Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs. Rechtzaken Ingezonden Stukken Laatste Berichten. heden, waarvoor deze steun zal gelden, zooveel mogelijk door Nederlandsche ar beiders te doen verrichten. Kippen- en eendenhouderij. In een nota naar aanleiding van het verslag zegt de minister, dat, voor wat de hoogte der eierprijzen betreft, de uit voerbaarheid van het steunplan, in ver band met het aangevraagde bedrag, mede afhangt van de maatregelen, welke in het buitenland genomen zijn of nog genomen zullen worden. Intusschen heeft de mi nister zich voorbehouden, het in de Me morie van Toelichting als voorbeeld ge noemde bedrag van f 280 naar bevind van zaken te verlagen, indien hem de wen- schelijkheid daartoe mocht blijken. Het spreekt vanzelf, dat draconische maat regelen van het buitenland deze wensche- lijkheid in noodzakelijkheid zullen kunnen veranderen. Wegeninspectie B. B. N. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland (B. B. N.) is begonnen met de inrichting van een hulpdienst en een weginspectie, in samenwerking met het Roode Kruis en Eerste Hulp bij Ongeluk ken. Afwezigheidsgelden bij de post. Ten einde tegemoet te komen aan de ingebrachte bezwaren, waarbij de afwe zigheidsgelden van 1 Januari 1933 suf in belangrijke mate zouden worden inge krompen, heeft de directeur-generaal der p. t. en t. bepaald, dat aan hen, die ge durende het geheele jaar 1932 afwezig heidsgelden hebben genoten, deze ook van 1 Jan. 1933 af volgens de voor dien datum geldende regeling zullen worden toegekend, evenwel met een vermindering van het bedrag der tegemoetkoming met 20 pet. over 1933, 40 pet. over 1934, 60 pet. over 1935 en 80 pet. over 1936. Daar na treedt de overgangsbepaling buiten werking. Het weer in de maand Maart. Over het weer in de afgeloopen maand Maart geeft het K. N. M. I. te de Bildt het volgend voorloopig overzicht: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur een graad Celsius boven normaal. De grootste af wijkingen kwamen voor op den 17den en eersten, resp. 7 34 graad boven en 3 gra den beneden normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was 3/4 graad, het gemiddelde minimum 1 34 graad bo ven normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vries punt was te de Bilt 13 tegen 12 normaal. De neerslag was in het Noordwesten en in Zeeland ongeveer 10 procent boven normaal, in Groningen ongeveer normaal, in Zuid-Limburg ongeveer 25 procent be neden normaal en in het overige deel van het land 10 tot 20 procent beneden nor maal. Te de Bilt werden 167 uren zonne schijn waargenomen tot 115 normaal. Tewerkstelling van landarbeiders. De drie centrale landbouworganisaties hebben dezer dagen een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, waarin verzocht werd het daarheen te leiden, dat ter bestrijding van de werkloosheid onder de landarbei ders, de Overheid een gedeelte van het loon zou betalen voor die arbeiders, die boven een zeker aantal H.A. op de land bouwbedrijven tewerk worden gesteld. De Minister heeft naar aanleiding hier van bericht, na nauwgezette overweging van het voor en tegen van het geven van loontoeslagen zijn standpunt: geen loon- toeslagen in vollen omgang te moeten handhaven. Van de zijde van den Minister zal ook niet kunnen worden goedgekeurd dat gemeentebesturen voor eigen rekening dit stelsel toepassen. Invoer van rundvee In Frankrijk. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs, het invoerverbod voor Nederlandsche runde ren en schapen in Frankrijk is opgehe ven. Aangezien de invoer van runderen in Frankrijk is gecontingenteerd en Neder landsche runderen in het basistijdvak dier contingenteering niet in Frankrijk werden ingevoerd is aan ons land geen invoer contingent toegewezen, zoodat opheffing van het invoerverbod voor rundvee voor loopig geen praktische beteekenis heeft. Aan Nederland is evenwel voor het 2de kwartaal 1933 een invoercontingent van 750 levende schapen verleend. Tot dusver mocht ons land uitsluitend schapen voor onmiddellijke slachting aan de Parijsche abattoirs leveren. Thans is derhalve de mogelijkheid geopend het contingent even eens voor fokschapen te gebruiken. DE AGRARISCHE BEVOEGDHEIDSWET. „Zeer belangrijke stap In de goede richting". Het „Groninger Landbouwblad", or gaan der Groninger Mij. van Landbouw, schrijft over het wetsontwerp tot concen tratie van steun en bevoegdheden inzake den landbouw het volgende: Onze indruk is, dat het een zeer be langrijke stap is in de goede richting, die mogelijkheden biedt, die wij thans nog geenszins kunnen overzien. Om een voorbeeld te noemen, zijn wij van oordeel, dat het, als het ontwerp tot stand is gekomen, waarschijnlijk moge lijk zal zijn om door middel van een mo nopoliestelsel de prijzen van de granen te verhoogen. Ook zal het niet meer noo- dig zijn aan te dringen op verwerking van aardappelmeel in het brood. Het za1 eenvoudiger zijn, door middel van de Tarwewet extra baten in bet Landbouw crisisfonds te doen vloeien, om daarmee de aardappelmeelproducenten door een toeslagstelsel te helpen. Een groot voordeel achten wij het, dat ten aanzien van de uitvoerende organen van de crisiswetten vereenvoudiging zal kunnen plaats hebben en dat nu ook de mogelijkheid wordt geboden om de ver schillende maatregelen op tijd te nemen. Tot nu toe liet dit nogal eens te wenschen over (beperking tarweteelt, beperking van den verbouw van kool). Op één punt zijn wij niet bijzonder ge rust. Het lijkt ons n.l. niet uitgesloten, dat de Tarwewet tenslotte voor een belang rijk deel zal worden gebruikt om 't Fonds op peil te houden, dus dat de opbrengst daarvan den sluitpost zal vormen. Daar tegen bestaat geen bezwaar, mits het re sultaat van deze wet voor de tarwever- bouwers er niet nadeelig door wordt be- invloed. Als dit wel het geval is, zullen velen en speciaal in het Oosten van Gro ningen, nadeelen van de wet ondervinden, omdat de Tarwewet daar vrijwel de eeni- ge steunmaatregel is, die effect teweeg brengt. Alleen dan zal het gerechtvaar digd zijn dit effect te verminderen, als te gelijkertijd de prijzen van andere granen en van peulvruchten verhoogd kunnen worden. De loononderhandelingen in den Z. - VI. landbouw. Te Hulst en Oostburg hebben districtsvergaderin gen plaats gehad van de afdeelingsbestu- ren van den R.-K. Landarbeidersbond „St.-Deus Dedit" in Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Hulst werd verslag uitgebracht van de besprekingen met het kringbestuur van den N.C.B. te Hulst en eveneens met het bestuur van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond te Axel. Tevens werd mede gedeeld, dat ook de Z.L.M. in het vijfde district tot een conferentie uitgenoodigd was. Op de districtsvergadering voor Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen te Oostburg werd verslag uitgebracht omtrent de laatste twee conferenties met de werk gevers aldaar, onder voorzitterschap van den heer de Milliano. Medegedeeld werd, dat de po gingen om voor West. Z. - V 1. tot resultaat te komen op deze conferenties mislukt waren; alleen van de landbouwers uit Hoofd plaat kwam schriftelijk bericht om ver der te trachten door onderhandeling over eenstemming te bereiken. Voorts werd op de vergadering te Oost burg toegezegd, dat overleg gezocht wordt met de moderne en christelijke landarbei dersbonden om middelen te beramen om de landbouwers van West. Z.-Vl. des noods door strijd tot andere ge dachten te brengen. Het hoofdbe stuur van „St. Deus Dedit" zeide, dat kost wat kost een verdere verlaging van de lage loonen in het vierde district voor komen moet worden. Maandagnamiddag vond te Hulst een vergadering plaats van het Kringbestuur Hulst van den N.C.B. met afgevaardigden van den R.-K. Landarbeidersbond. Alhier werd door beide partijen in zoo verre overeenstemming bereikt omtrent het advies, dat van arbeiderszijde slechts voorbehoud gemaakt werd voor wat de loonen in de gemeenten Westdorpe en Zuiddorpe betreft. Besloten werd, dat het Kringbestuur van den N.C.B. aan zijn afdeelingen zou adviseeren de loonen gedurende de maan den Juni, Juli, Augustus en September te stellen op f 2.15 per dag gedurende acht overige maanden op f2 per dag. Onveranderd bleven de loonen voor het stuiken, snijden of gangen pikken en het mennen in dagloon. De nieuwe zeesluis te Ter- neuzen. In zijn wekelijksche bijeen komst met de vertegenwoordigers der plaatselijke pers heeft de burgemeester van Gent, Vanderstegen, mededeeling ge daan van een brief van de Kamer van Koophandel te Terneuzen, waarin ver klaard wordt, dat de Nederlandsche re geering niet kan toestemmen in den bouw van een nieuwe zeesluis te Terneu zen indien haar elders geen compensa ties worden toegezegd. Het blijkt dus, dat deze kwestie welke men te Gent, los van de andere Belgische-Nederlandsche be sprekingen, tot een goed einde wenschte te zien brengen aldus, voorloopig althans, op het doode punt is gekomen. Onderscheiding. Bij Kon. be sluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver aan R. H. H. Siegers, hoofd boekhouder bij de fa. De de Jager Jr., te Middelburg. lerseke. Oesterverzending in Maart 1933. Nederland 147.911, België 623.175, Duitschland 192.965, Engeland 959.450, Frankrijk 87.130, andere landen 21.800, samen 2.032.431. Vorig jaar Maart 2.609.122 stuks. Middelburg. Mevrouw W. A. Du- mon Tak. Wat reeds maanden ge vreesd werd, is hedenmorgen helaas een feit geworden, de echtgenoote van onzen vroegeren burgemeester, mevrouw W. A. Dumon TakVan Trigt is na een lijden van enkele maanden, aan haar echtgenoot en kinderen ontvallen. Mevrouw Dumon Tak is 2 November 1871 te Vianen geboren en was dus ruim 61 jaar oud. Met haar is niet alleen heen gegaan de echtgenoote van onzen hoog- sten stedelijken magistraat tot eind 1932, maar tevens iemand, die ook persoonlijk haar werkkracht gaf aan belangrijke in stellingen hier ter stede en dan denken wij in de eerste plaats aan de Industrie- en Huishoudschool, waarvan zij vanaf de oprichting tot kort geleden presidente was en die aan de overledene een groot deel van haren bloei heeft te danken. Maar ook instellingen van weldadig heid hadden haar volle sympathie en medewerking, zooals de jaarlijksche lote rij van vrouwelijke handwerken; het werk voor het verstrekken van kleeding aan de kinderen beneden den leerplichtigen leeftijd; terwijl de vereeniging Kinder voeding en Tesselschade evenals de N.V. Verpleeghuis in mevrouw Dumon Tak haar oud-voorzitster, die vele jaren leiding gaf, zien heengaan. De Vereeniging tot behartiging van de belangen van den dienstbaren stand mocht de overledene onder haar damescomité tellen. Deze op somming, wellicht nog onvolledig, zal toch voldoende zijn om aan te toonen welk een werkzame vrouw op volgens menschelijke berekening te jeugdigen leef tijd is heengegaan. Te droeviger is dit sterven, omdat de heer en mevrouw Du mon Tak gereed stonden naar Den Haag te vertrekken en het juist valt op den dag, dat de opvolger van den heer Dumon Tak officiëel in functie treedt. De verdiensten van mevrouw Dumon Tak zijn officiëel erkend dooi' haar be noeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Goes. Naar wij vernemen heeft Minis ter Ruys de Beerenbrouck, vergezeld van de beeren Meijer de Vries en Stevens ook hier de werkverschaffing (aanleg van het sportveld) bezichtigd. St. Laurens. Loop der bevolking over de maand Maart. Ingekomen: M. C. de Visser, grossier, A 10, uit Koudekerke; Jac. van der Vate, landb.kn., A 76, uit Serooskerke (W.); B. van den Broeke, landb.kn., A 61, uit Kou dekerke; J. J. Meijer en gezin, serg.-maj. Inf., B 164, uit Breda; J. Krijger, landb.- knecht, A 32, uit Grijpskerke. Vertrokken: J. Geldof, landb.kn., van B 122 naar Ritthem; I. Geldof, landb.kn., van B 122 naar Vrouwenpolder; G. Wil- lemse, landb.kn., van A 35 naar Middel burg: J. A. J. van Spronsen en gezin, le luitenant adm., van B 155d naar Mid delburg; J. Adr.a Koning, z. b., van B 105 naar Bodegraven. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Groningen (vac. wijlen J. J. van de Wall), A. van der Hoeven te Vol- lenhove, A. Hijmans te Nijverdal, J. W. Swaan te IJmuiden en H. W. te Winkel te Sneek. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Huizen, J. L. de Vries te Bussum. Bedankt voor 's Gravenzande, L. S. den Boer te Leerdam. Weinig belangstelling. De beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam is gisteren opnieuw uitgesteld, daar te weinig kerke- raadsleden aanwezig waren. Bevestigingenintrede. Zon dagmorgen werd Ds Joh. Gerritsen, geko men van Nieuwerkerk, bevestigd bij de Ned. Herv. Gem. te Zierikzee door Ds F. Visser van Den Burg (Texel) met een predikatie over Exodus 4:20. Des middags deed Ds Gerritsen in de stamp volle Nieuwe Kerk zijn intrede met een predikatie over 2 Gor. 4:5a. Gewezen werd op de taak van den prediker en in houd en doel van de prediking. Na de predikatie werd de nieuwe predikant ver welkomd door Ds Pijnacker Hordijk op wiens verzoek gezongen werd Ps. 134: 3. Aan de Universiteit te Utrecht slaag de voor het doctoraal examen in de ge neeskunde dhr W. P. Blokpoel te Goes. Politierechter te Middelburg. Zitting van 4 April 1933. De volgende zaken werden behandeld T. N. d. W., 30 j., werkman te Philip pine, werd ten laste gelegd, dat hij op 1 Jan. 1933 te Philippine Leopold van Crae- nenbroeck tegen de borst beeft gestompt. Eisch f 15 b. of 10 d. h., uitspraak f 15 b. of 5 d. h. L. v. C., 26 j., straatmaker te Philip pine, werd verdacht dat hij op 1 Jan. 1933 te Philippine Theodoor de Wit een slag in het aangezicht heeft toegebracht. Eisch f 15 b. of 10 d. h., uitspraak f 10 b. of 5 d. h. N. F. P., 35 j., schipper te Philippine, werd beklaagd dat hij op 1 Januari j.l. te Philippine Petrus van Wijnsberge met een stoel heeft geslagen en een stoel in de herberg van P. Ploegaert heeft vernield en een lamp beschadigd. Eisch f 15 b. of 5 d. h., uitspraak idem. J. d. M., 26 jaar, arbeider te Selsaete (België) werd verdacht dat hij op 5 Febr. 1933 te Westdorpe George van Daele een slag in 't aangezicht heeft gegeven. Eisch f 15 b. of 10 d. h., uitspraak f 10 b. of 5 d. h. A. M. d. M., 25 j., arbeider te Knocke aan Zee (België) werd ten laste gelegd, dat hij op 26 Febr. j.l. te Retranchement den veldwachter De Lijser een slag op den arm heeft toegebracht en zich met ge weld tegen de ambtenaren Bijl en De Lijser heeft verzet, toen zij hem uit de herberg van Kotvi* geleidden. E'v.-Ü? f40 b. of 20 d. h., uitspraak 140 of 10 d. h. M. M., huisvrouw van P. G. G., 32 j., zonder beroep te Koewacht, werd ten taste geiegd dat zij op o Maart 1933 te Koe wacht het kmd Magdaiena Vermeire een stag op het achternooid heelt gegeven. Eisch 110 of o d. h., uitspraax iuem. G. d. C., 61 j., arbeider te Koewacht, werd verdacht dat hij op z Maart itiöó te Overstag een aaniai bieten, toebehoor en- de aan J. G. npers, heelt weggenomen. Eisch en uitspraak f 7.60 b. of 5 d. h. P. D., 22 j., werkman te öint-dan-m- Erimou (België) werd verdacht dat hij omstreeks December 1932 te Hoofdplaat een vischboom, toebehoorende aan W. M. Element, heelt weggenomen. Eisch en uit spraax 1 lo b. of o d. h. A. L. G., 54 j.t arbeider te Aardenburg, werd beklaagd dat hij op 23 rebr. 1953 te Uos'tburg xchiei Gauweis heelt belee- digd. Eisch en uitspraak 1 20 b. ol 10 d. h. D. R., 31 j., werkman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 11 Maart j.l. te Ter Neuzen Wong if-eng Bing een stomp op het hoold heelt gegeven. Eisch en uitspraak 1 maand gevan.stral. N. A. v. D., 44 j., binnenschipper op het schip „Anthemaèl", was op zó Octo ber j.l. door den Politierechter veroor deeld tot f 10 b. of 4 d. h. wegens het niet vertoonen van een bewijs van inschrijving voor de Inkomstenbelasting voor Schip pers, gepleegd te «Sas van Gent. De ver dachte was tegen het verstekvonnis in verzet gekomen. Eisch en uitspraak: ver- vallen-verklaring verzet. C. v. d. H., 23 j., werkman te Zierikzee, werd ten laste gelegd, dat hij op 3 Jan. te Zierikzee J. L. van Heese heeft mishan deld door hem een stomp legen het hoold te geven; subsidiair werd hem ten laste gelegd, dat hij in dronkenschap de veilig heid van van Heeze heeft bedreigd. Eisch en uitspraax f 2ó b. of lü d. h. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De Wethoudersverkiezing te Middelburg. Geachte Redactie, Onder het raadsverslag van bovenge noemde gemeente, voorkomend in uw blad van 3u Maart, schrijft u o.a.: „Zoon ge meenteraad als in Mddelburg is er maar ééntje." Bedoeld is dan toch zeker: „Zoo'n linksche Kaadsmeerderheid is er maar eentje"? Mag ik naar aanleiding hiervan plaats voor het volgende/ Bij voorbaat mijn dank. Indien men ooit de Rechtsche Raads- club een slag in bet aangezicht gegeven beeft, dan is bet wel nu, met de wijze waarop dhr Boasson tot wethouder is gekozen, welke we op deze manier gaarne de eer gunnen. Dat de beer Jeronimus zou bandelen zooals bij deed, was wel te verwachten Immers geloof en ongeloof moeten als puntje bij paaltje komt toch tegen elkaar opbotsen. En boe de and-democratische kiezers, die bem hebben afgevaardigd hierover denken, $al de gescniedenis lee- ren. Maar indien er één partij is, die niet fair gehandeld beeft, dan is bet de S. D. A. i'. Vooral als men let op de reden waarom men Mr v. Andel niet wil, n.l. „Men kan dat niet verantwoorden tegen over de kiezers". Men vraagt dus niet, wat eisebt bet gemeentebelang, maar wat zullen de kiezers er van zeggen? Een kruiperig gedoe aldus. Men handelt, maar vraagt, tegelijk schuw achterom ziende, aan de kiezers, doen we het zoo goed? ben je zoo over ons tevreden? Is dat een houding Raadsleden waardig? Vrage: moet bet vertrouwen dat de Rechtsche Raadsfracties in den s.d. wet houder gesteld hebben, nu niet opgezegd worden? Bij de A.B. is bet niet de ge woonte, dat in de kiesvereen. bepaald wordt wie als wethouder moet gekozen worden. Dit laat men, en m.i. zeer te recht, over aan de Raadsleden, die hier voor de volle verantwoordelijkheid dra gen. En hoewel bet den A.R. raadsleden niet onbekend zal zijn, dat er onder hun ne kiezers zijn, die er bezwaren tegen hebben dat een wethouder gekozen wordt, die lid is van een Revolutionaire partij, desondanks hebben zij steeds me- degeholpen een s.d. wethouder te verkie zen, waarover wij ben niet lastig vallen. Wij willen gelooven, dat bij hen het ge meentebelang boven alles ging. Maar gezien het gebeurde op 29 Maart j.l. gaan vele A.R. kiezers vragen, moet dat' zoo door blijven gaan? Moet niet het vertrouwen worden opgezegd in den s.d. wethouder, die partijbelang boven ge meentebelang stelt? De Rechtsche Raadsfracties kunnen toch geen lamme goedzak gaan spelen? Dit gaat er nu den schijn van krijgen, zeer tot ontevredenheid van vele kiezers. Want men beeft niet alleen Mr van Andel (wiens juiste inzichten in de huidige en toekomende, financieele en economische toestanden wel gebleken zijn) en de A.R. en andere Rechtsche Raadsfracties, maar ook de kiezers die deze hebben afgevaar digd, een slag in het aangezicht gegeven, nu links de brutaliteit heeft gehad, om de beide wethouderszetels voor rood en rose op te eischen. En al moge het bij de A.R. en andere Rechtsche kiezers niet de gewoonte zijn, om zicb te mengen in wet houdersbenoemingen, laten we ditmaal door middel onzer respectievelijke kies- eenigingen en pers, een krachtig protest doen hooren tegen de schandelijke on rechtvaardigheid nu geschied, opdat links en met name de S. D. A. P. wete dat de Rechtsche kiezers niet slapen, maar wak ker zijn. Hoogachtend, EEN A,R, KIEZER. BURGEMEESTER 's HEER ARENDS- KERKE. Naar wij vernemen zal in de Staats courant van hedenavond verschijnen een Kon. Besluit houdende benoeming tot Burgemeester van 's Heer Arendskerke met ingang van 15 April a.s. van den heer A. A. E1 e n b a a s, secretaris der ge meente Krabbendijke. De heer Elenbaas, een zoon van den vroegeren burgemeester van Kruinigen is 43 jaar oud. Hij is gedurende 19 jaar werkzaam als secretaris van Krabben dijke: voorts o.a. ontvanger-griffier van verschillende polders en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De nieuwbenoemde burgemeester is Ned. Herv. en is lid van de Chr.-Hist. Unie. LEZING Dr LOVINK. Hedenmiddag sprak in het Schutters hof te Goes het Kamerlid Dr H. J. Lovink over „De Christelijk-Historischen en de crisis in land- en tuinbouw". Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren Van Dusseldorp en Van Bommel van Vloten, leden van Gedep. Staten. De voorzitter de heer H. C. J. Gunning te lerseke opende de niet druk bezochte vergadering met gebed. Na een kort inleidend woord van den voorzitter verkreeg Dr Lovink het woord. Spr. wees eerst op den moeilijken stand van 's lands financiën en op den benau wenden internationalen economischen toestand. Het is geen tijd om lange lijsten van desiderata op te maken zooals vroeger. We moeten vóór alles het staatkundig leven vanuit geestelijk standpunt bezien. Het Christelijk beginsel moeten we in practijk omzetten. De regeering moet alles doen wat zij kan ten goede van het volk. Dat de Ko ningin regeert bij de gratie Gods, moet voor ons geen holle leuze zijn. Op die Christelijke beginselen is het C.-H. ver kiezingsmanifest opgebouwd. Spr. wees in dit verband op de groote waarde van het gebed. God is altoos de zelfde, die Zijn volk niet alleen laat. Tot Hem mogen we ook komen met de noo- den van dezen tijd. Spr. ging nu over tot beantwoording van de vraag, wat de regeering heeft ge daan tot verzachting van het crisisleed. Spr. herinnerde daarbij aan de eerste maatregelen in 1930. Men dacht toen, dat de crisis wel niet zoo heel lang zou duren. Maar het tegendeel is wel gebleken. In Genève poogde men eenige jaren geleden te komen tot herstel van den vrijhandel en vermindering der invoer rechten. Maar tot resultaten kwam het niet. De regeeringen weigerden over het algemeen medewerking. De conferentie te Genève heeft precies het tegenover gestelde van wat men wilde, uitgewerkt. De toestand is nu zóó geworden, dat men in vele landen overgaat tot autarkie. Voor Nederland is die toestand als ex portland wel bijzonder moeilijk geworden en wordt nog met den dag moeilijker. De regeering moest wel maatregelen ne men om den val der prijzen eenigszins te kunnen tegengaan. Met de tarwe was dat gemakkelijk, omdat we hiervan moes ten invoeren. Maar met producten waar van we groote hoeveelheden moesten uit voeren, was het veel moeilijker. Daarom is de klacht ook onbillijk, dat zuivel- en varkenswet, enz. zoo weinig nut afwer pen. Om hierin billijk te zijn, moeten ive ons afvragen: hoe zou de toestand zijn, als er niets was gedaan? Er waren inderdaad menschen, die meenden, dat in een vrijhandelsland als hot onze, niets door de regeering moest worden gedaan. De regeering en de meerderheid in de Staten-Generaal waren echter van andere meening, al is het b.v. niet mogelijk ge bleken door de zuivelwet de zuivel pro ductie loonend te maken. Er werden contingenteerings maatrege len genomen voor verschillende industrie- en landbouwproducten, terwijl verschil lende steunwetten tot stand kwamen. Daarbij zal het niet blijven, gezien de thans ingediende wetsontwerpen, die door de Kamers nog moeten worden behan deld. Er zijn ook menschen, die sterk be schermende rechten willen, zooals Duitschland ze b.v. heft. Spr. vestigt er echter de aandacht op, dat zulke rech ten de groote kwaal (tekort aan koop kracht) niet kunnen wegnemen. Het blijkt uit de prijzen in het buitenland, dat die rechten maar tot op zekere hoogte wer ken. Ze zullen weinig helpen om den toestand beter te maken. We moeten bij de beschermende maat regelen terdege rekenen met de economi sche positie van ons land. Misschien zal het noodig blijken den invoer van graan wat meer te beperken. Whè,r het kan, zal onze export zoo lang en zooveel moge lijk moeten worden gehandhaafd. Im mers, waar onze producten van de markt zijn geraakt, is het moeilijk ze er weer op te krijgen. Er zijn er, die roepen om inflatie. Maar spr. waarschuwt ten sterkste tegen dit streven. Het is niet in het belang van land- en tuinbouw. Men zie naar Dene marken, waar men inflatie heeft, en waar de toestand op landbouwgebied nog ern stiger iS dan hier. Als we hier een kunst matige inflatie kregen, zou Duitschland b.v. de rechten direct verhoogen en ble ven de moeilijkheden practisch even groot. Inflatie veroorzaken zou wel het slechtste zijn, wat er is. We moeten vast houden aan onzen gulden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2