gr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! WARM WATER!! -Nieuws. ZATERDAG 22 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND EERSTE BLAD. Om meer dan belangen. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. DEN GEHEELEN DAG Hel nachtstroom-tarief hiervoor geldt van 23 uur tot 7 uur en bedraagt 3,5 cent per K.W.U Klokhuur 25 cent per maand. CIRCA 10 LITER WATER VAN 85° C. KOST 3,5 CENT Wie zonder geldige redenen a.s. Woensdag zijn stemplicht niet vervult, maakt zich schuldig aan wetsovertreding turir varroekt iflecT (men van kasEslrl tot 200.000, mt in behandeling de polder voor 1898, aan- en uitgaaf van detl t43.712.30 met een pu^t 1918.81; voor wat den enst betreft f 120.562.55 ien; voor wat de straat- reft voor den gewonen iet f852.92 onvoorzien, svonen dienst f 15.587.13 onvoorzien, er inkomsten ten bate ten laste van de ge. nen geeft aan ontvang, lan uitgaven f 47.650.50, irgadoring van de ristelijke Radio-Vereen. ïorgen, kwam de N. C. ie vergadering van den bijeen in het Gebouw Wetenschappen te \Ir A. van der Deure, snde op de gebruikelijke in openingswoord over van den Ghrislelijken ■st werd geconstateerd, ize dagen nog noodig is den christelijken om- Spr. verdedigde uit- loretisch als practiscli, een eigen christelijken der notulen, bracht de 1 meester, de lieer C. A. iningen, verslag uit over oestand der vereeniging inigingsleven gedurende I nziet zoo zei de lieer jonstateeren, dat de fi- der vereeniging ge- en dank aan God mogen preken, dat liet ondanks isomstandigheden goed j G. R. V. Hetgeen niet t ook onze plicht is, om j ijk onder de oogen le ie toekomst hebben le k zoover wij dat kunnen lende oorzaken werden or de uitgaven zeer be- iijgen. r 1932 bedroegen do be middelen f 207.873,13/4, nog een effectenbezit anwezig was. ischikbare geldmiddelen 'an f 74.755,09 begrepen 1de contributies, dus voor algemeene reserve was f 173.500 aanwezig, ter- nde reserveeringen voori inden plaats hadden: nor zieken f G004; koers en dubieuse debiteuren lere woorden: liet saldoj rootste gedeelte gebruikt gen, zoodat uiteindelijk :kelijk klein bedrag over- spgids" bleok ovor 1032 vereeniging opgeleverd 146.428,85. In 1932 wer-1 m ontvangen, één van n f 50. lomen is de toestand nisi er evenmin plaats voor nisme. Zonder bezorgd-1 G. R. V. zorgend, maar ouwend vorder, t de beslissing van net zenderbouw .op zicl11 A in 1932 een beslissing nde de uitzendingen naar werd gememoreerd den Minister van Walor- st van liet vorige jaar ge- I t initiatief zal nemen o® I 1 zekere hoogte uit den Ook werd nog even sii I voornemen, om radio- te doen vallen onder 1 belasting. 1 tot de andere omroep van vriendscliappeliJ'.en 1 de Avro schijnt iels nu I srganiseerden bedroe',^ 1 aand aan de vergadering! gingsraad 119.832- I I nog .medegedeeld. 1 het verslagjaar het I I Juli a.s. een N. C. I aniseeren. De secre a I eindigde met den weI uitstekend moge sla*I sreboom, uit Ede, I» I ijgende voor hel jaa [t propagandadienst, een overzicht vun het alen 47a JAARGANG - Ng. 112 ledental en de radio-landdag- talloozen de 0°g®" i t.J belang van den Clir «Jl id. De film is gezien d I aantal van 232.980 P J 1 een belangrijk cm ^1 rland. Totaal werden nincen gegeven. jl groeit nog geleid"1 J j J st spreker op zijn I dag. Er zal dien d« J kers voor de m' ^,1 te' voren: orkeste igvereenigingen en na een uiteenzetting J maatregelen, we' 0„is«| C. R. V.-dag R"1101 I Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e2eeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 eent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 eent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Groote dingen staan bij de nu bijna geëindigde stembusworsteling op het spel. Verstaan moet worden, dat het daarbij niet in de eerste plaats gaat om per soonlijke- of groepsbelangen, al spreekt het, vanzelf, dat ook de belangen bij dezen strijd een rol spelen. En het gaat ook niet in de eerste plaats om personen, hoe voortreffelijk die ove rigens ook mogen zijn. Zeker, wij danken er God voor, dat Hij aan onze Anti-revolutionaire partij in den heer Colijn een man heeft geschonken van veel meer dan nationale beteekenis, een man, die aan land en volk onschatbare diensten heeft bewezen en voor wien het ons een eere en een voorrecht is in het vuur te mogen gaan, maar daaruit volgt niet, dat onze strijd gaat en zou moeten gaan om personen. Neen, niet om belangen, van hoeveel beteekenis die ook mogen zijn en niet om personen, hoe verdienstelijk ze ook mogen wezen, gaat het in den staatkun digen strijd, maar het gaat en moet gaan om groote en allesbeheerschende begin selen. ■Het gaat zooals Dr Kuyper het for muleerde om de vraag of de Koning der Koningen Zijn eere zal hebben en of naar Zijn wil alle volk zal worden ge regeerd. :Op die vraag geeft alles wat uit het revolutiebeginsel leeft, een beslist ont kennend antwoord. ■Men wil, zoo heet het dan, geen in- menning van Godsdienst en Staatkunde. Men heeft geen bezwaar tegen religie en het hebben van een religieuze overtui ging, maar van een Staatkunde, die zich gebonden acht aan het Woord van God, heeft men een hartgrondigen afkeer. Met God Almachtig en met Zijnen heiligen wil, heeft, naar men oordeelt, het staatsbeleid niets uitstaande. Gods dienst is een zaak van persoonlijke over tuiging. Wie God wil dienen moet dat zelf weten, maar op het staatkundige erf, moet van dien God gezwegen worden. Dat is het eene het revolutio naire beginsel. En daartegenover staat het anti revolutionaire beginsel, de anti revolutionaire belijdenis, dat ook in het staatkundige leven gevraagd moet wor den naar den geopenbaarde» wil van God. Het beginsel, dat Godsdienst niet pri vaatzaak is, dat het niet een zaak is, die tot het persoonlijke of het huiselijke of het kerkelijke leven kan worden beperkt, maar dat God dienen wil zeggen, zich op alle levensterrein, geen enkel uitge zonderd, voor God te buigen en te vragen naar Zijne ordinantiën. Gods Woord leert ons toch, dat de Al machtige God, die hemel en aarde in het aanzijn riep en die alles onderhoudt en bestuurt, de volstrekt souvereine is, aan Wien alles zich heeft te onderwerpen, wlij is het, die alle leven schonk en alle leven beheerscht en Wien ook alle leven heeft te gehoorzamen. Zijn wet is de hoogste. Zijn wil moet worden gehoorzaamd. Hier ligt de groote tegenstelling, die steeds het leven heeft beheerscht. Waarom werden de discipelen vervolgd en gegeeseld? Omdat ze in hun private leven God wenschten te dienen? Neen hierom werden zij tot den dood vervolgd! omdat zij niet konden nalaten te spreken van Jezus Christus, die was opgestaan uit de dooden, opgevaren ten hemel en wien gegeven was alle macht in hemel 6Uop aarde. «,fu1S ,Öe eerste Christenen hun God in fmeLTdden wijlen dienen, zonder van «eere en Koning te getuigen, ze zou- en Seduld zijn, maar omdat ze heel het leven voor dien Koning opeischen, werden !,e„a. ,Jstaatsgevaarliike misdadigers ge marteld en uitgeroeid. gaad ook bij deze verkiezingen m de vraag wie Koning zal zijn, God "f de mensch, of we zelf zulleri uit maken wat goed ia en kwaad of dat we ons zullen onderwerpen aan Gods Woord "n wet. Jr 200 d® zaak t" stellen, komt de smjcl op een hoog plan. Daardoor krijgt ze zoo „jke beteekenis. CnrtQ w j1 wofdt het voor wie bij Ss Woord leeft ook onmogelijk w a en strild te onttrekken. laLL n„ vragen we liet naar de be- van Lm t f6?16 p!aats> al «in die niet 8y°ete beteekenis en dan zien we wordt hiUl end °P personen> maar dan vófr A- ftemmen en ook het werk, dat een Ht a 6mbUS gedaan moet worden, een dienen van God Brandstichting in het Deensche Rijksdaggebouw. Een 50-jarig Kopenhagenaar, Staehr genaamd, lid van de communistische par tij, heeft bekend een poging te hebben ge daan het Deensche rijksdaggebouw (slot Christiansborg) in brand te steken. De man zou in benevelden toestand inet behulp van een flesch petroleum en een bundel stroo, een der bijgebouwen in brand hebben gestoken. De brand werd echter onmiddellijk in de kiem gesmoord. Daar de gearresteerde reeds eerder eenige malen gestraft is wegens brand stichting, zal een onderzoek worden in gesteld naar zijn geestvermogens. Anti-Duitsche betooging te Antwerpen. Donderdagavond is 't voor het Duitsche consulaat-generaal te Antwerpen, waar, ter gelegenheid van Hitler's verjaardag een receptie werd gehouden, tot een rel letje gekomen. Omstreeks acht uur des avonds vertrok een groep communisten uit de dicht bevolkte St Andries-wijk naar de Jodenbuurt, in bet centrum der stad. De communisten, die „Weg met Hitlerl" schreeuwden, ontmoetten gaandeweg een paar honderd jonge socialisten, die zich bij de betooging aansloten. In de Israëlie tiscbe wijk groeide de stoet nog aan met ongeveer duizend personen. De politie had dan ook de handen vol om de betoo- gers op de Britsche Lei, waar het Duit- sche consulaat is gevestigd, uit elkaar te drijven. Ongeveer 200 jongelieden slaag den er echter in tot voor de deuren van het consulaat te komen, waar zij een huil concert inzetten en kreten slaakten als: „Weg met Hitler! Hitier doodl" en de Duitsche genoodigden, die zich naar het consulaat begaven, voor moordenaars scholden. Na een tien minuten daagde er versterking voor de politie op en toen werd de Britsche Lei schoongeveegd. I)o politie heeft de gebouwen verder den ge- heelen nacht door bewaakt. Verscheidene honderden millioenen verspild? Sedert eenige dagen is in België op aandringen vooral van den minister van financiën Jaspar, een begin gemaakt met het oefenen van een strenge controle op de uitkeering van den werkloozensteun. Uit de eerste rapporten, door het de partement van Sociale Voorzorg ontvan gen, blijkt dat, op het gebied der verlee ning van werkloozensteun, talrijke mis bruiken bestaan. In sommige ambte naarskringen raamt men bet door de schatkist, ten gevolge van het gemis aan toezicht geleden verlies, op niet minder dan 2 a 3 millioen frank per dag. In totaal zouden aldus verscheidene hon derden millioen verspild zijn geworden. Het valt te voorzien, dat de juiste cijfers, wanneer zij officieel bekend zullen wor den gemaakt, heel wat opschudding in het land zullen teweeg brengen. Mac Donald's aankomst in Amerika. De „Berengaria", aan boord van welk schip Mac Donald naar Amerika gereisd is, is gisteren te NewYork aangekomen. De Britsche premier werd door een ste delijke delegatie begroet. Ook de Britsche ambassadeur was ter verwelkoming aan wezig. Negentien kanonschoten vertolk ten het saluut der natie. Onmiddellijk werd daarop de Engelsche gast voor een microfoon geplaatst, waar op gansch Noord-Amerika via de radio stations was aangesloten, om een toe spraak te houden. Mac Donald zeide: „Heel de wereld worstelt met de economische depressie. Ik ben naar Amerika gekomen, om met den president der Vereenigde Staten een veldtocht tegen den nood te orga niseeren. Ik kom met dezelfde goede bedoelingen voor samenwerking, als de vorige maal." Tot de pers en omstanders verklaarde Mac Donald nog. dat het prijsgeven van den gouden standaard door Amerika van geen invloed was voor Engeland. In een geschreven verklaring snrak Mac Donald de hoop uit, dat hij met den Amerikaanschen president vrij van ge dachten zou kunnen wisselen over de ta.lrrke economische en politieke vraag stukken, welke de wereld in spanning houden. „Het is natuurlijk niet te verwachten", aldus de Engelsche premier, „dat er in de enkele dagen, die ons ter beschikking staan, definitieve overeenkomsten tot stand zullen komen; trouwens de andere landen zijn bij deze kwesties evenzeer be trokken als wij, maar er moet getracht worden, een weg te banen voor een ge zamenlijke actie en ik geloof, dat de be sprekingen, welke ik thans hier voeren kom, tot dat doel noodzakelijk zijn. Per specialen trein is Mac Donald naar Washington vertrokken. Bedreigd Peking. In verband met het oprukken der Ja panners is te Peking de verscherpte staat van beleg afgekondigd. De bevolking vlucht in Zuidelijke en Westelijke richting. Onder de Chineesche troepen bestaat groote wan orde ten gevolge van gebrek aan eenheid in de leiding. Slechts enkele Chineesche troepen schijnen besloten, om tegenstand te bieden. Na het vonnis te Moskou. Als het verzoek tot wijziging der von nissen van Thorton en Mac Donald wordt verworpen, zullen zij hun straffen hebben te ondergaan. Reuter verneemt echter, dat hun zal worden toegestaan, hun beroep van inge nieur uit te oefenen bij de Russische elec- trificatiewerken, onder toezicht van amb tenaren van de Gepoe. Zij zullen niet door gewapende cipiers bewaakt worden. Evenals iedere andere sovjet-arbeider, zullen zij een roebel loon per dag ontvan gen, waarvan echter een deel zal worden ingehouden voor voedsel en verblijfkosten. De vrijgesproken Gregory en de drie uit Rusland verbannen Engelsche ingenieurs zijn met hun verdedigers te Warschau aangekomen. Aan de grens werden zij door een gezelschap journalisten opge- Besprekingen over de Katoenindustrie. Op uitnoodiging van den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Manches ter zijn, naar Reuter uit Londen seint, vier vertegenwoordigers der Neder1 andsche katoenindus trie naar Manchester gekomen om be sprekingen te voeren met vertegenwoor digers van verschillende takken der Brit sche katoenindustrie. Besproken werd de Britsche fiscale politiek en de tariefpolitiek van Nederland en Ned.- Indië, de concurrentie tusschen de beide landen, de ervaringen met de meestbegunstigings- clausule en andere aanverwante zaken. Men ia overeengekomen de resultaten niet te publiceeren. Elk van beide partijen zal een rapport opstellen, dat eerst zal worden voorgelegd aan de betrokken or ganisaties, welke de onderhandelaren ver tegenwoordigen, wanneer dit rapport is goedgekeurd door de respectieve regee ringen. Medegedeeld wordt, dat de onderhande lingen reeds hebben geleid tot een beter wederkeerig begrijpen van elkanders be langen en men hoopt, dat iets tot stand zal komen, dat door de regeeringen van beide landen zonder verwijl zal worden uitge voerd. Binnenland. De Tweede Kamer over de versnelde bruggenbouw. De commandant van de „Java" van zijn bevel ontheven. Buitenland. Mac Donald in Amerika. Peking bedreigd. De financieele toestand in Amerika. Met verwondering hadden vele lieden vernomen, dat de Regeering thans het denkbeeld van bruggenbouw door een par ticuliere maatschappij geheel heeft losge laten. De daarvoor in de memorie van toelichting gegeven verklaring achtten deze leden allerminst voldoende en zeer weinig overtuigend. De houding der regeering tegenover de bedoelde particuliere maatachappij-in- wording werd door zeer vele leden sterk afgekeurd. Gevraagd werd of het juist is, dat het van particuliere zijde verrichte werk de taak der Regeering bij het ent- Ingezonden mededeelingen. wacht, doch zij wenschten geen verkla ringen af te leggen. Controle op inflatie in de Vereen. Stoten. Staatssecretaris Woodin heeft in de bij eenkomst van de financieele commissie van den Amerikaanschen Senaat ver klaard, dat 't wetsvoorstel den president de macht in handen geeft om de inflatie scherp te controleeren. De winkels in New York houden reke ning met den nieuwen toestand. Op vele ruiten ziet men reclames aangebracht met het opschrift: „Koopt vóór uw geld waardeloos is". Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche zaken heeft den gezant schappen in het buitenland opdracht ge geven om de regeeringen, waarbij de ge zanten geaccrediteerd zijn,, er van in ken nis te stellen, dat het prijsgeven van den gouden standaard door de V. S. veroor zaakt is door den economischen toestand in het buitenland. Exodus uit Boedapest. Volgens juist gepubliceerde statistie ken zullen niet minder dan 21.000 fami lies per 1 Mei a.s. de stad verlaten en zich in de voorsteden vestigen. Deze families hebben met ingang van 1 Mei hun woning in Boedapest opgezegd om buiten de stad te gaan wonen, waar de levensstandaard en vooral de huren lager zijn. Korte berichten. President Roosevelt had, ten einde op de landsverdediging 144.000.000 dollar te bezuinigen, voorgesteld, het aantal offi cieren van 12.000 tot 8.000 te verminde ren. Dit voorstel heeft echter weinig sym pathie in officierskringen gevonden. Door het officierscorps is thans voorgesteld, dat dit zelf bezuinigingsmaatregelen zal voorstellen, om het genoemde bedrag te besparen. Te Berlijn-Johannisthal is het standbeeld van keizer Wilhelm I, dat in 1922 op last van de sociaal-democratische autoriteiten verwijderd was, weder opge steld, wat met bijzondere plechtigheid ge schiedde. Het Belgische koningspaar, dat zijn bezoek aan Palestina ten einde heeft ge bracht, zal zich per vliegtuig naar Cairo begeven. Machtigingswet in de Eerste Kamer. Bij de Eerste Kamer is thans inge diend het nader gewijzigd wetsontwerp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maatregelen in het belang van den landbouw, het z.g. Mach- tigingsontwerp, dat onlangs in een bij zondere vergadering door de Tweede Ka mer is aangenomen. VERSNELDE BRUGGENBOUW. Geen uitvoering in werkverschaffing. Blijkens het voorloopig verslag der 2de Kamer inzake de wetsontwerpen tot het geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan de op te rich ten N. V. „Versnelde Bruggenbouw" en tot deelneming in het aandeelenkapitaal van en verstrekking van rentedragende voorschotten aan die N. V., werd alge meene instemming betuigd met het voor nemen der Regeering tot bespoediging van den bouw der vier bruggen bij Rot terdam, Dordrecht, Hendrik Ido Ambacht en Moerdijk, zoowel om het belang vein de verkeersverbetering als om dat van de werkverruiming. Van verschillende zijden werd evenwel de late indiening van de thans aangebo den wetsontwerpen betreurd. Verscheidene leden klaagden over on- werpen van het thans ingediende voorstel aanmerkelijk heeft verlicht en of de Re geering daarvan zelfs in die mate ge bruik gemaakt heeft, dat het aan de Ka mer voorgelegde wetsontwerp en liet con cept der statuten in hoofdzaak ontleend zijn aan de ontwerpen van bet genoemde consortium. Hoewel men van oordeel was, dat het hier niet zoozeer aankomt op de vergeef? door particulieren gemaakte kosten, wel ke ongeveer f 50.000 zouden bedragen, als wel op de vraag, of de Regeering mo- reele verplichtingen op zich genomen heeft, meenden verscheidene leden, dat de Staat eventueele door de partculiore promotors van den bruggenbouw op ver zoek van de Regeering gemaakte kosten diende te vergoeden. Verscheiedene leden verzochten de Re geering met nadruk te willen zorg dra gen, dat bij het opmaken van contracten in bestekken onomwonden het gebruik van Nederlandsch fabrikaat zooveel mo gelijk wordt voorgeschreven, niet alleen voor de te verwerken materialen doch eveneens voor de te gebruiken werktuigen en hulpmiddelen. Het spreekt van zelf, dat daarbij tegen eventueele prijsafspra ken doelmatige voorzorgen dienen te wor den genomen. Men was vrijwel algemeen van oordeel, Ingezonden Mededeeling. Te veel gehuwden bij de politiefroepen? De commissie voor georganiseerd over leg voor het personeel van de landmacht besprak dezer dagen een wenschelijk ge bleken wijziging van het reglement voor de militaire ambtenaren der koninklijke landmacht, ten einde te streven naar een beperking van het aantal gehuwden onder de korporaals en soldaten bij het korps politietroepen. De vergadering kon zich in algemeenen zin met het voorstel vereenigen. Bond van Marineschepelingen. In het laatste „Algemeene Marine- Weekblad" komt een beslissing voor van het nieuwe hoofdbestuur van den Bond van Marineschepelingen, waarbij aan al het personeel de verplichting wordt opge legd te bedanken voor het lidmaatschap van bonden en vereenigingen, die voor den militair verboden zijn. N.V. P.Z.E.M. Vraagt Inlichtingen aan ons kantoor te VlisBingen voldoende toelichting van het voorstel. Toch beteekent aanvaarding van het voor stel het geven van een zeer uitgebreide volmacht aan de Regeering. Men hoopte daarom, dat de Regeering bij de memorie van antwoord nadere inlichtingen omtrent de bouwplannen en andere punten zal willen verstrekken. Zeer vele leden achtten intusschen den gekozen vorm van uitvoering door een op te richten N.V. uit Staatskapitaal verwer pelijk. Een deel hunner zou de voorkeur geven aan een particuliere maatschappij een ander deel aan uitvoering rechtstreek! door dan Staat. dat van uitvoering in werkverschaffing geen sprake kan zijn, daar het werk on getwijfeld in gedeelten zal worden opge dragen aan particuliere aannemers, die hun personeel op de gewone wijze beloo- nen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1