eerste blad. 33. Stemt Dr. II. COLUN No. 1 van lijst HT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! De jniste manier om mooio witte tanden te krijgen DINSDAG It APRIL 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. Buitenland Belangrijkste Nieuws, Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. eeuw Abonnementsprijs f weekabonnementen vooz Middelburg, Goes en Vlissiïigen f 0.20. Losse ntamsrs f> csat. Advortentiön 30 cent per regeL Ingezonden mededeclingcn 60 cent per regel, Xleise Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags £0,75, bii vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bi| de loting voor de nummering van de ingediende can- ll(l| didatenlijaten voor de Tweede Kamer verkiezingen kreeg de lijst van de Anti-revolutionaire partijihet nummer Het parool voor de Anti-revolutio naire kiezer* luidt dus Speculatie op de volksgunst. De vorige week is in deze omgeving een verkiezingsbiljet verspreid, waarvan de inhoud voor de kiezers wel aanlokke lijk moet zijn. Hier is nu eens geen sprake van crisis en malaise, van zorgvolle tijden en een donkere toekomst, van financieele en an dere zorgen, van bezuiniging en sober heid, maar hier worden de mooiste en de rijkste beloften gedaan. Men laat de millioenen rollen, dat het een lieve lust is en spiegelt aan de goed- geloovige kiezers een gouden toekomst voor. Terwijl staatslieden als Dr Golijn, die toch waarlijk in hun leven wel zoo een en ander gepresteerd hebben, geen belof ten durven doen, maar niet verder gaan dan te verklaren, dat zij hun uiterste krachten willen inspannen om met Gods hulp de crisisgevolgen zooveel mogelijk te verzachten, worden hier voor de komende wetgevende pe riode, dus op korten termijn, zonder eenig bezwaar, allerhande e i s c h e n gesteld, met de verwezenlijking waarvan honderden millioenen gemoeid zijn. Wij bedoelen het vlugschrift, verspreid door de Chr. Dem. Unie, dat te mooi ia om er niet enkele oogenblikken bij stil te staan. Hervormers, als hier aan het woord zijn, verdienen dat ze niet stilzwijgend worden voorbijgegaan. Van de vele beloften, die gedaan wor den, willen wij er een paar noemen. Geëischt wordt o.m.: Verbetering van den werkloozensteun. Er wordt niet gezegd met welk percen tage, maar laten we bescheiden zijn en zeggen met 50 pet. Dan beteekent dat voor dit doel een bedrag van plm. f 75 mil lioen. Voorts: Maatregelen ter voorkoming van exceuties tengevolge van crisismoei lijkheden. Mogen we hiervoor ramen 10 millioen gulden? Dan; Instelling van Commissies ter vaststelling vein minimumloonen voor de landarbeiders. De bedoeling zal natuur lijk zijn, dat die commissies ook iets d o e n en dat ze over de noodige fondsen, laten we zeggen 5 millioen gulden, be schikken om de loonen op peil te brengen. Verder: invoering van premievrij staats pensioen en uitbouw van de sociale verze- ring. Wij begrijpen, dat deze e i s c h e r s de zaak niet al te karig willen aanpak ken, waarom een bedrag van 50 millioen gulden voor dit doel zeker niet aan den hoogen kant komt. Een volgende eisch is: Bouw van Over heidswege van goede arbeiderswoningen. De bouwkosten zijn gelukkig gedaald den laatsten tijd en dus zal hier met een be drag van 25 millioen gulden reeds iets gedaan kunnen worden. Gevraagd wordt verder: wegneming van de onderwijsverslechteringen en ver betering in de inrichting van het onder wijs. Mogen we hiervoor 20 millioen gul den uittrekken? Maar dan zijn we er nog niet. Er wordt ook nog gevraagd, pardon geëischt: krachtige hulp aan hen, die in bijzondere mate slachtoffer zijn van de crisis, en krachtige steun aan mobilisatie-slacht offers. Als we de hiervoor noodige uit- p.ven ramen op 20 millioen gulden, dan komen we op een totaal bedrag van 205 of naar beneden afge rond, van 200 millioen gulden. vS, En dat, zooals nadrukkelijk verzekerd wordt voor de komende wetgeven de periode. En dat, terwijl zooals reeds gepubliceerd werd voor 1934 nu reeds een tekort geraamd wordt van ruim 100 millioen gulden. Maar dan ia het toch onzin zal men zeggen om met een dergelijk program te komen? Inderdaad. De opatellers van dit manifest hebben het ie waar heelemaal geen politieke ervaring, maar ze zijn toch niet zóó dom, dat ze niet zouden be grijpen, dat wat in dit manifest werd neergeschreven, de grootste dwaas heid is. Als de kiezers nu maar zoo verstandig zijn bij deze dwaasheid niet een tweede dwaasheid te voegen en op' geen van deze candidafen hun stem uit te brengen. Dergelijke speculanten op de volksgunst die blijk geven met de volksbelangen te spelen moeten leeren verstaan, dat de kiezers hun onverantwoordelijk bedrijf op de juiste waarde weten te schatten. schappij, terwijl vroeger behaalde winsten door de deelnemers zouden zijn opgeno men. Het gaat hier, naar men zegt, om een bedrag van 35 millioen francs. Frangois-Marsal heeft den gewezen president der Eransche republiek Alexan dre Millerand tot zijn verdediger gekozen. (Telegr.) De onderhandelingen tusschen Mac Donald en Roosevelt. Volgens de „Herald Tribune" zullen bij de aanstaande internationale besprekin gen vooral drie vraagstukken te berde worden gebracht, namelijk: De positie der kleine scheepswerven. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst, heeft den Minister van economische zaken en arbeid gevraagd: Is de Minister bereid, teneinde te ver hoeden, dat de kleinere scheepswerven wegens gebrek aan orders stuk voor stuk moeten sluiten, een regeling te treffen, waardoor het mogelijk wordt, dat weder om hypotheek wordt verleend voor nieuw te bouwen moderne motor-, kust- en Rijnschepen? Ingezonden Mededeeling. Von Papen te Rome. De Paus en de Nazi's Rijksminister Goering is tegen twee uur per vliegtuig te Rome aangekomen en daar enthousiast begroet. Gedurende de heele vlucht zat Goering zelf aan het stuur van de 3-motorige J unker-machine. Goering landde bij sterken wind na een elegante glijvlucht en een goed uitgevoer de dalingsmanoeuvre, die den luiden bij val oogstte van den Italiaanschen lucht vaart-minister Balbo. De Duitsche vice-kanselier Von Papen heeft gisterenvoormiddag een onderhoud dat anderhalf uur duurde, gehad met den kardinaal-staatssecretaris Pacelli. Von Papen werd Maandagmiddag ook door Mussolini ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer een half uur en droeg een zeer hartelijk karakter. Von Papen voert ten Vaticane zeer ge wichtige onderhandelingen betreffende de positie der Duitsche Katholieken tegen over het nationaal-socialisme. De onderhandelingen zullen vermoede lijk verscheidene dagen duren. Definitieve beslissingen zullen vermoe delijk eerst getroffen worden, wanneer Hitier, zooals waarschijnlijk is, naar Rome komt. Men gelooft reeds te weten, dat de Paus geenszins bezwaren tegen de regee ring-Hitier zal maken. Inzonderheid zal het Vaticaan aan den strijd der rijks- regeering tegen het communisme niet de geringste moeilijkheden in den weg leg gen. Aan den vice-kanselier wordt het plan toegeschreven, in Duitschland een nieuwe katholieke partij op te willen richten, die een nationalistisch program zou hebben. Daarentegen wordt in kerkelijke krin gen vermoed, dat de Paus voor de nieu we formatie van een Katholieke partij weinig geestdriftig gestemd is. Bovendien wordt aan vice-kanselier von Papen de wensch toegeschreven, dat er een concordaat tusschen Duitschland en den H. Stoel zal gesloten worden, dat in zijn hoofdtrekken precies zou overeen komen met het concordaat, dat tegenwoor dig tusschen Italië en het Vaticaan be staat. Men neemt aan, dat rijkskanselier Hit- lei einde April te Rome zal aankomen. Het verspreide volk Israëls. Volgens de statistieken leven 15.000.000 Joden verspreid over de geheele wereld. In Palestina wonen betrekkelijk weinig Joden; van een totale bevolking van een millioen zielen zijn daar slechts 150.000 Joden. In Duitschland leven 643.000 Joden op een bevolking van 63 millioen. In de Vereenigde Staten wonen bijna vier millioen Joden op een bevolking van 123 millioen. In Engeland wonen 3.000.000 Joden, in Polen 2.829.456, in Rusland 2.626.667, in Frankrijk 165.000, in Italië 46.000. In Japan is het aantal Joden zeer ge ring en bedraagt slechts 500. Instructie geopend tegen een ex-premier van Frankrijk. Tegen F. FranQois-Marsal, oud-minis ter-president van Frankrijk en oud-mi nister van Financiën, is naar aanleiding van de bij de justitie ingekomen klachten door het parket een instructie geopend. Frangois-Marsal had indertijd met en kele andere administrateurs der Banque de l'Afrique Occidentale een syndicaat ge vormd, dat beursmanipulaties in aandee- len Socitété Commerciale de l'Ouest Afri can ten doel had, welke ook aan de Am- sterdamsche beurs genoteerd zijn. Hem worden thans verschillende frauduleuze handelingen, gepleegd in zijn functie als leider van het syndicaat, ten laste ge legd, en met name het feit, dat de door het syndicaat geleden verliezen op de aandeelen Société Commerciale de l'Ouest Africain zijn afgewenteld op deze maat 1. Het sluiten van overeenkomsten tot controleering der productie; 2. Wederkeerige overeenkomsten tot verlaging der tariefmuren; 3. De kwestie van den terugkeer tot den gouden standaard. Naar dit blad verder meldt, is het niet onwaarschijnlijk, dat Mussolini zelf naar Washington komt om Italië te vertegen woordigen. Naar uit betrouwbare bron verluidt, zal Mac Donald bij zijn besprekingen met president Roosevelt te Washington afkon diging van een moratorium vragen voor den in Juni vervallenden termijn der Engelsche oorlogsschulden aan Amerika. Spoorwegstaking in Ierland. Te Dublin hebben gisternacht ongeveer 5000 man spoorwegpersoneel het werk neergelegd. Er zou gisteren geen enkele trein uit Dublin vertrokken zijn. De overheid trachtte het verkeer met bussen en vrachtauto's in stand te hou den. Men was bang, dat geheel Ierland bij deze ongeregelde staking zou worden be trokken. Ingezonden Mededeeling. en den leelijken tandaanslag kwijt te raken ia deze: Druk een weinig Chlorodont-tandpasta op den drogen Chlorodont-tandenborstel (een speciale borstel met gekartelde insnij dingen) en borstel in alle richtingen krach tig de tanden, zoowel aan buiten- en binnen zijde als op bet kauwvlak en tusschen de tanden. Doop daarna den borstel in bet water en poets de tanden grondig na. Spoel dan eerst den mond met Chlorodont-mondwater ia het beste - en gorgel flink nal U zult verrast zijn over bet resultaat van deze mechanische reiniging Alle etensresten en de onooglijke tandaanslag verdwijnen en U hebt een zuiveren frisseben mond Verlangt alléén Chlorodont-tandpasta In tubes van 36 cent. Groote tubes 60 cent. Overal verkrijgbaar. Korte Berichten. Het jongste Japansche offensief tegen Tsjangwangtau heeft in Peking een ern stige paniek ten gevolge gehad. De Ghi- neesche regeering heeft een aantal staats bedrijven uit Peking naar andere Ghinee- sche steden verplaatst. Vrijdag zijn groote hoeveelheden zilver en goud uit Ghinee- sche banken onder militaire bewaking naar Hankou overgebracht. D'e politie heeft in verschillende districten van Weenen ruim 200 personen in hechtenis genomen, voor het grootste gedeelte sociaal-democraten, daar zij ver boden aanplakbiljetten wilden aanplak ken. Bij de huiszoekingen, die in de wo ningen der aangehoudenen verricht wer den, vond men ook verscheidene wapenen, die in beslag genomen zijn. De groote strafkamer van het lands- gerecht te Dessau heeft gisteren drie com munisten, die bij een optocht van het ijze ren front, op 5 Februari j.l. gehouden, geprobeerd hebben, de menigte op te zet ten, door uitroepen als: „Nazi verrecke" en „Hitier verrecke", veroordeeld tot tuchthuisstraffen van 18 tot 25 maan den. De strafkamer van het Lamdesge- richt Gffenburg heeft op grond van de jongste amnestieverordening de bij het ui< uit den weg ruimen van Erzberger be trokkenen buiten vervolging gesteld. Daarmee kunnen ze na lange jaren weer ongehinderd Duitschen bodem betreden. Op het abattoir te Keulen is door aanplakking bekend gemaa'-f ^at Jood- sche veehandelaren de toegang tot het abattoir wordt ontzegd. Joodsche slagers en opkoopers mogen wel de hallen bin nen. Een afdeeling S.S,-lieden controleert het abattoir. Het aantal stemgerechtigden. Bij de opgave van het aantal stemge rechtigden voor de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen heeft het persbureau V. D. voor de vergelijking abusievelijk de aantallen kiezers in 1925 in plaats van in 1929 opgegeven. In 1929 bedroeg het aantal kiezers: Kieskring I 's-Hertogenbosch 203.328; II Tilburg 186.719; III Arnhem 210.434; IV Nijmegen 188.799, V. Rotterdam 293.187; VI 's-Gravenhage 229.587; Vil Leiden 185.313; VIII Dordrecht 249.511; IX Amsterdam 401.656; X Den Helder 177.545; XI Haarlem 195.295; XII Mid delburg 129.761; XIII Utrecht 199.529; XIV Leeuwarden 210.251; XV Zwolle 248.566; XVI Groningen 198.371; XVII Assen 101.008; XVIII Maastricht 216.643. Het totaal aantal bedraagt 3.825.503 of 272.135 minder dan bij de verkiezingen op 26 April a.s. Eischt natrium-wegverlichting. Naar het tijdschrift van de Limburg- sche Stroomverkoop Mij. meldt, werd eenige dagen geleden op den rijksweg te Geleen, daar, jvaar deze door „Philo- ra"-natrium-lampen verlicht is, prof. dr ir. Gelissen, directeur der Stroomver koop Mij. wegens het rijden in een auto, niet voorzien van de voorgeschreven ver lichting, door den burgemeester van Ge leen, den heer F. Damen, hier optredend als hulpofficier van Justitie, bekeurd. Bij het opmaken van het proces-ver baal beriep prof. Gelissen zich op over macht. Hij' voerde, ter rechtvaardiging van zijn daad aan, dat op dezen weg, waar als het ware de zon niet is onder gegaan, doch vervangen is door een ver lichting, waarbij men nog scherper ziet vanwege haar monochromatisch karakter dan in het zonlicht, het verkeer eerder in gevaar gebracht wordt door het hebben van een eigen verlichting dan door het rijden zonder verlichting, weshalve hij meende, indien hij voldeed aan artikel 16 van het Motpr- en Rijw>elreglement, in strijd te komen met het bepaalde in arti kel 22, onder a van de Motor- en Rijwiel- wet, waarbij het den bestuurder van een motorrijtuig verboden is op zoodanige wijze te rijden, dat de vrijheid of de vei ligheid van het verkeer wordt belem merd of in gevaar gebracht. Hoewel de burgemeester van Geleen, die het gezien zijn eigen ervaring met het betoog van den heer Gelissen eens was, zelf ook van meening is, dat de Mo tor- en Rijwielwet in verband met de nieuwe natriumverlichting, op dit punt veranderd dient te worden, is hij er des niettemin toe overgegaan proces-verbaal van het gebeurde op te maken. De nationale volkshulde te Delft. Voor de volkshulde aan Willem den Zwijger op Paasch-Maandag in Delft zijn extra-tereinen ingelegd uit de richtingen Roosendaal, Betuwe, Breda, Maassluis, Rotterdam (2), Den Haag (2), Haarlem en Noord-Holland, Amsterdam en Utrecht. De kaartjes voor de goedkoope treinen kunnen tot Woensdagavond a.s. 10 uur worden besteld bij F. W. G. Blom, Tel. 55294, Waldeck Pyrmontlaan 4, Rotter dam, (Giro 194571), en bij de plaatselijke vertegenwoordigers tot Woensdagavond 6 uur. De dienstweigering te Soerabaja. Voor den Zeekrijgsraad te Soerabaja hegint vandaag de behandeling van de zaak der Europeesche dienstweigeraars. Hiervoor zullen dagelijks vier matrozen onder gewapend geleide per autobus uit de gevangenis te Malang naar Soerabaja worden overgebracht. Installatie Jhr Mr Beelaerts. In een op Dinsdag 25 April te houden vergadering van den Raad van State zal de nieuwbenoemde vice-president, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, als zoodanig worden geïnstalleerd. Binnenland. De stand der werkloosheid. De nationale volkshulde te Delft. Verlaging tarieven Zuid-Beveland^ehe wa terleiding. Buitenland. Spoorwegstaking in Ierland. Von Papen en Goering te Rome. Beperking Landbouw-crisiswet. Het Tweede-Kamerlid van den Heuvel heeft op dit wetsontwerp een amende ment ingediend, dat de strekking heeft de wet te beperken tot de producten stroo- karton, rundvee en bloembollen. De stand der werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de - werkloos heid onder de 606.500 leden van inge volge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde werkioozenkassen in de week van 20 tot en met 25 Maart 1933 bedroeg 29 pet., dat is 1 pet. minder dan in de week van 611 Maart. Het aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeg bij 1025 organen der open bare arbeidsbemiddeling op 25 Maart 1933 376.987. Hiervan waren werkloos 343.968 personen. Van de werkzaamheden der organen der openbare arbeidsbemiddeling over 1932 geven de volgende cijfers eeniger- mate een beeld. Op 1 Januari 1932 stonden bij de ge zamenlijke organen ingeschreven 256.800 mannen en 14.000 vrouwen. Gedurende 1932 bedroeg het aantal nieuwe inschrij vingen van mannelijke werkzoekenden 926.000, van vrouwelijke werkzoekenden 148.600. Hier tegenover stonden 170.600 aanvragen om mannelijke en 96.000 aan vragen om vrouwelijke arbeidskrachten. Het groote aanbod van werkzoekenden maakte het mogelijk aan een zeer groot gedeelte der aanvragen om werkkrach ten te voldoen en daarbij bijzondere aan dacht te schenken aan de geschiktheid der werkzoekenden voor de door hen in te nemen plaatsen. Voldaan is, voor wat betreft de mannelijke arbeidskrachten, aan 160.000 aanvragen, zijnde 93.5 pro cent van het totale aantal aanvragen; vrouwelijke arbeidskrachten werden tot een totaal van 69.000 geplaatst, zijnde 72 procent van het totale aantal aanvra gen. De fraude op het ontvangkantoor te Apeldoorn. B. en W. van Apeldoorn deelen den raad naar aanleiding van de fraude, ten nadeele van de gemeente door den gewe zen kassier ten ontvangkantore gepleegd, mede, dat zij van oordeel zijn, dat de ont vanger der gemeente te kort is geschoten in het vervullen van zijn plicht. B. en W. hebben den ontvanger in hun vergadering onderhouden en hem boven dien deswege schriftelijk berispt. Raad voor de visscherij. Bij Kon. besluit van 31 Maart zijn voor den tijd van drie jaar in den raad voor de visscherij benoemd: a. tot lid van de afdeeling voor de zee- visscherij de heeren J. F. Klercq te Haar lem, J. J. de Niet te Scheveningen, A. Ouwehand Dzn. te Katwijk aan Zee, Joh. Polderman te IJmuiden, en Joost Pot Fzn. te Vlaardingen; b. tot lid van de afdeeling voor de kust- visscherij de heeren B. van den Berg Dzn. te Bruinisse, H. S. Bol te Zout kamp, Willem Bout, te Tholen, J. Ruiten- borg te Wieringen, G. J. G. Verbaart te Yerseke, en Jac. de Visser te Moerdijk, met bepaling, dat de heer Jac. de Visser tevens wordt aangewezen tot lid van de afdeeling voor de riviervisscberij; c. tot lid van de afdeeling voor de ri- viervisscherij de heeren W. Baks Bzn. te Woudrichem, J. A. Biesters te Heere waarden, H. Kersbergen te IJsselmonde, en P. Kooy te Ravenswaay; d. tot lid van de afdeeling voor de bin- nenvisscberij de beeren H. Aalderink te Groningen, W. Gaastra Sr. te Jutrijp, W. Oskamp te Zegveld, H. Thijsseling te Lemmer, en W. Verdonk te Wormerveer, met bepaling, dat de beer H. Aalderink tevens wordt aangewezen tot lid van de afdeeling voor de riviervisscberij. DUITSCHLAND EN NEDERLAND. Een lezer vraagt ons, zegt bet „Hdbl.", of Nederland „nog steeds" zoo'n goede klant is van Duitschland als voorbeen. Het antwoord daarop kan luiden: in 1932 was Nederland de beste klant van Duitschland, n.l. 633 'millioen mark, ter wijl in 1931 Engeland nog de grootste

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1