Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtszaken villa-terrein. Zulks onder nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden. Aon B. en "W. werd verder opgedragen in on derhandeling te treden met den eigenaar van den grond aan den achterweg, ten einde daar een bouwgelegenheid te schep pen. Op een verzoek van D. van de Velde om een strook grond van de gemeente te mogen koopen aan den Molenweg werd afwijzend beschikt. Op een verzoek van de vereeniging Landbouw en Veeteelt tot wijziging verordening vleeschkeurings- wet, waardoor het uitponden mogelijk zal worden, ook voor de landbouwers, werd met alg. st. gunstig beschikt. Weth. Goetheer deelde mede, spoedig te willen beginnen met het teren van de wegen, die in onderhoud zijn bij de ge meente. De voorzitter zeide, dat dit thuis behoort bij B. en W. De heer Snoodijk gaf hieromtrent nog eenige wenken. De heer Snoodijk vroeg, of er reeds plannen bestaan voor de huldiging van de nage dachtenis van Prins "Willem van Oranje. De voorzitter zeide, dat hij had verno men, dat op 24 April, des avonds in de Hervormde Kerk Ds Raams van Kloe- tinge een gedachtenisrede hoopt te hou den. De voorzitter zal spoedig het Oranje comité oproepen tot nadere bespreking omtrent huldiging door de schoolkinde ren. Ook vroeg dhr Snoodijk of de z.g.n. straatmuziek niet een beetje kon worden beperkt. Weth. Goetheer wil dergelijke muziek geheel verbieden. De voorzitt r zeide met deze wenschen rekening te zul len houden. Biezelinge. Men meldt ons: Het bericht omtrent den aanslag door den Raad van beheer voor de gemeente Biezelinge ver- eischt nog eenige aanvulling, aangezien het voor sommigen niet duidelijk genoeg blijkt te zijn geweest. Men dient het laat ste gedeelte aldus te lezen: Indien de gemeente gelijk zij gewoon is te doen een predikant met eenige dienst jaren beroept, dan kost de raad van be heer haar slechts 5 pet. van f 750, dat is de som van f 37.50. Krabbendijke. IngekomenJannetje Kesselaar uit 's-Gravenpolder Adriaan Ha verhoek uit Rilland-Bath; Cornelis Willem Haverhoek en gezin uit Rilland- Bath en Levina Vogel uit Rilland-Bath. Vertrokken: Jacob de Ronde en gezin, naar 's-Heer Arendskerke; Adriaan Ku- zee en gezin naar Waarde; Petrus Diele- man en gezin naar Axel; G. C. MM. van der Heyden naar Gouda; D. van Kerk hoven naar Barneveld; Jacoba J. Lobbe- zoo naar Rilland-Bath; Martina L. Smallegange naar Rotterdam; Adriana E. Vogelaar naar Valburg; Nicolaat Th. van Doorn naar Zuidlaren en Christina Vos naar Rilland Bath. Waarde. Maandagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. Aan den ontvanger van het burgerlijk armbe stuur, dhr J. G. van Burg, werd met alg. stemmen eervol ontslag verleend. Nu volgde benoeming nieuwe ontvanger van het B.A. door welks bestuur een voor dracht was ingediend, n.l. de heeren 1. A. Schrier Gz., 2. J. J. Pieper. Na gehouden stemming kreeg dhr A. Schrier 3 stem men en dhr J. J. Pieper 4 stemmen, al dus benoemd dhr J. J. Pieper. Rekening B,A. werd onveranderd goedgekeurd. De begrooting 1933 werd met 6 stemmen voor en 1 tegen vastgesteld. Tot tijdelijk gemeen te-ontvanger werd met alg. stemmen be noemd dhr N. Waterman Az. Bij de rond vraag vroeg dhr M. Waterman Mz. of B. en W. aan zijn in de vorige vergade ring gedaan verzoek inzake de pers-aan dacht hadden geschonken. De voorzitter deelde mee, dat daaraan niet kon worden voldaan. Dhr A. Waterman vroeg waarom er uit zondering gemaakt is voor sommige per sonen inzake de werkverschaffing, daar er verschillende personen slechts om de andere week mogen werken en anderen geregeld. De voorzitter zegt daarop te zullen letten. Hierna sluiting. Krufningen. Maandagavond kwamen op uitnoodiging van het gemeentebestuur in de Raadzaal bijeen de besturen der ver schillende vereenigingen en hoofden der scholen alsmede de predikanten, waar onder leiding van burgemeester B. C. de Mul besproken werd de herdenking van den 400-sten geboortedag van Prins Wil lem van Oranje. Besloten werd dit te doen op Zaterdag 29 April. Het voorloopig pro gramma werd als volgt samengesteld: van 121 uur klokluiden, 1 uur de school kinderen van alle scholen verzamelen, op de markt zingen van toepasselijke liede ren, gedenkplaten en borden worden uit gereikt; 24 uur gecostumeerde voetbal wedstrijd en oefeningen door de gymn. ver. Louis Botha; 5.30 uur Herdenkings dienst in de Ned. Herv. Kerk door de beide predikanten. 8 tot 10 uur concert door de muziekvereen. E. M. M. en de zangvereenigingen, daarna groepen door de gymn. vereen, met bengaalscb vuur. Voor de regeling werden benoemd met het gemeentebestuur de heeren H. C. Baaiens, I. B. Blok en A. Kostense. Hoedekenskerke. Loop der bevolking over Maart 1933. Ingekomen: Petrus Voet, veldarbeider uit Baarland; Susanna Looij, zonder beroep, uit Schore; Abraham Bliek, zonder beroep, uit Coye la Foret (Frank rijk); Catharina de Broekert, zonder be roep, uit Oudelande. Vertrokken: Jacomina Maria Menheere, dienstbode, naar Goes; Machiel de Pree, winkelier naar Goes; Petrus Bal, klooster broeder, naar Weert (L.). Zaterdagmiddag speelde de voetbal club D. 0. V. alhier een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Oudelande. Uitslag 11. Ruststand 00. WBsfknpBÜfl. Alhier vergaarde Maan dagavond in het Evangelisatiegebouw, on der voorzitterschap van Ds W. Reus, de kantklosvereeniging „Het Molenwiekje". Met het bestuur waren aanwezig een 40- tal werkende leden. In het bijzonder heette de voorzitter den heer en mevr. de Casembroot welkom op deze vergadering, en dankte mevr. de Casembroot voor haar bereidwilligheid om als penningmeesteres der vereeniging te willen fungeeren, zulks in de plaats van mevr. Woldringh van der Hoop. De voorzitter deelde ook nog mede, dat van de 8000 loten er 7000 geplaatst zijn en dat door het Nat. Crisiscomité f 4000 voor geschoten is. De gehouden tentoonstellin gen te Zoutelande, Domburg en Vlissingen hebben geen gunstige resultaten opgele verd. Ook is in 1932 een tentoonstelling gehouden te Den Haag en Rotterdam. Door de penningmeesteres werd daarop het financieel verslag uitgebracht, waar uit bleek, dat de inkomsten hebben bedra gen f 4064 en de uitgaven f 4257. Aan loonen voor het kantklossen is o.a. uit betaald f 3972. Uit de eerste en tweede leening werden daarop uitgelost 8 rente- looze aandeelen. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. Minderhoud. Goedgevonden werd, dat zij, die buiten de vereeniging staan, kant kunnen klos sen voor zich zelf, maar bij verkoop moet dit gaan over de vereeniging. In elk ge val moeten zij evenwel contribuanten van de vereeniging worden tegen 'n minimum contributie van 50 cent per jaar. Met een woord van dank voor de drukke opkomst, sloot daarop de voorzitter de vergadering. Koudekerke. Vrijdagmiddag vereenig- den zich ten huize van den gemeenteveld wachter, den heer J. L. Plantsoen, die den politiedienst met pensioen heeft ver laten, de inspecteurs uit Middelburg, de brigade der rijksveldwacht en verschillen de collega's. De brigade-commandant uit Vlissingen wees op den eervollen staat van dienst van den heer Plantsoen, die 31 jaar lang heeft doorgebracht in den politiedienst en bood hem namens de col lega's een souvenir aan. Namens den bond werd dank gebracht voor hetgeen als lid en correspondent door den heer Plant soen is gepresteerd en werd mede een souvenir, bestaande uit een zilveren hor loge met inscriptie aangeboden. Het aan bieden van deze souvenirs had plaats met toepasselijke woorden, waarbij den heer Plantsoen een rustigen levensavond werd toegewenscht. Zeer onder den indruk dankte de heer Plantsoen voor de hartelijke blijken van belangstelling en de geschenken. Meliskerke. De Raad kwam voltallig bijeen. Beëediging had plaats van het nieuwbenoemde raadslid J. Francke (S. G.P.). De voorz. heet hem welkom. Dhr Francke zegt dank voor deze woor den en hoopt voor zijn beginsel uit te ko men. Voor kennsgeving worden aangenomen: Ingekomen schrijven over de kosten van stroomlevering van de P. Z. E. M. Aan vankelijk was de prijs per lantaarn f 28 per jaar. Deze wilde men brengen op f 18.25 p. jaar voor 10 achtereenvolgende jaren. Dhr de Buck vraagt, of het niet wen- schelijk is die termijn korter te nemen, nu alles zoo dalende is. De voorz. meent, dat dit moeilijk aan. Volgens contract was de gemeente voor 10 jaren verbonden te gen den aanvankelijken prijs. Z.h.st. aan genomen. Een nieuw plan was ingezonden over barakkenbouw volgens de Besmettelijke Ziektenwet; oorspronkelijk kostte dit f 1 per inwoner in één keer te betalen, thans vroeg men f 0.40 per inwoner, omda' men een bestaand gebouw in het gasthuis te Middelburg hiervoor beschikbaar stelde. Dhr Huijsman heeft geen bezwaar te gen de bouwkosten, doch wel tegen de verpleegkosten eventueel. Dhr de Buck vraagt inlichtingen over een mogelijk ac- coord met „Bethesda". De voorz. verdedigde het voorstel van B. en W. om aan te sluiten voor f0.40 per hoofd. Dit plan is billijk, vergeleken bij het vorige. Wettelijk moeten wij. gereed zijn. De verpleegkosten zijn reeds eerder geregeld. Met Bethesda zal misschien een andere combinatie van gemeenten hande len. Het voorstel wordt aangenomen met algem. stemmen. Van het gemeentebestuur van Middel burg was een schrijven ter tafel over het verplicht stellen van het heffen van in- voerkeurloonen en over de exploitatie van een abattoir. De voorz. geeft hier- io|v)er inlchtingen, gaat de geschiedenis van deze kwestie na. B. en W. stellen voor onder zekere voorwaarden medewerking te verleenen. Na een breede bespreking wordt dit voorstel verworpen met 2 tegen 5 stemmen die van de beide wethouders) en wordt een voorstel van dhr de Buck aangenomen met algemeens stemmen, om alsnog een afwachtende houding aan te nemen en B. en W. op te dragen zich verder te oriënteeren en daarvan de Raad op de hoogte te houden. Van Ged. Staten was een verzoek inge komen om de regeling van 1908 inzake de zitdagen van den burgemeester, die el ders woont, te herzien. Deze moeten van 1 op 2 per week gebracht worden. B. en W. stellen voor hieraan te vol doen en daarvoor te bestemmen de Woensdag en Zaterdag telkens van 10 tot 12 uur. De voorz. zegt dat hij steeds te spre ken is. Bovendien is hij telefonisch aan gesloten. Dus is hij steeds gemakkelijk te bereiken. Aangenomen met alg. stem men voor. Nu volgt wijziging begrooting 1933, wegens aangevraagde gelden door de Boaz-sehool, krachtens rrt, 73 7, O-vet 1920, voor het aanschaffen van Ier; nii- delen enz., wegens uitbreiding leerlingen tal, afkomstig uit naburige gemeenten. B. en W. stellen voor hiervoor op de begrooting te brengen een bedrag groot f850. Dhr de Buck vraagt nadere inlichtin gen. Hjij is geschrokken van dat hooge bedrag. De voorz. zegt, dat aanvankelijk f 973 was aangevraagd aan B. en W., doch om dat B. en W. ook de aanvraag te hoog vonden hebben ze overleg gepleegd met het schoolbestuur. Na veel moeite is het bedrag dan geworden f 850. B. en W. stellen zich voor dit bedrag te vinden door de rest van onvoorzien op de begroo ting 1933. Dit is nu nog f 250 en verder f 600 af te nemen van een vorige begroo ting, dat daarop bewaard is als een spaarpotje voor eventueele niet van te voren te berekenen uitgaven, als b.v. werkverschaffing enz. Dhr de Buck is niet tevreden gesteld. Hij is ongerust dat men te royaal en luxieus wil inrichten. Nog altijd is hier op onderwijsgebied die soberheid be tracht(De voorz. zegt, dat B. en W. dat gaarne bevestigen) en nu is dat plotseling aan 't veranderen. Eerst is on geveer f 6000 aangevraagd en nu weer f 850. Spr. wil waarschuwen dat hij in 't vervolg niet meer wil meewerken aan dergelijke hooge uitgaven te voteeren. Nu zal hij nog voorstemmen, ofschoon onze gemeentefinanciën het niet toelaten. Met de opcenten zijn we aan het maximum of ongeveer aan het maximum. Vergeleken met andere gemeenten is hier de belas ting hoog. Dhr Francke zegt geholpen te hebben om de aanvrage op te maken, vooral de boeken zijn buitensporig duur, alle kin deren hebben nog net wat ze eigenlijk wel noodig hebben. Dhr Spruyt is ook geschrokken van het hooge bedrag, doch het hoofd der school heeft hem overtuigd dat niet met minder kan volstaan worden. Dhr Huijsman meent, dat wij altijd hier nog goed onderwij-s gehad hebben en dat het beschikken over veel en zeer dure leermiddelen niet altijd veel onderwijs resultaat garandeert. De gemeentefinan ciën lijden erg onder de onderwijsuitga ven. En dit zou nog erger zijn, als de oude schoolvereen. op denzelfden voet zich zou willen gaan inrichten als de nieuwe dit doet. De oudste schoolvereen. heeft steeds met de gemeentebelangen gerekend. De beide wethouders zeggen nog, dat ze gedaan hebben wat ze konden om te be zuinigen. Hierna heeft wijziging der begrooting plaats met alg. stemmen. Rondvraag. Dhr Francke vraagt naar de samenstellng van het crisiscomité. Het spijt spr. dat er geen vertegenwoordigers van de S.G.P.-fractie in zijn opgenomen of een van de diakenen der Ger. Ge meente. De voorz. zegt, dat het crisiscomité is geformeerd buiten den Raad om. Twee leden van de Ger. Gemeente hebben er zitting in, n.l. de heeren Wisse en de Korte, verder de beide predikanten en vertegenwoordigers van Burg. Armbe stuur en landbouwvereen. Dhr Dekker had beter gevonden de pre dikanten buiten het comité te laten. Dhr Francke is niet voldaan; meer ver tegenwoordiging uit de kerkelijke richting der Ger. Gemeente was billijk. De voorz. zegt: het crisiscomité is niet ondergeschikt aan den Raad. De samen stelling heeft onpartijdig plaats gehad. Tenslotte wijst de voorz. nog op de sa menstelling van het B. A. Dit is eenzijdig en toch heeft herbenoeming plaats met algem. stemmen. Niet één A.R. is lid van het B. A. Hierna sluiting. Thclen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Maart 1933 ingelegd: f 14454,54 en terug betaald f 22.039,55. Maandagmorgen is het baggerwerk aan de vest alhier geëindigd. De baggermolen is door de firma Dui- vendijk met het overige materiaal met lieren op den kant gehaald en naar zijn bestemming terug gebracht. Het bagger werk is tot aan het z.g. koepeltje klaar gekomen, zoodat het gedeelte langs den molen tot den winter zal blijven zitten. Het is een verbetering voor de mooie wandeling, dat de vest voor hef grootste deel nu een net aanzien heeft gekregen, terwijl de omwoners voortaan verschoond blijven van de moddergeuren. Aardenburg. De plannen tot het op richten van een particulier slachthuis te Aardenburg nemen vaste vormen aan. Binnen afzienbaren tijd kan de opening hiervan tegemoet worden gezien. Terneuzen. De heer C. van den Bulck, lid van den Gemeenteraad alhier, heeft als zoodanig ontslag genomen. Als opvol ger komt op de lijst der S. D. A. P. voor de heer A. J. Harte. Aan de Ambachtsschool voor Ber gen op Zoom en omstreken werden Vrij dag o.m. bevorderd van de le naar de 2e klasse de leerling in het schilderen: M. Zwagemaker, Oud-Vossemeer; de leer lingen in electrotechniek H. Voets, Tho- len; K. Kousemaker, Hansweert. Voor waardelijk J. Griep, Hansweert. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse; de leerlingen in het timmeren J. Soeters, St.-Annaland, M. Ampt, Oud-Vossemeer; P. v. Vessem, Tholen; de leerling in het schilderen 'V, *w, St.-Pbll.'»s- lend; de leerlingen ir rlec'ro-techniek: J. de Wilde, Batfi; L. Tangf en A. Kole, beiden te Rilland-Bath; M. v. Luijk, Krab bendijke en J. Wijckhuijse, Goes; de leer ling in rijwiel- en autoherstellen N. v. Kervinck, Rilland-Bath; de leerlingen in electro-techniek: A. v. Baal, Rilland-Bath; A. v. d. Stel, Oud-Vossemeer; W. Speijer, Poortvliet en H. Zembsch, Goes; de leer ling in het machine-bankwerken P. C. Otte, Krabbendijke. Neder la ndsche auto .in Goch verongelukt. Te Goch heeft met een Nederlandsche auto een ernstig ongeluk plaats gehad. De heeren van H. uit Beek bij Nijmegen en H. uit Nijmegen waren met mevr. L. uit Nijmegen op weg naar Krefeld en Düsseldorf. Onder de gemeente Goch bleken zij een verkeerden weg ingeslagen te zijn en kwamen terecht op een weg voor klein verkeer. Op een gegeven oogenblik bleek de chauffeur het stuur niet meer meester te zijn, waardoor de wagen aan 't slingeren ging en om sloeg op den muilen zandweg. De drie in zittenden raakten onder de auto. Beide heeren wisten zich weldra vrij te maken en tilden den auto op om mevr. L. te kun nen verlossen. Het bleek, dat ze reeds was overleden Kolendampvergiftiging. Maandagmorgen was het omwonenden opgevallen, dat de woning van den heer Schaal te Warffum, mede bewoond door diens zuster, gesloten bleef. Tegen den middag achtte men het dienstig den bur gemeester te waarschuwen en toen deze via de ramen de deur was gesloten binnengekomen was, bleek, dat beide be woners bewusteloos te bed lagen. De heer S., die reeds 80 jaar is, is kort daarop overleden. De toestand van zijn zuster was 's avonds ernstig. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat er kolendamp in de kamer was, welke nergens uitweg had kunnen vinden, waar door beide oude menschen bewusteloos waren geworden met het gemeld noodlot tig gevolg. Brand in een radiocen trale. Een begin van brand, dat zich ernstig liet aanzien ontstond gisterenmid dag in de radiocentrale te Zandvoort. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en wist het vuur meester te worden. Door de snelle uitbreiding van het vuur kon niet verhinderd worden, dat de geheele benedenverdieping uitbrandde. De boven- gelegen woningen bleven gespaard. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting in het ontvangtoestel der centrale. Automaten, die het weer voorspellen. Het nieuwste op het het gebied van automaten te Berlijn is een automaat, die het weer voorspelt. Na het inwerpen van een geldstuk ko men twee kaartjes te voorschijn, waarop het weerbericht van den dag staat, de voorspelling van het weer vein den vol genden dag en de wolkenformatie. In 2500 zijn alle men schen kaal. Professor Oetteking te New-York heeft uitgerekend, dat over 567 jaar, dus in 2500, de geheele mensch- heid kaalhoofdig zal zijn. Nu ook de vrouwen kort haar dragen, is dit volgens hem onvermijdelijk. Prof. Oetteking is n.l. van oordeel, dat de hoofdhuid een zeker gewicht moet dra gen, om haar kracht te behouden.. Nu door de huid dit gewicht, dat bestaat uit den haardos niet meer wordt gedragen, neemt de kracht af en valt het haar ge heel uit. Een onrustige Zaterdag avond. Amersfoort's hoofdstraten wor den sinds enkele weken Zaterdagsavonds onveilig gemaakt doordat verschillende tegenstrijdige partijen colporteeren met haar bladen. Communisten, O.S.P., R.S.P., Fascisten enz. maken, dat de spanning langs den weg zwaar geladen is. Zater dagavond waren samenscholingen sche ring en inslag. Van een tweetal Nat. So cialisten zijn verboden wapens in beslag genomen, n.l. een gummistok en een wapenstok. Op de Arnhemschestraat werd driemaal achtereen met een revolver geschoten. De dader werd aangehouden en bleek een officier in burger te zijn. Op het politie bureau verklaarde deze, dat men hem lastig had gevallen. Ter waarschuwing had hij driemaal in de lucht geschoten. Het wapen is in beslag genomen, terwijl proces-verbaal is opgemaakt. Weer wapens en patronen aangehouden. De recherche heeft op het parkeerterrein aan den Coolsingel te Rotterdam twee mannen uit Eindhoven aangehouden, die met een auto uit Woensel daar waren aangekomen. De politie heeft de auto onderzocht en toen bleek, dat daarin honderd Belgische brownings waren verstopt benevens 2500 patronen, welke wapens en patronen in beslag zijn genomen. Een nauwkeurig onderzoek in de auto wees uit, dat deze wagen geheel op smokkelen was inge richt. In de portieren waren geheime vakken aangebracht en aan de achter zijde was een groote ijzeren plaat, die naar alle waarschijnlijkheid voor beveili ging moest dienst doen. De beide aange houden mannen zijn een gepensioneerde spoorwegbeambte en een krankzinnigen verpleger uit Woensel, aan wien ook de auto toebehoorde. Tegen de beide mannen is proces-ver- baal opgemaakt. De auto is evenals de inhoud in beslag genomen. Vil egmanMn» v ?)ir r, -i. Een machine vsn de D mtsehe Li fthenea, de D 634 heeft op de vlucht van Dortmund naar Hannover een noodlanding moeten maken bij Hemperode. Na de landing is op tot nu toe niet opgehelderde wijze Ina.ud onstaan, waarbij de piloot van Riedhem het leven verloren heeft, terwijl de me- cano-radiotelegrafist Schipper brandwon den opliep. Passagiers waren er niet aan boord. Vrachtauto in het Dam ster d i e p. De twee inzittenden verdronken. Gistermiddag is een le dige vrachtauto tusschen Ten Post en Garrelsweer, vermoedelijk door een de fect aan de stuurinrichting, in een bocht van den weg in het Damsterdiep gere den. De inzittenden, de 16-jarige A. Rog gen en de ongeveer 30-jarige chauffeur T. Arkes, beiden uit Groningen, konden eerst na twintig minuten door omstanders die te hulp waren geschoten, uit de ca bine worden bevrijd en op het droge wor den gebracht. Zij bleken helaas reeds overleden te zijn. Dysenteriegeval1en te Beilen. Drie kinderen over leden. Te Tiendeveen onder de gemeen te Beilen zijn, naar de „Telegr." meldt, eenige eigenaardige sterfgevallen voorge komen. Het vierjarig zoontje van den heer B. uit Zwinderen, dat met zijn broertje bij K. in Tiendeveen logeerde, werd Don derdagmiddag plotseling ziek. Gistermor gen was het jongetje reeds overleden. Het broertje is Vrijdag ziek geworden en Za terdagmorgen overleden. Ook de overige leden van het gezin zijn ongesteld. Bij hen vertoonen zich dezelfde ziektever schijnselen, n.l. koorts en diarrhee. Het tweejarig dochtertje van den heer M., buurman van K., overleed Zaterdag on der dezelfde omstandigheden. Men ve: moedt hier te doen te hebben met dysen- teriegevallen. De oorzaak wordt gezocht in het gebruik van drinkwater uit de wijk, waaruit beide gezinnen het water betrok ken. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens; Overtreding Leerplichtwet: K. d. V., Ierseke f 1 of 1 d.; F. M., 's-Heer Abts- kerke, le herh. f 3 of 3 d. Straatschenderij: W. d. W., M. A. W., Goes, een berisping. Zonder vergunning van den eigenaar loopen over een perceel in Schelde: D. d. B., Oostdijk f 1 of 1 d.; C. v. I. Jzn en J. v. I. Jz., Oostdijk f 1 of 1 w. tucbtsch. Met motorrijtuig rijden zonder min stens twee goed werkende remmen: E. C. P., Ellewoutsdijk; C. K., Oudelande f 10 of 10 d. Met auto rijden zonder geldig rijbewijs: P. R. 's-Heerenhoek f 5 of 5 d. Met auto rijden zonder geldig nummer- bewijs: P. M., Borsselen f 3 of 3 d. Met auto rijden in een weg in verboden richting: A. v. d. B., Kruiningen f 3 of 3 dagen. Fietsen zonder goede rem: J. v. S., Ier seke f 5 of 5 d. Met auto rijden zonder goed werkende hoorn: G. P. S., Wemeldinge f 5 of 5 <1 Hooger beroep is aangeteekend door J. G. te Borsselen, veroordeeld tot f 10 of 10 dagen en uitlevering van het geweer of f 5 of 5 d., wegens het op den open baren weg een wapen bij zich hebben. Smokkelarij per mossel s ch u i t. Voor de Rechtbank te Antw'r pen heeft Zaterdag de zaak gediend t i" i de veesmokkelaars uit Graauw en Hulst, die op 7 Maart j.l. 28 biggen trachtten te smokkelen naar Liefkenshoek in een mosselschuit. Op 7 Maart j.l. om kwart voor zes des morgens, bemerkten de tolbeambten va" Lillo een schaduw, die in den mistigen dageraad langs den overkant voortgit 1 en reeds 600 meter voorbij den toldienst was. De douaniers sprongen in hun stoombootje „Vlieg", en vlogen de ver dachte schaduw achterna. Daar dit laat ste een zeilschap (mosselschuit) was ei er geen wind blies, alsook geen voorsp,h dige vloed naar Antwerpen voerde, ging het schip slechts een dikke kilometer pc uur vooruit, terwijl de „Vlieg" full spec j haar 20 K.M. in 'tuur kon afleggen. Het verdachte zeilschap werd spoed ingehaald en tot stand gebracht. De to beambten sprongen aan boord en stelde: vast, dat er in den „mosselbak" acht en twintig biggen zaten. De biggen, die samen 717 kilogramme;. wogen, waren uit Graauw binnengesni'd keld. De biggen waren niet van het vei eischte merk voorzien. De bemanning van de mosselschuit I1 stond uit: A. S„ 39 jaar, wonende te Hulst, f eigenaar der biggen; zijn vrouw J. 1' jaar; J. S., 28 jaar, wonende te Granny „kapitein" van de mosselschuit; ï- S.. jaar en L. van G., 30 jaar, ook van Graauw. Zij bekenden, dat de 28 biggen ing< scheept werden in Holland en dat moesten afgeleverd worden aan een onl» kende aan den dijk van Liefkenshoek De heele bemanning werd opgeslot'i terwijl hun mosselschuit en de biggc:' aangeslagen werden. De Rechtbank sprak de vrouw vrij veroordeelde ieder der vier overige dachten tot vier maanden gevangenis straf en tot het betalen van 618 fraw ontdoken rechten en een boete var. n fr. (zijnde tienmaal die rechten). Dit a met verbeurdverklaring van de mossf' schuit en de biggen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6