eerste blad. 33. Stemt Dr. H. COLIJN EEN PRACHTFIETS !G RAAK. No. 1 van lijst Oproep aan de Christen vrouwen. Binnenland. gr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Buitenland Belangrijkste Nieuws. eieren MTEtTH DONDERDAG 13 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND achtige Afbraak, partij Afbraak, E R E. Wegen met stwerken. 3 6 MEI a. aag en Aanbod' of nummer f 0.85 SLECHTS f 45.— 81 o.A. aan G. Bol boomgaard, achter 34 c.A, aan J. Ge- icht tot 30 Nov. 1945 uwland, naast perc, D c.A. aan G. Bol :ht tot 30 Juni 1936 eiger en loods, a. d. )t 3 A. 53 c.A. en at tot 30 Juni 1936 chter perc. V, groot br. v. d. Endt voor wijlen dhr W. Bo- met schuur, tuin en G 283, groot 3 A ïwey voor f 3710; recht tot 30 April jods a.d. Havendijk, loogaards voor f 210 it tot 1 April 1945 met de daarop lig- der Yersche Bank ui tuur Mij;. Bom 68 met toebehooren gste bod was f 420. WEERBERICHT. ivond van 13 April: ot Noord-Westelijke aar bewolkt, enkele umiddag 3 u.: iddag 3 u.: 760. ir fietsers: n. :n een groote ver- pakjes verf om de ren en te versieren, hiermede op zeer vijze alleraardigste :komen 5 kleuren verf en ier voor 25 cent. 6 kleuren verf, tjes, kleur- en knip- leuke verzameling, verfzijde in bonte verrassende resul- nt. verf in vele kleuren n kleur 10 cent. et de Roode Pilaren Idelburg. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. 47® mm Mm - m» E te Goes, zal t.o.v. EIJBOER, ten ver- C. WESTDORP, op DAG 15 APRIL, «open; b/d hofstede van Wissekerke (Z.-B-)> Wachtpost No. 45 der n, Ramen, Kozijnen, Planken, Hardsteen, s, Pannen, groote en Metselsteen, be- tij prachtige Eiken oorbiels en Wissel partij Brandhout, en gs om 12 uur, aan in dhr De Laat te imen, Kozijnen, Rib" Balken, Hardsteen, artij Eiken en Gre- i en Wisselhouten, >artij Brandhout. :ooals gewoon, voet- Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent Advertcntiën 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdcclingcn 60 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbotaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bij de loting voor de nummering van de ingediende can- didatenlijsten voor de Tweede Kamer verkiezingen kreeg de lijst van de Anti-revolutionaire partij het nummer Het parool voor de Anti-revolutlo- nalre kiezers luidt dus De openbare school. Van liberale zijde wordt weer getracht den schoolstrijd te heropenen of beter gezegd, den schoolstrijd met meer kracht voort te zetten. Men wil bezuinigen op het onderwijs, maarin de eerste plaats ten koste van de bijzondere school. In strijd met de feiten wordt telkens betoogd, dat de bij zondere school het onderwijs duur maakt en dat de „sectariërs", dat zijn de voor standers van Christelijk onderwijs, hun onderwijspolitiek hebben te herzien. Erg verstandig is dit optreden niet. Men zou veel meer handelen in het algemeen belang en in het belang van de yg openbare school indien men den strijd tegen het bijzonder onderwijs ging staken en op andere wijze de afbraak van de openbare school trachtte tegen te gaan. Het is toch wel ver gekomen met die school, waaraan eenmaal de natie ge hecht heette te zijn en die nog altijd als een nationale instelling wordt voorge steld. Te Amsterdam is, naar uit een circu laire van B. en W. aan het onderwijzend personeel bleek, een algemeens herden king van den geboortedag van Prins Wil lem van Oranje niet meer mogelijk. En omtrent een vergadering uitgaan de van den Bond van Ned. Onderwijzers, vonden wij het volgende vermeld: „Het begon heel plechtig; allen verhie ven zich van hun zetels ter eerbiedige herdenking van de gevallen slachtoffers aan boord van de „Zeven Provinciën". Zij vielen zoo sprak de voorzitter in een strijd die ook de onze is, en in het vaste vertrouwen, dat ze een rechtvaar dige zaak voorstonden." Is het wonder dat de natie zich af scheidt van een instelling waar dergelijke onderwijzers den toon aangeven? En zou de liberale staatspartij inplaats van haar batterijen te richten op het bij zonder onderwijs, niet beter doen met te ijveren voor een radicale schoonmaak op de openbare school die, als niet wordt ingegrepen, straks ontaardt in een kweek school voor de voorbereiding vin revo lutie? Op initiatief van de dames M. E. Bijle- veld—Dake, A. C. Diepenhorst—de Gaay Fortman, G. E. J. H. GrosheideSchut, E. Sluisv. d. Deure en S. VerdamOkma allen te Amsterdam, is op ruime schaal d een circulaire verspreid, waarin de Chris tenvrouwen van Nederland worden op- geroepen om den stembusstrijd mede te strijden. De circulaire is onderteekend door een 15-tal vooraanstaande Antirev. vrouwen. Zij luidt als volgt: „De verkiezingen naderen. Nog nooit zijn de omstandigheden zóó ernstig geweest. Onze Antirevolutionaire mannen, vol geestdrift van hun toogdag teruggekeerd, spannen zich in voor den stembusstrijd. Doch heeft onze leider, Dr Colijn, ook niet ons, Christen - v r o u w e n, opgeroe pen, om dezen strijd mede te strijden? Zullen we aan dien oproep gehoor ge ven óf onverschillig toeschouwer zijn? Maar immers daar is geen keus... want die strijd is dit keer van zulk een ont- zaglijlte beteekenis! Allerwegen, zoo in als buiten ons land, heerscht schreiende nood en wordt smach tend naar uitkomst uitgezien. Van waar zal die komen? Waarachtige voorziening kan, ook voor ons volk, slechts gevonden j worden in verootmoediging voor Gods aangezicht en een vragen naar Zijn wil. Doch moet gij het niet met diepe droef heid ontwaren, dat met steeds meer op- laaienden haat God en Zijn Recht bespot, alle gezag ondermijnd, en onder de leuze v*n „wordend huwelijk" getracht wordt het Christelijk gezinsleven te ontwrichten? Bij dezen stembusstrijd is dan ook niet het nut van een of anderen maatregel in het geding, maar het gaat in den diepsten grond over de vraag of in de regeering des lands Gods Wil dan wel menschenvinding richtsnoer zij. Zóó gezien is die strijd een strijd om de eere Gods... om Zijn recht over het geheele leven... Ook om het leven van het Volk van Nederland. Christenvrouwen van Nederland, strijdt daarvoor bij de stembus. Hoe? Daarop is slechts één antwoord: Door te bidden en te werken. Bidden, door in uw gebed voor Overheid en Volk ook te gedenken den arbeid onzer voormannen, opdat Hij bij voortduring hun wijsheid en kracht geve voor hun taak in Zijn dienst; bidden, dat het Hem behage, dat in de vertegenwoordiging des volks mannen gekozen worden, die daar Zijn Naam belijden en naar Zijn Wil vragen. Vuurt dus uw mannen aan in don strijd! Komt uit voor uw beginsel! Licht zoekende vrouwen voor! Steunt haar die weifelen! Helpt overal waar vrouwelijke hulp noodig is om de huisvrouw het stemmen mogelijk te maken. Laten uw Kiesvereenigingen u voorlich ten: zij staan voor u klaar! Bidt dan en werkt. En moge Hij, die alles hoort en ziet, uw gebed verhooren en uw werk zegenen!" Bulgaarsche Sobranja van communisten gezuiverd. Na een tweedaagsch debat heeft de Bulgaarsche sobranja het regeeringsvoor- stel tot ontbinding van de fractie der com munistische arbeiderspartij en ongeldig- verklaring der communistische mandaten met groote meerderheid aangenomen. Ook de burgerlijke oppositie-partijen stemden voor het voorstel. Terwijl de meerderheid bij het bekend worden van den uitslag der stemming applaudisseer de en hoera riep, verlieten de communis ten onder het zingen van de internatio nale de zaal. De sobranja had tot nog toe 274 afge vaardigden. Door de uitsluiting der com munisten ondergaan de meerderheids verhoudingen een aanzienlijke wijziging. Tegen 150 afgevaardigden van het demo cratische boerenregeeringsblok staan 94 oppositie-afgevaardigden. Het proces tegen de Engelsche Ingenieurs in Rusland. Gisteren is te Moskou het proces tegen de zes Engelsche ingenieurs begonnen. De voornaamste punten van de aanklacht kunnen als volgt worden samengevat: le. fabrieken te hebben beschadigd, teneinde de industrie teondermijnen en den sowjetstaat te verzwakken; 2e. geheimen van militairen en staat kundigen aard te hebben verzameld en te hebben gebruikt ter benadeeling van j den sowjetstaat; I 3e. hun ondergeschikte werklieden te hebben bevolen de electrische centrales van den staat te saboteeren. Ingezonden Mededeellng. VERKRIJGBAAR IN ELKEN GOEDEN RIJWIELHANDEL DE DIENSTWEIGERAARS TE SOERABAIA. Gisteren publiceerden we reeds de eerste vonnissen van den Zee-krijgsraad Nader meldt Aneta uit Soerabaja: De Zeekrijgsraad werd gepresideerd door den luitenant-kolonel der mariniers C. J. O. Dorren, als fiscaal trad op de of ficier van administratie der eerste klasse mr G. H. van Driel. Als verdediger trad op de officier van administratie S. D. Duyverman. Voor den aanvang van de zitting hield de president een redevoering, waarin hij zeide, dat met deze zitting een aanvang werd gemaakt met een massa-berechting, uniek in de annalen der zeemacht. Hij hoopte, dat de rechtspraak van den Krijgsraad een saneerenden invloed zou uitoefenen, hetgeen in deze tijden van het grootste belang moet worden geacht. Zich richtend tot den fiscaal wees de president op diens groote verantwoorde- Ingezonden mededeellngen. Program der Economische Wereld conferentie. Voor de a.s. Economische Wereldcon ferentie is het arbeidsprogram opgesteld. De zes hoofdpunten hiervan zijn: Geld- en credietpolitiek; Prijspolitiek; Hervatting van het kapitaalverkeer; Opheffing van de beperking van den internationalen handel; Tarief- en handelspolitiek; Organisatie van de productie en den handel. Werkloosheidsdebatten In het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis werd het debat over de werkloosheid opnieuw begonnen. De labourafgevaardigde Mac Lean diende een motie in tegen de regeering, waarin aan deze wordt verweten, dat zij niet den geheelen last van de werkloos heid laat dragen door het geheele land, doch door de plaatselijke autoriteiten, .waardoor de hulpmiddelen dezer plaatsen worden uitgeput. Minister Runciman verklaarde, dat de regeering werk tracht te verschaffen door den exporthandel te doen toenemen door het afsluiten van verdragen. Aan Zweden zullen spoedig na Pa- schen de bepalingen van een nieuw ver drag worden toegezonden terwijl de on derhandelingen met Noorwegen en Dene marken gaande zijn. Engeland, aldus Runciman, voert ook onderhandelingen met Duitschland vooral wat betreft de Engelsche steenkool en er is thans een overeenkomst tot stand ge komen, waardoor de naar Duitschland te exporteeren hoeveelheid steenkool waar schijnlijk zal kunnen worden verdubbeld. Het Lagerhuis heeft daarna met 384 tegen 46 stemmen de door de labourfrac- tie ingediende motie van wantrouwen te gen de regeering verworpen. Interview met ex-koning Ferdinand. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije, die als gevolg van den grooten oorlog zijn troon verloor, woont nu in een kleine zit- slaapkamer in een hotel te Nairobi (de hoofdstad van Ken ja, Afrika). Zittende op den rand van zijn bed heeft de ex-monarch een half uur gesproken met een Reuter-correspondent en ver klaard waarom hij zoo'n eenvoudig leven leidt. „Ik ben hier gekomen", zeide hij, „als geleerde en reiziger en niet als een poli tieke persoon. Ik houd van den vrede in Oeganda en Kenya in deze veelbewogen wereld. Vanaf mijn jongensjaren, heb ik altijd boeken gelezen over de groote on derzoekers en pioniers in Afrika en ik heb altijd gewenscht ook zelf dit pioniers werk te verrichten." Ex-koning Ferdinand is een hartstoch telijk botanist, vogel- en insectenkenner. Zijn verzameling vlinders en vogels is een van de beste in de geheele wereld. Of schoon hij reeds 73 jaar oud is, is hij nog bewonderenswaardig flink. In de beklaagdenbank namen 18 be klaagden plaats, van wie 6 Engelschen en 12 Russen, die bij de Vickers-metropoli- tan in dienst zijn. De zitting werd gehou den in het Vakvereenigingsgebouw, dat door veel politie en beambten van de Ge- peoe werd bewaakt. Op de publieke tri bune waren bijna alle leden van de En gelsche ambassade aanwezig en vertegen woordigers van de Duitsche, Fransche en Italiaansche ambassade. De beklaagden worden door acht advo caten verdedigd. Uit Moskou wordt gemeld, dat Mac Donald, een der Britsche ingenieurs, die voor den rechter verschenen, schuld heeft bekend, evenals alle beschuldigde Russen. De andere Britten ontkenden het hun ten laste gelegde. Korte Berichten. De politie heeft in Reinickendorf een groote razzia gehouden. Niet minder dan 400 agenten namen daaraan deel Omtrent het resultaat zijn nog geen na dere bizonderheden bekend geworden. Naar verluidt, moeten een aantal wape nen en verboden lectuur In beslag zijn genomen. Rijkskanselier Hitier zal op 1 Mei bij de viering van den dag van den Duit- schen arbeid een rede houden, waarin hij de voornaamste punten van het 4-Ja- ren-plan zal meedeelen. De Pruisische minister van onder wijs en eeredienst heeft bepaald, dat de lesroosters weer in den ouden vorm moe ten worden opgesteld. Dit beteekent, dat in Pruisen practisch 24.000 lesuren meer moeten worden bezet, waarvoor ongeveer 1000 leerkrachten noodig zijn. Daar de „Joodsche en Marxistische elementen" eveneens zullen worden ver vangen, is te verwachten, dat nog meer leerkrachten zullen worden tewerk ge steld. Woensdagavond heeft de staatscom- missaris voor de stad Dusseldorp, de gouwleider Florian, den eerste-burge- meester der stad Dr Lehr, den wethouder Dr Odenkirchen en den directeur van de spaarbank Dr Vogt gearresteerd als ver dacht van het aannemen van steekpen- I ningen. I Ingezonden Mededeellng. ELKE WASCHDAG zie je het wapperen, In Iedere stad, In Ieder dorp van Holland. Steeds meer huizen waar het waschgoed zoo helder wit aan de lijn hangt en het gekleurde goed zoo echt frlsch en kleurig, als ware het nieuw, opbolt In den wind.. Woest er zeker van; In die hulzen wordt „1, 2, 8" gebruikt. En er komen er steeds meer bij, want hoe langer hoe meer zien alle huisvrou In, dat .1. 2. S". Holiandsch Zelfwerkend Wasch- middel niet overtroffen kan worden door huitenlandsche producten, en dat het met z'n prijs van 17 K cent per pak zelfs nog 5 cent goedkooper Is, lijkheid. Hij sprak de hoop uit, dat de Krijgsraad zou kunnen steunen op een ge degen requisitoir. Zich wendend tot de leden van den Krijgsraad wees spreker er op, dat van hun beslissingen zeer veel afhing. De zaken hebben een ernstigen en een tragischen kant, ernstig voor de marine, tragisch voor de schuldigen. De president sprak de hoop uit, dat de raad zijn beslissingen zal nemen met warm hart en koel hoofd. „Wij dienen er van bewust te zijn dat wanneer wij het sentiment laten meespre ken dit funeste gevolgen kan hebben." Bij de strafoplegging dient onderscheid te worden gemaakt tusschen aanstokers, opruiers, bewuste opstandigen en domme onberadenen. In zijn requisitoir belichtte de fiscaal het aandeel van elk der beklaagden. Rumoer In den Amsterdamschen Raad. In de gisteren te Amsterdam gehouden Raadsvergadering heeft de heer De Dood ex-S.D.A.P.-er, die naar de Communisten is overgeloopen, een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat hij niet voornemens is te bedanken als raadslid. Hij betoogde, dat de S.D.A.P. haar grondslag heeft losgelaten en dat daar mee dus feitelijk de partij zelf is ver dwenen. Hierna ontstond het volgende debat: Wethouder Boekman: Walgelijke zeteldiefl (Groot rumoer; de Communisten staan op en schreeuwen: „sociaal-fascis ten! Smerige bende"). De voorzitter hamert. De heer Huizin ga, C.P., Jullie krij gen de zetels in Duitschland van de fas cisten! Ik erken, vervolgt de heer De Dood, dat ik verplicht ben aan de partij, die den proletarischen klassenstrijd voert op internationalen grondslag en die dit ver kiezingsprogram, althans dit regeerpro- gram, ten uitvoer legt, mijn mandaat terug te geven. Deze partij bestaat niet. Ik kan haar geen mandaat terug geven. De heeren Wijnkoop en Huizin- ga: Bravo! Geroep van de soc.-dem. Nu bravo?? De heer W ij n k o o p Ja nu is hij waar hij wezen moet, en jullie behooren bij de fascisten. De heer Woudenberg, S.D., zegt, dat de mededeeling van het overgaan van den heer De Dood in zijn partij en zijn fractie met onvermengde gevoelens, n.l. opluchting, is begroet, daar de heer De Dood in den Raad niet anders heeft ge daan dan zich belachelijk maken, en elk oogenblik dreigde hij de soc.-dem. fractie te blameeren. Een zoo groeiende partij als de S.D.A.P. kan met volkomen overtui ging zeggen, dat zij haar invloed op de massa bezit, en het verlies van een der gelijk lid een moreelen vooruitgang voor zich zelf beschouwen. De heer S c h a 1 k e r, C.P., komt op tegen de scheldkanonnade van den heer Woudenberg, die tegenover de argumen ten van den heer De Dood geen enkel woord heeft ingebracht. Als de heer Wou- Binnenland. Geen staking in Almelo? De Tweede Kamer komt Woensdag bijeen. Rumoer in den Amsterdamschen Raad. Afscheid van den burgemeester van 'eH. Arendskerke. Buitenland. Werkloosheid in Engeland. Het Bulgaarsch parlement van commu nisten gezuiverd. 't Proces tegen de Engelschen te Moscou. denberg zoo opgeeftvan de duizenden arbeiders, die de S.D.A.P. volgen, vergeet deze, dat onder die duizenden er velen zijn, die verachting hebben voor de wijze waarop de soc.-democraten de fascisten volgen. Hier hebben de soc.-dem. eenvou dig de marinebonden opzij laten zetten, evenals de Duitsche soc.-democratie dit liet doen door de fascisten. Daarna werd het debat gesloten. Een hoogen dunk van de wijze waarop in den rooden hoek de gemeentebelangen worden behartigd, krijgt men uit dit alles niet Dg landbouw en de regeering. De R. K. Ned. Boeren- en Tuinders- bond heeft aan het Kon, Ned. Landhouw- Gomité en öen Chr. Boeren- en Xulunera- bond doen weten, dat hij den a.s. kabi netsformateur wil adviseeren tot het in stellen van een afzonderlijk departement van landbouw, waaronder ook de ontwa teringen zouden moeten worden gebracht. De bond heeft de medewerking der beide andere centrale landbouworganisaties verzocht, waardoor het advies namens den geheelen Nederlandschen landbouw zou kunnen worden gegeven. De kwestie ia behandeld op de jongste gecombineerde vergadering der dag. be sturen, doch uitgesteld tot de e.v. verga dering op 28 April, teneinde het Kon. Ned. Landbouw-Comité de gelegenheid te geven de besturen der aangesloten orga nisaties te raadplegen. De r.-kath. bond is overtuigd, dat de landbouw nog een lange reeks van buitengewoon moeilijke jaren voor den boeg heeft, waarbij de aanwezigheid van een minister met volle dige kennis van landbouwaangelegen- heden niet alleen een landbouw-, maar ook een groot nationaal belang geacht moet worden. Aan den minister zou de outillage van zijn departement moeten worden overgelaten. Daar het landbouw-comité altijd heeft aangedrongen op de benoeming van een directeur-generaal en minister Verschuur de benoeming heeft toegezegd, zal men in den landbouw ongetwijfeld het resultaat van de te houden besprekingen met be langstelling tegemoet zien. Of de eentrale organisaties in deze geheel tot overeen stemming zullen geraken en hoe een e.v. compromisvoorstel er ten slotte zal uit zien, is moeilijk te voorspellen. Over de wenschelijkheid van een afzonderlijk de partement is men het overigens in land- bouwkringen wel eens, maar niet over de wenschelijkheid van de benoeming van een directeur-generaal. Daarover zullen dan ook wel hoofdzakelijk de besprekin gen tusschen de drie Centrale Landbouw organisaties loopen. Tegen de omzetbelasting. In de vergadering der Kamer van Koophandel Dinsdag in het gebouw der Kamer te Venlo gehouden werden ver schillende subsidie-aanvragen behandeld en afgewezen. Het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting lokte een langdurige be spreking uit. Vooral de heer Kreykamp ageerde te gen de invoering van een dergelijke be lasting. Spr. achtte deze belasting ruïneus voor zeer vele bedrijven. Na verdere uitvoerige uiteenzettingen over dit onderwerp, verklaarde de Kamer zich op voorstel van den heer Kreykamp tegen dit wetsontwerp en besloot een adres te richten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ook de diverse bezwaren tegen het wetsontwerp tot heffing van een weelde- verteringsbelasting werden per adres ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. Uii de sieenindustrie. Inzake de loonen in de steenindustrie in Oostelijk Groningen vernemen wij, dat arbeiders, werkzaam aan de fabrieken van de firma Strating te Winschoten reeds een looncontract 1933 hebben ge- teekend, dat neerkomt op een loonsver laging van ongeveer f2 per man en per week. Intusschen zullen de vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers nog bijeen moeten komen op een laatste conferentie inzake die loonregeling. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 7 April is aan G. P. I. Dommisse, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1933, eervol ontslag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1