f nit wat zich thans te IJmuiden afspeelt Ëjiftt dat de moderne vakbeweging zich heeft'ontwikkeld tot een gevaarlijke revo lutionaire macht, aan wiens drijven paal en perk gesteld dient te worden. Sproeten komen vroeg in yOENSDAG 3 MEI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No, !01 K Daarbij kan het echter niet blijven. Buitenland. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. H jsjy uitgevers-Maatschappij Auctor et rgo"' ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Roode terreur te IJmuiden. Door den Christelijken Fabneks- en ïansportarbeidersbond, zoo meldt het C N V., zijn daar op volkomen nor- Me wijze onderhandelingen gevoerd et de Vereeniging van Reeders in het Visscherijbedrijf te IJmuiden en is nde 1 Januari 1933 een collectief on tract afgesloten. De IJmuider Federatie die de afsluiting ezer overeenkomst heeft trachten te he etten, maar dit niet kon, doet nu sinds Januari alle mogelijke pogingen om de leden der Christelijke organisatie te ver hinderen, de gesloten overeenkomst uit te oörsn, Eerst heeft men de leden door intimi- atie en terreur „bewerkt". Later is aarbij gekomen de poging om hen on- -ouw te maken aan de christelijke orga- 'satie, evenwel zonder merkbaar succes. Nu wordt een nieuw middel toegepast .1. de boycot. Tot dusver werden de eden der christelijke organisatie die het advies van hun Hoofdbestuur opvolgden .alleen maar" onderkruiper en verrader -scholden, beleedigd, hinderlijk gevolgd, onden ze de deuren en muren hunner oningen besmeurd en bekalkt, werden hun ruiten ingegooid enz. Men zal nu een stap verder gaan. Na „overleg" met het N.V.V. gepleegd te hebben zal op de christelijk georgani- erden de boycot worden toegepast. „In rincipe" is hiertoe besloten. Practisch ordt deze boycot echter reeds toegepast, e „onderkruipers" en „werkwilligen", idat zijn de leden der christelijke organi- atie, ondervinden het aan den lijve. De bakker, de slager, de melk boer en dekruidenier mogen hen niet meer bedienen. Doen zehettoch dan komen ze op de lijst van verboden zaken. Onder leiding van de IJmuider Federa tie ,den Centralen Bond van Transport arbeiders en thans van bet N.V.V. is te Jmuiden een toestand geschapen, waai- ij de werkende leden visschers van de hristelijke Fabrieks- en Transportarbei- ersbond met hunne gezinnen zich in gestadig gevaar bevinden. Om dit nobele spel nog langer te kunnen spelen, is door het N.V.V. thans besloten voor dit p 1 a a t s e 1 ij k conflict een 1 a n d e 1 ij k e steunregeling te organisee- ren. De geheele moderne vakbeweging en de sS.D.A.P. wordt voor dit doel gemobdli- feerd." Het is zonder meer duidelijk, dat ingrij pen en krachtig ingrijpen van de zijde der Overheid hier noodzakelijk is. De burgemeester van Velzen heeft reeds den weten, dat hij voornemens is aan- inding van de persoonlijke vrijheid en van die van zaken doen op de scherpste wijze te onderdrukken. Maatregelen moeten worden genomen, om een dergelijke schandelijke ter reur, nog wel gesteund door een partij die zich democratisch noemt, nu en voor toekomst onmogelijk te maken. Deze aanranding vein de vrijheid is onduldbaar. De vrije vakvereenigingen in Duitschland onderdrukt. Het was wel te voorien, dat het in tschland ook gedaan zou zijn met die akvereenigingen, die niet in alles wilden ansen naar de pijpen van Hitier. Giste- enis het zoover gekomen. Maar opmer- at' ~~p, voor zoover men zich over iets, m Duitschland gebeurt nog verwon- biedd man*e:r' waar°P dit ge- Gisteren zijn in het geheele rijk alle ge- IfniT611 vaa ^en Algemeenen Duitschen nan er,eem8in?sbond en van de bij hem Ingesloten bonden en organisaties bezet. Ti6? ®00r de Hitler-troepen na- rmanrien, bedrijfscellenorga- Er is voor dit doel zelfs ond<J van actie Sevormd, dat staat van s 5# van dr Ley, den president VWto Evmsischen raad van state, van „•Ka\en de .v°teende heeren er deel nlaat™ 1 Eijksdaglid Scbmer, als laasvervanger van dr Ley; Schumann chow T1SSariS -van den A.D.G.B.; Mu- cormnif orgamsatieleider; Peppier als reSr M-8uV00r de Afa-bond; bankdi- Biallac voor de arbeidersbank; ganda a gev°lmachtigde voor propa- da ea Pers en Brinkmann voor het reed? mo j gearresteerden bedraagt zich 98 0r an Laar onder bevinden den 19 y°.orzitters der aangesloten bon- echèn tint 8 van den Algemeen Duit- ^oen Vakvereenigingsbond. Voorts twee 8 der arbeidersbank en 3 redacteu ren van vakvereenigingsbladen. Het Wolff-bureau meldt nader: De actie is in het geheele gebied van het Rijk volgens de plannen verloopen. Incidenten van belang hebben zich ner gens voorgedaan en de „nationale revolu tie" heeft nu ook op dit gebied de nood zakelijke consequenties getrokken. In Trier werd ook bet geboortehuis van Karl Marx bezet. In Tbiiringen en te Erfurt zijn ca. 120 Marxistische functionarissen in hechtenis genomen. De actie tegen de vakvereenigingen heeft ook te München zonder incidenten plaats gehad. Gearresteerd werden alleen de lei ders van de Arbeidersbank, Horn en Bochner. Te Hamburg zijn de beide gebouwen van de Vrije Vakvereenigingen bezet, als mede de Arbeidersbank, bet gebouw van de Volksvoorzorg, het gebouw van de Verzekeringsmij. Eigen Hulp en een paar kleine soc.-democratische inrichtingen. Er is niemand gearresteerd en geen ver zet is geboden. In het beele rijk is de tot in bijzonder heden uitgewerkte actie tegelijk begon nen. Tusschen 10 en 11 uur reden voor de gebouwen der vakvereenigingen vracht auto's met S.A.- en S.S.-lieden voor. Vol gens een van te voren uitgewerkt plan werden alle in- en uitgangen en trappen huizen bezet. Voor elk gebouw was een speciale leider aangewezen, die zich da delijk met bet bestuur der vakvereeniging in verbinding stelde, en dit over de rede nen en doeleinden der actie inlichtte. Het personeel werd daarna met bet bestuur in een groot lokaal bijeengeroepen, waar de leider der actie inlichtingen verschafte over de maatregelen en de toekomstige positie der vakvereenigingen. Elke S.A.-afdeeling had een haken- kruisvlag bij zich, die dadelijk aan den gevel van bet betrokken vakvereenigings- gebouw gebeschen werd. Na de toespraak van de actieleiders ging de arbeid in de gebouwen zijn ge wonen gang. Den arbeiders en bedienden werd verzocht op hun post te blijven; ieder die dit echter niet met zijn politieke overtuiging in overeenstemming kon brengen was vrij om te gaan. Hoe lang de S.A. de gebouwen nog be zet zal houden hangt van het verder ver loop der acte af. Na den dag van den natlonalen arbeid. Met groote bevrediging en vreugde heeft de Duitsche regeering ervaren, dat de viering van den eersten Mei in alle deelen van het land op een wijze verloo pen is die de wereld tot nu toe niet heeft gezien. De rijksregeering dankt allen die aan de organisatie van den dag van den nationalen arbeid hebben deelgenomen. De dag is een nieuwe bevestiging geble ken van wat Duitscbe moed, geest en discipline vermogen. De rijksminister voor propaganda, dr Goebbels, beeft een dankwoord gericht tot zijn helpers bij den feestdag van den na tionalen arbeid; „De feestdag van den na tionalen arbeid ligt achter ons. De groot ste betooging van de wereld is zoo volko men volgens bet programma en zonder wrijvingen verloopen, dat geen enkel on geluk te betreuren is geweestl Daarmede hebben de Duitsche arbeiders een voor beeld van discipline en aaneengesloten kracht gegeven, dat een unicum is in de geschiedenis van de volksbewegingen van alle naties. De Duitscbe arbeiders en daarenboven het beele Duitsche volk heb ben daarom recht op dank voor deze ge weldige prestatie. Roosevelt niet naar Londen? Reuter meldt uit Washington; Aan de ambtenaren van 't Witte Huis is niets bekend van het aan Roosevelt toe geschreven voornemen om de economische conferentie te Londen bij te wonen. Men meent te weten, dat Roosevelt voornemens is zich 1 Juli naar Chicago te begeven om de opening van de wereld jaarbeurs bij te wonen. Hij wil ook een groot deel van den zomer ver van Was hington doorbrengen. Duitsch protest te Stockholm. Naar aanleiding van een rede die de Zweedsche minister van handel gehou den zou hebben, die scherpe aanvallen op eenige leden van de Duitsche regeering behelsde, heeft de Duitsche zaakgelastig de te Stockholm geprotesteerd. De Zweed sche regeering zal, na onderzoek, op dit protest antwoorden. Tornado in Arkansas en Louisiana. In de Amerikaansche staten Arkansas en Louisiana heeft een hevige tornado ge woed, waarbij minstens 25 personen om bet leven moeten zijn gekomen. Volgens latere berichten is het aantal personen, dat bij de tornado het leven verloren heeft, thans tot 63 gestegen. Vijf steden zijn door de tornado getrof fen. Tegen de zigeuners. De Boedapester correspondent van de Observer meldt, dat de overheid van de districten Felsöör en Németujvar in het Burgerland besloten heeft krachtige maatregelen te nemen tegen de rondtrek kende zigeuners, die langzamerhand een kwaad vormen in bet Centraal Europa, dat dringend om oplossing vraagt. Men heeft al voorgesteld, dat Oostenrijk, Hon garije, Tsjechoslowakije en Zuidslavië zich tot den Volkenbond zouden wenden met het verzoek de zigeuners over te brengen naar een onbewoond eiland. De gewone zigeuners in Hongarije zijn eer biedwaardige leden van de gemeenschap, maar de rondtrekkende zigeuners zijn on verbeterlijk. Zij leven in hoofdzaak van diefstal en schrikken af en toe voor een moord niet terug. Zij zijn bovendien ver spreiders van besmettelijke ziekten. Alle pogingen om hen tot een gezeten volk te maken zijn mislukt. Indertijd heeft men huizen voor hen gebouwd, doch zij trok ken er snel weer uit naar bun woonwa gens, omdat de huizen „vol geesten" wa ren. Alleen in bet district Felsöör kosten de strafzaken tegen de zigeuners ongeveer 7000 gulden 's jaars. De schade, die zij aan de bosschen toebrengen wordt op 14.000 gulden geschat. De saneering der Belgische financiën. Met goedkeuring van den minister-pre sident, die nog ziek is, heeft de kabinets raad eenstemmig het aan den koning voor te leggen wetsontwerp opgesteld betref fende de maatregelen, welke noodig zijn voor de saneering van 's lands financien en het herstel van het begrootingseven- wicht. Wegens de ongesteldheid van Debro- queville zal de regeering bet ontwerp eerst a.s. Dinsdag in de Kamer indienen en deze verzoeken bet onmiddellijk in be handeling te nemen. Zooals men weet, moeten door deze wet aan de regeering speciale volmachten verleend worden. Korte Berichten. In Turkije komen duizenden ooie vaars aan, tot verheugenis van de Tur ken, die de komst der vogels als een goed voorteeken beschouwen. Vele dezer ge- luksbrengers dragen alluminium-plaatjes aan de pooten, waardoor te zien is, dat zij aan verschillende universiteiten in Euro pa zijn losgelaten. Zoo komen er uit Ne derland, Duitschland en de Baltische lan den. Te Barcelona is een autobus in bot sing gekomen met een electriscbe tram. De botsing was zóó hevig, dat beide voer tuigen omsloegen. 43 personen werden min of meer ernstig gewond, terwijl één persoon werd gedood. De Fransche regeering beeft te Was hington doen weten, dat zij; bereid is aan het door de Ver. Staten ter Econo mische Wereldconferentie voor te stellen tarievenbestand deel te nemen, indien daarin een clausule met betrekking tot de bescherming tegen de depreciatie van den dollar wordt opgenomen. Dr COLIJN ALS KABINETS FORMATEUR. In verband met de opdracht tot vor ming van een parlementair kabinet aan dr H. Colijn, verneemt „De Tijd" uit zeer betrouwbare bron, dat de heer Colijn zijn medewerkers aanvankelijk alleen zal zoeken bij. de rechtsche partijen en wel op een nationaal program, gebaseerd op de vier bekende punten, welke hij in zijn verkiezingsrede herhaaldelijk naar voren heeft gebracht. Met een dergelijk program zou de heer Colijn vertrouwen in de Kamer een groo- tere meerderheid te verkrijgen, dan enkel die, welke gevormd wordt door de par tijen, waaruit hij; zijn kabinet zou hebben samengesteld. Wie wordt Minister van Koloniën? Het dagblad „De Locomotief" te Sema- rang acht den heer C. J. I. M. Weiter de aangewezen figuur om op te treden als minister van Koloniën. Het blad bepleit, dat Nederland door de benoeming van den heer Weiter de hand uitsteke tot samenwerking met Ned.-Indië ten behoeve van de financieele saneering van Ned.-Indië, waarvoor het moment gunstig is met de heeren Meyer Ranneft en Van den Bussche als hoogste adviseurs. Sluiting der Staten-Generaal. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde vergadering bijeenge roepen in het gebouw van de Tweede Ka mer op Zaterdag 6 Mei a.8., namiddags kwart voor drie. Piloten bij de K. L. M. nemen ontslag. De leden der Nederl. Vereen, van Ver keersvliegers, waarvan alle piloten der Kou. Nederl. Luchtvaart-Maatschappij op twee na lid zdjtn, heeft gisteravond in haar vergadering unaniem besloten met ingang van 1 Juli ontslag te nemen als vliegtuigbestuurders bij de K. L. M. Desgevraagd verklaarden de piloten, dat zij' met hun salaris over het algemeen wel tevreden zijn, doch zij hebben zich ten zeerste te beklagen over gebrek aan medewerking van de zijde der directie. Bovendien hebben tal van willekeurig geachte verlagingen van het zuiver inko men onrust verwekt. De piloten achten het geenszins onbil lijk, dat op hun inkomen in verband met de tijdsomstandigheden normale kortin gen worden toegepast. Een andere kwes tie is echter, dat in een kort tijdsbestek talrijke verlagingen van het zuiver inko men hebben plaats gehad en wel op zoo verschillende en willekeurige wijze, dat bijl de piloten onrust is gerezen en onzekerheid is ontstaan over betgeen de dag van morgen zal brengen. Thans weer dreigen nieuwe kortingen. Daartegenover staat een evenredige ver booging van de arbeidsprestaties der pi loten. Bij de directie, aldus de vliegers, beeft blijkbaar de meening post gevat, dat het „verkeersvliegen" thans niet moeilijk meer is, althans onder de hui dige omstandigheden minder eischt van het moreel en physiek der vliegtuigbe stuurders, dan dit voorheen het geval was. Het omgekeerde is echter het geval. Door den vooruitgang van de techniek wordt van de vliegers steeds meer ge- eischt en wordt nu onder vrijwel alle weersomstandigheden en ook na het in vallen van de duisternis gevlogen. In mist en duisternis vliegen eischt veel meer van de zenuwen dan zooals vroeger het afwachten van mist en het wachten tot het weer licht wordt. Het meest voor de hand liggende voorbeeld hiervan is de Indië-route, waarbij regel matig in duisternis wordt gestart en hon derden kilometers over zee, Woestijn, ge bergten en oerwouden moet worden ge vlogen, zonder landingsmogelijkheid. Vroeger bedroeg de gemiddelde afstand der dagtrajecten op de Indië-route circa 1200 K.M., thans zijn reeds afstanden van 1800 tot 2500 K.M. in reisschema's opgenomen. Het komt daardoor niet zel den voor dat de vliegers twaalf tot vijftien uur in de lucht zijn zonder tusschenlan- ding. Er bestaat tusschen de vereeniging en de directie der K. L. M. een reglement- vliegtuigbestuurders, waarin een schaal is opgenomen waarbij de piloten in klas sen worden ingedeeld en waarnaar hun arbeidsvoorwaarden worden geregeld. Dit reglement geeft echter aan de vliegtuig bestuurders geen enkele zekerheid, daar de directie er steeds van kan afwijken. Weliswaar hebben de piloten onder ze kere omstandigheden recht van beroep op een ciommissie van advies, doch een door deze commissie nit te brengen ad vies is niet bindend, zoodat de directie dit advies naar believen kan opvolgen of na kennisneming naast zicb kan neer leggen. Het is zelfs voorgekomen, dat de di rectie jonge piloten in dienst heeft ge nomen in strijd met de „R. V."-bepalin- gen. De directie wenscht een soepele rege ling der arbeidsvoorwaarden harer pilo ten en verzekert, dat wanneer de piloten het aan de directie overlaten, zij zich nimmer te beklagen zullen hebben. De le den van de Nederlandsche vereeniging van verkeersvliegers hebben echter na herhaalde besprekingen niet het min ste vertrouwen meer in een dergelijke toe zegging. Russische orders in Nederland. De N. V. Amsterdamscha Ghininefa- briek te Amsterdam ontving een opdracht voor levering van kinine naar de Sovjet- Unie voor een bedrag van f 4 millloen. Met de firma De Klop te Sliedrecht zijn onderhandelingen gaande vanwege de le vering van baggermachines ter waarde van f 320.000. Het wachten is nog slechts op de in het vooruitzicht gestelde staatsgarantie, om deze opdracht definitief af te sluiten. Departement van economische zaken en arbeid. Naar gemeld wordt, is binnenkort de benoeming te verwachten van den heer Ir G. Stevens, rijkslandbouwconsulent te Goes, tot hoofd van de af deeling cri siszaken aan bet departement van econo mische zaken en arbeid. Het Tweede Kamerlid Sneevliet. Mr Dr Benno J. Stokvis heeft bij het Gerechtshof namens den heer Sneevliet, die wegens opruiing door de rechtbank te Binnenland. Arbeidsconflict bij de K. L. M. De machtigingswet voor den landbouw. Bezuiniging op de Keuringsdiensten. Vergadering afd. Zeeland G. B. T. B. Buitenland. De vakvereenigingsgebouwen in Duitsch land bezet. De saneering der Belgische financien. Amsterdam is veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en die van dit von nis in hooger beroep is gegaan, een ver zoek tot invrijheidstelling ingediend. Het verzoek is o.m. gegrond op het feit dat de heer Sneevliet bij de op 26 April gehouden verkiezing tot lid van de Tweede Kamer is gekozen en zich nu gedrongen voelt zijn plichten als Kamerlid te ver vullen. De staking te IJmuiden. Door de moderne vakbeweging en de S. D. A. P. wordt een landelijke steun- actie georganiseerd met de bedoeling de Christelijke arbeiders te IJmuiden, die niet het stakingsbevel wenschen te volgen, het leven onmogelijk te maken en zoo murw te slaan, dat de roode vakbewe ging baar eischen kan doorvoeren. Het is niet onmogelijk, dat men onder allerlei valsche leuzen zal trachten ook bij Christelijke arbeiders steun te verkrijgen. Men zij dus gewaarschuwdl BEZUINIGING OP DE KEURINGS DIENSTEN. Ingediend is een nota van wijziging in het wetsontwerp wijziging en verhoo- ging van het vijfde hoofdstuk der rijks- begrooting voor het dienstjaar, 1933. Aan de toelichting wordt ontleend, dat de post voor het aandeel van het rijk in de kosten van de keuringsdiensten voor 1933 met f 350.000 verminderd is, zulks cp advies van de commissie-Welter, die voor haar advies als grondslag heeft ge nomen het desbetreffende rapport der commissie-Van Beresteyn. In dit rapport komt laatstgenoemde commissie tot de conclusie, dat op de uitvoering der wa renwet f 350.000 kan worden bezuinigd, hetgeen neerkomt op f175.000 ten laste van het rijk en f175.000 ten laste van de gemeenten, omdat rijk en gemeenten de lasten gezamenlijk dragen. De commissie-Weiter heeft geadviseerd alleen op de rijkskosten f350.000 te be zuinigen, hetgeen op een misverstand moet berusten. Zulk een bezuiniging zou niet kunnen worden bereikt, zonder de werking der warenwet ernstig te schaden. Het is daarom gewenscht, de bezuiniging op de rijksbijdragen te beperken tot f :175.000 overeenkomstig de oorspronke lijke bedoeling. Daartoe dient de desbe treffende post met f 175.000 te worden ver hoogd. De bezuiniging wordt gevonden door korting op de salarissen, door inkrimping van personeel van enkele te zwaar be zette diensten en door verlaging van het salarispeil. Daartoe wordt de algemeene maatregel van bestuur tot uitvoering van art. 13 der wet (voorwaarden voor de rijksbijdragen) gewijzigd. DE MACHTIGINGSWET VOOR DEN LANDBOUW. Méér artikelen hebben steun noodig. D© Minister van Economische Zaken en Arbeid, Mr P. J. Verschuur, en de minis ter van Financiën, Jhr Mr D. J. de Geer, hebben hun memorie van antwoord uit gebracht op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over bet ontwerp van wet tot verleening van bevoegdheden tot bet nemen van buitengewone maatrege len in bet belang van den Landbouw. Zij schrijven daarin o.m.: De ministers kunnen waardeeren, dat tegen de bevoegdheid der regeering om zelfstandig diep ingrijpende maatregelen te nemen, ernstige bezwaren rijzen uit een oogpunt van rechtszekerheid voor ons bedrijfsleven en ook in verband met bet parlementaire stelsel. Voor normale tijden zouden dan ook de beginselen van dit ontwerp verkeerd moeten heeten. Slechts de buitengewone omstandigheden nopen de regeering in dezen omvang bevoegdbeden te vragen. Niet tegen bet Nederlandsche bedrijfs leven richten zich de bepalingen van het ontwerp, doch zijn bedoeling is, dat be drijfsleven tegen groote en verrassende gevaren tijdig te kunnen beschermen. Ook voor de artikelen zuivel, varkens, varkensvleesch, tarwemeel en tarwebloem blijft een regeling, als aanvankelijk werd voorgesteld, noodig, gelijk sommige leden terecht opmerken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1