Tuinbouw steding. VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. !7B risseling. EG Jige Jaarlijksche -AFBRAAKVEILING Ectieepsladingen, B Mei a. s.j I Dit kan echter niet verhinderen, dat de A.-R. partij met dankbaarheid op de ge houden stemming terugziet. Ongemeen :herpe aanvallen had zij den laatsten jd, met name van uiterst rechtsche zijde te verduren, zoo zelfs dat het meermalen iheen alsof er voor de S. G. P. slechts vijand is, die te vuur en te Zwaard treden moet worden: de Antirevolu- ionaire partij. Buitenland I President v e werbkamer van den I ÖaardeVa ansch6! pers' Hij ver" I ^ansche deskunï-Sheid--van de Ameri" Binnenland. Belangrijkste Nieuws. •selia 5—9 ct., p. chip), et. p. 10 stuka. 25 April. Ter Rotter- Warmoezierstr. 37—39 325.000 stuks eieren' f 1.50f 2.00, eendeie- hiemelkprijzen. ^centrale maakt bekend Ide van 30 April tot 13 V het taxegedeelte van kekocht op regeerings- verschillende soorten op 4%, 5 en 5K cent iet bedrag der afdracht iumptie gebrachte melk Idrie cent per liter. De Igeldt „af boerderij". DONDERDAG 27 APRIL 1933 INGSUITSLAGEN. correspondenten mede, |lag der Tweede Kamer- 1 woonplaats niet be daar wij die op andere dringend verzoeken onze lezers, om ons ben niet telefonisch te jtslag der verkiezingen, ■te zeggen, dat een ver- |en redactiebureau veel tent. Wij kunnen dus om te antwoorden op |om Inlichtingen naar Redactie. WEERBERICHT. avond van 27 April: be Zuidelijke tot Wes- tot zwaar bewolkt, ie regen, weinig ver latuur. ïenmiddag 3 u.: oiddag 3 u.: 762. bor fietsers: lin. - MIDDELBURG 5TRUVE te houden, de enorme hoeveel- ek Vrijdag precies |ll aan, komt vroeg, te kunnen bekijken lenkt U eens in boo iets gebeurd en ie materialen. Die I hebben stonden ver- OO koopen. [ORNICK ZOON. Noord-Bevelan- pu moeten bouwen tone gelegenheid U. 1MEESTER )ERS van Schor® te 3 uur in be' fldaar trachten besteden van de bestaande in van een nieuwe woning met hij rken. iekening zijn vana iar bij den Gemeente- \N KOE VERIN GE f 2.50 per stel. kil 1933. sster en Wethouder» ad: bwENHUIjZEN. taris SIMPE, l NV Uitgevers-Maatschappij Auctor et aergo-'têr exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. hijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Kamerverkiezingen bebooren nu tot et verleden en al kunnen we het poli- ieke slagveld nog niet in bijzonderheden iverzien, er zijn toch wel enkele punten aarop de aandacht kan worden geves- lgHet stemt ongetwijfeld tot groote blijd- dat de Antirevolutionaire partij uet een winst van twee zetels uit_ den Jtrijd te voorschijn kwam. De zetel die in H929 verloren ging is teruggewonnen en lovendien is het ook nog mogen geluk- :en een veertiende zetel te bemachtigen, jaze verwachtingen zijn wat dit betreft, overtroffen. Het aantal stemmen op de A.-R. lijst steeg sinds 1929 van 391.832 tot 499.888. Een aanwas dus van ruim 108 duizend stemmen. Hoe verblijdend dit op zichzelf ook mag ajn, hieruit volgt niet, dat de A.-R. partij nèrlijk zooveel sterker is geworden. Er ,as in eigen kring meer bezieling en 'eestdrift, dan we de laatste jaren ge jend waren, maar daarnaast staat het feit, dat er ongetwijfeld tal van buiten landers zijn geweest die op de A.-R ijst hebben gestemd om het groote ver- rouwen dat zij hebben in baren leider, Dr H. Colijn. Wanneer wij dit alles in het oog hou ten, dan is er alle reden tot tevreden- leid. De vreugde wordt echter getemperd als zien, dat wat gewoonlijk de rechter- e wordt genoemd, in het algemeen et vooruitging. De Ghr.-Hist. Unie zag lar stemcijfer terugloopen van 354.548 f 339.751, met het gevolg, dat een van tre zetels verloren ging, wat niet on- aarschijnlijk aan de actie van het Ver mel voor Nat. Herstel moet worden toe geschreven. En de R.-K. Staatspartij, hoe- rel zij haar stemcijfer nog een weinig rist op te voeren, moest twee van hare etels afstaan Een en ander zal, naar te vreezen staat, de vorming van een stevig parlementair .abinet niet ten goede komen. Aan de linkerzijde had mede een niet toelangrijke verschuiving plaats. De vrijheidsbond en de Vrijz. Dem. Bond 'erloren ieder één zetel, terwijl de S. D. R, die als naar gewoonte weer hoog 'an den toren had geblazen, zelfs met twee zetels achteruitging. Hiertegenover *.aat een belangrijke aanwas van de )mmunisten, die twee zetels wonnen, irwijl ook de Rev. Socialisten een zetel isten te bezetten. De Staatk. Gereformeerden, die hun hoop hadden gesteld op een geweldige hetze tegen Colijn en de A. R. Partij en op oen door niets getemperde afbrekende critiek op de crisismaatregelen, bleven gun drie zetels behouden. En daarnaast arden nog gekozen eenlingen, van Ghr. iw» bnie, de R. K.y Volkspartij en de attelanders, die uit den aard der zaak, oor het parlementaire leven van geen pteekenis zijn. Als we het geheel overzien, dan blijkt er nog heel wat moeilijkheden a e overwinnen, vóór de vorming; van Parle®entair Kabinet, dat in staat is Krachtige herstel-politiek te voeren, gelijk zal zijn. Intusschen. wij wagen ons niet aan cüiatieve beschouwingen hieromtrent. ,j V dankbaar voor den zegen, die dat s Partij schonk; dankbaar ook, nf Pjr'ben> die Gods Woord voor de ttunde verwerpen, niet de meerder- h hebben verkregen. past ons de bede, dat God isheid moge geven aan H. M. de Ko- iviseérÜf11 faj-en' die Haar hetoben te ichtirr ^ot bet nemen van ge- n, ft f® lssingen worden geroepen, •ekWet^l !t6n te n6men> die kunnen 1 volk waarachtig heil van land De besprekingen te Washington. m,inister-president Mac Roosevelt in d a!stcheid genomen I Mar. n ,Vereenigde Staten. I men van de'Vm h^tft °olc afsche'd geno- landek bLd.®> 8£?.ot.e kennis en de vèr- •tuk verder aoV Zljn een goed rtter tornen op den weg om mo gelijkheden voor latere overeenkomsten uit te werken. Ik heb mijn belofte gehou den en mij niet vastgelegd. Roosevelt en ik zijn even vrij als voorheen, maar ik begrijp de moeilijkheden van de Ameri- kaansche regeering en de Amerikaansche natie beter dan Vrijdag, toen ik hier aan gekomen ben. Wij hebben thans voeling gekregen en zijn besloten samen het onze bij te dragen óm de lasten der geheele wereld te verlichten. Roosevelt en Mac Donald leggen er in een gemeenschappelijke verklaring den nadruk op, dat de verhooging der prijzen van de producten een kernkwestie is. Een gelijktijdige actie op economisch en finan cieel gebied, de opheffing der handelsbe lemmeringen en de uitbreiding der cre- dietvoorziening door bemiddeling der cen trale bankinstellingen, is strikt noodza kelijk. Voor het herstel van het evenwicht der internationale valuta is het herstel van den internationalen gouden standaard noodig. Al deze kwesties zijn onderling af hankelijk. Mac Donald heeft tegenover persverte genwoordigers verklaard, dat geen over eenkomst is bereikt, waardoor de Ver- eenigde Staten betrokken zouden worden bij de gebeurtenissen in Europa. In de paar laatste dagen is meer bereikt, dan Roosevelt had durven hopen. Er zouden aanwijzingen voor bestaan, dat "Mac Donald en Herriot een uitstel zouden hebben bereikt van den midden Juni vervallenden termijn der oorlogs schulden en dat Roosevelt het Congres een bijzondere volmacht zal verzoeken tot regeling dezer aangelegenheid. agitators gearresteerd en nieuwe arres taties worden verwacht. Tusschen nationalistische en commu nistische studenten worden bijna dage lijks gevechten geleverd. Thans heeft een afdeeling van de agra rische partij, de grootste politieke partij in Burgarije, getracht zich bij deze so- cialistisch-communistische partij aan te sluiten, teneinde aldus haar invloed te vergrooten. De regeering heeft besloten krachtig op te treden en aan de communistische agi tatie paal en perk te stellen. DuHschnationale ontstemming over het optreden der nationaalsocialisten. Van Duitsch-Nationale zijde wordt me degedeeld, dat bij de Duitsch-Nationale leiding een steeds groeiend aantal protes ten en bezwaren binnenkomt tegen wille keurige en onkameraadschappelijke han delingen door nationaal-socialistische in stanties tegen Duitsch-Nationale ambte naren, rechters, onderwijzers en leeraren, jeugdorganisaties en andere instanties. Beantwoording van elk geval afzonder lijk is door het groote aantal van deze Idachten niet mogelijk. Daarom wordt langs dezen weg medegedeeld, dat tus schen Dr Hugenberg eenerzijds en den Rijkskanselier alsmede den Pruisischen minister-president anderzijds, onderhan delingen gaande zijn, die ten doel hebben ook op bet gebied der politieke praktijk de gelijkgerechtigdheid te waarborgen van elk lid der Duitsch-Nationale beweging. legenheid ook de vroegere politiepresi- dent van Frankfort, Steinberg, gearres teerd. In de haven van Tarento heeft een ontploffing plaats gehad op de onderzee boot van de Italiaansche marine Ser- pento. Een arbeider werd gedood, zeven werden gewond. In een groote stijf self abriek te Baas rode, bij Dendermonde, heeft zich een ge weldige ontploffing voorgedaan, ten ge volge waarvan het dak van het gebouw en de machines werden vernield. Twee arbeiders werden gedood en verscheidene anderen zoo ernstig verbrand, dat men voor hun leven vreest. De stoffelijke scha de wordt op ruim 3 millioen francs ge raamd. Het Pruisische Ministerie voor Eco nomische Zaken en Arbeid wijst er op, dat Maandag 1 Mei de winkels, evenals op Zondagen, gesloten moeten zijn. Slechts de zaken, die ook anders op Zondag open zijn, zullen geopend mogen zijn. Naar het bondsbureau van de Stahl- helm bekendmaakt, heeft de eerste bondsleider, rijksminister Franz Seldte, den tweeden bondsleider, luit.-kolonel Düsterberg, van zijn functies ontheven, Seldte heeft alleen de leiding op zich genomen. De politie te Hamburg heeft gister avond opnieuw een groote geheime com munistische drukkerij ontdekt. Men vond 30.000 pamfletten, die bestemd waren om op den lsten Mei verspreid te worden. Er zijn negen menschen gearresteerd. Ingezonden mededeelingen. De Rijkskanselier en de Evangelische Kerk. Met 't oog op de gebeurtenissen in Mecklenburg en de pogingen om een Al- gemeene Evangelisch Duitsche Kerk te vormen, heeft de rijkskanselier den Wehrkreispredikant Mueller als zijn ver trouwensman aangewezen. Da Mueller beeft nu een oproeping ge publiceerd, waarin het heet: „De Duitsche Christenen willen een Evangelisch Duit sche Rijkskerk; de kerkregeeringen willen eveneens een groote Evangelische Kerk van Duitsche nationaliteit; deze kerk moet nu worden gebouwd. Het is de wil van den rijkskanselier, dat de Evangeli sche Christenheid het groote werk begint vol Godsvertrouwen en in samenwerking met het Rijk dien arbeid voleindige. In naam van den rijkskanselier roep ik alle deelnemers tot een eerlijken arbeid in sa menwerking op". Venetië's nieuwe brug geopend. Dinsdagochtend is in aanwezigheid van den kroonprins van Italië de nieuwe op bijzonder verlangen van Mussolini aangelegde, 4000 M. lange en 20 M. bree- de straatweg in gebruik gesteld, welke Venetië met het vaste land verbindt en daardoor ook een direct automobiel- en tramverkeer naar Venetië mogelijk maakt. Er is een brug gebouwd, welke uit 276 bogen bestaat en waaraan sinds 1930 4600 arbeiders hebben gewerkt. Een enorme auto-garage is nog in aan bouw. Deze zal plaats bieden voor wel 2000 auto's en dus de grootste garage zijn, welke in Europa bestaat. De onrust in Oostenrijk. Behalve de huiszoeking in bet sociaal democratische arbeiderstebuis te Weenen waar een groote hoeveelheid wapenen en munitie gevonden werd, beeft de politie nu ook het secretariaat der arbeiders- sport vereenigingen verzegeld en het ver dere werkzaamheid ontzegd. Bij gelegenheid van een leidersbijeen komst van den Duitsch-Oostenrijkschen Heimatschutz in Linz verklaarden 32 plaatselijke groepsleiders van den tot dus verre tot Starhemberg behoorende Op- per-Oostenrijkschen Heimatschutz, geza menlijk te willen overgaan naar den Duitsch-Oostenrijkschen Heimatschutz, d. w. z. zich onder de leiding te plaatsen van Hitier. De roode agitatie in Bulgarije. Teneinde den communistischen invloed in het land uit te roeien, heeft de Bul- gaarsche regeering besloten 29 socialisti sche leden van het parlement uit hun lid maatschap te ontheffen. De autoriteiten beschouwen de socia listische partij namelijk als een verkapte communistische partij en de regeering heeft verklaard, dat zij, indien noodig, de arbeiderspartij buiten de wet zal stel len. In de scholen en barakken heeft men communistische agitatie ontdekt en revo lutionaire geschriften in beslag genomen. Reeds is een aantal communistische De nieuwe hulpmaatregelen voor den Duitschen landbouw. De Duitsche regeering heeft in de Dinsdag gehouden Kabinetszitting op voorstel van Rijksminister Dr Hugenberg besloten de volgende hulpmaatregelen uit te vaardi gen ten behoeve van den landbouw. Het betreft: 1. Een wetsontwerp strekkende tot ver laging der rechten op de vee- en vleesch- markten en tot unificeering van de notee ringen op deze markten en de machtiging voor bet Rijk in het geheele Rijk ver plichtend koopsluitbriefjes in te voeren; 2. een wetsontwerp betreffende den verbouw van druiven, groenten en hop; 3. nieuwe maatregelen te nemen tot executorialen verkoop van perceelen grond De vliegende President. Roosevelt zal de eerste vliegende pre sident der Vereenigde Staten worden. Reuter verneemt uit militaire luchtvaart kringen, dat een groot drie-motorig vlieg tuig op het oogenblik wordt verbouwd en uitgerust voor het persoonlijk gebruik van den president. Dit vliegtuig zal plaats bieden aan ze ven personen waaronder twee piloten en er zal een speciale afdeeling voor het per soneel in zijn, alsmede een bergplaats voor kleedingstukken, terwijl bet tevens voorzien zal zijn van een draadlooze ont vang- en zend-installatie, zoodat de presi dent ook gedurende zijn vliegtochten in onafgebroken verbinding kan blijven met zijn ambtenaren. De motoren hebben reeds proef ge draaid, zoodat het vliegtuig spoedig in gebruik zal kunnen worden genomen. De aardbeving op Kos. D'e hevige aardbeving, die het eiland Kos in de Aegeïsche zee heeft geteisterd, beeft meer slachtoffers geëischt dan tot dusver officieel werd medegedeeld. Volgens de laatste berichten zijn 119 dooden uit de puinhoopen der verwoeste huizen en gebouwen te voorschijn ge baald. Het aantal gewonden bedraagt reeds meer dan 600 en men verwacht, dat dit nog verder stijgen zal. Korte Berichten. Onder de inwoners van het district Olpe, in Sauerland, is den laatsten tijd ten gevolge van bet uitbreken van vijf groote branden groote opwinding ont staan. Sedert Goeden Vrijdag zijn twee dubbele woonhuizen, een woonhuis en een opslagplaats voor veevoeder afge brand. Gisteren is de groote zagerij van Sondermann met alle machines en hout voorraden een prooi der vlammen gewor den. Men houdt ernstig rekening met brandstichting. Onder verdenking steekpenningen in ontvangst te hebben genomen van bet Zentralverband der Deutschen Staats- bürger Juedischen Glaubens, zijn eenigen tijd geleden in hechtenis genomen Krimi- nalrat Muendel, van het politiepresidium van Frankfurt, en de advocaat dr Marx, de leider van het Zentralverband. Woens dag is in verband met deze zelfde aange- Crisis-maatregelen voor veehouders en zuivelbedrijf. Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivel- bond (F.N.Z.) heeft zich met een adres tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid gewend, waarin het tot de volgende conclusies komt: a. dat er in de Crisis-Zuivelwet nimmer eenige zekerheid voor het bereiken van een bepaalden richtprijs der melk heeft gelegen, daar deze afhankelijk is van den grondpijs der melk en deze weer afhangt van den buitenlandschen prijs der pro ducten; b. dat de Crisis-Zuivelwet, waarin het mengen van boter en margarine wordt voorgeschreven, geen uitkomst biedt voor de moeilijkheden, waarin onze veehou derij zich thans bevindt; integendeel, het hooge mengpercentage, waartoe men is moeten overgaan, heeft groote schade voor het veehoudersbedrijf, nu en in de toekomst, veroorzaakt, doordat wij hier mede ons boterafzetgebied in het binnen land vernietigen; c. dat het beperken der margarinepro ductie voor binnenlandsch gebruik dient vóór te gaan bij een gedwongen inkrim ping van den melkveestapel, omdat de margarine slechts een aanvullend pro duct is, uit buitenlandsche grondstoffen vervaardigd en de beteekenis dezer in dustrie en de aanverwante bedrijven in de verste verte niet opweegt tegen het belang, dat tienduizenden veehouders bij een goed afzetgebied hunner boter in het binnenland hebben; d. dat een verlaging der boter- en mar garineprijzen zeer gewenscht is en een vereenvoudiging van het heffing- en toe slagstelsel volgens de Crisis-Zuivelwet ernstig overweging verdient. Adressant verzoekt, deze punten in een buitengewone audiëntie met den minister te mogen bespreken. Nederl. Christen-Vrouwenbond. Dë Nederlandsche Christen-Vrouwen- bond, voorzitster mevrouw M. M. Have- laar-van Beeck Galkoen, zal 17 en 18 Mei a.s. te Wageningen zijn 14e algemeene vergadering houden. De eerste dag zal de huishoudelijko vergadering plaats vinden van hoofdbe stuur en stemgerechtigde afgevaardigden van de afdeelingen. De tweede dag zal geopend worden met een wijdingswoord van de voorzitster, waarna eenige ver slagen zullen worden uitgebracht. Den avond van den eersten dag heeft de begroeting van de leden onderling plaats in Hotel Junushoff. Deze avond wordt den bond aangeboden door de ont vangende afdeeling Wageningen. Op ver zoek van het hoofdbestuur zal deze avond een sober karakter dragen. Na een gemeenschappelijk noenmaal zal in de middagvergadering van den tweeden dag mr A. de Graaf uit Zeist spreken over: De verantwoordelijkheid van de ouders voor de lectuur van hun kinderen bij het gevaar van de uitleen bibliotheken. Binnenland. De uitslag der verkiezingen. Sterke groei bij Anti-Revolutionairen en Commu nisten. Zetelverlies bij Roomsch-Ka- tholieken, Chr.-Historischen, Vrijheids bond en Vrijz.-Democraten. Buitenland. Roode agitatie in Bulgarije. Mac Donald over de besprekingen te Washington. Hitier wil één algemeene Evangelische Duitsche Kerk. De steun aan den Duitschen landbouw. Mevrouw M. Baronesse van Heerostra- van Oosterzee, echtgenoote van den Com missaris der Koningin in Gelderland, lid van den Bond, zal vervolgens bet woord voeren, waarna de voorzitster de verga dering zal sluiten. De herkomst van waren. Op de volgende vragen van den heer Weitkamp: 1. Is het juist, dat, naar de bladen melden, de Duitsche staatssecretaris von Rohr van het rijksdepartement van land bouw de publicatie heeft aangekondigd van een verordening, waardoor de win kels worden verplicht door bordjes met de woorden „Duitsche waren" of „buiten landsche waren", den oorsprong hunner producten aan te geven? 2. Zoo ja, is dem de minister bereid om ook voor ons land in denzelfden geest te handelen, opdat ook ons publiek wete wien het met zijn nering begunstigt? beeft de minister van oeconomische za ken en arbeid, het volgende geantwoord: 1. Blijkens dagbladberiehten heeft de Duitsche staatssecretaris von Rohr van het rijksministerie van landbouw in een te München gehouden rede de wensche- lijkheid betoogd van een verordening, waarbij winkeliers verplicht worden door opschriften „Duitsche waren" en „buiten landsche waren" den oorsprong der door hen ten verkoop aangeboden producten aan te duiden. Hij heeft daaraan toege voegd, dat een dergelijke maatregel „viel- leicht" in aanmerking komt. 2. Voor het treffen van een maatregel in dien zelfden geest voor ons land kan ondergeteekende voorshands geen aanlei ding vinden. Het Indische tekort. Het „Bat. Nieuwsblad" meldt, dat de hegrootingscommissie uit de salarisher ziening in 1934 een bate van f 12.000.000 verwacht, welk bedrag, indien de salaris herziening niet doorgaat, moet worden gevonden door salariskorting of anders zins. In een brief van de hegrootingscom missie over de vooruitzichten voor 1934, gezonden aan de hoofden van departe menten, wordt gezegd: Bij het ongedekt laten van het bedrag der schuldaflossing resteert een tekort van rond f 70 millioen, waarvan f 55 mil lioen door nieuwe bezuinigingen moet worden gevonden, terwijl het restant al leen kan worden gedekt door conversie van schuld of andere maatregelen ten aanzien van de rentepost. Notariaat. Benoemd tot notaris te Zwijndrecht H J. v. d. Vlerk, candidaat-notaris te Pa- pendrecht. Muiters voor den Zeekrijgsraad. Hiet „Bat. Nieuwsblad" meldt, dat waarschijnlijk in September a.s. de eer ste zaken betreffende de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" door den Zeekrijgsraad zullen worden behan deld. Het is mogelijk dat de Zeekrijgs raad daarvoor naar Batavia komt. (Aneta.) UITSLAG VAN DE VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. De volgende aantallen stemmen wer den uitgebracht: 1933 1929 Anti Rev. Partij 499888 391832 Chr. Hist. Unie 339751 354548 R. K. Staatspartij 1037325 1001589 Staatk. Geref. Partij 93222 76709 Lib. Staatsp. „De V.B." 258798 249105 Vrtfz. Dem. Bond 188870 208979 S. D. A. P. 798669 804714 Alg. Dem. Unie (waarin opgenomen Midd. partij v. Stad en Land) 14548 39955 Commun. Partij (Lijsten De Visser en Wijn koop) 118222 67541 Herv. Geref. St.partij 33813 35931 Nat. B.-, T.- en M.-partij waarin opgen. Plattelb. 47659 34805 R. K. Volkspartij 40792 23804 Rev. Soc. Partij 48381 21812 Chr. Dem. Unie 87793 12780 Verb. v. Nationalisten 645a

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1