Stemt Dr. H. COLIJN 39 EERSTE BLAD. No, 1 van lijst (1(1 WOENSDAG 5 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR DE PRUVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 159 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Socialisatie-weeën. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcliéque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdcclingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntien Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto t 0.85. Bij contract belangrijke korting. BI] de loting voor de nummering van de Ingediende can- didatenlijsten voor de Tweede Kamer verkiezingen kreeg de lijst van de Anti-revolutionaire partij in alle kies kringen het nummer 33. Het parool voor de Anti-revolutlo- nalre kiezers luidt dus In het in 1920 verschenen Socialisaitie- rapport van de S. D. A. P., wordt met veel enthousiasme de wenschelijkheid en de actualiteit der socialisatie bepleit. Heerlijke vruchten zijn daarvan te ver wachten voor de producenten en de verbruikers, maar in het bijzonder ook voor de arbeiders. En dat niet zoozeer omdat de arbeidsvoorwaar den direct zooveel beter zullen worden, maar wel omdat ze door een anderen geest worden bezield. Thans hebben de arbeiders het gevoel, dat zij werken voor den kapitalist. Maal ais de socialisatie een feit wordt en de Staat als eigenaar van de productie-mid delen optreedt, dan zal dat anders wor den. Immers, socialisatie is een gemeen schapszaak, ondernomen in het gemeen schapsvoordeel. De arbeiders werken dan niet meer voor de uitbuiters, de kapi talisten, wier eenige doel is winstbejag, maar ze hebben dan de prettige weten schap te werken voor de gemeenschap, voor het algemeen belang. Daardoor krijgt de arbeid een ander karakter. De arbeider komt op een hooger plan. De wetenschap dat hij gemeen- schapswerk verricht zal hem bezielen en de belangstelling in zijn werk vermeerde ren. Ook al worden de arbeidsvoorwaar den niet direct verbeterd, dan zal toch de wijze waarop de arbeid verricht wordt een andere zijn. De arbeidsconflicten zul len tot het verleden behooren. Het leed van den arbeid zal plaats maken voor ar beidsvreugde. In het licht van deze beschouwingen willen wij lezen wat een Russische mede werker van de Soc. Dagbladpers schrijft. Hij wijst er op, dat het Communistische partijbestuur scherpe critiek heeft uitge oefend op de wijze waarop sommige par tijcellen (kolchoren) hun taak vervullen. „De partijcel heeft geen acht geslagen op de zorgvuldige verzorging der paar den. Dientengevolge zijn 40 pet, der paar den zwak en acht procent ziek. De kol- chos bezit twee hooi-snijmachines, maar die liggen op het erf, onder de sneeuw. De bons waarop de boeren voeder voor het vee en de paarden moeten ontvangen, heeft men gebruikt om sigaretten te rol len. Onder.de koetsiers telt men drie koe lakken (rijke boeren). De landbouw-ma- chines en -werktuigen zijn niet gerepa reerd, noch gereinigd van het vuil van het vorige jaar, noch gesmeerd. Zij liggen onder den blooten hemel en worden niet bewaakt. Het zaaigoed wordt niet zorg vuldig behandeld en door de vogels op gevreten." Dit beeld, zoo voegt de correspondent hieraan toe, wordt dagelijks uit alle dee- len van de Sovjet-Unie bevestigd. Het land is minder dan ooit op het voorjaarswerk voorbereid. Waaraan ligt dat? Hierop geeft Postysjef, de nieuwe door Moscou aangewezen leider der Oe- krainsche communistische partij, een duidelijk antwoord. In zijn laatste rede verklaart hij, dat de grootste moeilijkheid is gelegen in het gebrek aan ervaren landbouwers. De kolchozen worden vaak geleid door menschen, die geen verstand van het bedrijf hebben. De boeren kunnen niet met de machi nes omgaan en voelen er niets voor, zich om den kolchos te bekommeren. Men kan ze tot werken dwingen en hun eiken stap voorschrijven. Maar daarvoor moet men ten minste in elk bedrijf toch eenige men schen hebben, op wie men kan vertrou wen en die voldoende ervaring bezitten, om een dergelijk bedrijf te leiden. Het aantal van zulke menschen is veel te ge- rmg. Daarom hoort men van alle kanten, dat de machines onklaar raken, dat de paarden in massa sterven, dat de kolchos niet eens in staat is, het door den staat ter beschikking gestelde zaad al te halen en den uitzaai voor te bereiden. Intusschen staat het seizoen voor de deur. Binnen enkele dagen moet het werk op den akker beginnen en geen mensch in de Sovjet-Unie kan zeggen, hoe het zal verloopen. Een ding staat echter vast: van dit seizoen hangt de geheele toekomst af. Tachtig procent van de te bebouwen oppervlakte is in handen van de collec tieve bedrijven. Wanneer het niet geluk ken mocht, den collectieven landbouw te beheerschen, dan beteekent dit honger, en wel in een omvang, die zich niet licht laat schilderen. Het land bezit geen reserves en kan een nieuwen slechten oogst niet verdragen." Van de hooggeroemde voordeelen van socialisatie valt hier al zeer weinig te bemerken. De belangstelling voor het gemeen- schapswerk schijnt ten eenenmale te ont breken. Inplaats van arbeidsvreugde, is er ver gaande onverschilligheid. Inplaats van verhoogde intensiteit is er verwaarloozing op groote schaal. Alleen in één opzicht zijn de verwach tingen vervuld: arbeidsconflicten doen zich niet voor. Zooals trouwens bij een toestand van s 1 a v e r n ij past. DE RAMP VAN DE AKRON. Het wrak nog niet geborgen. In Congreskringen verluidt, dat de con structie van het luchtschip fouten heeft vertoond en dat het herstel van de Akron na het ongeval, dat het luchtschip ver leden jaar te Lakehurst heeft gehad, niet grondig is uitgevoerd. Het kustwachtvaartuig Tucker, dat gis terochtend op de plaats van de ramp is aangekomen, heeft medegedeeld, wrak stukken van de Akron te hebben gevon den. Het schip zoekt nog naar leden der bemanning. De nasporingen naar het verongelukte luchtschip Akron hebben geen verder re sultaat opgeleverd en zijn afgebroken. Er valt dus rekening mede te houden, dat de catastrophe aan 73 menschen het leven heeft gekost. Aan een officiéél rapport van den eer sten officier van de Akron, luitenant Wi ley, ontleenen we het volgende: Aan den vooravond van de ramp tegen 10 uur weerlichtte het sterk, doch de nacht was toch niet zeer stormachtig. Kort na middernacht begon de Akron opeens van een hoogte van ongeveer 16.000 voet snel te dalen, terwijl felle blik semstralen den hemel in helder licht zet ten. Om half 1 's nachts begon de daling andermaal, doch wij slaagden erin het luchtschip omhoog te krijgen. Drie minu ten later schenen we echter in het cen trum van het onweder te zijn geraakt en de Akron slingerde geweldig, zoodat de gezagvoerder de geheele bemanning op- commandeerde. Het luchtschip werd toen echter naar beneden gedrukt, naar de zee toe en hoe wel we nog een oogenblik iets omhoog konden komen, raakte het luchtschip kort daarop den zeespiegel met een hevigen schok, waardoor de huid beschadigd werd. Bij het licht der bliksemstralen zag ik vele mannen rondzwemmen tusschen wrakstukken van de Akron, die met groote snelheid van de kust weg werden gedreven. President Roosevelt heeft in verband met de ramp een boodschap van rouw uitgevaardigd, waarin hij de catastrophe van de Akron een nationale ramp noemt. Omtrent de oorzaak van de ramp wor den allerlei, deels zeer tegenstrijdige on derstellingen geuit. De geredde eerste-officier van de Akron heeft het Ministerie van Marine mede gedeeld, dat het luchtschip in brand ge vlogen is op het oogenblik van neerstor ten. Een oorzaak daarvoor wist hij ech ter niet op te geven. Te New-York blijkt men van meening, dat het luchtschip door den bliksem ge troffen kan zijn. Daar het luchtschip even wel gevuld was met helium, schijnt een gasontploffing uitgesloten, daar, zooals men weet, helium niet ontvlambaar is. Langs dezen weg kan dus het ontstaan van den brand, waarvan de eerste-offi cier gewaagd heeft, niet worden ver klaard. Luitenant Wiley, de eerste officier van de Akron, heeft nog uitdrukkelijk ver zekerd, dat er geen enkele aanwijzing is, dat het luchtschip door den bliksem zou zijn getroffen. Nog een marineluchtschip vergaan. Een telegram uit New Jersey brengt thans de tijding, dat op den zwarten nacht voor de Amerikaansche marine gisteren nog een ongeluksdag gevolgd is. Een marineluchtschip van kleiner model is n.l. bij het zoeken naar de resten van de Akron eveneens in zee gestort. Onmiddellijk zijn schepen van de kust wacht en watervliegtuigen te hulp ge sneld, die er in geslaagd zijn, 2 licht ge wonde leden der bemanning op te pikken. De overige leden der equipage, 5 man, zullen echter naar alle waarschijnlijkheid wel verdronken zijn. Volgens een nader telegram uit Beach- haven had de J 3 slechts een bemanning van 7 koppen, van wie er 2 verdronken zijn, onder wie de gezagvoerder. De an deren zijn gered. Fransch marineluchtschip vergaan. Ook de Fransche marine heeft een zwaar verlies geleden door.het veronge lukken van het tot haar luchtstrijdkrach ten behoorende luchtschip E 9. Dit luchtschip heeft gisteren tijdens een oefentocht wegens een motordefect in een hevigen storm een noodlanding moeten maken in de buurt van fort Saint Mauf. Het is daarbij zóó hard met den grond in aanraking gekomen, dat het midden door gebroken is. Gelukkig zijn hier geen persoonlijke ver liezen te betreuren. Slechts zijn van de in totaal uit 12 koppen bestaande beman- ming de kapitein en een adelborst eerste klasse gewond. De materiëele schade is echter, naar uit het bovenstaande reeds bleek, zeer aanzienlijk. De E 9 was het tweede van een reeks van drie even groote luchtschepen voor de Fransche marine. Het eerste is reeds bij een proefvaart verongelukt; het derde is nog niet voltooid. EEN VIER MOGENDHEDEN- VERDRAG. Komt Frankrijk met een zelfstandig plan? De Engelsche ambassadeur te Parijs, lord Tyrreill, heeft aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Paul Boncour, den tekst overhandigd van het viermogendheden-verdrag. Dit ontwerp-verdrag is, zooals men weet een gevolg van de besprekingen tusschen den Britschen minister-president Mac- Donald en Mussolini. Dit plan beoogt het scheppen der mo gelijkheid om de belangrijke internatio nale vraagstukken, zooals de ontwapening en de herziening der verdragen, te doen regelen door een zoogenaamd „directo rium van vier" gevormd door Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland. Ofschoon op dit oogenblik, nog niets be kend is omtrent de houding van Frankrijk, mag toch wel aangenomen worden, dat er van Fransche zijde bezwaren tegen dit vier-mogendheden-pact zullen worden aan gevoerd. De bezwaren zullen zich dit ligt in de lijn der Fransche buitenland sche politiek vooral richten tegen de herziening der zoogenaamde vredes-ver- dragen en tegen het feit, dat de kleine mogendheden uitgeschakeld zijn. Immers Frankrijk wenscht, dat Polen en Frank- rijk's bondgenooten op den Balkan invloed op de komende besprekingen zullen kun nen uitoefenen. Blijkbaar voelt Mussolini niets voor een wijziging van zijn stand punt, dat de kwesties tusschen de vier ge noemde mogendheden behandeld dienen te worden. Het heeft er dan ook den schijn van, dat dit aanleiding zal worden tot moeizame onderhandelingen. De Fransche kabinetsraad heeft het ont werp vier-mogendheden-verdrag reeds be sproken. Een officieele mededeeling over de besprekingen is nog niet verstrekt. Naar verluidt zou besloten zijn een ant- woord-nota te zenden op de Britsch-Ita- liaansche voorstellen. Volgens de „Temps" zou de antwoord nota een zelfstandig plan inhouden, dat zich onderscheidt van het Italiaansche vredesplan en de daarop ingediende Bri't- sche aanvullingen en wijzigingen en dat meer speciaal ingegeven is door de Brit- sche voorstellen. Het Fransche voorstel zou een uitbréiding geven aan het oor spronkelijke voorstel, binnen het kader van den Volkenbond, en aldus de belangen van de kleinere mogendheden waarborgen. De Fransche regeering zou verder na dere inlichtingen vragen omtrent het standpunt van Groot-Brittannië en Italië ten aanzien van de herziening der ver dragen. Korte Berichten. De centrale organisatie van Jood- sche kooplieden in Polen heeft een ver gadering gehouden ter regeling van den boycot van Duitsche producten. In Jood- sche handelskringen overweegt men te vens een boycot van de Duitsche havens. Het uitvoerende comité van Joodsche vereenigingen heeft zich telegrafisch tot den Volkenbond gewend met het verzoek om tusschenkomt. Naar de Nationaal socialistische be- drijfscellenorganisatie mededeelt, ligt het in het voornemen in geheel Duitschland den eersten Mei te vieren als den dag van den Duitschen arbeid. HET STEUNVERLEENEN AAN DEN LANDBOUW. Door de Rotterdamsche Korenbeurs is aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam en den Neder- landschen Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw te 's-Gravenhage een adres verzonden, waarin adbaesie werd betuigd met den inhoud van het aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam door den Bond van Nederland- scbe graan- en zaadimporteurs en het comité voor graanhandelaren gezonden telegram terzake van het door de regee ring kenbaar gemaakte voornemen tot on verwijlde behandeling in de Tweede Ka mer van het eerst kortgeleden ingediende wetsontwerp betreffende verleening van bevoegdheden tot het nemen van buiten gewone maatregelen in het belang van den landbouw. De vereeniging de Rotterdamsche Ko renbeurs vestigt de aandacht van de Ka mer op de niet geringe kans, dat bij even- tueele verheffing van dit ontwerp tot wet de uitvoering dier wet in handen van landbouworganisaties zal worden gelegd, hetgeen ongetwijfeld tot gevolg zal heb ben, dat de belangen van den handel bij die van de agrarisch georiënteerde groe pen worden ten achter gesteld. In het adres wordt het vertrouwen uitgesproken, dat de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam de noodige stappen zal willen ondernemen, opdat minstens de gelijkgerechtigdheid der belanghebben de groepen wordt gewaarborgd. Dat zulks alleen mogelijk is wanneer in het den minister adviseerende college een ruime plaats wordt geschonken aan de den han del vertegenwoordigende personen behoeft volgens het adres geen nadere uit eenzetting. De wassénde melkstroom. Hoe snel thans de melk- en dus ook de boterproductie toeneemt, zegt het Hdbl., moge blijken uit de volgende cijfers. 511 Februari 35.2 mill. kg. melk 1218 Februari 36.7 1925 Februari 39.2 2 Febr.4 Maart 43.5 511 Maart47.8 1218 Maart52.9 1925 Maart56.7 1 Dit zijn de cijfers van 760 der 842 Ned. zuivelfabrieken. In zes weken tijds dus reeds ruim 60 pet. stijging! De wekelijks verwerkte hoeveelheid room bedraagt bovendien een kwart mil- lioen kg. Alles bij alles beloopt de boterproductie op dit oogenblik reeds ruim anderhalf millioen k.g. per week! De zeemiliciens in Ned.-lndië. Het Yolksraadslid, de heer VanLonk- huyzen, had bij de regeering de schrifte lijke vraag ingediend of zij bereid is op andere wijze dan door oproep van zee miliciens, b.v. door indienstneming van vrijwilligers, in het bestaande personeels tekort te voorzien. Hierop heeft de regee ring geantwoord, dat vrijwillige dienstne ming door geoefende militieplichtigen bij de Zeemacht niet voldoende is om in het tekort te voorzien. Simpelvelds secretaris. De minister van Justitie heeft de Eer ste Kamer doen toekomen een nota naar aanleiding van haar eindverslag over het ontwerp van wet houdende voorziening inzake registers van den burgerlijken stand te Simpelveld. De burgemeester heeft destijds aan den secretaris-ambtenaar van den burgerlijken stand mededeeling gedaan, hoezeer de regeering door het gebeurde onaangenaam verrast was. Bepaalde maatregelen tegen dien ambtenaar kan slechts het gemeente bestuur nemen, daar benoeming, schor sing en ontslag door den raad der ge meente geschieden. Voor zoover den minister bekend, is schorsing of ontslag in dit geval niet ge volgd. Eveneens zal het gemeentebestuur zijn standpunt hebben te bepalen nopens de vraag of de ten laste van de gemeente komende kosten van vernieuwing der registers zullen worden verhaald op den betrokken ambtenaar. Loonsverlaging opgeschort. De directie van de Twentsche Stoom- bleekerij v.h. Arntzenius Jannink en Go., Heeft een loonsverlaging van vijf procent aangekondigd voor het geheele personeel. De bestuurderen van de samenwerkende textielarbeidersorganisaties hebben een bespreking gehad met de directie en naar aanleiding daarvan is, naar wij vernemen, de loonsverlaging voorloopig opgeschort. Steun aan inlandsch fabrikaat. De Duitsche staatssecretaris Von Robr van het rijksdepartement van landbouw, heeft de publicatie aangekondigd van een verordening, waardoor de winkels worden verplicht door bordje® met de woorden Binnenland. De installatie van burgemeester Fernhout te Middelburg. Buitenland. Het vergaan van de Akron. Nog een marineluchtschip vergaan. „Duitsche waren" of „buitenlandsche wa ren", den oorsprong hunner producten aan te geven. Het Tweede Kamerlid Weitkamp vraagt naar aanleiding hiervan aan den minister van Economische Zaken en Arbeid of deze bereid is ook voor ons land in denzelfden geest te handelen, opdat ook ons publiek wete wien het met zijn nering begunstigt. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 1 dezer is, met in gang van 15 dezer, benoemd tot burge meester der gemeente Kampen, M r L. K. O k m a, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag ais burgemeester der ge meente Wonseradeel. Notariaat. Bij Kon. besluit van 3 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats de gemeente Dordrecht, C. L. J. Vergroesen, can- didaat-notaris te Dordrecht. De versnelde bruggenbouw. De voorzitter van de Tweede Kamer zal in de vergadering van Donderdag om elf uur mededeeling doen van het besluit der centrale afdeeling om dien dag om half twee in de afdeelingen te doen onderzoeken: de wetsontwerpen Geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te ver- leenen aan de op te richten N.V. „Ver snelde Bruggenbouw": Wijziging en ver hooging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor 1933 (deelneming in het aandeelenkapitaal van en verstrek king van rentedragende voorschotten aan de N.V. „Versnelde Bruggenbouw". Hei mengpercentage op 50 pet. Blijkens de uitlating uit vooraanstaande kringen der margarine-industrie is het vrijwel zeker, dat tegen het najaar het mengpercentage van boter in margarine van 40 pet. op 50 pet. zal worden ge bracht, tenzij dan hetgeen niet ver wacht wordt een grondige verbetering op de botermarkt zou intreden. De oeconomische raad. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kupers betreffende spoedige uitvoering van de wet op den oeconomischen raad en betreffende bet tijdstip van benoeming der leden van genoemden raad, heeft de minister van oeconomische zaken en ar beid geantwoord, dat hij hoopt, dat hij in staat zal zijn den oeconomischen raad nog vóór einde April in het leven te roepen. Centrale raad van beroep. Mr E. J. Beumer is gisteren als onder voorzitter van den centralen raad van beroep geïnstalleerd. Daarbij hebben ge sproken Mr A. I. M. J. baron van Wijn bergen, voorzitter van den raad; Mr J. H. Piccardt, referendaris bij de rijksver zekeringsbank, en Mr H. Th. Gerlings, namens het particulier initiatief. Onbruikbare wethouders De burgemeester van Ameide en Tien- hoven, de heer C. W. Luyendijk, die sinds begin November 1932 ziek is geweest, heeft thans ingevolge geneeskundig advies drie maanden ziekteverlof aangevraagd, ter algeheel herstel. Het aangevraagde ziekte verlof is den burgemeester door den com missaris der Koningin verleend. Als waar nemend burgemeester zal in de gemeente Tienhoven optreden de eerste wethouder de heer Spek. De waarneming van het burgemeester schap der gemeente Ameide zal echter een groote verandering ondergaan. Bij besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zijn de beide wet houders uitgeschakeld en zal het burge meesterschap gedurende de drie maan den van het ziekteverlof worden waarge nomen door den burgemeester van Vianen a. d. Lek. Bij afwezigheid van den burgemeester van Vianen zal als loco-burgemeester op treden de beer W. A. van Kekem. Als de burgemeester over drie maanden van zijn ziekteverlof zal zijn teruggekeerd, zullen ook de meergenoemde heeren als loco-bur gemeester blijven optreden, zoodat ook dan geen der beide wethouders daarvoor meer in aanmerking komt. Het ziekteverlof is ingegaan 1 April j.l. Als waarnemend secretaris is aangewezen de ambtenaar ter secretarie de heer A. Lftsgerak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1