1 Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Verstopping Het Vrouwenhoekje Dammen sI®I I o a 8 -slisJlJiH s I ca co co a •8 f- I ging in drie deelen te behandelen. Het eerste gedeelte wordt met alg. stemmen aangenomen. Het tweede gedeelte betreft een tegemoetkoming in de kosten van den baasfitter J. Nieuwenhuize, die een kostbare genees- en heelkundige behande ling heeft ondergaan. Voorgesteld wordt om f 200 daarin tegemoet te komen. Dhr Vogelaar staat nog op hetzelfde standpunt als in de vorige vergadering en dat is afwijzend. Hij wijst er op, dat de loonen in de gasfabriek nog intact zijn. Hij acht het zoo een groot verschil met de landarbeiders, dat hij er niet aan mee kan werken om het gevraagde te verleenen. Dhr Welleman staat op het zelfde standpunt. Dhr Nieuwenhuize be hoort tot hen, die geen verzekering wil len en dat is zijn recht, maar dan mag die last ook niet op de gemeenschap worden gelegd. De heeren Lagendijk en Haverhoek sluiten zich bij den heer Vogelaar aan. Dhr De Kok wil in dit bui tengewone geval helpen. In stemming gebracht wordt het voorstel met 5 tegen 1 st. (dhr De Kok) verworpen. Het adres gedeelte behelst een gratificatie te geven aan de heeren Snoep en Nieuwenhuize, voor ieder f200 wegens buitengewone diensten. De voorzitter zet nogeens het standpunt van B. en W. uiteen. Er kan geen sprake van een gratificatie zijn dan na beëindiging van de gascentrale wan neer ze overgedragen wordt, of opnieuw wordt gecontinueerd. Dan kan er over gesproken worden. Dhr Welleman zegt, dat in gewone tijden hij voor een derge lijk voorstel zou stemmen. Maar in dezen crisistijd kan men aan geen gratificatie denken. Nu vele arbeiders een groot deel van het jaar werkloos zijn en vele werk gevers geen cent inkomen hebben, kan daaraan niet worden gedacht. Wordt met alg. stemmen verworpen. Het laatste punt der agenda is: het toekennen van een subsidie uit de ge meentekas van f50 voor de vrijwillige brandweer. Dhr Welleman zegt gehoord te hebben dat het met de toetreding niet zoo best gaat. Hij vraagt of er personeel genoeg beschikbaar is bij brand en zegt, dat de kosten van de oude brandweer maar f 40 bedroegen. De voorzitter is van meening, dat het korps voldoende is in gewone omstandigheden. In buitengewone gevallen rekent hij op den steun der welgezinden. Na rondvraag volgt sluiting. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. In zijn onlangs gehouden Deputaten- rede, heeft Dr H. Colijn met grooten na druk gewezen op de achteruitgang in de algemeene geestesgesteldheid van het volk, die mede hieruit blijkt, dat bij de gevaren, die het volksleven bedreigen, liever de lijnen van geringsten weerstand gevolgd werden, dan zich t ij d i g te ver mannen om te doen wat noodig was. „Bij het streven naar inperking der uit gaven aldus Dr Colijn stuitte de Regeering immers veelszins op ernstig verzet Voor belastingverhoogingen werd een meerderheid heel wat makkelijker gevonden dan voor bezuinigingsmaat regelen. Maatregelen, die beoogden een toe nemende verwildering en verruwing van de zeden des volks tegen te gaan, kon den zulk een meerderheid zelfs maar even verwerven. De ondermijning van het gezag kon ongestraft voortgang hebben Druppel na druppel werd het gif, dat ontwrichting van alle autoriteit brengen moest, toegediend. Onder ons aller oog. En zonder dat ook wijzelf met voldoende kracht dit drijven weerstaan hebben. Hier is niemand geheel zonder schuld. De grootste schuldige is echter het Neder- landsche volk zelf, dat met voorbij zien van de gewichtigste vragen op het terrein van het staatsleven zijn invloed zag afnemen, door het toespitsen van onwezenlijke splinterige kwesties; door steeds verder gaande verkruimeling van de parlementaire kracht, waardoor een effectieve regeerkracht onmogelijk werd; door zondige gedeeldheid van wie in wezen bijeen hooren; door het zien op denkbeeldige gevaren met voorbijzien van de werkelijke; door gezonde democratie te vervangen door hatelijke demagogie. En al heeft dit alles hier te lande nog niet geleid tot toestanden als we elders reeds zagen ontstaan of op alarmeeren- de wijze zien groeien, men meene niet, dat wij voor zulke gevolgen gevrijwaard zul len blijven als we voortgaan, door toe nemende verkruimeling van het volks leven een even sterk verkruimelde, cLi. machtelooze vertegenwoordiging des volks in het leven te roepen. Een in tallooze fracties opgelost Parlement is een blok aan het been voor een krachtig bewind. Een doelbewuste regeering, die niet eiken volksinvloed ter zijde stelt, moet in het Parlement een meerderheid vinden waarop zij rekenen kan, vooral wan neer maatregelen noodig zijn, die diep in het leven des volks ingrijpen. Een sterk Parlement is geen beletsel voor een krachtige regeering. Juist de zwakheid van de vertegenwoordiging des volks leidt tot een karakterloos en zwak bewind. En de gevolgen daarvan roepen in het eind verhoudingen in het leven, waarbij óf de v o 1 k s v r ij h e d e n opgeofferd worden aan de o r d e, öf wat nog erger is orde en vrijheid beide in chaos ondergaan." Duitsche margarine. Bij huiszoekingen, gedaan bij winkeliers in het Groningsche Westerkwartier, is door rijks- en gemeente-politie beslag gelegd op een aantal partijen Duitsche boter. Zoo werd te Midwolde 88 Kg. Duitsche boter in beslag «nomen, die o.m. zetmeel be vatte, wat met met de Hollandsche mar garine het geval is. Ook te Boerakker is een partijtje bij een winkelier aangetrof fen en in beslag genomen. i Geheimzinnige diefstal- Ie n. In het begin van deze week vermiste een dokter in het Academisch Ziekenhuis te Groningen uit zijn jas, die daar hing een portefeuille en een paar sigaretten. De portefeuille werd later bij den direc teur van het ziekenhuis in de brievenbus teruggevonden, zonder dat daaruit iets was ontvreemd. Een dag later werd uit een auto, die een oogenblik onbeheerd stond in de Kleine Pelterstraat, een actentasch gesto len. Dienzelfden nacht werd de actetasch teruggevonden in het portaal van het hoofdbureau van politie. Een tijdje tevoren had de dienstdoende inspecteur aan het hoofdbureau vein poli tie in de deuropening een pakje gevon den, waarin eenige oude gymnastiek schoenen zaten. Er was een briefje bij, waarin stond dat die schoenen gestolen waren. Een eigenaar is echter nimmer komen opdagen. Op stevigen grondslag. Bij den landbouwer G. van Erp te St. Antho- nis is een schaap geboren met zes pooten. Het diertje is springlevend en huppelt lustig tusschen de andere lammeren door. Het wonderschaap is voor een ieder te be zichtigen en is zelfs te koop. DE ZEEUWSCHE ZEEROOVERS. III. Daar de vloot van de Republiek niet bij machte was de kaapvaart der Duin kerkers te beteugelen, trachtten de Sta ten op een andere wijze hun doel te be reiken. Zij noodigden in 1604 de inge zetenen uit om voor eigen rekening sche pen uit te rusten om hiermee den vijand op zee afbreuk te doen. De vaarders, voor zien van een commissie of opdracht van wege de Staten (vandaar den naam com missievaart) hadden dus openlijk verlof tot zeerooven, ja, werden er zelfs toe aangemoedigd. De genomen schepen, die ook wel prijzen werden genoemd, werden onder toezicht van de admiraliteit ver kocht. Zeven tiende deel van de opbrengst kwam den kapers ten goede. Van het overige drie tiende deel was twee tiende voor de schatkist en een tiende deel voor den admiraal-generaal, dus voor den stadhouder Prins Maurits. De commissievaarders waren echter meer belust op rijken buit, dan zich te wagen in een hachelijken strijd tegen de Duinkerker kapers of vijandelijke oorlogs schepen, waarvoor feitelijk de commissie vaart was toegestaan. Daar zij dus wel Spaansche koopvaardijschepen namen, maar ook de vijandelijke, ten oorlog toe geruste schepen ontweken, werl het doel van den commissieraad niet voldoende bereikt en het gevolg was, dat een paar jaar later de commissiebrieven werden ingetrokken. Ook waren er moeilijkheden ontstaan, doordat weieens scl epen van onzijdige of bevriende naties werden aan getast. Vele Zeeuwen en Hollanders hadden echter de smaak van het roeven te pak ken en gingen in dienst van de Duinker ker kapers, ja. zelfs in dienst van de Al- gerijnsche zeeroovers. Dat zij hierdoor hun eigen landgenooten van hun goede ren en vaak van hun leven beroofden, deerde hun blijkbaar niet. Dat bij dezul ken de vaderlandsliefde zoek was, be hoeft geen betoog. Het sluiten van het 12-jarig bestand in 1609 scheen aan het zeerooven geheel een einde te zullen maken. Zeeland was daarom tegen het sluiten van bet Be stand. De zee-oorlog, die zooveel voor deel gaf, was dan geëindigd. Zeeland was reeds lang van de Spanjaarden bevrijd en had dus geen last van den oorlog. Ook was het bevreesd voor de heropening van de Schelde en hierdoor voor den weder opbloei van Antwerpen. De reeds genoemde admiraliteitscolle ges moesten ook gevangen vijandelijke zeeroovers vonnissen. De admiraliteit van Zeeland had eens een moeilijk geval. De schelvischschuit van Pieter Rombouts, die te Zierikzee thuis hoorde, was door de Duinkerker kapers veroverd. De schuit en de bemanning werden naar Duinker ken opgezonden. Rombouts en zijn man nen gingen over op de vijandelijke kaper schepen. Toen Rombouts later met eenige Duinkerkers door de Zeeuwen werd ge vangen genomen, ontstond er een moei lijke kwestie. Hij was een Duinkerker kaper en toch ook een Zeeuw. Zijn straf was dan ook niet zoo groot als die zijner lotgenooten. Toen het 12-jarig bestand geëindigd was, werd de strijd tegen Spanje te land en ter zee hervat. Niet alleen werd de oorlogsvloot opnieuw uitgerust, maar ook werden de ingezetenen der havensteden uitgenoodigd zich op de kaapvaart toe te leggen. Men vleide zich de macht der Spanjaarden en de rooverijen der Duin kerkers te kunnen beteugelen. Dit ge lukte echter niet. Wel behaalde in 1622 de admiraal Joachim Hendrikx Swartenhoudt bij Gibraltar op de Spanjaarden een overwinning en wist hij ook den Duinkerker kapers ontzag voor hem in te boezemen, maar de behaalde winsten der Zeeuwsche kaapvaarders wa ren toen zeer gering. De Duinkerker ka pers traden zóó driest en in zulk een groot getale op, dat de zee bepaald onveilig was geworden. Ieder, die in hun handen viel werd wreedaardig om het leven gebracht. Vele varensgezellen durfden niet in zee steken, zoodat de visscherij nagenoeg stil lag, De bewoners van de kuststeden mor den tegen de hoogere en lagere bevelheb bers van de zeemacht. Deze werden open lijk beschuldigd door hun lauwheid de schuld te zijn van alles. Dat de over moed der Duinkerkers groot was, bleek door het plunderen van Yersekedam op Zuid-Beveland, waarna zij het dorp in de asch legden. Het gemor sloeg tot daden over. Toen de luitenant-admiraal Van Dorp te Vlis- singen aan wal stapte, werd hij door het volk op straat achterna geroepen en uit gescholden. In Veere werd zelfs met stee- nen naar hem geworpen. De Staten van Zeeland ontsloegen Van Dorp, waardoor een der vele verwikkelingen ontstond tus schen Zeeland en Holland. De door Frederik Hendrik tot admi raal benoemde Pieter Pieterse Hein, de bekende winnaar van de Zilvervloot, zou den toestand der vloot verbeteren. Jam mer, dat Piet Hein niet lang als admi raal dienst heeft gedaan. Den 20sten Juni 1629 sneuvelde hij te gen de Duinkerker kapers. De koopvaart begon te herleven, toen weer groote beloo ningen werden aangeboden. Het waren vooral de Vlissingers, die zich boven an dere Zeeuwsche en Hollandsche kapers onderscheidden. Voornamelijk moeten ge noemd worden de gebroeders Lamp- sins, Jan Adriaan en Gornelis, die uit eigen middelen 12 oorlogsschepen uitrustten, samen 180 stuks geschut voe rende. Deze schepen werden Nieuwe Geu zen genoemd. Vele vijandelijke schepen vielen den Vlissingers in handen. Later werd zulk een groot aantal gevangenen gemaakt, dat er door middel van deze tot driemaal toe een algemeene uitwisseling kon geschie den. In de gevangenissen te Duinkerken zuchtten vele onzer zeelieden, vaders, echtgenooten en zonen, die nu hun vrij heid kregen. (Wordt vervolgd.) R. B. J. d. M. Beperking van den Rundveestapel. Ir Drost schrijft in het Z. Lbld.: Door den overvloedigen grasgroei en de lage veeprijzen is de veestapel in Neder land belangrijk toegenomen in aantal en zeer zeker veel te groot om afzet te kun nen vinden voor dit vee en de geprodu ceerde boter, kaas, enz. vooral ook door de belemmerende invoerbepalingen van het buitenland. Het is daarom noodzake lijk geworden om, door het uit de markt nemen van een groot aantal stuks vee, te komen tot een beperking van den rund veestapel. De omstandigheden dwingen ons daartoe. Vette koeien kosten thans ongeveer 18 cent per pond schoon, terwijl de vooroor- logsche prijs ongeveer 30 cent bedroeg. De tegenwoordige prijs is wel zóó laag, dat het alleszins redelijk is om een heffing op den vleeschprijs toe te passen om onzen veestapel van een zekeren ondergang te redden. In het K. N. L. G. is o.m. het voorstel ter sprake gekomen om ruim 200.000 kennelijk dragende of versch afgekalfde koeien uit de markt te doen nemen en deze te verduurzamen. De botermarkt zou hierdoor worden ontlast, terwijl voorko men zou worden dat de vleeschmarkt wordt overvoerd, hetgeen ook van belang is voor de prijzen van de varkens. De landbouworganisaties achten deze ingrijpende regelingen noodzakelijk. Indien deze voorstellen werkelijkheid zouden worden dan zou dit vanzelfspre kend ook tengevolge moeten hebben dat ook de verdere aanfok aan banden wordt gelegd. gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. Groentengerechten in den nawinter. De groenten, die we gewoon zijn eiken dag in ons middagmaal te ontmoeten, gaan ons nu weliswaar niet bepaald ver velen, maar we zien ze toch wel eens graag op een andere manier voorgediend dan de van oudsher gebruikelijke. Vooral in den tijd, die ons scheidt van den zomer-overvloed, begint ons groente menu eenigszins aan taaiheid te lijden; we hebben de kool, de wortelen, de uien, en de rapen nu al zooveel maanden achter elkaar gegeten, dat we eerlijk gezegd wel verlangen naar iets anders. Laten wij u daarom eens helpen aan een paar nieuwe ideeën, die de thans min of. meer versmade wintergroenten beter tot hun recht doen komen. Hebt u b.v. al eens geprobeerd om bie ten klaar te maken op de manier van roode kool, in samenvoeging n.l. met zure appelen? We snijden op de gewone ma nier de gekookte bieten in dunne plakjes doen ze dan met eenige in vierdepartjes gesneden appelen, een gesnipperd uitje, 'n klontje boter en een scheutje water in een pan en laten alles met elkaar op 'n zacht vuur stoven, tot de appelen in moes zijn veranderd en de bieten daardoor voldoen de gebonden zijn. Met gebakken bokking er bij vormen deze bieten een smakelijk maal. De volgende recepten toonen aan, dat ook met prei (of uien) en met zuurkool nog wel variaties mogelijk zijn, die kans hebben om in den smaak te vallet- Gerecht van prei met lever - r worst (4 personen). 12 bossen prei (afhankelijk van de grootte), 2 K.G. aard appelen, een half ons reuzel of boter. 4 ons bakleverworst, ongeveer een eetlepel zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Maak de prei schoon en snijd ze in niet te kleine stukjes; voeg er de geschilde in vierdepartjes gesneden aardappelen bij en laat beide met bet zout, de reuzel (of de boter) en Vi L. kokend water in een gesloten pan op een zacht vuur gaar worden (een klein half uur). Leg er na 10 minuten de gewasschen leverworst op en laat die meekoken; prik nu en dan in de worst, om te voorkomen, dat het vel barst. Roer de aardappelen en de prei losjes door elkaar (niet stampen!), druppel er de Maggi's Aroma door, breng het ge recht over in een dekschaal en presen teer er op een vleeschschotel de worst bij. Uien met aardappelen en s p e k (4 personen). 1 K.G. uien, 2 K.G. aardappelen, 4 ons doorregen spek, 1 afgestreken eetlepel zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Wasch bet spek in lauw water en zet het op met Yx L. kokend water; voeg er na een half uur zachtjes koken de in vie ren gesneden uien en aardappelen bij met het zout. Laat alles samen verder gaar worden (nog een klein half uur), leg het spek op een vleesschotel en roer de uien met de aardappelen losjes door elkaar (niet stampen); druppel er de Maggi's Aroma in en breng het gerecht over in een dekschaal. Zuurkoolschotel (4 personen). 1 K.G. zuurkool, 2 afgestreken eetlepels reuzel, 3 ons mager rookspek, 2 Maggi's bouillonblokjes met 4 d.L. kokend water. Knijp na het wasschen de zuurkool goed droog uit, voeg ze bij de heete reuzel in de pan, schud ze er goed doorheen en giet er dan den Maggi's bouillon op. Laat de zuurkool zachtjes een uur koken, leg dan ook het gewasschen spek in de pan en zet het koken nog een uurtje voort, tol n.l. alles gaar is en het vocht er zoo goed als geheel op is verkookt (de zuurkool moet er glanzend, vettig, maar niet nat uitzien). Breng de zuurkool over op een scholel en leg het in nette plakjes gesneden spek op. Presenteer bij deze groente een schaal aardappelpurée. Rationeel huishouden. In bet tijdschrift „De Huishouding" vertelt mevrouw A. J. Wolthers-Arnolli haar ervaringen met eenige technische hulpmiddelen, die door haar hij het huis houden gebruikt worden. Zoo beeft schrijft zij het gebruik van een kleine schilmachine bijvoorbeeld mij doen zien, dat het schillen van 3 K.G. aardappelen, wat met de hand een half uur vorderde, met de machine in slechts, 10 minuten werd gedaan, dus een dage- lijksche tijdsbesparing van 20 minuten gaf. Verdere ervaringen waren: het gewicht der schillen was aanmerkelijk minder, dus hield ik meer voedsel over; nagenoeg geen vuile vingers en óók geen smoezelige aardappelen, waardoor zij minder vaak gewasschen hoeven te worden, terwijl de pitten duidelijker te zien zijn en dus er vlugger uitgehaald kunnen worden. Verder is er het droogrek van hard hout met zinken lekbak. Bij de door mij gevolgde methode van afwasschen wordt al het vaatwerk ach ter elkaar omgewasschen in heet zeep sop, meteen in een teil geplaatst, die in den gootsteen onder de kraan staat en door het stroomende water aldus afge spoeld. Uit het koude water wordt het op het droogrek geplaatst, waar het uit lekt en droogt zonder een spoor van stre pen of vlekken na te laten. In plaats van koud stroomend water kan men natuur lijk heet water, bijvoorbeeld uit een re servoir gebruiken. Ofschoon deze wijze van omwasschen veel vrouwen toelachte bij het aanschou wen, schrikte toch vaak op het eerste ge zicht de prijs af. Geheel ten onrechte. Want tegenover de uitgaaf voor één keer staan de volgende, dagelijks terugkeeren- de, voordeelen. Omdat het omwasschen niet onderbro ken wordt door telkens een gedeelte af te drogen, blijft het sop tot het laatste toe goed heet en kan het, ook bij een zeer groote omwasch, nog voor de pannen dienst doen. Men kan dan ook in plaats van met driemaal met éénmaal per dag afwas schen volstaan, mits men bijvoorbeeld 's avonds de vuile vaat wegzet in een teil met water. Alleen het zilver en de messen worden afgedroogd; men heeft dus weinig droog doeken noodig. En de tijdbesparing? Een groote vaat van 7 personen, d. w. z. middageten en ontbijt wordt 's ochtends afgewasschen binnen een half uur, met inbegrip van de pannen en het reinigen van gootsteen en aanrecht. Na het voorgaande is het duidelijk, dat ook hier de aanschaffingskosten zijn verantwoord, niet alleen door de enorme tijdsbesparing, maar ook door de andere materieele voordeelen. Enkele wenken. Tegen koellucht. Leg een in azijn gedrenkte en daarna uitgewrongen linnen doek over de pan met kool. Sluit deze daarna met het deksel. Ook andere, minder aangename etensluchtjes, kan men op die manier voorkomen. Roestig nikkel kan men opknap pen door het een beetje te verwarmen; de roestige plekjes in te wrijven met olie of vet en het zoo een poosje te laten staan. Dan schuurt men het met fijne asch of met een doekje, dat bevochtigd is met eenige druppels ammoniak. Harsvlekken. Hoe verwijdert men harsvlekken uit een heerencostuum? Heel gemakkelijk! Met een vloeistof, „aceton" genaamd, en voor weinig geld bij den drogist verkrijgbaar. Men neemt een lapje van dezelfde stof en bevochtigt dit flink. Hiermede wrijft men de vlek uit. Naspoelen met lauw water en opper sen. i 19 fiS tVJ -3 O Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Oplossing probleem 288. Auteur: J. Dienske, Haarlem. Stand. Zwart 8 sch. op: 7, 8, 12, 16, 17, 20, 21, 27 en dam op 13. Wit 10 sch. op; 19, 23, 28, 29, 32, 36, 37, 38, 44 en 47. Oplossing. Wit: 19—14 29—24 36—31 38—33 47—41 37—31 31X4. Zwart: 20X 9 13X49 27 X36 49 X27 36X47 47X18. Oplossing probleem 289. Auteur: J. Zuiver, A'dam. Stand. Zwart 9 sch. op: 8, 10, 13, 17, 18, 20, 22, 26 en 30. Wit 9 sch. op: 27, 28, 31, 33, 37, 41/44. Oplossing. Wit: 37—32 28—23 23X 3 3X5. Zwart: 26X50 50X46 22X31. Oplossing probleem 290. Auteur: Jac. v. Rijn, A'dam. Stand. Zwart 10 sch. op: 4, 6, 8, 10, 11, 17, 19, 20, 21, 29 en dam op 23. Wit 11 sch. op 22, 32, 35, 37, 40/44, 46 en 48. Oplossing. Wit: 32—28 35—30 40—34 34X 5 5X15. Zwart: 23X49 17X28 49X24 24X36. Oplossing probleem 291. Auteur: H. A. Luijt, Halfweg. Stand. Zwart 11 sch. op: 3, 7, 8, 9, 12, 15, 17, 18, 20, 23 en 25. Wit 11 sch. op: 27, 29/32, 34, 36, 39, 48/50. Oplossing. Wit: 32—28 29—24 50—44 49 X 38 38—32 31X4. Zwart: 23X21 20X 40 25X43 40X49 49X27. Goede oplossingen. Ontvangen van: S. Blaas, S. Bosselaar, A. de Visser, A. Willemse en P. de Visser, allen te Aagtekerke; D. de Hullu, Oost burg; J. Scheele, Zaamslag; P. Boone, M. G. Geschiere, J. Huissoon en J. Mod- derkreeke, allen te Nieuwdorp; J. Daane en J. Geelhoed te Zoutelande; H. K. Al- laart, Ritthem; Jac. Zeevaart, nos. 289, 290, te Krabbendijke; A. J. Moggré Janz., Schoondijke; A. Deurloo te Nieuwdorp; C. P. Vogelaar Jr., nos. 288, 289, 291, Krabbendijke: J. Almekinders te Oost burg; D. Smallegange, nos. 288, 289, 291 te Krabbendijke. Probleem 294. Auteur: J. Daane, Zoutelande. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 11 sch. op: 10/14, 17/21 en 35. Wit 11 sch. op: 25, 28, 29, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 47 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Uit de partij. 2 3 4 5 37—311 29—33? 38X18 19—23 28X10 17X26 43—38 13X22 38—33 5X14 33—28 22X32 34—29 33X24 30X10 9—14 10X19 4—10 40—34 3—9 3429 CO co 09 C39 CO tmm CU co ISI Zwart kan het stuk niet winnen- Op 15—20 volgt 35—301 iS' a» s m w 2? g g tj h S-a a g* £isj - io,--£3Sl "O Oï 3 CU 09 *3 O O OS *3 <x> To os 0 2 0 B§ S> S' t£ ar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 4