In afwachting. WW VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DONDERDAG 20 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland Staten-Generaal. Binnenland. Belangrijkste Nieuws, 47s mmm - fic. 173 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het is nu de vierde maal, dat de A. R. Partij onder mijn leiding een algemeene verkiezing tegemoet gaat. De eerste maal in 1922, daarna in 1925 en 1929 en nu dan voor de vierde maal. Naar het uiter lijk is er na 1922 teruggang geweest. Af gezien dan van'deze stembus, welker re sultaat wij nog niet kennen. In 1922 bedroeg ons stemmencijfer rond 13.5 procent van het totaal, recht gevend op 14 zetels.De S. G. Partij behaalde toen één zetel, echter niet op ons ver overd, want in 1918 hadden we maar 13 zetels kunnen bezetten. In 1925 liepen we in stemmental 1 pet. terug en verwierven 13 zetels, terwijl de S. G. Partij één zetel won en op 2 kwam. In 1929 kwamen we op rond 11.5 pet. der stemmen met 12 zetels, terwijl de S. G. P. toen den derden zetel verwierf. De daling van ons stemmencijfer is dus vrij eenvoudig te verklaren. Wij heb ben verloren aan de Staatkundig Gere formeerden. Wat straks de 26ste April ons brengen zal, weten we niet. Vooruitgang of ach teruitgang? Niemand die het zeggen kan. Er zijn thans te veel onberekenbare fac toren. De S. G. P. heeft, als wij goed zien, haar laatste man en vrouw nog niet in het stemlokaal gehad. Ook naar anderen kant is afsplintering niet uitgesloten. Waartegenover dan staat, dat er uit de steeds onberekenbare middenstof ditmaal wel stemmen voor de Antirevolutionaire lijst te wachten zijn. Over het geheel verwachten wij intus- schen nergens heel groote verschuivingen. Dit voor wat betreft het uiterlijke. Maar voor het leven eener partij zijn ook nog andere factoren van beteekenis; zelfs van méér beteekenis dan het getal der zetels. Vooral telt daarbij ook haar innerlijke samenhang mee. En dan valt er onder ons niet te kla gen. Zijn er, vooral in bewogen tijden als we nu beleven, in elke partij wel eens kleine moeilijkheden, en bleven die ook ons niet geheel bespaard, van beteekenis waren ze niet. En als wij op anderen let ten, zouden we er bijna toe komen om te gaan roemen in onze eendracht. In de partij. In de Tweede Kamerfractie. In het trekken van één lijn tusschen de fracties in beide takken der Staten- Generaal. En dat alles zonder dwang, op geheel natuurlijke wijze. Ook hebben we over het algemeen slechts lof voor de geestdrift waarmee bij deze verkiezing gewerkt wordt. Er is na tuurlijk wel verschil tusschen het eene kiesdistrict en het andere; in sommige overtreft men alle verwachtingen, terwijl er ook wel zijn waar het beter kon; maar, alles bijeengenomen, is er meer actie dan bij vorige verkiezingen die wij heb ben meegemaakt. En wat daarbij wel be moedigend is, is de grootere belangstel ling van het jongere geslacht. Dat geeft hoop voor de toekomst. iOok omdat die belangstelling gaat in de richting van bezinning op de begin selen. Daarvan toch moeten wij het hebben. Als het aankomt op dingen van louter stoffelijken aard, dan leggen we het af. Dan komt er inzinking en afwijking. Het geslacht, dat nu tusschen de 40 en 50 is, heeft daaronder geleden. Het was de tijd na 1905, toen de gehoorzalen bij de ver- 9 kiezingen, weerklonken van de vraag „wat een dooie nu aan een rijksdaalder had" en toen men elkaar te lijf ging over deze andere, of de ouderdomsuitkeering f 2.50 I'm 3'per week zou moeten bedragen. Dat was de gouden tijd voor de S. D. A. P., maar voor ons was het de slechte. In dat opzicht gaat het nu weer den eteren kant uit. Er komt weer meer een ragen naar wat onze beginselen voor dezen tijd te zeggen hebben. Er is meer ernst en dientengevolge ook een terug dringen van de nesterijen, die het hart °oms zoo kunnen verkillen. Deswege zijn we niet zonder hoop voor de toekomst, zelfs al zouden we nog eens een zetel moeten verliezen. Daarbij staan wij sterk door onze hou ding tegenover de brandende vragen van dezen tijd. Wij hebben de kiezers niet ge- B paai<* me' dingen, die onze afgevaardig- den straks onvrij maken in de beslissin- genomen moeten worden; een on vrijheid, die verlammend werkt op de geestkracht, die noodig zal zijn om de geweldige moeilijkheden, waarvoor Re geering en Kamer zullen komen te staan, te overwinnen. Klaar en duidelijk zijn in dezen verkiezingsstrijd de lijnen getrok- Dat wij er 10 kregen in stede van i*. was een gevolg van het niet verbin- onwr lijsten; niet van on» stemmental. ken. En het is daarom, dat we met een gerust hart den 26sten April tegengaan. Wat de uitslag ons ook moge brengen, wij hebben gedaan wat we konden. En we hebben het, voor zoover ik heb kunnen nagaan, gedaan op een wijze, die zonder smet of blaam is. Daarom geven we nu alles over in Gods hand. Hij zal het maken 1 („Standaard") H COT.T.JN. Engeland en Rusland. Na de gisternacht op Windsor Castle gehouden vergadering van den geheimen raad heeft de koning het wetsontwerp inzake het invoerverbod van Russische goederen onderteekend. De wet werd gisteravond in een bij voegsel van de staatscourant gepubli ceerd. Ongeveer 80 pet. van den Russisch en invoer wordt verboden o.a. boter, graan, ruwe katoen, petroleum en timmerhout De keus is op deze artikelen gevallen, aangezien het verbod voor deze artikelen het gemakkelijkst kan worden gehand haafd. Het verbod treedt 26 April in werking aangezien de goederen welke onderweg zijn het eigendom zijn van de Britsche koopers. verklaring over het uitvoerverbod van goud, dat de Vereenigde Staten thans ook officieel den gouden standaard hebben verlaten, hetgeen niet-officieel reeds zes maanden geleden is geschied. Een ander bericht meldt: Als eersten stap tot verhooging van het niveau der binnenlandsche goederenprij- zen heeft president Roosevelt opnieuw 'n uitvoerverbod voor goud afgekondigd. Met betrekking tot dezen maatregel verklaarde de president, dat deze ten doel heeft de prijzen der binnenlandsche ver- bruiksartikelen te verbeteren en het begin vormt van een actie voor het verkrijgen van een z.g. gecontroleerd prijsniveau en voor crediet-controle, teneinde de deflatie tegen te gaan. De na-winter. In Z.-O. Kent (Eng.) is gistermorgen 6 c.M. sneeuw gevallen, die in sommige dalen een paar uur is blijven liggen. De vorst heeft daar aan hetfruit niet ge ringe schade berokkend. In Yorkshire heeft eveneens een zware sneeuwstorm gewoed, en in het Kanaal stormde het hard. Behalve in West-Schot land is de temperatuur overal ver onder normaal en de scherpe Noordoosten wind begint reeds veel schade te doen aan de vruchtboomen. Te Londen is veel sneeuw gevallen. Zuid-Oost Engeland is met een sneeuw kleed bedekt. Sedert Dinsdag is het in geheel België den Nederlandschen rundveestapel en voor het geval deze vraag bevestigend wordt beantwoord, zoo ja welke? heeft de minister van economische za ken en arbeid geantwoord: Het vraagstuk van de beperking van den Nederlandschen rundveestapel maakt een punt van ernstig onderzoek uit, het welk met grooten spoed wordt verricht. Voor het bewerkstelligen van zoodanige beperking zullen echter aan de regeering ruime wettelijke bevoegdheden moeten ten dienste staan. In ieder geval zal een be perking, als bedoeld, niet worden aan gevangen dan na overleg met de drie centrale landbouworganisaties. Begrooting van Curacao. De Eerste Kamer heeft zonder debat en z.h.st. de begrooting van Curacao voor 1933 aangenomen. Conflict in de steenindustrie. Men meldt uit Venlo: De steenfabrieks arbeiders georganiseerd in den r.k. steen fabrieksarbeidersbond St Stephanus heb ben aan de firma J. te Teuver en de Ne- derl. gres-buizenindustrie te Tegelen een ultimatum gesteld in verband met de door deze ondernemingen aan de arbei ders gestelde loonsvoorwaarden. Indien de eisch van de arbeiders niet wordt in gewilligd ligt het in hun voornemen het werk binnen enkele dagen neer te leggen. Bij dit conflict zijn ruim 140 arbeiders betrokken. Ingezonden Mededeeling. Uit Moscou wordt gemeld: Het Centraal Uitvoerend Comité zal het verzoek inwilligen tot wijziging van de vonnissen, uitgesproken over Mac Do nald en Thornton. Men is te Moscou van meening, dat het vonnis waarschijnlijk zal veranderd worden in levenslange verbanning uit Rusland. Te Londen is men van oordeel, dat wanneer dit geschiedt het embargo op Russische waren vermoedelijk zal worden opgeheven. Het eigenbelang spreekt ook een woordje mee! Engeland heeft er be lang bij, dat Rusland zijn loopen.de schulden kan betalen 1 Oostenrijk en Italië. Vanmiddag zal het bestuur van de christelijk-sociale partij vergaderen om kennis te nemen van het rapport van bondskanselier Dollfuss over zijn reis naar Rome. Het staat wel vast, dat Mussolini den bondskanselier de verzekering heeft ge geven, dat hij diens regeering en diens koers op krachtige wijze zal ondersteu nen en dat Mussolini zich in dit verband tegen de aspiraties van de nazi's in Oos tenrijk heeft uitgesproken. Eenige Hongaarsche bladen gaan zelfs zoover, dat zij verzekeren te weten dat Mussolini de toezegging zou hebben ge daan Oostenrijks zelfstandigheid des noods met wapenen te zullen verdedigen. De Weensche bladen meenen te weten, dat de bondskanselier inderdaad alle re den heeft tevreden te zijn over zijn bezoek aan Rome, daar hij bij Mussolini een sterken steun heeft gevonden voor het behoud van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. De oudste zoon van den Kroonprins breekt met de huiswet der Hohenzriierns. Naar Wolff uit Bonn meldt, heeft prins Wilhelm van Pruisen, de oudste zoon van den vroegeren Kroonprins, zich aldaar verloofd met mejuffrouw Dorothea von Salviati. Prins Wilhelm, die in 1906 geboren is, staat sinds 1926 in dienst van de natio nale weerbaarheid. Hij is op het oogen- blik bataljonscommandant van de Stalen Helm. Mejuffrouw von Salviati stamt af van een adelijk geslacht uit Opper-Italië, waarvan één lid in den tijd van Frede- rik den Groote om geloofsredenen naar Pruisen is gevlucht. Sedert dien stonden de Salviati's steeds in Pruisischen staats- en legerdienst. Ten aanzien van de ongelijkheid in stand verneemt Wolff van ingewijde zijde, dat volgens de bepalingen van de huiswet van Hohenzollern de prins zijn keus slechts in den kring van zijn verwanten en uit buitenlandsche princessen had mogen doen. Het laatste heeft hij echter om prin- cipieele redenen afgewezen en daarom be sloot hij met de bepalingen van de huis wet te breken. Aan de generale vertegenwoordiging van het vroegere Pruisische koninklijk huis is officieel van deze verloving niets bekend. Amerika en de gouden standaard, St&ateeecret&rie Woodin zei de ia een vrij koud. Woensdagmiddag is in Midden- België en ook te Brussel veel sneeuw ge vallen. Korte berichten. Rijkspresident von Hindenburg heeft den rijkskanselier Adolf Hitler ter gele genheid van zijn geboortedag zijn por tret in zilveren lijst met eigenhandig har telijk felicitatie-schrijven laten overhan digen. In talrijke steden van Oostenrijk hebben huiszoekingen plaats gehad waar bij in socialistische en communistische bureaux een groote hoeveelheid materiaal in beslag is genomen. De rijkscommissaris voor Saksen heeft een groot aantal ambtenaren ont slagen, zoowel van de ministeries als van de rechtbanken. De betrokkenen zijn meest personen, die zich onder het vroe gere sociale bewind speciaal op den voorgrond hebben geplaatst en vlug be vorderd werden. De hevige nachtvorsten hebben aan de boomgaarden en wijnbergen van het Ahrdal groote schade aangericht. De Indische begrooting. De Eerste Kamer heeft gisteren de In dische begrooting goedgekeurd. De Vrijz.-Democra.ten en de Soc.-De mocraten die aan Indië de noodige ver dedigingsmiddelen wilden onthouden, verklaarden geacht te willen worden te gen te hebben gestemd. Geref. Jeugdorganisaties. Woensdag werd te Utrecht de 21e jaarvergadering gehouden van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie onder lei ding van den voorzitter dhr J. G. Francke die in zijn openingswoord sprak over de taak van den jeugdleider. In de middagvergadering sprak dhr M. Grashoff te Den Haag over „Jeugdher bergen". In een breed opgezet betoog sprak hij over het ontstaan en de ont wikkeling van dit instituut en hoe onze houding daartegenover moet zijn. Ds Van Dijk sprak over „De armoede der jeugd". De vergadering was druk bezocht ook door leiders en leidsters uit Zeeland. Uit de stroocartonindustrie. Wij vernemen, dat de algemeene ver gadering van werkgevers in de carton- industrie in de provincie Groningen heeft goedgekeurd, dat de minimumprijs voor stroocarton zal worden bepaald op f 30 per ton. Op de Engelsche markt van de vorige week werd Duitsch stroocarton voor f 27 per ton aangeboden. Bij de pro ductiebeperking, die 1 Juli a.s. zal ingaan wordt op ongeveer 2/3 der productie in gewone tijden gerekend, zoodat de totale productie der gezamenlijke fabrieken per week pl.m. 2000 ton minder zal zijn. Beperking van den rundveestapel. Op de schriftelijke vraag van het Twee de Kamerlid Lovink: Is de minister hereid mede fe deelen. of reeds stappen zijn gedaan of voorbe reid inzake een eventueel# beperking van TWEEDE KAMER. De Machtigingswet voor den Landbouw. De vergadering van gisteren was door den voorzitter bepaald ingevolge een ver zoek overeenkomstig artikel 58 van het Reglement van Orde tot hem gericht door dhr v. d. Heuvel c.s. om een bijeenkomst te houden ter behandeling van het wetsont werp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maatregelen in het belang van den landbouw. De beer Van den Heuvel (A.R.) licht zijn voorstel toe om met het oog op de urgentie het ontwerp thans te behan delen. De heer W ij n k o o p (G.P.) acht geen aanleiding dit wetsontwerp in behande ling te nemen; het ontneemt alle macht aan het parlement en heeft een fascisti sche strekking. Hij vraagt stemming over het voorstel-v. d. Heuvel. De heer Knottenbelt (V.D.) had liever gezien, dat de Minister met een beperkt voorstel ware gekomen. Intus- schen zal spr. zich niet tegen behande ling verzetten. De heer Braat (P.B.) acht het ont werp te veel omvattend om het thans reeds in behandeling te nemen. Hij meent dat het moet worden uitgesteld tot na de verkiezingen en met de nieuwe Kamer behandeld moet worden. De heer v. d. T e m p e 1 (S.D.A.P.) zegt dat zijn fractie zich niet tegen de voorge stelde orde van zaken zal verzetten. Het voorstel-v. d. Heuvel wordt met 64 stemmen tegen 1 (den heer Wijnkoop) aangenomen. Onder gelach van de overi gen stemde ook de heer Braat voor. Prof. Slotemaker de Bruine (C.H.) wijst op een aantal belangrijke punten die in het ontwerp niet worden geregeld. Hij zou deze zaken au fond hebben willen behandelen en zou dus thans tegen moeten stemmen. Intusschen zal hij niet zijn Stem aan het ontwerp ont houden met het oog op de urgentie en in het vertrouwen, dat bij amendement nog enkele bezwaren kunnen worden wegge nomen. De heer Knottenbelt (V.B.) sluit zich bij den vorigen spreker aan. De heer Kersten (St. Ger.) kan zich niet zonder meer vereenigen met de voor gestelde prijsstellingsmaatregelen, spe ciaal met die voor de bloembollen. Voorts heeft spr. bezwaar tegen geforceerde af slachting of vernietiging van vee. De heer Oud (V.D.) is bereid met het ontwerp mee te gaan indien het bij wijze van noodwet wordt beperkt tot enkele groepen van land- of tuinbouwproducten. Spr. is tegen een algemeene machtigings wet. De heer Braat (P.B.) wijst er op, dat de Minister nog steeds zijn belofte van twee jaar geleden niet is na gekomen om een directeur-generaal van landbouw te benoemen. Verder wijst hij op de kolenovereenkomst met het Duit- sche syndicaat waardoor groote partijen Duiteche kolen blijven worden ingevoerd «onder dat er voldoende export van Ned. Binnenland. f Ernstig auto-ongeluk te Voorne. Vijf per sonen verdronken. De Tweede Kamer nam de landbouw- machtigingswet aan. Beperking rundveestapel. Buitenland. Engeland en de Russische handel. Winterweer in het buitenland. Amerika laat de gouden standaard I03. landbouwproducten naar Duitschland te genover staat. Spr. heeft geen vertrouwen meer in dezen minister ten opzichte van de landbouwbelangen. De beer G o 1 ij n (A.R.) had aanvanke lijk met de behandeling van het ontwerp willen wachten tot na de verkiezingen om dat geenszins vaststaat wie dan aan het hoofd van het departement za.l staan, waaronder deze wet voornamelijk zal res sorteeren. Evenwel acht hij deze bezwaren opgeheven indien het amendemeat-v. d. Heuvel c.s. wordt aangenomen. Mr Van Hel'enberg Hubar, (R.K.) spreekt den wensch uit, dat de Mi nister bij de samenstelling van de com missie van advies rekening zal houden met den Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw en wel dat deze in de commissie zal worden vertegenwoordigd. De heer W ij n k o o p (G.P.) vraagt wanneer de heer Golijn wel het geschikte moment voor de Machtigingswet in haar geheel aanwezig acht. Hij bestrijdt de fascistische methode van wetgeving, waartoe dit ontwerp z.i. zou leiden. De heer v. d. Tempel (S.D.) wil ten aanzien van dit ontwerp niet verder zien gegaan dan het amendement v. d. Heu vel. Rtij zou met de door dr Kortenhorst bij amendement beoogde uitbreiding niet kunnen meegaan. Minister Verschuur stelt hel op prijs, dat dit ontwerp alsnog aap de orde is gekomen. Wat de strekking ervan betreft breng', spr. in herinnering, dat ook in den tijd van de Romeinen reeds periaden van groote bevoegdheid van de Hegeering voorkwamen. Ten opzichte van den veestapel heeft 't ontwerp niet de strekking tot afschaffing te geraken, doch tot verbetering van den veestapel, door opruiming van het zwakke. Handel en industrie zullen bij de uit voeringsmaatregelen worden geraad pleegd. Het algemeene crisisbeleid maakt het wenschelijk.de machtiging niet te zeer te beperken. Het amendement-v. d. Heuvel is in dit verband wel wat al te zeer beper kend. Spr. wijst erop, dat de Kamer met dit ontwerp reeds geankerd ligt aan de beperking van den duur en aan de beslis sing welke producten onder deze wet zul len vallen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) verdedigt zijn amendement om het wetsontwerp te beperken tot de bloembollen, het rundvee en het stroocarton. De heer Kortenhorst (R.K.) ver dedigt een amendement om ook andere land- en tuinbouwproducten en verder elk ander bij de wet aan te wijzen pro duct in de machtigingswet op te nemen De heer Kersten (S.G.) zal zijn stem niet geien aan het amendement-Korten- horst en critiseert de uitvoering der cri- sis-varkenswet, welke het amendement reeds aanstonds onder de machtigings wet wil brengen. Zullen de bollenkweeekers, die tot ver nietiging van hun producten zijn over gegaan het volgend jaar consent verkrij gen? De Minister: Waarschijnlijk niet! De heer Kersten besluit met de op merking, dat het ontwerp kan leiden tol groote afslachting van den veestapel. Spr. acht dit ontoelaatbaar. Dr B i e r e m a (Lib.) dringt er bij den minister op aan, in verband met de aard appelen en het aardappelmeel, genoemd in het amendement-Kortenhorst, te be vorderen, dat de overtollige consumptie aardappelen in de fabrieken worden ver werkt. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) zal zijn stem geven aan het amen dement v. d. Heuvel in het vertrouwen, dat deze wet zal worden begrensd tot 1 Jan. 1934 en inmiddels de nieuwe Kamer gelegenheid zal hebben de zaak in haar. geheel te bezien. De heer Loerakker (R.K.) zal even eens stemmen voor het amendement-v. d. Heuvel al zou hij voorkeur geven aan het amendement-Kortenh orst. De heer W ij n k o o p (Comm.) heeft evenals de heer Kersten, doch op andere motieven, bezwaren tegen afslachting van vee op groote sehaal.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1