Dr. H. COLIJN Kerknieuws. Gemengd Nieuws Rechtszaken Berlijnsche Brieven Tel 9 Hi is nummer één op de candidateniijst der Anti revolutionaire partij in Zeeland. 1 H# zorgen dat het gesprokene duidelijk te verstaan is. Zoo mogelijk zal de heer Colijn ook deze vergadering enkele ©ogenblikken toe spreken. Kaarten voor deze vergadering worden verkrijgbaar gesteld bij de bestuursleden der plaatselijke kiesvereenigingen, en zoo mogelijk ook aan de zaal. Men zal echter verstandig doen hierop niet te wachten, maar tijdig de benoodig- de kaarten aan te vragen. Aangewezen voor waarnemend kantoorhouder van het hulppost-, tele graaf- en telefoonkantoor te Oude- lande met ingang van 16 Maart a.s. de adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst W. F. van Vliet van het postkantoor te 's Gravenhage. 15 GENT PER DAG voor het huren van een nieuwen stofzuiger. J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Smokkelaar doodgescho ten. Tusschen Philippine en Bouchaute is een berucht smokkelaar J. K., die met een auto goederen van Nederland naar België trachtte te vervoeren, nadat reeds zijn auto was stukgeschoten, zelf door een kogel van een der douanebeambten ge troffen. Hij was onmiddellijk dood. Driewegen. De raad vergaderde Dins dag. Alle leden present. De verordening Winkelsluitingswet wordt gewijzigd. De rekening Burg. Armbestuur over 1932 wordt goedgekeurd in ontvang met f 5796.62V2 en in uitgaaf met f 4816.93%, alzoo met een goed slot van f 979.69. Dit goed slot is aanmerkelijk minder dan over 1931, toen het f 2234.25 bedroeg, en wel door velerlei buitengewone, uit gaven. In de commissie voor steunverleening wordt in de plaats van N. Slaakweg, die heeft bedankt, en met het oog op het ver zoek van den Minister van Binnenl. Za ken, om meer leden uit het gemeentebe stuur te benoemen, benoemd dhr P. Koe man. Het nieuwe verlaagde tarief voor de straatverlichting wordt goedgekeurd. Om trent de brief van Ged. Staten over de zitdagen van uitwonende ambtenaren zal worden bericht, dat de zitdagen van den burgemeester in overeenstemming met de wet zijn, terwijl omtrent den uitwonenden ontvanger zal worden bericht dat het met het oog op de geringe werkzaamheden eiken Zaterdag in de gemeente zitting houden voldoende is. Tholen. Gisteren is door schipper Baay. pachter van de weervisscherij aan het einde der Eendracht, de eerste Zeeuw- sche haring aangevoerd. De vangst was evenwel tot heden zeer gering. Volgende week zullen de Thoolscbe botvisschers, nu met 15 Maart de vis- scherij weer is opengesteld, ter botvangst uittrekken. Reeds eenige weken terug is door eenige visschers op opengestelde perceelen getracht of de botvangst ging, doch de resultaten waren, dat slechts eenige kilo's gevangen werd. Waar het voor de visschers dezen winter zeer slecht was, is het maar te hopen, dat straks de botvisscherij gunstige uitkomsten geeft. Moeilijkheden bij de Vlis- singsche veiling. Wij lezen in „Het Volk": De gemeentelijke Groente- en Fruitvei ling heeft begrijpelijkerwijze ook te kam pen met de benarde tijdsomstandigheden. Doordat de export naar Engeland vrijwel stil ligt is de omzet belangrijk minder dan vroeger, terwijl voor de aangevoerde producten veel minder wordt betaald. Kon de exploitatie vroeger al reeds moeilijk sluitend worden gemaakt, de laatste jaren was dit geheel onmogelijk. Teneinde de noodzakelijkheid van deze instelling na te gaan vonden verleden jaar besprekingen tusschen de commissie voor de groente- en fruitveiling en de telers en kooplieden plaats. Men kwam ten slotte overeen de veiling niet op te heffen, doch men meende het onverant woordelijk te achten om met tekorten van vijf zesduizend gulden per jaar verder door te gaan. Een nieuwe regeling werd getroffen, die zoowel van telers als koop lieden grootere financiëele offers vergde. Deze regeling werd door den raad voor den tijd van een jaar vastgesteld en in de voorlaatste zitting als definitief inge voerd. De leurders kunnen zich met deze re geling echter niet langer vereenigen, om dat ze hun te zware lasten oplegt, aldus hun argument. Zij hebben een en ander aan het ge meentebestuur kenbaar gemaakt, dat echter geen groote tegemoetkoming kan geven, daar het tekort over 1932 ook we derom in de duizenden loopt. De groenteboeren meenen echter dat een andere regeling wel mogelijk is en spraken af niet meer op de veiling te koopen. Dit nu gebeurde gistermiddag. Voor de aangevoerde groente en fruit meldden zich maar enkele koopers (on derkruipers) aan, terwijl het overgroote deel weigerde de producten te koopen. Hoewel we toe moeten geven, dat het voor de groentehandelaren ook geen gou den tijd is, zullen deze toch moeten beden ken, dat het bestaan van de veiling groo- tendeels hun belang is en niet maar een belang voor de burgerij. Deze laatste kun nen de tekorten opbrengen en zouden zeker zoo goedkoop van handelaren buiten het veilingsverband kunnen koopen. We gelooven dan ook, dat het einde der veiling zeer nabij is, daar het voortbe staan van een dergelijke instelling voor onze gemeente en zijn inwoners hoogstens een nadeel is. 't Komt ons gewenscht voor, dat nu te vens eens de noodige aandacht aan het in het leven roepen van een groentemarkt wordt besteed. Wij zijn er van overtuigd, dat ook hier te stede een dergelijke koop plaats een reden van bestaan zal hebben. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJsselstein A. M. den Oud sten te Elburg. Bedankt voor Oppenhuizen G. van Veld huizen te Hantum. Voor Rijsoord H. W. Lovink te Gramsbergen. Evang. Luth. Kerk. Drietal: te Monnikendam-De Rijp, mej. L. C. Dufour te Groede, cand. Th. Schar- ten Jr te Zeist en K. H. Wallien te Weesp. DsM. B. Verkerk, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Oude-Tonge, vroeger te Tholen, hoopt Woensdag 29 Maart a.s. zijn 25-jarige ambtsbediening te herdenken. COMMUNISTEN EN SOCIALISTEN. Wij hebben reeds eenige malen de aan dacht gevestigd op de pogingen, die wor den gedaan om te komen tot samenwer king van Communisten en Socialisten. In verband daarmede schrijft thans de „Standaar d": „Socialist en Communist beginnen te spreken over gezamenlijke actie. Wibaut schreef reeds, dat, als men op het eind doel lette, vergeefs naar het verschil tusschen Socialisme en Communisme zou worden gezocht. Natuurlijk verrast zulk een verklaring op zichzelf niet. Verrassend is alleen, dat men er nu mee voor den dag komt, na jaren lang die overeenkomst naar den achtergrond te hebben gedrongen en de aandacht te hebben gevraagd voor het verschil in methode. Alle deze dingen intusschen roepen om verhoogde waakzaamheid en verhoogde inspanning onzerzijds, willen we, te mid den van ons volk, de plaats behouden die wij thans innemen en die we in het alge meen belang moeten b 1 ij v e n innemen. Hoe grooter de gisting binnen en bui ten onze grenzen, hoe kloeker onze hou ding behoort te zijn, hoe vastberadener ons optreden, hoe krachtiger onze actie Op onze Deputatenvergadering werd de toestand zoo juist aangevoeld: tegenover de groote spanningen van dezen tijd moe ten alle andere kwesties als klein wor den gezien, en dus naar den achtergrond worden gedrongen. Houde die geest aan tot de laatste mi nuut vóór het sluiten van de stembus. Daarna eerst rust! TWEEDE KAMERVERKIEZING. Gisteren is alsnog in kieskring XII (Middelburg) ingeleverd een lijst van de Nationale boeren-, tuinders- en midden standspartij met de volgende candidaten: 1. A Braat, Den Haag; 2. A. Fikse, Bar- neveld; 3. J. Barendregt, Amsterdam; 4. Mr C. Vervoorn, Herwijnen; 5. J. S. Magnin, Wijk bij Duurstede; 6. J. C. Sin gels, Woudenberg en 7 W. van Riemsdijk, Uzendoorn. Totaal zijn er alzoo 21 lijsten ingeleverd met totaal 292 namen. Dus keuze genoeg. In de gisteren vermelde lijst zijn een tweetal vergissingen geslopen, die her stelling behoeven. Op de lijst van de R.-K. Staatspartij komt als no. 4 voor M. J. M. van Poll, Helmond, de volgende candidaten moe ten dan elk een nummer hooger hebben. Het totaal aantal namen is 10. Op de lijst van Het Nationaal Verbond Plicht, Orde, Recht, moest 6 zijn H. E. Dijken, Loosdrecht en dan de volgende genoemde personen 7, ten Brugge Cate; 8. Stahle; 9. A. E. Wunnink (J. J. Wun- nink vervalt). De verder volgende num mers waren goed. Alleen no. 14, Reyn- houdt, woont niet te Amsterdam, doch te Amstelveen. P. Z. E. M. MEDEDEELINGEN. Noord groep. Met de besturen der polders Vier Bannen van Duiveland en den Dreischorpolder zijn onderhandelin gen loopende betreffende de electrificatie van de stoomgemalen dier polders. In vele gemeenten werden lezingen be treffende het electrisch koken met daar aan verbonden demonstraties gegeven. Deze lezingen mochten zich in een groote belangstelling verheugen. Het totaal aantal afnemers volgens het vastrechttarief bedraagt in de Noordgroep thans 834. Het aantal aansluitingen, dat op 31 December 1931 ca. 4600 bedroeg, was op 31 December 1932 tot ca. 4900 gestegen. De toename was dus ca. 300; in 1931 was de toename van het aantal aansluitingen ca. 700. Middengroep. In het jaar 1932 werd rond 5000 K.W.U. aan stroom min der geproduceerd dan in het voorafgaande jaar. 'In deze crisis mag een zoo geringe teruggang nog als een verblijdend teeken gelden, te meer daar de industrie rond 800.000 K.W.U. minder afnam. De terug gang in het verbruik door de industrie is dus vrijwel gecompenseerd door het ver bruik van de gewoon licht-, vastrecht- en speciaal vastrechtverbruikers. Het aantal dezer verbruikers vermeer derde met rond 2300, waarvan 1500 ge- Wione verbruikers waren, 600 gewoon vastrecht en 200 speciaal vastrechtver bruikers. Momenteel (begin Februari 1933) be trekken 2581 afnemers den stroom vol gens het vastrechttarief. In het afgeloopen jaar werden drie ge meenten geëlectrificeerd en werd een 38- tal garantieleidingen buiten de kommen in verschillende gemeenten aangelegd. Thans blijven in de Middengroop nog 3 gemeenten te electrificeeren, namelijk Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath; de electrificatie van de gemeente Krab bendijke is in uitvoering; de voorberei dingen om te komen tot de uitvoering der electrificatie van de gemeenten Waarde en Rilland-Bath zijn in een vergevorderd stadium. In aanleg en voorbereiding zijn de ga rantieleidingen Wissenkerke, Kamper land, Lewedorp, 's Heerenhoek, Nieuw- dorp, Driewegen, Abeele en Westkapelle. Het electrisch koken wint voortdurend veld. Zuidgroep. De overname van het laagspanningsnet Breskens, dat tot dus verre door de N.V. Van Melle's Confec tionery Works aldaar werd geëxploiteerd, kwam tot stand. Plannen worden uitgewerkt en onder handelingen worden gevoerd om te ko men tot de electrificatie van diverse buurtschappen. Ook in de Zuidgroep werden in vele Gemeenten lezingen en demonstraties be treffende het electrisch koken gegeven en ook hier trokken zij allerwegen zeer veel belangstelling. Het totaal aantal afnemers volgens het vastrechttarief bedraagt in de Zuidgroep thans 2627. Het aantal aansluitingen, dat op 31 De cember 1931 ca. 8800 bedroeg, was op 31 December 1932 tot ruim 9600 gestegen. De toename was dus ca. 800; in 1931 was de toename van het aantal aansluitingen ca. 2500. In deze cijfers zijn de aantallen aan sluitingen van overgenomen netten be grepen. Bij vergelijking ervan dient der halve in aanmerking te worden genomen, dat in 1931 meer netten werden overge nomen dan in 1932. DE TOEPASSING VAN DE TARWEWET Onder het hoofd „Waarom zoo barsch?" schrijft „De Standaard": De toepassing der Tarwewet valt op één cardinaal stuk tegen. En wel wat betreft de ons inziens on redelijke bepaling, dat de steun verbeurd wórdt, indien meer dan een derde van de oppervlakte van het bedrijf voor tarwe- bouw wordt benut. Sommige deelen van ons land, wij den ken bijzonderlijk aan deelen van Noord- Holland en Groningen, komen daardoor in groote moeilijkheid. Sinds jaren her toch is in die bedrij ven regel, dat meer dan een derde van het areaal voor den tarwebouw in ge bruik is. De bijzondere vruchtbaarheid van den bodem is oorzaak, dat de eischen der vruchtwisseling voor die wijze van be bouwing geen beletsel vormen. Alleszins redelijk ware geweest dat de eisch van een derde niet werd gesteld voor die bedrijven, waarvan kan worden aangetoond, dat zij reeds in vroeger ja ren boven dit maximum uitgingen. Die redelijke eisch evenwel werd niet vervuld. Het minste, dat nu nog mocht worden verwacht is, dat althans in deze streken eenige soepelheid bij de uitvoering zou worden betracht. Ook die eisch schijnt niet in vervulling te gaan. Naar hetgeen ons ter oore komt, wordt een draconische toepassing voorbereid, waarbij alle mildheid zoek is. Het boerenerf mag niet worden mede- gerekend bij de vaststelling van de groot te van het bedrijf. In een geval, dat 90 A. te veel bezaaid was, werd de eisch van uitploegen gesteld. Hard is dergelijke toepassing in de ge vallen, waarin jaar op jaar de tarwe hoofdproduct was en gelegenheid tot an dere rationeels bebouwing ontbreekt. Die narigheid drukt te meer, waar deze boerderijen, gelijk in Nood-Holland, in den omtrek van groote steden gevonden worden en hooge arbeidsloonen moeten worden betaald. Moet nu werkelijk zoo barsch worden opgetreden? Al heel spoedig zal toch naar alle waar schijnlijkheid nationale productie van tarwe veel sterker dan nu plicht zijn. Waarom dan nu gevestigde verhoudin gen, die den nieuwen toestand het best voorbereiden, verstoord? Kan hier de strenge eisch van het for malistisch recht niet met een weinig bil lijkheid worden gemengd? Geen extra Invoerrecht op eieren In Engeland. Naar de „Daily Express" van gezag hebbende zijde verneemt, bestaan er geen plannen voor het leggen van een extra invoerrecht op buitenlandsche eieren in Engeland. De staking te IJmuiden. Gisteravond is de eerste stoomtrawler de „Knikker IJ. 4" naar zee vertrokken. De geheele Zuidzijde der Visschershaven was door een sterke politiemacht afge zet, zoodat het vertrek zonder incidenten plaats had. De politieboot R, P. 1" heeft het schip tot aan de pieren uitgeleide ge daan. Over het vertrek van een anderen reeds gebunkerden trawler is nog niets bekend. Na het krachtdadig optreden van de politie, in den loop der vorige week is het thans rustig. Gevaarlijk goudvervoer in Amerika, Het terugvloeien van goud naar de banken houdt in geheel Amerika aan. Particulieren ondervinden hierbij echter vaak groote moeilijkheden, daar de ban dieten van deze goud-transporten op de hoogte zijn en er op ieder uur van den dag op uit zijn om hun slag te slaan. Het publiek begint hiermede echter reke ning te houden. Zoo trad dezer dagen een man een bank te Chicago binnen met een fotografietoestel bij zich. Onmiddellijk kwamen de portiers op hem af, om hem mede te deelen, dat fotografeeren in de bank niet geoorloofd was. Glimlachend opende de man zijn camera, die een groote hoeveelheid gouden munten bevatte. Op deze wijze had hij ze zonder gevaar voor bandieten veilig naar de bank kunnen terugbrengen. Gisteren is abusievelijk gemeld, dat Mr J. W. Goedbloed is beëedigd als Rech- ter-plaatsvervanger. Dit moet zijn: Kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Goes. O. S. P.-e r gestraft. Voor den po litierechter te Amsterdam stond een dia mantslijper wegens opruiing terecht. Hij zou, colporteerende met „De Fakkel" op Zondag 26 Februari in de Groote Wit- tenburgerstraat, door een megaphoon hebben geroepen: „Arbeiders er zijn mi nisters en Kamerleden, die uw kamera den vermoorden! Vermoordt gij deze mi nisters en Kamerleden!" Verdachte ontkent deze woorden te hebben gebruikt. Wel heeft hij geroepen: „Arbeiders protesteert tegen den moord in Indonesië. Er zijn ministers en Ka merleden: die uw kameraden vermoor den. Protesteert daartegen!" Twee agenten, die den verdachte heb ben gearresteerd, verklaren evenwel, de woorden „vermoordt gij deze ministers en Kamerleden" te hebben gehoord. Mis verstand is volgens hen uitgesloten. Uitspraak: een maand gevangenisstraf. NOODKREET UIT WEST-FRIESLAND. De gemeentebesturen van 50 West- Friesche dorpen hebben het volgende adres gezonden aan minister Verschuur: De vijftig Westfriesche gemeentebestu ren kwamen gisteren opnieuw in nood- vergadering bijeen, om zich te beraden over de te nemen steunmaatregelen voor de tuinders, die in oogenblikkelijken nood verkeeren. Ter vergadering bleek, dat verschillende onzer gemeentebesturen hun wettelijken plicht tot armenzorg niet of totaal on voldoende nakomen. Tuinders zonder middelen of crediet worden in enkele ge meenten nog geholpen met contanten voor levensonderhoud, varieerende van f 4 tot f 7 per gezin en per week. In vele gemeenten worden ze afgescheept met een paar bons voor levensmiddelen of zelfs totaal aan hun lot overgelaten. Ons herhaald verzoek aan uw ambtge noot van Binn. Zaken om de menschen tijdelijk in steun te nemen tezamen met de gemeentebesturen of de armenkassen en crisiscomité's zoo noodig te subsidiee ren, is vorige week beslist afgewezen. De eenige steunvorm, dien het departe ment ons laat en waarmede dezen winter met succes gewoekerd is, n.l. de werkverschaffing, biedt thans aan de z.g. zelfstandigen geen voldoende hulp kans meer, omdat de extra werkobjecten (baggeren, diepspitten e.d.) vrijwel zijn opgebruikt en het gewone seizoenwerk den tuinder voor den vollen langen dag op eigen akker opvordert. Wanneer men mocht verwachten, dat door het uitblijven van de middelen tot allernoodzakelijkst levensonderhoud, een automatische productiebeperking of ver laging van productiekosten zou intreden, blijkt deze verwachting, aan de feiten en ervaring getoetst, foutief. De tuinders, aan hun lot overgelaten, zullen zich liever laten uithongeren dan het rampspoedig, zwaarbelast maar be mest en verzorgd bedrijf met de daaraan verbonden herstelkans, prijs te geven. Liever gaan ze nu reeds met tekort aan voedsel 10 a 12 uren op hun akker ploe teren, liever aanhooren ze de dagelijksche jammerklachten in het gezin over voedsel tekort en dreigende leveranciers, dan zich als werkloos tuinbouwarbeider in steun of werkverschaffing een minder kommervol bestaan te zoeken. Om de noodige productiebeperking, ver andering van cultuur of verlaging van productiekosten te bereiken, zal een betere weg gekozen dienen te worden, die sneller en minder martelend werkt. De Tuinbouwsteunwet 1932 was een stap in de goede richting. Nu echter gebleken is, dat de richtprijstekorten belangrijk hoo ger zijn dan het geraamde bedrag van 5 millioen, veroorloven wij ons in aanslui ting met ons schrijven van 7 Februari 1933, opnieuw een beroep te doen op de welwillendheid van Uwe Excellentie. Nu op aanvullende hulp van uw ambt genoot van Binnenl. Zaken in steunvorm niet valt te rekenen, hebben de 50 West friesche gemeentebesturen ons opgedragen, om Uwe Excellentie nogmaals met gepas- ten nadruk te verzoeken, om onverkorte en vooral ook snelle uitkeering der richtprij zen ingevolge de tuinbouwsteunwet 1932 door te voeren. Het gevolg hiervan zal DE ANTIREVOLUTIONAIRE CANDI- DATENLIJST IN ZEELAND. De Antirevolutionaire candidaten in Zeeland zijn 1. H. Colijn, Den Haag, 2. J. J. C. van Dijk, Den Haag. 3. Chr. van den Heuvel, Heemstede; 4. L. F. Duymaer van Twist, Den Haag. 5. J. Schouten, Rotterdam; 6. Mr J. A. de Wilde, Den Haag. 7. C. Smeenk, Arnhem. 8. H. Visscher, Huis ter Heide. 9. A. Zijlstra, Groningen. 10. H. Amelink, De Bilt. 11. C. S. van Dobben de Bruijn, Bode graven. 12. J. Terpstra, Den Haag. 13. C. van der Zaal, Deventer. 14. P. Wielinga, Utrecht. 15. A. A. L. Rutgers, Paramaribo. 16. T. A. van Dijken, Den Haag. 17. P. A. Schwartz, Krabbendijke. 18. J. W. van 't Hoff, Sint Laurens. 19. J. A. Dominicus, Wemeldinge. 20. W. den Boer, Zierikzee. voor tuinbouwend Westfriesland zijn le. Dat de meeste tuinders dan tot oogst 1933 hun gezinnen zullen kunnen voeden: 2e. Dat tal van arbeiders, die nu we gens gebrek aan contanten worden afge wezen, in het tuinbouwbedrijf zullen wor den opgenomen; 3e. Dat er weer eenige middelen komen te rouleeren onder de middenstanders, zoodat ook deze bevolkingsgroep lucht krijgt; 4e. Dat de meeste gemeentebesturen in hun taak zoover worden verlicht, dat zij de groep overblijvende slachtoffers gemak kelijk kunnen overzien en waar noodig, helpen. ZWART-WIT-ROOD. Wie den 9en November 1918 te Berlijn woonde, zal het beeld nog in zijn herin nering dragen, dat hem tijdens de om wenteling door het Brandenburger Tor geboden werd: van den zegewagen, die de trotsche poort der Berlijnsche via triumphalis tooit, hingen vijf, zes bloed- roode vlaggen naar beneden als symbool van den Duitschen broederoorlog. Men kan begrijpen, dat zij, die met heel hun hart aan de historie van hun vaderland zijn blijven hangen, jubelen, nu dit No- vemberspc-ok door den lentewind der na tionale herleving is weggevaagd. Het is de verdienste van rijksminister Goering, een ervaren frontofficier en oorlogspiloot, dat hi] als een zijner eerste daden de zwart-wit-roode driekleur in eere hen stelde. Alle officiëele gebouwen, welke in dienst staan van het rijk, den staat of de gemeente, werden door S.A. en Staal- helm-mannen bestormd en wie het waag de, zich tegen den volkswil te verzetten, werd gedwongen, van het hijschen der zwart-wit-roode driekleur getuige te zijn. Hier en daar moest hij zelfs toezien, hoe de zwart-rood-gouden vlag verscheurd en verbrand werd onder het gezang van na tionale liederen. Voor het Virchow-ziekenhuis sloeg ik zulk een spontane gebeurtenis gade; Alt- Moabit was tot dusver een wijk, waar overwegend socialisten en communisten wonen; in het Firchow-ziekenhuis zijn in de verschillende afdeelingen vele jood- sche artsen werkzaam; het personeel be hoort voor een goed deel tot de socialis tische vakvereenigingen. Niettemin was van verzet geen sprake, uit alle hoeken en gaten kwamen de bewoners te voor schijn, volgden den gang van zaken met groote oplettendheid en toen de zwart- wit-roode vlag op het dak gehescheii werd, zongen allen met ontblooten hoofde het Duitschland-lied. Onwillekeurig houdt men zich onder de gegeven omstandigheden met de geschie denis der Duitsche vlag bezig en gaat men ze na, dan wordt men gewaar, dat in een geordenden staat ook dit volks opwindend vraagstuk langs nuchter aan- doenden juridischen weg geregeld wordt. In het eerste nummer van het „Bundes- Gesetzblatt des Norddeutschen Bundes", verschenen te Berlijn den 2en Augustus 1867, leest men over de grondwet van den „Norddeutschen BAid", onderteekend door koning Wilhelm van Pruisen en Gr. v. BismarckSchönhausen als artikel 55 den zin: De vlag der oorlogs- en handels- marine is zwart-wit-rood. Een verordening voor de koopvaardijschepen volgde den 25en October 1867. Bismarck zelf heeft toen hij ziet voor goed uit het politieke leven had teruggetrokken over de geschiedenis van den Noordduitschen Bondsbanier een en ander verteld: hij kreeg als bonds kanselier de opdracht, voor een gemeei- schappelijke vlag te zorgen: hij stelde kleuren zwart, wit en rood voor, daar dit geval niet slechts de beide kleurt van Pruisen, zwart-wit, maar tevens wit-rood der Hanseaten en van Holste^ die naast Pruisen de machtigste scheep' vaart hadden, vertegenwoordigd zoude- zijn. Hij herinnerde den koning er aai dat de oude Brandenburgsche vlag c spronkelijk wit-rood was, totdat zij na W bewind van den Grooten Keurvorst PF initiatief van Pruisen door zwart-witvï vangen werd. Uit het verslag van Bismarck kan ®s" afleiden, dat hij dit alles als een do en door nuchtere ambtelijke aangekf® heid beschouwde. Hij wist uit ervan® wat imponderabiliën zijn en hing me' hart aan de traditie van Pruisen, Bf denburg en den Waterkant. Hij °ntw' zoodoende een fraaie, vroolijk en vrien lijk aandoe] taat var zij moest dij overen, wa al lang bezl Even nu bondsbanleif rijk bij triomflieder leest men rood. Toen I voor de ont| men welisv peren, maar gelegd. Dien 16dó men het me en de oud| staten hadd Zoo bleef vlaggelied Weiss-Rot" componeerdJ riteit eerst t| De toenms marekSchd nings opdra| gelijkheid: naar de „Dl goud. Uit eeif zijner tijdgel kleuren in rj Duitsche leg om koos hij Zwart-rood Duitsche ste| kleur er in de tegenstanj smadelijk scholden I een historiscl „Burschensclf in Jena Juli haar driekleif „Burschenscll en Treitschkl deze drie k| aan „Lützov De uniform zwart met gl vérs. Weldra! oude banier slagen Duitscl bool voor del 1848 waai| barrikaden va[ van Sleeswijl ken werd zij een rol in der Zuid-Duitsche schappelijke de Dui-tscher I in Hessen nia zien! Toen del wilde niemanj goud weten. Op de Natil mar werd zj Hindenburg, rood zijn vad^ als een -erfer Met belzieij drie kleuren nationaal-socil bracht: een hakenkruis op om te begrijpd op alle officieel naast elkaar zon. Wat eem het tolparlemel heid geworder den in Deutscll wij allen gedef couplet van de feiten der Zum letzten Zum Kampfe Bald (flatffernl Die Knechtsch| Berlijn, Maa Brand LAGE ZWAI uur is brand ui[ Toekomst II, 3 alhier. Het vuu snelheid uit enL bouwschuur val van Lage Zwall loos tegenover f de brandweer vl Toen deze echtT verscheen, viel I vlasfabriek en grond toe afgJ kilo's vlas zijn] een luxe en eeif Ook landhouwm appelen werden Het -vee is gerei de vlasfabriek, eigenaar af. AMSTERDAll uur is het K.l vogel" van «Schl ken. Aan boordl voor BandoengJ kg. lading en 9 wordt. lerlar DUBLIN. In «hg van den IeiL ontwerp tot afsl trouw aan de I 'egen 16 stemm] Een voorstel opnieuw aan dei het onderwerp] overleg tusschen sche regeering nomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2