Stemt Dr. H. COLIJN MIJNHA ÉM&m.. EERSTE BLAD. No, 1 van lijst SLAPELOOS MT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! ZATERDAG 8 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 162 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Om de Vrijheid. Mijnhardt's Zenuwtabletten Buitenland Belangrijkste Nieuws. tabletten VERSTOPPING Binnenland. VRAAGT ONZEN CATALOGUS Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cont por regel, Ingezonden modedeolingon 00 cent por regel. Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bi] de loting voor de nummering van de ingediende can- didatenlijsten voor de Tweede Kamer verkiezingen kreeg de lijst van de Anti-revolutionaire partij in alle kies kringen het nummer 33. Het parool voor de Anti-revolutlo- naire kiezers luidt dus Wij zien in onze dagen het merkwaar dige schouwspel, dat menschen, die bij voorkeur tegen Rome fulmineeren zich feitelijk op hetzelfde standpunt plaatsen als Philips en Alva, wat betreft de in menging van de Overheid in geloofszaken. Het is hetzelfde standpunt, dat ook door de toonaangevende liberalen in de vorige eeuw werd ingenomen, toen de burgers, die anders deden en dachten, werden vervolgd en achteruitgezet door geldmacht, door examendwang en ambte lijke hiërarchie. Wijlen de heer H. de Wilde heeft er in zijn „Na vijf-en-twintig jaren" aan her innerd, dat zelfs tot in de negentiger jaren van de vorige eeuw al wat anti revolutionair, al wat „fijn" heette, tot het minderwaardige volksdeel werd gerekend. Wij waren de fijnen, de onkundigen, het niet-denkend deel der natie. „Van de 184 gemeenten ini Zuid-Holland waren er slechts twee, die een anti-revolutionairen burgemeester hadden. De colleges van Ged. Staten waren voor onze mannen vol strekt ontoegankelijk. Zelfs op de Departe menten en op de Gemeente-secretarieën waren anti-revolutionaire ambtenaren zeldzaam. Wij waren een minder soort van menschen, die hoogstens de vrijheid hadden om onze scholen geheel uit eigen middelen te bouwen en te onderhouden." Aan die verdrukking en achteruitzetting is een einde gekomen, dank zij mede den machtigen kamp van mannen als Kuyper en Lohman om vrijheid van consciëntie en volledige rechtsgelijkheid voor de belij ders van den Christus. In zijn Deputatenrede van 1891 heeft Dr Kuyper hieromtrent o.m. dit gezegd: „Vrijheid van consciëntie en juist daar om in alle geestelijke zaak nooit anders dan overreding en uitsluiting van allen dwang. Eens kómt er dwang, als Christus in majesteit uit de hemelen terugkeert en de anti-christelijke macht door Hem met de roede zal gebroken worden; en Hij haar naar het woord van Psalm 2 in stukken slaan zal als een pottebakkers- vat Hem komt dit toe, omdat Hij kenner van aller hart is en aller rechter zal zijn, maar niet ons. Wij mogen alleen met geestelijke wapenen strijden, en Jezus ons kruis, Hem vroolijk volgende, nadragen. En zoo aanvaarden we dan ook de positie van rechtsgelijkheid van de wet met wie anderes geestes zijn, en vragen voor ons zeiven, gelijk Groen sprak, geen andere constitutioneele vrijheid, dan om Christelijke plichtsbetrachting moge lijk te maken. In den burgerstaat moe ten voor de wet alle burgers in Nederland gelijk in rechten zijn." In verband hiermede werd voorts nog het volgende opgemerkt: „Een positief optreden van de Over heid in zaken, die op ons geestelijk leven betrekking hebben, wordt onzer zijds niet slechts begeerd, maar princi- piëel bestreden. Het Evangelie ver smaadt de krukken der machthebbenden. Al wat het vraagt is onbeperkte vrij heid, om zich naar zijn aard in den boezem van ons volksleven te kunnen ontwikkelen. We wenschen zelfs niet, dat de Overheid ons het ongeloof gebonden en geboeid als ter geestelijke executie zal overleveren. Veeleer stellen wij er prijs op, dat de macht des Evangelies dezen boozen demon, in vrijen kamp, met ge lijke wapenen zal overwinnen. Slechts d i t willen we niet, dat de Over heid het ongeloof tegen ons wapenen *al, om ons, half gewapend en belem merd door allerlei netten, tot gansch on- gelijken kamp met zoo oppermachtigen vijand te dwingen." Met dit vrijheids-standpunt van Dr Kuyper konden de liberalen van dien tijd zich heelemaal niet vereenigen. En nog zijn er partijen, die op hetzelfde oud-Roomsche, oud-liberale standpunt staan en die van de Overheid vragen, dat zij zich zal begeven op geestelijk en zelfs op kerkelijk terrein, om neer te slaan en uit te roeien wat in strijd is met Gods Woord. Maar terwijl zij Dr Kuyper en diens volgelingen als verlaters van de oude paden aan den schandpaal slaan, genie ten zij in hun eigen scholen en in de officiëele erkenning van hun eigen voor mannen van de vruchten van den strijd voor de vrijheid, door de A.-R. partij zoo vele jaren gestreden. En zij vergeten het woord van Trigland die onder de Dordtsche vaderen een vooraanstaande plaats innam tot Prins Maurits toen deze op strenge maatregelen tegen de Arminianen bedacht was: „Hoogheid, wij verlangen en kel vrijheid en zijn dan krach tig genoeg om de Arminianan te verslaan". Onrustig en Overspannen. Gebruik hier tegen de Zenuwstillende en Ze nuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drag. Een professorale oplossing van de werkloosheid. Een Bulgaarsch professor heeft de re geering een voorstel gedaan, om te trach ten het werkloosheidsprobleem op te los sen door de werkloozen naar goud te laten delven. De 30.000 Bulgaarsche werkloozen zou den voldoende goud kunnen delven, niet alleen, om zichzelf een bestaan te ver schaffen, doch ook om den staat aanzien lijke winsten op te leveren. De professor zette uiteen, dat in verscheidene Bulgaar sche rivieren groote hoeveelheden allu viaal goud voorhanden zijn, dat gedolven kan worden door het slib en zand, waar uit de rivierbedding bestaat te wasschen. De gouverneur van Galifornië heeft een zelfde plan. Nieuwe bezuinigingen van Roosevelt. President Roosevelt heeft verdere be zuinigingen tot een bedrag van ongeveer 300 millioen dollar gelast, waardoor het totaal der bezuinigingen, met inbegrip van de kortingen op de oorlogspensioenen, salarissen en bestuurskosten, tot 850 mil lioen dollar stijgt, zoodat het geraamde tekort op de begrooting daardoor tot 150 millioen dollar vermindert. De buitengewone maatregelen tot be strijding van de crisis, die in totaal een bedrag van 750 tot 1000 millioen zullen vorderen, zullen waarschijnlijk langs bui tengewonen weg, vermoedelijk door mid del van een leening, worden gedekt Norman Davis naar Berlijn vertrokken. De buitengewone Amerikaansche am bassadeur, Norman Davis, is Vrijdags avond van Parijs naar Berlijn vertrok ken. Voor zijn vertrek beeft Norman Davis een vertegenwoordiger van Paris Soir een onderhoud toegestaan. Hij verklaar de o.m., dat hij niet voor bepaalde onder handelingen naar Parijs is gekomen. Hij heeft zich slechts op de hoogte willen stellen van de opvatting der Fransche regeefcing omtrent de verschillende op den voorgrond staande kwesties, zooals ontwapening en economische samenwer king. Te Berlijn zal hij behalve den minister van Buitenlandsche zaken, den Rijkskan selier een bezoek brengen. Hij wil nagaan hoe het standpunt der Rijksregeering no pens ontwapening is. De toestand in Duitschland. De bespreking der rijksministers, wel ke gistermiddag om kwart over vier is be gonnen, was gisteravond om acht uur nog niet geëindigd. Men rekende er op, dat de kabinetszitting, welke daarop volgt, tot middernacht kon duren. In de Duitsche landen, met uitzonde ring van Pruisen, kan de rijkspresident op voorstel van den rijkskanselier rijks stadhouders benoemen. In Pruisen oefent de rijkskanselier de rechten van den rijksstadhouder uit. De ministerraad besloot voorts, dat 1 Mei als officieel erkende feestdag van den nationalen arbeid zal worden gevierd. Gezien de groote werkloosheid is de regeering voornemens buitenlandsche krachten den toegang te verbieden. Vice-kanselier Von Papen is met zijn eohtgenoote naar Rome vertrokken. Hij zal o.a. besprekingen met den Paus heb ben. In het Oostelijk deel van Neurenberg heeft de politie een enorme razzia gehou den. De operatie duuTde van 's ochtends zes uur tot tegen den middag. Er werd bij huiszoekingen een hoeveel heid geweren, karabijnen, revolvers en een massa communistisch propaganda materiaal in beslag genomen. Twee-en-twintig personen werden ge arresteerd. Ook nabij Gruenberg werd een groote razzia door de politie gehouden. Ruim 70 communisten werden gearres teerd, waarvan 20 na verhoord te zijn, in vrijheid werden gesteld. In tal van lokalen en ook op eenige terreinen, werden, verborgen in kuilen en geschreven worden aan de griep-epidemie van dezen winter. Deze epidemie is min der ernstig geweest dan in den winter van 19281929, maar te vergelijken met die van 1922 en van 1927. Het hooggerechtshof te Helsingfors heeft 71 communisten tot gevangenisstraf veroordeeld in verband met pogingen tot hoogverraad. Gedurende het proces was komen vast te staan, dat de beschuldig den hadden, deelgenomen aan een uit gebreide onwettige agitatie in West Fin land, teneinde aldaar bolschewistische or ganisaties op te richten. Binnenland. Dreigende stalking in de textiel-induatrie te Almelo. Verlaging Zuid-Bevelandsche waterlei dingtarieven. Buitenland. Bezuinigingen van president Roosevelt. De toestand in Duitschland. Ingezonden mededeellngen. konijnenholen, wapens en munitie in be slag genomen. Gisteravond is een bewoner van een huis in de 'Adolf Hitlerstrasse, die zich den laatsten tijd verborgen hield, gearres teerd. Hij wordt er ernstig van verdacht, Van der Lubbe eenigen tijd voor den brand in den rijksdag in zijn woning gehuisvest te hebben. Met betrekking tot het plan, om titels, orde- en eereteekenen weer in te voeren, meldt de „Boersenzeitung", dat de te verleenen onderscheidingen zullen uitgaan van het hoofd van den staat, dus van den rijkspresident. In verband met het feit, dat voor de eerste negen jaar in de behoefte aan art sen voorzien is, heeft de commissaire mi nister van binnenlandsche zaken, Wag ner, bepaald, dat de toelating van studen ten in de medicijnen aan de universiteit van Miinchen tot 345, aan de universi teit van Würzburg tot 130 en aan de uni versiteit van Erlangen tot 98 moet wor den beperkt. Personen die tot het Joodsche ras be- hooren, moeten van de studie in de medi cijnen geheel worden uitgesloten. Engelsche Godslasteringswetgeving. Bij het Lagerhuis werd gisteren in tweede lezing een initiatiefwetsontwerp ingediend tot strafbaarstelling van op ruiende en godslasterlijke leeringen. Het wetsontwerp heeft in het bizonder de be doeling te waken tegen dergelijke leerin gen op school. Van de regeeringstafel werd opgemerkt, dat naar de meening der regeering een dergelijk wetsontwerp overbodig was, daar de bestaande wet reeds voldoende waarborgen) biedt. De regeering zou echter zich niet tegen de behandeling van het wetsontwerp ver zetten. Het Amerikaansche tarief. Naar in Congreskringen verluidt, zal in een boodschap van president Roose velt aan het Congres, welke de volgende week wordt verwacht, een netto-verlaging van de invoerrechten met 10 pet. worden aanbevolen; Roosevelt zal aan het Con gres machtiging vragen om op deze basis met andere landen te onderhandelen. Korte Berichten. Te Antwerpen is een groep van ongeveer 1000 Joden na een vergadering in het Rubens Paleis gaan betoogen voor het Duitsche consulaat. Er werd hevig gejoeld, zoodat de politie genoodzaakt was de manifestanten uiteen te drijven. Een der betoogers zou met een steen een ruit van het. consulaat ingeworpen hebben. Sedert het begin van de weok wordt in een aantal plaatsen in Neder-Oosten- rijk naar verborgen wapenen gezoehi. Tot nu toe zijn 200 geweren, 20.000 geweer patronen, 3 machinegeweren, 50 pistolen en revolvers en verder sabels en andere slagwapens gevonden. De Duitsche gezant te Warschau, von Moltke, heeft bij den waarnemenden Poolschen minister van buitenlandsche zaken, iSzembeck, geprotesteerd tegen de anti-Duitsche hetze in Opper-Silezië. Eenige Poolsche bladen noemen dezen Duitschen diplomatieken stap een „onbe schaamdheid, die geen grenzen heeft" en die „categorisch afgewezen dient te wor den". Te Dusseldorp heeft de politie een inval gedaan in een speelhol, waarin hoofdzakelijk Joden om buitengewoon hooge bedragen speelden; 3500 mark zijn in beslag genomen en 21 menschen ge arresteerd. De wet, welke de Engelsche regee- ring machtigt den invoer uit Rusland te verbieden, is bij het Hoogerhuis inge diend. Hierdoor wordt het mogelijk, dat het Hoogerhuis haar in zijn vergadering van Dinsdag aanneemt. Naar het British medical Journal meldt zijn er in Engeland 20.000 sterf gevallen geweest, die rechtstreeks toe- In de twee eerste maanden van dit jaar (Januari en Februari 1933) werd uit Duitschland ingevoerd voor circa 400.000 K.G. zelfwerkend waschmiddel, d.i. 1.200.000 pak tot een verkoopswaarde van ca. 260.000. Dit had 300 Holland- sche arbeiders werk kunnen geven, èn Holland maakt het thans minstens zoo goed, maar 5 cent per pak goed- knoper. Gebruikt toch het uitstekend zelfwer kend waschmiddel „1, 2. 3" Neder- landsch fabrikaat en 17 cent per pak 20 °/o goedkooper dan de dure buiten landsche producten van gelijke samen stelling. Het Britsche ministerie voor open bare gezondheid heeft besloten een vijf jarenplan uit te voeren voor de oprui ming van alle krotwoningen in Engeland. Zooals reeds eenigen tijd geleden ge meld worden te Berlijn 35 Joodsche ad vocaten aan de balie toegelaten. Berlijn had 3400 advocaten, waarvan 2500 Jo den. Om er hiervan 35 uit te zoeken 's heel moeilijk. Volgens het W. B. zullen die 35 uitverkorenen beslist oud-front strijders zijn. De onderwijzers van de openbare la gere scholen in den Ierschen Vrijstaat hebben gisteren besloten tot een protest staking van 24 uur wegens het bezuini- gingsontwerp der regeering, waarbij de toch al schamele salarissen nogmaals met 6 pet. beknot zullen worden. conflict bij de stoomspinnerij Twenthe te Almelo, hebben vergaderd onder leiding van den rijksbemiddelaar. De directie der spinnerij verklaarde hierbij, vast te moe ten houden aan de aangekondigde loons verlaging van 10 pet., welke Maandag a.s. zal ingaan. De vier samenwerkende vak organisaties handhaafden haar stand punt, dat de loonsverlaging onaandvaard- baar is. Er dreigt een staking uit te bre ken. De rijksbemiddelaar zal nog een laat ste poging doen, om een bemiddeling tot stand te brengen. TEGEN Bij Apoth. en Drogisten Burgemeesters. Met 24 April benoemd tot burgemeester van Ouderkerk aan den IJssel mr F. J. van Beeck Calkoen. Landdag N.C.R.V. Thans is definitief bepaald, dat de landdag van de N.C.R.V. Donderdag 27 Juli a.s. te Apeldoorn zal worden gehou den. De Coöperatie en de Militairen. Inzake „Het Volk" is onlangs gemeld, dat de mogelijkheid zou bestaan, dat het aan het beroepspersoneel van leger en vloot verboden zou zijn, lid te zijn van een Coöperatieve Verbruiksvereeniging. Het hoofdbestuur van den Coöperatie ven Bond heeft op een desbetreffende vraag van den Minister van Defensie, bericht ontvangen, dat er door den minis ter niet aan gedacht wordt om het lid maatschap van de verbruikscoöperatie te Ingezonden Mededeellng. waarin o.a, FORNUIZEN van f105.- tot f 150.— Huurprijzen van f 1.40 tot 12.- p. maand KOOKPLATEN van 117.—tot t 23.— Huurprijzen van f 0.28 tot f O 35 p, m. enz. enz. N.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen Uitoefening van den stemplicht voor bij de werkverschaffing tewerkgestelden. Namens den minister van binnenland sche zaken hebben de inspecteurs voor de werkverschaffing aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat voor de bij de werk verschaffing tewerk gestelde arbeiders een regeling is getroffen in verband met het vervullen van den stemplicht ter ge legenheid van de verkiezing van de leden der Tweede Kamer op 26 April. Op dien datum zullen de werkzaamhe den uiterlijk 10 uur v.m. aanvangen. Twee uur, berekend naar het vastgestelde grondloon, zullen worden vergoed. Uit de textielindustrie. De partijen, betrokken bij het dreigend verbieden aan het beroepspersoneel in dienst van leger en marine. Een gemeente in nood. In de eergisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering te Ammerstol is besloten het verzoek van den minister van binnenlandsche zaken in te willigen en de opcenten op de personeele belastingen tot 200 te verhoogen. De voorzitter, burge meester J. Kooiman, deelde mee, dat de financieele toestand der gemeente van dien aard is, dat wanneer de regeering niet overgaat tot verdere steunverleening, de volgende week geen tractementen en geen ondersteuning van werkloozen kun nen worden uitbetaald.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1