Het Vrouwenhoekje Dammen Rijden met een motorrijtuig, tonder dat 't voorzien is van één of meer platen ver meldende fabriek, fabrieksnummer enz., en zonder dat het rijtuig is voorzien van een nauwkeurig werkend stuurtoestei J. R. te Westkapelle f 5 b. s. 5 d. h. en f 15 b. s. 15 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder ach terlicht en zonder dat nummer met letter was verlicht: J. H. v. d. V. te Vlissingen f2 b. s. 2 d. h. en fl b. s. l d. h.; M. K. te Biggekerke f2 b. s. 2 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht: H. L. H. te Vlissingen f0.50 b. s. 1 d. h.; J. A. v. d. H. te Middelburg f5 b. s. 5 d. h. Met een rijwiel over een weg rijden op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: L. de S. te Serooskerke f 3 b. s. 3 d. h. Straatschenderij: B. v. B. te Arnemui- den f5 b. s. 5 d. h. Dronkenschap: L. L. te Wesermünde (D.) f10 b. s. 10 d. h.; M. v. d. D. te Vlissingen f 15 b. s. 15 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn vee laten loopen in een tuin: P. J. B. te O.- en W.-Souburg f 15 b. s. 5 d. h. Zich met een schietgeweer in het veld bevinden: W. de V. te Middelburg f 2 b. s. 2 d. h., verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer; schatting van de waarde daarvan op f 14; bepaling, dat, indien het geweer niet wordt uitge leverd of de geschatte waarde niet wordt betaald, deze niet-uitlevering dan wel niet-betaling wordt vervangen door 2 d. h.; J. de V. te Middelburg f25 b. s. 10 d. h., verbeurdverklaring van het niet- inbeslaggenomen geweer; schatting van de waarde daarvan op f50; bepaling, dat de niet-uitlevering van het geweer dan wel de niet-betaling van de geschatte waarde daarvan, wordt vervangen door 20 d. h. Als houder van een hondenkar, die doen gebruiken anders dan met inachtneming van de voorschriften omtrent de maat der honden: H. C. te O.- en W.-Souburg f5 b. s. 5 d. h. Overtr. Leerplichtwet: A. V. te Koude- kerke f10 b. s. 10 d. h. Overtreding Arbeidswet: C. V. te Mid delburg f 10 b. s. 10 d. h.; H. V. te Arne- muiden f 10 b. s. 10 d. h. Overtreding Warenwet: L. J. te Vlis singen, f 10 b. s. 10 d. h.; P. W. te Mid delburg f5 b. s. 5 d. h. In een tramrijtuig zich met brandende tabak bevinden (rooken): P. S. te Middel burg f5 b. s. 5 d. h. Met een voertuig op den tramweg ver blijven wanneer een trein in aantocht is: M. K. te Vlissingen fl b. s. 1 d. h.; P. A. B. te Middelburg Vrijspraak. Schelpdieren rapen aan den voet der zeedijk: J. de W. te O.- en W.-Souburg f 0.50 b. s. 1 d. h.; J. J. W. te O.- en W.- Souburg f0.50 b. s. 1 d. h.; J. v. B. te Arnemuiden f5 b. s. 5 d. h.; P. C. M. te Vlissingen fl b. s. 1 d. h.; D. D. L. te O.- en W.-Souburg f 0.50 b. s. 1 d. h. Overtreding reglement op de wegen en voetpaden: J. M. v. d. B. te Vlissingen f 15 b. s. 5 d. h.; J. M. v. d. B. te Vlis singen f 1 b. s. 1 d. h.; P. K. te Koude- kerke f5 b. s. 5 d. h.; J. P. te N.- en St.- Joosland f10 b. s. 5 d. h. In de Zeeuwsche stroomen, terwijl men niet is de rechthebbende op een plaats in uitsluitend gebruik gegeven, visscherij uitoefenen: H. W. B. te Breskens f5 b. s. 5 d. h. Te Middelburg op de straat een paard aan een persoon beneden 16 jaar ter ge leiding toevertrouwen: M. F. te Hans- weert fl b. s. 1 d. h. Te Middelburg zonder vergunning op straat een openbare vermakelijkheid ge ven: A. ten B. te 's-Gravenhage f3 b. s. 3 d. h. Overtreding Ventverbod: C. F. te Mid delburg f5 b. s. 5 d. h.; P. V. te Mid delburg f5 b. s. 5 d. h.; M. v. d. R., gedomicilieerd te Utrecht f3 b. s. 3 d. h.; Ja. v. E., huisvrouw van A. M., reizende f3 b. s. 3 d. h.;.Ma. H. huisvrouw van P. J. K., verblijvende te Middelburg f3 b. s. 3 d. h. In de gemeente Serooskerke een onbe dekt scherp voorwerp vervoeren: J. M. te Serooskerke f5 b. s. 5 d. h. EEN MANUSJE VAN ALLES. Daar houdt een handwagen voor uw deur stil! Zwaar beladen is hij niet. Wat zwarte "eengrond, eenige lange stokken, een stapeltje ledige bloempotten van uit- eenloopende grootte en wat graszoden, zie daar de geheele inventaris. Nu komt het begeleidend verschijnsel van deze affaire recht op uw voordeur af en neemt, na ge beld te hebben, een afwachtende houding aan. Heel aanlokkelijk ziet de zwarte grond er uit en uw Clivia staat in zoo'n kleinen pot, reeds lang was uw voornemen haar te brengen naar uw bloemist. Maar waar om zoudt u er eigenlijk verder mee loo pen en langer mee wachten dan noodig is? De vakman aan huis, 't kan al niet gemakkelijker. En zoo wordt dan de deur ontsloten, en zoo begint dan de „vakman" zijn operatie. ,,'t Is hoog tijd mevrouw, dat die plant eens verpot wordt", luidt zijn oordeel, „ze had het arm hoor. Maar nu moet u vooral voor goede voeding zorgen. Kijk eens, hier heb ik 'n pakketje kunstmest, daar groeien ze van als kool. Mag ik er u een verkoo- pen mevrouw en hoe is 't met uw andere kamerplanten?" Het pakje wordt gekocht en alle kamer planten worden verpot in die heerlijke, vette, donkere aarde. En nu is de kunst bewerking uitgevoerd en zal er afgerekend worden. Maar daar is uw bloemist nog niet aan toe, hij is ook tuinman ziet u! En wil prima graszoodjes leveren. En hij heeft verstand van vrucbtboomen. Of ze al gesnoeid zijn informeert bij met groote De spreeuwenplaag voor de fruittelers. In de Kringvergadering der Geldersch- Overijselsehe Maatschappij van Land bouw, den 27sten Maart 1933 te Tiel ge houden, heeft de schade, die door spreeu wen in de fruitstreken wordt aangericht, een punt van langdurige besprekingen uitgemaakt. Het feit, dat deze vogelsoort door de wet beschermd is, deed de vergadering besluiten een verzoek te richten tot den Minister van Economische Zaken en Ar beid om op korten termijn middelen te beramen ter beteugeling dezer schade. Wil men echter hiervan resultaat ver wachten, dan moeten de fruittelers zelve ook toonen, geen middel onbeproefd te laten, om de schade, door deze vog, ls aan0ericht, b.nnen zekere grenzen te hou- uen. Zij moeten zich wenden tot de heeren Burgemeesters hunner woonplaats n met het verzoede schietvergunnlng tijd g te willen afgeven en hiermede niet te wach ten, totdat het fruit begint te rij; en. Maar vooral moeten ze zorgvuldig erop letten, of er ook spreeuwen onder de daken der huizen en schuren nestelen en uit deze nesten geregeld de eieren vernietigen. Door tal van fruittelers wordt dit verzuimd doch door op deze wijze het aantal zoo genaamde huis-spreeuwen in te krimpen, kan men vooral in den beginne de schade enorm beperken. De meest mo~elijke medewerking van de fruittelers zelve is beslist een ver- eischte voor het bereiken van eenig re sultaat bij de Regeering. Nog steeds misère met de kuikens. Ondanks al mijn waarschuwingen re gent het finaal dagelijks brieven van men- schen, die al hun kuikens verliezen. Ik geloof dat we de lezers geen betere dienst kunnen doen dan in dezen tijd telkens weer te waarschuwen. Ik weet door jaren lange ervaring hoe het met de lezers gaat. Zij vinden een artikel over een of ander pluimvee-onderwerp interessantlezen het en de krant gaat den weg op van alle kranten. Dan op een gegeven oogenblik treedt plotseling een ziekte op of een of andere voedingsvraag, men herinnert zich dat men er wat over gelezen heeft, men zou het graag nog eens precies weer willen lezen, maar de krant is weg en men zit in de narigheid en weet geen raad. Zoo ook nu weer met de kuikensterfte, zoolang alles goed gaat is er geen nood, maar zoodra de diertjes bij honderden dood gaan is de eerste vraag: Kan ik van mijn leveranciers schadevergoeding eischen?" Mijn antwoord is: „Te eischen valt er niets, men kan het vragen, maar honderd tegen één dat men nul op het request krijgt." Lees nu even dezen brief als een type dat ik dagelijks onder oogen krijg: „Van de Rijksserum inrichting kreeg ik bericht dat mijn kuiken# aan Pullorum belangstelling. En ondanks uw aanvanke- lijk tegenspartelen is hij doorgedrongen in uw plantenheiligdom en laat daar zijn licht schijnen, een helder, stralend licht! Met het gevolg, dat er eon accoord ge maakt wordt. Voor zóóveel «al uw tuin worden opgeknapt, alle werk zal van middag geschieden I Ln als dan de groote middag aanbreekt, verschijnt weer de handwagen, maar nu beiaden met stapels graszoden en tuinge reedschap. En twee mannen gereed voor den strijd treden den tuin bir.ion. Eu gaal het beginnen, nu wordt het groote .schoon maak! Verwonderlijk snel schrijdt het pro ces voort. De klimop is al ontmanteld, de struiken worden onder het mes genomen, van de rozen blijft niet veel over, ue vrucbtboomen worden uitgekleed en zware takkenbossen worden op den hand wagen geladen. 't Knapt heusch wel op. 't Is al veel ruimer in den tuin. Eu wordt er wat ge spit en dan komen de graszoden die teeke- ning geven aan het geheel. En eer de schemer valt is de tuinman verdwenen. De tuinman. Zouden we het woord maar weer niet tussclien aanhalingstee- kens zetten? Want nu gaan we eens ern stige controle uitoefenen over ai wat hier geschied is. Allereerst over de behandeling uwer kamerplanten en dan over de verzorging van uw tuin. En dan blijkt het volgende: Uw kamerplanten zijn verpot met veen grond, zwart maar zonder eenige voeding. En niets is er aan toegevoegd om het den plantenwortels aangenaam te maken. De kunstmest is van ongecontroleerde samen stelling: wees héél voorzichtig hiermee, anders zoudt u aan de planten groote schade kunnen doen. Het aandrukken van de aarde in de potten is zonder oordeel ge daan, want al uw kamerplanten zijn over één kam geschoren en 't zou een wonder zijn als er één bij was die de moeite be loonde met een behoorlijken groei. En de tuin? Daar is het ai even erg mee. Snoeien en snijden is lang niet het zelfde en hier is gesneden maar niet ge snoeid. Spitten en omkeeren is niet het zelfde en hier is omgekeerd maar niet ge spit. En de afwerking met graszoden is erbarmelijk. En alles te zamen is 't veel te duur. Wat is er nu ook te wachten van een „vakman" die zes maanden per jaar steenkolen uitvent en drie maanden „in het fruit zit" en ook nog drie maanden bloemist speelt? Liefhebbers, kijkt toch uit aan wien u de behartiging van uw tuin- en kamer planten toevertrouwt!, aldus het weekblad van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. gestorven zijn. Ik had ze betrokken van de boerderijte B. Kan ik nu schadevergoeding vragen en zoo ja, op welke wijze. Of de leverancier aangeslo ten is bij de V.B.N. weet ik niet. Hoe te handelen als ik een nieuw toom kuikens in dat bok doe. De sterfte gaat nog steeds door, op het oogenblik is al 45 procent dood. Is deze ziekte nu ook nog te bestrij den als men er dadelijk een dierenarts bij haalt? Ik had bij 'n dierenaxts twee kui kens laten onderzoeken en het antwoord was: „Eu, het ziet er nog zoo slecht niet uit!" Mbn vraag of er geen besmetting in het spel was werd beantwoord met: „neen, ik zal een drankje meegeven om in bet drinkwater te doen en als liet niet wil kom dan maar terug." Ik geloof nu ech ter, dat dit drankje beter voor mijn vee arts helpt dan voor mijn kuikens." Deze brief zit eigenlijk vol misverstan den en zoolang die blijven heerschen zal men niet uit de misère komen. Het slacht offer spreekt van aansluiting van de boer derij bij de V.B.N., doch daar schiet hij niets mee op. De V.B.N. is een Veieeni- ging van Broederijen en deze zal haar le den wel niet kunnen dwingen tot schade loosstelling, ook al om de eenvoudige re den, dat achteraf heel moeilijk uit te ma ken is waar de schuld ligt. Zoekt men zijn kuikenleverancier bij de leden der L.G.P.B., de landelijk georganiseerde Pul- lorumoestrijding, dan weet men dat men te doen heeft met bedrijven waar al hel mogelijke gedaan wordt om de pullorum te bestrijden. Deze commissie laat echter de broedinrichtingen thans niet meer tot haar leuen toe en volgens de gepubliceer de notulen van haar laatst gehouden be stuursvergadering om de volgende rede nen: Uit de veeljarige praktijk, die de com missie thans achter den rug heeft is ge bleken, dat de bestrijding, zooals die thans gevoerd wordt, bevredigende resul taten geeft van de fokbedrijven, waarvan het ei0en materiaal gefokt wordt onder goede selectie en hygiënische omstandig heden. Voor de broederijen zijn de resultaten minder gunstig en zou volgens de weten schappelijke leden der commissie bij de leveranciers der eieren minstens twee maal per seizoen onderzocht moeten wor den en de eisch gesteld worden, dat bij twee achtereenvolgende onderzoekingen geen besmetting is geconstateerd, wil men aan de afnemers eenige garantie kunnen geven. De broedinrichting betrekt door gaans haar eieren, die in dezelfde ma chine worden geplaatst, van diverse be drijven, terwijl de foktoomen harer leve ranciers in den regel niet zijn samenge steld door te fokken uit eigen materiaal. De commissie, die zich in geen geval meer gerechtigd zou achten aan de broe derijen een verklaring te verstrekken, be sloot dan ook deze niet meer als deelne mers aan de L.G.P.B. toe te laten. Nu de andere vragen uit den brief. Wat te doen als men nieuwe kuikens koopt? Om te beginnen het geheele kuikenhok grondig reinigen met heete soda-oplossing en dan ontsmetten met 5 pet. creoline. Dan alles goed laten drogen en uitluch ten. Als er nieuwe kuikens komen dan gedurende de eerste twee weken iederen dag het strooisel vernieuwen, wat dit ook zij. De een gebruikt zand, een ander turf molm, een derde weer kaf, het doet er allemaal niets toe, het moet in tijden van gevaar (en dat zijn vooral de eerste twee weken) dagelijks ververscht worden. Over het verhaal van den dierenarts sta ik paf en als het precies gegaan is zooals de lezer zegt, dan is het een schan daal. Er is geen dierenarts die bij een dood kuiken zóó maar kan zeggen wat het is, daar is een laboratorium voor noodig, dat allerlei bacteriologische onderzoe kingsmethoden probeert. Pas op grond van zoo'n onderzoek mag gezegd worden of het pullorum is of met. In dit geval heeft dus de lezer volkomen gelijk: het drankje heeft beter voor de portemonnaie van den dierenarts gewerkt dan voor de kuikens. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Schoonmaak-poëzie. „De Gooi- en Eemlander" bevatte in dichtvorm de volgende eischen van den man in schoonmaaktijd: Zing met boenders, vegers, kloppers Maar gerust je voorjaarslied. Poets en zeep naar je begeeien, Want het zijn mijn zaken niet. Maar ik wil je toch iets vragen, Voor wat, hoort wat, lieve schat. 'kWou graag, dat ik van je schoonmaak Hinder, last noch nadeel had. Ik verzoek je dan ten eerste Mij niet eiken schoonmaakdag Bruine boonen voor te zetten, Rijst of wat je kiezen mag Om maar heel vlug klaar te wezen Met ons beider middagmaal. 'kWensch, dat ied're spijs behoorlijk Opgediend wordt in een schaal. Wil er verder ook aan denken, Dat 'k niet graag bij ons menu, Hoe eenvoudig 't ook mag wezen, Je ontmoet in werklenue. Als ik thuis ben, wil ik dat je Aan geen zeep of boender denkt. Maar wat handwerkt, leest of babbelt En op tijd mijn thee inschenkt. 'kKom, dat kun je wel begrijp»;.. Altijd netje# voor den dag: Dat Je op mijn kleeren lette Is iets wat ik óók graag zag. 'k Heb aan rommel ergen hekel. Zorg daarom mijn beste kind, Dat ik bij mijn thuiskomst altijd Alles weer op orde vind. Dit alleen wou ik je vragen. Zing nu maar je voorjaarslied. Toets en zeep naar je begeeren, Want het zijn mijn zaken nietl Een vrouw diende hierop als volgt van repliek: Manlief, ik wil op je contract Je een en ander zeggen. Ik zal dat spreekt al haast vanzelf Je niet aan banden leggen. Maar iets moet mij toch van het hart. Je egoïste kuren Kan ik, daar kom ik rond voor uit, Verdragen noch verduren. Ik maak maar voor de grap niet schoon. Wat zijn dat voor gedachten? Zooiets toch kon je maar alleen Weer van een man verwachten! 'k Maak schoon omdat het noodig is. Heb jij dan soms geen oogen? Of kun je stof en roet en vuil En weet-ik-wat gedoogen? Een he'der huis. mijn echtgenoot, Moest jij appreciëeren, Want in het 'even k m je dit. Onmogelijk ontbee-en. Ik poets en boen en schrob dus niet /lleen voor mijn genoegen, Maar ook voor jou. 't Was billijk dus Wanneer wij samen droegen Wat schoonmaak ons te dragen geeft, Van beide kanten trachten 't Elkander te vergemakk'lijken, Dat zijn zoo mijn gedachten! Enkele recepten. Rhabarberpudding. '/fe k.g. rhabarber (schoongemaakt), 2 d.L. wa ter, 2 ons suiker, 10 blaadjes gelatine '"een paar roode). Laat de rhabarber met het water vlug gaar koken. Wrijf de stukjes fijn, doe er de suiker en de in water geweekte en daarna uitgedrukte gelatine bij Uaat de massa onder af en toe roeren, bekoelen, tot ze stijf begint te worden en vul er dan een met water omgespoe'de vorm mede Geef bij den pudding vanillesaus. Kavermoutkoekjes. Een half ons havermout in 2 d.L. water eenige uren laten weeken, er dan achtereenvol gens 125 gr. bloem, een tikje zout, 60 gr. suiker en twee eieren doorroeren. Zoo noodig wat melk toevoegen om een dik vloeibaar beslag te krijgen. Hiervan in reuzel of boter koekjes bakken, die men in de koekepan met een mes een mooi rond model geeft. De koekjes aan weers kanten bruin laten worden. Koffiepudding. Extract, 3 eidooiers, 12 gr. gelatine, 1 ons suiker. Bereiding: Klop de eidooiers met de suiker, voeg de kokende melk toe, laat 't al roerende op de kachel binden; voeg nu 't koffie-extract toe, de in een V2 d.L. ko kend water opgeloste gelatine, en als 't mengsel wat bekoeld is, den stijfgeklop- ten room. Laat de massa bekoelen en doe deze in een met eiwit omgespoelden vorm of in een vorm, besmeerd met zoete amandelo'ie. Enkele wenken. Levertraanvlekken behooren tot de zeer hardnekkige. Als herhaaldelijk wasschen in v e t zeepsop niet baat, kan men het nog eens op de volgende wijze probeeren: op een stuk papier een dik laagje pijpaarde strooien en de plek waar de vlek zit er op leggen. Dan bovenop de vlek óók pijpaarde leggen, ongeveer een centimeter dik. Hierop tetra gieten, zoodat het goeder goed vochtig wordt. Een stuk grauw papier er op leg gen en daar met een warmen bout over heen gaan. ils de vlek dan nog niet volkomen verdwenen is, herhaalt men de bewerking". Mocht ook na deze behandeling nog blijken, dat de vlek niet verdwenen is, dan kan deze gedompeld worden in een bakje of kopje met aceion. In deze vloei stof de gevlekte plek heen en weer be wegen en uitknijpen. Zoo noodig de be werking eenige keeren herhalen. De ace- ton tenslotte laten verdampen en de p'ek nawasschen met een beetje warm zeep- wate". De overgeblev en aceton kan later weer gebruikt worden. Aceton is zeer brand baar. Men moet er dus uiterst voorzichtig mee omgaan! (Hbld.) Krullen van tapijten. Men maakt de omgekrulde randen aan beide zijden kletsnat, strijkt ze vervolgens met een heet strijkijzer glad. eerst op den goeden, dan op den anderen kant. De rand stijft op en blijft mooi liggen. Na de behandeling er gedurende een kwartier zware boeken op leggen. Een beproefd middel om glimplek- ken uit donkere wollen stoffen te verwij deren is, ze flink af te wrijven met een mengsel van 25 gram gewoon keuken zout, 25 gram geest van salmiak en 59 gram water. Hetzelfde bereikt men als men de glim mende plekken doopt in verdunde geest van sa'miak, 1 deel op 10 deelen water. Daarna borstelt men met een in warm water gedoopten schuier. Het moderne meisje. „Goed, Mina, en waar zijn nu je getuig schriften?" „Wat voor getuigschriften, mevrouw?" „Och, dat heb je toch in de adverten tie ge'ezen: „Voorzien van goede getui- gen „O. bedoelt u dat? Ik dacht, dat dit op u #lo#g." Gelieve alles, dezè rubriek betreffende te adresseehen aan P. Mons, Westerstr 221, Amsterdam. Probleem 299. Auteur: J. Daane, Zouielande, 1 2 3 4 5 16 Sri W gp I +7 4ö 49 5II Zwart 12 sch. op 2. 7. 8. 9 1) 13. 14 15. 18. 23. 27 en 29. Wit 13 sch. op 16. 21. 25. 26 30. 3? 37. 38. 40. 43. 46. 47 en 50. Wit speelt en wint. April-problemen voor 9 Mei in ie mi- den aan bovenstaand adres. Nieuwe speltheorie. XII. De vorige maal hebben wij laten zien, dat zwart, door in de Hoogland-variau; de witte schijf 28 af te ruilen, wit gee genheid geeft om zijn linkervleugel 0; gunstige wijze te ontwikkelen. Indiee zwart dezen afruil niet neemt, kost hei wit heel wat meer moeite om tot gunstig spel te komen, voornamelijk doordat ruit 46 of 47 een stuk te veel achterblijf: Wij zullen nu deze variant eens zo; spelen, dat zwart zijn tegenstander stuk te v eel laat houden. Er wordt d van uit de aanvalspositie gespeeld. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 44—39 7—12 4. 31—27 20—24 5. 37—31 14—20 6. 41—37 10—14 7. 34—29 23X34 8. 40X29 20—25 Op 17 of 510 kan wit nog van stelling veranderen met 2923, 28—22 en 32X34 met goed spel. 9. 29X20 15X24 10. 50—44 5—10 Om op 2722 en 31X22 van wit li winnen door 1923 enz. 11. 44—40 1—7 Dreigt 2429 enz met 1822 na. 12. 27—22 18X27 13. 31X22 1 2 3 4 5 6 16 26 <6 )6 mi iH f£ W P 47 48 49 50 In deze stelling zou zwart er licht toe komen, een positiefout te maken Zwar: zou kunnen uitgaan van den gedachten- gang': wit kan straks niet mei 37—3' voortzetten (wegens zwart 19—23) e' niet met 3631 wegens zwart 24—2; 19X30, 13—19 en 9X36. Indien zwa: nu 1015 speelt, kan wit weer wel 31 spelen. Uitgaande van deze overwe gingen zou zwart dus 1621 kunne: spelen, waarna beide zetten van wit wk- den verhinderd. Toch zou 162i zw - zijn. Wit speelt dan 4034 en zoom zwart op 26 speelt, neemt wit den afrui met 37—31 en 32X41. Op deze wijze zou zwart dezelfde fout maken als den afruil 17—22, 12X21 in de ope ning, zooals wij die den vorigen keer 1 e-'- ben behandeld. Wit zou een overtoil! stuk aan den linkervleugel afruilen tege» een schijf, die zwart later wellicht ber. Dit spelsysteem behoort dus wel corre.- gespeeld te worden. Opmerking verdient nog, dat zwart den diagramstand niet 1420 kan si,!' len wegens wit 3329, 4339, 28 X 39 e 32X5. 13. 10—15 Ofschoon wit nu wel 3731 kan len, is het d lidelijk, dat dit een zwV" zet zou zijn. daar nimmer 46—4! K volgen en dit stuk dus altijd buiten spel wordt gehouden. 14. 39—34 - Zwart kan nu niet 1420 sue en gens wit 33—29, 28X39 enz. l^1 zooals uiteengezet, niet sterk, z0(Ta vo'gende wel het beste is. Opmerking dient nog, dat men in deze variant r_ zoo vroeg 4IR moet spelen omdat z er rekening mede moet houden, dat n1 het middenspel misschien een st r'it 23 plaatst. Zoolang zwart dan scb.iif op 4 heeft kan hij dreigen rce 14. 24—30 15! 35X24 19*39 16. 33X44 De beste. Op 1419 van zwart p terug met 28—23. Tevens geeft de te zet kans om na 4439 ook 3 s"elen en met zetten als 3833 ri, I 474.2 wat materiaal van der. J vle agel. dat anders niet zou kunn^n den benut, naar het midden te brsnS

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6