WRK3LEY WW VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! DINSDAG 21 MAART 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND RENHUIS CTEN ring te koop: 1 schuur, stee" iok, kippenhok ERF 47e JAARGANG - No. m Buitenland Indringers dood gevonden Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. 3, vöoï -iet pu- ii ten. ontworpen re- te bedenkingen te men het, dat m den alcohol ischouwde men in de ontwor- erlei beperken den het dansen teiten, waartoe hotels kunnen •d betoogd, dat :de bedenking Lertijd werd in- ;e keuze. Gaat te over tot het latregelen ter reid tot dansen wijfel een trek .aar die plaat- toezicht wordt leentelijke over- noemde men sters een wel zullen verkrij- igezetenen hun- de badplaatsen n kunnen heb enden zich met H.i. mogen de sen kan leiden, )e talrijke open- mag worden ge- an moreelen en gevaar voor de tot beteugeling itsontwerp aan- eden alleszins wederspraken, ling op onduld- angetast, indien mocht worden eelen aangaat, ?an die toepas- oo waren deze t argument niet s inziens nog niet ingrijpen d, door het wets BLAUPOT TEN urg zal op MAART 1933, cht uur, in het „Mercurius", aan aldaar, in het lerkoopen: het Molenwater, Erf en Tuin, Kip- rgplaats, en Uit- euwe Oostersche 24 c.A. marden. !3 f45.46; Straat- Dij kgeschot f 5.92; igs vóór en op den van 10—12 en van jon van toegangs- r ten kantore van is aan de Lange na afloop daar- Soc. „De Ver- .ddelburg, leening Confr. „St.- iddelburg, leening 31/2 alsvoren, Ver. „Eerste 100i- en Werktui- irg. - 4 Soc. „St.- iurg, leening 1861. 4 alsvoren, 4 alsvoren, 4 alsvoren, Concert- en Ge- ielburg. 3 alsvoren, 3 alsvoren, 3 Dep. Midd. tot Nut van 'tAl- oeve hare Badin- 000— Stoomtram 2 aand. Bad- en ig Midd., in totaal aan den Duinweg ■53 c.A. te bezichtigen. April 1933. leveren vóór _m jnT» ten Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën .30 cent per regel. Ingczond'jj mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bravo Colijnl De vorige week schreef „De Standaard" dat, indien men werkelijk een politiek van nationaal herstel wil voeren en men de handen ineen wil slaan tot we ring van ernstige gevaren en tot redding uit financieelen en economischen nood, men zal moeten laten liggen wat ernstige verdeeldheid zou kunnen wekken. „Zelfs het Belgisch Verdrag ofschoon uiteraard van grooter betee- kenis dan de twee andere rekenen we thans, d.w.z. in dezen noodtoestand, niet tot de zaken, die onvermijdelijk afgedaan moeten worden". Naar aanleiding hiervan maakt het „Dagblad van Noord-Brabant" onder het kopje: „Bravo G o 1 ij nl o. m. de vol gende opmerkingen: „Tevergeefs heeft men de laatste paar weken op een verklaring van den heer Colijn over deze aangelegenheid gewacht. Maar thans is de zaak in ordel Zoo duidelijk mogelijk verklaart „De Standaard", dat in den huidigen nood toestand van ons land geen regeling met België aan de orde mag komen, welke „ernstige verdeeldheid zou kunnen wek ken"; en dat ieder nieuw kabinet zich zal moeten onthouden van een politiek, welke tot ernstig verzet eener nationale actie zou leiden. Hiermede is het laatste gevaar, dat de aotie ten gunste van de Brabantsche op lossing der nieuwe Schelde-Rijnverbin- ding bedreigde, geweken. En het vierde „hoofdpunt", dat „De Standaard" voor een toekomstig regee- ringsprogram noemt, n.l. „krachtige be strijding van de ramp der werkloosheid", biedt voldoenden grond voor de verwach ting, dat CDt Colijn, wanneer hij deel zal uitmaken van het nieuwe kabinet, den juisten weg zal helpen vinden voor een spoedige verwezenlijking onzer, van na tionaal standpunt zoo belangrijke, Bra bantsche kanaalplannen. Waarover wij ons alvast van harte ver heugen!" De Rijksdag wordt uitgeschakeld. Het eerste groote wetsontwerp dat aan het Duitsche parlement zal worden voor gelegd behelst niets meer of minder dan dat het zelf van alle rechten afstand doet om de wetgevende en uitvoerende macht te leggen uitsluitend in de handen van het kabinet. Mell uitzondering der be voegdheden van den Rijkspresident, gaat alle macht aan de regeering-Hitier over. Van het parlement wordt verlangd, dat het de feitelijk reeds bestaande dictatuur legaliseert en ongetwijfeld zal het dat met groote meerderheid doen. Wij laten de dictatuur-wet, die het kabinet bij het par lement zal indienen, hieronder woorde lijk volgen: Artikel 1. Rijkswetten kunnen, behal ve volgens de procedures welke de grond wet omschrijft, ook door de rijksregeering worden uitgevaardigd. Dit geldt ook voor de in de artikelen 85 sub 2 en 87 aange duide wetten. Artikel 2. De door de rijksregeering uit gevaardigde rijkswetten kunnen van de rijksgrondwet afwijken, voor zoover zij niet de inrichting van den rijksdag en den rijksraad als zoodanig betreffen. De rech ten van den rijkspresident blijven onaan getast. Artikel 3. De rijkswetten, waartoe de rijksregeering besluit, worden door den rijkskanselier uitgevaardigd en in bet staatsblad afgekondigd. Tenzij anders be paald, treden zij in werking den dag na de afkondiging. De" artikelen 68 tot 77 der grondwet worden niet toegepast op de wetten, waartoe de rijksregeering be sluit. Artikel 4. Verdragen van het rijk met vreemde staten, welke betrekking hebben °P de kwesties der rijkswetgeving, behoe ven voor den geldigheidsduur dezer wet Wet de toestemming van de lichamen, die rij de wetgeving betrokken zijn. De rijks regeering vaardigt de voorschriften uit, die noodig zijn voor het uitvoeren der verdragen. Artikel 5. Deze wet treedt in werking op den dag der afkondiging. Zij treedt buiten werking op 1 April 1937 en voorts, wan neer de huidige rijksregeering door een andere wordt opgevolgd. Plechtigheid van heden te Potsdam. Naar Wolff meldt, zijn tot gistermiddag i] de politie te Potsdam opgaven binnen gekomen van organisaties, die heden bij e Plechtigheden (opening van den Rijks te 1 vertegenwoordigd zullen zijn. In to- 0- iJ^len zich 80 organisaties, tezamen r. .Wenschen in de straten opstellen, zijn alle scholen van Potsdam en Ingezonden Mededeeling. In de fouragepakhuizen van den Heer Jel- lesma te St Nicolaasga vonden de ratten zooveel voedsel als ze wilden en brachten den eigenaar groote schade toe. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde Heer ons daarna, „en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen vernielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschieven manier en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct., dubbele doos 90 cent. Imp.: Firma B. Meindersma - Den Haag. A 44 zoenskerk, nat.-socialistische organisaties, Stalen Helm, het Duitsche Studentencorps bonden van den vrijwilligen arbeidsdienst, officieren-organisaties, de Potsdammer oud-strijdersbond, het verbond van de Brandenburgsche arbeiders en arbeids- vereenigingen, sportvereenigingen enz. Vernomen wordt, dat de Rijksdagleden uit Berlijn met auto's van de Rijkspost naar Potsdam zullen worden overgebracht De beide kerken te Potsdam zijn voor de groote godsdienstoefeningen in gereed heid gebracht. De oude residentie- en garnizoensstad Potsdam trof gister de laatste voorberei dingen voor de plechtigheid van heden. De Garnizoenskerk werd versierd met dennengroen, evenals de tribune naast de kerk, waarop ongeveer duizend eere-gas- ten plaats vinden om de parade na af loop van de kerkelijke plechtigheid bij te wonen. Langs den weg van het station naar de stad zijn bekranste masten op gesteld, waarvan afwisselend de zwart- wit-roode en de hakenkruisvlag waait, terwijl de masten door guirlandes met elkaar verbonden zijn. Ook langs de hui zen bij de Garnizoenskerk zijn tribunes opgesteld. In den Lange Stal naast de kerk wordt door arbeiders van de posterijen gewerkt om de zaal gereed te maken voor de pers. Er zijn 52 telefooncellen en nog 17 losse telefoontoestellen voor de binnenlandsche en buitenlandsche pers beschikbaar. Toen Zangara bij zijn terechtstelling den electrischen stoel bemerkte, zeide hij: „Houdt me niet vast. Ik ben niet bang." Hij liep vrij naar den stoel en gaf aan den super-intendant van de gevangenis een stapel papieren, waarop hij geschreven had: „Dit is het boek, dat ik aan het schrijven was". Vlak voordat de metalen kap op zijn hoofd bevestigd werd, schreeuwde Zan gara: „Alle kapitalisten zijn luizige struikroovers, addio de heele wereld, vaarwel". Terroristische plannen van communisten. De politie te Liegnitz heeft in de laatste weken een uitgebreid plan der communis ten, dat betrekking had op geheel Be- neden-Silezië, ontdekt. Een groot aantal documenten zou de politie in handen zijn gevallen bij de vele huiszoekingen, welke werden verricht. Zoo zou op het program hebben ge staan het doorsnijden van telefoonleidin gen, het plegen van aanslagen op post kantoren, de ontwapening van wapendra- gende ambtenaren. Verdere mededeelingen worden niet ge daan, in het belang van het hangende on derzoek. In het geheel zijn zeven functionaris sen der communisten gearresteerd we gens voorbereiding van hoogverraad. Te Sagar is eveneens een complot ont dekt. Communistische stoottroepen zou den afgericht zijn in straatgevechten en het gebruik maken van wapenen. Een groote hoeveelheid documenten is in be slag genomen. In het geheele gebied van Beneden-Si- lezië zijn 337 personen gearresteerd on der verdenking van hoogverraad. Een concentratiekamp voor Marxisten te München. De commissarieele politiepresident van München, Himler, deelt mede, dat de per sonen, die ter wille van hun eigen veilig heid zijn gearresteerd, niet langer in ar rest zullen worden gehouden dan noodig is. Voorts deelde hij mede, dat Woens dag het eerste concentratiekamp in de nabijheid van München, dat ruimte biedt aan 5000 menschen, zal worden geopend. Hier zullen de communistische, Reich- banner- en andere marxistische functio narissen worden ondergebracht. Vooral de communistische functionarissen kun- Ingezonden Mededeeling. WRIGLEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZOND! Mogen 24-jarigen aan de stemming deelnemen? Naar gemeld wordt, is door den heer H. Koops te 's Gravenhage bij het ge meentebestuur aldaar een verzoek inge diend tot verbetering van de door dit be stuur op 22 Februari j.l. vastgestelde kie zerslijst, volgens welke lijst bij de a.s. ver kiezingen personen aan de stemming zul len deelnemen, die den 25-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt. In zijn verzoekschrift zet de heer Koops uitvoerig uiteen, waarom naar zijn oordeel het deelnemen van 24-jarigen aan de stemming absoluut in strijd is met de artikelen 1 en 2 van de Kieswet, volgens beide welke artikelen de kiezer den leef tijd van 25 jaar moet hebben bereikt, om tot de stembus te worden toegelaten. Teneinde deze kwestie uitgemaakt te zien, heeft de verzoeker een willekeurig persoon uit de kiezerslijst genomen, die bij de a.s. verkiezingen nog geen 25 jaar zal zijn, en diens schrapping van de lijst gevraagd. Ingezonden Mededeeling. 01 °P leveren vuu» - aart 1933, ten kan- s BLAUPOT TEN Ibarg, alwaar na zijn te bekomen. 1 -=~s met 7000 kinderen en 20 scho- Wr>AVj,n móten, o.a. uit Berlijn, vertegen. Worrl i ^er(*er zal een haag gevormd zien j0r rijksweerafdeelingen, afge- van ue eere-compagnie bij de garni- Afbreking der Engelsch-Russische Handelsbetrekkingen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de onderminister Eden medegedeeld, dat de Engelsche regeering besloten had de loo- pende onderhandelingen over het sluiten van het handelsverdrag met Sowj et-Rus land af te breken, omdat bet geen doel bad met een regeering te onderhandelen, die Britsche onderdanen behandelt zoo als in het geval van de 6 ingenieurs van de Vickers. Op verscheidene vragen ant woordde Eden nader, dat Monkhouse en Northwall tegen borgstelling op vrije voe ten worden gesteld, maar dat de vier an dere verdachten nog in de gevangenis zaten en dat aan den Britschen gezant de toegang was geweigerd. Tevens had Lit- winof laten meedeelen, dat de beklaagden voor het Hooggerechtshof zouden ver schijnen en dat de beschuldiging luidde: inbreuk op art. 58 van het Wetboek van strafrecht sabotage van staatseigen dommen met contra-revolutionaire oog merken. Ambtenaren van het Britsche consulaat zouden gedurende bet proces niet tegenwoordig mogen zijn in de zaal en de verdachten zouden zich niet door Engelsche advocaten mogen laten verde digen. Overstrooming in Amerika. Tengevolge van den hevigen regenval van de laatste dagen is de Ohio-rivier in de Vereenigde Staten volgens een be richt uit Cincinnati gestegen tot den hoogsten waterstand dien de rivier sedert 1913 heeft bereikt. Van West-Virginia tot Indiana staan groote vlakten blank. Tot nog toe zijn drie personen verdronken. Op vele plaatsen o.a. te Newport, in den staat Kentucky staan heele huizenblokken onder water. Honderden gezinnen zijn dakloos. De terechtstelling van Zangara. De dader van den moordaanslag op Pre sident Roosevelt, waaraan de burgemees ter van Chicago, Cermak, ten offer viel, ip gisteren in de gevangenis van Raiford op den electrischen stoel terechtgesteld. Bij de terechtstelling waren twaalf getuigen aanwezig. Zij geschiedde te 15.18 uur M.E.T. Aangezien het stoffelijk overschot van Zangara door niemand werd opge vraagd, wordt het op de gevangenisbe graafplaats bijgezet. nen niet in vrijheid worden gesteld, aan gezien reeds in een aantal gevallen is ge bleken, dat zij terstond hun propaganda hervatten, zoodra zij in veiligheid zijn gesteld. Korte Berichten. Volgens een officieele mededeeling uit Moskou, zijn er in de laatste twee maanden door den bond van godloozen in de Oekraine 33 kerken gesloten. De kerken en kapelle werden ingericht voor kazernes en barakken voor de troe pen van het roode leger. Het commissariaat van arbeid te Moskou deelt mede dat op de a.s. Paasch- dagen het werk in de fabrieken en staats ondernemingen op dezelfde wijze als op werkdagen zal plaats hebben. De beamb ten en werklieden, die op Goeden Vrijdag of op de Paaschdagen niet op 't werk verschijnen, zullen worden ontslagen, terwijl de levensmiddelenkaarten zullen worden ingetrokken. Aan alle Joodsche rechters van het Ambtsgericht Berlin-Mitte is thans verlof verleend. De opengekomen plaatsen zul len bezet worden door personen, wier op vattingen in 'overeenstemming worden ge acht met die van de nationale beweging. In een bodekamer van het stadhuis te Neurenberg zijn 100 automatische en 20 andere revolvers gevonden, henevens 10.000 patronen. Voorts nog een aantal gummistokken en andere aanvalswape nen. Over het onderhoud van Rijkskan selier Hitler met de Centrumleiders is het strengste stilzwijgen afgesproken. Zelfs aan de fractie worden geen nadere mededeelingen verstrekt over het doel van het onderhoud. President Roosevelt heeft het wets* ontwerp geteekend, waarbij tal van be zuinigingen worden ingevoerd. Zooals bekend, worden o.a. de vergoedingen van parlementsleden, ministers en oud-strij ders verminderd. Doordat „bandieten" de rails opbra ken is tusschen Soeping Kai en Taonan, in Mandsjoerijie, een Japansche leger trein ontspoord. Er zijn achtendertig doo den en 71 gewonden. Vooroefeningen en Socialisten. In „Het Volk" van Vrijdagavond kwam een artikeltje voor, waarin te kennen werd gegeven dat voor deelneming aan de voor-oefeningen dezelfde eischen om trent het lidmaatschap eener socialisti sche vereeniging worden gesteld, als voor de beroeps-militairen, zoodat socialisti sche jongelieden feitelijk van die voor oefeningen worden uitgesloten. De „Avondpost" heeft naar aanleiding hiervan inlichtingen gevraagd aan den minister van Defensie, welke het blad welwillend werden verstrekt. De minister bevestigde het bovenstaan de. Van de jongelieden, die zich opgeven voor de voor-oefeningen wordt sinds eeni- gen tijd onderteekening gevraagd van de bekende verklaring, waarin zij trouw be loven aan bet Wettig Gezag. Thans is daar ook nog de verklaring bijgekomen, dat zij geen lid zijn eener socialistische vereeniging. De minister stelt zich op het standpunt, dat deze jonge menschen, tot op het tijdstip, waarop zij hun wettelijken dienstplicht moeten gaan vervullen, vrij willigers zijn, aangezien zij zich vrijwil lig voor de vooroefening opgeven en dat daarom aan hen dezelfde eischen moeten worden gesteld als aan de beroepsmili tairen. Als gevolg van een en ander zul len, zoo verzekerde Zijn Excellentie ons op een desbetreffende vraag, leden van de A.J.G. (Arbeiders Jeugd Centrale) niet tot de voor-oefeningen kunnen worden toegelaten. Deze eischen klemmen des te sterker, waar de jongelieden geweren mee naar huis krijgen, die in handen van betrouwbare elementen moeten zijn. De opmerking, dat overigens jonge menschen op dezen leeftijd nog geen lid zijn van een politieke of oeconomische or ganisatie, beaamde de minister ten volle en op de vraag, of de overtuiging der ouders hier een factor vormt, antwoordde de minister ontkennend. Toestaan van optochten en betoogingen. In Augustus j.l. heeft de regeering een circulaire gezonden aan de verschillende gemeentebesturen betreffende het toe staan van optochten en betoogingen en de daarbij te nemen maatregelen. Deze cir culaire is thans gevolgd door een tweede Ook deze gaat niet slechts uit van den minister van Buitenlandsche Zaken, doch is een kabinetscirculaire, dat wil zeggen, Binnenland. De Buikerbietensteun. De vooroefeningen en de socialisten. Toelaten van optochten en betoogingen. Buitenland. De opening van den Duitschen Rijksdag. De dader van den moordaanslag op Roo sevelt ter dood gebracht. De actie van en tegen de communisten in D'uitschland. Afbreking der Engelsch-Russische han delsbetrekkingen. dat de geheele regeering voor den inhoud verantwoordelijk wil zijn. In deze circu laire worden aan de burgemeesters eeni- ge wenken gegeven inzake het verleenen van vergunning voor optochten en demon straties en voor de daarbij te nemen maat regelen. De regeering wenscht, dat slechts ver lof wordt gegeven aan organisatoren, die voldoende waarborg bieden, dat de voor waarden, waaronder een optocht wordt toegestaan, verzekerd zullen zijn. Van die voorwaarden worden o.m. genoemd het niet-verspreiden van pamfletten, het te voren ter goedkeuring aanbieden van de teksten van redevoeringen, spreekkoren, en in den optocht meedragen van trans paranten en opschriften. DE NATIONALE UNIE EN DE VERKIEZINGEN. Advies: stemt Colijn. De raad van bestuur der Nationale Unie doet in het jongste orgaan-nummer het advies uitgaan: Stemt Colijn. „De waarde, die het stemrecht bij het geldend kiesrecht bezit is, in het alge meen, bijster gering. Daar waar dit recht tevens een plicht is behoort het door iede- ren staatsburger te worden uitgeoefend op de wijze die hem voorkomt de meeste kans te Weden om het Bewind in de door hem wensehelijk gekeerde richting te stu ren. Het stemmen op een partij als zoodanig haalt om redenen, die wij herhaaldelijk hebben uiteengezet, weinig uit; in de mo gelijkheid van een betrouwbare parlemen taire meerderheid, die als grondslag voor eene Regeering in den door ons begeer den geest zou kunnen dienen, gelooven we niet. Wat vroeger of wat later zal men toch moeten komen tot een homogeen Ko ninklijk Kabinet, dat zonder van het par lement geheel los te staan, toch desnoods over het hoofd van het parlement heen, zal durven steunen op alle positieve ele menten in het volk, ten einde die elemen ten onder zijn autoriteit tot een homo gene nationale meerderheid te herschep pen. Met het oog op dit einddoel is het zaak het stemrecht reeds thans te bezigen tot aanduiding van den Staatsman, die onder de leidende politieke persoonlijkheden het meest het ideaal van den Leider van een Koninklijk Kabinet, zooals wij dat begee- ren, nabijkomt; dien wij dus het meest ge schikt achten als formateur van een Ko ninklijk Kabinet. De keuze van dezen staatsman kan, on der de gegeven omstandigheden, voor wie de groote lijnen der politieke tegenstel lingen in het oog houdt, nauwelijks twij felachtig zijn. De erfenis der Vaderen in den vorm van mooie -witte tanden kan men door re gelmatig poetsen met de bekende Chlo- rodont-tandpasta tot op hoogen leeftijd behouden. Een proef overtuigt. Per tube 35 cent. (Adv.) Fraude door muntgasver- bruikers. Bij de laaltste meteropne ming door de gemeentegasfa'briek te Tho- len, bleek dat er een viertal verbruikers van muntgas fraude hadden gepleegd. De aanwezig zijnde munten klopten n.l. niet met de hoeveelheid volgens den meter af genomen gas. De directie van de gemeente gasfabriek heeft de zaak onderzocht en men kon al leen door bijbetaling van het gefraudeerde aan de strafvervolging ontkomen. De eerste kievitseieren. Dhr P. Jobse, landbouwer te Grijpskerke (Hoogelande), heeft de eerste Zeeuwsche kievitseieren aangeboden aan den Com missaris der Koningin in deze provincie, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford. 39 AGENTEN op Zuid- en Noord- Beveland waarborgen de beste service bij aanschaffing van een N.S.F.- of Philips- radiotoestel. Hoofdagent: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1