Stemt Dr. H. COLIJN No. 1 van lijst Hf VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. DINSDAG 4 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 138 Dit nummer bestaat uit 2 bladen _8elangrijkste Nieuws. Witte tanden: Chlorodont Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Buroaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcnticn 30 cent por regel. Ingezonden mcuedceiingcn 00 cent per regel. Kieine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bij de loting voor de nummering van de Ingediende can- didatenlijsten voor de Tweede Kamer verkiezingen kreeg de lijst van de Anti-revolutionaire partij in alle kies kringen het nummer 33a Het parool voor de Anti-revolutio- nalre kiezers luidt dus Het Christelijk beginsel. Een van de voorname punten op het Antirevolutionair program is: herstel van onze ontredderde publieke financien. In verband daarmede is de beschuldi ging gehoord, dat de A. R. partij onder de leiding van Dr Colijn wel oog heeft voor de stoffelijke dingen, maar dat de geestelijke goederen op den achtergrond geraken. Wat, zoo wordt gevraagd, heeft het werk van den heer Colijn als minister en het werk dat hij voor de toekomst noo- dig acht, nu toch met de Christelijke be ginselen uit te staan? In antwoord hierop kan worden ge- zegt, dat om te beginnen deze opmerking er heelemaal naast is. Immers in het verkiezingsmanifest van de A. R. partij wordt in de eerste plaats aandacht geschonken aan de g e e s t e- lijke en zedelijke belangen van ons volk. Vervolgens wordt op de noodzakelijk heid van krachtige gezagshandhaving de nadruk gelegd en eerst daarna komen de vragen van finanoieelen en economischen aard aan de orde. Tegelijkertijd moet er echter op gewe zen worden, dat niet alleen de eerstge noemde punten, maar ook. de laatste, ver band houden met het A. R. beginsel. Hier mag geen scheiding worden ge maakt. Toen in 1924 aan Minister Colijn in de Eerste Kamer gevraagd werd, wat zijn bezuinigingsarbeid met de Christelijke beginselen had uit te staan, werd daarop o.m. dit geantwoord: „Ik stel er prijs op, hier te verklaren, dat ik geen behoefte gevoel om aan te toonen, dat die- maatregelen niet in strijd zijn met het Christelijk beginsel, omdat ik ze juist ondernomen heb als uitvloei sel van mijn Christelijk beginsel. (Dat beginsel eisebt, dat de Overheid ziet naar heel het volk en niet alleen naar een enkele groep in het volk. Dat Christelijk beginsel eischt ook, dat de Staat orde heeft in zijn huishouden en dat die orde in het huishouden van den Staat voorrang hebbe, evenals in het particuliere huishouden". Wij behoeven hieraan niets toe te voe gen. Juist omdat de A. R. partij wil vast houden aan de Christelijke beginselen, moet zij wel komen met den eisch van herstel van de ontredderde publieke fi nanciën. En dat beginsel geeft ook de kracht die er noodig is om dit moeilijke werk te volbrengen. Wie alleen let op de belangen van een of andere volksgroep of wie in de eerste plaats het oog gericht heeft op de kie zers die niet ontstemd mogen worden, is niet tot het nemen van groote maatrege- en in staat. Dat kan alleen hij doen, die zich gedra gen weet door zijn beginselen en die ook het werk, dat schijnbaar heelemaal geen principieelen kant beeft, kan doen als uitvloeisel van zijn Christelijk beginsel. DE AGRARISCHE MACHTIGINGSWET. Voorloop lg verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verleening van bevoegdheden tot het ne men van buitengewone maatregelen in het belang van den landbouw. Bij zeer vele leden bestond er ernstig bezwaar tegen, dit ontwerp nog in deze zitting tot afdoening te brengen. In de eerste plaats valt hetgeen hier wordt voor gesteld hun inziens ver 'buiten het kader waarbinnen, na de ontbinding der Kamer, samenwerking tusschen haar en de regee ring nog mogelijk is. 'De volksvertegenwoordiging wordt uit- genoodigd aan de regeering een schier dictatoriale macht te verleenen op een zeer belangrijk gebied van het economische leven. Hoe kan de Regeering een zoodanig blijk van onbegrensd vertrouwen vragen aan een Kamer, welke kort tevoren werd ontbonden wegens een conflict, dat in ge brek aan vertrouwen zijn oorsprong vond? In een nog zonderlinger licht komt deze houding der regeering te staan, indien men bedenkt, dat het kabinet te verstaan heeft gegeven, onmiddellijk na de ver vroegde verkiezingen af te treden. In de tweede plaats verzetten, naar het oordeel dezer leden, ook redenen van prac- tischen aard zich tegen verdere behande ling van het ontwerp op dit oogen- b 1 i k. Het brengt een geheel nieuwe me thode van bestrijding der gevolgen van de economische crisis voor den landbouw. Het houdt het kader in voor een Regee- ringsprogram op dit gebied voor een min of meer langdurige periode. Daarbij komt, dat deze leden van de noodzaak eener zoo spoedige behandeling van het ontwerp niet overtuigd waren. Zij gaven als hun meening te kennen, dat de verdere behandeling van het ontwerp in geen geval behoort te geschieden vóórdat de normale staatkundige verhoudingen zullen zijn teruggekeerd. Vele leden hadden aanvankelijk over wegende bedenking tegen het verleenen van zóó groote bevoegdheden aan de uit voerende macht. Naar de meening dezer leden 'bevat het ontwerp eenige zeer goede elementen, als de centralisatie van de Steunregelingen en haar financiering. Hoofdelement is echter de uitschake ling nagenoeg geheel van de Stafen-Generaal. Dat dit gebiedend noodzakelijk is, daar van waren deze leden voorshands niet overtuigd. Naar hun meening mist het ontwerp, dak als geheel bezien economisch halfslachtig is, zóó zeer de kenmerken van ernstig beraad en deugdelijke voor bereiding, dat uit 'het feit zelf, dat zulke ingrijpende bepalingen worden voorge steld, allerminst tot de noodzakelijkheid van het tot stand komen dier bepalingen kan worden geconcludeerd. Andere leden die in het midden lieten hoe zij in normale tijden over het ver leenen van zoo groote bevoegdheden aan de uitvoerende macht zouden denken, meenden in elk geval in de zeer bijzondere omstandigheden van thans theoretische bezwaren van dezen aard geen overwe gende beteekenis te mogen toekennen. Eenige leden stelden de vraag of niet in het ontwerp het voorschrift kon worden opgenomen, dat de Regeering periodiek, b.v. om de drie maanden, aan de Kamer volledig verslag overlegt van de door haar krachtens deze wet verrichte werkzaam heden en gedane uitgaven. Ook waren er leden die meenden, dat een oplossing gevonden zou kunnen wor den in dezen zin, dat aan de wet een betrekkelijk korte geldig heidsduur, bijv. van negen maanden worde gegeven. Zij zou daarna weder aan het oordeel der volksvertegenwoordiging moeten worden onderworpen. Sommige leden zagen odk in de finan- cieele regeling, welke het ontwerp bevat, een verkorting van de bevoegdheden der Staten-Generaal, welker budgetrecht zij door de voorgenomen fondsvorming ern stig aangetast achten. Eenige leden verklaarden de indiening van het ontwerp als een symptoom van de zwakheid van het kabinet te beschouwen, andere leden konden deze op vatting niet onderschrijven. Verscheiden leden gaven te kennen, dat een algemeene regeling tot voorziening in de bestaande economische moeilijkheden reeds veel eerder had behooren te zijn voorbereid. Uitteraard kon dit ont werp de hier bedoelde leden geenszins be vredigen. Daar echter de maatregelen, welke zij noodzakelijk achtten, niet in zóó korten tijd tot stand kunnen worden ge bracht als noodzakelijk zou zijn willen zij mede kunnen strekken ter voorziening in den hoog gestegen nood in land- en tuinbouw meenden zij hun medewer king aan de totstandkoming der voorge stelde regeling niet te moeten onthouden. Andere leden spraken er hun vreugde over uit dat de Regeering eindelijk is gaan inzien, dat de tot nu toe gevolgde methode van steunverleening, getypeerd door de uitdrukking „doen wat de hand te doen vindt", in een meer algemeen systeem be hoort te worden omgezet. 'Zij merkten op, dat de bevoegdheden, welke de Regeering vraagt, de strekking hebben de betrokken voortbrengselen aan de vrije prijsvorming (de vrije markt), aan de wet van vraag en aanbod te ont trekken. Op dit terrein heeft de regeering thans doelbewust het stelsel der autarkie gekozen. Zij stelden de vraag of het in het voor nemen van de Regeering ligt, de haar in het ontwerp toegedachte bevoegdheden te gebruiken om paal en perk te stellen aan den import van te goedkoope buitenland- sche artikelen. Indien dit het geval is, acht zij dan voor ons land te tractaten van Oslo en Ouchy nog te handhaven? Gezien den toestand van onze industrie is het hun inziens niet anders dan vol slagen onjuist te noemen, dat door uitge breide steunmaatregelen uitsluitend ten behoeve van den landbouw de binnenland- sche consument zwaar wordt belast. Een structuurwijziging van den land bouw volgens oen vast plan, dient haar complement te vinden in een niet minder systematische regeling van andere takken van bedrijf, in de eerste plaats van de industrie, welke onder de bronnen van volksbestaan wel de voornaamste plaats inneemt. Wordt het ontwerp in dezen geest aangevuld, dan zal het de Regeering in staat stellen het geheele Nederlandsche productieapparaat te beheerschen. Daarbij zal dan tevens de vraag onder de oogen moeten worden gezien of ons handelspolitieke stelsel van eenzijdig vrijen invoer te handhaven is. Verscheidene leden gaven als hun oor deel te kennen, dat werkelijke steun voor den land- en tuinbouw ook van deze regeling niet is te wachten. Wordt door middel van productiebeper king de evenwichtstoestand in de voort brenging van veredelde producten bereikt, en wordt daarna het in Nederland geteel de graan door het heffen van invoerrech ten op buitenlandsch graan, of door het instellen van een monopolie, op een loo- nenden prijs gebracht, dan eerst kan wor den gezegd, dat voor de saneering van het landbouwbedrijf iets van betee'kenis is ge daan. Door vele leden werd aangedrongen op instelling van een of meer beroeps-instan ties ten behoeve van hen, die zich door maatregelen, krachtens deze wet genomen, in hun rechten gekrenkt gevoelen. Verscheidene leden wenschten in arti kel 8 bepaald te zien, dat aan het ver leenen van steun ten behoeve van een crisisproduct ook voorwaarden kunnen worden verbonden, welke de belangen der arbeiders in het bedrijf betreffen. Gaarne zou men vernemen, hoe dq Re geering zich de inwerkingtreding van de wet voorstelt en in het bijzonder, welke bepalingen zij aanstonds in werking denkt te doen treden. ming van de zaken van de Stadtschulrat heeft Zaterdag de volgende beschikking uitgevaardigd: Teneinde iedere ordeverstoring te voor komen, moeten de leerkrachten van Joodschen bloede aan alle scholen van Berlijn direct tot nader order met verlof gezonden worden. De namen van de per sonen die hierdoor getroffen worden, moeten binnen drie dagen te mijner ken nis worden gebracht. Hulp aan den Amerikaanschen landbouw. President Roosevelt heeft het Congres in een bijzondere boodschap de voorstel len doen toekomen voor steunverleening aan den landbouw, waarin hij voorstelt: 1. De reorganisatie der hypotheekban ken met federale hulp; 2. De aanpassing der hypotheekwaarde aan de huidige geldwaarde; 3. De verlaging der hypotheekrente en de vergemakkelijking der aflossingen. Tegelijkertijd heeft Roosevelt er op ge zinspeeld, dat hij het Congres zal verzoe ken om bizondere volmachten voor het sluiten van wederzijdsche handelsverdra gen met vreemde mogendheden met het doel de douanerechten te verlagen en nieuwe markten te ontsluiten voor Ame- rikaansche industrieele en landbouwpro ducten. De Joodsche kwestie in Duitschland. Een vertegenwoordiger van de NSK heeft een onderhoud gehad met Julius Streicher, den leider der anti-Joodsche actie. Streicher legde er den nadruk op, dat de boycot in het geheele Rijk in volmaak te orde is doorgevoerd. Provocaties wer den door de waakzaamheid der S.S. en S.A. in den kiem gesmoord. Ook wanneer deze afweerbeweging zou worden beëin digd, zou toch een veelbeteekenend resul taat zijn te constateeren: 1. Het internationale Jodendom ziet, dat het nieuwe Duitschland niet met zich laat spotten. 2. Dat niet alleen het Duitsche volk, maar de geheele wereld door den ons door de Joden zelf opgedrongen afweer- strijd is gewezen op de Jodenkwestie, welke niet alleen een kwestie der mensch- heid is. Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de agrarische machtigingswet. Burgemeester van 's-Heer Arendskerke. Dr H. J. Lovink over de crisis in Land en Tuinbouw. Buitenland. Amerikaansch luchtschip verongelukt. De economische wereldconferyitie. vende middelen zou hebben schuldig ge maakt. Economische wereldconferentie eerst op 15 Juni? Het schijnt, dat de economische wereld conferentie eerst tegen 15 Juni zal bij eenkomen, want verschillende landen, o.a. Duitschland en Japan, vinden 1 Juni als datum van bijeenkomst te vroeg. Relletjes te Brussel. Een meeting Zondagmiddag in den Pa- triaschouwburg te Brussel, georganiseerd door de Belgische liga tegen het com munisme en de Fascistische Union Na tionale, welke de vogelvrij-verklaring van de communisten nastreven, heeft aanlei ding gegeven tot vrij ernstige relletjes. In de zaal was een aantal socialisten en communisten, die herhaaldelijk de spre kers uitjouwden en ten slotte door de politie aan de deur werden gezet. Buiten geraakten een paar honderd communisten en evenveel socialisten handgemeen met de politie, die hun den toegang tot de zaal wist te beletten. Drie politie-agenten en tien communisten en socialisten lie pen tijdens de botsing ernstige verwon dingen op. 50 Personen zijn gearresteerd. Korte Berichten. i Het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft een wetsontwerp goed gekeurd, dat de strekking heeft de be kendmaking van nieuws, dat van nadeel kan zijn voor de veiligheid of de belan gen van de Ver. Staten, met zware straf fen te treffen. Nu de bouw van het krachtige zend station te Moskou is voltooid, hebben de Russische autoriteiten besloten geduren- Ingezonden Mededeeling. Ontslagen in Rusland. Volgens berichten uit Moskou heeft de Sovjet-regeering bevel gegeven tot het be ginnen van een bezuinigingscampagne, vooral bij de openbare lichamen. Reeds zouden 154.000 beambten bij ver schillende instellingen ontslagen zijn, waardoor aan loonen 380 millioen roebel per jaar wordt uitgespaard. Naar gemeld wordt zal het ambtenaren corps nog verder worden ingekrompen. Anti-Duitsche betooging in het buitenland In Hyde Park te Londen werd Zondag een betooging tegen het fascisme gehou den, welke door de communistische en de onafhankelijke arbeidersbeweging geor ganiseerd was en waaraan ongeveer 10.000 personen deelnamen. Voor de be tooging werden enkele optochten door de straten van Londen gehouden, waarbij een stroopop meegedragen werd, Hitier voor stellende, die eenige opgehangen Joden en een hakenkruis aan de hand droeg. De pop werd later in het openbaar ver brand. De politie had maatregelen getroffen, om een betooging voor het Duitsche ge zantschap te verhinderen. Zondagavond werd in Whitechapel een protestvergadering tegen de onderdruk king der Joden en der arbeidersorganisa ties in Duitschland gehouden, welke door de vakvereenigingen georganiseerd was. Hier werd o.a. een boodschap van lord Snowden voorgelezen, die zijn leedwezen uitsprak over de brutale behandeling en de vervolging der Joden en de onder drukking van de politieke en economische vrijheid in Duitschland. Dergelijke han delingen zullen den internationalen goe den wil verstoren en het werk van de verzoening tusschen Duitschland en de overige mogendheden onmogelijk maken. Ook Lansbury, de leider der onafhan kelijke arbeiders en de voorzitter van het congres der vakvereenigingen hadden boodschappen van denzelfden inhoud ge zonden. Een der sprekers noemde het tegen woordige regime in Duitschland duivel achtig en middeleeuwsch, een regime van moordenaars. Alle Joodsche leerkrachten te Berlijn ontslagen. De staatscommissaxis voor de waarne Naar Wolff meldt, zal de rijksregeering dezer dagen een wet afkondigen, die het ritueele slachten voor heel Duitschland verbiedt. De brandstichting in het Rijksdaggebouw Op het oogenblik zijn er vijf arrestatie bevelen wegens de brandstichting in den Rijksdag uitgevaardigd, n.l. tegen Van der Lubbe, tegen de drie Bulgaarsche communisten en tegen den voormaligen communistischen Rijksdagafgevaardigde Torgler. Met stelligheid kan echter verzekerd worden, dat het proces tegen Van der Lubbe c.s. binnenkort zal beginnen. Het staat nog niet vast, of dit proces wegens hoogverraad te Leipzig of te Berlijn ge voerd zal worden. Vast staat alleen, dat dit proces volkomen openbaar zal zijn, opdat de schuldkwestie d.i. de communis tische aanstichting tot de misdaad, voor de geheele wereld duidelijk zal worden. Dertigurige werkweek in Amerika. De commissie voor arbeidskwesties van het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft een buitengewoon wetsont werp goedgekeurd betreffende de werk week van 30 uren, waardoor de verzen ding van staat tot staat of naar het buitenland verboden wordt van goederen, voor wier productie meer dan 30 uur per week gewerkt wordt. Het wetsontwerp zou twee jaar lang van kracht zijn, maar er zou een uit zondering worden gemaakt voor vleesch- en andere conserves en voor aan bederf onderhevige artikelen. De vliegramp bij Dixmuiden. De ramp van het Engelsche verkeers vliegtuig nabij Dixmuiden, zal waarschijn lijk nog een gerechtelijk naspel hebben. Het lijk van den bij de ramp om het leven gekomen 69-jarigen journalist en zakenman Albert Voss is direct na aan komst te Manchester door de politie in beslag genomen. Waarschijnlijk zal er sectie op verricht worden, in verband met het feit, dat 'tlijk van Voss op 3 K.M. afstand van de plaats, waar het vliegtuigwrak neerkwam, werd gevon den, hetgeen in verband wordt gebracht met het in brand vliegen van het vlieg tuig. Naar verluidt, zou deze Voss reeds sedert eenigen tijd door personeel van Scotland-Yard in zijn handel en wandel zijn nagegaan, omdat men veronderstel de, dat hij zich aan handel in verdoo- de de volgende twee jaar nog twintig an dere zenders te bouwen. Elk dezer nieuwe stations zal een zendsterkte hebben van 200 K.W., ter wijl de Moskou-zender, zooals bekend, een sterkte van 500 K.W. beeft. DE STEUNWETTEN VOOR LAND- EN TUINBOUW. Fruit en warmoezerijgewassen. In een nota naar aanleiding van het verslag zegt de Minister, dat hij niet kan beamen, dat nog te veel tuinbouwproduc ten, in het bijzonder tomaten, aardappe len en bloemkool, worden ingevoerd. De onderhavige regeling biedt uit haar aard steun, waar hij noodig is, en in ver houding tot de verliezen, welke zonder dezen steun zouden worden geleden. Uitvoering van het voornemen van den minister om aan telers van grove tuin bouwproducten gelegenheid te bieden sui kerbieten te verbouwen, zal ook aan die telers, wier gronden niet geschikt zijn voor de bietencultuur, ten goede komen. 'De regeering stelt zich voor om tuin bouwproducten, welke buiten den norma len handel zullen gehouden worden, on der zeer billijke voorwaarden ter beschik king van behoeftigen te stellen. Wat betreft de loonsverlagingen in den tuinbouw behoudt de regeering zich de bevoegdheid voor, indien zulks noodza kelijk blijkt, daaromtrent bepalingen te stellen. De teelt van vlas enz. In een nota naar aanleiding van het verslag zegt de minister, dat het voorstel volstrekt niet bedoelt een stimulatie van de vlasteelt, doch slechts het behoud van een betrekkelijk klein gedeelte der nor male teelt, ongeveer overeenkomend met dat, hetwelk de Nederlandsche vlasserij pleegt te verwerken. Ook de vlasspinnerij in deze regeling te betrekken, kwam den minister niet wel mogelijk voor, in verband met de bijzondere aan deze industrie te stellen eischen. Het ligt in de bedoeling de werkzaam-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1