lage ieheeren- leeding eerste blad. w van melle's koek, overal verkrijgbaar! >1 DONDERDAG 18 MAART 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND in Oranje", Goes. >n, enz. I verkocht tegen Ten. B.v. jenjas of as 470 JAARGANG - No. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De muizen gaan knabbelen. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie ©ze verdach- van de ran ken is, dat de ebbenden wa- iefschrij- ie Gerecbtsbof tgezet van de ikschen predi- erdacht brief- nhoud te heb- jtuigenverhoor al één maand arrest wijzen. SBERICHT. d van 16 Mrt: stelijke wind, waarschijn- i|k iets zach- ag 3 u.: |3 u.: 703. pers: min. tstrooier J. DE NOOD, pal verkoopen ÏITZEN, een 60, 70. 80, 90 130, 35, 40, 45 elljke IVlanu- i, Wollen- prachtige jmantels en lig Vitrages Werkmans la rti kelen, |>eden, Das- irs, enz. lette Over leden, Tafel len doch alle or dit seizoen ft plaats: 15, Donderdag Vdag 18 Maart li 1933 leen opgeld. 3N: JE te Kapelle Ingaande: [■AND, JAND, Ger. Wave- ppgaaf van 2 Jporuitbetaling lm. 20 Maart jNotaris VAN met scheur- Zaadeggen 4- koop, groot© b, Middelburg Uitg.; N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque on Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën .30 een' per regel. Ingssondea mededeelingen 60 cent per regel. Kleins Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In sommige politieke kringen begint men zich ongerust te maken over de groote belangstelling die er overal in den lande is voor het optreden van Dr H. Colijn. Gevoeld wordt in breede kringen dat we in dezen verwarden tijd noodig heb ben mannen van stavast waarvan men verwachten kan dat ze met krach tige hand het gezag zullen handhaven, de ontredderde financiën zullen herstel len en het mogelijke doen om ons econo misch leven zooveel mogelijk uit zijn ver val opheffen. Nationaal herstel is noodig. En daarom richt zich veler oog op de nationale figuur bij uitnemendheid, Dr H. Colijn. Zelfs „Het Volk" is er van onder den indruk gekomen. „Wij hebben rekening te houden, schreef dit roode orgaan, met den groo- ten invloed dien Colijn zich ook buiten zijn partij verwierf; wij mogen ons niet ontveinzen, dat hij voor velen „de man van den dag is." En inderdaad vele staatsburgers die overtuigd zijn dat in deze troebele tij den een krachtige regeering een landsbelang van de eerste orde is, zien met vertrouwen op tegen den leider dep A.R. partij die aan ons land reeds onschatbare diensten heeft bewezen. Maar nu komt de politiek aan het woord. In liberale kringen begint men zich ongerust te maken dat ook vrijzinnige kie zers zoo verstandig zullen zijn aan Dr Co lijn hun stem te geven. En nu beginnen de muizen te knabbelen en wordt getracht deze groote figuur met allerlei kleine middelen naar beneden te halen. De N. 'R. Crt. bevatte een giftig stukje, dat moest dienen om aan te toonen, dat Colijn toch eigenlijk maar een slappe figuur is en dat bedoelde dezen stoeren strijder voor 's lands behoud, belachelijk te maken. „Hij bekoort zoo heette het aan 't slot zelfs de oude dames." En de „Middelb. Crt." was er natuur lijk als de kippen bij om dit artikeltje over te nemen. Als altijd moet men ook hier weer den treurigen moed, die de liberale pers aan den dag legt, „bewonderen". Men weet tocb zeer goed, dat men in den korten tijd, dat Colijn aan het bewind was van libe rale zijde al het mogelijke heeft gedaan om hem bij zijn herstelpogingen te belemme ren? Dat de liberalen, toen het ging om het financieel herstel, altijd en altijd te gen waren? Onde Minister Colijn, en ook later Als de „Midd. Crt." er behoefte aan heeft, willen we wel helpen haar geheu gen een weinig op te frisschen. Maar dat is nog niet alles. Toen in 1925 de stemming over het gezantschap bij het Vaticaan de kans gaf Minister Colijn ten val te brengen, wa ren de liberalen gaarne van de partij om mee te helpen deze groote figuur te doen tuimelen. Nog kort geleden heeft het liberale „Vaderland" over dit treurige bedrijf zijn afkeuring uitgesproken. En toch heeft men nu den treurigen moed, Colijn bespottelijk te maken, om dat hij niet gedaan heeft, wat hij had willen doen. Wij zullen deze politieke muizen maar stilletjes laten knabheen. Er is in deze critieke tijden wat an ders en wat beters te doen. Met kracht roepen wij allen, die het wèl meenen met de belangen van land en volk toe: Helpt mee: de gezagondermijnende invloeden met beslistheid te weerstaan; onze ontredderde financiën te herstel len; ons economisch leven zooveel mogelijk uit zijn verval op te heffen; de ramp der werkloosheid met kracht te bestrijden. Stemt straks op Dr H. COLIJN! De toestand In Oostenrijk. De door Dr Straffner tegen gistermid dag bijeengeroepen vergadering van den nationalen raad werd reeds te 5 minu ten over half drie geopend. De leden der sociaal-democratische fractie en van de grootJDuitschers waren voor het grootste gedeelte reeds tegen kwart over twee in de zaal aanwezig. Kort daarna, waar schijnlijk door het vroege verschijnen van deze leden verrast, arriveerden een hon derdtal politiemannen en rechercheurs in burger en bezetten alle ingangen naar en deuren van de zittingszaal. Van het bureau was niemand aanwe zig, noch de beambten en boden, noch de stenografen. Twee afgevaardigden wer den derhalve door Straffner direct na de opening tot notulisten benoemd. Uitvoerig schilderde Straffner de ge beurtenissen, die tot de crisis hadden ge leid, terwijl hij ook den juridischen kant van de zaak uiteenzette. Hij had deze zitting bijeengeroepen, om de bereidheid tot daden van het parlement te toonen. Hij zou spoedig het tijdstip van de vol gende zitting bekend maken. afzetting te komen. Anderen versperden den toegang tot hun woningen zoodanig, dat de politie met brandladders door de ramen met geweld naar binnen moest dringen. Uit het onderzoek bleek, dat in een aantal woningen blijkbaar nog voor het begin der huiszoekingen belangrijk mate riaal in de kachels verbrand is. Het onderzoek van het materiëel op het politiebureau zal geruimen tijd in beslag nemen, daar ettelijke vrachtwagens vol documenten naar het bureau werden ge zonden. In de huizen der wijk vond men voorts talrijke wapenen, o.m. revolvers, dolken, ploertendooders, gummistokken en sabels, alsmede groote hoeveelheden opruiende geschriften, documenten, een aanplakbil jet der communistische partij en een groot aantal roode vlaggen. Beperking verbouw van tarwe. President Roosevelt zal bij het Congres voorstellen indienen tot hervorming van de farmers-wetgeving en tot oplossing 1 van het werkloozenvraagstuk. De werk bazen zullen vooral bij het aanleggen van bosschen en bij de openbare ondernemin gen van de verschillende bondsstaten te werk worden gesteld. Amerika zal den tarweverbouw beper ken en hoopt dat andere landen dit voor beeld zullen volgen. Hierover zijn reeds besprekingen met eenige buitenlandscbe regeeringen aan den gang. Wat de tarieven-politiek betreft is Roosevelt voorstander van verlaging der hooge tariefmuren en hij hoopt, dat op de economische wereldconferentie over- Het blad publiceert vervolgens een sta tistiek waar uit blijkt, dat de Nederland- sche uitvoer zich in het afgeloopen jaar vergeleken met 1931 naar Duitschland het gunstigst 'heeft ontwikkeld en dat omge keerd Duitschland het sterkst wordt ge troffen door de invoerbepalingen van Ne derland. Nederland heeft dus niet de minste aanleiding zich tegenover Duitsch land als handelspartner te beklagen. Het blad schrijft vervolgens o.a., dat de Duitsche invoer uit Nederland vergeleken met het vorig jaar in 1932 als volgt is ge stegen; eieren met 19 pet., vet met 64 pet., spek met 49 pet., talk met 6 pet., roode kool 25 pet., witte kool met 105 pet., savoye kool met 31 pet., tomaten met 28 pet., uien met 44 pet., druiven met 56 pet. en appelen met 165 pet. De Angriff concludeert, dat de maatregelen van de rijksregeering dus niet alleen een noodzakelijkheid op oeco- nomisch gebied waren, ze waren ook bil lijk ten opzichte van de handelspolitiek. Wijziging Indische tari8fwet. In het verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Indi sche tariefwet juichen verscheidene leden het toe, dat ondanks den ongunstigen fi- nancieelen toestand wordt voorgesteld het invoerrecht op katoenen garens te doen vervallen. Zij waren van oordeel, dat door dezen maatregel o.a. de inheemsche weef nijverheid zal worden bevorderd. Ingezonden Mededeeling. Van het gewelddadig verhinderen van afgevaardigden om de zittingszaal te be treden zou hij overeenkomstig paragraaf 76 van de strafwet procesverbaal opma ken. Toen Straffner verklaarde, dat de zit ting gesloten was, klonk luid applaus en verlieten de afgevaardigden de zaal on der het geroep van „hoch" op de repu bliek en op Straffner en onder den kreet: „Weg met de dictatuur, weg met de put- schisten!" Na afloop der zitting werd den afge vaardigden medegedeeld, dat hun heden gehouden zitting door de politie verboden was, daar zij onder de bepalingen der nood-verordening inzake de wet op de vereenigingen valt. Het parlementsgebouw is later door de crimineele beambten na een bezetting van ongeveer drie uren vrij gegeven. Arrestaties van communisten in Tirol. Gisternacht is te Schwaz in Tirol een aantal huiszoekingen bij bekende commu nisten gedaan. In een woning, waar een aantal com munisten bijeen was, verzette men zich hiertegen. De gendarmerie moest de deur openbreken en pas toen de gendarmes met gevelde bajonet het huis binnendron gen, werd het verzet opgegeven. 32 per sonen werden aangehouden, waarvan 7 in arrest bleven gesteld. Een hoeveelheid wapenen, die, naar werd medegedeeld, voldoende was voor een bewapening van ongeveer 100 man, alsmede een hoeveelheid propagandas-ma^ teriaal, werd in beslag genomen. Uit de in beslag genomen stukken zou zijn gebleken, dat er een nauwe samen werking tusschen de communisten en de sociaal-democratische organisaties be stond. De ontwapeningsconferentie. De Engelsche delegatie deelt officieel mede, dat minister-president Mac Donald vanmiddag in de hoofdcommissie van de ontwapeningsconferentie een groote rede zal houden en aan de conferentie een nieuw ontwerp voor een algemeen ont wapeningsverdrag zal voorleggen. Het nieuwe Engelsche ontwapenings plan zou berusten op het oude Engelsche ontwapeningsvoorstel en zou een ver strekkende vermindering van alle bewa peningen eischen. D'e Engelsche aankondiging heeft in alle kringen der ontwapeningsconferentie groot opzien gewekt. Men verwacht thans binnen enkele da gen een belangrijke beslissing. Genève verkeeit thans weder in de grootste span ning. Razzia in de Berlijnsche kunstenaarswljk. De Berlijnsche politie heeft een groote razzia gehouden in een buitenwijk bij de Breitenbachplatz te Berlijn-Schmargen- dorf, in het Zuiden der stad. Deze wijk wordt meerendeels door kunstenaars be woond, die voor 75 pCt. aanhangers van het communisme zijn. Toen de bewoners bemerkten, dat er politiemaatregelen op groote schaal waren genomen, trachtten sommigen nog snel te vluchten en door de tuinen buiten de eenstemming tot stand zal komen in zake het tarievenvraagstuk. Groote werken bij de Duitsche Spoorwegen. In het voorjaar zullen de Duitsche spoorwegen op groote schaal beginnen met de vernieuwing en onderhoud van de spoorwegen in geheel Duitschland. Hier voor zullen ongeveer 70.000 arbeiders tij delijk in dienst worden genomen. Bovendien zullen bepaalde werkzaam heden worden aanbesteed bij particuliere ondernemingen, die daarvoor in totaal 20.000 arbeiders in dienst zullen moeten nemen, zoodat in het geheel ruim 90.000 arbeiders bij de rijksspoorwegen zullen worden aangesteld. Vernieuwd en zoo noodig hersteld zullen worden de rails, dwarsliggers, wegschoeiing en wisselin stallatie. Gandhi in vrijheid? Naar uit betrouwbare bron verluidt, zal het Witboek der regeering, dat mor gen zal worden gepubliceerd inzake de fe derale constitutie van Indië o.a. het vol gende bevatten: Het hoogerhuis van de Indische wetge ving zal bestaan uit 250 leden, waarvan de Indische vorsten er 100 zullen aanwij zen, het lagerhuis zal bestaan uit 375 le den, waarvan een derde deel, 125 uit In dische vorsten zal bestaan. Blijkens een nader bericht uit Bombay overweegt de regeering opnieuw de moge lijkheid, Gandhi en acht leden van het executieve comité van het congres in vrij heid te stellen, teneinde met hen bespre kingen te openen over het stopzetten van de beweging van lijdelijk verzet. Het staat echter hierbij vast, dat, wan neer deze besprekingen niet tot het ge- wenschte resultaat zouden leiden en het lijdelijk verzet niet zou worden opgeheven Gandhi en de acht leden van het congres wederom gevangen zouden worden gezet. Korte Berichten. Het Japansche ministerie van bui- tenlandsche zaken deelt mede, dat bij de laatste aardbevingscatastrofe in Japan 3915 personen om het leven zijn gekomen of vermist worden. Voor het herstel der geteisterde gebieden wordt een bedrag van 10.000.000 yen ter beschikking ge steld. De regeering van Thuringen heeft alle organisaties der communistische par tij verboden. Ook de bedrijfsraden, uitge- zonderd bij de spoorwegen en de poste rijen, zijn voorloopig verboden. Volgens bericht uit Dresden heeft de regeering van Saksen eenzelfde verordening uitge vaardigd. NEDERLANDSCHE UITVOER NAAR DUITSCHLAND. De Nationaal Socialistische Angriff, het orgaan van rijksminister Dr Goebbels, wijdde gisteren een artikeltje aan den Duitschen handel met Nederland. Het blad geeft toe, dat de toekomstige oecono- mische onderhandelingen met Nederland van de grootste beteekenis voor het Duit sche bedrijfsleven zijn. Overvloed van candidaten. Bij de gisteren gehouden candidaatstel- ling voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, welke op 26 April a.s. zal plaats vinden, is een recordaantal candi- datenlijsten ingediend. Niet minder dan 53 partijen en groepen zullen bij de a.s. verkiezing de stemmen van de kiezers vragen. Bij vorige verkiezingen, sinds de invoe ring van de evenredige vertegenwoordi ging, namen aan de verkiezingen deel: In 1918 32, in 1922 48, in 1925 33 en in 1929 36 partijen of groepen. Voor de in voering van de evenredige vertegenwoor diging bedroeg 't aantal partijen, dat aan de verkiezingen deelnam in 1913 9 en in 1917 15. Van de 53 partijen en groepen, die thans lijsten hebben ingediend, hebben in de ontbonden Kamer slechts tien (10) partijen 1 of meer vertegenwoordigers. Autobus over den afsluitdijk. De minister van waterstaat heeft thans aan de A. T. O. toestemming verleend om met bussen over den afsluitdijk van het meer Flevo te rijden. Steun aan den suikerbietenbouw. In zijn bevestigend antwoord op de schriftelijke vragen van het A.R. Tweede- Kamerlid Van den Heuvel, betref fende de indiening van wetsvoorstellen in zake steunmaatregelen voor den oogst 1933, deelt minister Verschuur o.a. nog mede, dat over den vorm, waarin voor den oogst 1933 steun aan de suikerbieten teelt zal worden verleend, nog geen be slissing is genomen. Het ligt echter in het voornemen der regeering den verbouwers van suikerbieten een prijs te waarborgen, welke bedraagt f 11 per 1000 kg. normale bieten. Levering van wapens aan oorlogvoerende landen. Op de schriftelijke vragen van den heer Albarda betreffende het spoedig nemen van maatregelen van regeeringswege ter verhindering van leveranties van wapens en munitie uit Nederland en Neder- landsch-Indië aan oorlogvoerende lan den, heeft Minister Ruys de Beeren- brouck het volgende geantwoord: Daar het aan de regeering bekend is, dat in en buiten den volkenbond inter nationaal overleg gaande is, ten einde te geraken tot het vaststellen van een ge meenschappelijke gedragslijn met betrek king tot levering van wapenen en muni- ties naar het Verre Oosten en sommige landen in Zuid-Amerika, acht de regee ring het oogenblik niet gekomen om tot bijzondere maatregelen ter zake over te gaan. Eerste Kamer, De Eerste Kamer heeft gisteren de be grooting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen na een kort debat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Geen slecht besluit voor Minister Terp- stra. Daarna is een begin gemaakt met de behandeling van de Dafensiebegrooting. Binnenland. Record-aantal Kamercandidaten. Minister Verschuur over den steun aan land- en tuinbouw. Buitenland. Beperking tarwe-verbouw in Amerika. De ontwapeningsconferentie. De toestand in Oostenrijk. ONTOELAATBAAR. Dat het begrip van „dienen der Over heid" niet slechts bij de Marine te wen- schen overlaat, maar ook in andere ge zagsorganen, zegt de „Standaar d", blijkt uit „De Politiebode" van 15 Februari j.l. We noteeren uit een artikel over: „Soli dariteit - loonsverlaging - georganiseerd overleg" de volgende uitdrukkingen: „Nog heeft het personeel (het personeel „in Overheidsdienst) niet gebeten, maar „laten de heeren toch bedenken, dat het „ook wel eens tergensmoede zou kunnen „wordenl" „Het is ook noodig als brood, dat de „geest van verzet vaardig wordt over ons, „opdat het nu eens eindelijk uit zal zijn „met het ons ontnemen van het hoog- „noodige". „Laten de machthebbers er voor zorg dragen, dat de ziedende ketel niet over kookt! „Zij zijn daarvoor verantwoorde lijk! Wij hebben hen gewaarschuwd!" En ten slotte: „ook onze dag zal ko men". „De Politiebode" is het orgaan van den Algemeenen Bond van Politie personeel in Nederland. En als er nu, als gevolg van zulke be dekte ophitsing, straks weer ongelukken gebeuren, dan wasschen zulke leiders na tuurlijk de handen in onschuld. Voorts komt dit alles uit een kring die, vergelijkenderwijze, van de cri sis nog nagenoeg niets heeft gemerkt. THEORIE EN PRACTIJK. S. D. A. P. en gezag. De roode pers protesteert tegen het feit, dat bioscoop-exploitanten te Amsterdam weigeren de film „Potemkin" in de hui dige omstandigheden ter vertooning af te staan. D.w.z. zich niet willen leenen voor een relletje tegen de regeering; daar het weer voor den dag halen van dit film beeld thans meer dan ooit zijn tendenz zou accentueeren: ondermijning van het gezag. Vlak onder het pruttel-stukske van de roode redactie volgt een mededeeling over amok-makende werklooze partijgenooten, die ontstemd waren over het uitreiken van een beperkt aantal bioscoopkaarten. Wij citeeren: Er hebben zich in het gebouw der A. J. G. aan de Prins Hendrikkade, waar werkloozenbijeenkomsten plaats vinden, enkele moeilijkheden voorgedaan, die er toe geleid hebben, dat gister in de och tenduren het gebouw ontruimd moest worden. Een aantal der jeugdige werk- loozen was al eenigen tijd rumoerig op getreden. Er was onder hen blijkbaar eenige ontstemming over het uitreiken van een beperkt aantal bioscoopkaarten. Toen deze ontstemming zich uitte door het door elkaar gooien van het meubilair, stoelen en damborden en ook enkele ta feltjes er aan moesten gelooven, waarvan er één van hoven naar beneden werd ge gooid, meende de leiding van het gebouw dat ingrijpen geboden was. Waar dit door redelijk verzoek niet meer mogelijk bleek, heeft een agent van politie op rustige tactvolle wijze de zaal ontruimd. De roode penvoerders, merkt de Maas bode hierbij, op, hebben tegen onder mijning van het gezag vooral blijkens hun jongste pennevruchten geen over wegend bezwaar. Maar men geneert zich blijkbaar niet, op datzelfde gezag een be roep te doen, als de praktiseering van de theorie door de eigen partijgenooten haar onhoudbaarheid demonstreert. DE SPREEKBEURT VAN Dr H. COLIJN Enorme belangstelling. Er is voor de spreekbeurt van Dr H. Colijn te Goes enorme belangstelling. De beschikbare plaatsen in de Geref. Kerk (meer dan 1100) zijn, zooals gemeld werd, uitverkocht en nog steeds komen nieuwe aanvragen binnen. In verband daarmee is thans besloten ook in het Schuttershof gelegenheid te geven den heer Colijn te beluisteren. Een telefonische verbinding wordt aange bracht, terwijl geluidsversterkers zullen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1