DE ZEEUW DERDE BLAD Uit de Provincie Kerknieuws J Ingediend zijn twee wetsontwerpen, die ten doel hebben den bouw van bruggen bij Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk en Hendrik-IdoAmbacht sneller mogelijk te maken, een Naamlooze Vennootschap op te richten en aan deze Vennootschap tij delijk (tot 1947) een recht van tolheffing toe te kennen. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtszaken VAN ZATERDAG 1 APRIL 1933, Nr 156. JAPAN UIT DEN VOLKENBOND. Japan treedt uit den Volkenbond. Door dit bericht, zegt de „Nederl." wordt niemand verrast; menigeen had deze beslssing reeds veel eerder verwacht. Niettemin mag de beteekenis van dezen stap niet onderschat worden. Hier breekt een steen uit een gebouw, dat niet zonder moeite wordt in stand gehouden. En toch moet het naar onze zeer levendige overtuiging in stand ge houden worden. Omdat het een noodzake lijk middel is tot bereiking van betere internationale verhoudingen. De steen breekt uit het gebouw; niet zelden is zulk gebeuren een oorzaak, dat meer steenen loslaten. De gebeurtenis is bovendien veroor zaakt dit schijnt ons het ernstigste doordat de Volkenbond geen volledige oplossing heeft kunnen vinden in het conflict; dat een conflict is tusschen eco nomische èn politieke eischen. Economisch moet Japan uitbreiding ontvangen, zal zijn volk niet verhonge ren. Politiek mag men des anderen land niet nemen. In dit moreele probleem wel het zwaarste, waarvoor de Volkenbond ge steld kan worden is hij niet geslaagd. Men kan het zeggen zonder verwijt; maar gezegd en gezien moet het worden. Het fort Rammekens. Door zijn eenzaamheid is dit fort een geschikte broedplaats geworden van vele watervo gels, die in het hooge gras op het fort en in het riet der binnengracht daarvoor een goede plaats vinden. Om de vogels te beschermen is door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bepaald, dat het fort van 1 April tot 1 Juli voor het publiek geslo ten zal zijn, met uitzondering van hen, die een aanbeveling kunnen toonen van den directeur van het rijksbureau voor Monumentenzorg te 's-Gravenhage of van de Ned. Vereen, tot bescherming van vo gels te Amsterdam. Deze maatregel is met het oog op de bescherming dier vogels toe te juichen, daar door het afnemen van de nabij gele gen schorgronden aan het Sloe de gele genheid tot broeden veel verminderd is. Zeeuwsche schaakbond. De bestaande propagamda-commissie der Middelburgsche Schaakvereeniging, bijeen op 28 Maart 1933, gaf als haar meening te kennen, dat nu moet worden opgericht een Zeeuwsche Schaakbond. Zij besloot om tot de voorloopige op richting over te gaan van een Schaak bond, welke zij den naam heeft gegeven van „Zeeuwsche Schaakbond". Het doel zal zijn het schaakspel in Zeeland in stand te houden, uit te brei den en te ontwikkelen. Hij zal trachten dit te bereiken door de bestaande clubs en vereenigingen te doen aansluiten, nieu we schaakvereenigingen op te richten en verder met andere middelen die aan het doel beantwoorden. Het voorloopig bestuur werd als volgt samengesteld: Voorzitter: H. Strooband, N. Vlisingsche weg E 145, Middelburg; Secretaris en penningmeester: P. M. de Kleyn, Bellinkstraat G 202, Middelburg; Commissarissen: J. M. Mullié, N. Vliss. weg E 138, Middelburg en J. Scheltens, St Pieterstraat A 64, Middelburg. Middelburg. Het nieuwe garni zoen. Hedenmorgen met den trein, die te 10.55 van de richting Roosendaal hier aankomt, is het nieuwe garnizoen, be staande uit de school voor dienstplichtige onderofficieren-administrateur alhier aan gekomen. Op het perron van het station was ter verwelkoming aanwezig het comité tot het behoud van het garnizoen in Zeeland, bij hetwelk zich o.a. hadden gevoegd de com mandant van de kustartillerie te Vlissin- gen en een vertegenwoordiger van den onder-commandant der marine aldaar. 'Op het perron was verder opgesteld het Middelburgsch Muziekkorps, dat de aan komende militairen met de Volksliederen verwelkomde. De voorzitter van het comité, de heer H. A. Enklaar, sprak enkele toepasselijke woorden. Hierna stelde de S.D.O.A. zich op en voorafgegaan door enkele tamboers en pijpers der marine en het Middelburgsch Muziekkorps trok de stoet door een deel der stad naar de Abdij, waar rond werd gemarcheerd en tevens gedefileerd voor den Commissaris der Koningin. Verder naar de kazerne, die is ingericht voor de nieuwe militairen. Te 12 uur had op het stadhuis de ont- plaats van de officieren, en onder officieren met het comité in de burgemees terskamer, waar de waarnemende burge meester, de heer J. Onderdijk, in tegen woordigheid van den wethouder, den heer ■ooasson, enkele raadsleden en den secre taris, woorden van welkom sprak. Coöperatieve Ijsfabriek Walcheren te Middelburg. Bo- yen'genoemde Coöperatie hield haar 19de jaarvergadering onder voorzitterschap Van y011 heer L. Leijdesdorff, die in zijn openingswoord mededeelde, dat het be- drijfsjaar 19® voor é.s «CoSpssaüe ®em zonder goed jaar was. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester getuig den eveneens van .de gunstige positie, waarin de ijsfabriek zich bevindt. De heer L. J. Mes betuigde namens aandeelhouders hun dank aan het bestuur. De vergadering herkoos als bestuurslid den heer J. van Leur en als lid van den Raad van Toe zicht den heer H. F. Mink. Aan aandeelhouders zal 5 pet. dividend worden uitgekeerd. De vergadering be sloot tot oprichting van een reservefonds. Uit de balans blijkt o.a., dat de Coöpe ratie geheel zonder schulden is, het reser vekapitaal f 1000 bedraagt en de machines en inventaris geheel zijn afgeschreven. 's-Heerenhoek. Op 29 Maart kwam de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Afwezig dhr Menheere. Ingekomen stukken: Verlenging werk verschaffing tot 29 April 1933. Verlen ging steunverleening tot 15 April 1933. Indien noodig zal nadere verlenging wor den aangevraagd. Afschaffing kennis te Scherpenisse. Toezegging 75 pet. der kos ten van de verbetering hoek Burgemees ter Timansweg-Molendijk. Goedgekeurd wordt de rekening 1932 van den gemeenschappelijken Keurings dienst van vee en vleesch. De voorzitter deelt mede, dat de P. Z. E. M. het tarief der straatverlichting aan merkelijk verlaagd heeft, hetgeen voor deze gemeente een besparing beteekent van f 167,25. Daarom stellen B. en W. voor twee lampen meer den geheelen nacht te laten doorbranden en wel de lamp boek Burg. Timamsweg-Stooflaan en de lamp, hangende nabij de woning van den winkelier Johannes Martens. Aldus besloten. Aan B. en W. wordt een crediet ver leend om het overblijvende gedeelte van den Molendijk te vernieuwen en hiervan een klinkerbestratingste maken. Begroo ting 1933 en rekening 1932 van het Burg. Armbestuur worden goedgekeurd. Hier na sluiting. Oudelande. Gisteravond hield de A. R. Kiesvereeniging alhier in de Ghr. school een vergadering, waarin als spreker op traden de heeren Mr P. A. Schwartz en R. Zuidema. Mr Schwartz bepaalde zijn gehoor in hoofdzaak bij de principieele vraagstuk ken, die verband houden met godsdienst, gezin en gezag, terwijl dhr Zuidema de houding van de A. R. partij ten opzichte van onderwerpen van meer practischen aard behandelde. Verschillende vragen na afloop gesteld, werden door de sprekers naar genoegen beantwoord. Terneuzen. In de Donderdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad staak ten de stemmen over het verzoek van de winkeliersvereen. „Klimop" door 147 winkeliers onderteekend om de win kelsluiting óók gedurende de zomermaan den te bepalen op 8 uur (of: op 8 uur voor de kom der gemeente en op 9 uur zomertijd voor de buurtschappen Sluis kil en Driewegen, zooals dhr Hamelink ter sprake bracht). Het voorstel van B. en W. om circa f 300 beschikbaar te stellen, teneinde aan de leerlingen van alle scholen een klein aandenken te geven in verband met de a.s. Willem van Oranje-herdenking werd tenslotte met 9—5 st. aangenomen, nadat eerst de diverse stroomingen waren open baar geworden, en 't vóór of tegen breed voerig was uitgemeten. Dhr D. Scbeele (wethouder van financien) verklaarde zich ten volle vóór dit voorstel. Tegen stemden 2 Soc. Dem., 1 Vrij S. D., 1 R. K. en 1 Staatk. Geref. Bij de familie K. op de Scheldekade heeft zich een geval van vergiftiging voor gedaan na het gebruik van doperwten uit de bus. Behalve bet echtpaar werden ook de twee dochters ongesteld, waarvan één vrij ernstig. Een derde dochter had van dit eten niets gebruikt. Thans schijnt het gevaar geweken te zijn. In de bus bevond zich een roestig gaatje. Axel. Donderdag vergaderde de gemeen teraad. Bij de mededeelingen wordt op gemerkt door B. en W., dat ze de vraag van dhr Hamelink, om met het oog op de a.s. verkiezingen tijdelijk zuilen te plaat sen, hebben bezien, maar gezien de kosten, die hieruit voortvloeien ze aan het verzoek niet kunnen voldoen. De lantaarns op de 'Sassing branden ge regeld en worden op «tijd gedoofd, een nacbtlantaarn aldaar te plaatsen vinden B. en W. voorloopig nog niet noodig. Verkoop bouwgrond. Toegewezen wor den 3 perceelen. De voorzitter deelt mee ook een verzoek ontvangen te hebben van dhr H. Dieleman-Koolen, die een stuk grond vraagt in het bouwplan en daar voor geven wil de som van f 2300, wat beteekent f 2.87^ per Ma., terwijl de richt prijs voor dien grond f 4 is. B. en W. hebben geen bezwaar om een gedeelte van den grond voor iets minder te geven, om dat hij wellicht niet zoo goed geschikt is, maar hetgeen aanvrager voorstelt willen B. en W. niet toestaan. De heer De Ruijter is van oordeel, dat het niet aangaat om dit nu maar eens even af te doen. Het is op het mooiste ge deelte van Axel.. Dhr 't 'Gilde zag liever den grond verkocht. Het ligt er al jaren onbebouwd. Ook het doel, wat dhr Diele- man-Koole beoogt spreekt een woordje mee. Het is waarschijnlijk voor een ver- eeni'gingsgebouw, waar hard gebrek aan is. Met 10 tegen 2 stemmen in handen van B. en W. gesteld. De heeren C. Hamelink ('S.D.A.P.) en A. Th. 't 'Gilde met A. Verschelling heb ben voorgesteld om de benoemingen niet meer door B. en W., maar door den raad te doen geschieden. De heer Hameiink is er niet altijd voor, dm de raad benoemt, maar hier in Axel wel. De historie heeft geleerd, dat dit hier noodig is. De heer P. van Bendegem (C.H.) wijst er op, dat het hem bevreemdt, dat toen een jaar geleden er een zelfde voorstel was van hem en dhr Iz. de Feijter, toen de heeren hebben ge zwegen. Dhr 't Gilde zegt, dat zijn houding tegen over het college is gewijzigd. De heeren De Ruijter en Van Kampen (A.R.) willen de 'benoemingen door B.* en W. doen blijven geschieden. De bezwaren, die er zijn, zullen bij benoeming door den raad eer vergrooten dan verkleinen. Den 'heer F. Dieleman (A.R.) is voor benoeming door den raad. Aangenomen wordt met 8 tegen 5 st., dat voortaan de benoemingen door den raad zullen ge schieden. Vervolgens was er eveneens van dezelf de heeren een voorstel om de notulen van de vergaderingen van het georganiseerd overleg te doen vermenigvuldigen, en deze aan alle raadsleden toe te zenden. De heer J. M. Oggel (weth.) heeft nog al wat bezwaren om hier op in te gaan. Hot is zoo, dat er verschillende dingen in het G.O. worden behandeld, die beter niet openbaar komen. Ook het karakter van het G.O. vraagt soms geheimhouding. De heer Dieleman (A.R.) zegt dat men ook te geheim kan zijn. Ten slotte wordt op voorstel van de heeren De Ruijter en Hamelink besloten, om de notulen van alle vergaderingen van het 'G.'O. ter lezing te leggen voor de raads leden; vertrouwende dat ieder raadslid zijn ambtsgeheim zal kennen. Dhr 'G. J. A. de Jonge, exploitant der Radio-distributie, vroeg vermindering of herziening van de vastgestelde vergoeding voor het hebben van draden over gemeen te eigendommen. B. en W. willen de voorwaarden, zooals ze gesteld zijn in de concessie, handhaven, welke inhoudt 25 ot. per M. Dhr 't Gilde stelt voor 5 cent per M. Dhr C. Hamelink stelt voor 10 ct. per M. Dhr F. Dieleman stelt voor 15 ct. per M. Ten slot'te werd het voorstel-Dieleman aangenomen met 8 'tegen 5 stemmen. 'Op het verzoek van het plaatselijk crisis comité om f 600 te mogen ontvangen, werd met algemeene stemmen gunstig beschikt. De Bad- en Zweminrichting kan nu ook gaan beginnen. Ze ontvangt nu van de gemeente een renteloos voorschot van f 1600, terug te betalen in 10 jaar. Het aanleggen van een parkeerterrein werd, gezien de kosten, verworpen Vereen, van Kerkvoog dijen. De Ver. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk zal onder leiding van 'haar voorzitter, den heer J. A. Bakker, lid der Tweede Kamer, te Menaldum, haar jaarvergadering houden «te Zwolle op 9 en 10 Mei. Behalve de behandeling der huishoude lijke zaken, zal het woord gevoerd worden door Mr A. de Jong, over: „De kansen voor een kerkelijke hypotheekbank"; door 'Ds H. N. IJsbrandi van 'Grouw, over: Pastoriegoederen in den tegenwoordigen tijd en in de toekomst"; door Ds G. J. Bar- tels over: „Het doode en het levende kapi taal in de Kerk" en door Mr G. Vixseboxse over: „De vereeniging van kerkvoogdijen en hare verhouding to«t de organisatie der Herv. Kerk". Hoogleeraarsbenoeming. De commissie van voordracht vanwege de A%em. Synode der Ned. Herv. Kerk zal Donderdag 27 April bijeenkomen tot het opmaken van een voordracht van drie leden in de vacature van kerkelijk hoog leeraar aan de 'Rijksuniversiteit te Leiden, •die zal ontstaan doordat Prof. Dr L. Knap pert wegens het 'bereiken van den zeven tig-jarigen leeftijd dezen zomer als zoo danig moet aftreden. De Algemeene Synode der kerk zal dan Woensdag 8 Juni bijeen komen om uit deze voordracht een keuze te doen. VERSNELDE BRUGGENBOUW IN HET WESTEN DES LANDS. Rivierovergangen bij Rotterdam, Dor drecht, Moerdijk en Hendrik-ldo-Ambacht op 1 Januari 1938 gereed. Tolheffing op de basis van veerrechten. Bij de algemeene beraadslaging over de Rijksbegrooting 1933 verklaarde de Minister van Binnenlandsche Zaken, Voorzitter van den Raad van Ministers op 12 November 1932, dat de Regeering in verband met de werkverschaffing en de werkverruiming zooveel mogelijk die werken zal doen uitvoeren, welke zij eco nomisch verantwoord acht. Als zoodanig geldt de verdere versnel ling van den bruggenbouw over de groote rivieren. Het bezwaar, dat hiervoor on middellijk groote bedragen op de Rijks begrooting moeten worden aangevraagd, zou, naar de regeering zich aanvankelijk voorstelde, zijn te ondervangen door den bruggenbouw toe te staan aan een parti culiere maatschappij, welke door tolhef fing de op de geleende gelden vallende rente zou kunnen betalen. Het Rijk zou dan de bruggen aan de maatschappij be talen met een ten opzichte van het object klein bedrag per jaar en zou na afbeta ling de bruggen overnemen. Blijkens reeds gevoerde onderhandelin gen was er &a& ateicht, dat zoodanige j financiering kan-s van slagen zou hebben. De Regeering nu ziet den bouw van vier bruggen bij Moerdijk. Dordrecht en ten Oosten van Rotterdam, zoowel als van een brug over de Noord bij of ten Noor den van Hendrik Ido Ambacht als een samenhangend geheel, dat zoo spoedig mogelijk tot stand moet worden gebracht. Dit complex is zoo groot, dat de uit voering tevens te beschouwen is als een belangrijke werkverruiming, welke reeds hieruit blijkt, dat het metaal gewicht der vier bruggen op ruim 30 millioen K.G. is begroot. Met de bruggen te Nijmegen, Arnhem en Vianen, welker uitvering reeds op het programma staat, waarvoor in de eerstkomende jaren rond 12 millioen K.G. metaal moet worden verwerkt, vormen deze bruggen een welkome en noodzake lijke opdracht om onze nationale metaal nijverheid nog eenigszins in het leven te houden. De opzet is dan zoodanig, dat het werk over de groote constructiewerkplaat sen en groote scheepvaartwerven zal wor den verdeeld, dat die werkplaatsen, wel eer van internationale beteekenis, in de nog komende felle crisisjaren door be scheiden Regeeringsopdrachten op kleine schaal aan het werk kunnen blijven. Eindelijk helpen deze werken mede de werkloosheid, in het bijzonder onder de geschoolde werklieden, eenigszins te be perken. Daar tegenover staat echter, dat de zorgelijke toestand van het Rijksbudget, dat reeds in zoovele crisisbehoeften moet voorzien, niet met een nieuwen last van dezen omvang bezwaard zou kunnen wor den zonder dat in de beperking van ande re niet minder noodige uitgaven nog ver der gegaan zou moeten worden. Weliswaar kan de bouw van de vier bruggen, waar van de totale kosten op ongeveer 21 mil lioen gulden zijn begroot, uiteraard niet in één jaar worden uitgevoerd, maar zelfs over plm. 5 jaar verdeeld, zouden de rentelast en de kosten van onderhoud en bediening een blijvenden druk op de begrooting van het Wegenfonds uitoefe nen, welke voor de verdere uitvoering van het Wegenplan een te groote belem mering zouden vormen. Daarom is het, teneinde de uitvoering van dit bruggenplan in dezen tijd moge lijk te maken, noodzakelijk gebleken, tij delijk voor dit werk een uitzondering te maken op het algemeen verbod van tol heffing. Alleen daardoor wordt het moge lijk na de voltooiing van de bruggen den rentelast en de kosten van onderhoud en bediening op te vangen zoo lang als noo dig is, om uit een jaarlijksche bijdrage ten laste van den gewonen dienst van het Wegenfonds de bouwkosten der vier bruggen af te schrijven. Ten aanzien van de begrootingen valt nog op te merken, dat vooruit niet nauw keurig te ramen is hoeveel de bruggen zullen kosten, in verband met het feit, dat de tijden te onzeker zijn om, wat mate- riaalprijzen en loonen betreft, vooruit te zien. Kon nog dit jaar de opdracht voor alle bruggen worden verstrekt, dan is het niet uitgesloten, dat zij nog voor minder dan f 21.000.000 te maken zijn. Het risico, dat de bruggen meer of minder zullen kosten, dat de rente hooger of lager zal worden en de tollen mee of tegen zullen vallen, wordt uitgedrukt in de onbekende uit gave voor bet jaar 1947, welke is ge taxeerd op ruim f 2.000.000, doch welke hooger of lager kan zijn. Valt de aanbe steding mee, dan kan ook een bate aan het wegenfonds toevallen. A ut o-ongeluk te Laren. Gistermiddag heeft op den rijksstraatweg AmsterdamAmersfoort, nabij het thee huis het Kamp van Laren, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de rich ting Bussum reed over den rij-ksweg een wagen van den Bussumschen houthandel Schreuder, die met hout geladen was. Een achteroprijdende luxe-auto, bestuurd door H., administrateur te Hilversum, is daar tegen den houtwagen opge reden, waardoor het hout door de voor ruit van de auto naar binnen drong. De bestuurder werd op slag gedood en de heer W. uit Hilversum, die naast hem zat, werd gewond. Gebruik versche broedeieren. Dit heeft grooten invloed op het nut van uw bedrijf. Ondanks de onzekere toekomst is men thans allerwege reeds aan het broeden en wij hopen, dat de optimisten, die met onverflauwden ijver aan het broedseizoen begonnen zijn, ook succes zullen mogen hebben. Niemand durft thans de toekomst voorspellen, doch naar mijn idee zal er plaats blijven voor flinke, gezonde, vroeg in het najaar leggende kippen. Wil men dergelijke dieren hebben, dan is het zaak thans te broeden. Ik heb er herhaalde malen op gewezen, dat er geen sprake van mag zijn onder de tegenwoordige omstan digheden er kippen op na te houden, die niet flink sterk zijn en een goed legvér- mogen bezitten. Dergelijke kippen kan al leen iemand fokken, die er verstand van heeft en ieder ander, die kippen voor zijn voordeel wil houden moet zijn broedeieren van goede fokkers 'betrekken. Den weg daartoe heb ik U gewezen in het gratis boekje der A. N. ,F. V., dat op aanvrage bij mevr. Schilt te Grcenekam is te ver krijgen. Nu vragen we eerst voor we ga&n broe den hoeveel jonge hennen wil ik in het najaar hebben? Welnu, ik ben misschien op dat gebied te pessimistisch, maar als ik zoo met mijn dagelijksche ervaring te rade ga dan kom ik tot een aantal van 5 broedeieren per jonge hen. Dit blijkt veel maar U moet niet vergeten, dat tijdens het broeden er al heel gauw één van deze vijf broedeieren om de een of andere reden mislukt. Wie dus gelukkig is krijgt vier kuikens. Daarbij kunnen twee hanen zijn, rest dus twee hennen. Maar elk henkuiken is nog lang geen flinke, gezonde, jonge hen en tegen het najaar kan er alweer best één der jonge dieren gesneuveld zijn of door een andere oorzaak ongeschikt zijn. Reken dus op vijf eieren voor elke jonge hen, die in het najaar moet gaan leggen. Hoe het opfokken soms kan mislukken als men niet zelf de broedeieren verzamelt of ze van een betrouwbaar adres koopt kan blijken uit een proef, die onlangs in Ame rika genomen werd om na te gaan, welke invloed de ouderdom der broedeieren heeft op de ontwikkeling der kuikens. Men nam acht groepen van twaalf eieren, dus acht broedsels, zooals een kloek die gemakkelijk kan hebben. Deze eieren waren van éénzelfde foktoom, alleen werd het eerste stel van twaalf gedurende zes weken bewaard, het tweede gedurende vijf enz., totdat men tenslotte één stel van twaalf geheel versche inlegde. De broed- resultaten waren om te beginnen als volgt: Groep 1, geheel versch, result. 12 kuikens 2, 2-4 dagen oud 12 3, 5-7 dagen 11 4, 7-14 dagen 12 5, 14-21 dagen 9 6, 4 weken 3 7, 5 weken 0 8, 6 weken 0 Bij het bewaren der broedeieren bij ge wone 'kamertemperatuur ziet men dus, dat ze ongeveer 14 dagen zonder schade be waard kunnen worden, al is steeds aan te raden de broedeieren zoo versch mogelijk te nemen. Bij lage temperatuur blijven de broedeieren beter dan bij hooge tempera tuur, omdat dan de kiem werkelijk in bet ei blijft rusten, slapen als bet ware, totdat zij op broedwarmte komt, weer ontwaakt en aan het groeien gaat. Zorg dus dat de broedeieren zoo versch mogelijk zijn, de broedresultaten zijn dan 'beterl En ook de kuikens, die uit zulke eieren komen zijn sterker. Dat zien we uit het vervolg der proef. Groep 1: Tot de 9e week trad bij de kuikens geen verlies op, de jonge hennen begonnen op den 214 dag te leggen en de gemiddelde jaarproductie bedroeg 134 eieren. Daaruit blijkt, wat trouwens bij de proef vooruit bepaald was, dat men ge wone hennen genomen had en geen extra op den leg gefokte dieren. Groep 2: Kuikens geen verliezen. Begin der leg op 212 dagen. Gemiddelde leg 129 eieren. Groep 3: geen verliezen, legbegin op 228 dagen, gemiddelde leg 131 eieren. 'Groep 4. geen verliezen, legbegin op 223 dagen, gemiddelde leg 136 eieren. Groep 5: slechts 30 pot. bleef over, leg begin op 281 dagen, gemiddelde leg 112 eieren. Groep 6: slechts 30 pet. bleef over, leg begin op 278 dagen, gemiddelde leg 97 eieren. Ook hier zien we dus weer, dat de broed eieren, die niet ouder dan 14 dagen wa ren, kuikens gaven, die geen verliezen op- leverdén bij het fokken en die allen onge veer op denzelfden leeftijd aan den leg gingen en die ook allen ongeveer hetzelfde gemiddelde legden in haar eerste jaar. De kuikens uit de langer bewaarde broedeieren gaven hoogere verliezen, kwa men later aan den leg en legden belang rijk minder eieren. We moeten aannemen, dat alle kuikens, daar ze van dezelfde foktoom afstamden, vrijwel dezelfde erfelijke aanleg hadden van vroegrijpheid en eierproducti» en de enorme verschillen in sterfte, begin van den leg en eierproductie lagen dus uitslui tend aan den langeren tijd, dat de broed eieren bewaard waren. Hieruit zien we dus hoe de rentabiliteit van het bedrijf van de kleinste factoren kan afhangen en van factoren, die men later absoluut niet meer aan de hennen kan zien. Dr TE HENNEPE Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Hooger beroepen. Door den Officier van Justitie te Middelburg is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter van 28 Maart '33, waarbij K. P., 40 jaar, bankwerker te Axel-Sluiskil wegens mishandeling is veroordeeld tot f 25 of 5 d. h. Idem tegen het vonnis van de Recht bank van 24 Maart j.l. waarbij L. A. G. 31 j., architect te Breskens, is vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde veroor zaking van lichamelijk letsel door schuld. Door J. M. F., 50 j., slager te Souburg is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Mid delburg waarbij hij wegens overtreding van de Vleeschkeuringswet is veroor deeld tot f 50 of 15 d. h. en f 30 of 10 d. h. Idem door A. G. v. d. R., 32 j., drogist te Goes, tegen een vonnis van den Kan tonrechter te Goes wegens het verkoopen van geneesmiddelen tot 2 maal f 500 of 2 maal 25 d. h. veroordeeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 9