Gemengd Nieuws. Finantiëele Berichten Land- en Tuinbouw VRIJDAG 17 MA Dit nummer bes EERST Buite wapeningsverminderi Aan het slot dezer leerzame causerie werd nog In het kort besproken een cir culaire van don kring Walcheren, waarin de wenschelijkheid werd uitge sproken, dat er voor onze Provincie een verordening bestond met verbod bokkon ter dekking te hebben, die niet ingoschre- ven staan in een stamboek van een rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging, die volgens haar statuten de verbetering van het geitenras beoogt. Door de wilde bok- kenhouderij wordt veel werk tot verbete ring van het geitenras onmogelijk ge maakt. Nadat de voorzitter den spreker dank gezegd had voor zijn belangrijke rede, sloot deze de vergadering. Arnemuiden. In den nacht van Maan dag op Dinsdag zijn twee visschersvaar- tuigen onder de kust bij Veere, in het z.g. „Gatje", met elkaar in aanvaring geweest. De Arn. 10, die juist zou gaan zetten om tot visschen over te gaan, heeft, naar we vernemen, de Arn. 18 aangevaren. Laatstgenoemd vaartuig bekwam zooda nige materieele schade, dat de schipper genoodzaakt was, koers te zetten naar de scheepswerf alhier, om te repareeren. De schade zal vermoedelijk door een onder linge verzekering der visschers worden gedekt. Door dhr J. v. Zweden te Middel burg zijn twee mooie prijzen uitgeloofd voor voetbalwedstrijden, te spelen door A. S. G. I alhier en N. V. V. I uit Nieuw- land, n.l. een beker met lauwertak. Reeds werd Zaterdag 1.1. een idezer wedstrijden met 62 door A. S. C. I op het terrein te Nieuwland gewonnen. Wint A. S. G. a.s. Zaterdag op eigen terrein van N. V. V., dan is de beker in het bezit van A. G. S., terwijl de lau wertak als troostprijs voor N. V. V. be schikbaar is. Het belooft Zaterdag a.s. een mooie wedstrijd te worden. Krabbendijke. Dhr G. van Iwaarden heeft zijn benoeming als raadslid aange nomen. Wemeldinge. Onder de bezielende lei ding van Ds de Vries van Wilhelmina- dorp, kwamen begunstigers en belangstel lenden in den arbeid van „Vrederust" bijeen, om te trachten de kwijnende af- deeling ter plaatse te doen herleven. Na dat verschillende vragen der aanwezigen door Z.Eerw. tot aller genoegen waren beantwoord, werd overgegaan tot be stuursverkiezing, die tot resultaat had, dat werden aangewezen Dr Woldendorp, voorz.; Ds Werges, vice-voorz.; Jac. Bur ger Czn, secretaris en correspondent en Jac. v. d. Berge, penningmeester. Beslo ten werd meer bekendheid te geven aan het feit, dat men reeds voor 0.50 be gunstiger kan zijn. Als afgevaardigden naar de e.k. Jaarvergadering werden be noemd Dr Woldendorp, primus en J. Oele, secundus. 13 nieuwe begunstigers zijn nu gewon nen na de spreekbeurt van Ds de Vries; voor het supl. fonds 5. Kruinineen. Dinsdagavond werd in de O.L. school een goedgeslaagde ouderavond gehouden onder voorzitterschap van het hoofd der school den heer Jansen Ver- planke, welke de vele opgekomen ouders (circa 95) welkom heette. Door de leerlingen der hoogste klassen werden eenige liederen gezongen tot ge noegen der ouders. Door den voorzitter werden daarna lichtbeelden vertoond n.l. over „Zeedie ren". Daarna werd het schoolwerk bezich tigd. In de pauze werden eenige ververschin- gen aangeboden, waarna nog eenige be sprekingen volgden in het belang der school en der ouderavonden. Het was reeds laat toen de voorzitter met een woord van dank deze vergade ring sloot. Biezelinge. Onder voorzitterschap van dhr P. Fraanje kwam de vereeniging wijkvetrpleging in algemeene ledenver gadering bijeen. De voorzitter heette alle leden en af gevaardigden van de coöperatie's welkom en constateerde, dat de opkomst niet groot was. Met dank kon gemeld worden, dat de vereeniging zich in aller sympathie ver heugen mocht. Het werk van de wijkzus ter werd hoogelijk gewaardeerd. Allereerst volgde het verslag van de penningmeesteres, mevr. A. G. van der Have Lucieer. Aan alle verplichtingen kon weder voldaan worden. Dank zij het zuinig beheer, behoefde met geen tekort te worden gesloten. De opbrengst van de Emmabloempjes was, dank zij de activi teit van de zuster, bijzonder hoog. Deze collecte heeft f 98,49 opgebracht. De re kening werd goedgekeurd. Uit het verslag van de zuster bleek, dat de bezoeken, gebracht aan patiënten, ook aan die der t.b.c., niet weinig te noe men waren. Ook was een moedercursus gevormd met 30 leerlingen te Kapelle en 20 te Bie zelinge. Ook is de kans groot, dat we later gediplomeerde bakers krijgen. De voorzitter dankt de zuster voor het vele werk door haar met zoo groote toewijding verricht. De secretaris, Dr J. D. Schmidt, mocht in zijn jaarverslag wijzen op het rustig verrichten van de werkzaamheden; 1932 was een kalm jaar. Een gehouden moe dercursus werd met ingenomenheid be groet; een consultatiebureau voor zuige lingen nam een aanvang. Het verslag van de penningmeesteres stemde gunstig, zoo dat wij weer met nieuwen moed 1933 kunnen ingaan. De aftredende bestuursleden Dr J. D. Schmidt, secr. en mevr. A G. van der i Have-Luoieer, penninmeesteressr-, werden herkozen. Met een kort opwekkend woord om de vereeniging wijkverpleging allo steun te verleenen, eindigde de voorzitter deze ver gadering. ColUnsplaat. Door het Bestuur der Coö peratieve Kolenvereeniging „O. H." is aan besteed het leveren en vervoeren van 100 ton eierkolen. De lossing is gegund aan dhr M. Versluis voor f 43 per 100 ton; het vervoer aan dhr J. Douw voor f2.75 per 100 H.L. Stavenisse. Te dezer plaatse is gisteren in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer J. van Putte. De overledene be kleedde verschillende functies in het maatschappelijk leven, zoo was hij o.a. kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk, ruim 20 jaar secretaris van het bestuur der Coöperatieve Boerenleenbank en secretaris van de Landbouw-Onderlinge op het eiland Tholen en St.-Philipsland. Vooral door laatstgenoemde betrekking was de overledene op het geheele eiland bekend. Het bestuur van de L.O. verliest in hem een nauwgezet en accuraat bestuurslid. Poortvliet. Loop der bevolking. Ingekomen: Jan van Driel uit Doetin- chem, André Nieuwkerk en gezin uit Bergen op Zoom; Gerard Mol en gezin uit St.-Philipsland; Jan Willem Hage en gezin uit Tholen; Teunis Rosmolen en gezin uit Ellemeet. Vertrokken: J. Poot naar Den Haag; J. A. Suurland naar Scherpenisse; Jac. Cor. Bijl en gezin naar Tholen; G. M. Hage naar Oud-Vossemeer; M. E. Gebraad naar Oosterland; Jan van der Schuur naar St.-Annaland. Zaterdagmiddag had in een der lokalen der O. L. school alhier de eindles plaats van den cursus in aardappel-selec tie, welke door een 40-tal deelnemers was bezocht. Nadat de leeraar, dhr Bil van St.-Anna- land, de laatste les beëindigd had, werd door dhr Hofstra, leeraar aan de Land bouwschool te Goes, met eenige woorden het nut van dezen cursus aangetoond. Nadat hij nog eenige woorden had ge richt tot den leider, op wiens initiatief deze cursus was opgericht, werd het woord gevoerd door dhr E. Noom, namens de Z.L.M., afd. Poortvliet. Het verheugde spreker, dat hier op het eiland ook een cursus gehouden is in het selecteeren der aardappelen, die voor deze streek van groot belang kan en zal zijn, omdat er hier veel aardappelen verbouwd worden. Dhr Augusteijn van Tholen dankte namens de leerlingen dhr Bil, voor het onderwijs, dat ze ontvangen hadden. Tenslotte werd bepaald, dat de eerste practische les zal gegeven worden op 20 Mei a.s., op het selectiebedrijf van dhr Adr. Buijs, alhier. MINIMUMPRIJZEN VAN TUINBOUW PRODUCTEN. Naar de „Tel." van den heer P. Klant, directeur van het Provinciale in- en ver koopbureau voor tuinbouwproducten te Alkmaar verneemt, ligt het in het voor nemen van de regeering om minimum prijzen vast te stéllen voor het geheele land. Zooals men weet is het bureau op 31 October van het vorige jaar in werking gesteld tot steun van de tuinbouwers in Noord-Holland en om vernietiging van tuinbouwproducten tegen te gaan. De pro ducten, die op de veilingen den minimum prijs niet opbrengen, worden tegen een vastgestelden prijs opgekocht en na ver koop als veevoeder of menscheülijk voed sel gedistribueerd. Van de 160.000 gulden, die voor het jaar 1932 door de provin cie Noord-Holland voor dit doel waren be schikbaar gesteld, kon f 80.000 overge boekt worden naar 1933, zoodat men dit jaar een beschikking heeft over een be drag van f 180.000 hetgeen volgens den heer Klant geen overbodige luxe zal blij ken te zijn. „Hoe de regeling zal worden, indien van Rijkswege verscheiden bureaux zou den worden opgericht hetgeen een di rect gevolg is van het voornemen om mini mumprijzen voor het geheele land vast te stellen is nu nog niet te zeggen. Alles kan ook gecentraliseerd worden in één bureau. Voor verscheiden tuinbouwstre ken, wij denken aan het Westland, waar reeds veel actie is gevoerd om een derge lijk in- en verkoopbureau te krijgen als in Noord-Holland functioneert, zal een Rijksregeling volgens den heer Klant in veel gevallen een uitkomst zijn." „Blijkbaar voldoet het bureau dan wel goed; maar wordt het ook door den han del gewaardeerd?" vroegen wij. „Uw eerste vraag kan ik geheel beves tigend beantwoorden. De regeling werkt voor Noord-Holland voortreffelijk, daar er gedurig groote partijen tuinbouwproducten door de klok worden gedraaid. Indien het in- en verkoopbureau er niet was, dan zou er reeds lang een chaos op de veilingen zijn ontstaan. Sinds 31 October 1932 zijn ruim 800 wagons van 10.000 kg. ter be schikking gekomen van het bureau. Het grootste gedeelte der producten moest, ge zien de enorme hoeveelheden, als veevoe der worden verkocht; maar toch is het kwantum, dat als menschelijk voedsel door instellingen ten behoeve van behoefugen werd gedistribueerd, zeer belangrijk Het grootste succes is wel, dat er tot op heden niet behoefde te worden vernietigd. En dit zij nadrukkelijk geconstateerd een en ander ging riet ten koste van den handel. Integendeel, de voordeclan van deze regeling zijn voor den handel grooter gebleken dan de nadeelen. Wij hebben er immers voor gezorgd, dat de producten niet „op straat werden gegooid". Natuur lijk zijn er wel kleinhandelaren, die bij voorbeeld naast het T.egar des He'Ls wark- Lon en dus schade leden. Maar ruim gezion en de groote lijn vasthoudend, moet men erkennen, dat de handel niet is gedu peerd; het is onze dagelijksche zorg om dit te voorkomen." „Welke producten krijgt het bureau het meest?" „Het grootste kwantum, dat doorgedraaid wordt, bestaat uit Deensche witte kool, een export artikel en roode bieten. Deze twee gaan dagelijks als het ware door onze handen „Hoe groot zou de steun zijn, als de regeering de werkzaamheden overnam?" „Ik heb wel eens vernomen, dat de re geering dan voor het geheele land twee tot drie millioen beschikbaar zou moeten stellen; maar zekerheid daaromtrent be staat nog niet; waarschijnlijkheid wèl!" Ingezonden Mededeeling. De winkeliers moeten steeds meer ruimte in hun winkel vrij maken voor „1, 2, 3". Steeds meer menschen maken zich los uit de sleur om buitenlandsche wasch- middelen te koopen. Steeds meer menschen komen tot de overtuiging, dat „1, 2, 3" „Neêrland's zelfwerkend waschmiddel glansrijk de vergelijking met de duurdere producten uit het buitenland kan doorstaan. En het prijsverschil 5 cent op elk pak is toch belangrijk. Gebruikt U al „1, 2, 3"? Zoo niet, probeert het dan direct, U zult er bij blijven. Zooals U weet kost „1, 2, 3" slechts 17 cent per pak. Vijf boerderijen een prooi der vlammen. Gisternacht omstreeks half drie brandden op Leughen, gemeente Mierlo, twee boerderijen af van de heeren A. van Noyen en Verhoeven. Beide verbrande huizen zijn slechts ma tig verzekerd. Oorzaak onbekend. Gistermorgen om half acht is te Mierlo opnieuw brand uitgebroken, thans in de boerderij van landbouwer W. van Breugel. In een oogwenk stond alles in lichte laaie. De boerderij is slechts laag verzekerd. Ook hier is de oorzaak onbekend. Te 'HerveldAndelst zijn gisternacht twee boerderijen afgebrand. De eerste brand brak uit bij de familie R., waar alles verloren ging. Tegen den morgen brak op nieuw brand uit in den schoorsteen van de behuizing der familie W. Spoedig stond het geheele huis in vlammen. De kinderen konden slechts met moeite worden gered. Niet bestelde Nieuwjaars kaartjes. Door den directeur van het postkantoor te Nijmegen was ontdekt, dat in de jongste Nieuwjaarsdrukte door tij delijke postbestellers vele kaartjes niet waren bezorgd. Dezè week heeft men nu in een der buitenwijken van Nijmegen in een plantsoen een groote hoop kaartjes en brieven gevonden. De politie werd gewaarschuwd. Vier verdachte hulpbestellers werden in verhoor genomen. Een hunner werd als de schul dige aangehouden. De man ontkende ech ter. Thans heeft de justitie zich met het geval bemoeid. Luciferfabriek door brand verwoest. Uit Huil (Quebecc) wordt gemeld: De fabriek „Ca nada Match Company" is geheel door brand verwoest. Vier jonge meisjes wer den gedood en 15 gewond, terwijl 20 an deren worden vermist. Tumult op een verga dering. In de Harmonie te Groningen werd gisteravond een bijeenkomst gehou den van de afd. Groningen van den Alg. Ned. Fascistenbond. De zaal was tjok vol en tot de toehoorders behoorden een groot aantal communisten en socialisten. Gedurende de redevoeringen werd zoo nu en dan „Rood front" geroepen en gepro testeerd, doch over het algemeen was het toen stil. Toen echter aan het einde van het eerste deel van den avond het Wilhel mus werd gezongen, hief een deel van het publiek de Internationale aan, waarte gen een ander deel het Wilhelmus zong of hoera riep. Dit was het sein tot een hevig tumult. Een jeugdig communist klom op het balcon en riep: „Rood front!" waarop ook in de zaal van vele zijden deze woorden werden geschreeuwd en herrie werd gemaakt. De politie, die in grooten getale aanwezig was, greep echter spoedig in en zette de onruststokers bui ten de deur. Toen echter bleek, dat in de zaal de spanning te groot was, werd het debat, dat het tweede deel van den avond zou vullen, afgelast, waarna de bezoekers langzamerhand afdropen. („Tel.") Alcoholvergiftiging. Twee leden van de bemanning van het Antwerpsche Rijnschip „Fraternité", schipper v. d. K. en de matroos W. d. V., beiden Nederlanders, die zich te Zee- brugge, waar het schip lag, hadden be dronken, zijn het slachtoffer geworden van vergiftiging door overmatig gebruik van alcohol. De V, is overleden; v. d. K. kon, dank zij geneeskundige hulp, in het leven worden gehouden. Moeder en twee kinderen ernstig gewond. Op den Heuge- merweg te Maastricht is gisterenmiddag de 27-jarige mevrouw R., die zich met haar beide kinderen, naar den dokter be gaf, door een auto aangereden. De wagen week uit voor een kind, dat uit eén woning kwam loopen en onverhoeds den weg over stak. Moeder en kinderen werden ernstig gewond. Mislukte rol« Drie avontuur lijke Russumsche jongens van 17 h 18 jaar hebben in België ondervonden, hoe streng de douane-beambten daar optreden. Verleden Zondag hadden zij bij een autoverhuurinrichting te Bussum een wa gen gehuurd, om zooals zij voorgaven een uitstapje te maken naar Arnhem. In ge dachten hadden zij echter een reis naar Spanje uitgestippeld. Bij het Belgische plaatsje Hoogstraten passeerden zij met hun auto ongehinderd de grens en zij dachten reeds veel bereikt te hebben. De douane-contröle is daar echter in het plaatsje zelf gevestigd, zoodat de drie toegangswegen daarheen vrij zijn. Bij het douane-kantoor eindigde de avontuurlijke tocht. De douanen hielden de auto aan en nu bleek, dat de jongens niet in het bezit waren van de vereischte triptieken. Voorts bleken de jongens bij zich te hebben twee dolken en een alarm pistooltje en dit was aanleiding om het onfortuinlijke drietal in arrest te stellen en de auto in beslag te nemen. Zij werden gedetineerd in Turnhout. Intusschen werd naar de Bussumsche politie het bericht gezonden, dat drie Bus sumsche jongens gearresteerd waren we gens „het smokkelen van vuurwapenen". Inspecteur de V. toog dadelijk naar Bel gië en nam den jongens een verhoor af, waaruit bleek, dat van zulk smokkelen geen sprake was. Intusschen zal voor de jongelui nog wel een veroordeeling volgen, terwijl de eige naar van de auto zeer veel moeite zal heb ben om zijn eigendom terug te krijgen. Duizend kuikens omge komen. Gisterenmiddag is brand ont staan in de hokken van het hoenderpark „Beppy", onder Leeuwarden. Meer dan duizend kuikens kwamen in de vlammen om. Voorts is een groote hoeveelheid ge reedschappen en voer een prooi der vlam men geworden. DUITSCHLANDS AGRARISCHE „POLITIEK". Het orgaan van den Aartsdiocesanen R.-K. Boeren- en Tuindersbond schrijft „Als een donderslag bij helderen he mel heeft het bericht der verhooging der invoerrechten op eieren en kaas in Duitschland in onze kringen groote op schudding verwekt. De Invoerrechten op eieren veertien maal verhoogd, die op kaas, vergeleken bij 15 Febr. drie maal. Practisch is invoer in Duitschland met zoo hooge invoerrechten niet mogelijk. Het is met kaas en eieren nog weer erger geworden dan met de boter. Het eenige lichtpuntje is, dat namens onze regeering de volgende week weer besprekingen te Berlijn worden gevoerd over een te slui ten handelsverdrag. Al zijn de vooruitzichten op gunstige resultaten dezer onderhandelingen wel zeer slecht, nu de Duitsche icgeering ge meend heeft deze verhoogingen te moeten afkondigen, wij hopen en vertrouwen, dat onze onderhandelaars volmacht krijgen, de Duitsche Regeering mee te dcelen, dat, zoo de Duitsche Regeering op deze wijze voornemens is onzen export te belemme ren of onmogelijk te maken, slechts één antwoord is te geven: n.l. gelijksoortige belemmeringen van den Duitschen export naar ons land. In dit stadium helpt geen verweer meer tegen Duitschland van organisatie of per sonen met een boycotbeweging. Hier moet worden verwacht, en is noodzakelijk, dat onze regeering zich verzet namens geheel ons volk. Het gaat om de vraag, of wij zullen zijn of niet zijn." N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest handel v.h. S. M. Boogerd in liquidatie. Bovengenoemde N. V. in liquidatie zal op 1 Juni a.s. een vierde of slotuitkee- ring doen van f 10 per aandeel. N.V. Bank voor Schouwen en Duiveland. In de op Zaterdag 11 Maart gehouden jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders van de N. V. Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee werd de Balans en Winst- en Verlies rekening over 1932 goedgekeurd. Besloten is van de netto-winst ad f 23551,30 toe te voegen aan het Fonds voor Personeel f 3000 en over te bren gen naar het volgend jaar f 4772,88. Het dividend is bepaald op 12 pet. Dhr A. Ribbens werd als commissaris herkozen, terwijl tot vijfden commissaris werd benoemd dhr Jhr A. van Gitters te Amsterdam. De groote tentoonstelling te Parijs. Zoo juist teruggekomen van de groote tentoonstelling te Parijs, wil ik daarvan eerst een en ander vertellen alvorens weer in het gewone kippenprogramma te ver vallen. De tentoonstelling is in allerlei op zichten interessant, daar zij een enorm aantal dieren omvat, daardoor een der grootste in Europa is en tevens is zij de centrale tentoonstelling van geheel Frankrijk. In ons land worden de ten toonstellingen door bepaalde vereenigin- gen uitgeschreven, zooals Ornithrophilia in Utrecht en Avicultura in Den Haag of R. P. K. V. in Rotterdam. In Duitsch land is het evenzoo en wordt bijv. de onlangs door mij beschreven tentoonstel ling tijdens de „Groene Week" te Berlijn uitgeschreven door de Berlijnsche Ver eeniging Cypria. In Frankrijk zijn ook verscheid ie plaatselijke tentoonstellingen doch daar naast staat de groote, internationale show te Parijs, uitgeschroven door de Centrale Vereeniging voor Pluimveeteelt in Frank rijk, Hieraan werken tallooze vereen'i- gingen mede, en zoo telde ik voor deze 66st3 tentoonstelling, gehouden geduren de zes dagen (1621 Februari) niet min der dan 49 groote vereenigingen, die me dewerken, naast nog 43 zoogenaamde special clubs, die dus voor een bepaald soort pluimvee ijveren. Niet minder dan 6500 dieren waren dit jaar aanwezig; de tien hoofdprijzen hebben een waarde van 5000 francs, en daarnaast zijn er 60.000 francs aan klas se-prijzen en honderd eere-prijzen van 100 francs benevens 200 medailles. Een aardig bedragje dus aan prijzen. Verle den jaar bedroegen de uitgaven 430.000 francs en de inkomsten 453.000 francs, dus bleef nog een flink batig saldo over. Dit is werkelijk voor deze tijden, waar de meeste tentoonstellingen nadeelige re sultaten opleveren, een schitterend suc ces. 't Aantal bezoekers is ook enorm groot. De ruimte om ze te ontvangen is er ook naar. Feitelijk is het een groot terrein, overdekt met glas, want de ruimte is te groot om van een eigenlijke zaal te kun nen spreken. Bij een lengte van 350 M. en een breedte van 100 M. bedraagt de oppervlakte 35000 vierkante M. Het groote nadeel van dit glazen- en ijzeren constructiewerk is de koude, die niet te verdrijven is, de tocht aan alle deuren en niet minder den zandbodem. De kippen maken zelf al stof genoeg, doch de zandbodem in een tentoonstellingszaal is iets verschrikkelijks voor de opposan ten die daar hun materiaal neerzetten. De tentoonstelling is echter geweldig po pulair in Parijs en door de geheele stad heen ziet men de reclame biljetten, even als op de stations der ondergrondlijnen. De Metro in Parijs is op zichzelf een we reld apart, die mij steeds weer om zijn onbegrijpelijk gemak en toch geweldige ingewikkeldheid imponeert. Ook Berlijn heeft zijn Untergrund, evenals Londen, doch deze zijn voor den vreemdeling be trekkelijk moeilijk te gebruiken, terwijl men in Parijs vanaf den eersten keer dat men er komt, absoluut niets meer be hoeft te vragen. Men koopt aan den in gang zijn kaartje voor ongeveer 10 cent en nu kan men desnoods den geheelen dag onder den grond blijven en honderden kilometers afleggen op ojk traject dat men maar wil, niemand bekommert zich daar om. Bij den ingang bekijkt men even den plattegrond, zoekt de lijn uit die men hebben wil en nu kan men verder niet meer missen tenzij ja, tenzij men bijv. niet weet, dat „sortie" uitgang be- teekent. Ik heb het verhaal gehoord van iemand, die zoo uit de hinnenlanden van Rotterdam avergeplaa.tr1 naar Parijs, nog nooit een woord Fransch gezien, die zich in de Metro gewaagd had en er niet weer uit kon komen. Steeds weer hekjes en gangen, niemand, dien hij den weg kon vragen, tenslotte half dol van angst en moeheid neergezegen op een trap, geen raad meer wetend, tot een vriendelijke dame, die wat Duitsch sprak, hem aan zijn verstand bracht, dat, als hij de bord jes met „sortie" erop maar volgde, hij di rect weer buiten was. Van de Parijsche Metro gesproken! Elke paar minuten een trein van vijf wagons, ieder voor ongeveer 120 men schen. Als men dan bedenkt, dat men soms vanaf de Place de Concordi in het centrum van Parijs naar de Porte de Versailles, waar de tentoonstelling ge houden wordt, haast geen plaats kan krijgen, dan begrijpt men meteen, hoeveel menschen zoo'n metro alleen al aanvoert. En dat is nog maar alleen de onzicht bare stroom onder den grond, die als 'n zwarte, levende slang den tunnel uitkomt en na het bezoek der tentoonstelling den anderen tunnel weer ingaat. Ca c'est Parijs! De tentoonstelling is grootsch maar ook mooi en interessant. Niet alleen tralies met veeren of pelsdieren er achter, ook flinke bloemperken met Hollandsche hya cinthen en tulpen, groote volières met prachtige fasanten, pauwen, zelfs reeën en op het gebied van kamersiervogels on gelooflijk mooie collecties. Daaromheen gegroepeerd sierlijke stands van voeder handelaren, broedmachine-fabrikanten, pluimveefokkerijen en een soort markt- kraampjes met allerlei soorten snoep goed, dranken, belegde broodjes enz. enz.; ik zou haast zeggen, een dorado voor den Parijschen burger, die daar met vrouw en kroost eens komt genieten van wat de pluimvee- en konijnenwereld voor moois bieden kan. De Parijsche burger houdt veel van zijn duiven, konijnen of kippetjes en komt in drommen opzetten om de schoono die ren hier te zien. Dan het aardige idee om de mooiste dieren van elk soort een eereplaats te geven in den breeden middengang. Hier en daar een kooi op een tafel, waarin de mooiste kalkoen, duif, konijn of kip van een bepaald ras. Zoo zag ik een kalkoen, die wel er n struisvogel leek, zoon groot beest was 't, en een Poolsche duif, die er verschrik kelijk uitzag, omdat bij deze stomme die ren de omgeving van snavel en oogen be dekt moet zijn met een soort voerenlooze huidwoekering, die op wratten gelijkt en haast snavel en oogen onzichtbaar maakt, Werkelijk mooi van leelijkheid. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 9<>j te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. vm Uitg.: N.V. Uitgev Emergo" ter exploit Bureaux Lang Tolofo Postclióque e Bijkantoor MiddelIr Directeur-Hoofd Zij, die zich tege blad abonneeren, Maart verschijnend Hoog hef ge Minister Deckers Eerste Kamer de b verdedigd op een sociaal-democraten was. Krachtig sloeg de Hij kwam er ron regelen worden ge: een selectie v personeel. Bij leen geplaatst wor men mag aannemen, len begrijpen en da geest bezield zijn. Hef gezag handhaafd en e mee gehouden word spreker, de heer Ki dat als de mobilisa partij, die zal bean en dienstweigering. Uit zu'ike uitlatin lutionaire ka D. A. P. Van zulk e tairen geen lid zijn betreffende verbod noemd, maar, aldu pen op het leger en verdienen, het lege noemen en er zelf al uitmaken, dat is ge De roode heeren toen de Minister a~ Geen wonder. Zij hun rijk op de vloot Hun hoop is nu o zingen gevestigd. Wij vertrouwen e landsche volk zal i gevaren er van de dreigen en dat het uitspreken voor de gezag. Een groot we Dr I. H. J. Vos woord gevoerd voor de afdeeling van de te Haarlem. Er werd daarbij oefend op de regee Zij heeft, aldus niets gedaan ter bes listische politiek. Neen, dan wist h' „In plaats van he loozensteun moet o werkverschaffing w moet een groot w maakt, waardoor ti gebied dat verantw krijgen. Er is een ring van bruggen bossching: er kan v den gedaan. En vo gelen worden getroff jeugd. De regeering schoten." Een groot werkpl Groote woorden e Waar zijn de libe Het was dezelfde voren heftige criti steunmaatregelen vo He productie z moet worden v e r i ring had den steun hier werd speciaal g de zuivel en de vark loeren. M.a.w. de regeeri ten toezien dat het onder gaat en van de werkloosh toeneemt. Ea dat spreekt d werkplan! Groote woorden, n Gnze Zeeuwsche intusschen met de ui beralen voorman re Een nieuw ontw MacD Het plan, dat Ma. ontwapeningsconfere gerust, zooals hij ze Hoofdgedachten 1. een ontwape worden in het levw preciesen tijd van v° 2. de conventie -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6