Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. ergeren, ie niet over het verkondigen van staatkundige beginselen, maar over de demagogigische wijze, waarop er vaak over gesproken wordt. We leven onder geheel andere omstandigheden dan voor heen. Als spr. het had over het weren van politiek uit den aether, tot op zekere hoogte, dan betreft dit het ondermijnen van het staatsgezag. Het desbetreffend rapport van den radioraad heeft spr. be reikt, alsmede het nader antwoord op dien aangaande nog gevraagde inlichtingen. Wanneer spr. zoover is, zal hij het advies behalve aan de Tweede ook aan de Eer ste Kamer overleggen; echter niet voor dat spr. voor zichzelven een conclusie heeft getrokken. Over de zendtijdverdee- ling zijn véle en lange besprekingen ge houden; doch de samenwerking, b.v. ten aanzien van het algemeen programma, kon helaas niet worden verkregen. Persoonlijk heeft spr. de overtuiging, dat de leden van de controle-commissie objectief hun plicht doen. Moeilijk is haar taak zeker in deze dagen vóór de ver kiezingen. Men bedenke ook, dat iets het eene oogenblik niet, het andere wel ge vaarlijk kan zijn. De radio kan zijn een zegenrijk insti tuut, doch ze kan ook zijn, en dit is vol doende gebleken, 'n zeer gevaarlijk instru ment. Ons volk moet beschermd worden tegen ondermijning van de volkskracht, de goede zeden en het staatsgezag. Daar voor zal spr. blijven waken. De begrooting werd daarna z.h.s. aan genomen. TEGEN UITPUTTING EN VERARMING VAN HET PLATTELAND. Instelling van een Centraal Crisis-fonds voor land- en tuinbouw. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend strekkende tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bui tengewone maatregelen in het belang van den landbouw. Na hetgeen de Regeering reeds heeft voorgesteld om verschillende onderdeelen van het land- en tuinbouwbedrijf door steun te beschermen tegen verlies of tot een redelijk resultaat te voeren, is zij, blij kens de Memorie van Toelichting tot het inzicht gekomen, dat nog andere wegen moeten worden ingeslagen om op meer algemeene en stelselmatige wijze steun te kunnen brengen, zoodat overal, waar dit het allernoodigst is, kan worden opge treden. Deze gedachte heeft geleid tot instel ling van een centraal fonds tot steun aan den land- en tuinbouw en tot het schep pen van eene mogelijkheid tot algemeene toepassing van bevoegdheden, tot heden slechts voor eenige producten verleend (Landbouwcrisisfonds) Steunverleening door kunstmatige prijs vorming kan op den duur niet nalaten een toestand te scheppen, waarbij regeling der productie moet volgen. De redenen, die tot het indienen van het ontwerp voerden, zijn niet het minst gelegen in de vooruitzichten omtrent afzet mogelijkheid en omtrent prijzen van pro ducten in verband met hun voortbren- gingskosten. De toelichting geeft vervolgens een aan tal cijfers, waaruit het noodlottig prijsver loop, dat zich reeds heeft voltrokken, blijkt ten aanzien van een zestal van onze voor naamste export-artikelen, t.w. groenten, fruit, aardappelen, eieren, boter en kaas. De export van varkens en varkens- vleesch kan slechts zeer beperkt en dan nog met aanzienlijke verliezen, ten deele gedekt uit een heffing op de in het bin nenland geconsumeerde hoeveelheid, ge handhaafd worden. Rogge haalt minder dan de helft van een loonenden prijs, aardappelen komen nog lager. De suikerbieten zijn tot een waarde ge vallen van niet veel meer dan een tiende deel der productiekosten. Voor de kippen- en eendenfokkerij is het heden al zeer slecht en de toekomst uiterst somber. Zuivelproductie en varkensteelt berei ken, trots getroffen ingrijpende maatrege len, veelszins niet de grenzen der produc tiekosten. De tarweteelt is, zij het bescheiden, loo- nend gemaakt door de Tarwewet 1931. De algemeen bekende feiten, de resul taten van nadere studie, het geheele aan zien van den toestand in den land- en tuinbouw doen besluiten, ten spoedigste en stelselmatig tegen de voortschrijdende ontwrichting alle beschikbare verweer krachten In het geweer te roepen. Van 'het geheele volk mogen offers ge vraagd worden in den strijd tegen de ellen de van uitputting en verarming van het platteland. De boeren- en tuindersstand zelf moet in en door organisatie en onder linge solidariteit tot de taak geroepen wor den om geboden steun zoo volledig en doel matig mogelijk te doen strekken tot behoud van een zekere welvaart te lande. Thans dienen de gezamenlijke krachten en vermogens, die men in den landbouwen den stand aantreft, de grondslag te zijn van een poging om van het bedrijf, zij het in kleineren omvang en met aanpassing aan de nieuwe omstandigheden, zooveel doenlijk to redden en voor een zoo groot mogelijk aantal personen een plaats te behouden. De Regeering vraagt daartoe in dit voorstel buitengewone bevoegdheden voor regelend, dwingend en steunend optreden. Zij is zich daarvan bewust. Offers van vrij heid in teelt, in bewerking en verhande ling der geproduceerde goederen zullen moeten worden gebracht door alle belang hebbenden of door vereenigingen en groe pen en ook door individueele personen. Positieve medewerking zal, zoo niet vrij willig geboden, door de Overheid moeten kunnen worden afgedwongen. De Regecring, die voor 'bepaalde onder deelen van het bedrijf geldelijken steun verleent, zal de bevoegdheid niet kunnen ontberen, om door ingrijpende productie regelingen of -beperkingen en afzetvoor- schriften dien geldelijken steun zoo effec tief mogelijk en, waar het kan, overbodig te ma'ken. Bij de vaststelling der steunmaatregelen en het bepalen van steunbedragen zal nauwkeurig op marktpositie en conjunc tuursverloop gelet worden. Bij de bepaling der factoren, waarin behoefte voor le\ ens- onderhoud van den ondernemer en voor loon voorkomt, zal niet nagelaten worden steeds mede in vergelijking te nemen, wat aan noodzakelijke algemeene versoberin van alle klassen der samenleving mag ge vergd worden. Zooveel doenlijk met inacht neming van alle gevestigde belangen, zon der hinder voor het gezonde verloop van het algemeen herstel van de geheele volks 'huishouding, hoopt de Regeering, in sa menwerking met een solidairen, in organi satieverband werkenden boeren- en tuin dersstand, deze wet voor het gestelde doel te benutten. De bedoeling van hei crisisfonds De bedoeling van de instelling van het fonds is volgens art. 2 lo. om den steun aan land- en tuin bouw zooveel mogelijk tot één geheel te maken. De voordeelen hiervan zijn a. productiever aanwending van de be schikbare gelden door de mogelijkheid van •korting 'bij cumulatie van steun; b. betere samenwerking van de ver schillende organen, die thans ieder voor hun eigen product opkomen; c. meer centralisatie in de leiding, waardoor gemakkelijker productieregelend kan worden opgetreden; d. inperking van het groot aantal be- heerende en adviseerende organen, die met de hun ten dienste staande apparaten veel geld kosten; 2e. Vereenvoudiging van de totstand koming der verschillende in het leven te roepen steunmaatregelen. Na de vaststelling van deze wet kan alle steun aan land- en tuinbouw verder binnen de begrootingsgrenzen door de Re geering worden geregeld. Eenmaal per jaar wordt de begrooting van het Crisis fonds vastgesteld. Ook het Crisis-Zuivel-Fonds en het Sta bilisatiefonds (Crisis-Varkenswet) worden in het Algemeen Crisisfonds opgenomen, terwijl, om toch den steun van de Tarwe wet 1931 voor een belangrijk deel aan den algemeenen landbouwsteun ten goede te doen 'komen, artikel 12, sub. 3, de gelegen heid schept een percentage van het bedrag, dat het karakter van steun draagt, in het algemeene steunfonds te doen vloeien. Een bij K.B. in te stellen Centrale Com missie zal een voorname taak hebben bij de wetsuitvoering, Subcommissies daaruit of leden daarvan zullen de lijnen van het verder gevorderd beleid mede vaststellen Op kleiner gebied en in onderdeelen zullen gewestelijke en plaatselijke organen regelend en uitvoerend hebben op te tre den. IJ k e n h e r ij k. Gedep. Staten heb ben besloten den ijk en herijk nader te bepalen: te Heinkenszand: voor Heinkens- zand, 's-Heer Arendskerke en Nieuwdorp (gem. 's-Heer Arendskerke) 27, 28 en 29 April a.s. Gedep. Staten hebben besloten, krach tens het bepaalde in par. 2 van art. 103 van het Reglement op de wegen en voet paden in Zeeland, met ingang van heden voor den tijd van één jaar ontheffing te verleenen' van het in par. 1 opgenomen verbod om de wegen in de gemeente Aagtekerke, met uitzondering van weg no. 10, te berijden met voertuigen, die zóó gebouwd of geladen zijn, dat eenig deel daarvan hooger reikt dan 3.70 M. boven den weg. Middelburg. De heer W. A. den Hol lander heeft bedankt voor zijn benoeming tot wethouder dezer gemeente. Goes. Zooals in dit nummer wordt ge annonceerd, zal a.s. Donderdagavond de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer voor de Chr. Hist. Kies- vereeniging in openbare vergadering op treden. Kloefinge. Gisteravond kwam de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier bijeen on der leiding van dhr Kousemaker. Na ope ning op de gebruikelijke wijze heette deze de vele aanwezigen welkom, in het bij zonder de damesleden. Verder las hij Ps. 12, waaraan hij enkele woorden wijdde. De notulen werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de Kamerleden Bakker en Tilanus vóór de Kamerver kiezing niet meer in de gelegenheid zijn een spreekbeurt, welke door eerstgenoem de reeds was toegezegd, hier te vervulden. Het Bestuur zal thans pogingen in het werk stellen een ander Kamerlid daartoe bereid te vinden. Vervolgens werd een commissie toege voegd aan het bestuur voor de werkzaam heden voor de a.s. Kamerverkiezingen. Hierna kreeg dhr Mr Van Dusseldorp lid van Ged. Staten van Zeeland, het woord. Spr. begon mede te deelen. dat het hem een eer was hier te verklaren, dat het de Chr. Hist. Unie ook bij de a.s. ver kiezingen niet te doen is om macht, doch bovenal om de beginselen, welke getoetst zijn aan Gods Woord en aan de historie, uit te dragen. Wij hebben vooral in deze economisch moeilijke tijden het oog ge richt te houden op het Evangelie van Christus. En alzoo ons niet te laten be ïnvloeden door prachtige beloften en schoonklinkende leuzen. Ons beginsel is ons echter genoeg. Wij hebben als Chr. Hist, dit beginsel ook in ons dagelijksch leven te belijden en te beleven. Spr. be spreekt verder met enkele woorden de oorzaken van de a.s. Kamerontbinding en ie daardoor ontstane vervroegde Kamer verkiezing. Spr. bepleit de Sociale wetge ving in het algemeen, vooral voor de eco nomisch zwakken. Deze is gebleken een zegen te zijn voor velen. In tegenstelling met de S. D. A. P. echter zijn we, gezien de tegenwoordige crisis-omstandigheden, genoodzaakt thans een halt toe te roepen aan den verderen uitbouw der Sociale Wetgeving. Tegenover de Staatsbemoei ing, zooals de S. D. A. P. die wil, juichen wij het particulier initiatief van harte toe. De Overheid, als dienaresse Gods, heb- >en wij te gehoorzamen. Het gezag moet ,ehandhaafd. Spr. besluit zijn rede met een woord van dankbare hulde aan ons Oranjehuis. Ook daarin zien wij Gods hand. Hierop volgde een zeer drukke bespre king, waardoor Spr. gelegenheid vond op verschillende punten dieper in te gaan. Spr. eindigde met een ernstig woord, mede ten opzichte van de a.s. verkiezin gen. Tegen de revolutie; het Evangelie! Na een kort slotwoord van den voorzit ter werd deze zeer leerzame vergadering gesloten met dankgebed door Ds Joh. A. Raams. O. en W. Souburg. Vrijdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad voltallig. Een verzoek der K. L. M. om deelname ga rantiefonds, wordt afgewezen op finan- cieele gronden. Stembureau x. Dhr Suurmond heeft bezwaar tegen de Marnixschool als stemlokaal, daar hulpbehoevende en oude menschen niet per rijtuig aan de ingang van het lokaal kunnen worden gebracht en sommigen deze afstand moeilijk zullen kunnen loopen. Hij zag liever de zaal van Café Tramhalte hiervoor aangewezen. Dhr De Priester heeft aanmerkingen op de samenstelling der stembureaux, zooals B. en W. deze voorstellen. De voorzitter zegt, dat slec'hts geringe wijziging is aangebracht. Slechts enkele personen zijn door andere vervangen. Dhr de Priester vindt verkeerd, dat in stem bureau III weth. Jacques zal fungeeren als voorzitter, welke nog nimmer van een stembureau deel heeft uitgemaakt. De voorzitter zegt, dat een jong burge meester dit toch ook overkomt. Weth. Jacques zegt in zijn vorige gemeente reeds 12 jaar lang een dergelijke functie te heb ben waargenomen. De voorzitter zegt, dat het verzoek van dhr Suurmond niet kan worden ingewil ligd, daar de wet niet toelaat dat in een café een stembureau is gevestigd. Onder-, zocht zal worden of er aan de bezwaren kan worden tegemoet gekomen. Dhr de Priester is niet bevredigd met 'het antwoord van den voorzitter. Na nog eenige discussie volgt stemming voor stembureau III, waarbij na eerste en tweede stemming drie heeren evenveel stemmen als voorzitter op zich vereenigen en het lot daarna dhr Jacques aanwijst als voorzitter. Dhr de Priester neemt de be noeming als 2de lid niet aan. Op voor stel van weth. Cijsouw wordt nu dhr Arendse als lid benoemd in district III. En in stemdistrict II als plaatsvervanger van dhr M. Arendse Mz. dhr P. J. Arendse. Bouwterrein Buteuxstraat. Dhr Jansen gaat met de toelichting van B. en W. niet accoord. Hij 'had verwacht, dat getracht zou zijn een Rijksbedrage te krijgen, dan was de prijs der woningen zeker heel wat lager geweest. Deze is niet gevraagd zegt de voorzitter. Dhr Janssen is van meening, dat er nog wel behoefte is aan woningen. De voorzitter verwacht, dat voorschot van het Rijk zeker toch wel niet zal wor den gege\en, wat dhr Janssen bestrijdt. Weth. Cysouw zegt, dat als de gemeente gaat bouwen, de particulieren zullen wor den gedrukt. Weth. Jaques acht het niet in het belang der gemeente, dat deze gaat bouwen. Dhr Suurmond is het eens met de hee ren Goedbloed en Cysouw, dat het parti culier bouwbedrijf door de gemeente niet moet worden gedrukt. Om aan het Rijk om bouwvoorschot aan te kloppen, vindt spreker ongemotiveerd, daar er op het oogenblik geen noodzaak voor is. Dhr v. Soelen vindt goed om den grond maar te verkoopen, daar deze steeds als een verliespost is te beschouwen. Dhr de Priester vraagt waarvoor noo- dig is, dat geheimhouding der plannen van verkoop is opgelegd. Spr. verzoekt verder de diverse sprekers eens aan te toonen, dat er géén woningnood op Sou burg is. Het tegendeel is het geval. Ook met de meening van den voorzitter als zou het Rijk geen voorschot verleenen voor dit doel, is spr. het geheel oneens. Het is in ieder geval niet geprobeerd. Spr. vraagt of het geen tijd wordt om enkele krotwoningen op te ruimen. Weth. Jacques zegt, dat door den mi nister geen gelden worden toegestaan ter vervanging van krotwoningen in een an dere plaats. Hij verwacht, dat dit voor Souburg ook wel zou gelden. Dhr Suurmond verzoekt den voorzitter te beletten, dat door dhr de Priester in vierde instantie wordt gesproken. Dhr de Priester zegt dit niet te zullen laten als er telkens nieuwe punten door de wethouders worden bijgehaald. Een voorstel-Jansen om alsnog een bouwvoorschot aan te vragen bij Mi nister wordt verworpen met 8 tegen 8 st. Een voorstel B. en W. om niet te bouwen wordt aangenomen met de stemmen der socialisten tegen. Dhr de Priester wijst op de gevaren van verkoop van dezen grond, daar deze is aangekocht als bouwterrein. Het voor stel van B. en W. om de grond perceels gewijze te verkoopen wordt nu met alg. st. goedgekeurd. Dhr Janssen vraagt, of de prijs, welke B. en W. voorstellen per Meter niet te hoog is. De voorzitter antwoordt van niet. Verder vraagt dhr Janssen, waarom door eventueele koopers ook nog moet worden betaald voor straat en rioleering, daar dit door anderen niet is gedaan. Dhr Suurmond meent, dat de gemeente met deze grond niet moet speculeeren, doch enkel verkoopen om van de nadee- len af te komen. De gemeente moet mede werken, dat er woningen gebouwd kunnen worden met een lage huur. Dat is een so ciaal belang. Dhr van Soelen vraagt, of de bewoners van de Nieuwstraat hun uitgang over dit terrein kwijt zullen raken. De voorzitter zegt, dat deze grond kan worden gekocht door betrokkenen. Dhr v. Soelen merkt op, dat dit wel eens een belemmering zou kunnen betee- kenen voor de nieuwe bewoners en zou verder onderscheid willen maken tusschen bouwgrond en tuingrond, daar de prijs hiervan niet gelijk is. Weth. Cysouw zegt, dat hiermede re kening zal worden gehouden. Dhr Suurmond concludeert, dat de toe lichting van B. en W. onvolledig is. Dhr de Priester eveneens. Spr. verklaart zich er tegen, dat er spe culatie zal worden gevoerd. B. en W. zeggen toe te zullen trachten de grond te verkoopen zonder verlies of winst. Met alg. st. wordt besloten B. en W. te machtigen te handelen naar goedvin den, mits speculatie uitgesloten is. Speelplaats school met den Bijbel. De voorzitter licht de bedoeling van B. en W. toe inzake tegemoetkoming ver zoek bestuur dezer school. Dhr Suurmond vraagt, hoe de situatie nu eigenlijk is met het plaatsen van deze tent. Spr. was van meening, dat deze op een heel andere plaats zou zijn gezet. Z.i. is met dit besluit gehandeld tegen den geest en bedoeling van den Raad in. De voorzitter geeft inlichtingen, hoe B. en W. deze zaak hebben bekeken. Aan het verzoek van het bestuur der School kan worden voldaan. Weth. Cijsouw is er nog altijd tegen ge weest de tent te plaatsen waar zij thans staat. De commissie voor deze tent heeft zeker meer invloed geoefend. Dhr v. Soelen is er tegen, dat terrein van de straat bestemd wordt voor kinder speelplaats. De tent is geplaatst waar zij het meest behoort te staan. Dhr Lorier is van tegenovergestelde meening als dhr v. Soelen. Het bestuur der school heeft ter vermijding der kosten nog nooit om een speelterrein gevraagd. Dhr Suurmond zag liever, dat in het vervolg werd voorkomen, dat gehandeld werd zooals nu door B. en W. is gebeurd. Verordening veldwachters. Het voorstel B. en W. wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Voorschotten bijzondere scholen. Deze worden vastgesteld, zooals door B. en W. voorgesteld. Straatverlichting. De heer de Priester had graag gezien, dat het con tract ter inzage was gelegd. Bij inzage constateerde hij, dat hierin dingen voor komen, welke onaanvaardbaar zijn. Spr. stelt voor dit punt aan te houden. Alzoo wordt besloten. Goedgekeurd wordt om de namen Ver lengde Braamstraat en Keizersbaan te veranderen in Dijkstraat en Beciusstraat. Ingekomen is een aanbod van gebroe ders Baljeu tot verkoop van grond voor straataanleg, aan het eind Verlengde Braamstraat. De voorwaarden zullen na der worden geregeld. Goedgekeurd. Rondvraag. Dhr Jansen vraagt of nu de winkelsluitingswet is afgekondigd of niet. De voorzitter antwoordt dat dit is geschied. Verder vraagt spr. of de Kanaal straat reeds is afgewerkt en waarom of bij enkele bewoners geen plavuizen zijn gelegd en er bij enkele groote kosten aan hekwerk zijn gemaakt. De voorzitter zegt, dat ook anderen zelf de kosten hebben vergoed en de straat is afgewerkt. Dhr Janssen had liever gezien dat B. en W. wat soepeler waren geweest. Dhr Suurmond is het hiermee eens. De voorz. zegt toe de kosten te zullen opne men. Dhr de Priester vraagt, of als de cijfers van de bezuiniging, verkregen met de op heffing der bewaarschool bekend waren geweest bij de Raadsleden, deze niet an ders hadden gestemd? Als het voorstel in beroep bij de Kroon moet worden toege licht, zullen B. en W. dan mededeelen, dat zij onjuist waren met hun cijfers bij de behandeling der begrooting? Dhr de Priester vraagt nu aan den Raad of deze met deze handelwijze ac coord gaat. Dhr Janssen meent, dat als deze fout niet was gemaakt een ander besluit zou genomen zijn destijds. De voorz. zegt, dat de sprekers zich niet moeten blind staren op de cijfers over 1933, doch over volgende jaren. Dhr Arendse zegt, dat hij misschien had tegengestemd in het geval dat dhr Janssen bedoelt, doch dit was dan waar schijnlijk uitstel van executie geweest. Dhr de Priester klaagt, dat in de Nieuw straat niet gehandeld is bij de bestrating zooals de Raad heeft besloten. Ook in de Burgstraat wordt er weer werk verricht zonder medeweten van den Raad. De voorz. en weth. Cijsouw beantwoor den spreker. Hierna geheime zitting. Vrijdagavond vergaderde de Vereen, van oud-leerlingen van Land- en Tuin- bouwcursussen, onder voorzitterschap van dhr L. Koole. De secretaris dhr J. Louwerse leverde een jaanerslag. Het ledental bedraagt thans 14. Enkele proefvelden werden in gericht in 1932 en een excursie gehouden Le penningmeester deed verantwoording. Le kas sloot met een klein saldo. Daarna hield dhr Voogd een inleiding over „De boerenziel". Op dit met groote aandacht aange hoorde onderwerp velgde eenige bespre king, waarna sluiting volgde. Zierikzee Donderdagmiddag vergader de de Gewestelijke afd. Scliouwen-Duive- land der G. B. 'i'. B. in 't Huis van Nas sau, onder voorzitterschap van dhr A. M. den Boer. Na afdoening der huishoude lijke zaken, werden nadere plannen be sproken en ontwikkeld aangaande In- en Verkoop-Bureau, dit in aansluiting aan de gegeven inlichtingen door dhr Bakker van Axel, waar een dergelijk Bureau be staat, waaraan verbonden de tarweleve- ring. Dhr W. J. v. Schelven eindigde deze goed bezochte vergadering met dankzeg ging. Cclijnsplaat. Donderdag hield de Chr. Hist. Kiesvereeniging een vergadering in de consistorie der Herv. Kerk. De voor zitter, Ds Bons, opende met Schriftlezing en gebed, en verheugde er zich in zijn voorwoord in, dat zooveel nieuwe belang stellenden aanwezig waren. Na lezing der notulen en bespreking van de beste wijze van propaganda bij de komende verkie zingen, hield de voorzitter een referaat over het onderwerp: „Wat wij zijn en wat wij willen", waarin hij de geschiedenis en het program van beginselen der Christ. Hist. Unie ontvouwde. Een aangename discussie volgde hierop. Staande de ver gadering traden elf nieuwe leden tot de plaatselijke kiesvereeniging toe. Met een slotwoord en gebed werd deze geanimeer de vergadering besloten. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Kampen (vac.-M. Ottevan- ger), H. A. de Geus te De Bilt; C. B. Hol land te Putten, en G. Lans te Huizen. Beroepen te Tienhoven, Jac. Treffers te Marken. Te Nieuw-Lekkerland, Joh. van Dorssen te Nieuw-Beijerland. Te Wilp, B. C. Visser te Oppenbroek. Te Hoorn (Evang.), J. van Noort te Noord- wijkerhout. Bedankt voor Gouda, J. Ch. W. Kruis- hoop te Bodegraven. Bijbelverbreiding. In 1932 verkocht, naar wij in de „N. R. Crt." le zen, het Britsch en Buitenlandsch Bijbel genootschap te Londen 11,888,226 bijbels en bijbelgedeelten. Van de 1130 colporteurs, die het ge nootschap hiertoe werkzaam heeft, vertelt het jaarverslag veel interessants. Wij le zen van een colporteur in Zuid-Amerika, die tot de hellingen van de Andes door drong, van een ander die in het verboden Tibet 3 maanden lang de paden der her ders en kudden volgde; van een bijbel auto, die doordrong in de tot dusver ge heel gesloten streek ten Zuiden van Aga- dir in Marokko, van den verkoop te Port Said, waar de bijbel in 46 talen aan de voorbijvarenden wordt verkocht; van den sterk vermeerderden verkoop in het nieuwe Spanje. Slechts Rusland is ver boden terrein, maar, misschien in ver band daarmee, is de bijbelverkoop in de randstaten Estland, Letland, Polen des te drukker. Colijnsplaat. Ds F. Staal, em.-pred. van de Geref. Kerk alhier, die voornemens,is zich te Wassenaar te gaan vestigen, hoopt hier a.s. Zondag 26 Maart, voor het laatst het woord te bedienen. In de afgeloopen week heeft Z.Eerw. in een daarvoor be legde samenkomst van de jeugd afscheid genomen en in den loop van de volgende week zal een afscheidsbijeenkomst plaats hebben met de leden der Gemeente, met wie hij bijna 40 jaren lief en leed heeft gedeeld. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds de Jries, av. ds Homburg. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. ds de Vries. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. ds v. Selms. Kruiningen, vm. ds ter Haar Romeny, nm. dhr de Jager. Geersdijk, vm. ds Louwerse, nm. lees- dienst. Wissenkerke. vm. leesdienst, nm. ds Lou werse. Vrouwepolder, nm. 2 u. ds Tjebbes. Gapinge, 7 u. nm. Ds Tjebbes. Gereformeerde Gemeenten. Kortgene, vm., nm. en av. dhr Ligterberg te Rotterdam. Prof. d r A. S i z o o. Dr A. Sizoo, benoemd tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit in de faculteit der Ietteren en wijsbegeerte, om onderwijs te geven m de Grieksche en Latijnsche taal en letter kunde van den Keizertijd aanvaardde gis teren zijn ambt met het uitspreken eener rede over; „Augustinus' werk over de Christelijke wetenschap".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2