raakveilitigen 75 MUNDUS LANDE. I Wegen en paden stwerken. unge Vrouw, lij inschrijving rdag verkoopen e partij Afbraak 311 Advertenties worden aan- e verschillende der Posterijen. oderne Bril maf f 3.50 die len >tto ng. >op DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 183 IËRSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. MEENTEBESTUUR. klein Café Res- oken. Bekendheid kt tot aanbeveling, n zij die gekleed costuum. ^o. 4 bij FRANS Walstraat 44, ARMBESTUUR te :n, ingaande direct; Zuid Ambacht in WEILAND, bij wijlen ADR. iet opgave van 2 etaling tot Woens- 12 uur ten kan- VAN DISSEL IEREN. VE te Middelburg van den heer N, te 10 uur, 1 uur, 3 uur, Zolder-, Schot- ïroten, w. o. zeer n, Ribben, Spijlen, :rd malen het :n eene ziekte bloed is arm, opname is ge- :ans het bloed eter, de maag >ok het bloed :n is de beste bloed nieuwe ng te brengen ie zij put uit 12 fl. f21.— Den Haag. ra korting. IfRiJDAO S MEI 1933 NV Uitgevers-Maatschappij „Luctor et femergo"' ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent. per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f G.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Kieswet. 1 Ook de Eerste Kamer heeft thans de Hvoorgestelde wijziging van de Kieswet laiigeiiomen. lEn met nog grooter meerderheid dan Lemeen verwacht werd. Met de ver- Haarde voorstanders, de R. Katholieken Ja de Soc. Democraten, stemden ook de heer de Gijselaar en tot veler verbazing ook de voorzitter van de Eerste Kamer voor het ontwerp. Zoo is dan -- aldus een der overzicht- jhrijvers do Kieswet van 1896 voor de zestiende maal herzien. En de lenige goede kantteekening, na deze be slissing te maken, is, dat thans reeds vast Staat, dat de zeventiende niet lang op zich zal laten wachten. Immers, de herziening van '33 heeft gebracht wat niet noodig was en niet gebracht wat aoodig, ja u r g e n t is. Wij bedoelen de wideling der spelerij met candidaten- jsten, welke thans hoogtij viert en de «nemende verbrokkeling van de Tweede :amer, doordat de eisohen voor het ver- djgen van een zetel te gering zijn. De heeren van Embden en van Gitters .„enerzijds, de heeren Hendels en Janssen anderzijds mochten tegenover de nieuwe 'erdeeling der overschotzetels verschil- snd staan, hierover waren zij' het volko men eens: ons land mag niet langer de risé blijven. De 53 candidatenlij'sten heb ben velen opgeschrikt. De meeste daarvan vertegenwoordigen, geen enkel beginsel, ielfs geen belang; ijdeltuiten, grappen makers, dwazen en politieke analphabe- ten lieten lijsten voor zich indienen on der het motto „baat het niet, dan schaadt het niet," althans niet de belangen dier candidaten. Het is inderdaad gewenscht, dat maat delen worden genomen om wat thans gebeurde voor de toekomst onmogelijk te maken. Waarschijnlijk echter zal het nog wel I ,<éenigen tijd duren eer de wet- opnieuw op de helling wordt gezet. Voorloopig heeft het Kabinet dat straks optreedt wel andere zorgen dan het kies- rechtvraagstuk. V De vorige week hebben wij reeds mee gedeeld hoe de nieuwe Kamer er zou heb ben uitgezien als dit ontwerp tijdig was aangenomen. Wij hebben nu ook eens nagegaan hoe bij de laatste Statenverkiezing in Zeeland de uitslag zou zijn geweest, als de verdee ling der zetels had plaats gehad volgens de thans gewijzigde wet. Het resultaat zou dan geweest zijn, dat de zetels als volgt waren toegekend.: Anti-Revolutionairen 8 (thans 8), ChT.- Historischen 8 (thans 7), Staatk. Geref. 3^ (thans 4), R.-Katholieken 8 (thans 8), Vrijheidsbond 6 (thans 6), Vrijz. Demo craten 2 (thans 2), S. D. A. P. 7 (thans 6), Van Dalsum 0 (thans 1). De Chr.-Historischen en de Soc.-De- mocraten zouden dus elk een zetel méér hebben gekregen ten koste van de Staatk. Geref. en de groep Van Dalsum. t Mac Donald over zijn reis naar Washington. Gisteren heeft Mac Donald in het La gerhuis een verklaring afgelegd over zijn reis naar de Vereen. Staten en zijn be zoekingen met president Roosevelt. 3. ac Donald zei: „Het was ons doel floor vertrouwelijke besprekingen te we ten te komen hoe de vooruitzichten voor «P samenwerking waren, en niet om tot e®n definitief accoord te komen. Beiden Waren wij van oordeel, dat onze resp. lan- yeomen vrije handen aan de poedig bijeenkomende economische con- fjrentie zullen deelnemen. Het resultaat an deze gedaohtenwisseling en van het Merzoek der problemen is bemoedigend" ,y®oband met het meeningsverschil tat if. voorgedaan met betrekking -.j brievenbestand wenschte Mac Do- yyrklaren, dat hij geloofde, dat was *e d°en opmerken, hoe *io w de positie is van een land i vergeleken bij landen, die 'JjL? hoog© tarieven hebben met een eco- uomische verdedigingspolitiek welke reeds m mea (f georganiseerd en in werking bfioir a^dus Mac Donald, het denk- mitvo- I,an een brievenbestand met instem- ken .I efr°,ette' deed ik duidelijk opmer- schi'vt '^passing ervan onderge- ze foro t?f ,zijn aan waarborgen, wel- gerechtvaardigd worden door het ver- geacht^11 P0s*t*e' hetgeen redelijk werd KS* va? de gelegenheid gebruik, -Igde Mac Donald, om den pre- Ingezonden Mededeeling. Model POPULAIR De sterke, „veilige" fiets. Jarenlang nut en genoegen voor slechts OÖ Gulden si dent een overzicht te geven van de bij zonderheden der Britsche politiek betref fende de ontwapening. Het resultaat on zer besprekingen was, dat wij er van doordrongen zijn, dat wij op hetzelfde standpunt staan. Wij bespraken ook de kwestie der schul den en bestudeerden de problemen van alle gezichtspunten. Deze gedachtenwis- selingen waren van bijzondere beteekenis, daar zij in duidelijk afgeteekende détails de meeningsverschillen blootlegden, die niet slechts in een eindovereenkomst met elkaar dienen te worden verzoend, maar ook bij onverwijlde behandeling der kwes ties. Te dien aanzien kan ik op het oogen- blik geen meer gedetailleerde verklaring afleggen, want de kwestie is nog niet in een fase van overeenstemming gekomen. Over het algemeen kan ik met alle vertrouwen zeggen, ofschoon ik in geen enkel opzicht een overdreven indruk wil geven, dat het wederzijds begrip tusschen ons en de Amerikaansche regeering aan merkelijk verbeterd is door de besprekin gen met Roosevelt, wiens vriendschappe lijke gastvrijheid en goede gezindheid van begin tot einde den hartelijken dank der regeering verdienen. (Applaus.) Lansbury, de leider der Labour-oppo- sitie, gaf uiting aan zijn teleurstelling over het exposé van Mac Donald, dat hij mager noemde. Spoorwegdictator in de Vereen. Staten? President Roosevelt heeft het Congres in een boodschap opgewekt bijzondere maatregelen te treffen voor de reorgani satie van de Amerikaansche spoorwegen. Hij heeft daarbij de benoeming voorge steld van een dictator voor de spoorwe gen, die tot taak zal hebben concurree- rende particuliere spoorwegen te combi neeren, het net te vereenvoudigen, nood lijdende spoorwegmaatschappijen te sa- neeren en uit de overschotten een hulp fonds te scheppen. Men heeft het oog gericht op Jozef B. Eastman. De vakvereenigingen zijn sterk gekant tegen deze bijzondere maatregelen, omdat zij vreezen, dat de werkloosheid er door zal toenemen. De toestand in Oostenrijk. De Oostenrijksche ministerraad heeft een besluit goedgekeurd waardoor het in het openbaar dragen van uniformen, die kenteeken zijn van zekere politieke over tuiging, verboden wordt. Overtreding wordt gestraft. Het verbod geldt niet voor vereenigingen en organisaties der regee- ringspartijen en treft dus in hoofdzaak de N. S. D. A. P.-formaties. Inzake het door de „Reichspost" ver spreide bericht, dat aan de grens tusschen Oostenrijk en Beieren stemming gemaakt wordt voor een putsch tegen de souverei- niteit van Oostenrijk wordt van welinge lichte zijde medegedeeld, dat volgens het resultaat van een terstond ingesteld on derzoek het hier slechts geruchten betreft, welke vermoedelijk zijn ontstaan door zekere uitlatingen van nationaal-socialis- tische leiders in Oostenrijk. De Oostenrijksche regeering is vast be sloten en ook volledig in staat de volko men veiligheid van het land en van zijn bewoners te waarborgen. In verband met de alarmeerende be richten van de christelijk-sociale „Reichs post", dat aan de Beiersch-Oostenrijksche grens een putsch voorbereid zou worden, verklaren de Beiersche landsregeering en de opperste S.A.-leider, dat bet hier een tendentieus bericht betreft, waarvan geen woord waar is. Niemand in Beieren denkt eraan zich te bemoeien met de binnen- landsche aangelegenheden van Oostenrijk. Engeland en de Sovjets. Volgens de jongste berichten, zal de regeering der sovjet-unie binnenkort een plan in werking laten treden, dat ten doel heeft de Britsche goederen volledig van de wereldmarkten te verdrijven. Daartoe zal een intensieve dumpings campagne geopend worden op alle mark ten, vooral in Frankrijk. Tevens zullen bestellingen uit sovjet- Rusland, die bestemd waren voor Groot- Brittannië, in andere landen geplaatst worden. Een speciaal comité is gevormd, om toe te zien, dat bijv. ijzer- en staalwerken voortaan van Duitschland betrokken wor den, Chemicaliën zullen uit Frankrijk en motoren en machinerieën uit verschillen de andere landen betrokken worden. De huidige handelsoorlog tusschen En geland en de sovjet-unie, aldus wordt van sovjet-Russische zijde medegedeeld, is een politiek conflict, dat door Engeland is ingeleid. Dit land is ook verantwoordelijk voor het conflict met de Perzische regeering en doet al het mogelijke om de Japansch- Ghineesche vijandelijkheden aan te moe digen, teneinde Rusland in moeilijkheden te brengen. Duitsche geheime politie. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken Göring heeft een com muniqué doen toekomen aan de politie autoriteiten in verband met de instelling van de Duitsche geheime politieke politie, die moet optreden tegen staatsgevaarlijke actie. Hieruit blijkt, dat deze politie de beschikking krijgt over alle mogelijke hulpmiddelen om haar actie zoo doeltref fend mogelijk te maken. Zij krijgt in elk district centrales met groote bevoegdhe den tegenover de andere politie-autoritei- ten. De geheime politie is voorts bevoegd inbreuk te maken op het recht van pers, persoonlijke vrijheid, van vereeniging en vergadering en van post-, telefoon- en te legraafgeheim. Bulgarije's communisten. De Bulgaarsche politie heeft van radio ontvangers in Zuid-Engeland en Frank rijk bericht ontvangen, dat ergens in Bul garije een geheime revolutionnaire zender werkt. De politie weet echter niet waar. Het station zendt uit in de Bulgaarsche taal en de autoriteiten vermoeden, dat door middel van dit station instructies worden gegeven aan Bulgaarsche com munisten, -terwijl het tevens wordt ge bruikt, om aan Rusland rapport uit te brengen over de communistische activiteit in Bulgarije. De Russische pers is ten minste wonderlijk snel en nauwkeurig hierover ingelicht. De politie is niet in het bezit van een peilinrichting en kan dus de plaats van den zender niet vaststellen, doch zij ver moedt, dat het ergens nabij de hoofdstad moet zijn. Zij stelt alle mogelijke pogingen in het werk, om het station te vinden. De arbeidsdienstplicht in Duitschland. De staatssecretaris voor den arbeids dienst, kolonel Hierl, heeft een vertegen woordiger van de „Kreurzeitung" nog het volgende medegedeeld omtrent de verandering van den vrijwilligen arbeids dienst in arbeidsdienstplicht. Van essentieel belang is, dat onder de leiders een goede geest heerscht. Op de vraag, of genoeg arbeidsplannen voor dien arbeidsdienstplicht beschikbaar zijn, verklaarde staatssecretaris Hierl, dat er overvloed van werk te vinden is Alleen reeds voor verbetering van den bo dem kunnen minstens tien jaar lang 8 a 9 honderdduizend man aan het werk ge steld worden. Ook bij de groote werkverschaffings plannen der rijksregeering is het gebruik van arbeidsdienstwilligen in het vooruit zicht gesteld, zonder dat daardoor de handwerkers en ondernemers en de bij hem in dienst zijnde arbeiders nadeelen zullen ondervinden. Het is thans absoluut noodzakelijk, al dus Hierl, dat een officieel bureau wordt gesticht, dat de geheele werkverschaffing voor den staatsarbeidsdienst in handen neemt. Aan een vertegenwoordiger van de „Völkische Beobachter" verklaarde Hier] nog, dat er geen uitzonderingen bij den arbeidsdienstplicht zullen worden ge maakt. Ieder Duitscher kan eerst na vol einding van zijn dienstjaar in het volle bezit van zijn staatsburgerlijke rechten komen. Korte Berichten. Henderson heeft het presidium der Ontwapeningsconferentie tegen Maandag in urgente zitting bijeengeroepen. In deze zitting zullen, volgens mededeelingen in de zitting der hoofdcommissie, beslissin gen van groote portée worden genomen. Reuter meent te weten, dat, ofschoon de oorlogssehulden niet voorkomen op de agenda der economische wereldconferentie er nochtans tegelijkertijd, maar geheel af zonderlijk, een onderzoek naar de oor logsschulden zal worden ingesteld. Gisteren zijn in heel Oostenrijk raz zia's tegen de communisten gehouden. Er hadden eenige honderden arrestaties plaats. In de Neder-Oostenrijksche plaat sen Sankt Poelten en Moedling werden alle communistische leiders opgepakt. Er moet veel compromitteerend materiaal in beslag zijn genomen. Verzoek om een departement van Landbouw. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in Nederland te Goes en de Katho lieke Nederlandsche Boeren- en Tuin- dersbond te Den Haag, hebben zich met een adres tot H. M. de Koningin ge wend, waarin zij de meening uitspreken, dat het oogenblik, in verband met de vorming van een nieuw Kabinett, gun stig is om onder de oogen te zien de vraag, of de verschillende takken van staatsdienst wel dusdanig over de depar tementen van algemeen bestuur zijn ver deeld, dat de verzorging der desbetref fende belangen het meest krachtig is ge waarborgd. Adressanten zijn van meening, dat, nu de land- en tuinbouw door een zoo hevige crisis geteisterd worden, en de uiterste inspanning noodig is om dezen tak van volksbestaan van algeheelen ondergang te redden, de belangen van land- en tuin bouw eischen, dat een der departemen ten zoodanig worde hervormd of inge richt, dat het zich onverdeeld kan wij den aan de belangen van land- en tuin bouw en aanverwante takken van volks bestaan. Men acht het thans noodig dat een met de landeconomie en de sociale en land bouwkundige verhoudingen in den land en tuinbouw volkomen vertrouwde minis ter, met de zaken van den land- en tuin bouw wordt belast, meer in het bijzonder, omdat aan dezen Minister bij een wet be voegdheden zijn toegekend, die zich ook tot de regeling en beperking van de pro ductie en van den afzet der productten uitstrekken. Redenen, waarom adressanten Hare Majesteit eerbiedig verzoeken de hier tot uitdrukking gebrachte wenschen, levende in geheel de land- en tuinbouwbevolking van Nederland, welwillend in overweging te nemen. De heer Sneevliei niet in vrijheid. Mr B. J. Stokvis lichtte gisteren voor de Vierde Kamer van het Hof een request toe, waarin invrijheidstelling van den heer Sneevliet werd gevraagd. Het Hof deed onmiddellijk uitspraak en wees het ver zoek af. De omstandigheden zijn volgens spr. volkomen gewijzigd, mede in verband met het feit, -dat de verkiezingen achter den rug zijn. Eveneens is de situatie ver anderd, omdat we nu weten hoe de rech ter staat tegenover de tenlastelegging. De rechter heeft Sneevliet's optreden straf baar geoordeeld en heeft de strafwaardig heid in de straf van vijf maanden, met aftrek van het geheele voorarrest, tot uit drukking gebracht. Op dit oogenblik zou de heer Sneevliet nog 77 dagen in de ge vangenis moeten doorbrengen. Hoewel hij zijn veroordeeling onjuist acht, is het niet zijn bedoeling zich aan de opgelegde straf te onttrekken. Hij wil thans op vrije voeten worden gesteld, niet voor zijn privébelangen, doch om zijn plichten te vervullen as volksvertegenwoordiger, in wien 50.000 menschen bij de laatste ver kiezingen vertrouwen hebben gesteld. Het is voor den heer Sneevliet zelf, zoowel in zijn kwaliteit van Kamerlid als voor de 50.000 kiezers, van het grootste belang, dat hij onmiddellijk reeds bij den aanvang der Kamerzitting tegenwoordig is. Mocht zijn straf eventueel gehandhaafd blijven, dan zou hij die willen uitzitten tijdens een Kamerreces. Het onderhavige verzoek be- teekent dan alleen een verschuiving van den straftijd. De heer Sneevliet voerde ook nog zelf het woord en betoogde, dat hij dit verzoek slechts deed omdat hij zich gedwongen voelde door plichtsbesef tegenover zijn kie zers. De procureur-generaal, Mr Bauduin, adviseerde afwijzend op het verzoek tot invrijheidstelling, waarmede het Hof zich vereenigde. Geen politieke actie door vreemdelingen. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr v. d. Bergh, betref fende onderzoekingen, welke door iemand behoorende tot de nationaal-socialistische Duitsche Arbeiderspartij, afdeeling Ne derland zouden zijn verricht ten aanzien van op de perrons van het Centraal-Sta- tion te Amsterdam aankomende Duitsche vluchtelingen en de in verband daarmede van regeeringswege te nemen maatrege len, heeft de minister van Justitie geant woord, dat een omstandig onderzoek niet heeft kunnen doen blijken, dat de bedoel de persoon zich toenmaals heeft opgehou den op de perrons van genoemd station, laat staan de bedoelde handelingen, die zouden hebben bestaan in het onderzoek der bagage, hebben verricht. De minister wil echter wel verklaren, dat naar zijn gevoelen vreemdelingen, op straffe van verblijfsontzegging, zich hier te lande van politieke actie hebben te onthouden. Verhooglng paspoortkosten. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit, waarbij de kosten voor de afgifte van een paspoort voor één per soon, alsmede de verlenging van zooda nig paspoort, zijn vastgesteld op f5, en de kosten voor afgifte of verlenging van Binnenland. De a.s. opening der Staten-Generaal. De Eerste Kamer nam o.a. de landbouw- machtigingswet aan. Vergadering van het Centraal Bureau voor de veilingen. Buitenland. Mac Donald over zijn reis naar Was hington. Engeland en Rusland. De toestand in Oostenrijk. een paspoort voor een persoon of een echtpaar met kinderen beneden 15 jaren op f7.50. Ambtenaren en het wettig gezag. In de algemeene vergadering der Ver eeniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen, Groen van Prinsterer, vermoedelijk 13 Juni te Utrecht, zal het Kamerlid dr Beumer het onderwerp be handelen: Hoe kunnen gemeentebesturen gezien de bepalingen der Ambtenarenwet, zich ontdoen van personeel, dat niet be reid is tot steun van het wettig gezag. Niet aangenomen. Behalve van jhr Beelaerts van Blok land is thans ook van generaal Snijders bij het centraal stembureau bericht ont vangen, dat hij voor zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer bedankt. Conflict in het Steendrukkersbedrijf? De onderhandelingen in het steendruk kersbedrijf zijn zonder resultaat beëin digd. De werkgevers hadden de collec tieve arbeidsovereenkomst opgezegd en verschillende voorstellen tot wijziging in gediend. Deze voorstellen bedoelden in de. eerste plaats een nieuwe loonsverla ging door te voeren. De collectieve over eenkomst had slechts een jaar geduurd en bij' het aangaan daarvan was overeen stemming bereikt op een loonsverlaging van f 3 per week per werknemer. Thans wilden de werkgevers voor de meerder heid der arbeiders één gulden loonsver laging, voor de groep lithografen f2 en voor de groep offsetdrukkers f 3 per week. Bovendien stelden de werkgevers voor de vacantie van 8 op 6 dagen per jaar terug te brengen, regeling van ontslag der arbeiders soepeler te maken, en, mocht door den wetgever een verkor ting van den werktijd worden ingevoerd, de collectieve overeenkomst te beëindi gen en alsdan besprekingen over een nieuwe C. A. O. te openen. Ook de arbeidersorganisaties dienden, toen bleek, dat de werkgevers niet bereid waren de C. A. O. ongewijzigd voort te zetten, enkele wijzigingsvoorstellen in. Voor een klein aantal werknemers, die door een besluit van het rechtsprekend college naar het gevoel der arbeiders in een te lage loongroep waren gerangschikt, werd overplaatsing in een hoogere loon groep voorgesteld. Aangedrongen werd op beperking van het aantal leerlingen, met het oog op de heerschende werkloos heid. Voorgesteld werd het maximum aantal overuren te beperken en den werk tijd te bekorten, alles met het doel om de werkloosheid te bestrijden. De loonschade uit de verkorting van den werktijd voort vloeiende, zou voor de helft door de werkgevers en de arbeiders ieder gedra gen worden. Zooals gezegd, in de onderhandelings commissie kwam men niet tot resultaat. Op 30 April is dus een contractlooze pe riode ingetreden. De kans is vrij groot, dat een conflict over het afsluiten eener nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst binnenkort zal uitbreken. WIE WORDEN ER MINISTER? De Haagsche „Avondpos t" ving geruchten op, aangaande het Kabinet Colijn in wording. De heer Weiter zou minister van Ko loniën worden. Voorts wordt in parlementaire kringen gefluisterd, aldus het blad, dat Dr Colijn, als hij in zijn opdracht slaagt, zélf Bui- tenlandsche Zaken zal nemen, en dat zijn geestverwant, Mr J. A. de Wilde aan Financiën zal komen óf aan Binnenland- sche zaken, wanneer Dr Colijn ten slotte zich toch over Financiën zou ontfermen. Van de huidige ministers zouden de hee ren Deckers (Defensie) en Verschuur (Ar beid) in functie blijven. Ten slotte weet het blad te vertellen, dat aan Mr Van Schaik een portefeuille (bv. Justitie) zal worden aangeboden. In de „Standaard" lezen wij: Er duiken de laatste dagen in de pers verschillende berichten op over de plan nen van den Kabinetsformateur, die de opdracht in beraad heeft. Alle tot nu ver schenen berichten zijn echter geheel uit de lucht gegrepen. Dr Colijn kan uit den aard der zaak zijn standpunt eerst be- I I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1