mw VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DONDERDAG 4 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. f32 I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. .3 „een gezaghebbend rechtsgeleerde, ken ner van onderwerpen, voor ons van het grootste gewicht, gelijk socialisatie en be drijfsorganisatie, de beste deskundige voor de electorale wetgeving, figuur van be- teekenis op het gebied der volkshuisves ting, een der meestbekwame figuren, die niet alleen onze fractie, maar ook de Ka mer zelve verliezen kon." Buitenland „Dulisch-Nationaal Front". op die vsrMd6"4 glsterftvond laat werd gadermg eenstemmig een motie Binnenland. Beiangrijkste Nieuws. ij,, uitgevers-Maatschappij Auctor et Broergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. «kantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De zweep van De Visser. Terwijl bij de jongste verkiezingen de Soc -Democraten werden teruggeslagen, werd het Communistische element in de Tweede Kamer niet onbelangrijk ver- In plaats van t w e e, zullen straks vier in de Tweede Kamer zit ting hebben, Van belang is de vraag welken invloed üt zal hebben op de S.D.A.P., een partij, die, hoe sterk ook met haar 22 zetels, toch zoo uitermate zwak is, omdat ze niet zichzelf durft zijn; omdat ze zich telkens weer door kiezersvrees laat leiden. Dat is zeer sterk gebleken bij de mui terij op de „Zeven Provinciën". En het is eveneens gebleken bij de be handeling van de salarisvoorstellen in den Amsterdamschen gemeenteraad. Men herinnert zich het geval. Een drietal roode raadsleden die met de voorgestelde salarisverlagingen mee gingen omdat ze dit noodzakelijk achtten, werd genoopt ontslag te nemen. Men durfde het in het gezicht van de verkiezin gen niet aan, deze mannen te handhaven. En zoo gebeurde het, dat een hoogst bekwaam man als Mr Van den Bergh vervangen werd door iemand als den heer De Dood, over wien onlang» bij zijn over gang naar het Communisme, de roode pers een boekje heeft opengedaan. Er was aan dezen man volgens de Soc.-Dem. pers nu letterlijk niets goeds. Hij was dom, onbekwaam, een prul der prullen, een onbetrouwbaar element, een verrader en nog zoo veel meer. Intusschen was hij dan toch maar door de S.D.A.P. op het kussen geplaatst, en dat nog wel ter vervanging van Mr Van den Bergh die bij zijn niet herkiezing als Kamerlid door de roode pers geteekend werd, als: Ook andere parijen zullen gaarne aan Mr Van den Bergh de eer geven, dat hij was een der meest bekwame volksverte genwoordigers. Welnu, deze groote figuur werd te Amsterdam opgeofferd en vervangen door een volgens de Soc.-Dem. pers in alle opzichten onbekwaam man als den heer De Dood. Uit vrees voor de kiezers. Uit vrees dat misschien een paar stem men verloren zouden gaan. Van een partij bij wie dergelijke din gen mogelijk zijn is in de spannende tij den die wij tegemoet gaan weinig goeds te verwachten. Het is niet onwaarschijnlijk dat de heer de Visser straks de f e i t e 1 ij k e leider zal zijn van de roode Kamergroep; dat als de zweep van de Visser knalt, de roode leden zullen gaan draven ook in een richting die ze liever niet inslaan, van een partij die meermalen getoond eft zonder ruggegraat te zijn valt nu eenmaal niet anders te verwachten. De vakverenigingen in Duitschland. Het nationaal-socialistische partijpers- ,'iu verneemt van den leider van het comue van actie ter bescherming van den mi ,aFbeid' Ley, dat thans alle n„ver®enigingen zich onvoorwaardelijk onder de leiding van Adolf Hitler en het o°"Ut,e actie hebben geplaatst. Dit zijn vol, e Cohristelijfce vakvereenigingen, het verbond van Duitsche ambtenaren en adders (Hirsch-Duncher) en nog aller- andere vakverbonden. Slechts met nog io vakverbond wordt onderhandeld. Dit JLlu jSte -en men hoopt> dat ook dit werr.cr iT Z]ch Soedschiks zal onder- naai o Hierdoor, aldus gaat het natio- j. faahstisch partij-persbureau voort, baiiW1^9 eerste maad *n de Duitsche ar- alla de aanéénsluiting van trinvJ?! en, aroktenaren-vakvereeni- 'at stand gebracht. arbeid deiL ^ei zal het groote Duitsche wair /i ®ongres te Berlijn plaats vinden, reoroa. ?S1S ge'e£d zal worden van de Ksweïn.Van h6t ÜUitSChe vakveree" eel^uh^Sei«r Hitler zaI een principi- vraeeno!, geve]1 van het geheele en ambWi fende de arbeiders de vakvereenigingen i takeling in het staatsverband aangenomen, waarin er op gewezen wordt dat de reusachtige taak van opbouw in het binnenland en de gevaren die Duitsch land uit het buitenland dreigen, eischen, dat alle geledingen van het nationale front samenwerken op een basis van we- derzijdsch vertrouwen. De Duitsch-natio- nale Volkspartij eischt voor haar aanhan gers en kameraden den natuurlijken aan spraak op volledige rechtsgelijkheid op alle gebied van politiek en economisch leven. De motie besluit als volgt: Daar de partijenstaat van Weimar en zijn systeem tot het verleden behooren noemt de Duitsch-Nationale Volkspartij zich voort aan Duitsch-Nationaal Front. Mac Donald voldaan over zijn reis. Mac Donald is gisteravond van zijn reis naar de Vereen. Staten te Londen terug gekeerd. Hij werd door verscheide ne ministers verwelkomd. Hij verklaarde zeer voldaan te zijn over de onderhandelingen te Washington. „President Roosevelt en ik", zoo zeide hij, „bleken volkomen accoord te gaan. De reis heeft ten volle opgeleverd wat men er van verwachtte". Mac Donald zal heden een verklaring in het Lagerhuis afleggen. Het debat in het Huis zal de volgende week worden gehouden. een georganiseerde bende, die na hun vertrek een papier achterlaten, waarop geschreven is: Comitté van Actie tegen de verwoesters van Rusland. Landgenooten wees voorbereid op een algemeenen opstand tegen de Roode re- geeringl Van officieele Russische zijde is het bericht over den overval op de bank te Leningrad nog niet gepubliceerd of be vestigd. Een verplichte vlschdag. De Turksche autoriteiten zullen bin nenkort een verplichten vischdag invoe ren, waarop dus de geheele bevolking visch moet eten. Op deze wijze hoopt men de visschers te helpen, daar deze zeer veel nadeel on dervinden van de restrictiemaatregelen van Griekenland. Hierdoor is de visch in Turkije zoo overvloedig, dat hiervoor geen prijzen te maken zijn. Het communisme in China. De R.-K. missionarissen maken in hun brieven herhaaldelijk melding van den ontstellenden vooruitgang van het bolsje wisme in de dichtbevolkte landen van Oost-Azië. Niet minder dan 60 millioen Ghineezen of ongeveer het zesde deel der bevolking van China is reeds tot het com- wij ons tot den heer Plesman, directeur der K.L.M., gewend, met het verzoek, ons nadere inlichtingen omtrent dit conflict te verschaffen. De heer Plesman deelde ons mede daaraan niet te kunnen voldoen, aange zien de directie van het conflict zelf eerst uit de dagbladen had kennis genomen en tot op gistermorgen geen enkel bericht van de Vereeniging van verkeersvliegers was ingekomen. De rentevoet van rijksvoorschotten voor woningbouw. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kampschöer hebben de minis ters van binnenlandsche zaken en van financiën geantwoord: 1. Hoewel de ondergeteekenden uiter aard erkennen, dat verlaging van renten, verschuldigd wegens de aan de gemeen ten ingevolge de Woningwet verstrekte Rijksvoorschotten, zooveel mogelijk moet worden bevorderd, ten einde een toene ming der exploitatietekorten te beperken, moet er op worden gewezen, dat ook an dere middelen tot bereiking van dit doel kunnen worden aangewend. 2. Tot verlaging der hierbedoelde rente kan vooralsnog niet worden overgegaan, omdat, gelijk door den ondergeteekende reeds in de Memorie van Antwoord be- tieffende hoofdstuk V van de Rijksbe- Ingezonden Mededeellng. Huttsci',1'kwam ket bestuur van de ding van R;;v -e spartij onder ki ll» biifton rSmi,nist.er Hugenberg te Ber- Een aschregen van den Vesuvius. Dinsdag heerschte er eenige schrik te Napels toen een roodgele deken van asch van den Vesuvius zich over de stad uit spreidde, welke later door een slijkregen werd gevolgd. Ongeveer terzelfdertijd werd te Rome de zon verduisterd door een stofnevel. Prof. Malladra, van het observatorium van den Vesuvius, heeft het verschijnsel als volgt verklaard. Wervelwinden, door een sirocco veroorzaakt, hebben de bo venste aschlaag van den krater opgezo gen en in een omtrek van honderden ki lometers verspreid. Het verschijnsel is dus niet van vulcanologischen aard en behoeft geen ongerustheid te baren. Koning Boris als machinist. Men weet, dat koning Boris, de vorst van Bulgarije, groot belang stelt in me chanische zaken en er dol op is op de lo comotief te staan en deze zelf te besturen. Maandag heeft hij zijn hart weer eens opgehaald. Met zijn broer, prins Cyrillus, en den directeur der spoorwegen heeft hij een locomotief gereden van Sofia naar Plovdiv (Philippopel), een afstand van ongeveer 90 K.M. De aardigheid was, dat de machine haar eerste reis maakte, in Bulgarije was vervaardigd en dat de Koning de vervaardiging geregeld ge volgd had. Offensief tegen sprinkhanen in Banaat. Onder leiding van professor Gradoje- vitsj is een uitgebreid offensief begon nen tegen sprinkhanen, die in groote zwermen in het Banaat in noordelijk Joego-Slavië zijn neergestreken. In het grensgebied zullen de bestrijders van deze insecten samenwerken met de Roe- meensche en Hongaarsche autoriteiten. Het land is verdeeld in stukken van 200 acres, waarin schildwachten zijn ge plaatst. Zoodra deze het naderen der sprinkha nen bemerken, wordt terstond bericht ge zonden aan het hoofdkwartier en zal on middellijk met de bestrijding begonnen worden, waarbij gebruik gemaakt wordt van chemicaliën, die door krachtige spui ten zullen worden verspreid. Op deze wijze hopen de autoriteiten de sprinkhanen uit te roeien, teneinde te voorkomen, dat de oogst ook dit jaar door de sprinkhanenplaag wordt ver woest. Aanslag op de staatsbank fe Leningrad. Volgens een te Helsingfors ontvangen bericht, hebben gewapende bandieten op klaarlichten dag een overval gepleegd op de staatsbank te Leningrad. De bandieten drongen onverwachts het bankgebouw binnen en met de revolver in de hand dwongen zij de leden der directie en het geheele personeel op den grond te gaan liggen. Toen dit geschied was plunderden zij met groote behendigheid de brandkasten en safen, waarna zij in auto's verdwenen. Van de zijde der bank werd onmiddellijk de Gepeoe gewaarschuwd, die een uitge breid onderzoek instelde. Alle huizen in de nabijheid werden doorzocht, evenwel zonder resultaat. Aanslagen op banken worden steeds talrijker in Rusland, doch in de Sovjet pers wordt hieromtrent niets gepubli ceerd. De overvallen worden gepleegd door munisme overgegaan. De afgezanten van Moskou hebben in alle groote steden van Zuid-China hun „Tangu", d.i. commu nistische cellen gesticht, die de geheele omgeving terroriseeren en de missiona rissen zeer veel moeilijkheden in den weg leggen. De Russische propagandisten worden ijverig gesteund door Chineesche volks menners, die voornamelijk gerecruteerd worden uit de studentenclubs. Het Chi neesche onderwijs is geheel op materialis- tischen geest geschoeid. Iedere vorm van godsdienstig onderricht is ten strengste verboden. Reeds in de leesboekjes voor de lagere scholen wordt de afstammings- theorie van het Darwinisme in geuren en kleuren uiteengezet, en in de leerboeken voor het middelbaar onderwijs kan men allen materialistischen onzin vinden, die in Europa reeds lang heeft afgedaan. Het gevolg van dit alles is, dat minstens 90 procent der Chineesche studenten bol- schewistisch gezind is en juist uit deze kringen komen de tegenstanders voort die van haat vervuld zijn jegens het Christendom. Chineezen, die aan Amerikaansche of Europeesche universiteiten hebben gestu deerd, keeren meestal als vijanden der Christelijke cultuur en als moderne hei denen naar hun vaderland terug en wor den daar de voorvechters van de Godloo- zen-beweging en de revolutie. Deze buitenlandsche en inlandsche volksmenners bewerken het arme volk, dat van nature vredelievend gezind en geduldig is, maar dat tengevolge van de verschrikkelijke sociale toestanden ge makkelijk gehoor geeft aan de opruiende taal van deze onruststokers. Evenals overal elders beloven de bolsje wistische propagandisten aan het arme volk een paradijs op aarde, wanneer het maar naar hun raad wil luisteren. Korte Berichten. Het aantal buitenlanders, dat in de beide eerste weken van April de Italiaan- sche hoofdstad heeft bezocht, bedraagt 90.000. Ter vergelijking wordt vermeld, dat verleden jaar gedurende de geheele maand April, 64.000 vreemdelingen Rome bezochten. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft met 307 tegen 86 stem men het inflatie-ontwerp aangenomen, deel uitmakend van het wetsontwerp in zake den steun aan de boeren. Het Dail Eireann heeft thans het wetsontwerp, waarbij de eed van trouw van den Ierschen Vrijstaat aan den ko ning van Engeland wordt afgeschaft, defi nitief aangenomen. Boven het Zuiden van Engeland heeft gistermiddag een korte, doch buiten gewoon hevige storm gewoed. In som mige gedeelten vielen zulke plasregens, dat het geheele verkeer ontredderd werd. Het conflict bij de K. L. M. Het Nederi. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van het conflict tus- schen de directie van de K.L.M. en de Vereeniging van verkeersvliegers hebben grooting 1933 werd medegedeeld, de voor schotten, op grond van de Woningwet aan de gemeenten verstrekt, gemiddeld 4.64 pet. rente doen, hetgeen, in verband met de rente, die het Rijk voor zijn lee ningen betaalt, eer laag dan hoog is te noemen. Ver. tof Christ, verzorging van krankzin nigen in Nederland. Mr G. van Baren, burgemeester van Delft, is gekozen tot voorzitter van de vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland in de plaats van wijlen prof. L. Lindeboom. Hoofd afdeeling crisiszaken. Naar aanleiding van het bericht, dat binnenkort de benoeming van Ir G. S t e- v e n s, Rijkslandbouwconsulent te Goes tot hoofd van de afdeeling Crisiszaken aan het Departement van Economische Zaken en Arbeid te verwachten zou zijn, vernemen wij van bevoegde zijde, dat hieromtrent nog geen beslissing genomen is. Radiotelefoonverkeer met IndlE. Gedurende de maand April 1933 wer den in het radiotelefoonverkeer met Ned.- Indië in totaal 200 gesprekken gevoerd, waarvan er'95 in Nederland en 105 in Indië werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde ge sprekken hadden er 74 betrekking op zakelijke en 21 op familie-aangelegenhe den. Voor Indië bedroegen deze getallen resp. 58 en 47. In totaal werden 130 ge sprekken van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 64 en in Indië 66 werden aangevraagd. In het radio-telefoonverkeer Europa- Ned.-Indië via Nederland werden in April in totaal 5 gesprekken gevoerd, n.l. met Engeland 2 en met Frankrijk 3. Nieuwe loonkorting te Zaandam. In verband met de van hoogerhand ge dwongen bezuinigingen op de begroeting 1933, zullen B. en W. den. Raad voor stellen, opnieuw een loonkorting van drie pet. op bet gemeentepersoneel toe te pas sen, benevens over te gaan tot intrekking der vacantietoelagen. Een en ander brengt reeds een bezuiniging van f 45.000 over een vol jaar gerekend. De commissie voor georganiseerd overleg en de financieele commissie zullen dezer dagen hun stand punt hieromtrent bepalen. Ontvangsten spoorwegen. De opgave van de definitieve ontvang sten van de Nederlandsche Spoorwegen over de maand Januari 1933 geeft de vol gende cijfers: reizigers f 5.437.572,43; bagage f 69.833,53; brief- en pakketpost f 275.000; goederen f 4.765.975,18; leven de dieren en lijken f 65.226,24; diversen f 442.377,15. Totaal f 11.055,984,53 (in Januari 1932: f 11.304.357,57). Cadeaux op kosten van de gemeente. Dat ook in deze voor Vele gemeenten zeer moeilijke tijden nog gedacht wordt aan het geven van geschenken e.d. aan burgemeesters enz. op kosten der ge meente bij huwelijk of andere feestelijke gebeurtenissen, bewijst de omstandigheid dat Ged. Staten van Noord-Holland het noodig hebben geoordeeld de volgende circulaire te zenden aan de gemeente besturen in die provincie. „Het is ons gebleken, dat het lang- Binnenland. De wijziging van de kieswet door de Eer ste Kamer aangenomen. Vragen van den heer Amelink over de terreur te IJmuiden. Verhoogde werking van de Krakatuu. Buitenland. Aanslag op de staatsbank te Leningrad. Het communisme in China. De vakvereenigingen in Duitschland. zamerhand gewoonte wordt de kosten van geschenken e.d. aan burgemeesters, wethouders leden van den raad of ge meente-ambtenaren bij gelegenheid van hun huwelijk of van andere feestelijke gebeurtenissen, die met de vervulling van hun ambt geen verband houden, ten laste van de gemeentekas te brengen in plaats van deze, zooals eertijds ge schiedde, door de schenkers zelf te doen dragen. Wij achten deze gewoonte zoo min juist als gewenscht en hoewel wij elk geval, dat zich voordoet, op zichzelf zullen beschouwen, willen wij niet nalaten reeds nu onder uw aandacht te brengen, dat voor dergelijke uitgaven niet van te voren op onze goedkeuring mag worden ge rekend. Eenzelfde standpunt nemen wij in ten aanzien van de gevallen, waarin de ge meente de kosten van het begraven van personen, die haar na gestaan hebben, voor hare rekening neemt. Ook deze kos ten, die, naar ons eenige malen bleek, zeer aanzienlijk kunnen zijn, mogen, naar het ons voorkomt, slechts bij zeer hooge uitzondering ten laste der gemeenschap worden gebracht. Wij mogen u verzoeken voortaan met het bovenstaande rekening te houden." De heer Amelink vraagt maatregelen tegen de roode terreur. De heer Amelink heeft aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken de vol gende vragen gesteld: Is het de regeering bekend, dat de leden van den Ned. Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transportarbeiders, werkzaam in het visscherijbedrijf te IJmuiden, in de rechtmatige uitoefening hunner werk zaamheden worden belemmerd? Is het de regeering bekend, dat terroris tische drang op neringdoenden wordt uit geoefend, om aan uitgaande schepen geen victualiën te leveren, en om aan de ge zinnen van uitvarenden geen levensmid delen te verkoopen? Is het de regeering bekend, dat zelfs vrouwen van leden van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders, die inkoopen wenschen te doen door stakers worden gevolgd, en bij win kels waar zij wenschen te koopen wordt gepost? Is het de regeering bekend, dat in een circulaire, gedateerd 28 April 1933, door het Centraal Bestuur der IJmuider Fede ratie van arbeiders in het visscherij- en transportbedrijf, aangesloten bij den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, ge richt aan de arbeiders in het visscherij bedrijf, tot een dergelijken honger-boycot wordt aangespoord waar toch, nadat in die circulaire gezegd wordt, dat voor iede- ren officiëelen boycot een apart besluit van het Centraal Bestuur der Federatie zal noodig zijn en alleen voor die beslui ten de organisatie zal verantwoordelijk zijn, deze passage volgt: „Dat neemt echter niet weg, dat de leden of groepen van leden gerechtigd zijn de boycot-gedachte verdere toepassing te geven. Het aantal gevallen en vormen waarin de boycot kan worden toegepast is legio. Ieder doe wat hij kan om den strijd tegen de onderkruiperij zoo krach tig mogelijk te voeren!"? Is de regeering niet van oordeel, dat tegen een dergelijke aansporing tot toe passing van terreur onverwijld maatrege len noodig zijn? Indien de regeering van oordeel mocht zijn, dat de wet van den 22sten April 1855, S. 32, tot regeling van het recht van vereeniging en vergadering, haar geen bevoegdheid geeft tot het nemen van maatregelen tegen vereenigingen, die op een dergelijke ontoelaatbare wijze optre den, en indien zij niet krachtens eenige andere wet dergelijk optreden kan tegen gaan, is de regeering dan bereid onver wijld bij de Staten-Generaal een wets ontwerp aanhangig te maken, ter verkrij ging van bevoegdheden, waardoor aan een optreden als van de IJmuider Fede ratie van arbeiders in het visscherij- en transportbedrijf, direct een einde kan wor den gemaakt, desnoods door ontbinding van een vereeniging, die zich aan derge lijke handelingen schuldig maakt? Christelijke gezondheids- en vacantle- koloniin. Dezer dagen is te Utrecht de jaarver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1