water schap voor waterboezem. Overgelegd werden diverse rekeningen Polders Poortvliet, Malland, Priester- meer, Bartelmeet, Nieuw-Strijen, Klaas van Steenland goed slot f 19328.89. Bema ling: goed slot f8372.18. Waterschap Poortvliet: goed slot f 1245.39V2. Polder Smaalzijgoed slot f 65.65. Polder Baars- dijk: goed slot f47.42. Polder Pluimpot: goed slot f 15.64. Het dijkbeschot werd voor de zes polders verlaagd van f 17 op f 14 per H.A. en voor de bemaling van gemiddeld f5.60 op f4.20 per H.A. Na verschillende discussies werd besloten een lengte van 200 M. Lessinische glooi ing te vernieuwen in 2 jaar in beton- blokglooiïng. Voor dit jaar zijn de kos ten voor dit werk f4000. Besloten werd indien grond kan worden aangekocht de kolk bij den zeedijk en den Nieuw- Strijenpolder te dempen. De raming voor dit werk is f 6000. Tevens werd besloten 2 duikers in den Noorddijk en den Zuide lijken vleugel op de haven te vernieu wen. De eindcijfers van de verschillende begrootingen waren vastgesteld als volgt: Voor de zes groote polders f 45354.02; voor de bemaling f18703.26, voor het waterschap f 4245.87%, zulks in ontvangst en uitgaaf. Plannen voor een streekarchief. Het gemeentebestuur van Sluis over weegt het inrichten van een centra.e brandvrije archief-bewaarplaats voor w- Zeeuwsch-Vlaanderen. Teneinde bare plannen omtrent deze stichting voor be langhebbenden nader toe te 'lichten genoemde gemeente een vergadering be legd te Oostburg, waartoe de gemeente^ polder- en waterschapsbesturen in het District waren uitgenoodigd. De vergad^ ring werd geleid door Mr P. Dieleman, h van G. S., terwijl de rijks-archivaris i Zeeland. Mr Meerkamp van Embie mede aanwezig was. s Het gemeentebestuur van Sluis wil f"® bewaarplaats beschikbaar stellen ruime gebouw ,.De Roode Leeuw", achter 't Raadhuis dier gemeente.^ voo is het genoemde bestuur bereid zien g delijke offers te getroosten voor het bran vrij maken van de bergplaats en 'het u# zoldi'gen van een bevoegd beheerder. het beheer zou worden belast Mr 1 Mair, gemeente-archivaris van Sluis, j verwezenlijking dezer plannen is de bijstand der mede belanghebban noodzakelijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2