Onderwijs. Burgerlijke Stand Het Vrouwenhoekje Dammen ting. Hij wordt door den voorzitter ge luk gewenscht. Aan de orde komt nu de verkiezing van een wethouder in de vacature Hirdes. Bij derde stemming wordt met 2 stemmen tot wethouder gekozen dhr S. J. de Kok (S. G. P.). Tot lid der schattingscommis sie voor de Rijksinkomstenbelasting wordt gekozen dhr Lagendijk. Tot lid en plaats vervangend lid van Jjet hoofdstembureau worden gekozen dhrn Gebraat en G. van Langevelde, eveneens na vele stemmingen Dhrn Welleman en Haverhoek gekozen zijnde, namen de benoeming niet aan. Aan de orde komt het voorstel om op 29 April de verkverschaffing te beëindi gen. Van den Minister van Binnenland- sche Zaken is bericht in dien geest inge komen. Dhr Vogelaar zou liever zien, dat de wijze van ontslaan gevolgd werd van verleden jaar, toen een geleidelijke af vloeiing plaats vond, of anders om de andere week werken. Dhr Welleman wijst er op, dat in April nog iets kan getrokken worden uit de steunkas en in Mei niet meer. Ook dhr Gebraad voelt voor het idee Vogelaar. De voorzitter is van mee ning, dat met 29 April de werkverschaf fing beëindigd moet worden. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag vraagt dhr S. J. de Kok het woord, haalt een met inkt be schreven stuk papier uit den zak en be gint te lezen, dat hij onder een onaange- namen toestand deze wethouderszetel als S. G. P.-lid moet bezetten. (Of hij er ook van verzekerd was, dat hij het worden zoul Berichtgever). Spr. zegt, dat men ook in zijn beste vrienden het verkeerde moet veroordeelen. Maar vele menschen kunnen niet voldoende onderscheiden. De S. G. zijn onaangenaam door wat er in de gemeente gebeurd is, getroffen. Hij be gint nu zijn program te ontvouwen en zegt dat van hem geen medewerking is te ver wachten voor publieke vermakelijkheden, radiodistributie en al wat niet is naar Gods Woord. De S. G. willen in de ge meente ook een steun zijn voor het gezag. Hij hoopt, dat God hem kracht moge ge ven tot zijn taak en roept de welwillend heid van de medeleden in. Na deze rede heerschte er een plechtig stilzwijgen, dat juist zoo passend bij den toestand was. Maar ter gelegener tijd komt deze zaak wel aan de orde. AMBACHTSSCHOOL GOES. Uitreiking diploma's. Gistermiddag werden de diploma's uit gereikt van de Ambachtsschool te Goes. Aanwezig waren o.a. de heer Hajenius, burgemeester van Goes (beide wethou ders waren verhinderd), het bestuur, leeraren en ouders van leerlingen. De voorzitter, Mr H. C. J. Zaaijer, wees er in zijn overzicht van het achter liggende jaar op, dat het te betreuren is, dat het aantal leden gering is en af neemt. Gelukkig staat hier tegenover, dat het aantal leerlingen steeds stijgt en met den nieuwen cursus bijna de tweehonderd bereiken zal. Verblijdend is ook, dat de Minister toestemming gaf, tot uitbreiding der cursussen met een in motor- en rijwieltechniek en een schildercursus voor de Avondschool. Anderzijds nam de regeering verschillende maatregelen, al dus spr., die onze instemming niet kon den wegdragen. Men vergeet blijkbaar in Den Haag, dat deze scholen uit het par ticulier initiatief ontstonden en de bestu ren er weinig voor gevoelen als mario netten te fungeeren. Hier en daar bestaat dan ook reeds het plan om en bloc af te treden. Ten eerste is er weer de kwestie van 2- of 3-jarige cursussen. Voor een platte landscursus als deze zou een tweejarige cursus zeer nadeelige gevolgen hebben en dient een driejarige te blijven bestaan. Verder moet de geringste bezetting der klassen in het vervolg 18 zijn en is het minimum voor een cursus 15. Vroeger was dit 10. Het aantal wekelijksche les uren is teruggebracht op 36 en voorts wordt op de uitgaven op vaak overdreven wijze bezuinigd. Er is ook nog een bevel tot verhooging der schoolgelden, maar wij, aldus spr., waren juist aan een her ziening bezig en daar was voor enkele klassen verlaging bij. We zullen afwach ten wat we daarop hooren zullen. Ten slotte wil men nog den toelatingsleeftijd van 12 op 13 jaar brengen, wat weer het nadeel heeft, dat de leerlingen een jaar later klaar zijn, wat vooral voor minder- vermogende ouders een groot bezwaar is. Merkwaardig noemt spr. het, dat over al deze maatregelen nooit overleg ge pleegd wordt met de schoolbesturen. Spr. moet echter erkennen, dat Goes door deze maatregelen niet het zwaarst getroffen wordt; dit, doordat de school bloeit en men in Den Haag blijkbaar overtuigd is, dat het beheer hier steeds met de grootste zuinigheid gevoerd is. Spr. besluit met de geslaagde leerlin gen geluk te wenschen en zijn dank te betuigen aan den directeur en de leeraren voor hun toewijding en aan B. en W. van Goes voor den steun, dien zij steeds aan de school verleenen. De directeur, de heer Buthfer, reikt hierna de diploma's uit met een geestig woord tot eiken leerling en vervolgens overhandigt hij aan de leerlingen, die met den meesten ernst de lessen volgden, en zich het best gedroegen, de prijzen daar voor beschikbaar gesteld uit het Ocht- manfonds. De heer Hajenius, burgemeester van Goes, wenscht de geslaagden geluk en spreekt, namens het gemeentebestuur er zijn waardeering over uit, dat er nog per sonen zijn, ale in het huidige Ambachts schoolbestuur zittende, die zich aan een dergelijke taak geven willen. Vooral in een tijd ais deze, die zoovele moeilijk heden met zich brengt, moet dat op hoo- gen prijs gesteld worden. Spr. is er van overtuigd, dat het bestuur in de beste handen is; spreekt er zijn vreugde over uit, dat de Raad medewerking verleende aan het tot stand komen van de nieuwe cursussen, en besluit met hulde te bren gen aan directeur en leeraren en de ge slaagden geluk te wenschen. De voorzitter beëindigde deze bij eenkomst met de leerlingen er op te wij zen, dat zij met hun theoretische kennis niet moeten denken er al te zijn, want in de praktijk zullen zij van de ouderen nog veel te leeren hebben. Bevordering der leerlingen en uitrei king diploma's Ambachtsschool. Aan die met een voor hun naam, werd een prijs uitgekeerd. Afdeeling Timmeren: van le naar 2e klasse: D. Remijn, Goes; C. Burger, Ka- pelle-Biezelinge; C. J. Breas, Goes; N. Corstanje, Goes; fP. Smits, Ierseke; C. Engelbert, 's-Heerenhoek; H. Jongepier, Hoedekenskerke; fP. Nieuwenhuijzen; M. H. Timmerman, Goes; Joh. W. Wirts, Heinkenszand; C. de Jonge, 's-Heeren hoek; M. Baarends, Gees; W. Schrijver Cz., Goes; P. C. Kieviet, Colijnsplaat; A. M. Jansen, Nisse; Adr. de Regt, Kapelle- Biezelinge; J. Rijn, Goes; H. van Dalen; P. J. van Maldegem, Kortgene; C. Hooge- steger, Goes; I. Fokke, Goes; Joh. Peeters, 's-Heerenhoek; Jac. Landman, Kapelle. Voorwaardelijk: C. Potter, Schore. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van 2e naar 3e klasse: H. P. A. Bil, Goes; Jac. Boon, Wolfaartsdijk; tAnth. P. Bolier, Hoedekenskerke; Joh. Bruin zeel, Schore; M. Dalenbout, Wilhelmina- dorp; S. J. L. Dekker, Goes; L. J. Duiven- bode, Kloetinge; Adr. Eggebeen, Wol- phaartsdijk; D. de Fouw, Colijnsplaat; D. Koeman, Kloetinge; M. Olivier, Goes; A. H. Rouw, Goes Adr. J. van Strien, Ierseke; C. Stokman, Kruiningen; C. J. Traas, Wemeldinge; tK. Traas, Baarland; J. J. Wirts, Heinkenszand; L. Zwarte- poorte, Kloetinge; E. Dootjes, Goes. Niet bevorderd 3 leerlingen. Afd. Rijwiel- en Motortechniek: van le naar 2e klasse: N. van Dalen, Goes; C. de Hond, Goes; C. Jonker, Kloetinge; R. Abr. Straub, Kloetinge; fL. de Groene, Kapelle-Biezelinge; M. Sinke, Goes; Nic. van Gorp, Goes; Matth. Pieters, Heinkens zand; Mar. Geene, Goes; J. Favejee, te 's-Heerenhoek; J. J. C. Oom, Ierseke. Voorwaardelijk: H. Rejack, Goes. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van 2e naar 3e klasse: C. P. v. d. Endt, Kloetinge; W. J. P. Hubrechtse, Goes; L. van Liere, 's-Gravenpolder; Jac. Kole, Goes; W. D. van Loo, Driewegen; Corn. Nijsse, Kapelle; Joh. van Nieuwenhuijze, Kruiningen; B. van de Plasse, 's-Heer Arendskerke; fP. Pieterse, Kruiningen; P. A. Snoodijk, Goes. Afdeeling Smeden en Bankwerken: van le naar 2e klasse: Jac. La Gasse, Hans- weert; Jac. A. Luijks, Goes; B. P. de Munck, Goes; Adr. C. Trimpe, Kloetinge; L. Ch. den Dijker, Goes; Joh. Duivewaarde, Kapelle; J. Maartense, Goes; J. J. van Boven, Kruiningen; H. J. Coppoolse, Kloe tinge; fP. J. Ferwerda, Ierseke; N. M. Meijer, Ierseke; J. C. Verschuure, Ierseke; P. Griep, Ierseke. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: L. Geene, Goes; f P. Krijger, Borssele; A. P. Mar- tijn, Schore; C. Theune, Kloetinge; P. de Dreu, Goes; P. van Gemert, Wolfaarts dijk; Adr. A. Heijnsdijk, Goes; D. F. Huyssen, Wemeldinge; Adr. Jacobs, Kloe tinge; Math. Karelse, Goes; H. Kieviet, Kruiningen; E. J. van Overbeeke, Kapelle; L. H. Wirts, Kapelle; niet bevorderd 2 leerlingen. Afd. schilderen, van de le naar de 2e klasse: f P. J. de Dreu, Goes; L.Viergever, Wolfaartsdijk; N. de Regt, Goes; F. van de Kreeke, Wolf aartsdijk W. M. Ver- plakke, Goes; J. P. J. v. Sabben, Goes; niet bevorderd 1 leerling. Van de 2e naar de 3e klasse: J. Kor stanje, Goes; D. Kort, Goes; niet bevor derd 1 leerling. Gediplomeerd Afd. 'timmeren: W. Bou- tens, Goes; W. M. Bruggeman, Hansweert; G. Cysouw, Wemeldinge; E. de Dreu, Goes; H. Ferdinandusse, Wemeldinge; f G. J. Goeree, Oudelande; M. van Gorp, Goes; H. Gunst, Goes; J. Heijnsdijk, Goes; W. J. Kieviet, Kruiningen; E. J. Kole, Wemel dinge; P. Korstanje, Goes; J. van der Linde, Kloetinge; G. Noordhoek, Goes; W. N. van der Poel, Oudelande; E. A. Schmid, Goes; B. B. Smits, Ierseke; M. G. Kop- mels, Waarde; afgewezen 1 leerling. Afd. Rijwiel- en Motortechniek: M. Hol lemans, Goes; C. W. Hundersmarck Bie- zelinge; G. Korstanje, Goes; J. Minnaar, 's-Gravenpolder. Afd. smeden-bankwerkenC. Baijens, Biezelinge; t J. J. Bebelaar, Wolfaarts dijk; J. D. Berman, Biezelinge; J. P. de Dreu, Goes; J. B. van Fraasse, Goes; L. Geus, Kwadendamme; J. Korstanje, Kloe tinge; J. E. Krekelberg, Goes; H. Laneux, Goes; D. C. Meijaard, Hansweert; G. J. J. Peperzak, Goes; P. Schaik, Middelburg; t J. Schoute, Kloetinge; M. C. Verheyke, Ellewoutsdijk; M. van Trommelen, Goes; J. C. Vissers, Goes; W. A. de Vos, Goes; L. Wagenaar, Borssele; J. Zandee, Goes; F. Verijzer, Vlissingen; afgewezen 1 leer ling. Afdeeling Schilders J. van Loenhout, Goes; J. de Munck, Goes; A. P. Provoost, Wilhelminadorp; M. Verhage, Wolfaarts dijk. Avondschool. Afdeeling Timmeren. Van de le naar de 2e klasse: D, Fran- kin, Goes, J. Maas, Goes, Abr. van Loo, Wolfaartsdijk. Van de 2e naar de 3e klasse: J. G. van Duijvenbode, Kloetinge; P. Harinck, Kloe tinge, P. v. Sabben, 's H. Arendskerke, L. J. Vercouteren, Kruiningen; niet be vorderd 1 leerling. Van de 3e naar de 4e klasse: P. A. van Loo, Wolfaartsdijk, Jac. Pauwe, Driewe gen; A. M. Snoep, Schore; G. van Vliet, Schore, B. J. Wisse, Kattendijke. Van de 4e naar de 5e klasse: D. van Elsacker, Wemeldinge. Diploma e: M. van Gorp, Goes Jac. de Kok, Nieuwdorp, G. Sch'rier, Goes; M. Verheyke, Ellewoutsdijk. Van de le naar de 2e klasse vervolg cursus: P. Baarends, A. A. Barends, J. Dekker, allen te Goes; W. G. Hunders marck, Kattendijke; J. A. Kant, Biezelin ge; J. Meyers, 's H. Arendskerke; L. J. Pieters, 's Heerenhoek; F. Priester, Goes; J. Verschuure, Wolfaartsdijk. Diploma: J. H. van Belois, Wilhelmi nadorp; P. van Belois, Goes; P. Klooster man, Biezelinge. Afdeeling Metaalbewerkers: Van de le naar de 2e klasse: P. J. Oele, Kloetinge; J. J. Zwarte- poorte, Goes. Van de 2e naar de 3e klasje. F. Adriaanse, Wemeldinge; P. v. d. Klooster, J. G. Koppejan, Jac. Koppe- jan, M. Roose, allen te Goes; Anth. Slab- bekoorn, 's H. H. kinderen; J. M. Ver couteren, Kruiningen; Van de 3e naar 4e klasse: D. Nagelkerke, 's H. Arendskerke; P. J. van Waarde, Kattendijke. Van de 4e naar de 5e klasse: P. Deurlo, Nieuwdorp; niet bevorderd 1 leerling. Diploma: Jac. Knieriem, Goes; H. P. Keukelaar, Goes. Van de le naar de 2e klasse Vervolg cursus: H. van Belois, Wilhelminadorp; A. J Caan, Wolfaartsdijk; G. Heyboer, Kat tendijke; P. Pannekoek, Goes; J. Minder hout, Nieuwdorp; J. Visser, Wilhelmina dorp. Diploma: P. v. d. Kreke, Goes; P. J. Sommeyer, Ovezande; J. Strijd, Goes; D. Sinke, Kapelle. Afdeeling Schilderen. Van de 2e naar de 3e klasse: W. L. Braamse, Heinkenszand; J. v. d. Kreke, Wilhelminadorp; niet bevorderd twee leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse: J. J. Kallemeyn, Wolfaartsdijk, Abr. Remijnse, Abr. Schrier, beiden te Goes; M. Zuid weg, Wemeldinge. Van de 4e naar de 5e klasse: G. Kraak, Wolfaartsdijk, G. A. Mijns- berge, Goes, Jac. Nijsse, Heinkenszand. Practische Schilderscursus: Van de le naar de 2e klasse: J. Evertse, Oudelande; J. v. d. Kreke, Wolfaartsdijk; P. F. Malcontent, Goes; J. K. Steketee, Nieuwdorp; J. W. van 't Veer, Biezelinge; Adr. E. Kimmel, Goes. Van de 2e naar de 3de klasse: Joh. de Boer, G. de Graaff, Jac. van Liere, allen te Goes; G. van Oosten, Drie wegen; I. Pasman, Kruiningen. Diploma: Jac. de Keijzer en Nic. Kor stanje te Goes. Van de le naar de 2e klasse vervolg cursus: Jac. de Leeuw, Ierseke; H. Oele, Kloetinge. Van 2330 Maart. VLISSINGEN. Ondertrouwd: P. van Loenen, 22 j. en A. van Schaik, 23 j.; G. van Wingerden, 23 j. en M. G. de Lange, 24 j.P. G. A. Bleijenberg, 25 j. en A. G. G. Obermeijer, 21 j.; W. G. Kokkelink, 29 j. en T. M. Stroosnijder, 28 j.; F. Berting, 21 j. en J. W. A. Lichtenberg, 25 j.; P. van der Sluis, 29 j. en J. M. de Ridder, 23 j.; P. de Nooijer, 23 j. en M. van de Gruiter, 22 j.; L. de Visser, 30 j. en M. R. de Galuwé, 21 j. Getrouwd: J. Lefeber, 49 j. en M. T. de Krijger, 41 j.; J. Ran, 28 j. en M. M. M. de Clercq, 18 j. Bevallen: M. W. de Bie, geb. Meuldijk, d..; H. de Kok, geb. Bosma, d.; J. Ge- schiere, geb. Wisse, d.; J. Brasser, geb. Pleijte, z.; G. M. de Waard, geb. van Meir, z.; J. W. M. de Ridder, geb. de Kaart, d.; E. Schroevers, geb. de Klerk, d.; G. Schink, geb. van Egeraat, z. Overleden: J. Baart, 82 j., wed. van J. A. van Hoeke, A. J. Sturm, 69 j., jd.; K. Moelker, 56 j., vrouw van G. G. Vader; E. G. Maenhoudt, 78 j. jd. (VI. Crt.) Koken eigenlijk een mannelijk beroep? Waren we tot nu toe van meening, dal tot de veelomvattende taak van de vrouw óók behoorde het smakelijk toebereiden van de spijzen, die in het gezin worden genuttigd, en zagen we dus het koken aan voor een bezigheid, die van nature voor de vrouw weggelegd is, als we de verzekeringen van Sir Galahad mogen gelooven, is dit een geweldige vergissing. Gaat men, zoo vertelt Sir Galahad, de geschiedenis der menschheid na, dan vin den we, dat de vrouw slechts hoogst zel den (en dat tot geluk van die mensch heid), kookte. Vooral ook de vrouwen uit het oude Rome hadden weinig idee van de edele kookkunst. Ze lieten de beoefe ning v$m deze smakelijke kunst aan haar mannelijke slaven over! In zijn nieuwe boek „Moeders en Ama zones" verklaart Sir Galahad, dat koken misschien het «enige is, waaroor de vrouw nooit werd geïnspireerd, waarvoor ze altijd onversohillig bleef, en waarin ze dan ook nooit iets van blijvende beteeke- nis bereikte. En verder zegt hij: „De we reldgeschiedenis telt vele machtige heer- scheressen wier naam door alle eeuwen heen levend is gebleven, maar we kennen geen enkele beroemde kokkin. Daarente gen kennen we wel talrijke beroemde koks met een wereldreputatie. Bij de meeste volken, en in het bijzonder ten tij de van de slavernij, waren het altijd de mannen, die voor de keuken zorgden, en daarin een rijke afwisseling en verfijning brachten." Enkele recepten. Kalfsoesters worden gezouten en gepaneerd. Daarna bakt men ze in heete boter lichtbruin en gaar, in plm. 10 mi nuten. De jus wordt afgemaakt en des- gewenscht gezeefd. Blinde vinken haalt men even eens eerst door eiwit en dan door paneer meel en bakt ze in boter op een niet te heet vuur gelijkmatig bruin. De jus maakt men af met wat water, voegt een paar schijfjes citroen toe en stoof ze gaar, wat nog ongeveer een half uur duurt. Zalm uit blik. Laat de visch op een zeef uitlekken en vang het vocht op; meng hierdoor een blikje tomatenpurée, 1 blokje Maggi bouillon en water tot 3 d.L. Maak hiervan met 30 gram boter en 15 gram bloem tomatensaus. Warm de visch op bain-marie; bedek den bodem van een verwarmden schotel met een „bedje" aardappelpurée of gekookte rijst, maak in het midden een verdieping, leg daarop de visch en giet de saus erover. Vanillevla met bitter koekjes. 1 L. melk, 4 ons bitterkoekjes, 1 likeurglas cognac, 1 ei, 3 eetl. suiker, V2 kopje maizena, 1 stokje vanille of 1 pakje vanillesuiker. Meng de maizena aan met 1 kopje kou de melk, breng de overige melk met de suiker en de vanille aan de kook. Voeg daafna goed roerende de maizena er bij en laat het steeds roerende een paar mi nuten doorkoken. Klop het ei in een kopje, zet de pan van het vuur en roer vlug het ei door de vla. Beleg een vla schotel van te voren met de bitterkoekjes en overgiet dezen met de cognac. Is dit er goed ingetrokken, giet dan de warme vla er over en laat het koud worden. Inplaats van bitterkoekjes met cognac kan men colombijntjes nemen en smeert men tel kens tusschen twee een laagje abrikozen- of aardbeienjam. Enkele wenken. Let erop, wanneer ge een klein aantal bloemen in een vaas schikt, dat ge een oneven getal neemt, de langste middenin, de kortere langs den kant plaatst en dat ge niet een bosje tegelijk erin zet, maar bloem voor bloem de juiste plaats geeft. Zorg ervoor, dat glazen vazen glanzend schoon zijn, zoodat de stelen in helder water zichtbaar zijn; laat het water zoo hoog mogelijk komen en verversch het eiken dag. Ge houdt uw bloemen langer frisch als ge ze 's nachts niet in een ver warmd vertrek laat staan, maar ze des avonds b.v. in de gang brengt. Hoe kan een handgeweven tafel kleed (wol met zijde), wat eenigszins vuil geworden is en theevlekken vertoont, het beste gereinigd worden? Als het kleed kleurecht is, kan het in een lauw sop van zachte zeep gewasschen worden. Theevlekken laten zich verwij deren met kouden of verwarmden alco hol. Deze vloeistof verwarmt men au bain Marie. Zijn de kleuren niet betrouwbaar, dan moet men de hulp van een chemische wasscherij inroepen. Koperen brievenbus, voor deurknop en bel vragen voortdurend tijd voor onderhoud. Toch ziet men ze nog veel, zelfs bij nieuwe huizen. Waarom ze niet laten bronzen, of, beter nog, verchro men, waardoor poetsen niet meer noodig is? Omgekrulde tapijten zijn een ergernis. Dit euvel is zeer een voudig te verhelpen. Men naait aan den achterkant langs den geheelen rand een stevige reep linnen, te naaien met kleine steken. Neem vooral maar grauw linnen, van omkrullen is dan geen sprake meer. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem 296. Auteur: C. E. Nederveld, Nieuw-Vennep. 1 2 3 4 5 6 16 26 36 46 15 25 35 4b Nleu'wt speltheorie. IX. Na de behandeling van verschillende standen, waarin een randschijf voorkwam gaan wij over tot een spelgedeelte, dat een 15-tal jaren geleden kortstondig be oefend werd, doch dat voor de nieuwe partij van groote beteekenis is. Tevens sluit dit spel aan bij hetgeen wij behan delden in stellingen met een randschijf, zoodat de lezer deze standen met elkaar zal kunnen vergelijken. In hun boek „Het Damspel" gaven De Haas en Battefeld een belangrijk deel van de ruimte aan het spel in de Hollandsche opening. In die dagen nam men ten op zichte van deze opening het volgende standpunt in. Indien wit na 3328 ook 3933 en 712 speelt, komt hij door symmetrisch tegenspel van zwart in het nadeel. In een latere partij speelde Hoogland deze variant tegen De Haas, doch Hoog land, die wit had, paste enkele zetten la ter een afwijkende zet toe, waardoor wit in het voordeel kwam. Toen reeds zag men in, dat een oogenschijnlijk geringe afwijking in de opening van grooten invloed op het resultaat van de partij kan zijn, indien de speler, die deze afwijking toepast haar van te voren grondig heeft bestudeerd. Voor het nut van de theorie was deze partij, die door Hoogland werd gewonnen, dus wel een krachtig pleidooi. Het spel ging als volgt: 1. 33—28 2. 39—33 3. 44—39 4. 31—27 5. 37—31 6. 41—37 18—23 12—18 7—12 20—14 14—20 10—14 Tot dat oogenblik had men gemeend, dat wit nu 3430 moest spelen, waarop zwart 1721 en wit kan niet 3126 spelen wegens zwart 2429 en 2934. Er volgde echter: 7. 34—29 23 X 34 8. 40X29 Stand na 40X29. 47 48 49 50 Wit moet nu zoo mogelijk met 2722 voortzetten. Indien zwart om dit te ver hinderen 1722 en 11X22 speelt, heeft wit 2923 enz. Op 1721 van zwart speelt wit 2722 en 31X22. Indien zwart dan met 1218 voortzet, speelt wit 29 231 en steeds 2218 of 2318, naar ge lang zwart zal slaan. Het beste is in de diagramstelling voor zwart 2025 te spelen. De lezer, die reeds eenigszins vertrouwd is geraakt met stan den, waarin randschijven voorkomen, komt hier reeds op bekend terrein. Doch daar naast zijn er vele dingen, die men be- sl;st moet weten om te kunnen toepassen. Waarom b.v. zou in de diagram,stelbng 1722 en 12X21 van zwart zwak zipi? De Haas speelde dézen zet in bovenbe doelde partij, wel een bewijs dus, dat zelfs een sterke speler, indien deze on verwacht voor een nieuwe stelling wordt geplaatst kan falen. Het nut van studie is dus voor allen gelijk. Wij spelen dus: 47 48 49 50 Zwart 14 sch. op: 1, 2, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 18, 19, 23, 24, 30 en 39. Wit 13 sch. op: 16, 17, 22, 27, 28, 31, 32, 36, 38, 40, 42, 48 en 49 Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand, 8 9. 28X17 10. 27—22 11. 31X22 12. 32—28 17—22 12X21 18X27 1—7 47 48 49 50 Men vergelijke dezen stand eens met de stelling, die zou ontstaan, indien in den eersten diagramstand voor wit de afruil 27—22 en 31X22 wordt gemaakt. Dan komt goed tot uitdrukking wat het effect is van zwart's afruil 1722 en 12 X21. In den eersten diagramstand zet wit ook den aanval voort op 22, doch hij heeft te veel stukken op den linkervleugel, die voorloopig toch niet kunnen worden ge bruikt, b.v. schijf 32. In den tweeden stand daarentegen is door zwart's afruil eerst de witte schijf 28 verdwenen, zoodat later 3228 kon worden gespeeld en de overbodige schijf 32 is verdwenen. In totaal is het verschil tusschen beide standen dit, dat wit in beide gevallen een aanval onderneemt, waarvoor hij in den tweeden stand echter een stuk minder noodig heeft dan in den eersten. Dit geldt dus al als een eerste succes voor wit. vandaar dat de afruil 17—22 voor zwart zwak is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6