DE ZEEUW te Pachten Hm cfan MtoJMmifeÊfm lm faM 0&i4fu£&H? paarbank tweede blad. :n aanbod D 51, Middelburg, Uit de Provincie. COUPON ERPSTRA te Middel- imerte 0 18 APRIL 1033, twee uur, ten ver huize van den heer Heulzicht B 88 te m contant geld, te verkoopent Merriepaard, oud 8 Icnummer 13568, een ■iepaard, oud 9 jaar, Melkkoeien, 2 Var- 50 Kippen en Haan, Woerd, Veerwagen, sine Wagen, Veldalea loegen, Eggen, Sleep- per, Rolblok, Kort- ilmolen, Windmolen, Baecule met gewich- 1 met steen, Rijven, nen, Vleeschblokken, Rieken, Vorken, •s, Ladder, Trappen, Mutserdstoelen met iblok, Wiedmachine, r, Kuikenren, Aard- Meelkist, Kunstmoe- 0 L.), Hooizaag, Trek- i, Bankschroef, Hou- ereedschap. HUISRAAD, selen, Kachel, Lamp, degel, Ketels, en al :al worden gepresen- het Nederlandsch tank-Bureau. VAN DONDERDAG 13 APRIL 1933, Nr 166. HET IS VOLBRACHT! „Het is volbrachtl" Als Hij dat spreekt, De laatste snik Hem 't harte breekt, O ziel! bedenk, welk vreeslijk sterven U 't eeuwig leven deed verwerven, En dat aan u Zijn liefde heeft gedacht Bij 't laatste woord: „Het is volbrachtl" „Het is volbrachtl" Het is vervuldl Het zwarte handschrift uwer schuld. Heeft Hij aan 't kruis aan stuk gereten I De stem van een bevlekt geweten, Zij zwijgt; en Mozes' wet verliest haar macht Bij 't ééne woord: „Het is volbrachtl" „Het is volbrachtl" Het Is voldaan 1 Nu Hij is in den dood gegaan, Die Godes toorn alleen wou dragen. Voleindigd zijn de bange dagen Van zonde's druk en satans overmacht Door 't godd'lijk woord: „Het is vol brachtl" „Het is volbrachtl" Mijn trouwe Borg Maakt dat ik alles zonder zorg In Zijne hand kan overgeven, Dat 'k voor geen wraakgericht moet beven, Daar mijner zonde niet meer wordt gedacht, Nadat Hij riep: „Het is volbrachtl" opend van 101 uut /an 10—12 uur en en Zaterdagavond jCt. van één tot per dag berekend, gelegenheid tot be- ïsting door tusschen- arbank, sinds 1 Jan. schoolgelden, hieromtrent, omtrent ontvangen van pensioenen per giro 92296 worden gaarne ek, die uitsluitend en VRIJDAGS atst, worden op- ïine advertentiën is 5 regels 0.78 irultbetaling of nummer ƒ0.88 n te 't Zand. Openb. ig 18 April, 8 u., in Trams., waar hoopt d-Min. J. J. C. VAN lkorn. eau De Zeeuw, Goes. KOOP: ZAAIMACHINE, 10 rijen. J. KUZEE, n Sint-Joosland. HYPOTHEEK diverse bedragen. 5ER MEER Co., li 154, Middelburg. s Simson-Jassen en van J. J. BOONE, n hebt ge de onder- n, dat er wel goed- et sterker zijn. OZIJNENBROOD, per K.G. Varkensmarkt te KOOP: H ORGAN-ORGEL reg., 2 kniezw. en 5r. franco, letter O, UIJ, Middelburg. ïgel, Tel 21. Prima 0 ct. p. P-, P- 3 P- rh. 45 ct. p. kilo. P- verscho oigengom- t. p. o. Bel. aanbev. IJK VANILLE- 1TSJE, loter 12 ct. per ons. HERDER, GOES. BEKLANTE lAAK TE KOOP. Walcheren. Brieven >ekhandel D'HUIJ. er is genegen^ irdappslsn 1» co»* waarvoor nog w iken is. Lage onK- Aardappelen" **n iw" t» Goes. SPOEDVERGADERING TWEEDE KAMER GEVRAAGD. Toch bohandoling van de Landbouw- machtlglngswet? De Kamer tegen 19 April bijeengeroepen. Naar wij vernemen zal de Tweede Ka mer hoogst waarschijnlijk op Dinsdag of Woensdag na Paschen bijeen worden ge roepen. Deze bijeenroeping zou een gevolg zijn van het initiatief van leden uit ver schillende fracties. Een en ander staat op de eerste plaats in verband met het ge vaar, dat geheel ons bloembollenbedrijf tegen 1 Mei vast zou kunnen loopen. De bedoeling schijnt te zijn, dat de Ka mer de bevoegdheidswet van Minister Verschuur toch in behandeling neemt en afhandelt. Zij zou bereid zijn aan de re geering tenminste bevoegdheid te geven in beperkte mate in zoover deze voor ur gente zaken noodig is. Weliswaar zal dan voor de volgende regeering geheel het wettelijk apparaat gereed staan, maar aan de huidige regee ring zou de Kamer alleen de gevraagde bevoegdheid geven voor bepaalde speciaal aan te duiden artikelen, hetgeen bereikt kan worden door nadere omschrijving van het begrip „crisis-product", voorkomend in artikel 1, sub 5, der landhouwbevoegd- heidswet. Indien de Tweede Kamer in derdaad deze wet spoedig zou aannemen zou zij ook vlug moeten worden afgehan deld door de Eerste Kamer, in verband met de a.s. sluiting der Kamers op 6 Mei. Nader wordt hieromtrent nog gemeld: „De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 19 April des middags te 1 uur. Deze vergadering is door den voorzitter bepaald ingevolge een verzoek, overeen komstig art. 58 van het reglement van orde tot hem gericht door de heeren van den Heuvel, Krijger, Kampschöer, Feber, Snoeck Henkemans, Loerakker, van de Bilt, Albarda, Marchant en Kortenhorst, •)m een vergadering te willen bijeenroe pen ter behandeling van het wetsontwerp tot verleening van bevoegheden tot het nemen van bijzondere maatregelen in het belang van den Landbouw. Het was bekend, dat van verschillende zijden aandrang werd geoefend, om het wetsontwerp tóch nog vóór de verkiezin gen te behandelen; vooral in de kringen van bloembollenkweekers, stroocarton- producenten en veehouders werkte men in die richting. Vooral voor de Bloembollencultuur is 'n spoedige behandeling van het ontwerp FEUILLETON Vrij naar het Engelsch. 26) _0- Arthur klemde zich onmiddellijk aam het woord „klein" vast, dat scheen al zijn angst en vrees in rook te doen vervliegen. Had hij zich voor niets bezorgd gemaakt? ,.Is het honderd gulden, Hamish?" „Honderd guldenl" herhaalde Hamish een beetje spottend. „Dat zou al heel wei nig zijn." «Vijf honderd dan?" „Dat lijkt me dichter bij de waarheid. Een tientje hier en een tientje daar en elders een lapje van vijf en twintig ja, alles bij elkaar genomen zal het vtel 6cn vijfhonderd gulden zijn." „En wie weet hoeveel meer!" dacht Arthur bitter. „Je zei, dat het maar een klein sommetje was, Hamish". „Nu, vijfhonderd gulden is geen groot bedrag. Hoewel we natuurlijk bedragen, net als andere dingen, naar hun betrek kelijke waarde moeten nemen. Je be grijpt nu, waarom ik me niet zoo opge wekt kon betoenen over Constance's mooie plan om vader naar Duitschland te stu- gewenschf, waardoor de uitvoering van de bloembollensaneerings-regeling moge lijk zal zijn, evenals het treffen van rege lingen ten aanzien van nog eenige andere takken van bodemcultuur. Minister Verschuur zou, naar gemeld wordt, reeds voornemens zijn een voor- loopige commissie in te stellen, onder voorzitterschap van het lid der Eerste Kamer Mr M. Slingenberg te Haarlem, die de eventueel op grond der beperkte Machtigingswet te treffen maatregelen voor de bloembollencultuur, zal voorbe reiden. Dat er speciaal met de bloembollen zoo'n haast is, d.w.z. met het z.g. sanee- ringsplan, komt hierdoor: Reeds in de laatste maand van het vorige jaar, werd dit plan bij de regeering ingediend; de basis ervan is vaststelling van m i n i- mum-prijzen voor den export, bene vens een heffing daarop, om de zoo nood zakelijke teeltbeperking met de opbrengst daarvan te financieren. De ex porteurs van bloembollen hielden zich reeds vrijwillig aan de minimumprij zen, zooals die door een voorloopige com missie waren opgesteld en die dan, naar men verwachtte, spoedig wettelijk zouden worden gesanctioneerd. Echter werd er in de afgeloopen drie maanden zeer wei nig geëxporteerd; de gróóte export be gint echter na Paschen en dóArom is het gewenscht, dat alsdan het vrijwillige ka rakter der minimumprijzen zal zijn ver vangen door wettelijken dwang, aange zien de exporteurs den prijs anders weer zullen „loslaten". Doch óók de buitenlandsche koopers wenschen „haring of kuit" ten aanzien van de saneering in de inkoop-periode na Paschen, d.w.z. zij moeten weten, of dit jaar al dan niet gelijk in vorige jaren na afloop van het seizoen groote hoeveel heden onverkochte bollen tegen afbraak- prijzen de markt zullen komen bederven, hetwelk vooral in Engeland, dat de helft van onze bollen afneemt, als dumping wordt beschouwd, waartegen men zich indien het saneeringsplan niet wettelijk wordt vastgelegd, wil gaan beschermen door invoer-contingenteering, zooals reeds door een daartoe ingestelde commissie aan de Engelsche regeering is geadvi seerd." Ingetontfen Meriedeelfng. 0 NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Verplaatst met ingang van 1 Juni a.s. de adjunct-referendaris der posterijen telegrafie en telefonie G. J. E. van Beesel, van het telegraaf- en telefoonkantoor te Amsterdam naar het inspectie-bureel der posterijen, telegrafie en telefonie te Mid delburg. Middelburg. Woensdagavond werd in de St Joriszaal de Ouderavond gehouden van de Vereeniging voor Geref. lager on derwijs onder leiding van Dr K. Hui zing». Na het welkom aan de talrijk opgeko men ouders te hebben toegeroepen wees Spr. in zijn openingswoord op de opvoe dingstaak der ouders, de kinderen te be kwamen voor het toekomstige leven, met al zijn moeiten, zorgen en lijden. In de zen moeilijken tijd, nu het lijden zelfs tot de kinderen nadert, hebben we als ouders de zware taak in geloofsmoed en geloofs kracht onze kinderen voor te gaan en ze dichter bij God te brengen. Dhr J. J. de Vast, onderwijzer aan de Ulo-school, refereerde over: „Ontbreekt er wat?" Spr. begint met de algemeene klacht te bespreken, dat de tegenwoordige jeugd wispelturiger, brutaler, anders is dan vroeger. Spr. ontkent niet, dat ze anders is, maar ook onze tijd is anders. We moeten de oorzaken daarvan in de eerste plaats zoeken bij de opvoeders, de ouders. Spr. wijst op verschillende fouten die gemaakt worden bij de ouders. De één is te slap, de ander te streng, ijverend zonder verstand, dan weer te vitterig. Willen we goede opvoeders zijn, dan die nen we ook steeds aan onze eigen opvoe ding te doen. Willen we zelfvertrouwen en karaktervastheid bij onze kinderen kweeken, dan dienen we dat zelf te be zitten. ren. Ik, als de oudste, moest de eerste zijn om te helpen en het is het minst waar schijnlijk, dat ik het doen kan. Ik be grijp eigenlijk zelf niet, hoe ik het heb aangelegd om in de schuld te komen", overpeinsde hij hardop. „Het is zoo ge leidelijk gegaan. Ik rekende er zoo vast op, dat we over korter of langer tijd dat geld wel zouden krijgen, dat ik zorgeloos werd en dikwijls dingen heb gekocht, die ik eigenlijk niet noodig had. Arthur, sinds dat bericht ons bereikte, heb ik voortdu rend in zorg gezeten". „Ik wilde, dat je er maar vrij van was" „Als wenschen paarden waren, waren we allemaal ruiters. Je weet niet, hoe snel schulden groeienl" vervolgde Ha mish, terwijl zijn luchtige toon ernstiger werd. „Toen voor een paar dagen het noodig werd me een juist overzicht van den stand van zaken te vormen, wist ik niet, dat ik zooveel schuldig was". „Wat wil je er aan doen?" „Dat is gemakkelijker gevraagd dan beantwoord. Mijn eigen inkomsten zijn voor den eersten tijd verpand. En het ergste is, du bekend is geworden, dat we het proces verloren hebben, zijn de msu- schan lang niet meer -oo bevend wachten als voor dien tijd. lit heb van daag ik weet niet hoeveel aanmaningen gehad". „Hoe zul je hen tevreden stellen?" fabrieken, Verkoopafdeling Neder- land en Koloniën, EINDHOVEN. Vergoeke mij Vw boekje over een doelmatige en economische verlich ting „Licht in Utoe woning" gratis en franco Ie doen tpekgmfn. De groote massa van het Nederlandsche publiek be grijpt haar eigen belang wil. Zij koopt Phtlipslampen en verspilt niet noodeloos geld aan lampen, die 20 tot 60°/o tekort doen op het licht. Toch zijn er nog altijd, die niet beseffen, dat vooral hier goedkoop duurkoop is. Gebruikt de coupon om U te laten aantoonen, hoeveel goedkooper het licht van Philipslampen is. invullen wat verlangd wordt) Aan de N. V. Philipa" Gloeilampen- Aan de N.V, Philip#* Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeling Neder land en Kolonen, EINDHOVEN. Verioeke bij mij als verbruiker van minstens twaalf lampen per Jaar, een lichtmeting te deen ver richten. 15—12 Naam t Adret i Noemt Adret i 15-12 Ons beginsel wilskrachtig beleven, onze overtuiging niet alleen als waar erken nen, maar verdedigen, ons karakter sta len, door tg lezen van mannen en vrouwen van karakter, met zorg onze lectuur kie zend. Zelfstandigheid en geen menschenvrees hebben, eigenschappen die we onze kin deren als zelf bezittend moeten voorhou den. Gehoorzaamheid; de hoogste trap van gehoorzaamheid vinden we in het bidden tot God: „Uw wil geschiede". Op dit referaat volgde een korte ge dachten wisseling. In de pauze werd het tentoongestelde werk der kinderen bezichtigd. De heer J. G. Kense refereerde over: „Angst in het kinderleven". Bij onze kinderen ontstaan angstgevoe lens door verschillende oorzaken. Vooral mmsi „Ik denk, dat ik de een of andere bank zal moeten berooven", antwoordde Ha mish opgewekt als steeds. „Denk je met vader er over te spreken?" „Waarom?" vroeg Hamish. „Hij kan me nu toch niet helpen en hij heeft nu zelf zorgen genoeg". „Hij zou je met goeden raad kunnen helpen. Hij heeft meer ondervinding dan jij, een rijper oordeel. Twta weten meer dan één, Hamish". „Ik heb me voorgenomen niets aan va der te zeggen. Als hij me kon helpen, zou ik geen oogenblik aarzelen, maar recht streeks naar hem toegaan; zooals de za ken nu staan, doe ik er hem maar noo deloos verdriet mee. Denk er om, Arthur, wat ik je heb verteld, was in strikt ver trouwen; je mag er niet met hem over spreken". „Natuurlijk niet. Ik zou er niet over denken. Ik wou, dat ik je kon helpen". „Met dien wensch stem ik van harte in. Je hoeft er niet zoo ernstig om te kijken, oude jongen". „Hoe jij ondanks dat alles zoo opge wekt en zorgeloos kunt zijn, is me een raadsel", zei Arthur. n>misb. 'achte. „Al is er maar een stuk je zonneschijn zoo groot als een kinder vuistje, dan kun je er zeker van zijn, dat ik het zien zal". „Ia er dan nog eenige zonneschijn te bangheid voor donker komt bij bijna alle kinderen voor. Daarom met de kinderen spreken om ze hun vrees te doen over winnen. Bangheid wordt vaak verborgen door luidruchtigheid en branieachtigheid als ze wat grooter worden. Kweek geen valsche vrees aan bij de kleinen: geen boeman of Sinterklaas. Voedt ze op tot flinke, zelfbewuste menschen in de sa menleving. De heer K. Schout refereerde over: „V aderlandslief de". De taak der gezinnen, school- en chris telijk vereenigingsleven is het aankwee- ken van vaderlandsliefde. Het kennen van onze historie, zal onze liefde voor ons land en Vorstenhuis doen toenemen. Daarom zingen we in onze gezinnen en op onze scholen de vaderlandsche liederen en gedenken we dankbaar wat God ons in het Oranjehuis gaf. zien?" „Een heel klein beetje; en ik hoop, dat het me zal helpen mijn moeilijkheden te boven te komen". „Laat mij dat beetje zonneschijn ook zien, Hamish?" „Dat kan ik niet", antwoordde deze. „Ik vrees, dat er niet veel echte zonne schijn te zien valt op het oogenblik, eigen lijk alleen de weerkaatsing. Jij zoudt er heelemaal niets van kunnen zien, maar zooals je weet, ik ben nu eenmaal een on verbeterlijke optimist". Dezelfde opgewekte toon, dezelfde blij de glimlach begeleide de woorden. En toch, op hetzelfde oogenblik trok hij zich in de schaduw van een boom terug, in- plaats van recht door te loopen, zooals zijn broer deed en keek voorzichtig om zich heen. Ze stonden bijna recht tegen over hun eigen huis. „Waar kijk je naar?" „Ik kijk of de kust vrij is. Vandaag heb ik gehoord ja, je zult er wel van schrik ken, Arthur dat iemand een bevel tot in gijzelingstelling tegen me heeft uitge vaardigd en ik wensch niet gepakt te worden, als ik er iets aan doen kan". Arthur schrok werkelijk en erger dan hij wel toonde. „0, Hamish", was al wat hij zei. Maar de toon was een mengeling van verdriet en verwijt. „Je moet niet te slecht van me denken. Laten straks de Nederlanders als echte vaderlanders komen aan de graftombe van Vader Willem en zingen de nationale hymne en bidden een gebed voor Vorstenhuis en Vaderland. Nadat staande eenige coupletten van het „Wilhelmus" waren gezongen, zoo mede het Zeeuwsche Volkslied, sprak Ds D. Scheele een slotwoord, daarbij dank brengende namens de ouders, die in zoo'n grooten getale zijn opgekomen, aan de onderwijzers voor al den arbeid die aan de jeugd is verricht, er op wijzend, dat het Christelijk onderwijs in onze stad nog zoo'n voorname plaats inneemt, waar na hij voorging in gebed. Woensdag heeft in de gymnastiek zaal der R. H. B. S. alhier voor docenten en leerlingen een Oranjeberdenking plaats gehad, waarbij de leeraar in de geschiedenis, de heer Dr P. J. Bouman, Ik ben om zoo te zeggen blindelings in die moeilijkheden gekomen. Ik ben niet roe keloos van nature en als ik niet op dat geld gerekend had, zou ik net zoo vrij zijn van schulden als jij". De gedachten verjoegen elkaar in Ar thurs hoofd. Hij zei niets. „Ik kan er mezelf niet eens van beschul digen, dat ik dwaas met geld gegooid heb", vervolgde Arthur. „En", vervolgde hij, „mijn ergste vijand zal er me niet van kunnen beschuldigen, dat ik schul den heb gemaakt om mijn eigen lusten te bevredigen. Ik doe geen slechte dingen. Had ik een hartstocht voor drinken of spelen, dan zouden mijn schulden min stens tienmaal zoo hoog zijn". „Zij lijken me zoo anders al hoog ge noeg", zei Arthur. Maar zijn toon ver ried droefheid, geen verwijt. „Arthur, ze kunnen me van groot nut zijn, als ik er uit leer in het vervolg voor zichtiger te zijn. Misschien had ik die les noodig. Laat me eens uit deze impasse raken en ik zal wel zorgen er niet weer in te komen". „Als je er maar uit kunt komen". „0, dat lukt me wel op de een of an dere manier, wees maar niet bang. Laten we maar doorloopen, er schijnt niemand, in de buurt te zijn". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5