DE ZEEOW ONDER VALSERE VERDENKING iet Smederij, iilleei-d. irige Ponny, IDE MEISJE TWEEDE BLAD. Uit de Provincie Zoeklichtjes. 75 100 Gem. Zuid-Beveland, overname Suikereitjes 20 ct. .p.p. Aanbevelend Brieven uit de Residentie. feuilleton! gevraagd: ■jsverlangd overname No. 75 bureau van Emaillewinkel of voor zulks in iren onder No. 25 Goes. irste Adres voor ev. zoekt een voor- liemand, die bereid lis 2e borg voor een waarvan de aflos- gewaarborgd. Wie gezin helpen? Br. Zeeuw", Goes. TE KOOP: llDSPREKER s, te zien en te BERGE, Wemel- ïdhaving van het dan ooit noodig. COLIJN, Na 1 GZAG-EGGEN, Jper stuk. Tel. 431, Middel- Paaschdagen: 3 p. 85 ct., 3 p. Rollade slappen 85 ct., 5 p. [ƒ1. H. C. FREDE- Lat, Middelburg. [coop: gebr. ijz. Leg- breedte en lengte i Balken 36 M. <3. LABRUIJERE, 1314, M'burg. Koopje ■jl op den duur den zoo brengt een Igeregeld in deze laatst, de koopers lik. behoud van het [nsleven, door te COLIJN. 12, 4 VaLdsleden, ststrooier Deering Tel. 431, Middel- •ijsverhooging wor- Intiën van andere lenomen door de van „De'Zeeuw" komende of Leerjongen bbendijke. ing te koop: L,amoenkar. Adres 100 - Middelburg- i Banketbak. De Klok de Paaschd. heerlijk en Sukadebrood 30 it per K G. Beleefd 1CHELVEN, M'burg. 25,40.60,80 ct. per 30, 50. 70 ct. p. Kg- Reclame allerhande L. Vlele, M'burg Bvr. DUVEKOT- Opril Westwal 5. VAN DINSDAG 11 APRIL 1933, No. 164. Een mensch moot in deze nare tijden toch nog wel eens lachen ook. Al zou het alleen maar zijn, om wat zooveel politieke kwakzalvers tegenwoordig uit halen. Het gevleugelde woord: ik sta paf! is daarbij niet voldoende, om onze ge steldheid te vertolken. Gelukkig een mensch, die dan nog lachen kam. Ook de politieke leiders doen zich hoo- ren. Zoo is ook de leider der S. D. A. P., de heer Albarda, hier opgetreden met een verkiezingsrede, die stellig het aanhooren waard was. En toch moest ik om enkele dingen uit die rede lachen. De leider der Soc.-Democraten voegde o.a. zijn Haag- sche gehoor toe: gij, die in een groote stad woont, vlak bij de Tweede Kamer, zrijt ge wend staatkundige vraagstukken te over denken. Was dat ernst of kortswijl? Smeerde de leider der S. D. A. P. hier zijn, roode, gehoor stroop om den mond, of nam hij het bij den neus? Staatkundige vraagstukken te overden ken. Hou me vasti Ik ben nogal eens in de gelegenheid om te zien en te hooren, wat de roode heeren en dames in Den Haag weten van de staatkundige vraag stukken en dan verklaar ik eerlijk, dat menig Zeeuwsch boertje er meer van weet en er meer van snapt dan zij. Schelden op de „rotte" maatschappij en op het „kapitalisme". Schelden op Golijn, voor wien de grof ste namen in die monden niet mooi ge noeg zijn, ja dat kunnen ze. Maar iets weten van „staatkundige vraagstukken"? Geen snars. Menig lid van onze Jeugdorganisaties kan ze daarin, hoe een mond ze ook op zetten, een lesje geven. Het oude spreek woord is nog altijd, dat holle vaten het hardst bommen. Natuurlijk heeft de heer Albarda door die uitlating z'n Haagsche mede-proleta riërs een weinig bij den neus genomen. Dat kan ik het best bewijzen, door wat hij, volgens het (roode) verslag zei over het gebeurde met „De Zeven Provinciën". Luister: „Zelden heeft een gebeurtenis zooveel beroering gewekt, zelden ook is een ge beurtenis zoo uitgebuit. Het staat abso luut vast, dat de muiters geen andere be doeling hadden dan te protesteeren tegen een loonsverlaging. Er is geen geweld ge bruikt en er zou geen geweld gebruikt zijn. Dat staat absoluut vast. En nu durft de partij van den heer Golijn in een strooibiljet ons van dubbelhartigheid te beschuldigen. (Foeigeroep en beweging.) Het Nederlandsche volk heeft echter nog een geweten! Dagelijks wordt spr. dat biljet toegezonden met briefjes, kokend van verontwaardiging. (Applaus en ge juich.) Wij hebben aanstonds gezegd, dat de muiterij niet te dulden was. Geen enkele regeering kan haar dulden. Een stem: Ook een socialistische niet! Albarda: Neen en ook een communis tische niet! (Daverende instemming.) Op de Russische vloot heeft in 1921 een mui terij plaats gehad, die met dusdanig ge weld is gesmoord, dat daarbij 20.000 doo- den zijn gevallen. (Geroep: juist!) En de soldaten die de muiterij in bloed hadden gesmoord werden beloond met gouden horloges en zilveren sigarettenkokers. Dit alles kan men lezen in de reisbrieven, die de heer^ L. de Visser uit Rusland in „De Tribune" beeft geschreven. (Daverend ap plaus.) Men moet speciaal letten op dat: ap plaus en gejuich achter de mededeeling, dat den heer Albarda dagelijks dat biljet van de Anti-Rev. wordt toegezonden met briefjes kokend (let wel: kokend!) van verontwaardiging. Vrij naar het Engelsch. 24) -0_ „Wel Judith, zoo in gedachten ver diept?" I ir 9 s'or*n8 in baar gedachtengang kwam van Constance, die naar de keuken was gekomen om baar een opdracht te geven. Judith keek op. j,Ik zit ln moeilijkheden, juffrouw Con stance, En het ergste is, ik weet niet, of ik er over spreken zal of ze voor me hou den. Ik weet zeker, dat hij niet graag zou Willen, dat het mevrouw ter oore kwam; biaar toch ik weet niet, of het niet beter terwille van hem zelf." Constance glimlachte. „Misschien zou le het mij kunnen vertellen in plaats van moeder. Heeft Charley weer ondeugende itreken uitgehaald met de pannen is er "ïsschien weer een bodem uitgebrand?" „Ach, die schat, neen hoorl" ant- 'oorddie Judith. „Maar wat is er dan?" „Wel," zei Judith, rondkijkend of ze 'reesde dat de muren ooren hadden en op jeheimzinnigen toon sprekend: „het gaat over mijnheer Hamish. Ik geloof, dat ik Nu is maar de vraag, hoeveel zijn dat er en van wie zijn ze? Zijn ze van menschen, die gewend zijn staatkundige vraagstukken te overden ken? Zooals de roode Hagenaars? Of soms van menschen, die zoo diep de staatkundige vraagstukken overdacht hebben, dat ze in htm gif-spugerij tegen Colijn maar één woord kennen en dat is olie? Mag ik die „kokende" briefjes, die de heer Albarda dagelijks krijgt eens zien en eens toetsen? Graag. Immers, het wordt m.i. meer dan tijd, om de dingen steeds nuchterder te bezien. Dat acht ik ook in het belang der demo cratie. Aan groote en dikke woorden gaat de wereld van onzen tijd kapot, wu zullen meer en meer terug moeten tot de feiten en tot de argumenten. Wie dat niet durft, is een lafaard. Waarom is er bij velen toch zulk een weerzin tegen de politiek en tegen bet po litieke gedoe? Hierom, dat men beu is van frases en leuzen, van de zonden der moderne de mocratie. Ieder noemt zich democraat en bijna niemand is bet. Ieder zegt, dat wat hij doet en wat bij nastreeft, democratisch is, maar de verlakkerij ligt er meermalen duimendik op. De ergste vijanden van de democratie zijn dikwijls de „democraten" zelve. Even goed als dikwijls de ergste vijan den van het Parlement zijn de menschen, die er zelf deel van uitmaken. „Ziende, ziet ge niet en boorende hoort ge niet", zou men velen toe willen roepen, die blijkbaar ook niets leeren uit de ge beurtenissen, welke zich vlak over onze grenzen afspelen. Men toornt tegen het fascisme en tegen alles wat er op lijkt, maar intusschen speelt men door eigen optreden, door eigen woorden en door eigen daden, dat fascisme in de kaart. En wordt er zoo zelf schuldig aan, dat ook hier straks de „democratie" vertrapt wordt. Want ook hier geldt, dat het niet gaat om woorden, maar om kracht. En die kracht spreekt in de daad. Mooie woor den hebben de wereld nog nooit gered, dat kan alleen de daad als uiting van het beginsel. J. H. Zuid-Beveland in bloei. Van diverse zijden werd ons gevraagd, wanneer de tuinen en boomgaarden in Zuid-Beveland in vollen bloei zullen staan en of dit ook het geval zou kunnen zijn gedurende de Paascbdagen. In verband daarmee zij medegedeeld, dat we dit jaar een vroegtijdigen bloei zullen hebben, dank zij bet prachtige voorjaarsweer. De pruimeboomen staan in vollen bloei, de peren ook al bier en daar en de kersen zullen binnen enkele dagen volgen. Blijft het weer zoo zonnig, dan is er zeker met de Paschen en in de Paaschweek veel moois te zien en zal het de moeite ruim schoots loonen Zuid-Beveland te door kruisen. Oudelande, Baarland, Nisse, 's-Graven- polder en vooral Biezelinge (Eversdijk), Kapelle, Scbora, Wemeldinge, om van andere mooie streken maar te zwijgen, zullen zich op zijn best vertoonen. Wat te volgen routes betreft, verwijzen we naar het door V. V. V. uitgegeven kaartje. Men kan intusschen ook wei zonder vooraf bepaalde route on tournee gaan. Dat kan speciaal voor fietsers zeer aantrekkelijk zijn, door op goed geluk er maar op los te rijden, rustig te genieten van de wondervolle natuur, waarvoor op de zij- en landwegen juist grooter kans is, dan op de drukke hoofdwegen. Rede van den heer J. M. Krijger, ie Goes. Zaterdagmiddag vergaderde de Ka merkring Middelburg der Ghr.-Hist. Unie in bet Schuttershof te Goes, waar ais spreker optrad dhr J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer. Spr. schetste in korte trekken de hoogst ernstige tijden, waarin wij leven, en ver- het u maar zal vertellen, juffrouw Con stance, bet zal me in ieder geval een last van het gemoed zijn. Ik zei juist tegen mezelf, dat ik er wel van gehoord bad, dat geesten 's nachts rondspoken, maar wat mijnbeer Hamish iederen nacht uit voert, daar kan ik met mijn verstand niet bij." Constance begreep er nog niet veel van, „Wat doet bij dan?" vroeg ze haastig. „U weet, juffrouw Constance, dat mijn slaapkamertje boven is, hier recht boven de keuken en daar het wat naar buiten gebouwd is, kan ik alle ramen aan den achterkant van het huis overzien, zooals trouwens hier vanuit het keukenraam ook, als ik bet hoofd naar buiten steek. Ongeveel twaalf maanden geleden ik weet zeker, dat het niet veel korter is merkte ik op, dat het licht op de kamer van mijnheer Hamish langer brandde dan in de andere. En op een avond, dat ik half dol was van de kiespijn u her innert zich dat misschien nog wel, juf frouw Constance? en ik wist, dat ik toch niet zou slapen, als ik naar bed ging, besloot ik eens te kijken hoe lang het bleef branden. Wilt u wel gelooven, juf frouw Constance, dat om drie uur in den morgen zijn kaars nog brandde?" „En verder?" vroeg Constance, die voelde, dat bet verhaal nog niet half uit was. „Ik dacht, wat ter wereld kan hij daar- wees in verband hiermede naar Duitsch- land, waar geweldige verschuivingen in de politieke partijen hebben plaats ge vonden. Volgens Spr. vindt dit behalve in de wanhoopsstemming zijn oorzaak grooten- deels in de politieke ongeschooldheid van dit volk. De godsdienst is geen zaak, welke al leen voor afgebakende deelen in ons leven geldt, neen, voor geheel ons leven, dus ook voor het staatkundig leven. Men hoort tegenwoordig haast niet an ders spreken dan over crisis, waarmede dan veelal de materieele crisis wordt be doeld, hoewel zeker onder Christenen de geestelijke crisis voorop moest staan. Daaruit vloeit de crisis voort en dan verstaan wij daar tevens onder de ge zagscrisis, de vertrouwenscrisis enz. Door den wereldoorlog, één der grootste oorzaken van de crisis, zijn millioenen improductief geworden, waardoor Euro pa zeer verarmd is. Wij waanden ons schatrijk in de eerste jaren na den oorlog en deze meening scheen volkomen juist, want hetgeen men verlangde van lands-, provinciale- en ge meentelijke overheid werd zooveel moge lijk bewerkstelligd en het kon worden be taald. Niet alleen deze college's, doch ook wij persoonlijk hebben er aan meegeholpen om alles te hoog op te voeren. Toch zijn er enkelen geweest, die hier tegen hebben gewaarschuwd, maar hun stem werd niet gehoord. Men kon immers leenen, overal was er geld te krijgen, doch men heeft in die dagen te weinig reke ning gehouden met de consequentie, dat men rente moet betalen en tevens aflos sen. Al deze oorzaken verscherpen de crisis. Het was alles schijnrijkdom. Niettegenstaande dat alles komen so ciaal-democraten en communisten ook nu nog met mooie beloften tot de kiezers, waarvan zij overtuigd zijn, dat zij er niets, letterlijk niets van kunnen nakomen. Dn Christelijk-Historischen beloven niets aan de kiezers, dan alleen dat zij het goede voor land en volk zullen zoeken. Na den oorlog vroegen de arbeiders om den beteren toestand, welke de leiders der S.D.A.P. bun steeds hadden voorge houden. Na een studie van 134 jaar zijn de lei ders der Soc.-Dem. met een socialisatie- rapport voor den dag gekomen. Nu, nu zou het in orde komen, edoch, men hoort hier niets meer over. Daarna hebben zij de „Planwirtschaft" uitgevonden, doch niemand minder dan Dr Wibaut erkende, dat dit internationaal moet worden geregeld, en wie de inter nationale verhoudingen der volkeren be kijkt, ziet wel, dat we hieraan in geen jaren kunnen denken. Veel wordt er beloofd, maar nageko men zeer weinig. Door het niet geven van hun stem aan den steun voor den boerenstand vergeten de Soc.-Dem. en Communisten hun zede lijke en moreele verplichtingen aan ons volk. Indien het ooit blijkt, dat de wijsheid der wereld dwaasheid is voor God, dan is bet in het laatste tiental jaren geble ken. De grootste financiers en economen hebben er aan gewerkt om het verdrag van Versailles op te stellen, maar in- plaats van een vredesverdrag is het een oorlogsverklaring. De vertrouwenscrisis vindt zijn grootste oorzaak in het verdrag van Versailles. Wij, Christelijk-Historischen, zijn voor internationale ontwapening, doch tegen eenzijdige ontwapening. Ons volk is een vredelievend volk. Leger en vloot moeten in stand worden gehou den om bet eigen goed van de natie te be schermen. Overal ontwaart men ontreddering en afzakking van ons volk. Er is geen eer bied meer voor bet gezag en het gezin. Is bet niet diep treurig, dat zelfs aca demisch gevormden bet niet beneden hun beschaving en cultuur vinden, om in een betooging als in November in Den Haag heeft plaats gevonden mede te loopen, waar gezongen wordt „Wie moet er in de soep, Ruys de Beerenbrouck"? Politiek is de kunst om te r e g e e r e n. mede voor hebben? Ik zou gevreesd heb ben, dat hij naar bed was gegaan en zijn kaars per ongeluk Lad laten branden, maar ik zag een paar keer, hoe zijn scha duw zich op bet gordijn afteekende. Nu, ik sprak er den volgenden dag geen woord over tegen hem; maar ik was toch niet op mijn gemak en lette den volgen den nacht weer op en ik bemerkte al spoedig, dat bet spelletje zich nacht aan nacht herhaalde. Juffrouw Constance, ik meende, dat ik hem te slim af kon zijn en deed maar een paar duim kaars in zijin kandelaar; maar niets hoor, als een jong- menscb verboden dingen wil doen, laat bij zich daar door een stukje kaars niet in verhinderen". „Dus daarmee wil je zeggen, dat er toch licht bleef branden, dat stukje kaars ten spijt?" zeide Constance. „Juist. Ik dacht toen, dat hij kaarsen uit mijn keuken haalde, doch ik keek ze een paar keer na en toen bleek, dat dit niet het geval was. Later stuitte ik bij toe val op een heel pak kaarsen in zijn kast en daarmee was alles verklaard. Ik achtte het mijn plicht om hem erover te onder houden en zeide hem, dat men zelfs met eer ijzeren gestel van dat nachtwaken zien moet worden. Hij lachte me uit op zijn eigen manier u kent dat en zei dat het wel los zou loopen met hem en dat ik met mijn verhaal maar niet bij an deren moest aankomen. Toen sprak ik Als er ooit een tijd geweest is, die daar aan behoefte heeft, dan is het nu. Ds Steinz sloot deze vergadering op de gebruikelijke wijze. Verplaatst met ingang van 1 Juli a.s. de Referendaris 2e klasse der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie H. Bekker, van Middelburg, inspectie posterijen en telegrafie, naar 's-Gravenhage, Hoofdbe stuur der P. T.en T., afdeeling 4. Loonsverlaging. De uit komsten van het bedrijf der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatschappij en der Stoomtram Hulst-Walsoorden waren over de twee afgeloopen jaren zóó slecht, 1 de Z. V. T. M. had over 1931 een nadeelig saldo van ruim f 114.000 op de Winst en verliesrekening dat de directie zich verplicht ziet over te gaan tot het ver lagen der loonen met 10 pet. Een daartoe strekkend verzoek zal een dezer dagen bij Z. Exc. den Minister van Waterstaat worden ingediend. De directie zal deze vermindering van loon geleidelijk invoe ren, door met een tusschenpoos van een paar maanden tweemaal 5 pet. omlaag te gaan. Heinkenszand. Gisteravond kwam al hier onder leiding van den voorzitter, den heer C. Nijsse Gz., in een openbare ver gadering bijeen, de Bloemenvereeniging „Vergeet mij niet". Aanwezig waren 38 leden. De Rijkstuinbouwconsulent, de heer Ir van de Plassche te Goes, hield een lezing over het kweeken van bloemen en planten. Op boeiende wijze gaf spr. een overzicht over het kweeken van bloe men en planten, zoowel voor kamer als buiten. De vereeniging stelt verschillende artikelen als bloempotten, meststoffen en bestrijdingsmiddelen tegen ongedierte ter beschikking, terwijl aan alle leden een formulier wordt ter beschikking gesteld om daarop hun bijdrage voor 1933 te ver- meluen, die een minimum van 25 cent bedraagt. lerseke. Maandagmiddag is het 234-ja- rig zoontje van den heer M. van Poelje alhier zoodanig door een wielrijder aan gereden, dat het kind bewusteloos neer viel en een hersenschudding opliep. Dr Gerretsen verleende geneeskundige hulp. In het verslag van de opening van den winkel van Fa Hage is uitgevallen, dat aannemer was de heer Jannes Lu- teijn, die voor een royalen bouw zorg droeg. Hoedekenskerke. In den afgeloopen winter is alhier aan werkloozen boven de 17 jaar gelegenheid gegeven zich nut tig bezig te houden met allerlei handen arbeid. De werkplaats werd geregeld goed bezocht en er werd in die enkele maan den heel wat aangepakt en verwezen lijkt. Na het sluiten der werkzaamheden werd gisteravond in de openbare school een tentoonstelling gehouden van de vervaar digde voorwerpen. Alles bij elkaar was het een heele ver zameling van houtsnij-, schilder- en fi- guurzaagwerk, en vooral van het laatste waren er mooie stukken aanwezig. Ook kon men er uit de reeksen gematte stoe len en gevlochten manden heel duidelijk de vorderingen bemerken, die in deze nuttige vakk enwerden gemaakt. Er wordt verwacht, dat het aangeleerde nu voortgezet wordt en er meer aan huis vlijt zal gedaan worden in de toekomst. 'tls ook te hopen, dat deze tentoonstel ling er toe mag meewerken, dat de han denarbeid een vaste plaats in de gemeen te blijft innemen. 's-Heer Arendskerke. Burgemees ters-afscheid. In de Donderdag 13 dezer, nm. 2 uur te houden openbare ver gadering van den Raad dezer gemeente, zal Burgemeester Jhr U. E. Lewe van Nijestein afscheid nemen. Hansweert. Gisternamiddag werd op de Westsluis alhier de nieuwe loopbrug opengedraaid door den heer F. V. de Groof, op wiens initiatief deze indertijd werd aangevraagd. Het geheel is een prachtig stuk werk en is een zeer groote verbetering. Verschillende hoogere amb tenaren v. d. Rijkswaterstaat toonden hun belangstelling alsmede B. en W. der ge meente Kruiningen. van het brandgevaar en verklaarde, dat ik 's nachts niet slapen kon van angst; doch toen dreef bij heelemaal den spot met me en zei lachend, dat ik recht uit mijn raam in de regenton kon springen, als de nood aan den man kwam. Ik heb toen verder mijn mond maar gehouden ook tegen anderen, omdat hij er zoo op gesteld scheen." „En gaat het nog altijd zoo maar door?" „Behalve 's Zaterdags en 's Zondags. Dan gaat hij als ieder Ghristenmensch op een fatsoenlijken tijd naar bed." „Wat kan hij toch uit te voeren hebben, zoo iederen nacht opnieuw?" „Ik zou het niet durven zeggen, of het moest zijn, dat hij op kantoor niet klaar kan komen, nu hij uw vaders werk er bij doet en ik heb gezien dat hij 's avonds de kasregisters mee naar boven neemt." Constance verviel in een onaangename overpeinzing. Het meest aannemelijk scheen Judiths veronderstelling, dat hij 's nachts de boeken bijwerkte. Doch hoe droevig moest hij dan overdag zijn tijd verluieren, want ze wist, dat hij, nn haar vader ziek was, een klerk ter assistentie had genomen Kon het zijn dat hij de boeken meenam om zich voor ontdekking te vrijwaren, en dat hij in werkelijkheid andere bezigheden had, die men niet mocht weten? We xullen thans Constance aan haar Wij leven immers in een tijd van crisis en malaise? Het is toch een tijd dat voor velen de nood hoog gestegen is? Ik zal de laatste zijn om het te ont kennen. Maar nu lees ik in de bladen, dat bij den grooten voetbalwedstrijd die Zondag te Antwerpen gespeeld werd, ongeveer 15000 Nederlandsche supporters aanwe zig waren, die met negen extra treinen en honderden auto's naar de Scheldestad werden vervoerd. Als ik de kosten de vrij hooge en treeprijs inbegrepen schat op gemid deld f 7 per persoon, dan beteekent dat, dat Zondag voor een wedstrijd die een paar uur duurde pl.m. honderd dui zend gulden werd uitgegeven. Door menschen, die misschien voort durend jerimieeren over de slechte tijden en waarvan een niet onbelangrijk deel waarschijnlijk uit de publieke kassen ge steund wordt! OPMERKER. O.- en W.-Souburg. Zaterdagavond vond hier een droevig ongeluk plaats. Een 234-jarig kindje van de familie J. in het Tuindorp alhier is in een onbe waakt oogenblik in een sloot achter de ouderlijke woning gevallen en werd eeni- ge oogenblikken daarna daaruit levenloos opgehaald. Te Oosterland (Z.) is een afdeeling opgericht van den Ned. Ghr. Bouwarbei dersband met aanvankelijk 9 leden. Arnemuiden. Zondagavond trad in het goed gevulde gebouw der Geref. Kerk op, in het belang der stichting „Vrederust" Ds D. Scheele uit Middelburg. Naar aan leiding van Luk. 15 810, handelde Zijn Eerw. over de beteekenis van de gelijke nis van den verloren penning met be trekking tot het werk der barmhartigheid. Ook aan de lijders in „Vrederust" moet gebracht worden het evangelie der ge nade. Daarom is het zulk een zegen, dat we hebben Chr. stichtingen van barm hartigheid, waar het Woord Gods kan worden uitgedragen. Spr. herinnerde aan wijlen Prof. L. Lindeboom, de pionier op het terrein der barmhartigheid, die in Gods kracht op dit terrein nuttigen arbeid heeft verricht. Spr. wekte op om vooral „Vrederust" met onze gaven, maar bovenal door het gebed te steunen. Maandagmorgen toen de landbouwer M. bezig was de vuilnis op te halen, sloeg het paard onverwachts op hol. Het dier rende in woeste vaart de Langstraat door waar nog enkele ijzeren hekjes het moes ten ontgelden, waar het ten laatste tegen den muur der openbare school liep, pre cies met den kop in het raam der school, zoodat een 4-tal groote ruiten in stukken viel. Het paard werd hier door enkele personen gevat. Gelukkig, dat er geen kin deren in de straat liepen. Het liep nu af met wat materiëele schade. Kortgene. Op 45-jarigen leeftijd is al hier overleden de heer J. C. Schuilwerve, burgemeester en secretaris dezer gemeen te. De overledene was vanaf 1910 secre taris en sedert 1928 burgemeester van deze gemeente. Zaamslag. Zaterdagavond werd de al gemeen© vergadering van „Het Groene Kruis" gehouden. De opkomst was zeer slecht. Met 6 bestuursleden en de wijk verpleegster waren nog 5 leden aanwe zig. De vereeniging telt 705 leden. Door de wijkverpleegster werden 2683 bezoeken afgelegd en 11 maal laatste hulp verleend. De ontvangsten bedroegen f 2201,05 en de uitgaven f 1940,80. Bezittingen zijn: het magazijn en inventaris met f 275,87. Door 120 personen werd gebruik gemaakt van de verplegingsartikelen. Daarvan werden 415 stuks uitgereikt. Ook werden enkele nieuwe artikelen aangeschaft. Als vrijwillige bijdrage was ontvangen f 10. De heeren D. G. Koopman, W. Ferdinan- dusse en A. P. Wisse, werden als be stuursleden herkozen. eigen gedachten overlaten en tot Hamish zelf terugkeeren op het oogenblik, dat hij Arthur vroeg den anderen weg te kiezen, met de verontschuldiging dat in de straat, die deze wilde inslaan, een lastig schuld- eischer van hem woonde. Dat Hamish schulden had, was niet te ontkennen, doch om hem recht te doen wedervaren: het was nu niet zoo'n groot bedrag voor iemand, wiens vader ieder oogenblik een groote erfenis verwacht. Doch de schul den waren er en Hamish beschikte niet over de middelen om aan zijn verplich tingen te voldoen. Op hun weg ontmoet ten ze Roland Yorke. „Kom je vanavond nog bij Gator?" vroeg hij Hamish. „Neen, dat is afgeloopen," antwoordde Hamish met zijn altijd opgewekten lach. „Ik moet een beetje o® de kleintjes gaan passen en daarom studeer ik op het oogen blik voor gierigaard." „Wat een dwaasheid I" riep Roland. „Dwaasheid zeg je? Het is bittere waar heid, jongen. Wanneer de hooge heeren zich tegen ons keeren en wat ons toekomt aan een ander geven, dan kan men maar niet voortgaan, of de geldkist geen bodem heeft." „Om naar Gator te gaan kost je niets. Hij verwacht nog een paar lui en het zal een prettige fuif worden." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5