WRK3LEY met Smederij. eerste blad. EEN PRAGHTF1ETS ndiging ndagen !roente-en Fmitveilin W VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! PINSOAO 18 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 75 a 100 Gem. Zuid-Beveland, lag 19 April. ter overname: Dit nummer bestaat uit 2 bladen I De S.D.A.P. tracht naar buiten steeds den indruk te wekken, dat zij is een ont wapeningspartij. Een partij, die van alle geweld een afkeer heeft en die van de Regeering eischt, dat zij zich op hetzelf de standpunt zal plaatsen. I Maar wat de aandacht verdient is dit, dat de partij, die van de Regeering eischt, dat zij het land weerloos zal maken erl die de Overheid als zij ter bestrijding van staatsgevaarlijke muiterij geweld ge- bruikt in staat van beschuldiging stelt, zelf van geweld niet afkeerig is en met ophef gewag maakt van de vaar digheid in het schieten enz. bij partij- genooten. Buitenland SLECHTS (45— Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie T f Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". T Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. 'SrhP Telefoonnummer 11. 47e JAARfêMIS - No, m PoHtchèrjue en Girorekening 44455. 32 12.20 12.35 13.38 18.01 - 1418.i0 55 14.25 18.35 15 10 15-45 18.50 16.10 lg.15 !6-22 19.35 17.40 18.25 18.37 19.00 19.21 19.07 20.24 20.11 20.43 21.05 21.10 21.55 18.40 19.10 19.15 19.25 19.33 20.10 21.15 21.45 23.13 1 13.48 20.10 i 14.06 20.28 i 14.10 20.35 i 14.20 20.45 1 14.25 20.45 1 14.55 21.15 men bij de agenten. ent per Jaar f 0.25; eze lijnen. •ter-Schelde LISSINGEN. >P 6t n gevraagd Desverlangd overnane |er No. 75 bureau van es. m voor 3 jaren ofsteedje, ouwen htingen van ndekerke, i worden 1933. Schuur, Vnf' 1, Tuingrond e" Zuurbeekschen ïburg te Was i, 32, groot 0.70® desgewenst Huis ïgaard den gaaienburg C no. R te bekome" Mr P. LOEFFi alwaar ingelevef" veek VEILING op SLOTEN. DMINISTRATEUR. nden Emaillewinkel ak of voor zulks in even onder No. 2» eeuw", Goes. Bijkantoor Middelburg, Lange Jlurg. Telof. 250. I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. - Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclirigen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. j*,* Roede ontwapenaars. I En wel is het waar, dat in landen, waar de S.D.A.P. den grootsten invloed heeft, aan ontwapening niet gedacht wordt en dat in een land als Frankrijk aan de versterking van het leger onnoe melijk veel ten koste wordt gelegd, maar dit verhindert de roode heeren niet hier de ontwapening te eischen en zelfs op de publieke straten, als te Goes, uit te schreeuwen, dat de kazernes gesloten moeten worden. j Het is goed ook hierbij den schijn van het wezen te onderscheiden f Een van de leidende figuren in de S.D.A.P. heeft indertijd verklaard, dat inplaats van de wapens neer, gevraagd zou moeten worden, de wapens hier. 3 Men is dus tegen bewapening, omdat men daarvan in bepaalde omstandig heden last kan hebben en omdat de revolutie-pogingen daardoor kunnen worden belemmerd. Dit is wel zeer duidelijk gebleken uit wat in het begin van dit jaar de roode pers over Duitschland schreef: B„De sociaal-democratische arbeiders van Berlijn hebben in een machtige demon stratie getoond, dat het hun ernst is met het parool: „Berlijn blijft rood". Den ge- Jaeelcn Zondag was Berlijn overstroomd met roode demonstranten. Gewoonlijk is Berlijn des Zondags een leege stad, doch vandaag schreden reeds om negen uur duizenden leden van de Rijksbanier door de straten, die naar een oefening in ver- dedigingssport buiten Berlijn gingen. I Aan deze oefeningen namen ongeveer 6000 leden van de verdedigingstroepen deel, en wie precies wilde weten, wat deze 6000 Berlijnsche sociaal-democraten kun nen en waartoe zij bereid zijn, heeft het bij deze oefeningen kunnen zien. Deze verdedigingstroepen hebben getoond, wat zij tot stand kunnen brengen op het gebied van schieten, stormaanvallen, verdedigings manoeuvres en alles wat daarbij be hoort, tot het aanleggen van veldtelefoons toe." I Wij laten nu rusten het feit, dat ook hier weer de roode mond grooter ge bleken is aan de roode daad. L Het is de gewone dubbelhartigheid, waardoor de S.D.A.P. zich altijd onder scheidt. Ondertusschen zullen de kiezers be grijpen, welke waarde men aan het ge- sep der rooden om ontwapening, heeft toe te kennen. Naar Washington. jjv Mac Donald is te Southampton met de IpFierengaria" naar de Vereenigde Staten Vertrokken. I Hij is voornemens met hetzelfde schip op 3 Mei naar Engeland terug te keeren. Zooals bekend, is de „Berengaria" het vroegere Duitsche stoomschip „Impera tor De voor Mac Donald gereserveerde staatsiehutten zijn dezelfde, die door kei zer Wilhelm II werden gebruikt op zijn reizen met de „Imperator". I De Fransche ambassadeur te Washing ton heeft officieel medegedeeld, dat Her- riot in gezelschap van vijf deskundigen op 23 April a.s. in Amerika aankomt en tot 29 April in de Vereenigde Staten zal nliWfAM Het bier blijkt handeibevorderend. De wettige toelating van bierverkoop in de Vereenigde Staten heeft een opleving tengevolge in verschillende industrieën en volgens een rapport van het handels-de partement worden aankoopen voor mil- lioenen dollars verricht in automobielen, Vrachtauto's, flesschen, vaten, glazen, rub bersluitingen, mout en andere artikelen. H Bierbrouwerijen zouden tot den aan koop overgaan van in totaal 4590 vracht auto's en 4960 personenwagens, terwijl oen groote hoeveelheid oud materiaal weer vjp orde moet worden gebracht. Bestellingen aan bierflesschen worden '«wacht voor een jaarlijksche hoeveel- fflMid van 720 millioen. De vatenindustrie Ingezonden Mededeeling. WRIGIEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZOND! heeft het zoo druk, dat men op volledige capaciteit tot laat in den zomer kan door werken. In de kisten- en kartonindustrie is de toestand precies dezelfde. Enorme hoeveelheden grondstoffen, als mout, rijst, graan, suiker enz. zullen door de bierbrouwerijen worden gebruikt. Ook fabrikanten van koelkasten krijgen groote orders van de brouwerijen en ne men nieuw personeel aan. Bierdrinkend New-York. Gedurende de eerste week na de ophef fing van het alcoholverbod is het bierver- bruik in de V. S. zeer belangrijk geweest. Alleen te New-York zijn in de eerste week 500.000 vaten bier leeggeschonken, wat neer komt op 6 Liter per dag per hoofd der bevolking. Voor de stad New- York heteekent dit een extra-bate van 500.000 aan belasting. Bomaanslagen te Havana. Te Havana zijn op Goeden Vrijdag op 19 verschillende punten in de stad bom aanslagen gepleegd. De daders hadden het in de eerste plaats voorzien op kerken en belangrijke verkeerspunten. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Op eenige plaatsen in de stad ontstonden on lusten en moest de politie van de wapens gebruik maken. Twee jongelui werden ontvoerd door de leden van de gevreesde geheime organisatie Porra. Zij werden in een auto naar een afgelegen gedeelte van de voorstad Vedada gebracht, ernstig mishandeld en tenslotte doodgeschoten. Corruptiebestrijding. In opdracht van den rijkscommissaris heeft een onderzoek plaats gehad bij de Badensche ambtenarenbank, waarbij ge bleken is, dat in de afgeloopen jaren ver duisteringen tot een bedrag van ongeveer 1 millioen mark hebben plaats gehad, wat door de verantwoordelijke personen dood gezwegen is. Verder heeft de leiding van de bank transacties goedgekeurd, welke buiten het kader van een spaarbank vielen en ern- om bij de Centrale Landbouworganisaties aan te dringen, dat van regeeringswege maatregelen te dien opzichte worden ge troffen. Een drukke bespreking ontspon zich over het voorstel der Friesche afdeeling inzake credietverleening aan de verbou wers van consumptie-aardappelen voor den oogst 1933. Tegen het denkbeeld van credietverleening op den oogst 1933 had men geen bezwaar, doch verschil van ge voelen bestond, of het aanbeveling ver dient, dat er wettelijke maatregelen ge troffen worden voor de consumptie-aard- appelen. Eenerzijds achtte men, dat met een be paling van een minimumprijs en eventu eel maximumprijs, gepaard aan het, zoo noodig, uit de markt nemen van het sur plus de catastrophale daling der prijzen kan worden voorkomen, anderzijds meen de men, dat regeeringsmaatregelen te dien opzicht moeten worden ontraden. Inzake het ontwerp van wet op de om zetbelasting meende men, dat het belang van den landbouw zich niet verzet tegen een dergelijke belasting. Aan het request van den R. K. Boeren bond om aan te dringen op de vestiging van een zelfstandig Ministerie van Land bouw kan steun worden geboden. Het vraagstuk van de graanrechten werd uitvoerig besproken. Besloten werd aan te dringen, dat de Centrales zich tot de Regeering wenden, opdat ten spoedig ste tO't een heffing van dergelijke rechten wordt overgegaan. Tevens zal daarbij aan de orde worden gesteld de noodzakelijkheid van de be scherming van het inlandsche fruit. Daarnaast verdient het steunen van den roggebouw volle aandacht. Aangedrongen zal worden op een ver plichting tot gebruik van inlandsche gerst door de Nederlandsche brouwerijen. Voor steun aan schapenhouders wordt wenschelijk geacht een verplichting van gebruik van inlandsche wol door de weve rijen. Nogmaals zal bij de centrale aanhangig gemaakt worden het vraagstuk van de werkverschaffing in verband met steun aan de veenderijen. Uii de carton-industrie. Zaterdag is ingegaan de prijsstelling en beperking der productie van carton, waaromtrent in een vergadering van de werkgevers, leden der Nederlandsche ver- eeniging van stroocartonfabrikanten, in de provincie Groningen overeenstemming werd verkregen. De beperking der pro ductie zal omstreeks 1 Juli e.k. ingaan. Deze maatregelen zijn getroffen om de bedrijven der cartonindustrie weer op peil te brengen en loonend te maken. De Machtigingswet voor den Landbouw. D'e Vereeniging van Nederlandsche Ex porteurs van Peulvruchten en Zaden heeft het volgende telegram gezonden aan de Tweede Kamer: Bestuur Vereeniging van Nederland sche Exporteurs van Peulvruchten en Za den; kennis genomen hebbend van ontwerp Machtigingswet Landbouw; vereenigt zich geheel met adres, respec- Ingezonden Mededeeling. VERKRIJGBAAR IN ELKEN GOEDEN RIJWIELHANDEL DE ACTIE TEGEN PASCHEN IN SOVJET-RUSLAND. Uit de bladen is reeds bekend geworden dat het Paasehfeest in Sovjet-Rusland niet zou worden gevierd, en dat op deze feestdagen gewoon zal worden gewerkt. Ook dezen keer was het naderende Chris telijke Hoogfeest den Sovjets eene wel kome aanleiding tot eene nieuw anti christelijke propaganda. Het anti-Paasch-nummer van het or gaan der Godloozen dringt in een hoofd artikel aan op de verscherping van den strijd tegen den godsdienst en bepleit dit aan de hand van uitlatingen van Stalin, die betreurt, dat de reeds daadwerkelijke verdrukking der geestelijkheid nog zoo onvolledig is. „De communistische partij kan niet neutraal blijven in den strijd te gen den godsdienst en communisten, die zich tegen de ontwikkeling der anti-gods dienstige propaganda verzetten, dienen uit de partij gestooten te worden". Volgens genoemd orgaan zal de komen de anti-Paasch-actie in het bijzonder op de plattelandsbevolking gericht zijn. Niet alleen gaat het tegen het christelijke Paasehfeest, doch ook tegen het Joodsche en Mohammedaansche. De internationale anti-Communistische Entente te Genève, waaraan het boven staande ontleend is, leidt dit bericht met de volgende ontboezeming in: „De jongste Britsch-Sovjet-Russische incidenten en de gebeurtenissen in Duitschland hebben aangetoond, dat het gevaarlijk is, de belangen van een Brit- sche onderneming aan te vallen en dat iedere campagne tegen Joodsche hande laren onmiddellijk een geweldige reactie teweeg brengt. Daartegenover is het in de 20ste eeuw der Christelijke jaartelling volkomen geoorloofd om jarenlang de nieuwe generaties te vergiftigen met een verschrikkelijke anti-godsdienstige propa ganda, en millioenen Christenen te ver volgen en ter dood brengen." „Terwijl in de eerstgenoemde gevallen onmiddellijk alle groote verweermiddelen in actie worden gezet, verhindert de sys tematische vervolging der geloovigen in Rusland noch den Volkenbond noch de meeste Regeeringen om zich met den anti-godsdienstigen Sovjetsstaat te ver broederen. Het vraagstuk der erkenning van Sovjet-Rusland door de Vèreenigde Staten is aan de orde op een oogenblik, waarop wel geen twijfel meer kan be staan aan het feit, dat de Sovjet-Regee ring meer dan ooit besloten is, den gods dienst in Rusland uit te roeien en in de wereld zijn anti-godsdienstige campagne te ontplooien." Ingezonden mededeelingen. stige verliezen tengevolge hebben gehad! In totaal zijn 7 hooggeplaatste ambtena ren van de bank in hechtenis genomen. Korte berichten. Te Lodz zijn 4000 textielarbeiders tot een hongerstaking overgegaan, om loonsverhooging te verkrijgen. Zij hebben een fabriek bezet en willen deze eerst ver laten, als hun eischen ingewilligd zijn. De boDd van christelijke vakvereeni- gingen in Duitschland heeft besloten deel te nemen aan de nationale viering van den eersten Mei. Het hoofdbestuur der Duitsch-chris- telijke vakbonden heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat terstond na Paschen het hoofdbestuur zal bijeenkomen, om de vraag te beantwoor den, hoe de christelijke vakbonden op de meest doeltreffende wijze zullen kunnen samenwerken met den nieuwen staat ten bate der gemeenschap. Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Op 13 April j.l. vergaderden te Utrecht de Permanente Commissies voor Land bouw en Veeteelt van den C. B. T. B. Aan de orde kwam het belangrijke en urgente vraagstuk van voorziening in den nood der hypotheekboeren. Besloten werd tievelijk telegram, door Kamers van Koophandel te Rotterdam en Middelburg te dezer zake tot Uwe Kamer gericht, en verzoekt Uwe Kamer dringend dit ont werp niet of niet dan na grondige wijzi ging te aanvaarden. Landbouw en omzetbelasting. Zooals bekend is, heeft de regeering bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in gediend, dat de mogelijkheid zal openen een omzetbelasting te heffen. Het dagelijksch bestuur van de Gron. Mij. van Landbouw heeft het wets ontwerp bestudeerd en is tot de conclusie gekomen, dat er tweeërlei bezwaren aan zullen zijn verbonden. In de eerste plaats, dat de bedrijfsbenoodigdheden als kunst mest, veevoeder, werktuigen e.d., op zijn minst 1 pet. duurder zullen worden en dat anderzijds bij den afzet van produc ten zich onoverkomelijke moeilijkheden zullen voordoen, wanneer voor iederen verkooper een factuur moet worden afge geven met een belastingzegel. Het dage lijksch bestuur staat daarom op het stand punt, dat er naar gestreefd moet worden, dat, wanneer de omzetbelasting er even tueel toch mocht komen, de bedrijfsbenoo digdheden en de voortbrengsel van het landbouwbedrijf daarvan worden vrijge steld. MILLIOENEN VAN EN VOOR DE ARBEIDERS. Wij lezen in „Patrimonium": In bet jaar 1932 werd op grond van de bepalingen der Invalidteitswet uitbe taald 25 millioen 891 duizend gulden. Uit bet Ouderdomsfonds werd be taald een bedrag van 33 millioen 233 duizend gulden. De verzorging ingevolge de artt. 99/100 der Invaliditeitswet vroeg van Ja nuari tot November 1932 een som van 1 millioen 353 duizend gulden. D'e schadeloosstel li ngen, enz. krachtens de Ongevallenwet 1921, bedroe gen over het vorige jaar 16 millioen 431 duizend gulden. In totaal 76 millioen! En daarbij kan men nog tellen de scha deloosstellingen krachtens de Landbouw- en de Zee-Ongevallenwetten. Zoo komt men op een bedrag van circa 80 millioen. Deze cijfers stellen de groote beteeke- nis van de Sociale Verzekeringswetge ving reeds in een helder licht. Ook op grond van de Ziektewet wor den millioenen uitgekeerd. En dan zijn er nog menschen, die het doen voorkomen, alsof er sedert het Christelijk-Sociaal Congres van 1891 wei nig of niets veranderd is! Zooals er ook lieden zijn, die alleen over den premielast en niet over de uit- keeringen spreken «a zóó omtrent de wer- Binnenland. Prins Willem I te Delft gisteren op in drukwekkende wijze herdacht. Buitenland. Bierdrinkend Amerika. MacDonald naar Washington vertrokken. Het proces te Moscou. king van de Verzekeringswetgeving een verkeerde voorstelling geven. De opbrengst van den zegelverkoop (Invaliditeitswet) bedroeg over 1932 ruim 37 millioen, dat is circa 3 millioen minder dan in 1931. Hieruit blijkt de invloed van de crisis. Gelijk men weet, wordt een deel van de premieopbrengst gereserveerd. Er wordt een fonds gevormd. Alleen ten behoeve van de Volksge zondheid en de Volkshuisvesting beeft het Invaliditeitsfonds reeds ruim 30 mil lioen geleend. Het Invaliditeitsfonds belegde in totaal ruim 385 millioen. Het Ouderdomsfonds bijna 7 millioen en bet Ongevallenfonds 38 >5 millioen. Waaruit men reeds kan afleiden, dat in onzen tijd de obligaties van Staat en Gemeente, evenmin als de hypotheken, alléén in het bezit van particuliere ka pitalisten zijn. Ook bet Rijkspensioenfonds is in het bezit van een millioenenportefeuille. Evenals de Rijkspostspaarbank, en de diverse gemeentelijke en particuliere spaarbanken. Om van de particuliere pen sioenfondsen, de philantropische instel lingen en de Vakvereenigingen maar te zwijgen! In de populaire socialistische propa ganda worden dergelijke cijfers niet ge geven. „De" rente, zóó is gewoonlijk de voorstelling, komt aan de „kapitalisten" ten goede. Provinciale Bondsdag van het Nederl. Jongel. Verbond te Goes. Gisteren, tweede Paaschdag, had in de Prins van Oranje te Goes de Prov. Bondsdag plaats van bovengenoemd ver bond. Om half 10 opende de voorzitter, ds J. J. Homburg de huishoudelijke vergade ring met gebed en bet Lezen van een bijbelgedeelte. Hij heette allen hartelijk welkom in 't bijzonder enkele afdeelingen van Schouwen Duiveland, welke voor 't eerst naar de Bondsdag kwamen. Hierna volgde bet jaarverslag van den beer H. F. G. Muscb, secr. der Prov. commissie. Spr. ging de verschillende werkzaamheden na, welke in bet afge loopen jaar gebeurd waren en merkte op, dat bet N.J.V. in Zeeland thans 989 le den telt. Bespreking volgde over den zo merdag, welke dit jaar gehouden zal wor den in Walcheren. Ook zal er weer een week-end georganiseerd worden. Verder werden verschillende mededeelingen ge daan over de a.s. groote Bondsdagen te Middelburg en Vlissingen. Vervolgens bracht de penningmeester dhr C. Duve- kot Lzn., verslag uit van de linanciën. Nadat nog een lied was gezongen werd deze morgenvergadering, welke door ruim 300 personen werd bijgewoond, ge sloten. Te half twee ving de middagvergade ring aan. Ds Homburg opende door te laten zingen 2 coupletten van nr. 5 uit den bundel, waarna bij den aanwezigen (plm. 425 personen) het welkom toeriep en zijn blijdschap er over uitsprak dat men in zoo grooten getale aanwezig was. Het bleek niet mogelijk allen een goed plaatsje te bezorgen. Na declamatie door dhr J. Hamelink van Terneuzen trad als spreker op dhr Ir. F. Sprey, met het onderwerp „De G.J.V. als geestelijk arbeidsveld". Spr. wees met nadruk op het geeste lijk doel van bet werk in het Ned. Jon gel. Verbond en op de stormen, welke in ons leven kunnen woeden. Het komt daarbij vooral aan op de fundeering. Deze mag niet staan op zandgrond, doch op de vaste rots. De verschillende groote problemen van onzen tijd vragen onze aandacht. Het B. B. geeft zich daar rekenschap van. Doch is ons fundament stevig genoeg? Spr. wijst verder op de vijanden van het Christendom. Hoe staan wij daar te genover? Wij hebben ons te verdedigen tegen aanvallen van buiten en ons per soonlijk geloof uit te dragen en op te bou wen. Dat wil ons verbond. Jonge men schen voorbereiden voor kerk en maat- gchanpij. Wat kan het persoonlijk ge loofsleven vinden in het C. J. V.? Ons vrerk valt of staat, met het geloofsleven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1