enz. ent |)E ZEEUW Ier valsche verdenking PUR0L geneest en verfraait de huid MERCURIUS HAVERMOUT re Verkooping. e„STELHOEVE ieerenhuis fWEEPE BLAD. Wat er deze week voorviel HET ADRES A. WILKING Uit de Provincie gunstig gelegen 8 c.A. BOUWLAND ZIJKANTWEG erlijke Bovenwoning SS t «rlmMd jg ildersknechts, mSti?mw5 Zd Lady Augusta 8°ed' Brieven uit Middelburg. CENT PER PONDSPAK R. STRUVE is VOOI. dag 10 Mei 1933, k te verkoopen: ddags 10.30 uur op htj kerke en des nam. 1,35 tion van Aagtekerke; Ribben, Platen, Goi. Vloer^ Zolder-, Schot eelen, Tengels, Deuren amen eln Dakpannen, enz der J. M. DE KOK te DAB 10 MEI 1933, gs 10 uur, in de „Prim te Goes, voor den str. Heer Mr C. M, e.a. contant, erkoopen ten, Tafels, Mah. Stoe- gels, Schilderijen, Klok- achines, w.o. Trapnaai- edikanten, Bedden, Ma- ens, Kachels, Rijwielen, k-flesschen, Glas- en Chevrolet Vrachtauto, zeil, Ijzerwerk, Partij enz., enz. goederen kunnen wor- cht, waarvan opgave te H. JACOBS, a.d. Oost- e Goes en ten kantore den Deurwaarder, a/d e, No. 11. insdags te voren, van N GRUTING, notaris te Zoom, zal ten verzoeke er J. VERLARE Jzn te in het veilen en verkoopen: ctdijk in den Kruinin- wlandepolder, onder de liningen en Krabben- en groot 51.12.06 H.A. eten 83 Roeden, in 19 OENSDAG 10 MEI 1933 „De Draak" te Bergen ING: WOENSDAG 24 het hotel „De Gouden ergen op Zoom, telkens ags half twee (13.30 u.) ekjes en kaarten ver- n kantore van genoem- die ook alle gewensch- en geven zal. is M. OELE }i. K der is voornemens ln te RKOOPEN ■ag 13 Mei 1933, uur, in de herberg van s te Oudelande, ten de Erven van den heer thans ln gebruik bij reu Pzn. rden rooven oogst If-"' lichtingen ten kantore aris. RBIST te Goes is voor- G 23 MEI 1933, 8 uur (wettelijke tijd), van Oranje" te G0®®1 B.W. in het ar te verkoopen: te Kade te Goes, nr hter gelegen bui jaar tot 30 Nov. •b voor ƒ5.-- per ^g aa verhuurd voor gen iederen Donderdag g bij de betaling ichtingen verstrekt 08 iens kantore het nu inzage ligt. evraagd KRUIJSSE, Scbildet' VAN ZATERDAG 6 MEI 1933, Nr 184. I Een van de belangrijkste berichten in deze week was wel, dat Dr H. Golijn van H M de Koningin de opdracht ontving om een parlementair kabinet te vormen, 'en vereerende, maar zeker niet gemak- eliike opdracht. Een, die alleen te vol- ireneen is, als bij de drie groote recht- ,ohe partijen zooals de „Nederlander" et ongeveer uitdrukte aanwezig is een aaximum bereidwilligheid en een besef •an den diepen ernst van den tegenwoor- igen toestand. Als bet hieraan niet ha art, zal zeker de mogelijkheid gevonden unnen worden om een kabinet te vor men. "dat op een vast, welomschreven ac- coor'd in zee gaat en steunt op een krach tige, vast aaneengesloten meerderheid. A.s. Dinsdag zal H. M. de nieuwe Ka- ,er toespreken met een troon- of ope- Jngsrede, waarmee dan het eerste par lementaire zittingsjaar ingaat. De Eerste Kamer kwam deze week enkele malen in vergadering bijeen en nam enkele steunwetjes, alsmede de land- bouwmachtigingswet aan. Ze deed dat op een voortreffelijk vlugge manier. Ook voor onze provincie was de voor bijgegane week een belangrijke. De lucht lijn Rotterdam-Schouwen—Duiveland- (Vlissingen (met 1 Juli uit te breiden tot de Belgische kust) werd heropend. "Waar Vorigen zomer gebleken is, dat deze ver binding voor bepaalde deelen van Zeeland •an groote beteekenis is, mag gehoopt orden, dat de resultaten ook nu zóó matig zullen zijn, dat haar voortbestaan gewaarborgd is. Onze Zeeuwsche Christelijke boeren en tuinders, voor zoover die in eigen, prin- cipieele organisatie vereenigd zijn, kwa men deze week te Goes in vergadering bij een. Kloeke woorden werden door een tweetal sprekers gesproken, die zeker ver der moeten doordringen dan tot de in de aal aanwezigen. Aan dergelijke klare, ositieve voorlichting hebben we in Zee- .d behoefte. Op organisatiegebied was het in Duitsch- land weer een wonderlijke week. Onver- li wacht werd door de S. A.-mannen een eind gemaakt aan de vrijheid der vrije vakbewegingen. Haar gebouwen werden bezet, boeken in beslag genomen, enz. Hechts die vereenigingen, die zich geheel hikken in het regime-Hitier wordt een itaan verzekerd, maar de rest gaat er onverbiddelijk aan. Alles is in Duitsch- land mogelijk. Nu de macht van -de politieke en vak- ireenigingsleiders definitief gebroken is, wordt snel het nieuwe verband gelegd, waardoor de Duitsche arbeider voortaan zijn belangen behartigd zal zien. Thans geen leiding meer met internationalen in slag en met internationaal contact; doch zuiver nationaal, geheel vallende in de lijn van de „opvoeding", waaraan het nat-soc. bewind de geheele Duitsche be volking onderwerpt. De eerste apotheose van dezen socialen hervormingsarbeid zal zijn een groot ar beiderscongres te Berlijn op 10 Mei, waar het nieuwe, nu nationale, eenheidsfront der Duitsche arbeiders tot stand zal wor den gebracht, onder 'het beschermheer schap van den rijkskanselier. De 1 Mei-viering was er het voorproef je van. Rusland deed ook weer van zich spre ken. Het schijnt op gespannen voet te leven met Japan en Engeland en wil allen handel met Groot Brittannië stil leggen, ■jpe conferenties te Washington hebben een eind genomen. Mac Donald heeiVi reeds in het Lagerhuis rapport daarover jsitgebracht en Herriot zal ook dezer da gen wel op Franschen bodem terugkee- ren. De resultaten dezer conferenties zul len wel openbaar worden als ze er ten minste zijn als te Londen de economi- B^Jionferentie wordt gehouden. F E U I L L ETON Vrij naar het Engelsch. Dat was niet alleen alles, wat Arthur Xeggen had, maar alles, wat er tijd was j„0 zeK'en> want op dat oogenblik hield harouchette van Lady Augusta voor de i,,'y stl1 ea de twee broers gingen naar fv. haar te ontvangen. In het rij ft zaten Lady Augusta, haar dochter ny en Constance Channing. Ze was n,, naar een zendingsbijeenkomst en haw o if6 even kV het kantoor van den w 'Hloway langs om Roland te vra- R f .te beSeleiden. ista *S aergens te vinden, lady Au- ze?. Hnmish, met zijn prettigen Besuplit Z-l;in b°0cl afnemend. „Hij is weg mii jajlemand weet haarheen en heeft Miin 00r tot gevangene gemaakt. S r0®rJmoest naar de kerk om het gd hoi 1 dienen en er was niemand om het kantoor te passen." is'om*1, ilc' ^at bet nu mijn beurt heer n'1 ^evan?ene te maken, mijh- S J' u ons vergezellen?" schudde het hoofd. „Ik wilde, In Genève bereidt men zich voor op de ontwapeningsconferentie. Hoog gespan nen zijn de verwachtingen helaas niet. Reeds bij de voorbereidende besprekingen botste het nu en dan. CLIX. Amice, Zoo heeft dan de Stembus gesproken. Hier op Walcheren zijn wij, Anti-revolu tionairen, niet ontevreden. Ofschoon onze leider, Dr Colijn, op ons eiland niet voor de kiezers is opgetreden, nam het aantal Anti-revolutionairen sterk toe. Alleen in de drie aangrenzende gemeenten: Vlissin- gen, Koudekerke en Middelburg gingen wij ruim duizend stemmen naar boven; voorwaar geen kleinigheid. Hiervoor be taamt ons dankbaarheid aan Hem, die de harten neigde. Wanneer wij den uitslag over het ge heele land echter beschouwen, zijn er ook donkere wolken. Wel daalde het aan tal socialistische stemmen, doch dat der Communisten nam sterk toe, zoodat het aantal hunner tweede-Kamerleden ver dubbelde. Dót kan een toeneming der moeilijkheden in de Tweede Kamer bij de behandeling der aanhangige zaken ten gevolge hebben. Doch, al volgen we de houdt; welke „ware kerk" door de Overheid moet worden beschermd: de Ned. Herv. Kerk van Ds Zandt, de Gere formeerde Gemeenten van Ds Kersten of de Chr. Geref. Kerk van Ir van Dis of soms nog een andere. Zoo staat het ook, merkt Dr Schilder op, „met de ware gere formeerde school, waarheen de natie roe pen zou in het raam van Artikel 36, zoo ook in zake de sociale wetgeving, zoo ook zelfs in zake de margarineprijzen..." Alles is even onwaar, fantastisch en onwezenlijk. Van dit alles zou niets tot stand kunnen worden gebracht, ook al zou Ds Kersten morgen aan den dag de vrije beschikking krijgen over „het roer van staat". Tegen Socialisten of Communisten wordt geen stelling genomen. Bijna uit sluitend wordt op de Anti-revolutionairen gevuurd. Immers bij uiterst links is geen kiezerswinst te maken. Wèl bij hen, die het naast staan en bij wie het werk van de afbraak nog eenig succes biedt. Staat kundig-gereformeerden en Communisten komen hierin overeen, dat zij door hun klein getal Kamerleden geen verantwoor delijkheid behoeven te dragen en dus meenen, dat zij niet behoeven opbouwen- den arbeid te verrichten. Met critiek, af braak en negatief werk meenen zij te kunnen volstaan. Het is wel treurig, wan neer men zoo bitter weinig plichts- en parlementaire democratie. Van uit deze gezichtspunten bezien, heeft de uitslag dezer verkiezing niet ge bracht, wat ten dezen opzichte gewenscht werd. De kans een krachtige parlementaire meerderheid te vormen, waarop een par lementair kabinet kan steunen, is gerin ger geworden. Niet minder dan zes eenmanspartijen zijh in de nieuwe Kamer vertegenwoor digd. Daarnaast hebben we een partij met drie, een met i, een met 6 en een niet 7 vertegenwoordigers. De parlementaire versnippering grijpt steeds verder om zich heen. Het is voor ieder duidelijk, dat dit tengevolge meet hebben een verzwakking van den parle mentairen invloed, en dat dit, gaat 1 et zoo voort, Je dood beteekent voor de par lementaire democratie. Wanneer dit leidt tot toestanden, zoo als die nu reeds bestaan in tal van lan den, waar in meer of minder uitgespro ken vorm de dictatuur zijn intrede deed, dan heeft dat niet alleen beteekenis voor de politieke, maar ook voor de sociale verhoudingen en voor het optreden der vakorganisaties. Het is te hopen, dat we daarvoor in ons land bewaard blijven. De uitslag de zer verkiezing geeft daarvoor echter geen gunstig perspectief. Duitsche methode niet, waarbij de Com munisten eenvoudig buiten de deur wor den gezet, toch kan men eventueel door wijziging van het Reglement van Orde veel bereiken. Immers zijn de honderd Kamerleden toch zeker afgevaardigd om in het belang van het Vaderland goed werk te verrichten en niet om, door ob structie en kabaal, een chaos te veroor zaken. Wat ons. eveneens slecht aanstaat is het feit, dat het aantal kiezers der Staatk. Geref. partij vrij belangrijk toenam. Hun aantal Kamerleden bleef wel is waar het zelfde, doch hun overschot werd grooter. Doch wat het ergste is, het bleek, dat een grooter aantal kiezers voor de kwali teit der door hen naar voren gebrachte argumenten toegankelijk bleek. De oude, versleten leuzen, de gruwelijke verdacht making, het schelden op al wat Anti revolutionair is, trof weder doel. Het schijnt wel of nog een aanzienlijk deel onzer meer eenvoudige kiezers nog altijd vatbaar is voor bangmakerij en mislei ding. De „Gebroken Bakken" van domi nee Kersten, houden nog meer water dan men wel zou denken. Het is, zoo lazen wij, dezen volksleider weder gelukt nog meer slachtoffers te maken, nog grooter aantal menschen te laten aanloopen achter het fantomencomplex (d.i. het spokengeheel), waarmede zij in dezen tijd van ontzag lijke werkelijkheids jacht nog altijd meent te kunnen volstaan, nóg verder haar po litiek van onwezenlijkheden te kunnen drijven. „Dit projecteeren op de wolken", schrijft Dr Schilder, „het is wel een der ergste grieven, die men tegen deze groep inbrengen kan". Immers het is meer dan duidelijk, dat in zake Artikel 36 „achter schimmen wordt aangeioopen". Niemand weet welke de Overheid is, die moet „uitroeien"; wat „uitroeien" is; aan niemand is bekend, welke ketterij moet worden uitgeroeid en wat die ketterij in- Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST dat ik er toe in de gelegenheid was, maar ik heb al te veel tijd verloren." „Het kost u niet meer dan vijf minu-" ten drong lady Augusta aan. „U hoeft ons alleen maar even de zaal binnen te lei den; dan hergeef ik u de vrijheid, als u daarop staat. Wij dames kunnen niet al leen binnengaan, iedereen zou ons aan kijken." Constance boog haar mooi kopje naar voren. „Toe Hamish, doe het, als het eenigszins kan." Hie liet zich overhalen, stapte in de barouchette en zette zich naast Lady Augusta. Een vol uur werkte Arthur aan zijn acten en contracten en Roland was nog niet terug. Mijnheer Galloway kwam hel kantoor binnen. „Waar is Yorke?" wa3 zijn eerste vraag. Arthur antwoordde dat hij het niet wist; hij was even naar buiten geloopen. Arthur was er de jongen niet naar om anderen in moeilijkheden te brengen. De heer Galloway vroeg niet verder; hij meende, waarschijnlijk, dat Yorke eerst kort geleden weg was gegaan. Hij ging aan Jenkins lessenaar zitten en begon een contract door te lezen. „Kunt n mij de zegels geven voor deze acte, mijnheer?" vroeg Arthur na een poosje. „Ik heb er geen meer in voorraad. Zijn de brieven al gepost?" verantwoordelijkgevoel tegenover zijn Vaderland toont te bezitten. Doch er is niets nieuws onder de zon. Uit al het wetenswaardige, dat wij in de laatste weken over het leven van Wil lem, Prins van Oranje, mochten vernemen is dit wel zeer duidelijk geworden, dat er één lijn kan worden getrokken tus- schen Petrus Dathenus en Hembyze eener- zijds en Willem van Oranje en Marnix anderzijds en tusschen Ds Kersten c.s. eenerzijds en Dr Colijn met de zijnen anderzijds. Nu nog iets over de stad mijner inwo ning, wat mij zeer verheugt. De invloed der S.D.A.P. in de Zeeuw sche hoofdstad gaat langzamerhand ta nen. Het getal der kiezers, die meestal onbewust de leer der Marxisten volgen, neemt af; het aantal kiezers, dat de leus: God, Nederland en Oranje! in hun vaan del schrijft, wordt grooter. In no. 3 van de „Volksstrijd" werd vergeefs een beroep gedaan op den Christelijken arbeider, die „ter wille van menschelijkheid en rechtvaardigheid zou moeten stemmen" op de roode lijst. Ook in,de Raadszaal en in het publieke Middelburgsche leven klinkt de stem der sociaal-democratie niet zoo luide meer als eenige jaren terug. De roode kiezersvlöed komt tot staan. Wanneer bij de volgende raads verkiezing de stemmenverhouding dezelf de blijft, zou de vijfde roode raadszetel slechts met een overschot van 99 stemmen behouden kunnen blijven. Dit drijve ons in de twee jaren, die nog aan de volgende raadsverkiezingen vooraf gaan, tot vermeerderde krachtsinspan ning. Het blijkt, dat een vrij groot aantal kiezers tot dusver slechts op den dreun met de socialisten is meegegaan en zij, bij betere bewerking en juister inlichting daarvan terugkomen. Wellicht bestaat de mogelijkheid, dat een volgend maal de vijfde zetel voor de Middelburgsche sociaal-democraten verloren ga en daar door de Raad in zijn meerderheid naar Rechts zwenke. Vriendschappelijk gaarne t.t., METELLUS. GEEN GUNSTIG PERSPECTIEF. Aan een artikel in „De Gids", orgaan van het Gbr. Nat. Vakverbond ontleenen wij: Bij deze verkiezing is door zeer onder scheiden partijen erop gewezen, dat het ging om een krachtige handhaving van het gezag, om een parlementaire regee ring, die gesteund werd door een krach tige regeeringsmeerderheid in het parle ment, dat het ging om het behoud der „Nog niet mijnheer." „Dat kun je dan wel even doen. En Arthur loop dan op den terugweg even bij Jenkins aan en zie hoe hij het maakt. „Uitstekend, mijnheer." Hij ging naar mijnheer Galloway's kamer en haalde de drie brieven uit den postzak. „Moet deze niet gezegeld worden?" vroeg hij, wijzend op den brief naar Ventnor, want het was de onveranderlijke gewoonte van den heer Galloway brieven, die geld bevatten, van zijn zegel te voorzien. „Het is dubbel vei lig," placht hij te zeggen. „Ja zeker," antwoordde zijn patroon. „Ik ben zoo 'haastig weggegaan, dat het me door het hoofd is gegaan. Breng me het lak maar." Toen hij klaar was, vertrok Arthur. Nauwelijks buiten, ontmoette hij Roland, die in vliegende haast aan kwam zet ten. „Channing, ik kon het heusch niet hel pen, op mijn woord niet. Ik moest ergens heen met Knivett en we werden vreese- lijk opgehouden. Galloway is zeker buiten zichzelf van woede, is he) niet?" „Hij is zelf pas terug. Je had geen recht me voor die moeilijkheid te plaat sen, Yorke. Als Hamish er niet was ge weest, had ik het kantoor moeten sluiten Doe het niet weer, anders zou het mijn heer Galloway wel eens ter oore kunnen komen." „Het ia allemaal de schuld van dien MET DE VALWETTEN OP GESPANNEN VOET. In een brochure voor de Christen-de mocratische Unie uitgegeven, beweert Ds Buskes, van Amsterdam, dat de „Anti revolutionaire politiek practisch vrijwel niets verschilt van die van den Vrijheids bond", en dat „de politiek van de Anti revolutionaire Partij en die van den Vrij heidsbond practisch vrijwel geheel samen vallen". Hoogachting voor den persoon van den schrijver, merkt de „Standaard" hierbij op, kan zeer wel saamgaan met leedwe zen over dergelijk geschrijf. De antirevolutionaire en de vrijzinnige politiek practisch één? Toch zeker niet in vroeger jaren, toen een Groen van Prinsterer en Kuyper in den strijd tegen het oppermachtig libe ralisme het beste schonken wat zij be zaten. Evenmin echter in den tegenwoordigen tijd. De redevoeringen van de liberale woord voerders in den pas gevoerden verkie zingsstrijd, die allen het „stemt niet op Colijn", „versterkt vooral de antirevolu tionaire partij niet", tot leidend motief hadden, zijn in dit opzicht welsprekend. Ook de feiten spreken zeer duidelijk. Wij doen slechts enkele grepen uit de stemmingen in de Tweede Kamer onder het huidig Kabinet, over min of meer belangrijke onderwerpen van principiee- len aard gehouden. Ziet hier ons lijstje: Bij de herziening van de Gemeentewet verklaarden zich Mei 1930 tegen de be noembaarheid van de vrouw als burge meester alle Antirevolutionairen; alle Li beralen waren voor. Hetzelfde deed zich voor metbetrek king tot de benoembaarheid van de vrouw tot secretaris. Ingezonden Mededeeling. lammen Jenkins," flapte Roland er uit. „Waarom moest hij zijn hoofd bezeeren. Je bent een waar vriend Arthur. Ik hoop je nog eens een wederdienst te kunnen bewijzen." Haastig ging bij het kantoor binnen en Arthur ging met de brieven naar de post. Toen hij die bezorgd had, richtte hij zij'n schreden naar den winkel van juffrouw Jenkins in de Highstreet. Juffrouw Jenkins stond achter de toon bank. „O, ga maar naar boven, ga maar naar boven!" riep ze uit op een toon van ontstemming. „Zijn slaapkamer is aan den voorkant, twee hoog. Er zijn van daag al zeker wel vijftig menschen naar hem komen kijken. Ik kan wel een veldje boonen op de trap zaaien. U zult niet al leen zijn boven." Arthur zocht zich op den tast den weg naar boven. De trap was erg donker, als men uit het felle zonlicht kwam. Hij vond de kamer en trad binnen. Jenkins lag te bed, zijn hoofd in verband en naast hem zat in vol ornaat de bisschop van Hel- stonleigh. HOOFDSTUK XV. Een plons in de rivier. Ketch stond in zijn kamertje, tegen de gesloten bedstee geleund. Hij tuurde naar de sleutels die tegenover hem aan den spijker hingen, Zijn gemoedstoestand kon Het wetsontwerp tot verhoeging van de invoerrechten kreeg alle steBnasn der Antirevolutionairen, geen enkola stem van de Liberalen. Bij de Winkelsluitingswet stonden alle Antirevolutionairen, except Prof. Vis- Visscher, tegenover de Liüeralen; ook bij de Bedrijfsradenwet ontmoetten we der gelijke groepeering. Bij de herziening van do Drankwet stemden alle Antirevolutionairen voor, alle liberalen tegen. Bij de Bezuinigingswet op het lager onderwijs steunden alie Antirevolutionai ren Minister Terpslra, terwijl de geheele linkerzijde, incluis alle Vrijzinnigen, in verzet kwam. Met betrekking tot de schoolkwestie in de Wieringermeer beleefden wij hetzelfde schouwspel. Hoe bij het wetsontwerp tot strafbaar stelling van de godsdienstige gevoelens krenkende uitingen Mr Heemskerk en Minister Donner indrukwekkende plei-t dooien hielden, ligt nog versch in het ge heugen. Alle Antirevolutionairen schaar den zich om hen, alle Liberalen waren in de oppositie. Wij zwijgen nu verder over een reeks wetten met economiscben inslag, als de Tarwewet, Suikerwet, Gontingenteerings- wetten en dergelijke, waarbij tegenstel ling tusschen liberalen en Antirevolutio nairen zich openbaarde. Genoeg materiaal is hiermee bijeen gebracht tot staving van de stelling, dat wie met deze feten voor oogen staande houdt, dat praktisch de politiek van de Antirevolutionairen met de Liberale sa menvalt, alevel van „saamvallen" een weinig „practische" voorstelling heeft. Wie zoo oordeelt, staat met de valwet ten op gespannen voet! 6 NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N. S. F. en Philips) vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent; J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Lezing van Mej. Diet Kramer. Ter gelegenheid van de boe kenweek hadden de boekhandelaren de Jonge (v.h. Pieterman) en Van Klaveren het plan opgevat de schrijfster Diet Kra mer te laten spreken over haar bekende boek: „Begin". Ze zullen er wel geen spijt van gehad hebben, want de zaal in bet Schuttershof, waaarin gisteren de lezing plaats had, was goed bezet, al bleken de dames meer belangstelling voor spreekster en onderwerp te hebben dan de beeren. De heer Van Ulzen, directeur der Uit gevers Mij. Holland leidde de spreekster in en wees op het tweeërlei doel van de boekenweek; een ideëel en een commer cieel. Mejuffrouw Kramer, hierna aan het woord komend, begon de sympathiek aan doende bekentenis uit te spreken, dat men van haar en van haar werk niet te groote gedachte mag koesteren. Ze heeft nog maar weinig geschreven: wat gebundelde en verspreide schetsen, een paar meisjes boeken en nu „Begin", welk boek ze typeerde als een aankomende blaag met al de fouten van de eersteling. Volkomen be kend toonde ze te zijn met het gevaar van over het paard getild te worden. Ze wil niet beschouwd worden als de vertegen woordigster van een bepaalde litteraire richting. Een causerie over „Begin" heeft aldus spr. dan ook weinig met litte ratuur te maken. Spr. verklaarde met nadruk, dat nie mand bij het schrijven van dit boek als model heeft gestaan. Alle levens daarin zijn verzonnen, gedroomde levens. Daarna schetste spr. de figuren, die in haar boek voorkomen en in het bijzonder de hoofdpersoon Ruth. Ze maakt deel uit van een generatie, die als nuchter en zake lijk kan worden aangeduid, alleen reke nend met lichaam en verstand, kameraad schap en sport, het sentiment zooveel mo gelijk onderdrukkend. Maar toch is er een innerlijke onzekerheid, een gevoel van on macht en hooren we de bekentenis: „Ik hen arm, ik heb geen wezenlijk bezit". Ze worstelt met zichzelf in wijde verlorenheid en onzegbare eenzaamheid. Maar eindelijk, als het buiten lente is, spreekt ze haar bevochten zekerheid uit. het best met het woord „wild" worden aangeduid. Ketch had, als hij in zijn beste humeur was, geen prettig gezicht; het was geel en verwelkt en zijn kleine scherpe oogjes traanden steeds, de twee of drie vlokken haar welke hij nog bezat, waren verkleurd en stonden wijd uit Maar op dit oogenblik was zijn gezicht al bijzonder onaangenaam. Ketch had een deel van den nacht en den geheelen ochtend doorgebracht in overpeinzingen van wat er den vorigen avond voorgevallen was. Hoe meer hij er over nadacht, hoe minder prettig hij het vond en hoe sterker zijn overtuiging werd, dat het alles het werk was van zijn vijanden, de schooljongens. „Het is zoo klaar als de dag," bepeins de hij wraakzuchtig. „Daar hangen de echte sleutels," en hij knikte naar hel tweetal aan den muur, „en daar de val sche," met een knik naar een oude mes senbak, waarin hij de roestige sleutels had neergegooid, toen hij den vorigen avond na zijn avontuur thuiskwam. Ze Waren van plan me den heelen nacht in de kruisgangen op te sluiten, de schel men! Ik hoop, dat de deken het hen zal afleeren! Ik zal me bij den hoofdmeester beklagen, dat zal ik," (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5