DE ZEEUW 2x100 ONDER VALSCHE VERDENKING Nationale ZEKSRHEBO Bureau voor Groepsverzekering Nederlanden TWEEDE BLAD. Uit de Provincie Burgemeestersinstallatie te Middelburg. URGERWQNING. die rden otto ing. oop en van 1845 NEDERLANDSCHE WERKGEVERS VOLLEDIGE GARANTIE VAN BEIDE MAATSCHAPPIJEN J. L. VAN DER burg en M. OELE npolder, zijn voor- 8 APRIL 1933, 2 uur, in het Café uw" te Nieuw- en e verknopen: A. 10 c.A. (2 Gem. AND, liggende aan in den Waayen en St-Joosland j dhr J. Pleyte. reven notities ver den oproeper M. Roode Leeuw", en an genoemde No- OEFF zal 10 APRIL 1933, afé „Tramhalte" te oor dhr J. BOSTE- verkoopen: FSTEEDJE MET ENEN VARKENS- OMGAARD, TUIN- UWLAND, gel. aan West-Souburg naar en Zuidbeek, in de W.-Souburg, groot 6 R.) A. (1 G. 2481/2 R.) EILAND, aan den "eg bij den Water- erke, in perceelen reven in biljetten, den Notaris en den s te Souburg. n Vrijdag 7 April der veiling. CHTENs dadelijk te aan- EILAND, aan den Straatweg en den nder Vrouwepolder, or P. de Visser Jz. WEILAND, in abij den nieuwen Vrouwepolder, ge- J. M. Houterman. WEILAND EN abij den Groenen r Koudekerke, ge- F. Boone Hz. en liggen ter ken- tore van J. A. TAK rkt te Middelburg, ngen worden inge- p 10 April 1933. inge of omgeving GEVRAAGD: f7,— p. week. etter E Boekhandel E, v,h. P. A. H. inschrijving: MET TUIN, (W.), A 129, voor- n waterleiding, leveren vóór of op ONDERDIJK, Seis- Middelburg, waar en zijn te bekomen. loemendaal bij t gezin een nette TBODE is van koken en werken, v. g. g- v. maand. Hulp van t get. enz. onder SING'S Adv. Bur. VAN WOENSDAG 5 APRIL 1933, Nr 159. Dr COLIJN EN HET NED.-BELGISCH VERDRAG. „Nationale eenheid is primair". De vorige week sprak het liberale Ka merlid Dï S. E. Bierema te Zierikzee voor de afd. van de Liberale Staatspartij. Volgens het verslag in de „Zierikz. Nwsb." heeft hij zich daarbij als volgt uitgelaten: „Het is bekend, dat Minister Beelaerts van Blokland op instigatie van dezen (dat is Dr Galijn), vergaande concessies aan België heeft gedaau." In verband hiermede heeft Dr Golijn, toen hij Maandag te Sneek optrad het volgende gezegd: „Hoewel ik in deze verkiezingsveld tocht niet pleeg te spreken over andere partijen en mij bepaal tot de uiteenzet ting van den huidigen toestand en van de maatregelen, dia wij voor de volgende jaren noodig achten, zoo kan men toch niet alles over zijn kant laten gaan. En in elk geval wil ik heden één van de vele onjuistheden die gedebiteerd worden, weerspreken. Het is er een van liberalen kant, waar het consigne schijnt te zijn uitgegeven, om, naast zendtijd en winkel sluiting, de persoon van den leider der A.-R. partij te bestrijden. Dat is hun goed recht. Als ik vreesde dat A.-R.'n op liberale candidaten zou den stemmen, dan waarschuwde ik ook. Daarover dus op zichzelf geen klacht. Maar wèl mag, althans van de libera len, gevergd worden, dat zij met eerlijke middelen strijden en niet met pertinente onwaarheden, zooals bij uiterst links het geval is. Reeds eenmaal heb ik (in „De Stan daard") een onware voorstelling moeten signaleeren en nu stuit ik op een tweede, die nog erger is. Volgens een verslag in de bladen zou Dr Bierema te Zierikzee, gezegd hebben, i dat minister Beelaerts op aansporing van Dr Golijn vérgaande concessies aan België zou hebben gedaan. Nu verkeer ik in de onaangename om standigheid, zoowat de eenige Nederlan- I der te zijn, die van deze zaken alles af- weet en die er niet over spreken kan, zoo lang althans de Regeering oordeelt, dat 't landsbelang niet toelaat de gevoerde be- j sprekingen openbaar te maken. Immers was ik de vertrouwensman der Regee- ring bij deze onderhandelingen. Ik moet dus volstaan met de eenvoudige opmer king, dat de mededeeling van Dr Bierema volstrekt onjuist is. Over de Belgische aangelegenheden zelf spreek ik evenmin. Mijn houding is duidelijk als glas. Blijkt het niet doen lijk met België een verdrag te sluiten, dat in Nederland op nagenoeg algemeene in stemming rekenen kan, dan dient er onder de gegeven omstandigheden lieelemaal geen verdrag te worden ge sloten. De nood van het Vaderland staat thans zoo op het eerste plan, dat ook overigens zeer gewichtige zaken daarvoor moeten wijken, indien de behandeling ervan aan leiding geven zou tot groote verdeeld heid. LEZING Dr LOVINK TE GOES. (Slot.) Na de pauze was er gelegenheid tot bespreking. Daarvan werd druk gebruik gemaakt. Aan het antwoord van dr Lovink op 'verschillende vragen ontleenen wij, dat men voor het aanvragen van steun voor de bessencultuur uit een oogpunt van werkverschaffing, bij het Dep. van Bin- nenlandsche Zaken moet zijn. Spr. meent, FEÜÏM.ETON. Vrij naar het Engelsch. 20). __o_ „Hoe staat het met het seniorsohap?" vroeg Arthur het drietal. „"Wie van jullie maakt de meeste kans?" „Ik geloof, Channing," zei Harry Huntley. „Waarom?" „Omdat onze vorderingen zoo gelijk zijn, dat ik niet geloof, dat de een den ander vooruit zal komen, op die manier kan dus met beslist worden en Ghanning's naam staat boven op de lijst." „Maar wie zegt er, dat alles naar recht en billijkheid zal toegaan?" zei Tom Channing. „Als dat niet het geval is ,is he't iets, vat nog nooit vertoond is!" riep Stephen oywater uit. •A maar ik heb den deken 'hooren zeg- 'Op dat zelfde oogenblik sprong een jon gen midden 'tusschen de groep, de jongens "£a? "n^s en rechts op zij duwend. „He'b de hij seen oogen in je hoofd?" fluister- dal aan werkverschaffing nóg mmt aan dacht moet geschonken worden, ook door de gemeentebesturen nog meer hierin te steunen. Spr. geeft ook nog een beschouwing over het ontwerp machtigingswet, dat zeer zeker aan de regeering groote be voegdheid geeft, maar waar toch geen ont komen aan zal zijn. We zullen wat van onze vrijheden moeten opofferen. We heb ben den steun noodig en de regeering móet dien zoo effectief mogelijk verdee- len. Het buitenland gaat in de richting van autarkie en zeer, zeer noodgedwongen zullen ook wij schoorvoetend moeten vol gen. Deed de regeering niets en was de in voer van alles vrij, dan geraakte de ge- heele landbouw tot den bedelstaf, want we kunnen niet produceeren tegen den prijs, waarvoor we rogge, tarwe en sui ker uit het buitenland kunnen koopen. Volgens Spr. moeten we gewassen ver bouwen voor de Nederlandsche consump tie en die, waarvoor in het buitenland nog afzetmogelijkheid is. In de richting van autarkie is in Ne derland nog wel wat te doen, maar vooral moet hier geleidelijk worden opgetreden. Wil men al te doortastend optreden, b.v. met de tarwe, dan werd het brood weer zóó duur, dat het veel minder werd afge nomen en liepen we weer vast. Door het goedkoope buitenlandsche graan hebben we op het oogenblik brood tegen een re delijken prijs. Steun aan de werkgevers in den vorm van toeslag op het loon ontmoet in het algemeen bezwaar. Voor sommige ge meenten zou het stelsel b.v. voor kleinere land- en tuinbouwers toepassing kunnen vinden, mits onder zeer scherpe controle. De regeering durft het echter niet aan op grond van de opgedane ervaringen. Spr. gaf in overweging eens een proef aan te vragen bij het Dep. van Binnenl. Zaken voor enkele plattelandsgemeenten. Dhr Duvekot te Goes laakte het, dat de regeering zoo weinig doet om den Nederlandschen fruitkweeker te bescher men. De invoer van buitenlandsch fruit schaadt de belangen van den Nederland schen kweeker. Dr Lovink verklaarde zich voorstander van bescherming van het Nederlandsche fruit. De tariefcommissie, waarvan Spr. voorzitter is, heeft hieraan reeds aan dacht geschonken en een voorstel dien aangaande is ontworpen. Spr. voelt ook wel voor een gedeeltelij ken steun in natura aan de werkloozen. De commissie-Lambooy heeft dit onder werp in studie. Na een slotwoord van den voorzatter eindigde dr Lovink met dankgebed. 15 GENT PER DAG voor het huren van een nieuwen stofzuiger. J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Don Kozakken koor naar Goes! Het wereldvermaarde groote Don Kozakken koor onder leiding van Serge Jaroff zal onder auspiciën van de N.V. Internationale Concert-directie Ernst Krauss een reeks concerten in Nederland geven en zijn tournee beginnen te Goes, alwaar dit schitterende koor op Maandag 10 April in de Gem. Concertzaal Schut tershof zal concerteeren. De Minister van Waterstaat heeft herbenoemd to't lid van den Spoorwegraad J. G. E. Massee, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche Eilanden te Kloetinge. Middelburg. De Provinciale Huisvlijtten toonstelling. De vraag of er in Zeeland nog veel aan huis vlijt wordt gedaan, is zeker geen vraag meer voor hen, die een kijkje gaan nemen in de bovenzaal van de Vergenoeging, waar de Provinciale Huis.vlijttentoonstel- ling, die ditmaal Uit het VolkVoor het Volk organiseert, wordt gehouden. Kwantiteit en kwaliteit zijn beide uit stekend. De dank zij het met smaak éta- leeren zoo goed tot hun recht komende voorwerpen behooren tot heel wat ver schillende categoriën. Natuurlijk zijn er veel mooie dames handwerken. Verder houtsnij- en houtbewerkingshuisvlijt, schilderijtjes en teekeningen, foto's enz. Van de grootere voorwerpen noemen wij hang- en schemerlampen, miniatuur Lui zen, schepen en trappen. Ook is er goed metaalwerk. De heer G. M. Feij exposeert Vlak bij 'hen was de deken. Arm in arm met hem wandelde de 'bisschop van Hel- stonleigh. De jongens gingen terzijde en namen hun mutsen af. De deken hief een voudig de hand op in antwoord op een groet, maar de bisschop knikte then vrien delijk toe. „Ik heb gehoord, dat de deken aanmer king gemaakt heeft de laatste maal, dat de beurs vergeven werd en dat hij ge zegd heeft, dat niet weer de eene jongen boven den anderen bevoorrecht zou wor den, zoolang hij deken van Helstonleigh was,'" zei Harry Huntley, toen de geeste lijken buiten gehoor waren, den zin af makend, waarin hij onderbroken was. „En als het eerlijk toegaat, moet Channing ihem hebben; verdient die hem niet, dan komt hij mij toe en na mij is Yorke aan de beurt." „Nou zeg," riep Gerald Yorke, „waar om zou ik pas na jou komen?" Huntley lachte. „Alleen omdat mijn naam het eerst op de lijst staat." Eens in de drie jaar kon een jongen van de Helstonleighsc'hool een beurs krij gen om naar Oxford te gaan. Met Paschen was er weer een beschikbaar gesteld. i Gaunt wilde er niet naar meedingen, met Kerstmis zou (hij trouwens de school ver- laten; en algemeen nam men aan, dat die van de drie genoemde jongens, die in zijn iüiEï^asEêütj, SflasüsÉïeliing. GEVESTIGD TE UTRECHT, Prins Hendriklaan 46 Directeur: Dr. G. E. HUFFNAGEL opgericht door db LEVENSVERZEKER ING-BANK TC ROTTERDAM LEVENSVERZEKERING-MIJ. VAN DE te '8-gravenhaqe VRAAGT ADVIES INZAKE OUDENDAGS- EN GEZINSVERZORGING VAN UW PERSONEEL 1 slöid- en andere huisvlijtartikelen en mevr. Guilliams uit Zürich kleedjes, kleeding- stukken enz. Koudekerke. Bevolking 16 tot en met 31 Maart 1933. IngekomenJ. Schinkel met gezin, wijk B. no. 242 uit Vlissingen; M. van Donge, wijk A. no. 154 uit Zierikzee; G. Heeringa, wijk E no. 201 uit Westdon- geradeel; Mej. P. Kwekkeboom, wijk G no. 6 uit Middelburg; H. Hendrikse, wijk G no. 6 uit Middelburg; J. P. Hendrikse, wijk C no. 6 uit Middelburg; M. de Meul- meester, wijk G no. 59 uit Arnemuiden; P. Drever met gezin, wijk B no. 242 uit Vlis singen; A. Koch met gezin, wijk E no. 209 uit Den Helder. VertrokkenB. van den Broeke, van wijk B no. 217 naar St. Laurens; G. de Rijke, van wijk C no. 26 naar Arnemui den; K. Melis, van wijk B no. 220 naar Uithoorn; Mej. G. de Witte, van wijk B no. 164 naar O. en W. Souburg; Mej. de Wed. A. A. Geuze geb. Duijnhouwer, van wijk E no. 130 naar Rilland-Bath- Mej. A. Scheltinga, van wijk E no. 141 naar Middelburg; Mej. K. Klap, van wijk E no. 47 naar Kapelle. Meliskerke. Loop der bevolking over de maand Maart 1933. Ingekomen: Margrita Bimmel van Big- gekerke en Elizabeth Vlieger van Mid delburg. Grijpskerke. Loop der bevolking over de maand Maart 1933. Ingekomen: Maatje Jobse van Middel burg. Lein Wagenaar en gezin van Vrou wepolder. Vertrokken: Elizabeth Dingemanse n. Middelburg. Jan Krijger naar St Lau rens. Jannetje Krijger naar St Laurens. Vrouwepolder. Maandagavond hield de Ghr. Hist. Kiesvereeniging „Eendracht maakt Mach't" in de consistorie der Ned. Herv. Kerk haar jaarvergadering. Ver slagen werden uitgebracht. Tot secretaris werd gekozen dhr S. de Roo, in de plaats van wijlen dhr J. G: de Vlieger. Hierna werden de a.s. Kamerverkiezingen be sproken. Schore. Loop der bevolking over de maand Maart 1933. Vertrokken: 2, M. Dieleman, landbou wersknecht, naar Kruiningen B 288; 4, Elizabeth Goedegebure, dienstbode, naar 's Heerenhoek; 15, Catharina Saaman naar Maasdam; 18, Paulina Smallegange, naar Rilland-Bath; 18, Aart van Gent en gezin, brugknecht naar Hans weert G 22; plaats als senior werd aangewezen, ook de beurs zou krijgen. Channing en Yorke waren er beiden zeer verlangend naar beiden trouwens om dezelfde reden ge brek aan fondsen thuis om hen zelf naar de universiteit te sturen. Als Tom Chan ning hem niet kreeg, was hij van plan om te trachten met les geven het geld bij el kaar te krijgen om 'te studeeren. Maar Yorke 'zou voor niets ter wereld zoo iets gedaan hebben, al het trotsche bloed der Yorkes kwam daar tegen in opstand. Neen, als Gerald Yorke de beurs zou ver liezen, moest Lady Augusta maar zien, hoe ze het noodige geld bij elkaar kreeg om hem .te laten studeeren. Hij en Tom Chan ning waren beiden voor het geestelijk ambt bestemd. Harry Huntley s'tond er anders voor; als zoon van een rijk koopman was de beurs van weinig belang voor hem uit geldelijk oogpunt; ja er werd zelfs door de jongens gefluisterd, dat het zeer twijfel achtig was, of hij hem wel zou mogen accepteeren voor zijn vader, mocht hij hem ten deel vallen, want mijnheer Hunfley was een ruimdenkend, rechtvaardig mensch. Hally verlangde natuurlijk even hard de gelukkige te zijn, al was het alleen maar om den naam, als Channing en Yorke. „Ik mag gehangen worden, als dat niet die waardig© functionaris is, Jack Ketch r 21, Susanna Looij, dienstbode naar Kwa- dendamme; 22, Adriaan Meijer, los werk man, naar Kruiningen, Julianastraat; 24, Adriana Maria Kole, dienstbode, naar Goes, Goesekade 57; 31, Cornelia Hu- berdina Rijk, dienstbode, naar Breda, Baronielaan no 60. Tholen. Voor de Antirevolutionaire Kiesvereeniging zal Vrijdagavond 7 dezer alhier optreden. Mr A. J. de Wilde uit Den Haag, lid der Tweede Kamer. Dank zij bet gunstige voorjaarsweer zijn vele boeren reeds klaar gekomen me't het pooten van aardappelen. Naar wij ver nemen, moeten weer vele Hectaren zijn gezet, evenwel niet zooveel als vorig jaar, wat wel te wijten zal zijn aan de abnor male lage prijzen. Vele partijen moeBten worden opge ruimd aan prijzen van f 0.30 per H.L., terwijl dan de kwaliteit nog prima moest zijn, daar men anders kans liep, dat het geleverde niet aanvaard werd. Oudelande. Maandagavond hield de kolenvereeniging jaarvergadering. Aan wezig 39 leden. De secr.-penningm. deed rekening. De ontvangsten bedroegen met inbegrip saldo vorig boekjaar f 5451.20, de uitgaven f 5414.47, goed slot f 36.73, welk bedrag nog vermeerderd wordt door dat nog voor f 194.50 kolen in de berg plaats aanwezig zijn, werkelijk goed slot f231.23. Aangekocht werden 286% H.L. nootjeskolen, 514% H.L. stukkolen, 4736 H.L. eierkolen. De aftr. bestuursleden J. van Strien en K. J. Schog werden bij acclamatie herkozen. Loonen en salaris sen werden vastgesteld als vorig boekjaar. 10 leden traden to't de vereeniging toe, 2 bedankten, ze telt thans 186 leden. Zaamslag. De afdeeling van „Vrede rust" hield Maandagavond haar jaarlijk- sche vergadering, onder leiding van haar voorzitter Ds G. van Dis. Een batig saldo van f 2.37 bleef in kas. Daar dhr H. Bak ker als penningmeester en correspondent bedankte, werd in zijn plaats gekozen dhr J. Scheele Wz. Wanneer deze (die niet ter vergadering aanwezig was) mocht be danken, werd in diens plaats gekozen dhr G. de Leeuw. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering der stichting werden gekozen dhrn 'S. van Hoeve en D. Dekker Fz., als secundus J. 'Scheele Dz. Gespro ken werd over de hooge verplegingskos- ten. Het werd wenschelijk geacht om die te verminderen. Een en ander zal verder worden onderzocht. Slechts 14 leden wa ren aanwezig. De uitroep kwam van den jongen Gal loway. Binnenstrompelend door een van de deuren van de kruisgangen kwam de portier, een zure man van een jaar of zestig, wiens humeur er niet op vooruit ging door periodieke aanvallen van jicht. Hij en de schooljongens waren erkende vijanden. De portier zou genoten hebben als de kruisgangen hen geheel verboden werden en niets had zijn grimmig oud hart meer verheugd, dan de discussie, die naar men beweerde, tusschen de geeste lijkheid had plaats gehad over de wen- schelijkheid om den lawaaierigen jongens de kruisgangen als speelterrein te ver bieden. Hij had een ongelukkigen naam Ketch en de jongens zagen er geen been in er allerhande rijmpjes op te maken, gewoonlijk meer raak dan be leefd. Hij kwam op hen toe, een oude zweep in de hand, die hij o zoo graag boven de jongens deed knallen. Maar hij had nog nooit gewaagd een van hen er mee aan te raken en dat was misschien maar goed ook voor hem. „Vooruit jongens, hoepel op met je lawaai. Is me dat een herrie schoppen voor het huis van een fatsoenlijk mensch. Of weet je misschien niet, dat dokter Bur rows weer in do stad is?" Dokter Burrows woonde in een huis, Heden (Woensdag)middag bad in een speciaal daartoe belegde vergadering van den Gemeenteraad van Middelburg de in stallatie plaats van den heer M. Fern- hout, tot nu toe burgemeester van Kam pen, als burgemeester van Middelburg. De publieke tribune in de Raadzaal was geheel bezet met belangstellenden. De waarnemend voorzitter, de heer J. Onderdijk, opende de vergadering en verzocht een commissie, bestaande uit de beide oudste Raadsleden (de beeren Mr L. van Andel en Heemskerk) en den secre taris, den heer Fernhout binnen te leiden. Deze nam rechts van den waarnemend burgemeester plaats. Nadat de secretaris het proces-verbaal van beëediging had voorgelezen, sprak de waarnemend burgemeester de installatie rede uit. Rede van den heer Onderdijk. Nadat reeds, aldus Spr., eenigen tijd het gerucht van Uwe a.s. benoeming tot Burgemeester van Middelburg ons ter oore was gekomen, verscheen dan op 14 Februari in de Staatscourant het Ko ninklijk Besluit, dat U met ingang van 4 April tot Burgemeester der Zeeuwsche hoofdstad waart benoemd. Ik mag niet verheelen, dat niet algemeen met vreugde en instemming van deze benoeming ken nis werd genomen. Ofschoon reeds eerder, door de benoe ming van wijlen mr A. A. de Veer tot Burgemeester onzer Gemeente, het niet onbekend was, dat aan de benoeming van een anti-revolutionair Burgemeester de voorkeur werd gegeven, was dit in zoo verre geen verrassing, wijl de langdurige staat van dienst, dien mr. de Veer in het gemeentelijke politieke leven had vervuld, hiertoe alle aanleiding gaf en het als het ware mocht beschouwd worden als de kroon op het werk van dezen bekwamen en begaafden mensch. Nu echter deze krachtige figuur ons helaas door den dood ontviel, nog voor hij zijn eervol ambt kon aanvaarden, was het niet zoo vanzelfsprekend, dat zijn opvol ger dezelfde politieke richting zou zijn toegedaan. Evenwel heeft onze Regeering gemeend denzelfden weg te moeten volgen en be noemde U, mijnheer Fernhout, tot bur gemeester van Middelburg. Al spoedig bleek, dat nog altijd het „onbekend waarvan de deur op de kruisgangen uitkwam. „Lieve help, wie is dat?" begon Gaunt op tergend beleefden toon. „Jongens, zie je dien heer, die zich verwaardigt ons toe te spreken? Ik geloof heusch, dat het mijnheer Jack Ketch is. Wat heeft hij daar in zijn hand? Een stuk touw? Wer kelijk, mijnheer Ketch, u heeft toch niet het vonnis voltrokken aan dien ongeluk kige gevangene, die gisteren veroordeeld is. Dat is wel een beetje overhaast, mijn heer, vindt u niet?" Mijnheer Ketch kookte. „Ik zal u eens wat zeggen, mijnheer. U is de senior van de school en in plaats van die ondeugen de apen in toom te houden hitst u hen zelf op. Wees maar voorzichtig jonge man, dat ik me niet bij den deken over u beklaag. Er zijn wel eens eerder seniors teruggezet." „Zou het heusch waar zijn? Nu, u kunt het weten, mijnheer klikspaan. De deken heeft zoo juist de kruisgangen verlaten; als je je haast, klikspaan, kun je hem nog wel inhalen. Zet je beste beentje maar voor en vraag hem, of hij mijnheer Gaunt niet voor straf wil noteerem" ("Wordt vervolgd.) I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 11