ezeeow tweede blad. ii VALSCHE VERDENKING RG keuring 3 Mei Uit de Provincie Blijkens bet voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot ver- WL van bevoegdheden tot het nemen Z buitengewone maatregelen in het be-, lane van den landbouw, betreurden ver scheidene leden ten zeerste, dat het aan vankelijke wetsontwerp, hetwelk ten doel DhH dg Kroon in vrijwel onbeperkte mate ■aachtigen de bijzondere maatregelen ■taffen in het belang van den land bouw pas den 24sten Maart j.l. by de Tweede Kamer was ingediend, tengevol- ge|waarvan het in dien vorm niet meer in [behandeling is genomen. jdekerke. 8 c.A. BOUWUIH ZIJKANTWEB feuilleton. ïdertrouwd: 21, jan Maxia Toth, 20 j, j(] ler, 24 j. jm. en Maatje n Katenberg, 31 j. jm Helena Tona de Muijnck m Witte, 30 j. jm, en an Sluis, 21 j, aan, z. v. Jan Duijru i Cornelia Braam; 15 v. Paulus MeliB en atharina Murre, 75 j,( voorwerpen. >ril 1933 zijn aan het te Goes onderstaande ronden aangegeven en e inlichtingen betref, rpen te bekomen: nes, een paar kinder- at, vier handschoenen a portemonnaie's met een jasje (colbert), colliers, een mondor- een zaag, een gummi- gels, een gymnastiek- m horlogeketting, twee een busje snijboonen n bankbiljet van flo' igmerken, twee hond- rriem, een Engelsche loofdpijntabletten, een boodschaptasch, een }jaal, een slinger van ingslot, een dubbeltje, nevaten, twee kinder- tje sinaasappelen. saxis van Politie, TS VAN COEHOORN. WEERBERICHT. >n avond van 2 Mei: ige wind uit Noorde- ïevelig tot zwaax be- jen regen, weinig ver ratuur. denmiddag 3 u.: igmorgen 10 u.: 752. iroor fietsers: ;in. VAN AANDAG 1 MEI 1933, Nr 179. LANDBOUW-MACHTIGINGSWET. Gunstige ontvangst in de Eerste Kamer. Daar zij evenwel overtuigd waren van de noodzakelijkheid van steun aan die bedrijven, zouden zij thans hun stem aan dit wetsontwerp niet onthouden, al ver klaarden zij uitdrukkelijk, dat het ont werp in zijn tegenwoordigen vorm hen in beginsel slechts ten deele bevredigde. Vele leden verklaarden, dat zij zich met dit wetsontwerp ten volle konden veree- nigen. Weliswaar wordt daarbij den met de zaken van den Landbouw belasten Mi nister een zeer verstrekkende volmacht gegeven, doch de leden, hier aan het woord, achtten zulks dringend noodza kelijk in het huidige abnormale tijdsbe stek, naar dien het der Regeering bij het ontbreken eener zoodanige machtiging onmogelijk zou zijn voldoende te rekenen met de sterk en snel wisselende omstan digheden, welke niet kunnen worden voor zien. Verscheidene leden betreurden, dat de Regeering bij de aanneming van dit wets ontwerp haar aanvankelijke voornemens niet ten uitvoer zal kunnen leggen, of al thans niet de plannen, gopperd in het door het lid der Tweede Kamer, den heer Kortenhorst c.s. ingediende amendement, waardoor ook de onderscheidene crisis- wetten beter met elkander in verband zouden zijn gebracht, en dus vruchtbaar der werking zouden hebben gehad. Èttelijke leden aarzelden hun stem aan dit wetsontwerp te geven, daar het niet zeker is, dat de tegenwoordige Minister van Economische Zaken en Arbeid ge durende het komende bewind met de uit voering der voorgestelde maatregelen zou worden belast. Hiertegen werd van andere zijde aan gevoerd, dat de meer bedoelde volmacht zal zijn verleend aan „den" met de zaken van den Landbouw belasten Minister. Het geldt hier een kwestie van vertrouwen, en men was gaarne bereid, gelet op de hui dige omstandigheid, dit vertrouwen te ge ven, ook al ging de bedoelde volmacht in vele opzichten verder dan die, in de jaren van den wereldoorlog aan de Regeering geschonken. J. C. BLAUPOT TEN Iddelburg zal op DAG 3 MEI 1933, .dags te half elf uur, stede „Nieuw-Erve" te woond door den heer 1AL Wz., om contant openbaar verboopen: irden, waarvan 1 met Melkkoeien, 2 2-jarig« Ii4~jarige Vaarzen, 2 id 4 maanden, Spring- hapen met lammeren, pen, Eenden. Menwagen, Driewiels- ichine (Cornicks), zoo ieuw, Hooihark, H001- ede, Wind-, Mangel- en tosmolen met stangen, gen, Watervat, Klaver- stokken, Kort- en Lang- kers- en Zoldergereed- 'aardewant, Hooi en ïetgeen verder zal wor- titeerd. ng. Geen muziek. Berg- fietsen. ■m. 8.30 uur. ikbaar. zenscht. JUWVEREENIGING- Is M. OELE J«- J der Is voornemens te 1 KOOP EN lag 13 Mei 1933' uur, ln de herberg te Oudelandei de Erven van den hee thans in gebrul reu Pzn. .033, irden rooven oogs dichtingen ten kant0 :arii. HET ONTWAPENINGSVOORSTEL MAC DONALD. 4 Een Nederlandsch amendement. De correspondent van de N. R. Crt. te Genève meldt: De Nederlandsche delegatie bij de ont wapeningsconferentie heeft een amende ment ingediend op dat gedeelte van het ontwerp-conventie van MacDonald, waar in cijfers worden voorgesteld voor het ge middeld dagelijksch aantal effectieven, dat de verschillende staten van het Euro- peesche vasteland onder de wapenen zul len mogen hebben. De Nederlandsche de legatie herinnert eraan, dat dit getal voor Nederland is bepaald op 25.000, terwijl alle andere staten 50.000 of meer man nen zullen mogen hebben. De Nederlandsche delegatie verklaart dat noch het cijfer van 25.000 voor de troepen in het moederland, noch het cij fer van 50.000 voor de overzeesche troe pen op zichzelf een bezwaar voor de de- vormen, mits deze in een rede- Vrij naar het Engelsch. 38) «Wat denk jij ervan, Arthur?" vroeg mijnheer Galloway. Arthur had een zeer besliste meening riff •?t. Se^eurde, maar die verkoos hij „„.„A te spreken. De ontmoeting met de >«jongena op hun verborgen post, non ?lls'1 en bij eenige avonden te vo- m de schemering door de kruisgan gen gingen de uitroepen dat ze het Ketch twivfoi aa* ^oudon zetten, lieten weinig mt a Wle schuldigen waren. Arthur daarom een zeer algemeen antwoord, ziin j ,n. schooljongens geweest denkje?" vroeg mijnheer Galloway, ka'n r ®een schooljongen meer ben, zei pos*tiefs zeffgen mijnheer", af TV vf£ "Gaunt weet er niets van gen bil! °ntmoet toei1 ik vanmor- Qnthiiifn andaan naar huis ging om ie ontbn en en hij; begon er direct over. Er gesticht ?-3 °Ck- eigmlÜk geen kwaad was nr if u' Jenkins niet gevallen en zich bezeerd had." lijke verhouding staan tot de cijfers van andere landen. De Nederlandsche delegatie stelt voor, een herziening van het cijfer, waarbij het cijfer van 25.000 als uitgangspunt zal worden genomen als maximum voor Ne derland en voor alle landen wier behoef ten even groot of kleiner dan die van Ne derland zijn. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Deze vereeniging hield Zaterdag j.l. on der voorzitterschap van den heer mr dr Mes, burgemeester van Heinkenszand, in het Schuttershof te Goes een algemeene vergadering. De secretaris, de heer A. de Lange te Goes, bracht het jaarverslag uit, waar aan wij ontleenen, dat de vereeniging, die op 1 Juli a.s. haar vijfjarig bestaan hoopt te vieren, een gezonde financieele positie heeft. Het verslag was dan ook in dank baren toon gesteld. Evenals in de voor afgegane boekjaren konden de toegezegde uitkeeringen regelmatig plaats hebben en kon er tevens behoorlijk worden gereser veerd. Aan 333 leden werd vergoeding voor ziekenhuisopname toegekend met een totaal aantal ligdagen van 5620. Te Kattendijke en Ellewoutsdijk wer den onder-af deelingen opgericht. Van het Bestuur van Sint Joanna te Goes kwam bericht in, dat het tarief derde klas voor de leden der vereeniging ook na 1 Sept. 1932 bepaald bleef op f 2,75 per dag. Het ledental der vereeniging steeg in 1932 van 12213 tot 17879, een toename dus van 5748. Het bestuur zou het zeer op prijs stellen, als het eerste lustrum der vereeniging kon worden gevierd met 20.000 leden, aan welk getal momenteel nog slechts 600 personen ontbreken. Ten slotte gaf de secretaris een over zicht van de percentages leden in de ver schillende gemeenten. In de gemeente waar het aantal leden het geringst is, is 4 pet. der ingezetenen lid der vereeni ging, terwijl het maximumpercentage 68 bedraagt. De penningmeester de heer J. H. Klooster te Ellewoutsdijk deed daarna re kening en verantwoording. Na toelichting werd de rekening goedgekeurd. Het batig saldo zijnde f 4792,48 werd in zijn geheel in de reserve gestort. De aftredende bestuursleden de heeren J. H. Klooster, A. M. Overhoff en Th. Wolse werden herkozen, terwijl in de vacature-D. W. Lindenbergh, die bedankt had werd gekozen de heer S. Balkenende te Wolfaartsdijk. Tot lid der controle commissie in de plaats van den heer J. de Kruijter, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de beer W. van Werkum te Heinkenszand. Besloten werd in 1933 te vergoeden: a. aan verpleegkosten maximaal f2,75 per dag, doch niet meer dan de verpleegprijs derde klas bedraagt in het ziekenhuis waarin men is opgenomen tot een maxi mum van f 137.50 per jaar en per ziekte geval, b. 75 pet. van alle bijkomende zie kenhuiskosten tot een maximum van f 40, c. bij opname in een barak voor besmette lijke ziekten een extra-uitkeering van f 0,75 per dag tot een maximum van f 15. Verder werdbesloten de leden reeds na één jaar lidmaatschap in aanmerking te doen komen voor vergoeding voor op name in een sanatorium (thans twee jaar). De begrooting voor 1933 werd vastge steld met een eindcijfer van f 38625. Naar aanleiding van enkele gemaakte opmerkingen werd besloten, dat het be stuur inlichtingen zal inwinnen omtrent de tarieven van enkele ziekenhuizen el ders, en zal trachten met H.H. chirurgen een overeenkomst te sluiten in het belang der leden. Hierna sluiting. 6 NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. De brandweer. Zater dagmiddag tegen half drie stonden de brandmeesters en brandweerlie'den met den commandant en verdere chefs opge steld op de Vischmarkt tegenover de brandweerkazerne toen aldaar de burge meester, de heer M. Fernhout, kennis „Een van jullie kan wel even bij; Jen kins aanloopen in den loop van den dag en hem verzekeren, dat we hem niet noo- dig hebben," zei mijnheer Galloway. „Ik weet, hoe gewenscht het is den geest rus tig te houden, als er eenig gevaar bestaa' voor hersenkoorts." En daarmee was het gesprek afgeloo- pen en werd de dagtaak aangevangen. Het was een ongewoon drukke dag, tot groot verdriet van Roland Yorke, die een onoverwinnelijken afkeer had van hard werken. Hij brak in klachten los, tegen Arthur, toen deze terug kwam van den morgendienst. „Zal ik je eens wat zeggen, Ghanning. Je had niet moeten beloven op drukke dagen het orgel te bespelen en Galloway moet wel niet goed bij zijn zinnen zijn geweest om je daar toestemming voor te geven. Kijk eens, wat een hoop werk er te doen is!" „Ik zal het verloren uur gauw genoeg inhalen," zei Arthur, zich klaar makend om vol ijver aan het werk te gaan. „Waar is mijnheer Galloway?" „Naar de bank," mopperde Roland. „En ik heb wel een half dozijn bezoeker.-" rr-~ hsd en bovendien moest ik al mijn senrijf- werk doen. Ik zou wel eens willen weten, wat Jenkins bezeten heeft om zijn hoofd aan gruzelemeenten to vallan." kwam maken mot dezen tak van gemeen tedienst. Nadat de commandant de heeren brandmeesters, inspecteur en andere ambtenaren had voorgesteld, inspecteer de de burgemeester de manschappen, om vervolgens de kazerne en het materiaal in oogenschouw te nemen. H'ierop is de brandweer met alle mate riaal uitgerukt naar de Loskade en heeft daar een groote oefening gehouden, waarbiji het aantal stralen tot twaalf is opgevoerd. Dat een motor een motor blijft en kip penkuren kan hebben, bleek toen die van de burgerijspuit af en toe weigerde. Intusschen bewijst dit boe goed een oefe ning is, men ziet dan gebreken, die men zoo spoedig mogelijk kan verhelpen. Bij terugkomst in de kazerne heeft de burgemeester allen toegesproken en er op gewezen, dat bij reeds in zijn vorige woonplaats veel over de Middelburgsche brandweer heeft gelezen en de ontwikke ling van deze modern geoutilleerde nieu we brandweer heeft gevolgd. Hij sprak zijn groote voldoening uit over de presta ties van dezen zoo nuttigen dienst. De commandant, de heer H. Bierman, heeft voor de woorden van den burge meester namens allen hartelijk dank ge bracht. Een boulevardloop. To gen Zaterdagmiddag had de Vlissingsche Athletiekvereen. Maraton een Boule vardloop over 3600 M. georganiseerd, waaraan alleen leden van den Zeeuw- schen Athletiek Bond konden deelnemen. Het ging voornamelijk om training voor den internationalen Boulevardloop op 15 Juli a.s. Het lag in de bedoeling tevens te trach ten het record, dat met 11 m. 6.6 sec. op naam van P. Hartman te Rotterdam staat, al was het dan maar onofficieel, te verbeteren. Dit is aan de 12 van de 14 ingeschre venen, die startten, niet mogen gelukken, want de Marathon-looper M. A. Bruin- ooge, die in klasse B. loopt, heeft den kortsten tijd gemaakt en dit was ditmaal 11 m. 20.7 sec. In deze klasse was de be kende clubgenoot van hem, G. van Sorge tweede. In klasse C was J. G. de Vin, ook van Marathon, eerste in 11 min. 21.5 sec.; twee G. van Opdorp van E. M. M. met 11 m. 37,4 sec.; drie G. v. d. Weel, Zee- landia met 11 min. 48 sec., vier was de E.M.M.-er A. Kambier, dus de 3 laatst genoemden allen Middelburgers. In hotel Britannia, waar het begin- en eindpunt was, heeft de voorzitter van Marathon, de heer D. W. Toussaint, met toepasselijke woorden de behaalde me dailles uitgereikt en tevens een paar prachtige Miss Blanche voetbal-albums, bestemd speciaal voor deelnemende leden van de Zeemacht. Kapelle. De onderafdeeling „Kapelle" van de vereeniging Ziekenhuisverpleging in Noord- en Zuid-Beveland kwam Vrij dagavond in algemeene ledenvergadering bijeen. De voorzitter heette alle leden welkom. Telde de afdeeling verleden jaar 1000 leden, thans bestaat ze uit 1728 leden, dus zijn er niet minder dan 728 nieuwe leden geboekt. In de ziekenhuizen werden uit de afdeeling opgenomen 29 personen. De penningmeester, de heer D. Ganse man, deed reekening en verantwoording over het gehouden beheer. Ontvangen was f 932,11, uitgegeven f 412,24, kassaldo f 519,87. De totale ontvangsten aan pre miebetaling bedroegen f 2966,95. Herkozen werden de aftredende be stuursleden D. Ganseman, A. J. van Lie ren en H. van den Hoek, in de plaats van den heer A. van de Have werd gekozen S. P. Groenleer. Aangewezen werd als lid van de con trolecommissie S. P. Groenleer in de plaats van A. Meeuse, aftredend. Besloten werd weer op dezelfde wijze als verleden jaar de aanvullende uitkee- ring toe te staan uit de plaatselijke kaa voor de verpleegden. In 1932 werd daar toe uitgekeerd tot een bedrag van f 93. lerseke. Gistermiddag had het 4-jarig dochtertje van den oesterkweeker v. d. Ehdt het ongeluk van de fiets te vallen en een arm te breken. Dr Klinkenberg verleende heelkundige hulp. Mijnheer Galloway kwam al heel gauw terug en ging zitten schrijven, iets heel ongewoons voor hem. Hij liet het schrij ven gewoonlijk aan zijn klerken over; al leen zijn particuliere correspondentie be handelde hij gewoonlijk zeif. Om één uur was het grootste deel van het werk klaar en Roland herwon daarmee een groot deel van zijn natuurlijke opgewektheid Hij ging als gewoonlijk naar huis om te eten. Arthur bleef liever op zijn post. Hij stuurde het meisje van de huisbewaar ster om een paar broodjes, die hij onder zijn werk opat. Hij had een zeer consciëntieuze natuur en vond het niet meer dan billijk om in geval van nood wat van zijn eigen tijd op te offeren in ruil voor de groote gunst, die mijnheer Gal loway hem had toegestaan. In een massa gezinnen, waar de jongens op school wa ren, at men om één uur, daar dat tijdstip den jongens het beste schikte, zoo ook bij de Channings en bdj Lady Augusta. „Ik begrijp niet, dat jij vrijwillig van je middagmaal afstand kunt doen!" zei Roland tegen Arthur, toen hij om twee uur terug kwam. „Ik zou het nooit in mijn 1 hoofd nalen' „Ik neb mijn middagmaal gehad", antwoordde Arthur. „Hoe nu?" vroeg Roland, de ooren spitsend. „Heeft Galloway gebraden eend De korfbalvereeniglng Volharding alhier speelde tegen Hansweert I. Uitslag 100 in het voordeel van Hansweert. Aagtekerke. Vrijdagavond is onder lei ding van den heer G. Mulder de muziek vereniging „Nut en Genoegen" wederom opgericht met aanvankelijk 12 leden. Colijnsplaat. Vrijdagavond hield de Ghr Hist. Kiesvereniging te dezer plaatse een vergadering om over het resultaat der ge houden verkiezing voor de Tweede Kamer na te praten. Ondanks drukke werkzaam heden waren veel leden opgekomen Na de opening hield de voorzitter een revue over de gehouden stemming. Het resultaat te Colijnsplaat was voor de Ghr. Hist. Unie zeer bevredigend. Zij be haalde ruim 35 pet. van het aantal stem men. Zoo hoog is het hier nog niet ge weest. Dat geeft reden tot grooten dank en hoop voor de toekomst. Wij zitten ech ter niet stil, maar zullen door krachtige actie, vooral door het verbreiden van ons beginsel, met onze talenten woekeren. Gelukkig mocht te dezer plaatse onze zus- ter-partij, de A. R., op hetzelfde peil zich handhaven. Over het geheel is in onze gemeente rechtscher gestemd dan voor heen. Het resultaat echter over het geheele land is niet bevredigend. De Ghr. Hist. Unie verloor een zetel, wellicht grooten- deels aan Nat. Herstel; de A. R. partij mocht twee zetels winnen, die zij echter grootendeels te danken heeft aan niet- partijgenooten. De versnippering zette zich voort. Verschuiving naar links is onmiskenbaar. Met een geringe rechtsche meerderheid en vele dissidenten is het moeilijk parlementair te regeeren. Dit is voor ons reden om straks meer dan ooit met gebed en goeden wil het nieuwe Ka binet bij te staan. Hierop leverde de heer Adr. Janse een referaat over het onderwerp: „Wie re geert?" Aan de hand van vele voorbeel den uit de Heilige Schrift toonde spreker ons duidelijk aan, hoe Israël talrijke don kere tijden heeft gekend, waarin de ken nis van God en het rekening houden met Zijn wil schier uitgeroeid scheen, maar hoe de Heere steeds Zijn gezanten en trouwe volk kracht verleend heeft. Na het donker brak toch steeds het licht weer door. God is Dezelfde gebleven. Ook wij gaan thans met vertrouwen de toekomst tegen. God regeert! Over beide onderwerpen volgde een ge animeerde bespreking. Wissenkerke. Loop der bevolking over de maand April 1933. Gevestigd: Anna de Rijder en kind uit Den Helder; Lambrecht Paulus van Halst bakkersknecht, uit Oostburg; Dirk Vroon land, arbeider, uit Noord-Amerika; Elisa beth Dodmond uit Kortgene; Cornelia Kramer uit Rotterdam; Leunt je Kramer uit Rotterdam. Vertrokken: Daniël Midavaine naar Middelburg, Seisweg R 158; Mirkje Mar tina Wisse naar Middelburg, Gasthuis; Leendert Marinus de Looff naar Kort gene, A 172 c; Cornelia Berthe van der Heijde naa Vrlissingen, Vrijdomweg 46; Jacob Flikweert naar Breskens, Lange- weg; Cornelis Marcus de Lange naar Vlis- singen, H. M. Wachtschip; Johanna Vis ser, naar 's-Gravenhage, Beeklaan 407; Abraham Jacobus Dourleijn naar Kou dekerks, D 125. POLDER WALCHEREN. Zaterdagmorgen had in het Polderhuis in de Abdij te Middelburg de voorjaars vergadering plaats van het Polderbestuur van Walcheren, onder voorzitterschap van den heer Mr H. F. Lantsheer. Aanwezig waren met den voorzitter 3 raden en 20 commissarissen. Afwezig waren de heeren P. Dumon Tak, raad en Mr J. A. Heijse, L. F. Groos- man, P. Wisse en A. Barentsen Sr, allen met kennisgeving. Van laatstgenoemde was tevens een schrijven ingekomen, dat zijn gezond heidstoestand hem noopt ontslag te ne men als commissaris van den Polder. De voorzitter bracht den heer Ba rentsen dank voor wat hij sedert 1925 voor den polder heeft gedaan en sprak de hoop uit, dat hij ook buiten het be- met doperwten uit een hotel voor je la ten komen? Dat hadden we thuis. Maar de erwten waren half gaar, de eend ver brand en de specerijen waren vergeten. Een zeldzaam sleoh't stel dienstboden hebben we en mama weet niet, hoe er verandering in te brengen. Heb je wer kelijk diie ante al heelemaal klaar, Ghan ning?" „Zooals je ziet. Je staat er gewoon van te kijken, wat je in een rustig uurtje niet allernaar klaar kunt krijgen!" „Is Galloway uit?" Arthur wees naar de deur van mijn heer Galloway's privékantoor om te zeg gen, dat hij binnen was. „Hij zit brieven te schrijven". „Werkelijk Channing, er is eigenlijk niets meer te doen", ging Roland voort, na een onderzoekenden blik over den les senaar geworpen te hebben. „Die huur contracten, die daar nog liggen, hebben we pas morgen noodig. Wie wil er nu nog beweren, dat we niet kunnen werken op dit kantoor?" Arthur lachte goedig en zei maar niets van de minieme hoeveelheid van dat werk, dat onder Rolands handen vandaan was gekomen. Na een poosje kwam mijnheer Gallo way de kamer binnen om een spoorboek je te raadplegen dat op een plank naast stuur staande, het werk van het Polder bestuur met belangstelling nog vele jaren zal mogen volgen. Het jaarverslag. Bij het jaarverslag maakte de heer v. d. Minne de opmerking, dat uit de resultaten der peilingen, z.i. moet gecon cludeerd worden, dat er nog heel wat geld voor voorziening van de oeververdedigin gen noodig zal zijn. De voorzitter kon mededeelen, dat volgens de rapporten van den ingenieur d« herstellingen in de eerstvolgende jaren n. g niet zoo groot zullen behoeven te zijn. Verschillende voorstellen. De vergadering nam de volgende voor stellen zonder discussie of h. s. aan: dat tot aankoop en ruiling van gronden ten behoeve van de verbetering van de Biggekerksche sprink; dat tot verkoop van gedeelten zijkanten weg aan de ge meente Biggekerke; dat tot verkoop van een gedeelte van een perceel onder Se- rooskerke aan de gemeente Domburg; dat tot herziening van de keur op de duinen en dat tot het leggen van een buis in de Beekhoeksprink door den West- dijk te Vrouwenpolder. Werken Zuidwatering. Bij het voorstel tot het verleenen van een crediet van f114.000 voor buitenge wone werken aan de Zuidwatering, gaf de heer Jeronimus in overweging het sluiten van een definitieve leening zoo kort mogelijk uit te stellen. De voorzitter zeide," dat dit met het voorstel zelve niets heeft te maken, omdat er nog geen voorstel voor een geld- leening bij is. Intusschen zijn reeds onder handelingen over een leening gaande en kan het Dag. Bestuur dezé voorloopig aangaan, om dan een ander voorstel in de Septembervergadering te doen. De heer Franse vestigde er nog eens weer de aandacht op, dat ook de Provin cie en het Rijk belang hebben bij een goede oeververdediging en het billijk zou zijn, dat ook zij er in bijdroegen. De voorzitter zeide, dat zeker reeds geprobeerd is iets op deze lichamen af te wentelen. Het moment voor nieuwe stappen in die'richting is evenwel z.i. nog niet gekomen. De Walchersche ingelanden zullen toch liever den polder niet calamiteus doen verklaren. De vergadering vereenigde zich z.h.s. met het voorstel. Verharding weg. Hetzelfde was het geval met het voor stel tot het verleenen eener bijdrage in de kosten van verharding van het Pau- luswegeling te Westkapelle. De salarisvoorstellen. Aan de orde kwam nu het voorstel om 3 pet. tijdelijke korting toe te passen op alle salarissen en loonen en wel voor het tijdvak 1 Mei 1933 tot 31 October 1934. De heer Van Doorn zeide het voor stel niet met onverdeelde instemming te hebben gelezen en niet in te zien, dat men hier op de loonen moet bezuinigen. Deze zijn niet hoog en het is van groot belang, dat de polder over goede ambte naren kan blijven beschikken. De heer K r ij g e r wees op de door de organisaties overgelegde staten, waaruit blijkt, dat de salarissen niet aan den hoogen kant zijn. Dit is voor hem echter niet het voornaamste, maar wel de waar deering voor het werk der ambtenaren, dat hij als aannemer gedurende 37 jaar heeft kunnen gadeslaan. Deze menschen staan dag en nacht gereed in het belang van den polder. De heer Portheine zeide, dat men nu niet spreekt over de grootte der sala rissen, maar over een tijdelijke korting. Het gaat om den nood der tijden, die dwingt tot tijdelijke maatregelen. Het geld moet worden opgebracht door de inge landen, die ook allen den nood der tijden gevoelen. Spr. keurde het goed, dat van allen een gelijk percentage wordt afge trokken. De heer Bosselaar beaamde ten volle de woorden, die over de werkkracht der ambtenaren zijn gesproken. Maar daarover gaat het niet, het gaat over de salarissen en dat is steeds een moeilijke en teere kwestie. Dankbaar is spr. voor het voorstel, al hoopte hij ook met allen, dat de economische toestand zich spoedig moge herstellen, al vreesde hij daarvoor. Jenkins lessenaar lag. In de hand had hij eenige dicht beschreven velletjes brief papier. Terwijl hij nog stond te zoeken, sloeg de kerkklok kwaxt voor drie. „Zoo laat kan het toch nog niet zijnl" riep de heer Galloway verschrikt uit, zijn horloge te voorschijn halend. „Zestien minuten voor drie en ik ga nog een kwar tier achter! Wat vliegt de tijd toch. Ik had allang te Hij beëindigde zijn zin niet, blijkbaar te veel verdiept in het spoorboekje. Met zijn gewone vrijmoedigheid trachtte Ro land zijn nieuwsgierigheid te bevredigen. „Waar gaat u heen, mijnheer?" „Is dat jou zaak, mijnheer Roland? Met praten komt dat contract niet klaar, mijnheer". „O, er is nog geen haast bij", antwoord de de onverbeterlijke Roland. Maar ver der zweeg hij toch en boog zich over zijn werk. De heer Galloway doopte zijn pen in de inkt en vulde iets uit het spoorboekje in zijn brief in, toen droogde hij het ge schrevene met vloeipapier af en vouwde den brief dicht. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5