eerste blad. mar van melle's koek, gezond en lekker: DONDERDAG 23 MAART 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 140 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goos. Telefoonnummer 11, Postcheque en Girorekening Bijkantoor Middelburg, Lnrigo Burg. Tolof. 250. Directeur-Hoofdredacteur! R, ZUIDEMA, Abonnementsprijs f 2,50 per kwartaal, weekabonnementen voer Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiün 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingon CO cent per regel. Kleine Advnrtenliün Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij voorultpotflling, Onder lettor of motto f 0J5. BIJ contract belangrijke korting. Nu aan het werk. Het voorbereidende werk voor de ver kiezingen is achter den rug. De candidaten zijn gesteld en nu kan de eigenlijke verkiezingsactie worden doorgezet. Over den inzet behoeft de Antirevolu tionaire partij niet te klagen. Er is meer geestdrift, dan er in langen tijd geweest is. Voor de vergaderingen waarin de partijleider Dr H. Golijn op treedt is enorme belangstelling en ook de gewone vergaderingen worden vrij druk bezocht. Wij mogen hiervoor dankbaar zijn. Het is een niet te waardeeren voor recht, dat er nog belangstelling is bij ons volk, als er over vragen van staatkundi gen aard wordt gehandeld bij bet licht van Gods Woord. Wij gevoelen dit het best aJs we letten op landen als Duitschland, waar de Chris telijke volksgroepen niet het minste ge wicht in de schaal leggen en waar ze niet in staat zijn een eigen geluid te laten booren. Terecht evenwel heeft Dr Colijn te Goes gewaarschuwd, dat de groote belangstel ling voor de vergaderingen waarin de partijleider optreedt, ons niet tot valsche gerustheid mag stemmen. Want hoe belangrijk die vergaderingen ook mogen zijn om geestdrift en bezieling te wekken en ook wel om tegenstanders te overtuigen, wij mogen geen oogenblik meenen, dat we daarmee klaar zijn. Er zijn van die mensehen, die meenen, dat ze bun schuldige plicht hebben ge daan, als ze eens geestdriftig geapplau- diseerd hebben, en als ze met vuur een strijdlied hebben meegezongen, maar dan moet er toch op gewezen worden, dat ze zich deerlijk vergissen. Van het allergrootste belang is het z.g. kleine werk, het met beleid verspreiden van lectuur, het systematische huisbe zoek, het rustig spreken met de kiezers om eventueel misverstand weg te nemen en op de groote beteekenis van deze ver kiezingen de aandacht te vestigen. Dat is niet altijd even gemakkelijk. Maar het is een noodzakelijk en ook een hoogst dankbaar werk, dat de rijkste vruchten kan afwerpen. Vergeten moet niet worden, dat schier het onmogelijke gedaan wordt om de een voudige kiezers met valsche, helaas soms zelfs vroomklinkende voorstellingen te misleiden. Men staat verstomd wat niet alleen Communisten en Socialisten, maar ook een, groep als de Chr. Dem. Unie zooal durft bestaan. Zonder blijkbaar ook maar eenig verantwoordelijkheidsbesef, worden allerlei mooischijnende beloften gedaan en de kiezers op een dwaalspoor gebracht. En men staat even verbaasd als men ziet welke onware beschuldigingen ook zelfs van rechtsche zijde worden geuit, om de A. R. partij in een verkeerd daglicht te stellen. Daarom is naast de vergaderingen die bezieling kunnen wekken en waar de vraagstukken meer in het groot kunnen worden behandeld, het huisbezoek dringend noodzakelijk. En voorzoover noodig, wekken wij dan ook onze kiesvereenigingen op, aan dit be langrijk- onderdeel van het verkiezings- werk vole aandacht te schenken. De verkiezingstechniek. „De Standaard" wekt in een driestar op om aan het bij uitstek moeilijke, maar noodzakelijke huisbezoek volle aan dacht te schenken en daarbij de techniek van het stemmen niet te vergeten. Oogenschijnlijk een vrij overbodige waarschuwing. Want wat is nu eenvoudiger dan zijn stembiljet in te vullen en een hokje vóór den naam van den begeerden candidaat met het in het stembureau aanwezige Potlood rood te maken? En toch worden nog altijd vergissingen begaan en zelfs op vrij groote schaal. Door „De Maasbode" is er onlangs aan herinnerd, dat bij de verkiezingen in 1929 ongeveer 100.000 kiezers het stembiljet 200 hadden ingevuld, dat hun stem van onwaarde moest worden verklaard. Daarom is het noodig, ook aan de 0ohniek van het stemmen hoe envoudig ook op zichzelf volle aan dacht te schenken. zij deze uitgebreide volmacht in handen heeft, óf, dat het centrum van oordeel is dat de regeering te ver wil gaan. Het centrum wil daarom afwachten wat rijkskanselier Hitier heden, Donder dag, in zijn regeeringsverklaring zal zeg gen. De nationaal-socialistische „Partei cor- respondenz" schrijft over de indiening van de machtigingswet bij den Rijksdag dat het „nauwelijks" denkbaar is dat het voorstel niet de vereischte tweederde meerderheid zal krijgen. Intrsschen zouden de burgerlijke mid delpartijen door parlementaire weigering van de machtigingswet de opbouw van de regeering-Hitier kunnen tegenhouden. De partijen moeten echter goed begrij pen dat de niet-aanneming van de mach tigingswet een oorlogsverklaring betee- kent die de regeering op dezelfde wijze zal beantwoorden. Het Wolff-bureau weet mede te deelen, dat de nationaal-socialistische fractie in den Pruisischen Landdag een voorstel zal indienen, volgens hetwelk de verkiezing van den Pruisischen minister-president door den Landdag zal plaats hebben op 2 Mei a.s. Het voorstel bevat geen naam van een persoon voor die functie, maar men kan rekenen op de verkiezing van Göring, tegenwoordig Rijksminister zon der portefeuille en Rijkscommissaris be last met de waarneming van de leiding van het Pruisische departement van bin- nenlandsche zaken. Daar de nationaal-socialisten in den Pruisischen Landdag de meerderheid hebben, is de aanneming van dit voorstel verzekerd. Bier en wijn in Amerika. Reuter meldt uit Washington, dat pre sident Roosevelt thans het wetsontwerp inzake het alcoholgehalte van 3,2 pet. voor bieren, wijnen, vruchtensappen, enz. Op het Duitsche departement van arbeid is een ontwerp voor een nieuwe regeling van het vakvereenigingswezon uitgewerkt. Dadelijk na de verdaging van den Rijksdag zal het rijkskabinet zich met deze kwestie bezig houden. Ten gevolge van een mededeeling bij de politie dat in bet huis van professor Einstein bij Potsdam wapenen en munitie verborgen waren, doorzocht de plaatse lijke- en hulppolitie zijn huis. Ze vonden echter geen wapenen en niets wat een misdadig karakter had. Zooals men weet zal professor Einstein niet meer naar Duitschland terugkeeren, maar zich in België vestigen, Wegens anti-semitische uitspattin gen zijn te Weenen alle hoogescholen ge sloten. Communisten en socialisten uit ge heel België hebben besloten, op 29 Maart een zoogenaamden hongermarsch naar Brussel te organiseeren. Straatklinkerwegen. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een schrijven gericht tot de gemeentebe sturen waarin Z.Ex. o.m. het volgende schrijft: Van de zijde der fabrikanten van straat klinkers, wordt mijne aandacht erop ge vestigd, dat het van veel belang is, niet het minst met het oog op het te plaatsen aantal arbeiders, dat bekend is, hoeveel M2. wegdek, naar alle waarschijnlijkheid in de jaren 1933 en 1934 zal worden aan gelegd en/of vernieuwd. Wanneer op dit punt eenige zekerheid bestaat, kan ge tracht worden de productie daarmede in overeenstemming te brengen. Aangezien mij de wensch der fabrikanten alleszins geregeld werd uitgeoefend, bedroeg bij de Domaniale mijnen maatschappij en de staatsmijnen Wilhelmina en Maurits, als mede bij de Oranje Nassaumijnen III 23, bij de staatsmijnen Emma en Hendrik 24, bij de mijn Laura en Vereeniging en de Oranje Nassaumijnen II en IV 22, bij de Oranje Nassaumijn 1 21 en bij de mijn Willem-Sofie 20 dagen. Vredelievend optreden van roode ontwapenaars. In „Het Volk" wordt omtrent een ver gadering van nationaal-socialisten te Zut- phen met vette letters het volgende ge meld: „Hedenavond vond alhier de vergade ring plaats van de nationaal-socialisti sche beweging, waarin Ir Mussert de ze geningen van het fascisme schilderde. De politie ranselde met gummiknuppels een aantal arbeiders, dat interrumpeerde, uit de zaal, waarbij een man zoodanig met den gummistok en sabel werd be werkt, dat hij in een hoek bleef liggen". Toch wel erg denkt men, dat „inter- rumpeerende arbeiders" op die wijze naar buiten worden gewerkt. Vlak onder dit bericht geeft echter het zelfde blad een mededeeling, waaruit blijkt wat hier met „interrumpeeren" bedoeld wordt: „Hedenavond belegde de nationaal-so cialistische beweging een openbare ver gadering in den schouwburg. Hoewel men oorspronkelijk het plan had om in de Buiten Sociëteit te vergaderen, heeft men daarvan afgezien, omdat in die zaal de stoelen niet vastgeschroefd zaten. De heer Mussert zei onder anderen: Ons volk is tot ondergang gedoemd, tenzij het het lichtende voorbeeld wil zien, dat gegeven wordt door Duitschland en Italië. Hierop barstte in de zaal een hei- densch kabaal los; de spreker werd door geroep en geschreeuw overstemd, terwijl achter in de zaal stinkbommen werden Ingezonden Mededeeling. De toestand In Duitschland. hp?ei ,centrum heeft nog niet beslist of of machtigingswet zal stemmen hot *s een gev°te van het feit, dat wat Cj6ntrum met °P de hoogte is gesteld 0 r0geering wil gaan doen wanneer heeft onderteekend. De desbetreffende dranken zijn onverwijld in dertien staten verkoopbaar. De wet wordt op 7 April van kracht. In 24 staten zijn dergelijke wetsont werpen in behandeling; in 11 staten is dienaangaande nog niets besloten. De quaestie van de algeheele opheffing van het drankverbod is nog hangende in het Congres. Koudegolf in Amerika. Een nieuwe koudegolf bezoekt het Mid den-Westen der V. S. en heeft reeds min stens 12 dooden geëischt. Vele schepen bereikten de haven met 24 uur vertraging wegens zware stormen. Korte Berichten. Als gevolg van het besluit der Duit sche regeering, om de invoerrechten- op eieren te verhoogen, waardoor aan hon derden kippenfokkers in Finland een ver nietigende slag wordt toegebracht, is in een groote vergadering van boeren en pluimveehouders te Sagu een van Fin- lands voornaamste landbouwdistricten besloten, om alle Duitsche goederen te boycotten en de voorkeur te geven aan Engelscbe waren. Het Duitsche ministerie voor Volks voorlichting deelt mede, dat de als brand stichter van het Rijksdaggebouw gearres teerde Nederlandsche communist v. d. Lubbe in den tijd onmidellijk voorafgaan de aan den brand niet alleen in verbin ding heeft gestaan met Duitsche commu nisten, maar ook met buitenlandscbe com munisten, -•waarbij zij die veroordeeld werden tot tuchthuisstraffen wegens den aanslag op de kathedraal van Sofia in het jaar 1925. - D'e „Germania" meldt, dat Dinsdag ochtend de leden der Gentrumsfractie van j den Rijksdag te Berlijn voor het vertrek j per autobus naar Potsdam op wapenen zijn gefouilleerd. Bij informatie aan het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken heeft men toen medegedeeld, dat een dergelijke opdracht niet was gegeven. Rijksminister Göring heeft in een rondschrijven aan de Pruisische autori teiten er op gewezen, dat streng moet worden tegengegaan de verkoop van kwakzalvers- en geheime middelen voor rondtrekkende kooplieden, omdat het ge bruik daarvan de volksgezondheid schaadt. Na een verblijf te Washington gedu rende al die jaren van zijn presidentschap is Hoover na 4 jaar in het Witte Huis te hebben vertoefd, gisteren in zijn eigen lijke woonplaats Palo Alto in Galifornië teruggekeerd om zijn werkzaamheden als gewoon burger te hervatten. Hij werd door de bevolking hartelijk ontvangen. billijk voorkomt, en ook de Overheid be lang heeft bij het aanpassen van de pro ductie aan de behoefte, moge ik Uw Col lege verzoeken, mij een vragenlijst na in vulling te willen doen toekomen. In deze vragenlijst moet o.m. worden opgegeven, de soort aan te leggen of te vernieuwen of te herstellen wegen, het aantal M2. wegdek gesplitst naar de soort verharding. De wegen, die in uitvoering zijn, moeten niet woruen opgegeven. Alcohol uit aardappelen en bieten. Het Kon. Ned. Landbouw Comité, dat op 't oogenblik de uitvoerbaarheid en wenschelijkheid onderzoekt van het door den heer J. S. Visser, Santpoort, op de vergadering van de Holl. Mij. van Land bouw te berde gebrachte denkbeeld, om uit aardappelen en suikerbieten alcohol, o.a. voor bijmenging door benzine te gaan maken, heeft aan de daartoe ingestelde commissie een crediet toegestaan, opdat ze zich daardoor de noodige technische voorlichting zal kunnen assumeeren. Wijziging der crisispachtwet. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp tot wijziging der crisispachtwet. Zeer vele leden verklaarden zich goed met het ont werp te kunnen vereenigen. Sommige le den hadden gaarne den eisch gesteld, dat de bijzittende leden in de Kamer voor cri sispachtzaken moeten worden beëedigd. Eenige leden hadden gaarne gezien, dat de norm betreffende den welstand van partijen ware verruimd. Dat geen recht van appèl was ingesteld, werd door hen toegejuicht, door andere leden als een leemte gevoeld. De toestand in de klompenindustrie. Het Tweede Kamerlid Fleskens heeft den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de toe stand in de klompenindustrie steeds moeilijker wordt? Is Zijn Excellentie bereid dezen tak van nijverheid hetzij door contingentee- ring van den invoei, hetzij door het tref fen van bijzondere maatregelen te steu nen, ten einde te voorkomen, dat tal van klompenmakers hun werkplaatsen zullen moeten sluiten en met hun arbeiders aan de werkloosheid worden overgeleverd? Uit het mijnbedrijf. De totale netto productie van de geza menlijke steenkolenmijnen in Limburg gedurende de maand Februari bedroeg 957.305.316 ton. Het totale aantal arbei ders der gezamenlijke steenkolenmijnen bedroeg op 1 Maart ondergronds 24.265, bovengronds 10.884, in totaal 35.149. Het aantal werkdagen waarop het be drijf gedurende de maand Februari 1933 geworpen, die een verstikkende lucht ver spreidden. Een gedeelte van het publiek hief „De Socialistenmarsch" aan, waar op de politie met gummistokken op de arbeiders insloeg". De roode bezoekers van deze vergade ring maakten dus volgens het roode or gaan een „heidensch kabaal", zij over stemden den spreker met geroep en ge schreeuw, gooiden met stinkbommen, die een verstikkende lucht verspreidden en hieven bovendien nog de Socialisten marsch aan. En dan wordt verder heftige critiek geoefend op de politie, die aan dit schan daal van roode ontwapenaars met kracht een eind maakte. KIEZEN TUSSCHEN LOONSVER LAGING OF INFLATIE? In een onderhoud met „De „Organisa tor" heeft de heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Utrecht, op de vraag of de crisis „haar dieptepunt had bereikt" kort en krachtig „neen" geantwoord. Zouden wij willen komen tot een liquida tie van de crisis, dan zou er een regeling der internationale schulden moeten plaats vinden, stabiele monetaire verhoudingen zouden moeten wederkeeren en de han delsbelemmeringen zouden grootendeels moeten worden opgeheven. Dan slechts zal een verbetering van den internationalen handel mogelijk worden. De Amerikaansche bankcrisis maakt de oplossing van het schulden- en mone taire vraagstuk zeker niet gemakkelijker, terwijl de toestand wat de handelsbelem meringen betreft, met den dag slechter in plaats van beter wordt. Maar zelfs indien deze internationale vraagstukken bevredigend waren opge lost, dan nog staan wij in Nederland voor andere groote moeilijkheden. De le vensstandaard in Nederland is ten op zichte van onze oeconomische lasten te hoog. En op die manier kunnen wij on mogelijk concurreeren op de wereldmarkt. Het indexcijfer van het levensonderhoud (1913 100) is voor Nederland 140, ter wijl het in de meeste der met ons concur- reerende landen reeds tot 100 of zelfs daar beneden gedaald is. Buitendien daalden deze kosten hier te lande in 1932 belangrijk minder dan in andere belang- ri ke produceerende staten, zoodat wij in dit opzicht steeds meer ten achter raken. De enorme onevenwichtigheid in de loonen acht hij een der grondredenen van de moeilijkheid, die er in heel de we reld bestaat, om de oude welvaart te her stellen, Onevenwichtigheid, die zich open baart in de groote toonverschillen tus- schen industrieele en landarbeiders, en tusschen de loonen der bevolking van ge- Binnenland. De Eerste Kamer over de begrooting van Economische Zaken en Arbeid. Een Fransch schip bij Terschelling ver gaan. Prof. Eekhof te Leiden overleden. Buitenland. Bier en wijn in Amerika. De toestand in Duitschland. cultiveerde en ongecultiveerde Staten. De industrieloonen zijn ten onzent zóó ge stegen, dat zij niet meer in overeenstem ming zijn met het oeconomisch nut van dezen arbeid in het productieproces. Het gevolg is, dat de categorie van arbeiders, wier loonen niet of niet evenredig zijn gestegen, onze industrieele producten niet meer kan koopen, daar deze door een te dure categorie van arbeiders worden ver vaardigd Om al deze redenen zal de lijn van be leid der komende Regeering moeten zijn: i evenwicht brengen in het budget, niet door verhooging van inkomsten, maar door verlaging van uitgaven. De Regee ring zal maatregelen moeten nemen om de kosten van levensonderhoud in ons land snel te doen dalen. Dus: inkrimping van staatsbemoeiing en leiding geven, van Overheidswege, aan de dringend nood zakelijke vermindering van loonen en kosten. Zonder drastische verlaging der loonen en kosten komt men er niet. „Wij hebben te kiezen tusschen loonsverlaging of in flatie! Eerder dan door een bankcrisis in Amerika, zal de inflatie komen door de voortzetting van een onjuiste loonpoli tiek." i Reeds voor f 8.40 per maand kunt U zich een Philips radio-installatie aan schaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Rijwielpaden. Een groote aan trekkelijkheid bieden de afzonderlijke rij wielpaden. Bekend vooral is het rijwiel pad langs de duinen van Walcheren. Thans gaat men in West-Zeeuwsch- Vlaanderen dit voorbeeld volgen. Ontwor pen is een plan waarin de samenwerking der gemeenten Breskens, Groede, Nieuw- vliet, Cadzand en Retranchement is vast gelegd in zake een rijwielpad van Bres kens langs de duinen naar de Belgische grens, dat men den naam Zwinpad wil geven. Goes. De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 65.53 op. Vlissingen. Vrijdagavond 7 April hoopt voor de A.-R. Centrale Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Vlissingen in de Gereformeerde Kerk aldaar op te tre den dhr J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Nadere bij zonderheden volgen per advertentie. Bij de vereeniging Gemeenschappe lijk Belang bestaan plannen om van 28 April tot 6 Mei weder een winkelweek te houden. Veere. Alhier had een vergadering plaats van den G. B. en T. B. Nadat eerst in ledenvergadering verschillende zaken waren besproken, hield de heer Bosse- laar, burgemeester van Aagtekerke, een lezing over „Grisiswetten in crisistijd". In zijn slotwoord wekt Spr. op tot aanslui ting bij den G. B. en T. B. Een drukke bespreking volgde. N.- en St. Jcosland. Maandagavond hield de afdeeling van den Ghr. Land- arbeidersbond alhier een propagandaver- gadering. Wegens ziekte van den heer Vingerling trad de Bondsvoorzitter dhr Siemons als spreker op. Voor een talrijk gehoor sprak hij over „De noodzakelijk heid om zich te organiseeren, vooral op Christelijken grondslag, in het stoffelijk en geestelijk belang van den arbeider". Op deze geestdriftig uitgesproken rede volg de een drukke en leerzame bespreking. Aan het einde der vergadering gaven zich weder enkele personen als lid op. Dinsdag j.l. hield de afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier een propa- ganda-avond. Na een openingswoord van den voorzitter, dhr E. Verlare, bracht de leider, de heer P. van Leerdam verslag uit van de met Generaal Duymaer van Twist gevoerde correspondentie tot be houd van Overste Bierman als Corps commandant. De heer L. Sluimer hield hierna een gloedvolle rede over „Prins Willem van Oranje", welke rede met on verdeelde aandacht werd gevolgd. Nadat de heer Laernoes van Vlissingen een op wekkend woord gesproken had stoot de voorzitter deze gezellige bijeenkomst. De heer Groenenberg van 'tZand had voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1