Uit de Provincie Kerknieuws. Zoeklichtjes. Onderwijs. Rechtzaken gen ven perversiteit. De alcohol speelt daarbij een belangrijke rol. Meisjes uit de niet-bezittende klasse worden vaak het slachtoffer. Terwille van deze arbeiders meisjes juicht spr. het ontwerp toe. De Minister van Binnen- landsche Zaken, de heer Buys de Beerenbrouck, zegt, mevr. PothuisSmit dank voor de verdediging van het ontwerp. Zij raakte de kern der zaak, toen zij wees op de bedoeling, meis jes, speciaal arbeidersmeisjes, te be schermen. Inderdaad, zoo is het. Een 26 a 27 jaren geleden kregen wij dezelfde bezwaren als nu gehoord worden bij de bestrijding der huizen van ontucht; die werden zelfs vernomen in den gemeente raad van Amsterdam. Het uitnemende rapport der regeeringscommissie inzake het dansgevaar richt zich inzonderheid op de bescherming van jonge meisjes. De heer Hermans zou nog verder wil len gaan. De geschiedenis van het wets ontwerp wijst echter op de wenschelijk- heid van zelfbeperking. Het is beter stuk voor stuk maatregelen te nemen dan in eens het geheels terrein te overzien. Indien men zou moeten afzien van maatregelen, omdat een of andere machts drager er wel eens misbruik van zou kunnen maken, kwam er geen enkele maatregel tot stand. Er kan niet alles centraal geregeld worden. De plaatselijke autonomie heeft er ve'e voordeel en van; het is ook een algemeen verschijnsel, dat in de eene plaats is ver boden, wat in de andere is toegestaan. Er is trouwens ruimte voor aanvullende re gelingen. Met volle overtuiging beveelt spr. dil wetsontwerp bij de Kamer aan, vol be wondering voor het werk der commissie. Het wetsontwerp wordt daarna aan genomen met 27 tegen vijf stemmen Tegen zijn de heeren Ossendorp, Moltma- ker, Oudegeest, Danz en De Zeeuw, allen soc.-democraten. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. Wij vestigen nogeens de aandacht op de gelegenheid, welke volgens de Kieswet bestaat om te stemmen in een andere gemeente dan in die, op welker kiezers lijst men voorkomt. Hij of zij, die van deze gelegenheid gebruik wil maken, moet uiterlijk veertien dagen vóór den stemmingsdag, dat beteekent dus ditmaal vóór 13 A p r i 1, in persoon ter secre tarie van „eene" gemeente, (dit kan dus op elke gemeentesecretarie geschieden, zoowel in de gemeente waar de kiezer op de lijst staat, als in de gemeente waar hij wil stemmen, als in elke andere gemeente waar hij -op het tijdstip der mededeeling vertoeft) mede gaan deelen, in welke ge meente hij op 26 April wenscht te gaan stemmen. Hierbij moet die kiezer een adres op geven in de gemeente, waar hij wil gaan stemmen. Dit adres kan desnoods het gemeentehuis zelf zijn. als men geen an der zou kunnen opgeven, b.v. omdat men den stemdag voor zaken in die gemeente vertoeven moet zonder dat men eenige relatie daar heeft. Van die mededeeling wordt dan een schriftelijke verklaring opgemaakt, waar van een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. Heeft men eenmaal medegedeeld in een andere gemeente te willen gaan stemmen, dan is men niet meer bevoegd te gaan stemmen in de gemeente waar men op de lijst staat. De oproepingskaart voor de stemming ontvangt men op het adres, dat men bij de mededeeling heeft opgegeven. Deze regeling is van belang: Voor hen, die na 1 Jan. 1933 ver huisd zijn, of vóór 26 April nog zullen verhuizen, naar een andere gemeen te, dan waar zij op 1 Januari 1933 inwo ners waren. De kiezerslijst wordt n.l. vastgesteld naar den datum van 1 Jan. Voor reizigers, die voor hunne werkzaamheden op 26 April elders moe ten vertoeven buiten de plaats hunner in woning. Voor arbeiders, die de geheele week in een andere gemeente dan de plaats hunner inwoning aan hun werk gebonden zijn, b.v. zij die in werkver schaffing wellicht ver van hun woon plaats vertoeven. Voor hen, die met vacantia zijn, en in één woord voor allen, die van te vo ren weten, dat zij op den dag van de stemming in een andere gemeente zullen vertoeven. De besturen van onze Eesvereenigingen moeten aan deze zaak bijzondere aandacht schenken. Ook nu kan één stem van beslissende beteekenis zijn. WIJZIGING DER KIESWET. Gunstig advies van het Centraal Stembureau. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den voorzitter der Eerste Ka mer medegedeeld, dat hij, ter voldoening van den wensch, uitgedrukt in het eind verslag der commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der kieswet enz., alsnog het advies ter zake heeft ingewonnen van het centraal stembureau voor de verkie zing van de leden der Staten-Generaal. Het advies heeft de minister aan den voorzitter der Eerste Kamer in afdruk doen toekomen. Het centraal stembureau heeft steeds is zijn midden voor- en tegenstanders van het stelsel der gemiddelden gehad, terwijl de strooming ten gunste daarvan was send is. De gronden, waarom een belangrijke meerderheid in het bureau in het alge meen aan dit stelsel de voorkeur geeft zijn in hoofdzaal^ dat naar haar oordeel daaraan de billijk geachte regel ten grondslag ligt, dat aan geen lijst een ze tel of zetel meer wordt toegewezen, zoo lang een andere lijst op een grooter ge middeld aantal stemmen nog geen zetel heeft, terwijl dit stelsel voorts door zijn neiging ten gunste van de hooge geta.len bindend werkt, in tegenstelling met het overschottenstclsel, waarin splitsing voor deel kan brengen. Bij colleges met een l.lein aantal leden worden sommige bezwaren tegen het stel sel der gemiddelden grooter. Met name in gemeenten, waar een groote partij, hoewel niet de meerderheid der stemmen behalend, toch 40 a 50 pet. bereiat, is de kans groot, dat de ééne zetel meer die toepassing van het stelsel der gemiddel den in, vergelijking met dat der grootste overschotten veelal aan de grootste partij zal brengen, aan deze partij de volstrekte meerderheid der zetels zal verschaffen. De grens van 19 zetels is niet geheel willekeurig getrokken; zij valt samen met de grens, waarboven de gemeente inge volge art. 31 der Kieswet in 3 kieskrin gen wordt verdeeld. Zoodra er verdeeling in kieskringen is, dreigt bij het bestaande stelsel de mogelijkheid om door splitsing van lijsten een extra-overschotzetel te be halen; invoering van het stelsel der ge middelden voorkomt dit. Op deze gronden is het centraal stem bureau in meerderheid van oordeel, dat in 't wetsontwerp terecht en op juiste wijze onderscheid tusschen groote en kleine colleges is gemaakt, een onderscheid, dat trouwens ook werd gemaakt in het ont werp, zooals het voor de behandeling in de Tweede Kamer luidde. Een minderheid meende, dat het cijfer van 19 belangrijk hooger moest worden genomen. Een ernstig auto-ongeluk. Gistermiddag heeft tusschen Schoon- dijke en Oostburg bij Veldzicht een ern stig ongeluk plaats gehad. Van een auto, bestuurd door den 29-jarigen H. de Gock, aardappel-koopman te Schoondijke is een wiel afgeloopen juist op het oogenblik, dat de tram aankwam. De auto kwam op de rails terecht en werd door de tram gegrepen. D'e tram schoof de auto geheel in elkaar en schoof deze in de sloot. De bestuurder, de eenige inzittende, was op slag dood. De man was gehuwd en laat een vrouw met 1 kind achter. Wat hef overzetten van auto's naar Z.-Vlaanderen kost, vergeleken bij Moerdijk-Willemsdorp. Op de verkeersconferentie te Middel burg heeft de secretaris der Kamer van Koophandel te Terneuzen een kwestie aangesneden, die we, zoo schrijft het Dagbl. v. N.-Br., thans nog eens bizonder willen doen uitkomen. De kwestie is van te groot belang voor de ontwikkeling van het vrachtautover keer in Zeeuwsch-Vlaanderen met o\e- rig Nederland om er geen bizondere aan dacht aan te wijden. Het betreft n.l. het overzetten van auto's zonder berekening der vracht. Het vrachtvervoer per auto, het afle veren van koopwaren aan de afnemers over lange afstanden per vrachtauto, neemt in geheel den lande toe. Nu blijkt echter door het bij den stoombootdiens', geldend tarief, dat de Zeeuwsch-Vlaam- sche handel en industrie op dit stuk zeer \er ten achter blijft bij die van boven de Schelde. Wel is waar is het tarief voor het overzetten van auto's aanmerkelijk verlaagd, doch dat minstens f 4 per 100') k.g. moet betaald worden voor de even- tueele lading van een auto is voor Z. Vlaanderen een groote achterstelling. Een 10-tons auto zou vol belast f 42 kos ten. Voor het veer MoerdijkWillems dorp, ongeveer den afstand Breskens Vlissingen wordt f 2 betaald, aangezien op dat veer de vracht niet in aanmerking wordt genomen. Nu is in de Z.-Vlaamsche Kamer van Koophandel de vraag gerezen, of het niet mogelijk zal zijn terwille van den handel en het verkeer tusschen Z.-Vlaanderen en overig Nederland op den provincialen stoombootdienst een regeling te krijgen als voor het veer MoerdijkWillems- dorp. Het veer aldaar is een Rijksveer, maar hier op de Westerschelde is de Staat er toch ook voor vier-vijfden bij betrok ken. Natuurlijk zou de voorgestane regeling een verlies van opbrengst voor vervoerde vracht voor de provincie beteekenen en 't is de vraag of de Minister van Water staat, aan wien de beslissing ten deze is, wil medewerken aan deze vermindering van inkomsten. Maar daarnaast moet toch ook overwogen worden dat Z.-Vtaan- deren een groote achterstelling met de andere deelen van het land kent. Hetgeen op het veer over het Hollandsch Diep mogelijk is, zou toch ook hier mogelijk moeten zijn. Binnen afzienbaren tijd zal men over het Hollandsch Diep kunnen passeeren zonder eenig oponthoud of kos ten, doch de daar tot stand te brengen brug vergt ook groote uitgaven voor aa?i- leg en onderhoud. Ged. Staten van Zeeland hebben bij hun besluit van 24 Maart j.l. aan dhr C. Zoeter, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April a.s. eervol ont slag verleend als ontvanger der rechten voor het gebruik van den Provincialen steiger te Zijpe en in de daardoor ont stane vacature met ingang van denzelf den datum benoemd dhr J. Jumelet Az. te Bruinisse. Middelburg. Nadat reeds op 11 Maart een voorloopige vergadering was gehou den, waarin tot oprichting eener ARJA werd besloten, had Zaterdag j.l. een tv>ee- de vergadering plaats, waarin het regle ment werd vastgesteld. Deze club kreeg den naam: „Groen van Priusterer". Zij telt reeds 47 leden. Dhr II. van Leeuwen, die den stoot gaf tot de oprichting en de vergaderingen leidde, werd tot voorzitter gekozen, welke benoeming hij aannam. De heeren Mr P. Dieleman en Dr K. Hui- zinga verklaarden zich bereid als advi seurs op te treden. Op 6 Mei a.s. wordt weer vergaderd. Alsdan zal als spreker optreden dhr M. P. Dieleman met bet onderwerp: „Het ontstaan en de geschie denis der A. R. partij". Op die vergade ring wordt tevens het werkprogram op gemaakt. Gevonden voorwerpen. I aar glacé kinderhandschoenen, Flipse, Sleepet'ssin- gel Q 310; sleutel, A. Leijnse, Oude Vliss. weg E 245; dameshandschoen, mevr. Koch, Heerengracht M 47; broche, Auer, j.bdijpoort A 133; zwarte hond, Neuge- bouwer, Oude Vliss. weg E 188; kinder- hoed, mevr. de Jonge, Seisbolwerk, M. 214; roode muts, D. de Kuiper, Neder- str. O 199; schooletui, Van Hal, L. Noord- str. G 26, belastingmerk. F. de Wolf, L. Burg G 96; pakje champo en puntslijper, C. de Clercq, Vlasmarkt L 27; port. m. inh., F. de Voogd, Veerschesingel T 228; 2 sleutels, Kieboom, Markt; groene muts, G. Lamport, Volderijstraat M 92; glacé handschoen, Wiessner, Noordweg S 219. kinderport., Andriessen, Wal, B 42; be lastingmerk, F. Hendrikse, St. Laurens Brigdamschepad; heerenrijwiel, Veilings gebouw, Kanaalweg; glacé handschoen, v. d. Bliek, Dokstr. P 170; glacé hand schoen, Kenting, Jacob Catsstr. W 2; belastingmerk, J. Wisse, N. Vliss. weg E 79; belastingmerk, A. Pouwer, Nadorst S 250; broche (tin), G. Daman, L. Noord- str. 42 vergunning Crisiszuivelwet, H. Reijnders, Lond. kdai H 49; handschoen, A. de Vos, Spanj. str. E 74; zakje met inh., A. Vos, Hofplein E 230; vulpen, J. P. Davidse, Nederstr. O 200; springtouw mej. v. Empel, Molstr. F. 94; vulpot lood, J. Coppoolse, Oude Vliss. weg V 1; teekening, Diermanse, Seisweg R 196b, kinderhoedje, G. Karll, Spanj. str. E 73: meisjesmuts, v. IJzeren, Jodengang R 236; blauw vest en broek, Minderhout, Gravenstr. I 258. Goes. Maandagavond vergaderde de afdeeling Goes van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Dhr Van Dalen hield een referaat over: „Loon, levenspeil en loonsverlaging". Was loon vroeger het middel om in de bescheiden levensbehoeften te voorzien, thans ver wachten zeer velen daarvan het geluk. Vóór den oorlog was de loonstandaard toevallig, later werd er echter verband gelegd tusschen levensonderhoud en loon. Bedenkelijk noemde referent een glijdende loonschaal. Wederzijds, zoowel bij den werkgever als bij den werknemer, is er gebrek aan vertrouwen. Met voorbeelden wordt aangetoond, dat in dezen tijd de moeiten voor den ondernemer vele zijn. Niet altijd wordt dit door de arbeiders beseft. Toch is het groote deel der arbei ders wel bereid loonsverlaging te accep teeren, wanneer dit door de uitkomsten van het bedrijf mocht noodig zijn. Natuur lijk kunnen daarbij geen vreugdevuren worden ontstoken. Ook is loonsverlaging niet het eenige middel om tot verbetering te komen. Volgens referent moesten de belijders van den Christus zich nauwer aaneensluiten. Gelukkig komt er verbe tering. Een zeer levendige bespreking volgde. Besloten werd in Mei weer te vergaderen. Dhr Siebenga hoopt dan een onderwerp te behandelen. Nieuw- en St. Joesland. Maandag ver gaderde de raad dezer gemeente. Afwezig dhr Klompe. Mededeeling werd gedaan van de gunning van het vervoer van ma terialen voor de wegen aan Ch. Reijnoudt Az., zand voor 90 cent per voer; S. Janse, keien voor 74 cent per voer en oude ma terialen 74 cent per voer; het ledigen der aschbakken aan Ch. Reijnoudt voor f 129 per jaar. Op verzoek van den autobusdienstonder- nemer dhr J. van Fraassen te Goes, heb ben B. en W. bij de regeering en de Raad van State bezwaren ingediend tegen het door de Ned. Staatsspoorwegen ingestelde beroep tegen de door Ged. Staten van Zeeland verleende concessie voor de auto busdienst GoesMiddelburg, aangezien deze dienst zeer in het belang der ingeze tenen wordt geacht. De raad gaat hiermede accoord. Ingekomen zijn een brief van het be stuur der Godshuizen te Middelburg be treffende deelneming in den bouw van een ziekenbarak bij het Gasthuis aldaar en een brief van de gemeente Middelburg met concept overeenkomst voor hulpverleening bij brand. Deze stukken worden aange houden tot een volgende vergadering. De voorzitter deelt mede, dat men op het bureau der Zuid-Bev. Waterleiding bezig is berekeningen te maken van de kosten van aanleg eener waterleiding naar deze gemeente. Inzake de bekende kwestie van het hef fen van invoerkeurloonen van vleesch en vee door de gemeente Middelburg, stellen B. en W. voor die gemeente mede te deelen, dat deze gemeente in principe bereid is daartoe mede te werken, maar zonder aandeel in de abattoirsaldi en dat de ex ploitatie daarvan gescheiden blijft ;:n den keuringsdienst; verder een regeling te tref fen voor vergoeding gemeentelijke en par ticuliere gestichte slachthuizen. Na breed voerige bespreking van het voor en tegen werd het voorstel aangenomen met 5 tegen 1 stem. De heer Verlare stemde tegen. Op voorstel van B. en W werd besloten geen deel te nemen in het garantiefonds van de K. L. M. Op het verzoek \an den heer A. Wisse im subsidie voor een stuk grond om dat bij wijze van werkvcrschaf- fen te ontwortelen en ontgreppelen, be hoefde geen beslissing genomen, aangezien dat werk door hem \oor eigen rekening reeds is uitgevoerd. Met de N.V. de P. Z. E. M. zal een nieuw contract worden ge sloten betreffende de levering van electri- sche stroom voor de straatverlichting. Door lager tarief, thans door de P. Z. E. M. ingevoerd, zou een besparing worden verkregen van 32 pet. B. en W. willen de branduren ook verminderen, zoodat de lampen te 11 uur gebluscht worden, be halve de 2 hoofdpunten, n.l. bij het Ge meentehuis en dhr De Waard. Deze zouden blijven branden tot 12 uur. Verder zou men geen licht willen laten branden van 16 Mei tot 15 Augustus Daardoor zou in totaal nog 10 pet. bezuiniTd worden, zoodat er in totaal 42 pet. bezuiniging komt. Dit voorstel wordt aan enomen mot 4 tegen 2 stemmen (tegen de Goffau en Visser), deze wilden ook de 2 hoofdlampen om 11 uur blusschen. Naar aanleiding van het reeds uitge geven bedrag voor werkverschaffing, en het nog niet bekend zijn - an de regeeriugs- bijdrage daarvoor, alsmede het momen teel aanwezig zijn van werkverruiming in den landbouw, stel'en B. en W. voor de personen bij de werkverschaffing minder da~en te laten werken dan thans het ge val is. Voor de georganiscerden stellen zij 4 dagen en voor de ongeorganiseerden 3 dagen per week voor. Dit in overleg en met goed' inden van den inspecteur der Rijkswerkverschaffing en de hoofd-inge- nieur der Domeinen, onder wiens leiding het werk gebeurt. Dhr De Kater meent, dat dit van zulk een ingrijpenden aard is, dat hij gaarne uitstel van behandeling zou willen hebben De voorzitter meent, dat het nu het juiste moment is, vooral met het oog op het uitkomende werk, spr. acht het beter langzamerhand te verminderen, dan in eens den stap te doen. Dhr De Kater meent, dat er geen voldoende werk is bij particulieren voor de menschen, die dan 2 of 3 dagen uitvallen Dhr Verlare wijst op den financieelen toestand nu men nog niet bekend is met de rijksbijdrage. Ook moet men rekening houden met de belastingbetalers. Na verdere bespreking wordt het voorstel aangenomen met 4 te gen 2 stemmen, tegen de heeren De Kater en Koopman. De motorbrandspuit is deze week „proef- klaar". Bij de rondvraag wijst dhr De Ka ter op het ledi-rstaan der gemeentewoning, wat niet in het belang dier woning is. Ocstkapetle. Dinsdagavond werd van wege de Fa. Koudijs te Rotterdam een filmvoorstelling gegeven over ..De boer, de kip en wat daarom draait". Bij de film werd een toelichting gegeven door dhr Cohen, hoofdvertegenwoordiger van ge noemde firma. Het eerste gedeelte liet zien het proef bedrijf te Barneveld, onder leiding van dhr H. Koudijs, het tweede gedeelte de fabriek te Rotterdam, waar het voeder ge fabriceerd wordt. Het derde gedeelte was een kluchtige film, betrekking hebbende op het bedrijf. Het vierde gedeelte toonde aan de gebruiksaanwijzing van het och- tendvoeder, het laboratorium en de Barne- veldsche eiermarkt. Dhr Coben sprak een slotwoord. Ko"dekerke. Voor de Chr. Hist. Kies- vereeniging sprak Maandag j.l. de heer H. W Tilanus over „Het Chr. Hist, be ginsel voor onzen tijd". Velen waren op gekomen en talrijke vragen werden aan spreker gesteld, die hij uitvoerig beant woordde. Oostburg, Dinsdagavond kwam onder leiding van den burgemeester alhier bij een de afd. van den Bijz. Vrijw. Land storm. Dhrn Bierman en Laernoes werden hartelijk welkom geheeten, alsmede de af- deelingen van Schoondijke en Zuidzande. Overste Bierman, Commandant van 't Zeeuwsch Verband, sprak over de organi satie en het doel van den Bijz. Vrijw. Landstorm, die in Zeeland 99 afdeelin- gen heeft met 3000 leden. Hij wees op de vele prettige avonden die overal door de plaatselijke commissies worden georgani seerd en de werkzaamheden, die worden verricht. Dhr Laernoes sprak een propagandis tisch woord. Hij wees op de beteekenis en het doel van dit instituut. Door den voorzitter werd de plaatse lijke commissie geïnstalleerd, terwijl overste Bierman nog brevetten van schiet vaardigheid uitreikte. De bekende landstormfilms werden ver toond. Het was een welgeslaagde avond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Buiksloot, Jac. Treffers te Marken. Te Wetsinge-Sauwerd, P. Beijer te Overschild. Te Den Ham (0.), J. A. van Nie te Hoogeveen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Hindeloopen, C. Jansen, cand. te Doorn. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Woerden, L. Holtrigter te Maarssen. Het optreden van Hitler in Duitschland heeft althans dit goede gevolg, dat naar het schijnt de Soc. Democraten ten on zent minder warm loopen voor een revo lutionair optreden. In een vergadering waarin tegen het „systeem van onderdrukking" in Duitsch land geprotesteerd werd, heeft toch de heer Drees volle nadruk gelegd op hand having van de grondwettelijke rechten. „Spr. wees er op, dat ook de Koningin den eed op de Grondwet heeft afgelegd. En ook de Ministers mogen de Grondv\ et niet schenden op straffe van str-echte lijke vervolging. En ophitsing tot een strafbaar feit is op zichzelf strafbaar." Waarom de Koningin in dit verband genoemd moest worden is mij niet dui delijk. Als er toch één is die waakt voor de handhaving van de grondwettelijke rechten dan is het toch zeker de Konin gin. Voor het overige heb ik deze uitspra ken, die voor de leiding van de S. D. A. P. nu niet bepaald vleiend zijn, met in stemming gelezen. En ik hoop, dat niet alleen door onze roode vrienden, maar ook door de auto riteiten, niet zal worden vergeten, wat hier over ophitsing tot strafbare feiten gezegd wordt. OPMERKER. Vrij Evang. Gemeente. Beroepen te Ierseke, cand. Leep te Gouda. Herst. Evang. Luth. Gemeente. Beroepen te Gorinchem, J. G. B. Bik te Enkhuizen. Afscheid. Ds J o li. Ger ritsen Jr heeft Zondag j.l. afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwerkerk (Z.) met een predi katie over Colloss. 1 23a: „Indien gij maar blijft in het geloof gefundeerd en vast, en niet bewogen wordt van de hoop des Evangelies, dat gij gehoord hebt". Na de predikatie werd de scheidende predikant toegesproken door Dr W. H. Weeda van Oosterland, namens de Ring en door Ds C. E. van der Griend van Dreischor, als consulent. Ouderling W. Wandel uitte den dank der gemeente en liet den naar Zierikzee vertrekkencien leeraar toezingen Psalm 121 4. Emeritaat. Ds K. K. Troost, predikant bij de Geref. Kerk te Naaldwijk, zal tegen November emeritaat aanvragen. Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse: D. Deist, Zonnemaire; G. de Feij ter, Goes; G. E. de Jonge, Wissenkerke; A. I. Nortier, Oostburg; I. A. van Over- beeke, Kapelle; J. de Regt, Biezelinge; J. W. van Strien, N. en St. Joosland; W. J. de Vrieze, Eikerzee; A. Wolfert, Hoek. Af gewezen drie. Het 'diploma werd uitgereikt aan: M. Boogerd, 's-H. Arendskerke; S. J. Dees, Wissenkerke; B. op 't Hof, Krabbendijke; C. de Jager, Wolphaartsdijk; J. E. Kole, Wemeldinge; P. Mol, Biezelinge; M. Murre, Baarland; P. M. C. van Nieuwen- huijzen, Oudelande; Chr. Wisse, Anna Jacobapolder. De uitreiking dezer diploma's had hedenmiddag in een der leslokalen plaats, waarbij o.a. tegenwoordig waren de com missie van toezicht, directeur en leeraren, B. en W. van Goes, afgevaardigden van organisaties en ouders van leerlingen. Verschillende toespraken werden gehou den, waarvan wij morgen verslag hopen te geven. Geslaagd voor examen apothekers assistent Mej. M. J. Mijnlieff te Middel burg. Faillissementen. G. den Dek ker, koopman te Hoedekenskerke. Passief f 4149,52 (waarvan preferent f 10,32). J. Broodman te Oosterland. Passief f 3324,36 (waarvan preferent f 1521,65). G. A. en E. de Wilde te Kloosterzande. Passief f 4643,28 (waarvan preferent f 450,17). N. V. Ijzergieterij v.h. A. F. de Bie Zn te Bergen op Zoom. Totaal passief f 70.338,56 (waarvan preferent f 7021,40). L. C. de Jonge, koopman te Kapelle. Passief f 1315,75 (waarvan preferent f 344,90). De baten in deze faillissementen zijn nog niet volledig bekend. Opruiing. Voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft terechtgestaan de 21-jarige J. J. K. uit Barmen (D.), gewoon dienstplichtig soldaat mitr-comp. van het 10de regiment infanterie te Ede, beklaagd op 10 Febr. een „proclamatie' te hebben opgespijkerd, aansporende het verzet in Indonesië te steunen en de in vrijheidstelling der muiters van de „Ze ven Provinciën" te eischen. Bekl. zeide het geschrift onnadenkend te hebben opgehangen. De auditeur-militair achtte bewezen de bedoeling om opzettelijk de krijgstucht te ondermijnen. In het voorloopige onder zoek heeft bekl. verklaard tot een revolu tionaire partij te behooren. De eisch luid de 6 maanden gevangenisstraf, met ont slag uit den militairen dienst. Beklaagde verzekerde niet tot een revo lutionaire partij te behooren en er noon bij aangesloten te zijn geweest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2