Dr. H. COLIJN Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHETS EERSTE BLAD. VTENSDAG 29 MAART 1933 DAGBLA1 VOOR DE PROVINCIE EEELAND 47e JAARGANG - No. C Platen B. Board enz. uizen en Platen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. is nummer één op de candidatenlijst der Anti revolutionaire partij in Zeeland. Belangrijkste Nieuws. "AKKERTJES" Binnenland. Staten-Generaal Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11, Postchóque cn Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. -V-*tl.* 'J|.^ .1 ii V— Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiën -30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen 00 cent, per regel Kleine Advertenliën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0,85. Bij contract belangrijke korting. ik sch: 3 p. Lappen /<z p. Mooie Ros- dfslappen 90 ct., 1. H. C. FREDE- at, Middelburg. per 100, Vroege :t. per K.G. Alle en bollen. A.s. ortstraat. M. H. 3 Runderrollade, 11e soorten Man ninderden prijs. NBURG, Slager, IR—TOLHOEK e straat, Goes. Spek 40 ct. per voorraad strekt. 45 ct, per K.G. St.-Pieterstraat, SCH! 4 voor 10 cent. 30 ct. per pond. 10 N, Goes, Tel. 280. VINKELIER Ka an 2 pakjes v. 10 ct Voor winke- J. J. LAGAAY, Vlissingen. Ant, Notenh. Ka- joie Mah. Kroon- Let v. 50; Mab. VAN LOO, Oude burg. •rhanden: Prima pen 5 pond voor p. K.G. Aanbev.: inh. singel K 78, on no. 329. ER-TOLHOEK ie straat. Goes. EVRAAGD: MELKWIJK. khandel D'HUIJ, ielburg. UUR: ake Achterkamer tuin en vrijen is en waterl. 2.25 Ruijterl. 44, Goes OOP: Z A AIERWTEN DWEGFELIUS, ie. OOP: CE HUIZEN, >dengang. Te be- 112, Lange Sin- delburg. Melkwagentje, ikkers, Platte- en autobanden. I. J- Smederij, Teer- 24, Middelburg. loks- en Melotte- igenwielen v. ijz- 2 Achterwielen 'HIEMAN, Electr. tr. P 24, M'burg. ER—TOLHOEK :he straat, Goes. kwaam en solied i en omstr., v. d- andere patent-art- p provisie; ruim0 n M. 597, Bureau :rt", Middelburg. e, middelb. leef' in klein gezin of Dame allee». 1 Mei. Br. no. 222. Co., Breda. Schoonmaak noodig. Het krachtig optreden van Minister Deckers tegen de revolutionaire elemen ten bij leger en vloot, heeft allerwegen instemming gevonden. Maar ook is van verschillende kanten de opmerking gemaakt, dat het hier niet bij kan blijven. Dat er meer moet gebeu ren. Het gaat niet aan, dat op verant woordelijke posten worden gehandhaafd mannen, die het niet onder stoelen of banken steken, dat zij op het meest cri- tieke moment voor een land, als n.l. de mobilisatie van leger en vloot noodzake lijk is, de regeering zullen dwarsboomen en „dappere ongehoorzaamheid" zullen plegen. Hieraan kan worden toegevoegd, dat ook in de scholen een uitzuivering nood zakelijk is. Het is bekend, dat er onderwijzers zijn, die bezwaar maken met hun leerlingen het Wilhelmus te zingen. Men behoeft niet te vragen, wat er door dergelijke per sonen van het geschiedenis-onderwijs ge maakt wordt. Het is ook bekend, dat er onderwijzers zijn, die, terwijl ze de kinderen moeten opvoeden tot gehoorzaamheid aan het bo ven hen gestelde gezag, zelf, in het pu bliek, het gezag ondermijnen. Een sterk staaltje daarvan vertelt „De Nederlander". Een onderwijzer aan een der Amster- damsche openbare scholen had bezwaar tegen de wijze, waarop door het hoofd der school de ijsvacantie was geregeld. Zijn bezwaren zette hij uiteen in een ingezonden stuk in „De Volksschool", on der het kopje: „Zure knaap remt ijsver maak". In dit schrijven werd het hoofd der school verder aangeduid als: Norsche, woordkarige, een vermakelijk graag zuur doend bovenmeestertje, een heele boven- piet, de machtswellustige, enz. Terecht zegt i,,De Nederlander'*, dat hier blijkt van een verwording der ver houdingen en dat op deze wijze onze sa menleving uit elkaar gebroken en de ge- heele geest verkankerd wordt. Het optreden vein dergelijke onderwij zers, die het zaad zaaien, waarvan wij bij gebeurtenissen als op de „Zeven Provin ciën" de vruchten zien is beneden alle critiek. Maar wat dan te zeggen van autoritei ten, die dergelijke brekers van het ge- zagsgebouw handhaven? Wordt het niet hoog tijd, dat op groote schaal schoonmaak wordt gehouden? Werkloozenzorg. De Soc. Democratische jeugdleider, de heer Vorrink, heeft op 30 Januari te 's-Gravenhage, sprekende over de werk verschaffing het volgende verklaard: „Op het gebied der werkverschaffing hebben we in Nederland ervaring. De re geering heeft op dit stuk een der aller beste vormen van werkloozenzorg ge bracht, die tot het beste behoort, dat er op de wereld bestaat". De socialistische pers heeft, naar de „Msb." ontdekte, deze passage in haar verslagen geschrapt. Dat is verklaarbaar. Zij heeft behoefte aan critiek. Het verzwijgen van deze uitspraak ver andert intusschen niets aan de waarheid ervan. VLIEGRAMP BIJ DIXMUIDEN. Vijftien dooden. Een vliegtuig van de „Imperial Air ways", dat gistermiddag om 1.36 uur van het vliegveld Haeren bij Brussel met be stemming naar Londen was vertrokken en bestuurd werd door den Engelschen piloot Leleux, bijgestaan door een mécani- cien en radio-telegrafist, is in de buurt Poperinghe nabij Dixmuiden neergestort. Het vliegtuig had twaalf passagiers en 500 K.G. bagage en poststukken aan boord, men het boven Roesselaere vloog, had net nog geseind, dat alles wel was aan boord. Toen echter Roesselaere gepas seerd was, geraakte het toestel onklaar en trachtte de piloot zoo spoedig mogelijk at t 0pen veld te landen. Het vliegtuig neer-46 evenwe' mel een geweldigen smak toe*6 dorpelin8en' die in. allerijl waren u, stonden machteloos tegenover t ^ndkkelijk schouwspel. Over een af- Men Van 333 vonden zij vier lijken, tiirion veJ"0»derstelt, dat deze passagiers 8 het dalen uit het vliegtuig zijn gesprongen, p'!00t werd geheele verbrand. De nicien en de radiotelegrafist en ook de andere passagiers zijn omgekomen. Verondersteld wordt, dat een der mo toren tijdens de vlucht ontploft is en de machine spoedig geheel in brand stond. Het vliegtuig onderhield den regelma- tigen dienst tusschen Keulen, Brussel en Londen. Van de passagiers zijn drie van Duit- sche, acht van Engelsche en een van Bel gische nationaliteit. Omtrent dit ongeluk wordt nader ge meld, dat boven Clercken aan boord van het vliegtuig een explosie plaats had, waardoor, naar men vermoedt, de piloot werd gedood, want plotseling zag men het toestel van een hoogte van 200 M. neerstorten. De inwoners van het plaatsje Zarren verklaren, dat zij, toen het toestel hun gemeente passeerde, plotseling een vlam van wel een meter lengte uit den achter steven van het toestel hebben zien slaan. Even later had er een hevige ontploffing plaats, waardoor vrijwel de geheele staart van het toestel werd afgerukt. Zij zagen, dat een heer en een dame uit het brandende vliegtuig naar beneden sprongen; beiden stonden in brand. Het bleken de heer en miss Voss te zijn. De heer viel onmiddellijk te pletter, miss Voss had een valscherm bij zich, dat echter eveneens in brand stond en dientenge volge haar val niet kon stuiten. Even vóór zij de aarde bereikte, sloeg zij tegen een draad van een electrische leiding, waardoor haar been letterlijk werd afge rukt. Mevrouw Voss had ernstige brand wonden aan den rug, en was natuurlijk ook onmiddellijk dood. De inwoners van het dorpje Eessen ver klaren, dat zij de passagiers in het bran dende en vallende vliegtuig hebben hoo- ren gillen en jammeren. DE ACTIE TEGEN DE JODEN. Zaterdag begint de boycot. De ex-kroonprins heeft aan een Ameri- kaansch schrijver een brief gezonden, waarin hij zich met nadruk keert tegen de in het buitenland gedreven „hetzepro- paganda". Uit het Ruhrgebied wordt gemeld, dat de nationaal-socialisten uitvoering hebben gegeven aan hun voorgenomen actie tegen de z.g.n. gruwelpropaganda in het bui tenland. Te Essen, Duisburg, Bochum en andere steden in het Rijngebied, alsmede in verschillende steden in Westfalen zijn vanmorgen de warenhuizen, eenheids- prijzenmagazijnen en Joodsche zaken ge sloten. Tot incidenten is het bijna nergens gekomen. Alleen te Witten werden eenige winkelruiten van Joodsche zaken des nachts ingeworpen. Te Wittenberg stelden S.A.-lieden pos ten op voor de Joodsche winkels om het publiek het koopen te beletten. Ook hier werden de Joodsche winkels toen door de eigenaars gesloten. De rijksleiding van de N.S.D.A.P. pu bliceert een proclamatie aan alle partij organisaties naar aanleiding van de cam pagne in het buitenland tegen de vervol ging van Joden in Duitschland. In de inleiding der proclamatie wordt geconstateerd, dat het Duitsche volk, na een 14-jarige binnenlandsche verdeeld heid, zijn standen-, klassen-, beroeps- en confessioneele verschillen-politiek heeft overwonnen en een verheffing heeft door gevoerd, welke het „Marxistisch-Joodsche spook" bliksemsnel een einde bereidde. „Nu de vijanden der natie in het bin nenland door het volk zelf onschadelijk zijn gemaakt, komt, wat wij reeds lang verwacht hadden. De communistische en Marxistische mis dadigers en hun Joodsch-intellectueele aanstichters, die met hun kapitalen te rechter tijd naar het buitenland zijn uit geweken, ontplooien, thans van daar uit een gewetenlooze, landsverraderlij ke hetz- campagne tegen het Duitsche volk. ■Leugens en laster van een perversiteit welke de haren doet ten berge rijzen, worden over Duitschland losgelaten. Gru welsprookjes van verminkte Jodenlijken, van uitgestoken oogen en afgehakte han den worden verspreid met het doel, het Duitsche volk in de wereld voor de twee de maal te boycotten, gelijk hun reeds in het jaar 1914 is gelukt. Millioenen on schuldige menschen, volken, waarmede het Duitsche volk slechts in vrede wil leven, worden door deze gewetenlooze mis dadigers tegen ons opgehitst. De Duitsche waren, de Duitsche arbeid zouden onder hevig moeten zijn aan een internationa len boycot. In de proclamatie wordt ten slotte aan bevolen, dat iedere plaatselijke groep di rect actie-comité's zal vormen voor de practische, planmatige doorvoering van den boycot van Joodsche zaken, dokters en advocaten. De nationaal-socialistische „Korrespon- denz" publiceert elf programmapunten voor de afweercampagne tegen de in het buitenland gevoerde actie in verband met de vervolging van Joden in Duitschland. Hierin wordt o.a. verklaard, dat iedere plaatselijke groep en organisatie-geleiding van de N.S.D.A.P. direct actie-comité's moet vormen voor den boycot van Jood sche zaken, artsen, advocaten en Jood sche producten. Zij moeten er echter zorg voor dragen, dat geen onschuldigen hierdoor worden getroffen, waarbij zij er speciaal nota van moeten nemen, dat deze maatregelen uit sluitend tegen het Duitsche Jodendom zijn gericht. De Comité's moeten scherp de kranten controleeren, teneinde na te gaan, in hoe verre deze aan de „verduidelijkingsveld tocht" deelnemen. Doen kranten dit niet of niet voldoende, dan mogen zulke kran ten niet door advertenties of anderszins gesteund worden. Door posten moet de bevolking overal worden gewaarschuwd niet in Joodsche zaken te koopen. Verder moeten er tien duizenden massa-vergaderingen worden belegd en door middel van plakkaten en strooibiljetten moet de bevolking worden opgewekt, aan den boycot deel te nemen. De boycot begint des Zaterdags 1 April om 10 uur v.m. en zal worden gevoerd, tot de partijleiding beveelt, de actie te staken. Nationaal-socialisten! zoo besluit de proclamatie, Zaterdag, klokslag tien uur, zal het Jodendom weten, tegen wie het den strijd heeft aangebonden! Te Kiel verschenen in den loop van den avond voor verschillende schoenwin kels af deelingen van de Hitier jeugd en S.A.-manschappen, die het publiek her innerden aan de gruwelcampagne in het buitenland en het daarom aanspoorde, niet in Joodsche zaken en warenhuizen te koopen. Te Schwerin zijn alle Joodsche winkels en magazijnen gesloten. Aan het perso neel moet 2 maanden salaris worden uitbetaald. De gebeurtenissen in Brunswijk. Het eerste ernstig conflict, een for- meele botsing is 't geweest tusschen Hitler's militie en den nationaal-monar- chistischen Staalhelm, is thans losgebro ken. Naar officieel vanwege het Brunswijk- sche staatsministerie wordt medegedeeld, is op bevel van den Brunswijkschen minis ter van binnenlandsche zaken, Klagges, order gegeven, dat in het geheele land Brunswijk de Staalhelmhulppolitie moet worden ontwapend. De Staalhelm heeft den laatsten tijd groote troepen nieuwe leden opgenomen, afkomstig uit ontbonden vereenigingen. Er is een zeer ernstige verdenking, dat de Staalhelm plannen koesterde voor een contra-revolutie. Onder de gearresteerde Staalhelm-man- nen bevinden zich talrijke leiders van deze troepen, o.a. de leider van de afdeeling Brunswijk, Nowack, advocaat Elsmann, dr Spillner en ingenieur Seidel. De gearresteerde marxisten zijn meeren- deels leden van de rijksbanier, sociaal democraten en communisten. Rijksleider van den Staalhelm is de rijksminister van arbeid Seldte. Hij ver klaarde gisteren, dat hij over de gebeur tenissen in Brunswijk nog geen gedetail leerd rapport ontvangen had. De minister erkende, dat den laatst°n tijd een zeer sterke strooming merkbaar was bij de verslagen tegenstanders, om zich aan te sluiten bij de nationale weer baarheidsorganisaties. Het bestuur van den Staalhelm te Han nover publiceert een verklaring, waarin geprotesteerd wordt tegen de bewering, dat de bond den laatsten tijd Marxistische elementen zou hebben toegelaten. Wel is het aantal toetredingen den laat sten tijd zeer belangrijk geweest, doch steeds is een langdurige proeftijd toegepast en is met het toelaten van nieuwe leden voorzichtig te werk gegaan. Met betrekking tot het bericht over de ontbinding van de Staalhelm in Brunswijk wordt van de zijde van de Staalhelm mede gedeeld, dat geen opneming van roode or ganisaties in het verband van de Staal helm heeft plaats gehad. Desniettemin zijn dergelijke organisaties naar het bureau van de Staalhelm gegaan om zich te doen opnemen. Tegen de rijks- regeering gerichte uitroepen van deze groepen komen niet ten laste van de Staal helm. Naar Wolff van betrouwbare zijde ver neemt, werden de omstreeks 1350 perso nen, die zich in het gebouw van het zie- kenfonds bevinden, nog in den loop van den nacht in vrijheid gesteld, op 80 tot 100 functionarissen na, die in arrest blij ven. Dezen zullen naar de gevangenis te Wolfenhüttel worden overgebracht en zul len zich voor den rechter te verantwoor den hebben. De Stahlhelm-affaire in Brunswijk heeft ten slotte na langdurige besprekingen we der een snellen keer genomen. De Bruns- wijksche premier, dr Küchenthal, heeft namelijk het volgende communiqué doen toekomen „De Rijksregeering erkent, dat de ener gieke maatregelen, welke de Brunswijk- sche minister van Binnenlandsche Zaken, Klagges, heeft genomen tegen den Stalh- helm, gouv. Brunswijk-stad, gerecht vaardigd waren. Nademaal de rijksminister van Arbeid Seldte als eerste bondsleider van den Stahlhem toegezegd heeft, dat hij de kwestie langs disciplinai- ren weg zal afdoen, en het gevaar, dat Marxistische organisaties onder valsche vlag een illegale actie gaan voeren, niet langer bestaat, zal minister Klagges het voor het geheele land Brunswijk afgekon digde verbod van den Stahlhelm tegen 1 April 1933 opheffen. Steeds arrestaties van communisten. Gisternacht is de politie te Konings bergen er in geslaagd den communist en rijksdagafgevaardigde Walther Schütz, die reeds weken werd gezocht, in een particuliere woning te arresteeren. Schütz is een der meest bekende com munistische opruiers, voor wiens reke ning tal van overvallen en moord aan slagen komen, waarvan hij de geestelijke aanstoker is. Tegelijk met Schütz zijn ongeveer tien functionarissen der K. P. D. gearresteerd. Naar de bladen uit Goburg en Beieren nog melden, is aldaar bij huiszoeking, leem groote hoeveelheid, communistisch materiaal in beslag genomen, waaronder een lijst van 26 vooraanstaande natio naal-socialisten, die als gijzelaars zouden moeten worden gevangen genomen. Te Fürth zijn een zestigtal communis ten in hechtenis genomen. Zij worden verdacht van voorbereiding van een aan slag op de stedelijke gasfabriek. Wantoestanden in Barcelona. Naar de correspondent van „El De bate" uit Barcelona meldt, hebben aldaar de laatste dagen heftige protestbetoogin- gen tegen de Catalaansche autoriteiten plaats gehad. Toen de president der Ca talaansche generaliteit, kolonel Macia, tegen het einde van de vorige week het volk wilde toespreken naar aanleiding van den bouw van de nieuwe Zeppelin haven te Barcelona, moest hij zich ijlings voor de dreigende houding van het ge peupel van het balcon van het paleis der generaliteit in zijn appartement te rugtrekken. In Barcelona is de toestand op het oogenblik onhoudbaar geworden. Geen enkel leven en bedrijf is er nog zeker. Barcelona is het operatieterrein van in ternationale benden en bet meerendeel van de misdaden, die er begaan worden blijft ongestraft. Volgens de Catalaansche bladen wer den alleen reeds de vorige week Donder dag en Vrijdag 74 misdrijven gepleegd, waarbij verscheiden personen van het le ven werden beroofd. Korte Berichten. In geheel Polen hebben de Joden protestvergaderingen gehouden tegen de vervolging van hun geloofsgenooten in Duitschland. Het verbod der socialistische pers in Pruisen is voor onbepaalden tijd ver lengd. De Saksische commissaris van bin nenlandsche zaken heeft besloten dat de eerste Mei voortaan niet meer als arbei dersfeestdag en wettelijk vrije dag gevierd zal mogen worden. In het Noorden van Peru heeft een mijnramp plaats gehad. Tengevolge van een instorting zijn 120 mijnwerkers be dolven. Tot nu toe zijn drie lijken gebor gen. Volgens sommige berichten vreest men, dat in het geheel 80 personen om het le ven zijn gekomen. In het concentratiekamp bij Stutt gart zijn thans reeds 1500 politieke ge vangenen ondergebracht. Zij zullen eerst op het terrein zelf te werk worden gesteld bij den aanleg van wegen. Gisterochtend tegen half negen is in het district Friedrichsheim een groote razzia gehouden. Bij het doorzoeken van woningen zijn aangetroffen en in beslag genomen: 10 geweren, ongeveer 50 pisto len, 62 bajonetten en sabels, voorts een handdrukpers, zoomede een hoeveelheid drukwerk. 9 personen zijn gearresteerd. De fabrieken van Ford te Degenham zijn gistermiddag 5 uur door de directie gesloten, omdat de fabriek en werkplaat sen niet economisch kunnen arbeiden met incompleet personeel. De leiders der sta kers hebben verklaard, dat de arbeiders niet weer aan het werk zullen gaan voor de directie hun drie voornaamste eischen zal hebben ingewilligd. Binnenland. De Eerste Kamer nam de wijziging der drankwet aan. Brandstichting in het vliegkamp te Soe- rabaja ontdekt. Wethoudersverkiezing te Middelburg. Buitenland. Vreeselijk vliegtuigongeluk te Dixmuiden. Vijftien dooden. Wantoestanden in Spanje. Boycot tegen de Joden in Duitschland. De gebeurtenissen in Brunswijk. Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont. Onderwijzers-wachtgelders. Op vragen van het Tweede Kamerlid, mejuffrouw Groeneweg betreffende her plaatsing van onderwijzers-wachtgeldera, antwoordde de minister van Onderwijs, K. en W. o.m.: Het is niet mogelijk, te voorkomen, dat wachtgeld genietenden van 60 jaar en ouder benoemd worden, zoolang onge huwde wachtgeld genietenden en kweeke- lingen met akte beschikbaar zijn. Ook voor de eerstbedoelde wachtgel ders geldt de bepaling van art. 51 der L.O.-wet 1920, dat zij een hun aangebo den betrekking, welke hun in verband met hun persoonlijkheid en omstandig heden redelijkerwijze kan worden opge dragen, niet kunnen weigeren te aanvaar den dan op straffe van geheel of gedeel telijk verlies van het wachtgeld. Met eventueel kenbaar gemaakte be zwaren van gehuwden wegens verren af stand wordt in geval van tijdelijke benoe ming zooveel mogelijk rekening gehouden. Raad van Indië. Bij Kon. besluit is, met ingang van 26 April benoemd tot vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië de heer dr J. W. Meijer Ranneft, thans voorzitter van den Volksraad van Nederlandsch- Indië. Crisis-Zuivel-Cenirale. D'e Grisis-Zuivel-Centrale maakt be kend, dat voor de periode van 2 April t/m 15 April 1933 de prijs voor het taxe- gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4%, 5 en 5 yi cent per Liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 3 cent per Liter. De vastgestelde prijs geldt „af boer derij". De K.N.I.L.M. in Januari 1933. Evenals vorige jaren, liep het vervoer in vergelijking met December iets terug, doch de K.N.I.L.M. begon het nieuwe jaar met veel gunstiger cijfers dan die over Januari van verleden jaar. In totaal werden vervoerd 976 passagiers. Aan luchtpost werd vervoerd 1490 Kg., gelijk staande aan ruim 104.000 brieven, en aan luchtpostpakketten 119 Kg. Het vracht vervoer over Januari was 3681 Kg. EERSTE KAMER. Begrooting Zuiderzeefonds. De Eerste Kamer heeft gisteren na een kort debat de begrooting van het Zui derzeefonds voor 1933 z.h.st. aangeno men. De heer De Gijzelaar wenschte aan- teekening, dat hij geacht wil worden te gen te hebben gestemd. Tegen het dansgevaar. Daarna kwam aan de orde het wets ontwerp tot wijziging der Drankwet, dat speciaal bedoelt maatregelen te stellen tegen het dansgevaar. Het ontwerp werd van Soc. Democrati sche zijde bestreden. Maar er waren ook Soc. Democraten die het verdedigden. De heer Hermans b.v. kwalificeerde den modernen dans als een „misselijk voetgeschuivel, dat doet denken aan de boschnegers". En mevr. Pothuis wees er op, dat dit ontwerp een stap is in de goe de richting. Het moderne dansen is één der treurige verschijnselen van het on dergaan der beschaving. Van vreugde uiting is de dans overgegaan in bewegin- i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1