Man en vrouw zijn één WOENSDAG tO MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 187 Buitenland Binnenland. Mogen kinderen snoepen? Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiën 30 cent per regel. Tijgerenden mededeelingen 60 eest per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Teekenend. Gisteren is de buitengewone zitting der Staten-Generaal namens de Koningin door den Minister van Binnenlandsche Zaken geopend. Bij deze openingsplechtigheid, die in verband met den politieken toestand al leen formeele beteekenis had, waren ook de Sociaal-Democraten tegenwoordig. Als H. M. de Koningin de zitting met het voorlezen van een Troonrede opent, dan blijft de roode fractie thuis. Dan neemt zij aan de plechtigheid die toch een onderdeel vormt van het parlemen taire leven, geen deel. Maar als de Koningin niet zelf ver schijnt, dan is de roode groep aanwezig. Toch wel teekenend! De Kabinetscrisis. Verschillende bladen bevatten meer of minder breede beschouwingen over de op lossing van de Kabinetscrisis en de vraag of Br Colijn al of niet in staat zal zijn de hem gegeven opdracht te vervullen. Wij hebben hieraan weinig aandacht geschonken om de eenvoudige reden, dat we hier te doen hebben met speculatieve beschouwingen zonder redelijke basis. Eerst hebben we de mededeeling gehad dat Dr Golijn probeerde een rechtsch Ka binet te vormen, daarna dat dit pogen „blijkbaar" mislukt was en dat nu ge poogd werd een Kabinet op breedere ba- sis samen te stellen. En nu weten som mige bladen weer te vertellen, dat de po litieke barometer achteruit loopt, dat de kansen van een Kabinet op breedere basis schijnen te verminderen en dat dus met het optreden van een extra-parlementair Kabinet rekening moet worden gehouden. Dit laatste zou in verband staan met het verzet van de R.-K. Kamerfractie tegen een Kabinet op breedere basis. Het schijnt heel gewichtig aan deze beschouwingen weer andere beschouwin gen te verbinden. Maar per slot van re kening blijft het in hoofdzaak bij gissen met daarbij de groote kans om te missen. Tot nu toe staat alleen vast, dat aan Dr Colijn opdracht is verleend een parle mentair Kabinet te vormen en dat de heer Colijn aan een vijftal fracties verzocht heeft haar oordeel kenbaar te maken over een door hem ontwerpen program. Dat ia alles. Het is niet veel. Maar met dit weinige zullen we voors hands tevreden hebben te zijn. De toewijzing der candidaten. Aan de A.-R. partij zijn in verband met de gehouden verkiezingen 14 zetels toegekend, n.l. 1 voor de lijsten in de kieskringen ArnhemNijmegen, 1 voor Rotterdam, 1 voor Den Haag, 1 voor Leiden, 2 voor Dordrecht, 1 voor Am sterdam, 1 voor Haarlem, 1 voor Mid delburg, 1 voor Utrecht, 1 voor Leeu warden, 1 voor Groningen en 1 voor Assen. Bij de daarna gehouden loting werd de heer Colijn gekozen verklaard voor Zeeland, de heer Van Dijk voor Arnhem —Nijmegen; de heer Schouten voor Rot terdam; de heer Duymaer van Twist voor Den Haag; de heer Van den Heu vel voor Leiden; de heeren De Wilde en visscher voor Dordrecht; de heer Smeenk voor Amsterdam; de heer Van Dobben e Bruyn voor Haarlem; de heer Ame- unk voor Leeuwarden; Ds van der Zaal voor Zwolle; de heer Zijlstra voor Gro- mgen en de heer Terpstra voor Assen. in ,^oeY^z^I1S is yan groote beteekenis roand met de eventueele opvolging. iJwT ?ls de nrs 17 tot 20, die voor aeren kisbi^ weer anders zijn ue beurt mochten komen, uvengens kan evenals dat in 1925 ge- nader worden geregeld, welk speciaal hoor een bepaald can- v wordt bewerkt. is Hat Z,eeland' het behoeft geen betoog, 's dat da heer Van Dijk. De impasse te Genève. over^dT010^11 werden 'de besprekingen tóugsrnnflt procedure ter ontwape- woorditra 9 tusschen de vertegen- Fmkll\Ir- Dpi.tscilland' Engeland, zitter^vL' Afrika onder voor- Hendpro Va? ^'torson voortgezet. taoeD m,°j opnieuw een dringend werk to ^^göeïden om sneller zakelijkheid1"1^?11 wees op de nood"* 'hans ?nn 6 onderhandelingen ten eenpp sP°echg mogelijk met het slui- %i rrw ^Paningsconventie beëin- 4arm °,!t0n w?rd«n. Verder wees Hen- PT* JÖAUCI wet» X1T311- komst" d0„ °P' de aanstaande bijeen- Wn Posif;£>feC°I10?i'sc'le wereldconferentie co^atie vSï d6r °ntwapeniDgS" uiterst?! 0er^sterei1 de toestand tot het dec pfPnan was> heeft men thans dat de toestand algemeen wat rustiger beoordeeld wordt. De toonaan gevende delegaties hebben thans klaar blijkelijk besloten op de initiatieven van den Britschen vertegenwoordiger in te gaan en een practische oplossing te zoe ken in de kwesties, waaromtrent de mee- ndngen zeer ver uiteenliepen. België's volmachtenwet. Zooals aangekondigd, heeft de Belgische regeering gisteren in het parlement haar voorstellen ingediend om financieele vol machten te bekomen. Er was veel belang stelling op de publieke tribune. De tekst van het machtigingsontweirp vermeldt o.m., dat de volmacht gevraagd wordt voor den duur van drie maanden. Na deze periode zal de regeering verslag van haar werk moeten uitbrengen. In een kort debat bracht de socialist Vandervelde naar voren, dat de grondwet in het ge drang wordt gebracht en dat hij zich er tegen verzette, dat alle macht aan de re geering wordt overgedragen met tijdelijke uitschakeling van het parlement. Daarna werd de vergadering gedurende eenige uren geschorst om den groepen gelegen heid te geven, over de voorstellen te be raadslagen. Met 99 tegen 81 stemmen werd daarna besloten, het ontwerp naar een bijzondere commissie te verwijzen en het vandaag in spoedhehandeling te bespreken. De staking in Spanje. De door de extremistische elementen afgekondigde algemeene staking kan als mislukt worden beschouwd. Verscheidene daden van sabotage worden echter gemeld. Deze waren vooral tegen de eledtriciteits- fabrieken gericht. 'Getracht is twee elec- trische centrales met dynamiet te ver woesten. Te Alicante zijn de rails van den spoor weg met dynamiet vernield. Het kwam tot botsingen met de politie, waarbij twee ar beiders gedood en verscheidene gewond werden. Te Bilbao kwam bet tot een schietpartij tusschen de betoogers en de politie. Te Jotiva werd de politie door de sta kers aangevallen. Bij de daarop volgende botsing werden drie personen gedood en verscheidene anderen gewond. In een der drukke straten van Madrid werd een auto van de crimineele politie door een groep syndicalisten aangevallen. Bij dezen aanslag was een vrouw betrok ken, die in een mand verscheidene bom men had verborgen, welke op den politie wagen werden geworpen, waar zij ont ploften, zoodat de auto vernield werd. Van de zes inzittenden werd een gedood en vijf ernstig gewond. In bet vuurgevecht, dat volgde, werd een man gedood en tal van personen gewond. 40 personen zijn gear resteerd. Geen invrijheidstelling der Engelsche ingenieurs in Rusland. Volgens een bericht van Reuter uit Moskou, gelooft men algemeen, dat er ge ringe kans bestaat op invrijheidstelling van Thornton en Mac Donald, zoolang het Engelsche embargo duurt. De geruchten over de a.s. afkondiging van een algemeene politieke amnestie, waaronder ook de beide Engelschen zou den vallen, worden in officieele kringen formeel tegengesproken. Fransch postvliegtuig neergestort. Zes dooden. Een Fransch postvliegtuig, dat te Bar celona met bestemming naar Toulouse ge start was, kwam na een vlucht van een uur tengevolge van een opkomenden ne vel in botsing met een huis van bet op een hoogte van 1700 M. gelegen Spaanscbe dorp Villagran. Het toestel geraakte in brand, stortte neer en werd geheel vernield. AUe in zittenden, de piloot, de radiotelegrafist, een vertegenwoordiger van de luchtvaart maatschappij, waaraan het vliegtuig toe behoorde, en drie passagiers kwamen om het leven. „Gelijkschakeling" van de banken? In verband met de arrestaties van eeni ge bankdirecteuren, welke in de laatste dagen plaats hadden, heerscht in Berlijn- sche bankkringen groote opwinding. Men verwacht, dat de „gelijkschake ling" ook bij de gToote banken doorge voerd zal worden en in verband hiermede belangrijke wijzigingen bij verschillende directies zullen plaats hebben. Enkele directeuren van de DTesdener Bank zijn reeds niet meer op hun post verschenen. Gandhi geniet. Gandhi is voor de zooveelste maal het middelpunt der wereldbelangstelling. Reuter seint uit Poona, dat Gandhi gis termorgen vroeg is opgestaan. Na zijn ge beden verricht te hebben, gebruikte hij zijn ontbijt: een glas water. De mahatma stond verbaasd over de luxe, waarmede hij thans is omringd en schepte er zichtbaar behagen in. Ook ge noot hij van het prachtige landschap, dat voor hem openlag. Tumult in den gemeenteraad te Munchen. In de zitting van den gemeenteraad te Munchen heeft het lid van den raad, dhr Amann, zich in een verklaring tegen het feit gekeerd, dat de sociaal-democrati sche gemeenteraadsleden ter gelegenheid van een huldebetoon aan rijkskanselier Adolf Hitler en aan den rijksstadhouder van Epp, ostentatief de zaal hebben ver laten. In dit verband eischte de nationaal socialistische fractie, dat de socialistische leden allen van de zitting zouden worden uitgesloten. Naar aanleiding van deze ver klaring verzocht burgemeester Fiehler den sociaal-democraten de zittingzaal te verlaten. Toen zij aan dezen eisch geen gehoor gaven, zijn zij door de nazi's met geweld uit de zaal verwijderd. Korte Berichten. 1 Het seismografisch observatorium te Athene deeelt mede, dat Maandag op het schiereiland Chalcidice sterke aard schokken zijn waargenomen. Het Engelsche lagerhuis heeft met 241 tegen 39 stemmen een voorstel van Lansbury verworpen, om de begrooting van buitenlandsche zaken met honderd pond sterling te verlagen. Met deze stemming, waarvan de uitslag een goedkeuring beteekent van de buiten landsche politiek der regeering, werden de debatten over de economische wereld conferentie besloten. i Officieus wordt tegengesproken, dat de Fransche ministerraad reeds een be sluit zou hebben genomen, om den 15 Dec. vervallenden termijn van de oorlogs schuld aan Amerika niet te betalen. De beslissing van den ministerraad zal eerst later genomen worden en afhangen van de houding der Amerikaansche regee ring. De Japanners hebben gisteren een krachtigen aanval ondernomen langs den Grooten Muur en de Mongoolsche grens. in hun lof over „Zij"-crême. Zij is inder daad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onbe rispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 2075 cent. DE KABINETSCRISIS. Naar „De Tijd" (r.-k.) verneemt, had den Maandagavond nog slechts enkele fracties kunnen voldoen aan het verzoek van dr Golijn, om dezen schriftelijk haar opvattingen over het door den formateur ontworpen program toe te zenden. Ook de r.-k. Kamerfractie zou nog gisteren haar vergadering voortzetten, om haar bevin dingen te formuleeren. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN TE ZAANDAM. Eigenaardige houding van B. en W. Helt schrijven van den Minister van Financiën aan het gemeentebestuur van Zaandam, dat de periodieke uitkeering uit het gemeentefonds, welke dezer dagen zou worden verstrekt, is ingehouden, omdat aan de voorwaarden voor verlenging der Kasgeldleening ad 314 millioen, welke per 1 April reeds afliep, nog steeds niet was voldaan, heeft het stadsbestuur den schrik op het lijf geslagen. In allerijl werd een bijeenkomst van B. en W. belegd, waarin unaniem werd besloten de nog altijd vigee- rende vacantietoelagen in te trekken en over te gaan tot een nieuwe loonsverlaging voor het gemeentepersoneel van 3 pelt. Be halve deze bezuinigingen, welke reeds een verlaging van f 45.000 op het budget 1933 te weeg brachten, werden nog diverse klei nere besnoeiingen op de begrooting toege past, waardoor het te kort van ruim f 100.000 kan worden weggewerkt en aan Ged. Staten en regeering dus een sluitende ontvang- en uitgavenlijst kan worden over gelegd. 'Over deze voorstellen zal de raad in zijn vergadering van a.s. Dinsdag zijn oordeel uitspreken. Intusschen zijn B. en W. ter audiëntie geweest naar Den Haag, waar zij op het Departement van financiën de noodige in lichtingen hebben verstrekt en hebben aangedrongen op uitbetaling der gewone termijnbedragen, daar anders de gemeente zonder kasgeld kwam en de uitkeeringen aan de werkloozen gevaar zouden loopen. De indruk, welken het college in Ben Haag kreeg, was, dat men den boel in Zaandam niet spaak zou laten loopen, nu inmiddels de goede wil van het college bleek uit zijn unaniem voorgenomen bezuinigingen. In de jongste vergadering van de com missie van georganiseerd overleg werden de nieuwe bezuinigingsvoorstellen voor zoover zij de rechtpositie van het perso neel raken, ter tafel gebracht. Na lang durige debatten ie men in deze vergade- Ingezonden Mededeeling. Dit is voor vele ouders nog steeds een open vraag. Toch is deze kwestie heel gemakkelijk op te lossen. Als Uw kinderen weer vragen om iets „lekkers" geef ze dan de origineel e KING Peper munt Waarom? Omdat KING niet alleen een heerlijke smaak en geur bezit, maar tevens door het edele natuurproduct, waaruit het bereid is, de eetlust opwekt. KING Extra Streng. ring echter niet tot overeenstemming kun nen komen en er zal dus geen advies aan B. en W. worden uitgebracht. Bij de stem ming verklaarden zich de vertegenwoor digers der vakvereenigingen tegen de ver lagingen, terwijl de voorzitter wethouder Kamphuys (R.K.) en de heer M. Plooyer (S.D.A.P.) vóór de loonsverlagingen stemden en de heeren J. de Vries (R.K.) en Datlentrop (V.D.) zich van stemming onthielden, omdat zij van oordeel waren, dat zij hier voor een fait accompli werden gesteld en onafhankelijk van hun stem de bezuinigingen 'toch moesten worden door gevoerd. In deze vergadering is bovendien komen vast te staan, dat B. en W. reeds op 5 Maart een uitvoerig schrijven van de re geering hadden ontvangen, waarin de eisch was gesteld, dalt de begrooting-1933 onverwijld zou worden sluitend gemaakt, waaraan de mededeeling was verbonden, dat anders de periodieke gemeentefonds- uitkeering zou worden ingehouden. Uit de vergadering werd ernstige critiek geuit, dat B. en W. dezen brief onder zich gehouden hadden, waarbij verband werd gezocht met den datum der verkiezingen en dat zij, na ontvangst van het tweede schrijven van den minister, deze aange legenheid onvoorbereid, zonder den raad er in gekend te hebben, in het G.O. had den gebracht, nadat reeds B. en W. una niem tot de genoemde bezuinigingen had den besloten en wel met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1933. Het bleek voorts, dat de S.D.A.P.-leden van den raad van het geheele verloop van deze zaak op de hoogte waren, waarover bij de andere aanwezige raadsleden groote ontstemming heerschte. Zoo konden de be zuinigingsvoorstellen dan ook alleen van S.D.A.P.-zijde worden verdedigd. De Eerste Kamer. In de gisterenmiddag gehouden verga dering zijn benoemd tot leden van de ge mengde commissie voor de stenografie de heeren Slingenberg, Janssen en van Git- ters. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen resp. de heeren van Sasse van IJsselt (R.-K.), Michiels van Kessenich (R.K.), Janssen (R.K.), v. Gitters (A.R.) en v. Lanschot (R.K.); tot ondervoorzit ters de heeren ter Haar (G.H.), Polak (S.D.A.P.), de Vlugt (A.R.), Diepenhorst (A.R.) en de Gijselaar (C.H.). De Tweede Kamer. In de gisterenmiddag gehouden verga dering zijn benoemd tot leden van de commissie voor onderzoek van de geloofs brieven de heeren Bongaerts, de Wilde, Joekes en v. d. Waerden en mej. Katz. De voorzitter zal de vergadering weer bijeenroepen, zoodra het rapport der com missie zal zijn ingekomen, waarschijnlijk heden half twee. Nader wordt gemeld, dat de Tweede Kamer hedenmiddag bijeen zal komen te half twee uur. Aan de orde is: toelating en beëediging der leden; opmaken nominatie voorzitter schap. De Machtigingswet. In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 5 Mei 1933 tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzon dere maatregelen in het belang van den landbouw. Onze tuinbouw en de overeenkomst met Duitschland. De Coöperatieve Groentenveiling Pijn- acker Omstreken G.A. te Pijnacker heeft in haar algemeene vergadering een motie aangenomen, waarin zij haar leed wezen uit over het feit, dat de onderhan delingen met de Duitsche regeering er toe hebben geleid, dat de uitvoer van sla 1 een der hoofdproducten naar dat land vrijwel onmogelijk is geworden, waardoor de geldelijke opbrengst dermate gering is, dat nu alreeds te verwachten is dat een groot gedeelte der tuinders niet in staat zal blijken te zijn in het aanstaand na jaar hun bedrijf te kunnen voortzetten. Mede ais gevolg hiervan zal niet alleen groote werkloosheid ontstaan, doch ook deze tuinders zullen dan financieel ge steund moeten worden, omreden er ook voor hen geen werk zal te vipden »ijn. Binnenland. De brandweer op Zuid- en Noord-Beve land. Financieele moeilijkheden te Zaandam. De handel en de Tarwewet. Buitenland. De impasse te Genève. Fransch postvliegtuig verongelukt. Hoewel dankbaar voor den reeds toege zegden steun, kan toch niet worden ont kend, dat deze absoluut onvoldoende ia. De vergadering drong er dan ook met de meeste klem op aan, dat spoedig een regeling zal worden bekend gemaakt, welke het den tuinder mogelijk maakt zijn bedrijf te kunnen voortzetten. Met algemeene stemmen werd besloten deze motie ter kennis te brengen van het Centraal Bureau van Veilingen met het verzoek de Regeering hierover nader in te lichten. 1 I I ll ;dÉ Aanvallen op den gulden. Naar het „Hdbl." verneeemt, heeft het Amsterdamsche parket aan de politie daar ter stede opgedragen, een diepgaand on derzoek in te stellen in verband met de in den laatsten tijd opgedoken geruch ten, dat door buitenlandsche elementen aanvallen op den gulden ondernomen zouden worden. De dienstweigering bij de Marine. Te Soerabaja stonden voor den Zee- krijgsraad 18 Europeesche matrozen te recht wegens dienstweigering. Tegen een der beklaagden werd een ge vangenisstraf van een jaar geëischt, tegen twee beklaagden 10 maanden en tegen 15 anderen acht maanden, allen met aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis. Bovendien werd voor acht beklaagden verwijdering uit den militairen dienst ge- eischt. De tot Kamerlid gekozen Indonesiërs. In een gisteravond in het Volksgebouw gehouden vergadering van de Communis tische Partij Holland, afd. Den Haag, deelde de spreker, het Tweede KamerHd de heer L. de Visser, mede, dat door hem bij den voorzitter der Tweede Kamer een voorstel is ingediend, ten einde de arti kelen 129, 131 en 132 van de Kieswet in dier voege te wijzigen, dat de daarin ge noemde termijnen, binnen welke de geko zen Tweede Kamerleden de in die artike len genoemde stukken en bescheiden moe ten inzenden, worden gebracht op drie maanden. De bedoeling hiervan is, thans een noodwetje in het leven te roepen, waar door het mogelijk wordt, dat de bij de jongste verkiezingen tot Kamerlid geko zen Indonesiërs ook werkelijk zitting kun nen nemen. Een rundvee-centrale. Men herinnert zich de radio-rede, die de heer L. Bückmann, regeeringscommis- saris voor den steun aan de melkveehou derij onlangs heeft gehouden en in welke hij heeft gewezen op de wenschelijkheid van inperking van den rundveestapel. Hij sprak ervan, dat er z.i. wel 200.000 run- ders zouden moeten worden afgeslacht. Deze rede was te beschouwen als pre ludium op een maatregel, die thans in voorbereiding is, t.w. de instelling van een rundveecentrale, welke een beperking van den rundveestapel ter hand zal heb ben te nemen. De bedoeling zou zijn den heer Bück mann als regeeringscommissaris en den heer S. van Zwanenberg, directeur van de Varkenscentrale ais directeur van het nieuwe instituut aan te stellen. Suriname in 1930. Ingediend is een ontwerp van wet, strekkende tot vaststelling van het slot der rekening van Suriname over 1930. De gewone uitgaven hebben bedragen f 7.507.207,5414, de gewone ontvangsten f 4.590.007,50/4. Het bedrag, dat door een bijdrage uit 's Rijks schatkist behoort te worden ge dekt, is dus te becijferen op f 2.917.200,04, of f 57.678,04 meer dan het bedrag van f 2.859.522,waarop die bijdrage werd geraamd bij de wet van 15 Mei 1930, ter wijl in de dekking van het nog overblij vend gedeelte van het nadeelig slot ad f 113.145,22 nader door leening zal be- hooren te worden voorzien. Loonsverlaging textielindustrie. Zaterdag a.s. zal in de spinnerijen van de werkgevers, aangesloten bij de En- schedesche Fabrikantenvereeniging een loonsverlaging worden afgekondigd. Over het percentage der korting doen verschil lende geruchten de ronde. Zekerheid dienaangaande is evenwel nog niet te krijgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1