Gouden Verlovingsringen EERSTE BLAD. Troon en altaar. Wij koopen C. Joosse, HORLOGES C. Joosse, C. Joosse, ir VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR Purol er op! ZATERDAG 25 MAART 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. 100 Dit nummer bestaat Uit 2 bladen van Gods Naam moet het doel zijn van Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal SPECIAAL VASTRECHT-TARIEF VOOR ELECTRISCH KOKEN Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnummor 11. Postchèqutó en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcl. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0,20. Losse nummers 5 cent. Advcrtontiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedcclingcn 60 cent per regel. Kleine Advcrtontiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, 'bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. alle actie op staatkundig gebied. Het altaar niet afhankelijk te zijn van en dienstbaar gemaakt aan den troon, maar ook de troon onderworpen aan Hem, Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Zóó wil het de A.R. partij. En wij wekken alle kiezers op, bij de komende stembus die partij te steunen, door te stemmen op haar leider D r H. C o 1 ij n. Er is een tijd geweest, dat verschillende partijen, die de meerderheid van ons volk heetten te representeeren, een volstrekte scheiding wenschten tusschen troon en altaar. Godsdienst en politiek mochten niet „vermengd" worden. De godsdienst stond buiten de politiek en de staatkunde had zich niet te regelen naar de eischen van den godsdienst, maar behoorde zich te ontwikkelen uitsluitend naar menschelijk inzicht. Het schijnt soms, dat er wat dit betreft eenige kentering is gekomen. Er wordt soms zelfs tot in revolutionaire kringen toe, met meer waardeering gesproken over den godsdienst. Tot op zekere hoogte valt dit te waar- deeren, maar toch past hier eenige voor zichtigheid. In een onzer tijdschriften zagen wij on langs herinnerd aan een woord van ex- Keizer Wilhelm uit het jaar' 1910, dat altaar en troon niet van elkaar gescheiden kunnen worden. Ter toelichting werd er dan op gewe zen, dat de negentiende eeuw gedachten heeft doen ontstaan hier werd gedoeld op de Soc. Democratische theoriën die alleen met hulp der religie en met steun des hemels kunnen worden overwonnen. Op haar beurt zoo werd verder betoogd moet de kerk weer steun zoeken bij den staat, want „in de tegen woordige, veelbewogen tijden, waarin een geest van ongeloof door de landen gaat, is het eenige houvast, en de eenige be scherming, die de 'kerk heeft, de keizerlijke hand en het wapenschild van het Duitsche rijk". Hier werd uitgesproken wat velen ook nog in onzen tijd denken. Hitier b.v. heeft zich ook in dezen geest uitgelaten, dat hij de kerk geen kwaad hart toe draagt, mits zij er maar rekening mee houdt, dat de staat nummer één is. Zeker, men wil de kerk en den gods dienst nog wel eeren, als zij slechts haar plaats kent en niet vergeet, dat zij onder geschikt is aan den staat, dat zij er is om te dienen. 'Dan if de kerk of wil men de godsdienst, nog zoo kwaad niet. Zij kan meewerken om de rust te bevorderen en het gezag te versterken. Zij kan de Vader landsliefde aanwakkeren en de taak van de politie vergemakkelijken. 'En als de kerk zoo haar ondergeschikte plaats kent, wel dan mag zij ook op de welwillende steun van den staat rekenen. Dan zal de troon gaarne het altaar be schermen. 'En dat is een heele troost. Dat is immers volgens den ex-Keizer haar eenig houvast? 'Gelukkig is dat n i e t het geval. Als het zóó was, dat de kerk moest leven bij de gratie van den staat, dat het altaar slechts kon blijven staan door den steun van den troon, dan zou het met de kerk en met den godsdienst reeds lang gedaan zijn. Maar zoo is het niet. De kerk staat en blijft staan onafhankelijk van den steun van den staat, zelfs als de Overheid met alle haar ten dienste staande middelen zich tegen haar keert. Zij heeft een hechtere basis. Het altaar is niet afhankelijk van den troon. Dit neemt echter niet weg, dat de op vatting van den ex-Keizer door velen worden gedeeld en niet'alleen bij Keizers en Rijkskanselieren wordt gevonden. Ook wij kennen ze, ook wel in ons land, de politieke partijen, die nog wel bereid zijn een beleefde buiging te maken in de richting van de kerk, die de groote be- teekenis van den godsdienst, ook voor het staatkundige leven gaarne erkennen, mits de dienende functie daarvan goed in het oog wordt gehouden. De godsdienst is van groote waarde voor het volksleven, zij' kan de ontevreden heid temperen, uitspattingen voorkomen, het gezag helpen hoog houden, orde en rust bevorderen, in één woord zij kan helpen en steunen. En dat zal men dan ook gaarne waardeeren. Niet alleen bij politieke partijen vindt men deze opvatting, doch ook wel bij maatschappelijke organisaties. Er zijn zoo heel wat tronen en troon tjes, die zich mjt een beschermend air stellen vóór en boven het altaar, maar die met dat al toch bezig zijn het altaar te verplaatsen en het van zijn luister te be- looven. Het is tegen deze opvatting, dat met kracht dient te worden gewaarschuwd. Het altaar, de godsdienst moet niet zijn °rnament, maar fundament. Zooals het heet in het Program naar beginselen der A.R. partij. Ook op staat kundig terrein belijdt zij de eenige begin selen, die ons in Gods Woord geopen baard zijn. Het dienen van God, de verheerlijking Ingezonden Mededeeling. Ingezonden mededeelingen. oud Goud, Zilver, Bloedkoralen enz. aan de hoogste waarde. Sint Adriaanstraat It Goes. Japansche overwinning bij den Grooten Muur. Het Japansche oppercommando deelt mede, dat Japansche cavalerie gisteren onverwacht een aanval heeft gedaan op de Chineesche stellingen bij den Grooten Muur en het Ghineesche front op acht plaatsen heeft doorbroken. De Chineesche troepen zouden thans den strijd hebben opgegeven en zich in de richting van Pe king terugtrekken. De Japanners maak ten ruim 900 gevangenen en veroverden verscheidene kanonnen. Bestrijding der werkloosheid. Op uitnoodiging van mej. Perkins, Staatssecretaresse van arbeid, zal op in alle Metalen, als vest- en pols model, aan ongekend lage prijzen. Sint Adriaanstraat 11 Goes. De verordening treedt in werking met ingang van 29 dezer. Het groote plan van de Duitsche regee- ging wordt erop gewezen, dat 't ernstige lijkt. De toestanden op het platteland, die schier ondragelijk zijn geworden, moeten wederom gezond worden. Het plan gaat uit van de opvatting, dat de productie van boter, vetten en aan verwante artikelen in Duitschland in een groote mate gedrukt wordt door den in voer van deze waren uit het buitenland. Het buitenlandsche vet enz. moet der halve van de Duitsche markt gedrongen worden; binnenlandsche producten zullen in de behoefte moeten voorzien. Typografenstaking te Weenen. In verband met het feit, dat de twee sociaal-democratische bladen onder pre ventieve censuur zijn gesteld, hebben de Weensche krantenzetters besloten, onmid dellijk in staking te gaan. Bij de meeste Weensche bladen is de staking reeds ingegaan, bij enkele bladen vinden nog onderhandelingen met de zet ters plaats. Het ontwapeningswerk te Genève. De algemeene beschouwingen in de al- gemeene commissie over het ontwerp-ont- wapeningsconventie van Mac Donald heb ben gisteren het vooruitzicht geopend, dat het verdere werk der ontwapeningscon- hunner moesten borgtochten van 15.000 en 25.000 roebels storten. De vierde gear resteerde is nog niet vrijgelaten, daar zijn zaak nog onderzocht wordt. Als gevolg van de afkondiging eener loonsverlaging met 25 centimes en, bin nenkort, van tweemaal 15 centimes, heb ben 600 arbeiders van de steengroeven te Ecaussines gisteren het werk verlaten. Gevreesd wordt, dat de staking zich tot al de Henegouwsche steengroeven zal uit breiden. Ingezonden Mededeeling. Keuze uit meer dan 100 stuks. Alle prijzen. Luxe klokje cadeau. Sint Adriaanstraat 11 Goes. Uit het Metaalbedrijf. De gisteren gehouden vergadering van de drie samenwerkende metaalbewerkers organisaties hebben het voorstel van de fa. Stork en Go. te Hengelo tot vijf pro- c nt loonsverlaging met algemeene stem men verworpen en dit aan den voorzitter van den Metaalbond bericht. Verzending van druiven naar Indië? Dezer dagen zijn aan de Westlandsche veilingen de eerste druiven van den nieu wen oogst aangevoerd, met een op brengst van ruim f 4 per k.g., terwijl ver der de laatste druiven van de vorige oogst uit de koelhuizen zijn gekomen, waarvoor plm. 60 cent werd betaald. Ingezonden Mededeeling. 31 Maart a.s. een conferentie van vak- vereenigingsleiders in Amerika worden gehouden ter bespreking van maatregelen tegen de werkloosheid, o.a. door verkor ting van den werktijd. De Conferentie is op verzoek van president Roosevelt bij een geroepen. Ter aanvulling van de plannen voor onmiddellijke hulpverlee ning is een program ontworpen voor de voortdurende verbetering van de indu- strieele omstandigheden. In de uitnoodi ging wodt erop gewezen, dat het ernstige gevaar bestaat, dat de depressie en de werkloosheid hebben geleid tot een ver nietiging van industrieels krachten, die nog lange jaren haar sporen zal nala ten. De conferentie zal o.a. ook bespreken, het probleem van de verhooging der koopkraoht, de kwestie der werkloos heidsverzekering en de mogelijkheid van tewerkstelling op groote schaal van werk- loozen. Bezoek aan politieke gevangenen. De Berlijnsche politieke politie heeft aan eenige vertegenwoordigers van de Duitsche en de buitenlandsche pers ge legenheid gegeven een aantal communis tische politieke gevangenen in hun cellen te bezoeken, om met eigen oogen te zien hoe leugenachtig de in het buitenland verspreide gruwelsprookjes zijn. De pers vertegenwoordigers verzochten o.a. den communistischen leider Thalmann temo gen zien, waarvan beweerd werd, dat hij met gapende hoofdwonden en ander zwaar lichamelijk letsel in de gevangenis ge worpen zou zijn. Thalmann gaf zelf toe, dat hem geen haar gekrenkt was en dat hij niet klagen kon over een slechte behandeling. De be zoekers konden zelf constateeren, dat Thalmann geen litteekens of letselen aan het hoofd vertoonde. Precies zoo was het geval met andere gevangenen, die op ver zoek van de persvertegenwoordigers ver toond werden. Ook zij erkenden allen, dat zij zich niet konden beklagen over een slechte behandeling bij of na hun gevangenneming. Duitschland beschermt de vetproducten. De „Reichsanzeiger" van gisteravond bevat een nieuwe verordening, houdende een regeling voor den invoer van marga rine en dergelijke stoffen in Duitschland. Wij ontleenen er aan: Het invoertarief voor margarine wordt verhoogd van 3075 rijksmark per dub bele centenaar. De buitengewone heffing van 60 mark vervalt tegelijkertijd. Het tarief voor margarinekaas wordt ook verhoogd van 3075 merk per dub bele centenaar. Het tarief voor kunstmatig bereide eetbare vetten wordt verhoogd van 12.50 tot 75 mark, ferentie zal plaats vinden op den grond slag van dit ontwerp. Zeven van de acht sprekers hebben vandaag uitdrukkelijk zich voor dit denk beeld uitgesproken. Prof. Rutgers heeft een met geestighe den doorspekte redevoering gehouden, waarin hij de instemming der Nederland- scbe regeering met de groote lijnen van het plan-Mac Donald verkondigde. Korte Berichten. De politie te Valparaiso heeft een communistisch complot ontdekt, om on der de bemanning van den Engelschen kruiser „Durban", die een paar weken in de Chileensche wateren vertoefde, revo lutionaire propaganda te maken. De communisten hadden opruiende lectuur aan boord van den kruiser gesmokkeld, doch noch deze geschriften, noch de per soonlijke pogingen van de roode agenten konden de bemanning bewegen tot muite rij over te gaan. De burgemeester van Brussel heeft bekend gemaakt, dat hij, in verband met den z.g. hongermarsch door het comité der werkloozen voorbereid, alle betoogin gen en samenscholingen op het grondge bied der hoofdstad heeft verboden. Deze maatregel geldt voor 28 en 29 Maart. De geheele politiemacht, de gendarmerie en het garnizoen, zullen gereed worden ge houden om, in geval van ordeverstoring zonder dralen in te grijpen. De gewezen Pruisische minister van binnenlandsche zaken en sociaal-demo cratisch Rijksdaglid Severing, die Donder dag bij de Rijksdagvergadering gearres teerd werd en daarna is verhoord, is op vrije voeten gesteld. Hij moet zich echter ter beschikking van de bevoegde autori teiten houden. Het uitvoerend comité van Engel- sche Aibeiderspartij en algemeenen raad van het vakverbond heeft een voorstel der communisten tot het vormen van een een heidsfront verworpen. Rijkspresident Hindenburg heeft de door den Rijksdag goedgekeurde machti gingswet voor de regeering onderteekend; waardoor deze van kracht is geworden. Alom in België zetten de communis ten hun propaganda voor de „honger marsch" naar Brussel voort. Vooral in de Borinage ontwikkelen zij een intensieve actie onder de mijnwerkers. Naar het schijnt hebben de vergaderingen over het algemeen grooten toeloop. Het aantal ingeschreven werkloozen in Frankrijk bedroeg op 18 dezer 324.569 tegen 329.858 een week te voren. Op het departement van buitenland sche zaken te Londen is bericht ontvan gen, dat de Sovjetregeering drie der ge arresteerde Engelsche ingenieurs van Vickeri ia vrijheid heeft gesteld, Twee Het geheele jaar door levert het West- land dus nu druiven. De voorzitter van den Bond Westland heeft in de algemeene vergadering mede gedeeld, dat de Bond zijn proefzendingen van druiven naar Indië heeft doen sta ken, omdat uit proeven is komen vast te staan, wat de gunstigste verpakkingme thode voor de druiven was, om goede overkomst in Indië te waarborgen. Op Binnenland. Instelling van een centraal crisisfonds voor land- en tuinbouw. De Eerste Kamer over de radio. Buitenland. Typografenstaking te Weenen. De ontwapeningscommissie vergadert weer. Duitschland beschermt zijn vetproducten. Japansche overwinning. slandkoming van de verbinding Heeren veenJoureSneekBolswardAfsluit dijk. Z.Exc. zal om 12 uur aan het eind punt van den afsluitdijk aan de Friesche kust arriveeren om vervolgens via Zurich en Wons naar Bolsward te gaan, waar Z.Exc. en het comité ten raadhuize zullen worden ontvangen. Van Bolsward uit gaat de tocht via Sneek naar Uitwellin- gergaart, teneinde daar de tegenwoordige pontverbinding in oogenschouw te ne men. Nadat te Sneek de lunch is gebruikt, gaat de tocht over Spannenburg via Joure naar Heerenveen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Donderdag 30 Maart te één uur, ter regeling van werkzaamheden. De heffing op oliën. De ciisis-zuivel-centrale maakt bekend, dat in verband met gewijzigde omstandig heden de aangekondigde heffing op olie, die 3 April a.s. in werking zou treden, voorloopig wordt uitgesteld. Dan zijn in een ommezien handen, ruw en rood van huishoudelijk of welk ander werk ook, weer zacht, gaaf en blank. EERSTE KAMER. De begrooting van Waterstaat. Minister Reymer over de Radio. De Eerste Kamer heeft gisteren de Waterstaatsbegrooting behandeld. Aan het antwoord van Minister Reymer over de gemaakte opmerkingen, ontlee nen wij: De Minister spreekt waardeering uit voor degenen, die aan het hoofd staan van het Staatsbedrijf der P.T.T., waar dui- Ingezonden Mededeeling. Hierbij is het maandeli'ks !e betalen bedra? i 15 hooger aan bij het gewone vas recht larie doch de K.W.U.-prijs, ook voor verlichting en huishoud- geöruik is hierbij inplaats van 7 op 5 cent gesteld. Voor winkels een bijzondere regeling. N.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen deze proeven is geen verlies geleden, maar ook geen winst gemaakt. Nu was aangetoond, dat het verzenden naar Indië mogelijk is, heeft de Bond zioh teruggetrokken en voortzetting aan den handel overgelaten. Teneinde evenwel goede resultaten te verkrijgen, zal het noodig zijn om de plannen flink op te zetten, en ook in In dië eerst maatregelen te nemen voor den afzet. De tijdsomstandigheden bemoeilij ken een en ander wel aanzienlijk. Minister Reymer naar Friesland. De minister van waterstaat, mr Rey mer, zal Maandag, vergezeld van dr ir J. A. Ringers, directeur-generaal van den rijkswaterstaat, en de hoofd-ingenieuren- directeuren van den rijkswaterstaat, ir G. J. v. d. Broek en ir G. Redeker een excur sie maken met het comité voor de tot- zenden personen werkzaam zijn en de noodzakelijke bezuiniging groote moei lijkheden bracht. Dat er onder het per soneel een verbitterde geest heerscht, met dergelijke uitdrukkingen zij men voor zichtig; in openbare vergaderingen e.d. zijn die al bezwaarlijk genoeg. Het post en telegraaf- en telefoonpersoneel verkeert niet in zoozeer ongunstige omstandig heden als ander overheidspersoneel. Er zijn bovendien ook zorgen voor de belangen van het publiek. Vóór het onderhouden van een goede post-communicatie met Indië, een primair belang, moeten we offers over hebben, zij het dan zoo weinig mogelijk. Wat het over de radio gesprokene be treft, men moet de zaken van de radio historisch beschouwen, speciaal wat be treft het vraagstuk van de politiek in den aether. Waar men zich over moet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1