ffF- VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DINSDAG 9 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. Opening der Staten-Generaal. Buitenland. TOlkomm Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uit de Provincie Uitg; N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Ernergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentifin 30 cent per regel. Ingezonden mededeeiingen 00 cent per regel KM»e Advertentiën Dinsdags ©n Vrijdags f 0J5,- hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Hedenmiddag is in een vereenigde ver gadering van de beide Kamers de buiten gewone zitting der Staten-Generaal ge- °PDed heer deVosvanSteenwijk, die het voorzitterschap bekleedde be noemde tot leden der commissie die den Minister van Binnenlandsche Zaken zou ontvangen en uitleiden de Eerste Kamer leden Slingenberg, Ter Haar en Janssen de Limpens en de Tweede Kamerleden Duymaer van Twist, Bongaerts, van Dijk, Dt Vos en Slotemaker de Bruine. Nadat de Minister, JhrMrCh. J. M. Buys deBeerenbrouck, was bin nengeleid hield deze de volgende Ope ningsrede: „De Koningin heeft my opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten- Generaal te openen. Den dag, aan de stemming voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voorafgaan de, hebben de Ministers, Hoofden der Ministeriëele Departementen, hunne por tefeuilles ter beschikking van de Konin gin gesteld. De Koningin heeft hun verzoek in overweging genomen en de Ministers uit- genoodigd, zich inmiddels te blijven be lasten met de behandeling en afdoening, zoo mogelijk, van de loopende zaken. De Koningin hoopt, dat het U gegeven zij, in deze zitting, welke slechts kort van duur zal zijn, tot heil van ons Vader land, onder Gods leiding, werkzaam te zijn. In naam der Koningin verklaar ik de buitengewone zitting van de Staten-Ge neraal te zijn geopend." Na het uitspreken van deze rede ver liet de Minister de zaal, waarna de ver eenigde vergadering werd gesloten. Roosevelt spreekt. In zijn radiorede tot het volk zeide Roosevelt: Wij hebben reden om aan te nemen, dat do toestand een wei nig beter is, dan twee maanden ge leden: De industrie leefde iets op, de spoorwegen vervoerden meer goederen, de prijzen der landbouwproducten liepen een weinig omhoog, doch ik ben niet voornemens al te enthousiaste verzeke ringen te geven". Hij verklaarde, dat het verlaten van den gouden standaard geheel de bedoe ling had, om een mogelijke paniek en het stilzetten van de industrie te voorkomen, welke zou kunnen worden veroorzaakt door het onttrekken van goud aan den nationalen voorraad door het buitenland. De besprekingen met buitenlandsche afgevaardigden leidden tot een gezamen lijke actie ten aanzien van ontwapenings conferentie en economisch herstel. De internationale conferentie moet slagen, de toekomst der wereld eischt dit, en wij hebben allen ons zelf en elkaar beloofd, in dit opzicht ons best te doen. Over de schulden-kwestie sprak de pre sident niet. In het verder verloop van zijn rede verklaarde Roosevelt, dat de be sprekingen met de vertegenwoordigers an de groote mogendheden een vierledig doel hadden. 1. Een algemeene vermindering van de bewapening. 2. Een verlaging van de tarief muren. *ien stabilisatie van de wisselmarkt. 1 ^en herstel van de vriendschappe- b e betrekkingen tusschen de landen en een vermeerdering van het vertrouwen. °e trek naar 't land in de Vereen. Staten. "-beweging in laat V i Heeft de boerenbevolking in de miliinL j maanden met meer dan een mülioen doen toenemen. than1^001" de Vereenigde Staten zii nnif811 ,gr°c>ter boeren-bevolking, dan zh ooit gehad hebben. bouww eel Tweeling van het land- thans 4ao,ob±aafft llet aantal boeren 1932 -242'000' tegen 31.241.000 in 1920',1S 2? g:rootete toename, die sedert n 3aar heeft plaats gehad. Gandhi in vrijheid gesteld, li* is in vrijheid gesteld. BiitscLïShUr deelde hem mee' dat de vasten al he regeenng tet besluit tot lijk naehfiM?laring' afgelegd onmiddel- zeide Gandhi 813*11 Vaa de vastenperiode, rec£e da? brengt mij God I^Png voor de be een nieuwe beproeving, die God en fUUI' ue Beproeving, die ben. de waarheid mij gezonden heb- we'inig fow ^erieaf. dan niet, is van l°oals ik rif' j or en' d'e gevormd zijn. Er j. cr'fia« n. de?9 vasten onmisbaar. sprake van gedwongen vas ten, zeide Gandhi nog, en er kan geen einde aan worden gemaakt vóór de ter mijn, daarvoor bepaald, aangebroken is, zelfs indien alle tempels worden open gesteld en indien de onaantastbaarheid werd opgeheven. De bedoeling is om de verbittering weg te nemen en de harten te zuiveren en te bewijzen, dat de bewe ging geheel zedelijk is. Gandhi kondigde tevens een schorsing gedurende één maand aan van de burger lijke ongehoorzaamheidscampagne. De Mahatma zeide, dat hij, indien hij de beproeving van het vasten overleeft, de ontwikkeling der zaken weer zal opvatten waar ze afgebroken werd, na zijn terug keer uit Engeland. Gandhi is nu zestien maanden in de gevangenis van Yeravda geweest. Zijn invrijheidstelling beteekent geen enkele wijziging in de regeeringspolitiek ten aanzien van de ongehoorzaamheidsbewe ging. De vrijlating van Gandhi heeft in ge heel Indië groot opzien gebaard. Zij ge schiedde onvoorwaardelijk. Men wil in ieder geval vermijden, dat Gandhi in een gevangenis sterft ingeval hij de voedsel- staking niet zou kunnen doorstaan. Mislukte omwentellngspoging in Spanje? Maandagochtend is de politieke politie te Madrid op het spoor gekomen van een aanslag, welke vandaag zou worden uit gevoerd en beraamd zou zijn geweest te gen de regeering. Volgens mededeelingen van het minis terie van Binnenlandsche Zaken betreft het een poging van monarchistische ele menten, om, tezamen met syndicalisti sche vakvereenigingen en militairen, de regeering van Azana ten val te brengen en het parlement te ontbinden. Als leider der beweging wordt genoemd generaal Gomez, die sinds een jaar op non-activiteit is gesteld. Hij is gearres teerd en verbannen naar de Ganarische Eilanden. Hij is reeds op transport ge steld. De politie heeft nog een groot aantal personen gearresteerd. Het schijnt, dat het door de syndicalisten uitgegeven sta kingsparool voor geheel Spanje van kracht blijft, zoodat verwacht kan wor den, dat heden, Dinsdag, een algemeene staking zal aanvangen, voor zoover het de syndicalistische arbeiders betreft. In hoeverre militairen bij de samen zwering betrokken zijn, kon nog niet wor den vastgesteld. Slechts wordt medege deeld, dat de zevende brigade, welke te Valladolid in garnizoen ligt, bij deze zaak betrokken is. Reuter meldt uit Madrid, dat er reeds sedert eenige dagen geruchten in omloop zijn over een monarchistisch complot. Generaal Goded, vroeger chef van den staf, en verscheidene officieren, zijn aan gehouden. Het Algemeen Verbond van den Ar beid heeft, naar uit Saragossa wordt be richt, tot de algemeene staking besloten. Bezuinigingen noodzakelijk in België. Met het oog op het feit, dat de begToo- ting een deficit aanwijst van 1,2 milliard francs, verklaarde de Belgische minister van financiën, dat de regeering geduren de eenige maanden geen salarissen en pensioenen zou kunnen uitbetalen, indien niet energieke bezuinigingsmaatregelen werden ingevoerd. Verdeeldheid te Genève. De tegenstelling over de agenda der besprekingen op de ontwapeningsconfe rentie te Genève duurt voort. Verschei dene delegaties achten de Duitsche amen dementen op het plan van Mac Donald te gewichtig om verder te gaan met de discussie over de effectieven, terwijl de Duitschers concessies willen verkrijgen van de anderen, voordat zij tot concessies overgaan. Korte Berichten. De gewezen leider van de Duitsch- nationale rijksdagfractie dr Oberfohren, heeft zich Zondagmiddag in zijn woning met een revolverschot van het leven be roofd. In den afgeloopen nacht zijn de bur gemeester van Emmerik, dr Alff, en twee wethouders dier gemeente door de natio- naal-socialisten in hechtenis genomen. Omtrent de reden dezer arrestatie is niets bekend. 1 De Noorsche regeering heeft aan het Storting een wet voorgelegd, inhoudende de bijzonderheden over het op 1 Juli in werking tredende nieuwe stelsel, volgens hetwelk het radio-omroepbedrijf in Noor wegen thans een staatsonderneming wordt, terwijl het voorheen door parti culiere maatschappijen werd gedreven. De 85-jarige schilder, professor Max Liebermann, heeft verklaard uit de Pruisische Academie van Kunsten te treden. Prof. Lieberman motiveert zijn stap met het feit, dat zijn opvattingen van kunst en natie niet in overeenstem ming zijn met de thans heerschende. Het aantal „on-Duitsehe" boeken, dat te Berlijn door den Strijdhond „tegen den on-Duitschen geest" is in beslag ge nomen, bedraagt thans ongeveer 20.000. Woensdagavond zullen deze boeken op het plein voor de Opera worden verbrand. - Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 24 April 2.697.634, of 78.550 minder dan op 20 Maart. 1 Het Amerikaansche Departement van Staat kondigt aan, dat België on voorwaardelijk het door de Vereen. Sta ten voorgestelde tariefbestand heeft aan vaard. Wering van politiek uit den aether. Bij Kon. Besluit van 22 April 1933 Staatsblad 223, zijn thans de regelen vastgesteld, welke gelden ten aanzien van de z.g. „politieke" radio-uitzendingen. Deze regelen zijn opgenomen in een wijziging van het radio-reglement 1930. Bepaald is dat de uitzendingen niet mogen inhouden een rechtstreeksche dan wel zjjdelingsche of bedekte ondermijning van godsdienst, zedelijkheid, gezag en volkskracht, noch kennelijk bestemd mo gen zijn voor het buitenland, indien be kend is, dat zij in een bevrienden staat niet zijn toegelaten. Binnenland. De opening der Staten-Generaal. De Kamerfracties vergaderen over de Kabinetsformatie. Een persoonlijk woord van H. M. de Koningin. Buitenland. Omwentelingspogingen in Spanje. Gandhi in vrijheid gesteld. Moeilijkheden te Genève. Ingezonden Mededeeling. De politieke toestand. In het gebouw van de Tweede Kamer vergaderden gistermiddag de Liberale en de Ghr.-Historische Tweede-Kamerfrac ties ter bespreking van het haar voorge legde ontwerp Regeeringsprogram. De R.-K. Tweede-Kamerfractie zette haar vergadering voort. De A.-R. en V.-D. Tweede Kamerfracties zijn reeds eenige dagen geleden bijeengekomen om haar standpunt te bepalen. Dr Colijn en de gulden. Naar aanleiding van geruchten, die in zekere beurskringen loopen en volgens welke dr Colijn voornemens zou zijn om, indien hij aan de regeering komt, op hel verlaten van den gouden standaard aan te sturen, verneemt het „Hbld." uit de kringen van geïnformeerden, dat dit ge rucht onzin is. Calvinistische Juristen Vereeniging. De algemeene ledenvergadering van deze organisatie, zal worden gehouden op Woensdag 24 Mei in het Berghotel te Amersfoort. Na het openingswoord door den voor zitter Prof. Dr A. Anema, worden huis houdelijke zaken behandeld. De agenda vermeldt verder een referaat van Dr J. A. de Wilde te Den Haag, over: „Annexatie van Gemeenten". Arbitrage in landbouwconflict in Groningen? Gisterenmiddag heeft de rijksbemidde laar prof. mr A. G. Josephus Jitta op het Groningsche stadhuis een bespreking ge had met de vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersbonden betreffen de het conflict in den landbouw in Gro ningen en Drente, waarbij acht landbouw districten en 8 a 9 duizend landarbeiders betrokken zijn. Na een conferentie van meer dan vier uur, heeft de bemiddelaar een voorstel gedaan om het conflict aan een arbitrage te onderwerpen. De werkgevers en werk nemers zullen ieder een arbiter kiezen en in gezamenlijk overleg zal nog een derde arbiter worden gekozen, of, als men het hierover niet eens kan worden, zal prof. mr Josephus Jitta dezen derden arbiter zelf kiezen. De werkgevers hebben dit voorstel aanvaard; de werknemers moe ten eerst overleg plegen met hun bon den en zullen binnen enkele dagen een antwoord geven. Tegen de roode terreur. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden werd door de afd. Rotterdam voorgesteld, om aan het G. N. V. te verzoeken, aan de aangesloten organisaties het parool door te geven om met het oog op het gebeurde in IJmuiden de samenwerking met de moderne orgaisaties over de geheele linie te verbreken. „Met sluipmoordenaars kunnen wij niet samenwerken", aldus spreker. De voorzitter verklaarde, dat de wensch, om het consigne uit te geven: zoolang als de broodroof en terrorisatie van Christelijke georganiseerden en hun vrouwen en kinderen voortduurt, werken wij over heel de linie niet met de moder ne organisatie samen, hem uit het hart gegrepen is. Spr. zegt toe, dit in de eerst volgende bestuursvergadering van het G. N. V. en zoo noodig op de a.s. algemeene vergadering vpn het G. N. V. aan de orde te zullen stellen. Deze uitspraken werden met applaus begroet. Bij de rondvraag werd nogmaals aan gedrongen op verbreking van de samen werking met de moderne organisaties, hangende de terreur in IJmuiden. De schade, die daaruit eventueel zou voort vloeien, wilde men gaarne aanvaarden. De geheele vergadering bleek deze over tuiging te deelen. Mededeelingen van politieken aard mo gen bovendien niet anders inhouden dan een stellige uiteenzetting of toelichting van politieke beginselen. In bepaalde gevallen en omstandighe den kan door den Minister van Water staat worden toegestaan dat mededeelin gen van politieken aard, welke niet aan deze eischen voldoen, worden uitgezon den. Geen leden der S. D. A. P. aan de Hembrug. De verbodsbepaling aan de Hembrug, waardoor wethouders en leden tot de S. D. A. P. behoorend, genoopt werden tot een verklaring dat zij voor hun functies in de openbare bestuurslichamen zouden bedanken, strekt zich nog verder uit. Iedere employé moest n.l. in den loop der vorige week aan de afd. Personeels zaken opgeven van welke politieke ge zindheid hij is en bij welken vakbond hij is aangesloten. De s.-d. moesten de ver klaring afleggen, dat zij zouden bedan ken voor hun partij of anders hun werk kring vaarwel zouden zeggen. Tariefsverlaging bij de Spoorwegen. Nu de Nederlandsche Spoorwegen ruim een maand vervoeren tegen de lage ta rieven, die op 1 April j.l. zijn ingegaan, hebben wij eens geïnformeerd, zegt de „Msb.", of er al iets van meer vervoer te bemerken is geweest. Inderdaad, zoo deelde men ons mede, schijnt het vervoer te zijn toegenomen, maar dit is dan ook vooralsnog wel alles wat is komen vast te staan. De cijfers, die men over de afgeloopen maand reeds in het bezit heeft, bieden n.l. in het geheel geen materiaal tot het trekken van conclusies. Op de eerste plaats vielen de Paaschdagen in de afge loopen maand, terwijl deze verleden jaar in Maart vielen, zoodat vergelijking niet wel mogelijk is. Maar buiten dat zijn de opbrengsten zoo afhankelijk van een zon- nigen Zondag of een paar regendagen, dat alleen de insiders en dan nog maar globaal een conclusie kunnen trekken. Zooals gezegd, staat het evenwel vast, dat het vervoer is gestegen; evenwel nog niet in die mate, dat men het door de ta riefsverlaging ontstane verschil in op brengst heeft kunnen inhalen. Maar dat dit niet in één maand zou kunnen gebeuren, was van te voren wel bekend. Noodlijdende gemeenten. De Vereen, van Nederlandsche Gemeen ten heeft zich reeds meermalen bezig ge houden met den eisch van de regeering dat noodlijdende gemeenten 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting zullen heffen. Thans heeft blijkens een mededeeling in het Weekblad voor Ge meentebelangen de Minister van Binnen landsche Zaken aan genoemde vereeni ging medegedeeld, dat ook de minister van financiën van oordeel is, dat voor 1933 de eisch van 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting voor de noodlijdende gemeenten niet kan wor den losgelaten. Voor 1934 zal bedoelde eisch in het algemeen gehandhaafd moe ten blijven. Echter kunnen zich in bepaalde geval len omstandigheden voordoen, welke een lager aantal te heffen opcenten noodig maken. Zoowel de minister van binnen landsche zaken als die van financiën zijn in verhand hiermede bereid om, wanneer blijkt, dat heffing van 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting leidt tot een bovenmate zware belastingheffing, het aantal terug te brengen tot 175. De vereeniging zal zich voor deze aan gelegenheid blijven interesseeren, nadat een nieuwe regeering zal zijn opgetreden. Ten overvloede is hier nog aan toe te voegen, dat er volgens de door het cen traal bureau voor de statistiek samenge stelde lijst betreffende den belastingdruk 19321933 nog 45 gemeenten zijn, die 200 of meer opcenten heffen, terwijl 19 gemeenten een progressief tarief hebben met een maximum van 200 of meer op centen, Controle op Gemeenteontvangers. Gedep. Staten van Noord-Holland heb ben aan de gemeentebesturen in bun pro vincie een circulaire gericht, waarin zij er op wijzen, dat hun bij het opnemen der kas van den gemeente-ontvanger meerma len is gebleken, dat de gemeente-ontvan gers uitgaven doen bij wijze van voor schot, zonder dat deze uitgaven zijn bevo len bij bevelschrift, als bedoeld in art. 261 der gemeentewet. Het college acht deze handelwijze in strijd met art. 121 der gemeentewei en met de boekhoudvoorschriften. Zij geven daar om in overweging, dergelijke uitgaven zooveel mogelijk te beperken en aan den gemeente-ontvanger op bevelschrift ten laste van hoofdstuk 14 der begrooting een bepaald bedrag als voorschot te verstrek ken. De uitgaven bij wijze van voorschot worden dan in een kasboekje aangatee- kend, zoodat 'ten allen tijde het juiste kas saldo kan worden bepaald. 'Geschiedt dit niet, dan zal, zijn dergelijke uitgaven ge daan, dit als een kas-tekort worden aan gemerkt. Ook wordlt eT op aangedrongen, dat vanwege de gemeentebesturen de kasveri- fica'tde niet slechts tegen het einde van het kwartaal geschiedt, doch op ongezette tijden, zonder dat de gemeente-ontvanger daarmee vooraf in kennis is gesteld. Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. In de vergadering van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden kwam aan de ord'e de bespreking van het financieel verslag en van het beleid van het bestuur. 1932 gaf een saldo van f 838, waardoor bet kapitaal steeg tot f 6696. De reserve van de werkloosheidskas is geslonken van f 60.000 'tot f 42.000. Aan 502 leden werd uitgekeerd f 63.994. Het ondersteuningsfonds verleende hulp aam 83 leden tot een bedrag van f 3787. De Weerstandskas zag haar bezit stij gen van f 18.884 tot f 26.395. Besldten werd tot de instelling van een crisissteunfonds ten behoeve van leden, die extra steun behoeven en die niet uit de werkloosheidskas of het ondersteu ningsfonds kunnen krijgen. De voorzitter kondigde nog aan, daJt de exploitatierekening van de werkloozenkas voor 1933 weer een belangrijk tekort zal hebben. Het Hoofdbestuur zal in verband daarmee tijdelijke maatregelen moeten ne men, waaronder zou kunnen bestaan con- tribu'tieverhooging of bezuiniging, waar bij vooral gedacht wordt aan 'het maken van onderscheid in de uitkeering tusschen de leden, die sinds lang lid der vereeniging zijn en hen, die gedurende de crisis zijn toegetreden. Aangehouden. Door de politie te Arnhem is aangehouden zekere G. P. H., handelsreiziger wonende te Middel burg, als verdacht van oplichting ge pleegd te Oost- en West-Souburg. H. zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. De N. R. V. naar Walche ren. De Nederlandsche Reisvereeniging organiseert dezen zomer een boottocht naar de Zeeuwsche Stroomen met als eindpunt Veere. Yan Veere heeft een rit door Walcheren plaats met een bezoek aan Middelburg en Vlissingen, waar een gezamenlijke maaltijd in hotel Britannia den tocht zal besluiten. 15 GENT PER DAG voor het huren van een nieuwen stofzuiger. J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Spoken in 1933. Een ingezetene van Vlissingen heeft, zoo meldt de Vliss. Crt., in vollen ernst aan de politie mede gedeeld, dat hij Zaterdagavond omstreeks 10 uur van de oude begraafplaats „Vre dehof" plotseling een gedaante, geheel in het wit gehuld, zag komen, die den Kou- dekerkschen weg overstak om zich daar na over de weilanden, grenzende aan dien weg, te verwijderen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1