MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! O^SDAQ 28 MAART 1933 Buitenland Kippendieven gesnapt en gedood Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Witte tanden: Chlorödont H Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingen 60 cent per regel Kleine Advertenticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0,85. Bij contract belangrijke korting. Volledige ommekeer noodig. Een merkwaardig artikel bevatte de vorige week „De Telegraaf". Wij ontlee- nen daaraan het volgende: „Indien wij de verkiezingslectuur door bladeren, dan valt het op, dat geen enkele staatsman de nooden van den tijd zoo scherp heeft omlijnd als de heer Colijn dat in zijn vier punten heeft gedaan. Dat is geen toeval. Sedert de dagen van Abra ham Kuyper hebben de anti-revolutionai ren meer dan eenige partij aangevoeld, wat er in de ziel van het gewone volk omging". Na dan verder op de hoofdpunten van het program der A. R. partij de aandacht te hebben gevestigd, vervolgt het blad: „De onnatuurlijke voorspoed, dien de oorlog en de daarop volgende jaren over ons land hebben gebracht, is naar men- schelijke berekening voorbij. Het leven wordt weer hard, zooals de oude generatie dat 25 jaar geleden heeft gekend. Hard werken, zuinigheid en spaarzaamheid zullen voor een ieder weer het allesbe- heerschende beginsel moeten worden. Na tuurlijk zal daarbij de Overheid moeten voorgaan. Begrijpen wij niet, dat de tijden zijn veranderd en blijven wij leven op den grooten voet, dien wij ons sedert 1914 konden veroorloven, dan zal het ons gaan zooals een ieder, wiens uitgaven grooter zijn dan zijn inkomsten. Wij moeten de oogen uitwrijven. De Engelsche regeering, die niet den moed en de energie bezat om de staatsuitgaven drastisch omlaag te schroeven, heeft eeD depreciatie van het pond sterling niet kunnen verhinderen. Indien na een week van nerveuze spanning de Amerikaan- sche dollar zijn koers kon herstellen, dan was dat uitsluitend, omdat Amerika met jonge energie bereid is de bitterheid van het deflatie-proces tot het einde toe door te maken. Onze gulden behoeft niet be dreigd te worden, als wij den moed heb ben de consequenties die in de situatie zitten, te trekken. Doen wij dat niet, dan zal op den duur ook óns geld in waarde verliezen. Wij zeggen dit open en bloot, omdat het hier. geen belang betreft van rijkaards en machtigen, want voor hen bestaat er steeds gelegenheid om zich tegen verlie zen te dekken; het gaat hier echter om de belangen van den kleinen man, om die van den arbeider en die der ouden van dagen. Salarisverminderingen mogen hard zijn, maar zij zijn nooit zóó insnijdend als het verlies aan koopkracht van het geld, dat bij inflatie onvermijdelijk intreedt. Infla tie is de grootste misdaad, die tegenover een volk kan worden gepleegd. Niet alleen wordt in dat geval de werkman in gede- precieerd geld uitbetaald, maar tegelij kertijd verliest zijn arbeid in het verle den, dien hij in den vorm van spaargeld of verzekeringen heeft belegd, aan waar de". Het is wel merkwaardig, dat Dr Golijn hier door een blad, dat overigens zeer ver van hem afstaat, volkomen in het gelijk wordt gesteld, en dat ook erkend wordt, dat een volledige ommekeer noo dig is, omdat „voortgaan op den ouden weg, lijnrecht naar het verderf leidt". Nu handelen. Sprekende over de huishouding van den staat heeft Prof. Eerdmans te Leiden o.m. d i t gezegd: „Het is nu niet meer geoorloofd om er maar op los te geven, zooals men heeft gedaan van 1918 af. Het is voorjaar. Schoonmaaktijd. De tijd voor een groote schoonmaak in de huishouding van den staat. Gebeurt dat niet, dan zal onze credietwaardigheid ras dalen en is de kans op herstel van onze welvaart uiterst gering". Prof. Eerdmans dacht hier waarschijn lijk aan den beruchten „millioenenrit" van wijlen Mr Dresselhuis in 1918, den toenmaligen leider van de Liberale Unie en aan de houding van de liberale Ka merfractie onder de Ministers Golijn en De Geer. En hij heeft gelijk. Het is nu niet meer de tijd om over financieel herstel te praten en tegelij kertijd het pogen, om tot herstel te komen tegen te werken. Er moet nu gehandeld worden. Zooals door Dr H. Golijn met zooveel nadruk wordt bepleit. Ingezonden Mededeeling. Mie tegen Joden in Duitschland. tp.it nationaal-socialistische Par- korrespondenz zullen reeds vandaag aatregeien genomen worden tot het or- eeren van een geweldige boycott- De Heer Spiering te Tiel had veel last van ratten in zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar lang probeerde hij aller lei middelen, echter zonder resultaat. Ten slotte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodent, dat hij op de voorgeschreven manier gebruikte. „Het resultaat is werkelijk ver rassend" schrijft hij. „Een kwartier nadat het met Rodent besmeerde brood werd uit gelegd, was het reeds verdwenen." Toen hij ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos S 50 ct of een dubbele doos 90 ct. en morgen zult U van rat en muls bevrijd zijn. Imp.: Firma B. Melndersma - Den Haag. A 45 actie tegen de Joodsche zaken in Duitsch land als antwoord op de boycotbedreigin gen van het internationale jodendom. Te gelijkertijd zal een reusachtige propa- gandabeweging op touw gezet worden ten einde het internationale jodendom in academische beroepen en openbare instel lingen te weren. Meer dan acht millioen menschen zijn werkloos in Duitschland. Niettemin heeft het Duitsche volk toegelaten, dat duizenden Joodsche personen in acade mische beroepen werkzaam waren. Ten einde zich tegen deze beweging te weren, wordt nu de eisch gesteld om de Joden in Duitschland aan de hoogescho- len, en in de beroepen van advocaat en dokter slechts in dezelfde verhouding toe te laten, als hun totaal aantal op de ge- heele Duitsche bevolking uitmaakt. De beweging zal zich strikt binnen de perken der wet houden. Daarom zal de rijksregeering haar ook niets in den weg leggen, integendeel deze beweging vrijen loop laten. Tot een van de middelen voor het te gengaan van de propaganda hoort bij voorbeeld de boycott van alle joodsche zaken. Tevoren werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, die inhoudt dat het Britsche ontwapeningsvoorstel als basis voor de komende beraadslagingen der algemeene commissie bij de artikels gewijs behandeling gelden zal. De delega ties hebben het recht tot 20 April amen dementen op het Britsche ontwerp in te dienen. Korte Berichten. Naar verluidt, zal prof. Einstein zich te Brussel of te Antwerpen of in een plaatsje aan de Belgische kust vestigen, totdat de situatie in Duitschland zal ver anderd zijn en hij het oogehblik zal geko men achten om weer naar zijn vaderland terug te keeren. Gisteren had de hongermarsch van communisten naar Brussel moeten plaats hebben. Deze was, zooals men weet, in ver schillende steden verboden en van een op- marsch is dan ook geen sprake geweest. In het centrum van de Borinage was het weliswaar woelig, doch tot ernstige inci denten is het ook daar niet gekomen. „De Zeven Provinciën" in de Fransche Kamer. Bij de behandeling in de Fransche Ka mer van de marinebegrooting kwam de communist Peri op tegen den bewape ningswedloop; vervolgens gewaagde hij van het gebeurde met „De Zeven Provin ciën" en bracht in dit verband een groet aan de matrozen van de Nederlandsche marine. De voorzitter van de Kamer viel hem in de rede en verklaarde: „Ik kan deze woorden, die beleedigend zijn voor de marine van een buitenlandsche mogend heid, niet laten passeeren. (Levendige toe juichingen.) Betaling collegegeld aan Universiteiten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Hooger-Onderwijswet, welk ontwerp ten doel heeft de inkomsten van het hoo- ger onderwijs te vermeerderen. ver opgedane ervaring en met de bedra gen, welke in dit opzicht in andere lan den zijn vastgesteld, acht de minister een verhooging van het maximum bedrag tot 10 gulden per kilogram voor het tegen woordige voldoende. Ongeorganiseerde arbeiders bij de werk verschaffing. Het Tweede Kamerlid van Dis heeft de volgende vragen gesteld aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken: 1. Is het den minister bekend, dat de besturen van verschillende gemeenten, o.a. die van Ermelo en van Andijk, drang hebben uitgeoefend op de ongeorganiseer de arbeiders bij de werkverschaffing, om zich te organiseeren, zelfs onder de be dreiging, dat zij ontslagen zullen worden, wanneer zij hieraan geen gevolg geven? 2. Acht de minister een dergelijk optre den in overeenstemming met de bepalin gen betreffende de verleening van subsi die aan de gemeenten ter bestrijding van de uitgaven in verband met de werkloos heid? 3. Wil de minister zijn invloed aanwen den op de gemeentebesturen, opdat op de ongeorganiseerde arbeiders niet langer een dergelijke pressie wordt uitgeoefend en zij volkomen de vrijheid behouden, om zich niet te organiseeren, zonder dat zij deswege van de werkverschaffing worden uitgesloten of daaruit worden ontslagen? Wijziging van de crisis-pachtwet. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Crisispachtwet. De minister zegt o.m., dat uit de practijk der Crisis- pachtwet wel is gebleken, dat vele pach ters een beroep op de Kamers voer crisis pachtzaken doen. Doch het schijnt hem niet juist, daaruit een conclusie te trek ken ten aanzien van een pachtwet, welke bestemd zou wezen te gelden voor nor male omstandigheden. De kwestie van het appèlrecht is moeilijk. Er zijn verschillende argumenten voor en tegen zoodanig recht. De minister van justitie gevoelt echter de bezwaren tegen dit recht zwaarder wegen. Ingezonden Mededeeling. Schoolstakingen in Frankrijk. Het aantal schoolstakingen neemt in Frankrijk meer en meer toe. Te Neuville sur Sathe hebben de schoolkinderen een protestbijeenkomst ge organiseerd en geweigerd naar school te gaan, omdat de onderwijzer de nage dachtenis van Jeanne d'Arc had belee- digd. De leerlingen van een rijksschool in de provincie Herault gingen eveneens in staking, daar de onderwijzer zich te veel met de politiek bezighield. Daar hij hier door geen tijd had, zelf de kinderen te onderrichten, stelde hij een jongmensch in zijn plaats, die nog niet het onderwij zersexamen had afgelegd. De leerlingen namen hiermede evenwel geen genoegen en gingen in staking. Van een gasmasker-advertentie. Onder het Fransche publiek heerscht hevige verontwaardiging over een adver tentie, geplaatst door een Fransche fa briek van gasmaskers met als opschrift: „Is de oorlog op komst?" en waarin re clame wordt gemaakt voor gasmaskers, gegarandeerd bestand tegen alle soorten gas tegen den prijs van 100 frs. per stuk. „Indien u er nooit één noodig hebt" zoo luidt de advertentie verder „des te beter. Doch ge loopt gevaar, geen tijd te hebben om er één te koopen". De zaak is ter kennis van den Parij- schen politieprefect gebracht. Het bericht, dat het ministerie van bin nenlandsche zaken instructies zou heb ben gegeven voor den bouw van schuil plaatsen in de buitenwijken, die bestand zijn tegen bommen en gas, wordt van be voegde zijde met nadruk tegengesproken. Tegen kogels bestand glas. De Japansche troepen in Mantsjoerije gebruiken met goed gevolg tegen kogels bestand glas en de automobielen van de ministers en leden van het hof zijn even eens met dit soort glas uitgerust. Dit kogelvrije glas, uitgevonden door twee Japanners, heeft onlangs voor een officieel gezelschap een proef doorstaan. Op een afstand van slechts enkele me ters, werden een twaalftal revolverscho ten op het glas gelost, zonder dit te door boren. De ontwapenlngs-commissie. De algemeene commissie der ontwape ningsconferentie is Maandagavond na sluiting van de algemeene debatten over het Britsche ontwapeningsontwerp tot 25 April verdaagd. In de eerste plaats wordt voorgesteld opheffing van de vrijstelling van betaling van collegegelden, nadat dit viermaal is betaald, met dien verstande, dat de vigee- rende bepaling, dat de verplichting tot betaling vervalt, wanneer de betrokkene het examen met civiel effect heeft be haald, intact blijft. Als tweede maatregel wordt voorge steld verhooging van het collegegeld tot f 400 na verloop van een voor alle studie richting te bepalen aantal jaren sinds de betrokkene voor het eerst werd inge schreven, welk aantal jaren den normalen studieduur voorstelt, waarin een studie kan leiden tot het examen, waaraan ci viel effect is verbonden. Ten derde wordt voorgesteld afschaf fing van de bepaling, dat in geval van af wijzing voor de eerste herhaling van een examen geen betaling van examengeld wordt gevorderd. Van dezen maatregel mag, naar de minister meent, verwacht wordt, dat de studenten zich na degelijker voorbereiding voor een examen zullen op geven dan thans in sommige gevallen schijnt te geschieden. Ten slotte wordt voorgesteld de moge lijkheid te openen, voor onderwijsbenoo- digdheden, die aan studenten 'worden verstrekt, van hen betaling te vorderen. De Tweede Kamerverkiezingen. D'e voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, brengt ter openbare kennis, dat het Cen traal stembureau van alle boofdstembu- reaux mededeeling heeft ontvangen welke geldige lijsten van candidaten zijn inge diend en dat de zitting van het Centraal stembureau, waarin de lijsten zullen wor den genummerd in de volgorde, door het lot aangewezen, zal worden gehouden op Maandag 3 April. Wijziging van de pakketpostwet. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de Pakket postwet. Krachtens art. 5 van deze wet wordt voor het verloren gaap of het in 't ongereede raken van pakketten, waarvan de waarde niet is aangegeven, of voor de aan den inhoud daarvan toe gebrachte schade, geen hoogere vergoe ding verleend dan f 2,50 per kilogram of gedeelte van een K.G. Deze vergoeding staat sedert geruimen tijd niet meer in de juiste verhouding tot de waarde dier goederen. Verhooging van het bedrag wordt daarom noodig ge acht. Rekening houdend met de tot dus Ontvangsten der spoorwegen. Blijkens de cijfers van de spoorwegont vangsten over December 1932 is nage noeg over de geheele linie een achteruit gang te constateeren. Voor het reizigersvervoer werd in De cember 1932 f 961.744,92 minder ontvan gen dan in December 1931; uit bagage- vervoer f 12.854,34 minder. De ontvangsten van de spoorwegen over 1931 bedroegen f 164.295.873,26 en de ont vangsten over 1932 f 139.535.290.03. In 1932 is dus f 24.760.583,23 minder ont vangen dan in 1931. Reeds voor f 8.40 per maand kunl U zich een Philips radio-installatie aan schaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Een afgericht varken. Op een avond bevonden de burgemeester en de rijksveldwachter van Overslag zich top hun avondrondje. Juist buiten het dorp aan den z.g. Kaaidijk, die aan de grens ligt, liep een man, die blijkbaar een zware zak op den rug droeg. Op de komst van beiden liet de man zijn zak van zijn rug vallen en vluchtte in allerijl de grens over. Het merkwaardige van het geval was nu, dat de zak zich vanzelf ledigde en er een jong speenvarken dar telend uitsprong en eveneens als zijn meester met den meesten spoed zich over de grens waagde. Merkwaardig mag het genoemd worden dat men zijn varkens zoo kan africhten. (Tern. Grt.) Middelburg. Zondagmiddag is op het sportterrein achter de meelfabriek de aandacht van een agent van politie ge vestigd op een jongen man, die zich op verdachte wijze bij de kleedlokalen op hield. Het bleek, dat hij geld wegnam uit de zakken van spelers van de vereeni- ging Sassche boys. De man, die uit Vlis singen afkomstig is, is aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Voor de werkloozen. De com missie voor de vakopleiding, ontwikkeling en ontspanning van werkloozen deelt me de, dat de cursussen voor vakopleiding Maandag 3 April zullen aanvangen en wel met lesgeven in: vakteekenen voor machinebankwerkers, smeden, modelma kers, electriciens, koperslagers en lood gieters; motoren- en sutotechniek, elec- trotechniek en in de practijik van het tim meren en meubelmaken. Binnenland. Enkele gevangenen in voedselstaking. A.s. Maandag nummering der candida- tenlijsten. Buitenland. Actie tegen de Joden in Duitschland. De ontwapeningscommissie verdaagd. Een contra-revolutionaire actie in Bruns- wijk? De commissie voor ontspanning zou gaarne zien, dat de werkloozen zelf plan nen indienden voor het a.s. zomerseizoen bij den secretaris der commissie, dhr J. Lorier Jr., Beenhouwerssingel 70. Degenen, die in het a.s. zomerseizoen onder deskundige leiding wenschen te leeren zwemmen of reddend zwemmen kunnen zich ook aanmelden aan genoemd adre3. Ingezonden Mededeeling. m ■:m Ontvangst ten stad hui z e. De nieuw benoemde Burge meester en Mevrouw Fernhout zullen op Woensdag 5 April 1933 gaarne gelegen heid geven in de Burgemeesterskamer ten Stadhuize, om persoonlijk kennis met hen te maken en zulks: I. van 44.45 uur n.m. aan Colleges en Besturen van instellingen en vereeni- gingen; II. van 4.455.30 uur n.m. aan parti- cuHeren. Colleges1, besturen en particulieren, die van vorengenoemde gelegenheid wenschen gebruik te maken, zullen ter bevorde ring van de goede orde van zaken daarvan vóór Maandag 3 April 1933, des middags 12 uur, schriftelijk mede deeling behooren te doen aan de Afdeeling Algemeene Zaken der gemeente-secretarie van Middelburg, onder duidelijk© ver melding van naam en adres, terwijl voor zoover het Colleges en Besturen betreft, de naam van het betrokken lichaam en de namen der daarvoor verschijnende personen dienen te worden opgegeven. (Gaarne ontvingen wij berichten, op de plaatsing waarvan men prijs stelt, zóó tijdig, dat wij ze gelijktijdig met andere bladen kunnen opnemen. Red.). Vlissingen. Voor de van 28 April tot 6 Mei te houden winkelweek van Ge meenschappelijk Belang hebben zich reeds 90 winkeliers aangemeld. i Het aantal werkloozen steeg van 1079 tot 1117, van wie 112 in de werk verschaffing werken. De sergeant-majoor-instructeur G. Rietmulder van het reg. kustartillerie al hier is met ingang van 1 April benoemd als waarnemend magazijnbeheerder der artillerie te Willemstad. Goes. Het Bestuur der Oranje-Vereen, alhier meldt ons het volgende: Op 19 April a.s., des avonds te 8 uur zal ook te Goes in de Groote Kerk, een plechtige herdenking van den 400sten ge boortedag van Prins Willem I, den Vader des Vaderlands, plaats hebben. Voor het uitspreken eener gedachte nisrede is uitgenoodigd en bereid gevon den de heer Mr P. Dieleman te Middel burg. Het onderwerp zijner redevoering is. „De beteekenis van Oranje voor Neder land". Verder zal medewerking verleend wor den door „Toonkunst", aangevuld door leden van andere Vereenigingen te dezer plaatse, zulks onder leiding van den heer Otto Lies, door het zingen van Vader- landsche liederen, met begeleiding van het fraaie orgel dezer kerk, terwijl bo vendien de organist, de heer Adr. Kou semaker, ook eenige orgelnummers ten beste zal geven. Een nader en meer volledig program ma zal tijdig verkrijgbaar worden ge steld; hieromtrent volgt een nadere me dedeeling in dit blad per advertentie. Tot dekking der noodzakelijk te maken kosten, zal voor dit programma (tevens bewijs van toegang) een klein bedrag worden gevraagd; de leden der Oranje- vereeniging zullen echter per gezin twee kaarten gratis ontvangen. Eu dit geldt tevens voor hen, die zich vóór 12 April a.s. bij den penningmeester der Oranje vereniging, dhr J. Donner alhier, als lid opgeven. De minimum-contributie is f0.50 per jaar. De leden der Oranje-Vereeniging wor den verder verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie, betreffende een openbare vergadering op 3 April a.s. in het Schuttershof.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1