rag I erdienen EERSTE BLAD. EEN PRACHTFIETS VRIJDAG 7 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR DE PFJ3VINCIE IEELAN0 47e JAARGANG - No. i@Y LS 1 lupe I wel :on" :on- en Dit nummer bestaat uit 2 bladen SLECHTS 145 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. •asachen om vervol- Je persen uitgeperst worden daarna in bijzondere construo- ihandeling opgevan- ie sappen door mid- ïigd, om vervolgens rd te worden, waar- >ehoefte kan worden zijn in twee groote t, en hebben een in- ïde van 10.000 tot iedt in een inrich- ie flesschen machi- d, vervolgends wor- ieriliseerd en na de sch langs steirielen, evuld in een steriele sning der machines al ontworpen trans- de fabricage van uit gebaseerd op nillioen flesschen. zal inzonderheid in ntwikkeling van dit ft op den steun van gevolgd. pon en Ifde. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnuminor 11. Postcheque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tolof. 259, Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertoniiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0,65, Bij contract belangrijke korting, iop onzer nieuwst0 chine-smeeroHeni Vetten. Zij, diePf Irs bezoeken, krijgen goed in Depöt met eding. Br. Jr. «gj -Bureau VAN DER 'singel 8, Rotterdam' In crisistijd. De Antirevolutionaire partij komt dit maal in verband met de verkiezingen voor de Tweede Kamer niet met een in bijzon derheden afdalend stembusprogram, maar met een kort verkiezingsmanifest, dat slechts richtlijnen geeft voor het optreden van onze Kamerfractie in de komende parlementaire periode. Voor deze houding zijn uitnemende gronden aan te voeren. Volkomen terecht wordt toch in de toe lichting gezegd, dat het ijdel is te voor spellen wanneer het einde van deze cri sis mag worden verwacht, maar dat, let tend op haar diepe oorzaken, zoomede op de door de regeeringen der verschil lende landen toegepaste maatregelen om de gevolgen ervan voor het eigen land zooveel mogelijk af te wenden of te tem peren, moet worden aangenomen, dat dit einde niet spoedig kan worden tegemoet gezien. Maar ook al ware het uitzicht daarop meer hoopvol dan het is, dan nóg zullen de gevolgen van wat reeds achter ons ligt, zich nog jaren lang doen gevoelen. Deze opvatting over den toestand in de e.k. jaren brengt mee, dat thans een breed stembusprogram niet op zijn plaats is. „Waar zoo weinig te voorzien valt om trent het verloop van de economische en financieele verhoudingen, ware het pure misleiding, aan de kiezers een reeks maatregelen in uitzicht te stellen, waar van men van te voren op goede gronden aannemen moet, dat geen enkel Kabinet er uitvoering aan zal kunnen geven, indien de omstandigheden zijn, zooals nu te voorzien is dat ze zullen zijn". Er zijn sommige partijen, die dit geen bezwaar vinden en die daarom met rijke beloften bij de kiezers komen. Als men b.v. leest de programs van de S. D. A. P. en van de Ghr. Democraten, dan ziet men hoe van alles beloofd wordt, ook al weet men, dat der- gelijke beloften niet ver vuld kunnen worden. Aan dergelijke misleiding, hoe profijte lijk misschien ook bij de stembus, doet de A. R. partij niet mee. Daarom komt zij ditmaal met een kort program, dat zich in hoofdzaak bepaalt tot het te voeren crisisbeleid. Met de toevoeging evenwel, dat, mocht tegen de verwachting in blijken, dat het bewind van de jaren 19331937 nog wel iets anders dan op een zuiver crisisbeleid gericht zou kunnen zijn, zoowel ons be ginselprogram als de nog niet ten uit voer gebrachte wenschen voor ons stem busprogram van 1929, meer dan genoeg bieden om aan onze actie in de Kamer richting te kunnen geven. Op enkele hoofdpunten van dat program vestigen wij in enkele korte artikelen de aandacht. Onteigening zonder vergoeding. De Socialisten doen hun uiterste best om de b o e r e n te spannen voor den rooden verkiezingswagen. Nu in de steden de concurrentie van de Communistten steeds sterker wordjt, tracht men op het platteland zijn invloed te versterken en daartoe wordt ook een beroep gedaan op de veelgesmaade boe ren, die men met mooie leuzen tracht te winnen. Intusschen zullen onze boeren, voor ze besluiten op de roode candidaten hun stem uit te brengen, verstandig doen even kennis te nemen van een onlangs ver schenen socialisatierapport der S.D.A.P. I j een vr0e2er rapport werd geconclu deerd, dat, als men den grond ging ont eigenen, een behoorlijke vergoeding noo- dig was. Nadien is men echter tot andere ge dachten gekomen. De commissie door het bestuur der S. D. A. P. benoemd om deze kwestie te bestudeeren, komt nu tot de volgende con- „Confiscatie de toeëigening van gronden door den staat zonder ver- go eding is stellig wal de meest ra dicale wijze, van oplossing van het bo- demvraagstuk, die we ons denken kun nen. Principieel is zij naar onze meening gerechtvaardigd, terwijl zij bovendien het onmisbaar voordeel heeft van vrijwel geen kosten mee te brengen". Principieel gerechtvaardigd. En goedkoop bovendien. Het is een mooi staaltje van de wijze ^JKarop de Soc. Democraten de nieuwe maatschappij hopen te stichten. Qp onrecht. En roof! Onze boeren, die men zoo graag rood ag stemmen, zullen hot ongetwijfeld met ^langstelling vernemen, Ingezonden Mededeeling. VERKRIJGBAAR IN ELKEN GOEDEN RIJWIELHANDEL Ook Fransche ministers naar Washington In Fransche politieke kringen acht men het niet uitgesloten, dat ook leden der Fransche regeering tegelijk met den Brit- schen minister-president, Mac Donald, naar Amerika zullen vertrekken, of dat Frankrijk althans onderhandelaars naar Amerika zal zenden om met den Ameri- kaanschen president den politieken toe stand en in het bijzonder de a.s. econo mische wereldconferentie en de schulden kwestie te bespreken. Ook uit berichten uit andere bron blijkt dat Roosevelt tijdens een onderhoud met den Franschen ambassadeur heeft gewe zen op den wensoh van Mac Donald, zoo spoedig mogelijk nadr Amerika te komen, en dat ook Roosevelt persoonlijk het zou toejuichen, wanneer tegelijkertijd eenzelf de gedachtenwisseling met Frankrijk mo gelijk zou zijn. Het staat thans vrijwel vast, dat Mi nister-president Mac Donald 15 April a.s. met het s.s. „Berengaria" naar Amerika zal vertrekken voor zijn bespreking op het Witte Huis met president Roosevelt. Mac Donald zal slechts vier of vijf dagen in de Vereenigde Staten blijven en kort na de hervatting van de zitting van het La gerhuis op April in Engeland terug zijn. Mogelijk zal voor Frankrijk de vroege re premier, thans voorzitter der commis sie van buitenlandsche zaken der Kamer, Herriot, naar Washington worden ge- zondten. Vreeselljke hongersnood In N.-W. China. In de provincie Sjensi, in het N.-W. deel van China, heerscht op het oogen- blik een verschrikkelijke hongersnood ten gevolge van het feit, dat de laatste oogsten volkomen mislukt zijn. Buitenlanders, die in het geteisterde gebied trachten eenige hulp te verleenen aan .de slachtoffers, deden erbarmelijke mededeelingen over den nood der bevol king. Naar schatting worden minstens twee millioen menschen met den hongerdood bedreigd en bevinden zich vier millioen menschen in een toestand van uitersten nood. De uitgehongerde Chineezen sterven in grooten getale en diegenen hunner fami lieleden, die nog in leven blijven, zijn te arm, om rieten matjes te koopen ter be dekking van de lijken. De huizen zijn grootendeels afgebroken en het materiaal verkocht, waardoor de bewoners in staat gesteld worden eenig voedsel te koopen, dat zij temidden der armzalige ruines verorberen. De primitieve landbouwwerktuigen en het eenvoudige kookgerei zijn reeds se dert lang verkocht en in vele dorpen heb ben de bewoners de honden en ezels op gegeten. De nood is zóó hoog gestegen, dat de vaders hun dochters verkoopen en man nen hun vrouwen voor slavernij. Hei verbod van Russische invoeren in Engeland. Het Engelsche Lagerhuis heeft giste ren de behandeling voortgezet van de wet die de regeering moet machtigen eventu eel den invoer van Russische goederen te verbieden. Het Lagerhuis heeft in derde lezing het wetsontwerp, dat de regeering mach tigt een embargo te leggen op Russische goederen, met 281 tegen 41 stemmen aan genomen. Sir Austen Chamberlain wenschte aan neming met algemeene stemmen. Samuel verklaarde, dat de liberalen vóór zouden stemmen. Lansbury zeide, dat de arbei derspartij tegen zou stemmen, daar zij van meening was, dat de regeering de zaak van den beginne af verkeerd had aangepakt. Sir John Simon verklaarde nog, dat hij hoopte, dat de regeering de volmach ten niet zou behoeven te gebruiken. Dit zou, zei hij, van de Russische autoritei ten afhangen. De regeering hoopt, aldus Simon, dat de wet met overweldigende meerderheid zal worden aangenomen, op dat aan Rusland en de wereld getoond worde, dat de Engelsche regeering niet egoistisch en incorrect is opgetreden, maar dat zij eerlijk poogt de Engelsche onderdanen, die in gevaar verkeeren, te hulp te komen, Daarna had de stemming plaats. Bijeenkomst der vier te Rome? De Romeinsche correspondent Yan de „Morning Post" bericht, dat Mussolini de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië voor een vier-mogendheden-conferentie naar Rome heeft genoodigd voor begin Juni. De resultaten van deze conferentie zou den dan op de herfstzitting van den vol kenbond besproken kunnen worden. Men hoopt, dat dit in de Vereenigde Staten een goeden indruk zal maken. Een bevestiging van dit bericht is echter niet ontvangen. 1 Mei nationale feestdag in Duitschland? Omtrent de wijze, waarop de nationaal- socialistische partij op 1 Mei a.s. den „Dag van den Duitschen arbeid" denkt te vieren, worden thans nadere bijzonder heden bekend. Te Berlijn zal een massa- betooging worden gehouden op een groot plein, vermoedelijk de Tempelhofer Platz. Waarschijnlijk zal tijdens deze betooging rijkskanselier Hitier een manifest voor lezen, hetgeen draadloos zal worden uit gezonden. In dit manifest zal Hitier, naar vernomen wordt, den lsten Mei tot nationalen feestdag verklaren. De op- marsch der deelnemers zal in drie groote kolonnes plaats vinden. Ook elders in Duitschland zullen soortgelijke betoogin gen worden gehouden. Voortzetting internationale actie der Joden. Uit België, de Vereenigde Staten en Engeland komen berichten melding ma kende van de voortzetting door de Jo den van hun actie ten behoeve hunner getroffen rasgenooten in Duitschland. Te Antwerpen en Brussel hadden rumoe rige betoogingen plaats. In eerstgenoemde stad trachtte men het Joodsch publiek te bewegen, geen Duitsche films te gaan zien, te Brussel werd gedemonstreerd voor het gebouw der Duitsche vereeni- ging. Te New-York wekte het nationaal congres de Joden de belijders van alle godsdiensten op, zich bij de protesten der Joden aan te sluiten. Het Engelsche Joodsche hulpcomité uit de jeugd ver klaart, dat zij haar actie zal voortzetten totdat het onrecht den Duitschen Joden aangedaan zal zijn hersteld. Belgische begrootingsvergissingen. De Belgische regeering begint thans blijkbaar in te zien, dat tal van haar hooge ministeriëele ambtenaren gewoon weg niet kunnen rekenen. Op een begrooting van 8 a 9 milliard francs, hebben die heeren zich in hun schattingen maar liefst met 2milliard frs. vergist! Zij heeft twee Leuvensche hoogleeraren in de economie, dr Beaud- huin en dr Velghe, tijdelijk benoemd als technische adviseurs om haar begrootin gen voor 1934 te helpen opmaken. Weer bier In de Awerikaansche café's. Na een bestaan ven veertien jaren heeft het droge regime vannacht om twaalf uur in negentien Amerikaansche staten een einde genomen. In de hotels, café's res taurants en clubgebouwen in de meeste steden werd weer bier geschonken, met uitzondering van New-York, waar de brouwers besloten hebben geen bier te leveren voor vanmorgen 0 uur, om even- tueele origieën welke voor het natte re gime nadeelig zouden kunnen zijn, te voorkomen. Korte Berichten. Uit Jeruzalem is bericht ontvangen dat het Belgische koningspaar daar is aangekomen. Gistermorgen is de nieuwe spoor lijn tusschen Gent en Brussel geopend, waardoor de reis tusschen beide steden, een afstand van 53 K.M. binnen den tijd van 35 minuten kan worden afgelegd. Het ligt in de bedoeling, over deze lijn tal van extra-treinen te laten loopen tij dens de floralia te Gent en gedurende het badseizoen. SNELHEIDSREGELING VOOR ALLE BEBOUWDE KOMMEN OP KOMST. Niet harder rijden dan 40 K.M.! Naar gemeld wordt zal dezer dagen een wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet worden ingediend, dat den minister van Waterstaat bevoegd verklaart om voor het geheele land bin nen de bebouwde kommen een algemeene maximumsnelheid voor motorr ij tuigen vast te stel len. De minister zal van deze bevoegdheid gebruik maken door deze algemeene maximumsnelheid in het Motor- en Rij wielreglement te stellen op veertig K. M. p e r u u r. Wanneer deze regeling is tot stand ge komen, vervallen de in de verschillende gemeenten bestaande snelheidsvoorschrif ten. De gemeenten zullen niet meer be voegd zijn te dezen aanzien eigen bepa lingen in het leven te roepen. Ook voor gemeenten waar geen maximumsnelheid geldt Den Haag b.v. wil tot afschaffing er van overgaan zal de 40 K.M.-bepa- ling van kracht zijn. De wijziging is voorgesteld door de commissie tot herziening van de Motor en Rijwielwet. Het wetsontwerp zeil zeer binnenkort bij de Tweede Kamer aan hangig gemaakt worden. Het aantal stemgerechtigden en het aantal candidatenlijsten. De Verkiezingsdienst van het Pers bureau Vaz Dias deelt mede Het aantal stemgerechtigden voor de Tweede Kamer-verkiezingen op 26 April a.s. is gestegen tot meer dan 4 millioen. Het bedraagt 4.097.638 tegen 3.561.950 bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen op 3 Juli 1929; een vermeerdering dus van 535.688 kiezers. Verdeeld over de achttien kieskringen bedraagt het aantal stemgerechtigden in eiken kieskring (met de getallen van 3 Juli 1929 in de tweede kolom): Kieskring 1933 1929 I 's-Hertogenbosch 224.371 185.220 II Tilburg 199.692 173.661 in Arnhem 227.941 195.575 IV Nijmegen 201.216 177.991 V Rotterdam 309.367 266.983 VI 'sJGravenhage 248.839 211.777 VH Leiden 209.314 181.771 VIII Dordrecht 273.298 234.219 IX Amsterdam 429.599 378.091 X Den Helder 191.411 169.038 XI Haarlem 223.192 170.530 XII Middelburg 132.757 122.883 XIII Utrecht 214.819 183.639 XIV Leeuwarden 193.370 202.567 XV Zwolle 269.467 226.348 XVI Groningen 209.068 188.047 XVII Assen 106.369 96.859 XVIII Maastricht 233.548 196.745 Totaal geheele land 4.097.638 3.561.850 Het grootst aantal candidatenlijsten in een kring bedraagt thans 39 en bedroeg in 1929 slechts 26. Het kleinst aantal, dat in 1929 17 bedroeg, is thans 22. Het juiste aantal lijsten in eiken Kies kring bedraagt thans (met getallen van 1929 in tweede kolom) Kieskring I 's-Hertogenbosch 1933 1929 27 21 II Tilburg 26 22 III Arnhem 27 21 IV Nijmegen 23 21 V Rotterdam 35 25 VI 's-Gravenhage 26 26 VII Leiden 26 21 VIEL Dordrecht 24 19 IX Amsterdam 39 25 X Den Helder 25 20 XI Haarlem 28 25 Xn Middelburg 22 18 Xm Utrecht 29 22 XIV Leeuwarden 23 17 XV Zwolle 23 19 XVI Groningen 23 19 XVII Assen 23 19 XV111 Maastricht 25 20 De dagorde voor de Eerste Kamer. Volgens de Maasbode zal spoedig van den leider der sociaal-democratische Eer ste Kamer-fractie, dr F. M. Wibaut, een voorstel te verwachten zijn, om art. 46 van het Reglement van Orde der Eerste Kamer aldus te wijzigen, dat voortaan het zeggenschap over de vaststelling der agenda niet meer uitsluitend tot de be voegdheid van den voorzitter behoort. Het zou evenwel niet in de bedoeling, liggen van deze wijziging gebruik te ma ken, om alsnog de Kieswet op de agenda te plaatsen. Men wil echter, in verband met het voorgevallene met de Kieswet, het voor de toekomst onmogelijk maken, dat de voorzitter der Kamer, tegen den wensch van de meerderheid en dien der Regeering in, de dagorde zal kunnen vaststellen. De steenindustrie In Gronngen. In de te Winschoten gehouden verga dering van vertegenwoordigers van werk- gevens en werknemers in dé steenindu strie in Oostelijk Groningen is het nog niet tot een beslissing gekomen. De werk gevers hielden vast aan hun voorstel om de loonen van 1932 met 10 tot 15 pet. te verlagen. De vertegenwoordigers der mo derne en Christelijk georganiseerde werk nemers wilden ten hoogste een verlaging der loonen met 5 pet. Er zal nog een ver gadering moeten worden gehouden, doch het tijdstip daarvoor is nog niet bepaald De uitvoer van vee naar Frankrijk. Omtrent den uitvoer van Nederland- sche schapen naar Frankrijk kan worden medegedeeld, dat voor het tweede kwar taal 1933 een afzonderlijk invoercontin gent van 750 levende schapen is ver leend. Tot dusver mocht ons land uitslui tend schapen voor onmiddellijke slachting aan de Parijsche abattoirs leveren, Thans is derhalve de mogelijkheid geopend, het Binnenland. De bedrijfsradenwet door de Eerste Ka mer aangenomen. De Tweede Kamer keurde verschillende crisisontwerpen goed. De agrarische machtigingswet wordt niet meer door de Tweede Kamer behan der d. De Tweede Kamer over het verdrag van Ouchy. Buitenland. MacDonald en Herriot naar Washington. Hongersnood in China. contingent eveneens voor fokschapen te gebruiken. Ontwerp-bedrijfsradenwet. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot instelling van bedrijfsraden aan genomen met 2911 stemmen. Tegen hebben gestemd de liberalen, de cnriste- lijk-historischen en de katholiek Blom- jous. Verzekering van treinreizigers. Naar de T e 1 e g r. verneemt, zullen da Ned. Spoorwegen met ingang van den aanstaanden zomer reizigers in de gele genheid stellen zich aan de loketten der Ned. Spoorwegen tegen ongevallen op reis te verzekeren. Deze verzekering zal niet alleen gelden voor ongevallen, welke reizi gers in den trein treffen, doch ook voor ongevallen bij het staan of uitglijden op de perrons, bij het in- en uitstappen van den trein of bij het oversteken van de spoorrails; voorts voor ongevallen, welke zich zouden kunnen voordoen in de door gaande wagens bij het gaan van en naar andere wagens, bij het openen of sluiten van deuren of vensters, bij het vallen van vonken uit de locomotief, bij aanranding en bij ongevallen ten gevolge van stooten. Tot nog toe was het de gewoonte, dat de Nederlandsche Spoorwegen slechts vergoeding gaven, wanneer de betrokken reiziger bij een eventueel ongeval schade leed. De Spoorwegen zijn n.l. wettelijk verantwoordelijk voor de vervoerde rei zigers. Niet voor toevallige ongevallen, doch wel voor schade, welke het gevolg is van ongevallen, die aan de Spoorwegen mede te wijten zijn. De nieuwe verzeke ring nu omvat niet alleen de ongevallen, waarvoor de Ned. Spoorwegen wettelijk verantwoordelijk zijn, maar ook die on gevallen, waarvan de schuld bij de rei zigers zelf berust. De reserves van de Zeeuwsche geweste lijke Tarwe-organisatie. Op vragen van den heer Kersten, be treffende de reserves van de Zeeuwsche gewestelijke tarweorganisatie, heeft de minister van oeconomische zaken en ar beid geantwoord; 1. Ten einde den steun, welken de Tar- wewet 1931 beoogt, niet geheel alleen aan die boeren ten goede te doen komen, die bij het in werking treden van de Tarwe- wet hun tarwe van den oogst 1930 had den bewaard en voorts om eventueel gel delijke moeilijkheden bij de gewestelijke tarwe-organisaties te voorkomen, is van regeeringswege aan de genoemde organi saties in overweging gegeven van het be drag, dat voor de geleverde tarwe van den oogst 1930 werd ontvangen, f 1.per 100 k.g. in te houden. Uit den aard der zaak is daarbij geen bedrag vastgesteld, dat als reserve gekweekt moest worden. 2. Het is den ondergeteekende bekend, dat in 1930 en 1931 reserves zijn ge kweekt als in deze vraag zijn genoemd. 3. De ondergeteekende is van meening, dat, al is de daardoor ontstane totale re serve groot anderhalf maal 't bedrag van f 100.000, die reserve niet als overdreven is te beschouwen, zulks met het oog op de vele risico's, welke de gewestelijke tarweorganisatie heeft te dragen. 4. Hfet bestuur van de gewestelijke tar we-organisatie in Zeeland heeft reeds op de algemeene vergadering der tarweor ganisatie, op 25 Febr. j.l. gehouden, me degedeeld, dat de voor 1932 ingehouden gelden aan de leden zullen worden uitbe taald. Vliegtuig en zakenleven. Naar de „Telegr." verneemt, is de heer J. C. Kooyman, die op groote schaal za kenreizen met een K. L. M.-toestel maakt, eigenaar geworden van een technische uitvinding van een betonpomp. Zooala men weet, worden bij alle betonbouwwer- ken hooge storttorens gemaakt, om 'het beton overal heen te kunnen leiden» Elke toren kost circa f 10.000, zoodat den aan nemers er veel aan gelegen is deze kost bare installatie overbodig te maken. Het door den heer Kooyman verworven pa tent geldt over de geheele wereld en om vat een zoodanige pomp, dat zij het beton over eiken gewenschten afstand en tot op iedere hoogte brengt. De aannemers over de geheels wereld hebben thans inlichtingen gevraagd cvei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1