Uit de Provincie Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Berlijnsche Brieven Van haf Hof. H. M. de Koningin is voornemens zich in den loop van deze week naar Het Loo te begeven en aldaar eenige dagen te ver blijven. DE GODSDIENSTIGE ONTWIKKELING VAN PRINS WILLEM VAN ORANJE. Het Oranjenummer van „Stemmen des Tijds" wij vestigden daarop reeds de aandacht komt een der laatste penne- vruchten voor van wijlen Prof. A. Eek hof. In een belangrijke bijdrage over: „De drie phasen in de godsdienstige ontwik keling van Prins Willem van Oranje" komt de schrijver tot deze slotsom: „De documenten hebben gesproken! Wij hebben de drie phasen der godsdienstige ontwikkeling van Prins Willem van Oranje nagegaan. Godsdienstig, in rekke- lijk-Luthersehe omgeving te Dillenburg opgevoed, heeft hij zich in zijn jeugd aan het Hof te Brussel en Breda om God en Zijn dienst niet bekommerd, maar meer uit overlevering dan uit overtuiging roomsch-katholiek „geleefd". Daarna heeft hij, naar den geest, tot den kring der Nicodemieten behoord mannen als Goornhert, Cassander en Balduïnus die, hoe hunne innerlijke zienswijze ook was, zich voor het uiterlijke bij de om standigheden aanpasten. De Prins ge voelde met hen voor de traditiën der „oude" Kerk en zocht naar vereeniging, vrede en rust. In zijn tweede periode, te Antwerpen en in den aanvang van ziin ballingschap (1567-1572), is hij der Augsburgsche Con fessie meer en meer genegen, ofschoon hij nooit openlijk professie der Luthersche Confessie heeft gedaan. De beginselen der Hugenoten, vooral die der moderate Franschen als Marnix, Loiseleur de Vil- liers en anderen, winnen zoowel in poli tiek als religieus opzicht in dezen tijd langzamerhand hoofd en hart. In het derde stadium, na zijn offici- eelen overgang in 1573 tot het Calvinisme is hij een gematigde Calvinist geworden, die in de meer (D oopersch-getinte dan Ge reformeerde opvattingen van voorthollen de ijveraars als Dathenus geen heil zag. Op hun beurt hebben Datheen en de zij nen den Prins „halfheid" verweten, ge lijk Doopers als Karlstadt en Thomas Müntzer aan Luther en Zwingli hebben gedaan. Zoo is de Prins nooit roomsch-katho liek van overtuiging geweest, wel van exercitie; hij is steeds luthersch in zijn hart geweest, maar heeft er nooit open lijk professie van gedaan; en ofschoon aanvankelijk tegen het calvinisme zeer gekant, omdat hij dit met beeldstormerij en opknoopen van papen vereenzelvigde, is hij tot beter inzicht gekomen, eerst po litiek, dan ook godsdienstig 'n warm aan hanger van de Gereformeerde partij ge worden, echter steeds afkeerig van één zijdige drijverij of vervolgingslust, meer een practisch georiënteerd Christen bo ven geloofsverdeeldheid, dan een specu latief dogmatisch theologant. Een huiche laar kan alleen die hem noemen, die de teekenen der tijden niet vermag te ver staan en die zijn omzichtig karakter en het „spelen met het koordje van zijn ma liënkolder" bewijs van veinzerij vindt. Prins Willem van Oranje is de wegbe reider der vrijheid geweest, zijn tijd eeuwen vooruit; hij is een broeder der bedrukten geweest, tot wien ook de „kleyne luyden" met vertrouwen opzagen; hij, deze „homme d'état éminent et en même temps excellent disciple du Christ", is en blijft de „vader des vaderlands", die niet aan één partij of volksgroep behoort, maar „de vader" van heel de Nederland- sche volksgemeenschap, in den ruimsten zin van het woord. De Prins van Oranje is „verreweg de belangrijkste onder onze nationale figu ren" en „zelfs in de wereldgeschiedenis een ster van de allereerste grootte", wien geen enkele ware Nederlander den cijns van zijn hulde en dankbaarheid zal kun nen onthouden. „Onze gouden Prins" (Hooft) behoort aan heel de Nederlandsche natie. Gansch de Nederlandsche stam, in het vaderland en daarbuiten, is: ten vierdag gerechtigd! En daarom: Slaet op den Trommele van dirredomdeinne, Slaet op den Trommele van dirredomdoes. Door B. en W. van 's Heerenhoek is benoemd tot opzichter bij het uitvoeren van wegsverbetering in die gemeente, de heer J. Pouwer Jr. te Goes. Ned. Chr. Reisvereeniging. De afd. Walcheren, der Ned. Chr. Reisvereen. had gisteravond een filmavond over Noorwegen georganiseerd. De bovenzaal in de sociëteit „St.-Joris" te Middelburg was geheel vol. Door verhin dering van den voorzitter had de vice- voorzitter, Ds C. F. Nolte, de leiding. In zijn openingswoord wijst hij op Scandina vië als het land, waar de Hervorming grooten invloed heeft gehad. Voor ons Hol landers een tamelijk onbekend land, waar om de N.C.R.V. dezen zomer een groote reis naar Noorwegen zal maken. Op de film zagen we de mooie Noorsche fjorden, waar we een prachtigen boot tocht maakten. We zagen groote water vallen, reden per auto langs smalle wegen achter de bergen heen en door tunnels. De wintersport (skiloopen) is steeds weer interessant. Den kalmen Noor zagen we op 17 Mei dag der Grond wet vroolijk en blij defileeren langs de Koninklijke Familie, en ook voor de kinderen is deze dag een dag van feest. Met folkloristische volksdansen in typi sche kleederdracht werd de avond be sloten. Dhr Schutter uit Amsterdam, di recteur van 't Reisbureau der Noorsche Staatsspoorwegen, lichtte de film toe, ter wijl een pianist onder de aanwezigen ons tevens muzikaal genot verschafte. In zijn slotwoord wees de voorz. op het nut onzer vereeniging, die ook be doelt den Schepper van dit schoone te eeren in Zijn werk, en met dank aan Hem sloot hij dezen uitstekend geslaag den avond. Bufeau voor Rechtskun dige Adviezen. In het jaar 1932 werden door het Rechtskundig Bureau, uitgaande van den Chr. Besturenbond te Vlissingen 333 adviezen verstrekt, ver deeld als volgt: Alimentatie 23, Arbeids contract 26, belastingen 38, erfrecht 23, huurkwesties 43, Invaliditeitswet 7, in- en uitschulden 46, Ongevallenwet 12, scha devergoeding 15, pensioenkwesties 6, ra dio 5, spaarkas 6, voogdij-aangelegenhe den 5 en diversen 86. Aan de leden der bij den Chr. Bestu renbond aangesloten organisaties wordt gratis advies verstrekt. Door den rechtskundigen adviseur, den heer C. Willeboordse, werden in het af- geloopen jaar 51 zittingen gehouden. Aagtekerke. De Maandagavond gehou den vriendschappelijke damwedstrijd tus- schen Aagtekerke II en Vlissingen I gaf den volgenden uitslag. L. BosselaarL. Goedbloed 11 S. BosselaarJ. Boogerd 02; A. Willemse J. de Meij 02; M. WillemseP. F. Streefkerke 11; P. de VisserTh. v. Duijn 02; S. BlaasC. v. Biemen 02; F. KrijgerJ. Maartense 02; C. Jonge- pierL. Labruijère 02; P. BimmelD. J. v. Tuil 02; A. de VisserP. Maas 02. Uitslag 182 in het voordeel van Vlissingen. St. Maartensdijk. Gisteren heeft hier een ernstig ongeluk plaats gehad. Het 7-jarige zoontje van den arbeider P. ge raakte onder een passeerende auto. Ern stig aan het hoofd gewond werd het knaapje naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Driesum J. E. Uitman te Moerkapelle. Geref. Kerken. Aangenomen naar Tijnje (Fr.) H. Vos, cand. te Hoogeveen. NATIONAAL HERSTEL. Prof. mr A. G. Josephus Jitta schrijft in „De Groene Amsterdammer" over de onderscheiden kringen, die thans aandringen op „nationaal herstel". Hij acht het allerminst juist, dat men om waarlijk te herstellen, juist op „Nationaal Herstel" zou moeten stemmen: Maar de kiezers, die deze hooge idealen huldigen en aan den candidaat hunner keuze den eisch stellen, dat hij deze idea len zal trachten te verwezenlijken, vinden op de lijsten der oude partijen candidaten te kust en te keur, die dat vertrouwen waard zijn. Vervolgens schrijft hij: Minister De Geer kan gelden als de in carnatie van het ancien régime, dat over enkele weken zal hebben afgedaan. De heer Qolijn wordt genoemd als de for mateur van het nieuwe kabinet en hij kan dus gelden als de leider van het nouveau régime. Zelfs wie het oude régime niet in alle opzichten bewondert en wie, als verstandig man, van het nieuwe régime niet al te groote verwachtingen koestert, zal moeten erkennen, welke politieke overtuiging hij ook zij toegedaan, dat deze beide staatslieden elk voor zich groo- tere waarborgen bieden, dat zij het na tionaal herstel zullen weten te bevorde ren, dan degenen, die speciaal onder die leuze aan den verkiezingsstrijd deelne men. Dit is zeer gezonde taal, zegt de „Ne derlander". Laat ons volk er naar luiste ren ener naar doen! Hevige brand te Dreumel. Veertig per sonen dakloos. Omtrent den brand te Dreumel, waar bij acht huizen in de asch werden ge legd, wordt nog gemeld: Omstreeks middernacht brak deze ge weldige brand uit. Het vuur ontstond ver moedelijk ten gevolge van een defect in den schoorsteen in de woning van den landbouwer J. van Oort, in de Oude Dorps straat. De broer van Van Oort, die op de bovenverdieping sliep werd gewekt door het geknetter van vonken en het geraas van vallende pannen. Toen hij op onder zoek uitging, bemerkte hij tot zijn schrik, dat het rieten dak fel brandde. In allerijl waarschuwde hij de huisgenooten, die in diepe rust lagen. De bewoners haastten zich de kinderen uit het brandende huis naar buiten te brengen. De vrouw snelde met het jongste kind van twee maanden, dat rustig in de wieg lag te slapen, naar buiten, waar zij het met wieg en al onder een afdak neer zette. De 84-jarige vader van Van Oort waar schuwde de buurtbewoners; aan zijn door tastend optreden is het te danken, dat bij de ramp geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Aangewakkerd door den vrij feilen wind breidde de brand zich snel uit. Doordat de uit steen opgetrokken boerderijen alle met riet gedekt zijn, sloeg het vuur in een zeer korten tijd naar een zevental andere boerderijen. Binnen een kwartier stonden ai deze huizen als een fakkel te branden. De brandweer van Dreumel, die over een handspuit beschikt, kon tegen de vuurzee niets uitrichten en moest zich beperken tot het nathouden van het eerstvolgende op ongeveer 50 meter afstand gelegen huis. Het gelukte haar dit perceel tegen het overslaan van vuur te vrijwaren, waardoor een verdere uitbreiding van den brand werd voorkomen. De acht huizen brandden tot den grond toe af. De bewoners moesten voor het grootste gedeelte in nachtgewaad vluch ten. Zij werden, ongeveer veertig in getal voorloopig bij buren en familie onder gebracht. Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. Wèl is het ongeveer drie maanden oude kind van den heer Van Oort nauwelijks aan den vuurdood ont snapt. In de consternatie had de familie van O., die in nachtgewaad het brandend huis was ontvlucht, het jongste kindje, dat zich nog steeds onder het afdak in de wieg bevond, vergeten. Daar de brand zich inmiddels snel had uitgebreid, be merkten zij tot hun ontzetting, dat de wieg te midden der laaiende vlammen stond. De radelooze ouders konden het kind niet meer bereiken. Toen rende de 21-jarige slagersknecht T. Hermeling in de vlammenzee. Hij slaagde er met bovenmenschelijke krachtsinspanning en met gevaar voor eigen leven in, de kleine uit den vuur poel te redden. De kranige jongeman had brandwon den aan hals en armen ongeloopen. Het kind was echter ongedeerd. Van den landbouwer van Echteld wer den eenige koeien, een honderdtal kip pen, veel meubilair, landbouwwerktuigen en gouden sieraden door het vuur ver teerd. Bij anderen zijn een kalf, vele varkens en honderden kippen in de vlammen om gekomen. Het juiste verlies aan vee is nog niet bekend. Bijna alle inboedels zijn geheel ver brand. Op het oogenblik is nog niet na te gaan, hoeveel geld bij de verschillende bewoners verloren is gegaan. Een bedrag van f 80.000 aan totale scha de wordt genoemd. Bijgeloof. Te Breda heeft zich een frappant staaltje van bijgeloof voor gedaan, waarvan een zigeunerin groot geldelijk voordeel heeft weten te trekken. Deze vrouw bezocht op zekeren dag een bekenden Bredasahen zakenman en zeide hem, dat hij ziek was. De man liet zich dit door de vrouw suggereeren en liet zich tevens wijs maken, dat hij beter kon worden, als de vrouw voor hem bad. Zij vroeg hiervoor geld, eerst enkele tiental len, later honderdtallen guldens en de man betaalde, betaalde tot hij geen cent meer bezat en een hypotheek op zijn be zittingen moest nemen. Zelfs gaf hij geld voor een zoogen. beenderwortel, dien de vrouw zeide te hebben opgegraven om precies middernacht bij zekeren maan stand. Het bedrag, dat hij voor dit ge neeskrachtig kruid, dat hij steeds bij zich mloest dragen om beter te worden, neer- Igede, was f 1300. In het geheel is hij voor eenige duizenden benadeeld. Pas toen de vrouw na een laatsten goeden slag te heb ben geslagen, verdwenen was, is de man tot bezinning gekomen. Waarschijnlijk uit schaamte deed hij geen aangifte bij de politie. Hij. is nu straatarm en voelt zich nog steeds ziek. -—Smokkelaars vallen dou ane aan. Zondag stieten twee Duitsche douanebeambten in de buurt van Mau- bach bij Kerkrade op een sterke smokke laarsbende. Toen de smokkelaars werden aangeroepen en terug over de grens op Kerkraadsch gebied vluchtten, schoten de beambten op hen. Een 20-jarige jonge man werd in een been getroffen en viel in handen van de douane, die hem naar het ziekenhuis overbracht. De gevangene droeg 60 pond koffie bij zich en 90 pond koffie hadden de smokkelaars weggewor pen. Nadat de vluchtende smokkelaars hun overige^ waren op Nederlandsch gebied in veiligheid hadden gebracht, vielen achttien hunner de beide beambten aan, toen deze den aangeschoten smokkelaar verbonden. De beambten sloegen de aan vallers evenwel met den gummiknuppel uiteen. Vergiftiging van 15.000 to- maten. In een warenhuis van den tuin der P. Los te Dirksland zijn door een kwaadwillige 15.000 jonge tomatenplan ten, gereed om te worden geplant, door zwaveldamp vergiftigd. De totale schade bedraagt f2000. Er bestaat sterke ver denking tegen een inwoner van Dirksland, die reeds door de politie is verhoord. Proefzending Indische bananen. Gisteren arriveerde met het m.s. Johan van Oldebarnevelt te Amster dam een proefzending bananen uit Ned.- Indië, bestemd voor het laboratorium voor tuinbouwplantenteelt te Wageningen. De zending draagt geen commercieel ka rakter, doch dient in hoofdzaak om een onderzoek in te stellen naar de voorwaar den, onder welke de Oostlndische bananen verzonden kunnen worden, Ongevalin een gasfabriek. In de gasfabriek te Grasbrook waren Dins dagochtend arbeiders bezig met het reini gen van een gashouder, toen een ontplof fing plaats had. Zeven arbeiders werden min of meer ernstig gewond. Vier van hen zijn in het ziekenhuis opgenomen. De oor zaak van het ongeval is nog niet bekend. EEN ELECTRICITEITSRAAD? Ietwat onverwacht heeft de Minister van Waterstaat de instelling van een Electriciteitsraad aangekondigd. Het be richt geeft de „Nederlander" voldoening; j want de zaak hangt reeds jaren. Maar i tegelijk roept het bij het blad een paar ernstige vragen wakker. „De materie, die deze Raad al spoedig ter behandeling zal krijgen, is zeer in gewikkeld; want zeer onderscheiden en naar het schijnt aanvankelijk te genstrijdige belangen werken hier door een. Men denke aan de drie groepen: de producenten van de electrische kracht; de handel; de afnemers van electriciteit. Het is genoeg, één punt te noemen: de prijs, dien het publiek voor zijn elec triciteit moet betalen om het netelige der vragen te doen zien. Als de leiders der bedrijven, de directeuren, „winst" weten te maken, is dat ter eener zijde uiterst welkom; maar ter anderer zijde vraagt het belang der verbruikers de aandacht! Ook de vrije handel in allerlei onder- deelen is zeer bij de materie betrokken; deze immers kan door het stellen van speciale eischen belemmerd worden. Genoeg om te doen zien, hoe delicaat de taak zal wezen van den Raad. En dus hoezeer het op de samenstelling aan komt. Want door een éénzijdige samen stelling naar welken kant ook be slist reeds vóór den aanvang de minister, hoe later de besluiten en de adviezen luiden zullen. Hetgeen niet verdedigbaar zou zijn. In den Raad zullen de onderscheiden belangen vertegenwoordigd moeten we zen; maar dan zóó, dat geen enkele groep domineert. Bovendien zal de voorzitter iemand moeten wezen, die de electriciteitsproble- men zelf kent en die dus niet op advies van medeleden behoeft te zeilen. Wij vertrouwen, dat als de samen stelling van den Raad bekend wordt de minister zal blijken, met deze van zelf sprekende normen gerekend te hebben. Er is een groot economisch belang in het spel." COMMUNISTISCHE OPHITSING. Tot welke schandelijke ophitsing de „Tribune" haar toevlucht neemt bij de actie der huurstaking te Amsterdam, be wijst het volgend bericht in genoemd blad, onder den titel: „Vijandige winkeliers in de Jan Evertsenstraat": „Van de zijde van de huurstakers van het comité-v. d. Schaar wordt onze aan dacht erop gevestigd, dat er in de Jan Evertsenstraat nog steeds vier winkeliers zijn, die uiterst vijandig tegenover de huurstakers optreden. Dat zijn de ban ketbakker Driessen, Jan Evertsenstraat 79; de boterboer De Goede, Jan Evertsen straat 53; de brillenwinkel Spannet, op nummer 51 en de zaadhandelaar Jeger op nummer 64. Als er tegen deze onbe schaamde vijanden van de arbeiders krachtig opgetreden wordt, dan krijgen zij niets anders dan ze zelf uitgelokt heb ben." Een ander bericht zet de arbeiders op tegen een verhuizer. We knippen daaruit deze passage: „Deze verachtelijke kerel, die de eenige kruier in Amsterdam is, die zich leent om de deurwaarders te helpen de gezin nen van huurstakers op straat te zetten, zal voortaan, volgens besluit van de Am- sterdamsche huurstakers geen rustig mo ment meer beleven, zoolang hij met zijn smerige werk voort gaat. Het zal uit zijn met zijn rustige wande lingen door de stad, zijn glaasje bier drin ken in de Amsterdamsche café's en in geen scheerwinkel zal hij zijn hals meer onder het mes mogen wagen, zooals men ons verzekerde. Met eenige honderden arbeiders is hem dit aan het verstand gebracht en het had niet veel gescheeld of hij was op ge voelige wijze hiervan op de hoogte ge steld." Zulke lectuur, zegt „Ik zal handhaven", verschijnt in een dagblad! „Leve de vrij heid", schreeuwt de communist. Ja, maar de vrijheid die de „Tribune" neemt, wordt naar het schijnt door geen enkele autoriteit belemmerd. Zoover is het gekomen in ons lieve va derland, dat dergelijke bedreigingen open lijk gedrukt mogen worden en verspreid kunnen worden. Ook hieruit blijkt weer hoe noodig het is, dat krachtig wordt ingegrepen om aan dergelijke revolutionaire gedragingen een einde te maken. WARHHEIT UND DICHTUNG. Uit bronnen, welke men gemeenlijk „alleszins betrouwbaar" pleegt te noemen, werden mij allerlei griezeligheden toege fluisterd: een mannelijke en een vrouwe lijke arts uit het Virchow-ziekenhuis, van wie men vermoedde, dat zij tot de com mune behooren, zouden door S.A.-mannen naar het^Karl-Liebknecht-Haus aan den Bülowplatz zijn gesleept en meerdere ge- DE ANTIREVOLUTIONAIRE CANDI- DATENLIJST IN ZEELAND. De Antirevolutionaire candidaten in Zeeland zijn 1. H. Colijn, Den Haag. 2. J. J. C. van Cijk, Den Haag. 3. Chr. van den Heuvel, Heemstede; 4. L. F. Duymaer van Twist, Den Haag. 5. J. Schouten, Rotterdam; 6. Mr J. A. de Wilde, Den Haag. 7. C. Smeenk, Arnhem. 8. H. Visscher, Huis ter Heide. 9. A. Zijlstra, Groningen. 10. H. Amelink, De Bilt. 11. C. S. van Dobben de Bruijn, Bode graven. 12. J. Terpstra, Den Haag. 13. C. van der Zaal, Deventer. 14. P. Wielinga, Utrecht. 15. A. A. L. Rutgers, Paramaribo. 16. T. A. van Dijken, Den Haag. 17. P. A. Schwartz, Krabbendijke. 18. J. W. van 't Hoff, Sint Laurens. IP J. A. Dominicus, Wemeldinge. 2o. W. den Boer, Zierikzee. vangenen zouden in de onderaardsche ruimten van dit tot Horst-Wessel-Haus omgedoopte gebouw naar vrijheid smach ten. Ik maakte met de vereischte nauw keurigheid een lijstje op van de mij deels persoonlijk bekende arrestanten en ging geheel op eigen initiatief naar de beruchte volkswijk, welke enkele weken geleden nog als het broeinest der commu nistische opstandigheid gold. Daar ik drie kwartier noodig had, om van mijn woon plaats naar het einddoel te komen, hield ik mij onderweg bezig met Karl Lieb- knecht en Horst Wessel: beiden, zoo rede neerde ik, waren fanatieke aanhangers hunner partij, beiden vielen hun gezind heid ten offer enbeiden waren Duit- schers. Zou er geen middenweg 'te vinden zijn, om menschen, die tot eenzelfden stam behooren, maar in hun politieke overtuiging als vijanden tegenover elkaar staan, wat nader tot elkaar te brengen, voordat het verschil van inzicht tot een bloedbad leidt? Heeft het Duitschland veel geholpen, dat Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg November 1919 en Horst Wes sel Februari 1930 zijn vermoord? Zal het in Duitschland ooit tot een werkelijken vrede komen, zoolang men tracht, door geweld en overmacht den andersdenkende te fnuiken? Langs de Weydinger strasse wandelde ik naar het gebouw, dat thans de belang stelling der gansche wereld geniet. Is het zooals herhaaldelijk beweerd werd eigendom der Russische Sowjet-regeering en heeft deze Duitschland met represaille maatregelen gedreigd, wanneer het niet binnen een bepaalden tijd aan zijn oor- spronkelijken eigenaar wordt teruggege ven? Ik wandel een sigarenwinkeltje in de 'Grenadierstrasse binnen en vraag den eigenaar, die er nogal rood uitziet, hoe 't nu eigenlijk in zijn buurt toegaat? „Och meneer, wij merken hier heel weinig van ongeregeldheden. Sedert de nazi's op den Bülowplatz muziek gemaakt hebben, is alle verzet gebroken. Kijk maar eens op de banken, daar zitten de werklooze com munisten, voorzoover ze niet gearresteerd werden. Ze voelen zich verslagen en zwij gen als het graf Daar de hoofdingang van het voorma lige Karl Liebknecht-Haus met een zwaar ijzeren hek gesloten blijft, moet ik door een poortje naar binnen, waar een por tier en meerdere blauwe agenten voor strenge controle zorgen. Een wachtmees ter brengt mij naar boven en ik wordt door Kriminalrat Heller beleefd ontvan gen. Ik vertel hem alles, wat ik op 't hart heb en hij luistert met opmerkzaamheid toe. Op zijn verzoek noem ik eenige namen en hij laat zich direct met het hoofdbureau der politie aan den Alexanderplatz tele fonisch verbinden. Even later is de ver eischte toestemming verleend en kunnen wij onzen inspectietocht beginnen. Ik stel vast, dat alle klokken precies op 7 zijn blijven stilstaan en vermoed, dat de inval, die den 2en Februari op initiatief van Hermann Göring is ondernomen, in den vroegen morgen begon. Ik lees op den muur: Kommunistische Partei Deutsch- land. Sektion der Kommunistische Inter nationale. Zentralkomitee. Ik vraag mijn gids op den man af: „Loopen we hier op Russischen bodem en is het waar, dat het Karl Liebknecht-Haus weldra weer aan zijn vroeger doel moet worden teruggege ven?" Ik krijg ten antwoord: „Eigenares was oorspronkelijk de Vulkan G. m. b. H., een communistische onderneming Sedert de onteigening is het gebouw eigendom van den Prui3ischen staat dus niet van de N. S. D. A. P. geworden. Hier zetel de de K.P.D., hier werd de „Rote Fahne' geredigeerd en gedrukt, van hieruit gin gen opruiende pamfletten en anti-militai- ristische brochures de wereld in, hier werden verdachte partijgenooten opgeno men en tot een vlucht naar Moskou in staat gesteld. Het is een pikante wending van het lot, dat juist hier thans de „Poh- tische Polizei" wegens plaatsgebrek in het roode gebouw aan den Alex haar intrek moest doen!" Wij wandelen over de binnenplaats, waar beambten nog steeds druk bezig zijn geweldige stapels kranten en brochures op een lastauto te schuiven. Ook enkele over bodige schrijftafels worden per lift naar beneden gebracht. Enkele weken geleden was het veel moeilijker, den weg naar de onderaardsche catacomben te vinden. Toen wisten alleen zij iets van deze smal le ijzeren trap, die door de politie achter volgd werden en met behulp der commune bus arrestatie wilden ontgaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 8