„Zij" Crème EERSTE BLAD. Hoog de Banier. Buitenland KOOKT U REEDS ELECTRISCH HET IS IDEAAL SATERDAG 1 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 5341 Dit nummer bestaat uit 3 bladen Binnenland. PT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! MEN VERZEKERT ONS Belangrijkste Nieuws. De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoéders Bertels' Opfokvoeder Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11, Poslch6(|iie en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lnrigc Burg. Telcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20, Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiön 30 cent por regel. Ingezonden mededeel ingen 00 cont per regel. Kleine Advcrtcntiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bij sommige menschen leeft de ver wachting, dat de Antirevolutionaire partij aan de eene zijde wel heel wat stemmen zal verliezen, dank zij vooral ook de af braakpogingen van de kleine partijen, maar dat daartegenover een niet onbedui dende aanwinst zal staan van stemmen uit het liberale of ook wel uit het onverschil lige kamp. Tal van kiezers, zoo oordeelt men, wier vertrouwen in de leiding van de vrijzin nige voormannen hopeloos is geschokt, zullen ditmaal aan den heer Golijn hun stem geven, omdat ze in hem zien den man, die den moed heeft de werke- 1 ij k h e i d onder de oogen te zien niet alleen, maar die ook de geestelijke kracht 'bezit om daarnaar 'te handelen. Men ziet in den heer Golijn een loods, aan wiens leiding het schip van staat met ge rustheid kan worden toevertrouwd, en zal hem daarom ook stemmen. Onze verwachtingen in dit opzicht zijn niet zoo hoog gespannen. Als het puntje bij paaltje komt, dan zal het getal vrijzinnigen, die aan den heer 'Colijn hun stem geven, wel heel ge ring zijn. Omdat tenslotte het beginsel beslist. Dit blijkt wel uit de houding door de liberale pers, den laatsten tijd tegenover den heer Golijn aangenomen. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat er zijn die de zijde van den heer Golijn kiezen omdat ze zich onder zijn leiding het meest veilig achten. Hiervan moeten we echter niet teveel verwachten en in geen geval mag dit onze actie beïnvloeden. Bij alle actie moet op den voorgrond staan, dat we z ij n en willen blijven, antirevolutionair, principieelete genstanders van de revolutiebeginselen, in welken vorm ze zich dan ook mogen openbaren. Ook hier is van toepassing, dat alleen wie bereid is zijn leven te verliezen het zal behouden en dat omgekeerd, wie zijn leven wenscht .te behouden, het zal verlie zen. Wanneer onze actie er op gericht zou zijn de tegenstanders in het gevlij te ko men, dan zou dat beteekenen den dood voor onze partij. Een partij, die om politieke winst te behalen hare beginselen zou prijsgeven of haar program verdoezelen, is tot onder gang gedoemd. Wanneer kiezers, van welke richting dan ook, onze candidaten wenschen te steunen, dan bestaat daartegen geen be zwaar, mits ze goed weten w i e we zijn en w a t we bedoelen. Ook door den heer Golijn is hierop steeds de nadruk gelegd. De A. R. partij, zoo verklaarde inder tijd de heer Colijn te Groningen, erkent, dat ons nationale leven geregeld moet worden naar de godelijke ordinantiën. De grondslag van ons nationale leven ligt in het Christendom. Die grondslag moet ge handhaafd blijven. Daarvoor hebben we pal te staan. We zijn niet bevreesd voor Moskou, waar de muren van het Kremlin leeren dat de godsdienst opium voor het volk is. Als hier plakkaten door de straten gedra gen worden, weg met het Christendom, dan reageert gelukkig nog heel het volk. Wel zijn wij bevreesd voor de onder mijnende krachten, die werken in ons volksleven. Daartegen willen we op treden met alle kracht, die het kiezers volk in staat en maatschappij kan uitoe fenen. In dit verband werd gewezen op het velerlei gif, dat de huisgezinnen bin nengedragen wordt, en op de moderne huwelijksmoraal, die gepredikt wordt. Daartegen zullen wij met alle kracht, die in ons is, optreden. En als er getracht wordt de autori teit van het gezag te ondermijnen, dan zullen wij ons daartegen verzetten, want juist de autoriteit van het gezag houdt de menschen bijeen. Daarom zullen we het geestelijk weer standsvermogen versterken. De invloed die er op gericht is den samenhang van ons volksleven te ver nietigen, werkt ontbinding, werkt de re volutie. Want een maatschappij, die innerlijk weerstandsvermogen mist, wordt gemak kelijk een prooi der revolutie. Wie antirevolutionair stemt, en ieder een is welkom, die vergete niet, dat hij meteen stemt op een partij, die dat alles wil tegenstaan". Zoo moet het zijn bij onze propaganda. Wij stooten niemand af. Maar hoog voor ons uit dragen we, voor ieder zichtbaar, de Antirevolutionai re banier, waarin met gulden letteren het „Soli Deo Gloria" is geschreven. Alleen onder d i e banier zullen we kunnen overwinnen. werkt zacht en weldadig; Uw huid ont waakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 203045 en 75 cent. slechts te zijn bedoeld als een „April grap". In verband hiermede had de Duitsche gezant Freiherr Von Duf our Feronce op zijn verzoek een onderhoud met den mi nister van buitenlandsche zaken, bij wien hij tegen de houding van het blad „No- vosti" protesteerde, terwijl hij bestraffing van de schuldigen eischte. De Joegoslavische minister van buiten landsche zaken, Jeftitsj, gaf zijn leedwe zen over het gebeurde te kennen en ver klaarde maatregelen tegen de schuldigen te zullen nemen. Verbetering luchtpostdienst op Ned.-lndië Naar het Hdbl. verneemt, zullen de vliegtuigen van den wekelijkschen dienst NederlandIndië, te beginnen met Mei, niet meer op Vrijdag van Batavia ver trekken, maar op Woensdag. Deze wijziging in den dienst beteekent voornamelijk voor de post een groote verbetering. Immers de luchtpost uit In dië komt hierdoor twee dagen vroeger in Nederland. Een luchtbrief, die uit Ne derland is verzonden, kan dus twee dagen Ingezonden Mededeeling. HEDEN JOODSCHE BOYCOT IN DUITSCHLAND. Minister Goebels ontving gisteravond de vertegenwoordigers van de pers, tegen over wie hij een verklaring in zake de boycotbeweging aflegde. Hij merkte op, dat de rijksregeering er met voldoening kennis van heeft genomen, dat de gruwelcampagne in het buitenland aan het afnemen is. Zij ziet daarin een succes van de bedreiging met boycot, die de nationaal-socialistische beweging de laatste dagen heeft geuit. Echter ziet zij in de vermindering van deze beweging ook het bewijs, dat het vereenigde Jodendom in Duitschland de mogelijkheid heeft, de gruwelcampagne in het buitenland absoluut te laten beperken en te laten staken. De rijksregeering is overtuigd, dat de gruwelcampagne in het buitenland het hoogtepunt reeds heeft overschreden. Om deze redenen stelt de regeering vast, dat de boycot Zaterdag in vollen omvang en met ijzeren tucht toegepast zal worden. Hij zal des morgens om 10 uur beginnen en tot Zaterdag avond duren. Dan zal de boy cot tot Woensdagmorgen 10 uur worden uitgesteld. Indien tot dien tijd de gruwelcampagne in het buitenland wordt gestaakt, verklaart de nationaal-socialistische partij zich bereid den normalen toestand te herstellen. Is dat echter niet het geval, dan zal de boycot Woensdagmorgen om 10 uur opnieuw be ginnen en dan met zoodanige kracht en zoodanig geweld als tot nu toe niet is ge kend, voortgezet worden, totdat degenen, die bij de gruwelcampagne aan de touwtjes trekken, 'tot betere gedachten zullen zijn gekomen. De rijksregeering verwacht principieel met betrekking tot de uitvoering van den boycot, dat deze door de aangesloten or ganisaties met ijzeren discipline, doch zon der eenig vergrijp 'tegen de wet uitgevoerd zal worden. Niemand mag handtastelijk woïden bedreigd. De banken mogen niet gesloten worden, omdat anders het betalingsverkeer vast zou loopen. Alle handtastelijkheden zijn ten streng- s'te verboden. v Dit optreden van Goebbels is zeker een uiterst handige diplomatieke zet. Van het buitenland wordt de noodige bezonnenheid verwacht, om de zaken niet op de spits te drijven, terwijl aan don andoren kant de nationaal-socialisten, die ji.ren'ang het „Juda, verrecke" gehoord hebben, tevre den worden gesteld. De ontbinding van den Schutzbund. D'e afkondiging van de ontbinding van den „Schutzbund" te Weenen ging met groot militair vertoon gepaard. Een hon derdtal militaire auto's en de troepen van het garnizoen bewogen zich door de voor naamste straten van Weenen. De voor naamste socialistische bureaux werden bezet. Daar werd materiaal in beslag ge nomen, waaruit bleek, dat de sociaal democratie voornemens was zich tegen het uitvoerende gezag te verzetten. De so ciaal-democraten hebben ook gedreigd, in een anderen vorm nieuwe formaties op te richten, die dan de dubbele sterkte van den Schutzbund zouden hereiken. Hitier voorwerp van een April-grap. Gistermorgen verscheen in de straten van Belgrado een extra-editie van de „Novosti" met een groot opgemaakt be richt op de voor-pagina meldende, dat op Hitier een aanslag was gepleegd en dat hij bij het verlaten van zijn woning door drie revolverkogels was gedood. Te BelgTado ontstond groote opwin ding. De kranten werden den verkoopers uit de handen gerukt en de Duitsche le gatie ontving tal van verzoeken om in lichtingen en condolaties. Inmiddels bleek het blad op de binnen- pagina geantidateerd te zijn op Zaterdag 1 April en bleek bet geheele bericht Oproer in Uruguay. In Uruguay zijn revolutionaire onlus ten uitgebroken. Militaire kringen hebben getracht den president Terra gevangen te nemen, aangezien men hem er van be schuldigt, een dictatuur te willen uitroe pen. De stad Montevideo is in handen van troepen, die de electriciteitscentrale, de waterwerken en eenige groote benzine depots hebben bezet. Alle dagbladen zijn aan een militaire censuur onderworpen en verschijnen met groote, witte hiaten. Naar wordt gemeld, heeft president Terra het regeeringspaleis verlaten en toevlucht gezocht in .een brandweer kazerne. Wervelstorm in Amerika. Donderdag zijn de staten Arkansas en Texas weder door een wervelstorm ge teisterd. In het zuiden van Texas en het Zuid- Westen van Arkansas zijn verscheidene plaatsen verwoest. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn 32 personen om het leven gekomen. Automobielen werden van den weg ge slingerd en kwamen in de greppels naasl de wegen terecht. eerder beantwoord zijn dan tot nu toe het geval is. Deze verandering van vertrekdag is mogelijk, omdat eigenlijk het geheele postverkeer in Indië is ingesteld op den vertrekdag der mailbooten, n.l. op den Woensdag. Dit geldt in de eerste plaats de postverbindingen buiten Java. De Groningsche steenindustrie. Tusschen de werkgevers en werknemers in de steenindustrie in Oostelijk Gronin gen kwam het Vrijdag nog niet tot over eenstemming over het afsluiten van een nieuw looncontract. De werkgevers ver dedigden een verlaging met het oog op de slechte bedrijfsresultaten, doch de werknemers wenschten de oude loonen te handhaven en in geen geval de onge veer 10 pet. verlaging te aanvaarden. Spoedig wordt een derde vergadering gehouden. Meer boter in de margarine. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat tengevolge van wijzigingen, aange bracht in ministeriëele beschikkingen, met ingang van 3 April a.s. is bepaald: 1. dat de margarine moet zijn ver mengd met 40 pet. boter (voorheen 25 pCt.) 2. dat aan stichtingen enz., die bij de Ingezonden mededeelingen. Vraagt U ons afschriften van ontvangen tevredenheids- betuigingen N.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen Korte Berichten. De Amerikaansche Senaat heeft aangenomen het wetsontwerp tot bestrij ding van de werkloosheid. Het wetsont werp voorziet in een crediet van 500 mil- lioen dollar federale steunverleening aan de staten die hun aandeel van dat bedrag kunnen gebruiken voor steun aan werk- looen of bestrijding der werkloosheid. Het agentschap Avala deelt mede: Wij zijn gemachtigd mede te deelen, dat het door het persagentschap van de „Te- degraphunion" verspreide bericht over een muiterij onder de matrozen der oor logsmarine te Gattaro en Spalata van iederen grond ontbloot en van a tot z verzonnen is. In de levensmiddelen-afdeelingen van de warenhuizen Tietz en Schocke werden Vrijdagmiddag traangasbommen gewor pen. De localiteiten waarin zich veel publiek bevond, moesten dadelijk ont ruimd worden en de verkoop moest wor den gestaakt. In de nabijheid van Neodesha in het Zuid-Oosten van Kansas is een vlieg tuig neergestort, waarmee een Canadeesch team onderweg was naar Topeka voor het spelen van een wedstrijd. Vier inzit tenden werden op slag gedood, terwijl tien personen zware verwondingen op liepen. Centrale zijn ingeschreven, toegestaan kan worden per zes personen een hoeveelheid van zy2 K.G. zelf-uitgesmolten vet in voorraad te hebben; 3. dat personen, aan wie huisslachting is toegestaan, zich tot de Centrale kun nen wenden, indien zij voornemens zijn daartoe over te gaan, onder opgave welke hoeveelheid van het uit die slachting ver kregen vet zij willen smelten. Hun wordt dan toegestaan e.en grootere hoeveelheid dan 2y2 K.G. zelf-gesmolten vet in voor raad te hebben; 4. dat de prijs van het merk voor mar garine A nader is vastgesteld op 4 cents per K.G., die van het merk voor mar garine B op 7 cents per K.G.; de prijs voor ritueele en plantaardige margarine blijft op 45 cents per K.G. bepaald; 5. dat de prijs van de invoervergunning voor margarine bepaald is op 25 cents per K.G. De contingenteering van schoeisel. Bij Kon. besluit van 30 Maart is de tijdelijke beperking van den invoer van schoeisel en van leestklaar schoenwerk alsnog voortgezet tot 1 October. Zooals gemeld zijn de percentages en de basis jaren ongewijzigd gebleven. Men zie voor de verdere bepalingen en voor de uitvoerings voorschriften de Staatscourant van gisteravond, no. 65. Binnenland. Versnelde bruggenbouw in het Westen des lands. 40 pet. boter in de margarine. Minister Ruys de Beerenbrouck in Zee land. Buitenland. De Joden-boycot in Duitschland. Oproer in Uruguay. Wervelstorm in Amerika. De toestand in de klompenindustrie. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Fleskens: Is bet den minister bekend, dat de toe stand in de klompenindustrie steeds moei lijker wordt? Is zijn excellentie bereid dezen tak van nijverheid hetzij door contingenteering van den invoer, hetzij door het treffen van bijzondere maatregelen te steunen, teneinde te voorkomen, dat tal van klom penmakers hun werkplaatsen zullen moe ten sluiten en met hun arbeiders aan de werkloosheid worden overgeleverd? heeft de minister van economische za ken en arbeid geantwoord: Het is den ondergeteekende bekend, dat ook de Nederlandsche klompenindu strie met groote moeilijkheden te kampen heeft. Reeds eerder heeft de ondergeteekende overwogen om dezen tak van nijverheid steun te verleenen en wel door contin genteering van den invoer. Het daartoe ingestelde onderzoek heeft evenwel uitge wezen, dat bezwaarlijk de Crisisinvoer- wet kon worden toegepast. Inmiddels heeft de ondergeteekende een nieuw onderzoek doen instellen naar den toestand, waarin deze industrie zich bevindt en zoodra het resultaat daarvan bekend is, zal de ondergeteekende zijn standpunt nader kunnen bepalen. Rijksvoorschotten woningbouw. De heer Kampschöer, lid der Tweede Kamer, heeft den Minister van Binnen- landsche Zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister niet van oordeel, dat het vraagstuk der verlaging van renten voor de aan de gemeenten ingevolge de Woningwet verstrekte rijksvoorschotten voor den bouw van arbeiderswoningen in verband met de daling van den rentevoet van zoodanige urgentie is, dat alleen een zeer spoedige renteverla ging tegemoet kan komen aan hetbe zwaar der voortdurend toenemende ex ploitatie-tekorten? 2. Is de Minister bereid te bevorde ren, dat de hierbedoelde rente spoedig wordt verlaagd, aangezien door de gesta dig verminderde arbeidsloonen veel ach terstand in de betaling der huishuren ontstaat, waardoor de gemeenten voor fi- nancieele moeilijkheden worden ge plaatst? Ingezonden Mededeeling. zijn met de minste kosten verkregen met Opfokvoeder 130 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 410 weken 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voeder kosten en later méér eieren: Zoo verkreeg de heer H. Kpning. de Wilp, Gr. van 32 jonge hennen 774 eieren in December en 653 in de koude maand Januari j.l. dus 78 pCt, en 65.8 pCt. eieren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe piaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. 'er'els' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. heeft veel beter voldaan dan twee best bekende Opfokvoeders: de kuikens zijn grooter en sterker. Van de kunstkorrel krijgen wij de helft meer eieren dan voor heen en de kuikens groeien er ook reus achtig van. 5-9-27. Coöp. Stoomzuivelfabriek, Odoorn. De ontwikkeling der jonge dieren van Uw Kunstkorrel is uitmuntend, evenals de leg- resultaten. Gebr. Welleman, Buurmalsem, 12 October 1929. Bertels' Opfokvoer heeft mij verleden jaar uitstekend voldaan. Ik heb wel Opfokvoer gebruikt dat twee- en driemaal zoo duur was, maar heb daarmede nog nooit zulke schitterende resultaten gehad. KI. Wolfis, Machinale BroederiJ Nuls. Gn. 3 Maart 1933,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1