DE ZEEUW éMn KEES HELDER PAASCHDAGEN GEOPEND »T NING GELS tweede blad. PUROL 2x160% ZEKERHEID Nationale Nederlanden van 1845 Bureau voor Groepsverzekering oon 168 Idelburg (T C 14. 3ENGAAS Wat er deze week voorviel Uit de Provincie Ijzerhandel, GOES loortslraat 24. NIEUW en GEBRUIKT f 115.- iCHMEDING k D'HUIJ, M'burg- an den Walcheren? FEUILLETON. Brieven uit Middelburg. Ingezonden Mededeellan» en NEDERLANDSCHE WERKGEVERS VOLLEDIGE GARANTIE VAN BEIDE MAATSCHAPPIJEN MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct FOTOGRAAF MIDDELBURG VLISSINGEN (Zondags gesloten) (Wordt vervolgd.) VAN )RREGAAS) lieden vraagt prijs bij olie rollen. •N GOEDKOOP oud en vakkundig orgel koopen blijft n vertrouwen. Komt st onze collectie be- iagt onze prijzen en jebrulkte orgels vanaf naf f4.- per maand. RKSTRAAT 41 - GOES ■lem, Hilversum R'dam ilJK hoopt Donderdag des avonds hall acM, J der C.J.V. te Wemel- ItiQzingsrede te houden. _JED BEKLANTE fNSZAAK TE KOOP, Walcheren. Brieven 5, Boekhandel D'HUIL TE KOOP: DEENSCHE BIGGEN. {EGT, St.-Laurens. Ihdagen ruim voorz- v. en VERSCH GEBAK, Krentenkoeken enz. EN BROEKE, Bakker, 1-15-12-10-8 of 6 a 25 ct. pp. 20-10-8 of 6 a 25 ct. 25 ct. p. K.G. Mooi® Eyj' 5 ct. p. K.G. L. v. a lenstr. I 275, M'hurg- Ipenb. verg. v. d. An jerdag 25 AprU, 7.30 u-, pr. dhr A. SCHOUT v- iderw.: „A-R. ook nu verw. Ook vrouwen- Je KOOP: fOER MANGELS, JIJSMAN, Grijpskerke bi gevraagd voor dag ienstbode, Jh de 20 jaar. Wea tngel R 237d, Mbur& en verkrijgbaar hij laatste 2 eeuwen, d° SE, t 75 ct. ZATERDAG 15 APRIL 1933, Nr 167. In de stille week, zooals gewoonlijk de week, aan Paschen voorafgaande, wordt genoemd, wordt meestal weinig verga derd. In sommige plaatsen zijn zelfs de v'ermakelijkheidsinrichtingen gesloten. Daarin zit zeker deze mooie gedachte: het Christelijk denken te concentreeren op het lijden van Christus. Maar ditmaal was het anders. De Ka merverkiezingen zijn nu zóó dichtbij, dat deze week onmogelijk gemist kon worden. Tal van vergaderingen moesten gehouden worden en de S.D.A.P. meende zelfs op den Goeden Vrijdagavond te Goes zulk een vergadering te moeten beleggen! Men kan niet zeggen, dat al die verga deringen buitengewoon druk worden be zocht. Soms treden zelfs sprekers van naam en groote bekwaamheid voor een zeer matig publiek op. Alleen de heer H. Colijn zet nog steeds zijn verkiezingsveld tocht in stampvolle zalen voort. Ook de eerste Chr.-Hist. vrouwendag, die te Mid delburg werd gehouden en in het teeken der verkiezingen stond, was goed bezocht. De Tweede Kamerleden moeten nog een keer terug komen. Volgende week zullen ze aandacht moeten schenken aan den nood in den tuinbouw, speciaal van de bollenkweekers. Deze week zijn in Indië enkele vonnis sen over dienstweigeraars geveld. Ze wa- ren streng, maar zeker ten volle verdiend. Het bleek tijdens de verhooren, dat het A reeds lang op de vloot broeide en dat er samenzweringen op groote schaal werden gesmeed. Het is te hopen en ook absoluut noodzakelijk, dat de rotte plekken in onze weermacht radicaal worden uitgesneden. In het buitenland is het druk met al lerlei conferenties. Rome heeft b.v. niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Het is daar zoowel om den Paus als om Mussolini te doen. De Duitschers Von Papen en Goering vertoefden er reeds, maar ook de Oosten rijker Dollfuss is er inderhaast heenge- reisd. Wat kan de beweegreden voor die overhaaste reis geweest zijn? Naar verluidt, zou de nieuwe Duitsche regeering het plan hebben den geheelen handel van Europa op Italië naar zich toe te trekken en von Papen was naar Rome ■.getrokken met voorstellen, die, wanneer zij tot uitvoering zouden komen, ook den export van Oostenrijk naar Italië prac- tisch onmogelijk zouden maken. f Dollfuss' taak zou nu daarin bestaan Mussolini er toe te brengen, dat hij de Duitschers beweegt de noodzakelijkheid van een onafhankelijk Oostenrijk te er kennen en bij hun plannen rekening te houden met de belangen van Oostenrijk. Misschien zit er nog wel meer achter. Een andere zeer belangrijke conferentie, die in 't zicht is, is die te Washington, waar Roosevelt, Herriot en Mac Donald de financieele en economische kwesties zullen bespreken. Moge hiervan het resul taat zegenrijk zijn, ook in verband met de economische wereldconferentie! In het verre Oosten is de toestand niet zoo gunstig. Japan gaat daar rustig' zijn eigen gangetje en „bevestigt" het eene veroverde gebied na het andere. Thans komen de Japansehe troepen ech ter in een gebied, waar ze zich gedwongen zullen zien wat voorzichtiger op te treden, teneinde niet in conflict te komen met de belangen van andere groote mogendhe- Hel Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 cl Bi) Apoth. en Drogisten 27) Vrij naar het Engelsch. o HOOFDSTUK X. Valsch alarm. Ongehinderd kwamen ze thuis. Arthur ging onmiddellijk naar mijnheer Chan ging toe, die als gewoonlijk op zijn sofa ia-g en boog zich over hem heen met een glimlach even opgewekt en hoopvol als die van Hamish. „Vader, mag ik zes honderd gulden I I®.. iejnen' a|s ik het doen kan zonder Shaden? ^11^ mijnheer Galloway te f »Wat zeg je, mijn jongen?" „Zou u er bezwaar tegen hebben, dat t op weekdagen het orgel bediende I boden"** WllIiams heeft het me aange- Mijnheer Canning wendde het hoofd fiiaf enn ,ee,k k0m aan- Hij begreep het »JJa] tun je immers niet aannemen, 8®" kur dat moet toch onder kantoortijd trJvu f wor^0n en de jonge Jupp is web hulporganist. Waar praat je over?" den. Bij de uitgestrekte Kailan-mijnen en de havenwerken van Tsjinwangtao bijv. zijn groote Britsche kapitalen betrokken. Sinds eenige dagen is er wrijving ont staan tusschen de regeering van Mands- joekwo en Rusland over rollend materiaal van den Chineeschen Oosterspoorweg, dat door Russische beambten op Russisch grondgebied zou zijn gebracht en thans bij nota van den minister van buitenland- sche zaken van Mandsjoekwo wordt te- ruggeëiseht. Met belangstelling zal men daarom de verdere ontwikkeling van deze situatie die nen te volgen. CL VI. Amice, Voor Middelburg's antirevolutionairen was de vijfde April 1933 een merkwaar dige dag. Des avonds sprak de oud-mi nister Van Dijk, die gewoonlijk als de antirevolutionaire Tweede Kamer-afge vaardigde voor Zeeland wordt beschouwd, in de benedenzaal van St Joris voor een talrijk opgekomen menigte. De zaal was met bloemen versierd en de vaderlandsche driekleur prijkte er naast de aanbeveling voor de candidatuur-Colijn. Het zingen van het "Wilhelmus en Da Costa's: „Zij zullen het niet hebben" wisselde elkaar af en het voorzitterschap was in de ge wone goede handen van Mr P. Dieleman. De heer Van Dijk hield een overtuigen- de en vooral aan het slot meeslepende rede, die met de grootste aandacht werd I aangehoord. Vooral dat gedeelte, waarbij naast de Communistische beroeps-oproer makers, de sociaal-democraten als de amateur-oproerkraaiers werden gekwali ficeerd en hun volmaakte onbetrouwbaar heid en wankelbaarheid ten aanzien van de muiterij op de Zeven Provinciën werd aan de kaak gesteld, vond een warm ap plaus. i De economische en financieele moeilijk heden, waarin de Nederlandsche staat verkeert, werden op heldere wijze in het licht gesteld en het antirevolutionaire verkiezingsmanifest duidelijk verklaard. Met veel instemming en genoegen werd de spreker aangehoord en het is dan ook met enthousiasme en geestdrift, dat wij voor de lijst-Colijn in het vuur zullen gaan. Ook het als naar -ewoonte warme en opwekkende slotwoord van onzen voor zitter sloeg in. Voor zoover nog noodig is de verkiezingsarbeid door deze kiezers bijeenkomst op energieke wijze ingezet. Nog meerdere samenkomsten zullen vóór 26 April a.s. volgen en met name zal het Kamerlid J. Schouten van Rotter- j dam de Middelburgsche kiezers toespre ken. De geheele middag van 5 April 1.1., van twee uur tot circa half zeven werd ingeno men door de installatie van burgemees ter Fernhout en de ontvangst door dezen van ruim honderd Middelburgsche cor poraties en vereenigingen en zeer vele particulieren. Een groot aantal familie leden en vrienden van den heer Fernhout luisterde de plechtigheid op met hun te genwoordigheid. De bejaarde predikant K. Fernhout van Vieeland was persoon lijk overgekomen om de installatie van zijn oudsten zoon als burgemeester van de Zeeuwsche hoofdstad bij te wonen. Ook 's burgemeesters schoonvader, de heer du Marchie van Voorthuysen uit Epe, was aanwezig. Voorts burgemeester Gordes van Hummelo en Keppel en Mevrouw. De raadszaal en de burgemeesterskamer waren versierd en met bloemen getooid. Wethouder Onderdijk hield een welwillen de en vriendelijke toespraak, waarin hij erkende dat de aanvankelijk bij een deel der bevolking ontbrekende instemming en vreugde over 's Burgemeesters benoeming, na wat al spoedig over den heer Fern hout als burgemeester van Kampen be kend werd, plaats maakte voor waardee ring en hoopvolle verwachting, dat de nieuwe burgervader er spoedig in zal sla gen „de harten der Zeeuwen te winnen en ondanks alle verschil van religie of rich ting een burgervader zal weten te zijn, die oor en oog heeft voor de belangen van alle gemeentenaren". Namens den Raad hield het oudste raadslid, de heer J. F. Heemskerk, een korte toespraak. Wellicht had het per soonlijk element in het begin zijner rede Arthur legde hem alles op zijn kalme manier uit, een blijde glans in zijn oogen. Jupp had bedankt; mijnheer Williams had hem zijn plaats aangeboden en mijn heer Galloway had hem gemachtigd dit aanbod te accepteeren. Alleen moest hij dan 's morgens reeds twee uur op het kantoor zijn geweest voor het ontbijt om zoo den verloren tijd in te halen. „Mijn dappere jongen", riep mijnheer Channing uit, zijn hand grijpend. „Ik zei wel, dat dit onverwachte verlies van het proces een vermomde zegen kon zijn. En dat blijkt nu wel; want dit toont de offerende liefde van mijn kinderen. Je doet dit voor mij, Arthur?" „Ik doet het voor een groot deel voor mezelf, vader. U weet niet, hoe heerlijk het voor me zal zijn dagelijks twee uur te kunnen spelen". „Ik begrijp je, beste kerel begrijp je volkomen!" „Vooral daar Plots zweeg Arthur. „Vooral waarom" wilde zijn vader we ten. „Daar ik er over gedacht had mijn les sen maar te staken", voegde Arthur er haastig aan toe, zonder er verder op in te gaan. „Ik speel nu goed genoeg om met les nemen uit te scheiden. Mijnheer Williams zei laatst nog, dat ik hem met 1 de noodige oefening wel spoedig zou evenaren". GEVESTIGD TE UTRECHT. Prins Hendriklaan 40 Directeur: Dr. C. E. HUFFNAGEL OPGERICHT DOOR OS LEVENSVERZEKERING-BANK TE ROTTERDAM LEVENSVERZEKERING-MIJ. VAN DE TE 'S-GRAVENHAGE VRAAGT ADVIES INZAKE 0U0EN0AGS- EN GEZINSVERZORGING VAN UW PERSONEEL1 wat meer op den achtergrond kunnen blijven, nu de heer Heemskerk namens alle raadsleden sprak, evenals de vermel ding dat spreker, in afwijking van velen zijner partijgenoolen en ook van de grootst mogelijke meerderheid van het bestuur der A. R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" van oordeel is, dat de benoeming van een antirevolutionair burgemeester in Middelburg minder ge- i wenscht is, althans een zeer zware ver antwoordelijkheid voor hem en voor de A. R. partij medebrengt, toch gaf spreker uiting aan zijn overtuiging, dat, als die verantwoordelijkheid dan gedragen moet worden, de heer Fernhout met Gods hulp in staat zal blijken, die te kunnen en met ernst te zullen dragen. Voor de meening van de groote meer derheid der antirevolutionairen in Mid delburg pleiten twee dingen. Primo dra gen niet de rechtsche fracties de ver antwoordelijkheid voor het dagelijksch bestuur der gemeente, doch de door een sociaal-democraat en vrijzinnig-demo craat vertegenwoordigde liniksche frac ties. Moeten de rechtsche fracties de min derheid in B. en W. vormen, dan is het toch zeker meer gewenscht, dat een bur gemeester en niet een wethouder die min derheid uitmaakt. Doch, wat alles afdoet in deze, wel licht zou de heer Heemskerk, als hij na en niet vóór den burgemeester had ge sproken, in dezen anders hebben geoor deeld. Immers de inhoud, de voordracht en de vorm van 's Burgemeesters inau- gureele rede waren van dien aard, dat de rechtsche partijen zonder eenige vreeze het met den Burgemeester in diens kwa liteit durven wagen en diens verantwoor delijkheid als minderheid in B. en W. voor zoover dit althans noodig is, durven dekken. Zij kunnen in dit opzicht niet meer wenschen, dan zij verkregen. Ook schrijver dezes, die in zijn leven nog al eens iets gehoord heeft, kan vol mondig en uit zijn volle hart verklaren, dat hij de toespraak van den burgemees ter met de meest mogelijke instemming heeft gehoord en zijn bewondering en groote waardeering daarvoor moet uit spreken. Middelburg kan met dit eerste optreden volkomen tevreden zijn en de bestel verwachtingen voor de toekoms't koesteren. Heil den nieuwen Burgemeesterl Vriendschappelijk groetend, t. t. METELLUS. „Ik zou wel eens willen weten, Arthur, wat ouders doen, die ondankbare, opstan dige kinderen hebben", riep mijnheer Channing na een oogenblik denkens uit. „De wereld is vol zorgen, van verschillen den, zeer uiteenloopenden aard; maar als we slechts gelukkig mogen zijn in onze kinderen, gaan al die andere zorgen luch tig over ons heen, als een zomerwolk. Ik dank God, dat mij kinderen me nooit een oogenblik van zorg gegeven hebben. Hoe genadig is Hij jegens mij geweest". Arthurs gedachten keerden terug naar Hamish en zijn moeilijkheden. Hoe dank baar was hij nu, dat zijn vader er niets van af wist. „Ik heb mijnheer Williams reeds ge zegd, dat ik zijn aanbod gaarne accep teerde. Van uw toestemming was ik zeker, vader." „Jongen, ik hoop van harte, dat je je taa'k naar wensch van je leeraar zult ver vullen. En," voegde mijnheer Channing er aan toe, zijn stem tot fluistertoon latende dalen, „als de koorjongens hun lofzang aan den Heer uitjuichen gedurende die heilige diensten, laat jou Ir t fan in lof en dank met die klanken omhoog stijgen. Te velen luisteren naar den dienst, terwijl hun hart verre is. Laat het met jou an ders zijn." Op dat oogenblik kwam Hamish binnen, de kasregisters onder den arm, en ging De Prov. Bondsdagen onzer Jongellngs- bonden. Oudergewoonte houden de Zeeuwsche af deelingen van de beide Jongelingsbon den op Paasch-Maandag hun provincia len Bondsdag. Dit keer vergadert het Ned. Jongelingsverbond te Goes. Wat daar aan de orde komt, meldden wij reeds in een onzer vorige nummers. Het is een wel voorziene agenda, die afgewerkt moet worden. De Geref. jongelingen komen des mor gens in de Noorderkerk en des middags in de Nieuwe Kerk te Middelburg bijeen. Zij vieren een jubileum. Daarom zal de secre taris, de heer C. Melse, nadat de voorzit ter zijn openingsrede over: „In woord en daad" zal hebben uitgesproken, en histo risch overzicht geven over „Van veertig jaren". In de middagvergadering zal, nadat eerst ds Meijster van Rotterdam zal heb ben gesproken over „Mijn schilt ende be trouwen", de Bondsvoorzitter, de heer A. Zijlstra het woord voeren. Als onderwerp koos hij: „Drie vragen". De samenkomst wordt besloten met een opwekkende rede van ds H. S. Bouma uit Amsteidam-Zuid, in Middelburg geen on bekende. Een opwekkend woord voor deze bijeen komsten te schrijven, achten wij geheel overbodig. Deze Bondsdagen zijn geheel ingeburgerd en over gebrek aan belang stelling valt hier nimmer te klagen. Wij spreken er alleen onze blijdschap over uit, dat onze Christen-jongelingen op Paasch-Maandag vergaderingen als deze zoo graag bezoeken en er bezield willen worden tot den strijd, die hen wacht. Laten ook de ouderen, voor zoover ze daartoe in de gelegenheid zijn, hun be langstelling en meeleven toonen. Het zal onze jongelingen goed doen. CENTRALE VERWARMING reeds voor f450. Installateur: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Bij Apoth. en Drogisten Een jubileum. Op Maandag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Coöp. Roomboterfabriek „Het Hart" te Wemeldinge werd opgericht. Kloetinge. Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Ingekomen zijn: Verslag over 1932 van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De heer Kousemaker vraagt of les wordt gegeven in het vak vrije- en orde-oefeningen. De voorzitter antwoordt, dat hij dit met het hoofd der school heeft besproken; zooveel mogelijk zal daarin les worden gegeven. Verslag over 1932 van het agentschap der arbeidsbemiddeling. De heer Buiten huis zegt, dat het hem is opgevallen, dat geen aanbiedingen van werkgevers zijn ingeschreven. De voorzitter meent, dat er geen behoefte was aan bemiddeling omdat er overvloed van werkkrachten was. Verzoek der landbouwvereeniging te Wolphaartsdijk om de verordening op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch te wijzigen waardoor het mogelijk wordt Ingezonden Mededeeling. zitten. Arthur verliet de kamer. Mijnheer Channing was graag alleen met Hamish, als de kantoorzaken besproken werden. Mevrouw Channing was met eenige harer kinderen in de zitkamer. Arthur trad binnen. „Mevrouw Channing", zei hij theatraal, „mag ik u den nieuwen hulp- organist van de cathedraal voorstellen?" Ze glimlachte, meende met een grap te doen te hebben. „Uitstekend, mijnheer. Laat hem binnenkomen!" „Hij is binnen, mevrouw." „Is de jonge mijnheer Jupp daar?" vroeg ze, want die kwam soms met Ar thur mee. „De jonge mijnheer Jupp is verdwenen uit het publieke leven en ik ben in zijn plaats benoemd. Het is heusch waar." „Kom nu, Arthur." „Mama, het is heusch. Mijnheer Wil liams heeft het me aangeboden en mijn heer Galloway is bereid me in de gelegen heid te stellen op werkdagen de diensten waar te nemen en vader is er heel blij mee en ik hoop dat u er ook blij mee bent." „Ik weet het al sinds vanmorgen," zei Tom vol overtuiging. „Arthur, ik hoop toch, dat Williams van plan is je te be talen?" „Zeshonderd per jaar en voor het mu ziek copieeren nog extra." „Is het werkelijk waar, Arthur?" riep mevrouw Channing ademloos uit. „Het is precies, zooale ik u verteld heb, moedertje. Jupp heeft bedankt en nu ben i'k assistent-organist." Annabel danste een waren vreugdedans om hem heen. Niet om zijn succes suc ces of mislukking, daar bekommerde An nabel zich nog niet om maar omdat ze i een bron van nieuwe genoegens voor zich zag. „Arthur, mag ik met je meegaan naar de cathedraal en het orgel voor je trap pen?" „Nu nog mooier!" riep Tom uit. „Daar zou je wel veel van terecht brengen! Een meisje, dat het orgel trapt! Wie heeft er ooit van gehoord! Stel je voor, dat Wil liams haar daar zag! Ze zou heusch in staat zijn om te gaan, geloof ik." „Het zijn jou zaken niet, Tom, maar die van Arthur", antwoordde Annabel met een hoog roode kleur. „Mama, kunt u Tom niet leeren zich met zich zelf te be moeien in plaats van met mij?" „Ik zou nog veel liever Annabel leeren zich als een jongedame te gedragen in plaats van als een jongen," zei mevrouw Channing. „Je zou net zoo goed kunnen wenschen de klokken te mogen luiden, kind." „Dat zou ik ook zalig vinden," zei An nabel. „O stel je voor, dat ik met heit touw mee de lucht is werd getrokken, wat een mop!"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5