Alloop Verkoopinp en Aanbestedingen Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken Telegrammen. Financieële Berichten. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Rechtzaken Land- en Tuinbouw _.ider der P. a.s„ voor het id dhr A. H. alhier. lig had alhier b de Ghr. be- fhoollokaal is plaatst, waar en volop naar en goede ven- zijn keurig de oude ban- uit een hygi- >1 zeer verbe- kleintjes met dun schooltje |s waren pre- i o.a de heer lid van Ged. sr van "West- ïctrice van het (raadsleden K. ld. De burge- root, was door i. Na het ge- 68 10 ging rop heette hij de commissie el gepresteerd |gen van de te 'eerde daarna, iwaarschool is lij in herinne- lelk een toewij" 'erking hebben lom-Van West van Sighem. van de dames leiding van het genomen. In het Aeerende woor- Irhoud, die he- akt was. haar te staken, p nog eens de (chool kleefden, op het vrien- lokaal. an het gemeen- e in de kosten |d Spr. nog en- lazien van het 1 dat het aantal jieente bedroeg |dragen werden doch dat thans uit deze ge- fmet nog 5 van hoopte, dat de leun grooter zal .pte spr. ook, dat [geschaft zullen onderwijs ook den geest van [n, besloot Spr. lintjes een paar laarna 't woord. an groote vreug- tke vooraf is ge- epr. met 'Ds 'Reus Jeilijkheden op te |rgen zijn voorbij lortaan zitten in pkaal. Spr. is ten hngebrachte ver- kte zij op belang Jaidend onderwijs kitte zij woorden F voor het werk, fgheden verricht, Ier school. Sop weer een paar (teerd. Mdorp verklaarde pij de heropening ooi tegenwoordig ji. van de bewaar- iympathie gehad, wordt reeds aan- op God. Daarom Jne inzet voor het Jrensch, dat Gods |e rusten, besloot ,rd van dan'k aan eus met dankzeg- paarna namen de het keurig, met (n Ghannings, zou fvinden. De broers veel van elkaar, in den kring der nd, vader?" vroeg gewekt te kijken Et er ie "b wereld- f gehad, waarvan Est uit Londen be- Jotten, Hamisb" bewogen stem ■ggen, dat men er tg beeft, bet 10 te gissen, wat er ge- rond een voor piet zijn zonnige» Ee bleef zijn blik op [ergste, wat ik kan niet zoo heel mdheid is nog het- s. Hadden we A»' mee op te stijge waarover kolom- staan, dan zo» verongelukt was leren toch wel 2 laat je toch »°01 jlijke manier »aai Bijenkorf Goes, maakt de gekochte Gordijnen gratis guirlandes versierde Evangelisatielokaal, waar de bazar wordt gehouden. Dinsdagavond 7 uur werd deze bazar geopend met een rede door den burge meester, den heer Jhr Mr de Casembroot. Het verheugde spr. zeer, dat het bestuur der Vereen, er in geslaagd wan, de zoo hoog noodige verandering en verbetering in de bewaarschool aan te brengen. On danks den steun van 'het gemeentebestuur heeft het bestuur van de bewaarschool nog geld noodig. Spr. hoopte, dat velen door een kleinigheid te koopen, zullen mede werken. Nadat de Chr. Zangvereeniging, onder leiding van den heer Ventevogel uit Vlis- singen, een 5-tal liederen had gezongen, dankte Ds Reus den burgemeester voor zijn welwillendheid om de bazar te openen, en verder allen, die medegewerkt hebben aan deze bazar. Ook dankte spr. den verte genwoordiger van de firma 0. de Wiljes te Dordrecht, die zich gaarne bereid ver klaard had, gratis thee te leveren en te schenken a 10 cent per kopje, ten bate der bewaarschool. j Van de verschillende spelen werd een i druk gebruik gemaakt; ook was er veel lust tot koopen. Tholen. Dinsdag kwam de afd. Tboden van het Groene Kruis in jaarvergadering bijeen. Aanwezig waren 46 leden. Na ope ning door den voorzitter Dr Duinker werd medegedeeld, dat het bestuurslid Walpot voor herbenoeming niet meer in aanmer king wenscht te komen. De voorz. brengt hem dank voor het werkelijk vele goede, dat hij in het belang der vereeniging heeft gedaan. Uit de rekening en jaarver slag van den secr.-penningm. hoorden wij; dat de vereeniging 596 leden telt, en dat dit jaar 160 uitleeningen van mate riaal hebben plaats gehad. Door de zuster zijn bezocht 59 gezinnen met 64 patiënten en 4483 bezoeken en voor T.B.G. 22 gezinnen met 355 bezoe ken. Uitgezonden naar een vacantiekelo- nie werden 3 kinderen. Het resultaat was schitterend. Het bezit der vereen, bedroeg 31 Dec. '32 f 9689.37. De uitgaven over 1932 zijn f 3045.24, de inkomsten f 3085.89%, saldo f 40.65%. De begrooting werd vastgesteld op een ontvang en uitgaaf van f2595. De voorz. drong bij de aanwezigen aan, dat ieder voor zich zou trachten nieuwe leden te winnen en indien mogelijk de donatie verhoogen. Tot bestuursleden werden herbenoemd dhrn Dr Duinker en D. H. v. d. Velde, en in de vacature Walpot, na drie stemmin gen, de heer J. J. Kramer. De voorz. bracht hierna den heer Van Dijk, de bekende Thoolsche kunstschilder, dank, voor het schenken van het batig saldo der laatst door hem gehouden schil derijententoonstelling. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Drachten (Voorg. Evange lisatie), M. J. A. de Zwaan te Wamel. Bedankt voor Wilp, H. G. Groene- woud te Gelselaar. Geref. Kerken. Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel, H. W. Kroeze, cand. en hulppr. te Kampen en A. G. van Nood, cand. en hulppr. te Arnhem. Beroepen te Bozum: H. de Jong, cand. en hulppr. te Voorburg. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Woerden, L. Holtrigter te Maarssen en L. Kleissen te Vlissingen. Bevestiging en intrede. Zondag j.l. deed de heer H. Wolfert, theol. cand. bij de 'Geref. Kerk te Mariënherg zijn intrede met een predikatie over 1 Cor. 2 2. Als bevestiger trad op Ds S. Groene- veld te Terneuzen, die tot tekst had Hebr. 13:17. Pensioenraad Ned. Herv. Kerk. In plaats van wijlen mr dr C. F. Schoch te Amsterdam is benoemd tot voorzitter van den Pensioenraad der Ned. Herv. Kerk mr S. J. Hogerzeil te 's Gra- venhage. /ordt vervolgd') De Unie-collecte. De 54e Unie-collecte van de Unie een Schi iol met den Bijbel heeft over 1902 in totaa opge bracht f95.418.87. Sinds 1879, toen de eerste collecte gehouden werd is ir totaal gecollecteerd f 5.303.442.32^. Het vroege voorjaar. Een Medewerker van het „Hdbl." schrijft: De tien mooie dagen, die de volksmeteorolo- gie van Maart verlangt, maar die menige lentemaand niet kan opbrengen, zijn dit laar nu al binnen. Zooals reeds is mede gedeeld, is dit voorjaar vooral sterk in tegenstelling met 1932 en 1931. Dit kan hu nog duidelijk worden geïllustreerd door het feit, dat thans reeds op 11, 12 ®n 13 Maart de temperatuur te De Bilt des middags ook de 15 gr. G. (59 gr. F.) overschreden heeft. In 1932 gebeurde dat eerst op 28 April, bij een gemiddeld jaar °P 26 Maart. Het is dus dit jaar wel vroeg zoo warm geworden, maa? zeld zaam zijn deze temperaturen daarom nog Ernstig ongeluk in bios coop. Uit Mexico City wordt gemeld, dat te Ahuscaitlan in een bioscooptheater een ernstig ongeluk geschiedde, waardoor 31 bezoekers werden gedood en zeventig gewond. Een leidingdraad van het hoog spanningsnet brak n.l. door, kwam in aanraking met het metale hekwerk op de balustrade van 't balcon en maakte kort sluiting. Twintig bezoekers, die op de ijzeren balustrade leunden, werden op slag ge dood. Er ontstond een paniek, waarin ieder trachtte naar den uitgang te drin gen en vrouwen en kinderen onder den voet werden geloopen. De paniek maakte nog elf slachtoffers, terwijl in totaal een zeventigtal personen werd gewond. Volgens de jongste berichten zijn bij het ongeluk en den brand in den bioscoop te Ahualulca (Jalisco) 41 personen ge dood en 70 gewond; nog 18 worden er vermist. Lederwarenfabriek af gebrand. Gistermorgen is brand uit gebroken in de lederwarenfabriek van de firma Roorda nabij Harlingen. Het vuur, dat gretig voedsel vond in den grooten voorraad licht brandbaar ma teriaal, breidde zich snel over het geheele fabriekscomplex uit, hetwelk voorname lijk uit hout is opgetrokken. De brandweer slaagde er echter in het vuur tot de fabriek beperken. Deze is grootendeels uitgebrand en een groote voorraad lederwaren en materiaal, bene vens een aantal machines zijn verloren gegaan. Wapenvondst te Oss. Gistermorgen was de marechaussee te Oss aan het speuren naar gesmokkelde mar garine. Bij zekeren v. d. H. ontdekte zij geen margarine, doch wel een partij van ca. 170 Belgische revolvers, met daarbij behoorende munitie. Deze wapenen wer den in beslag genomen en tegen v. d. H. werd proces verbaal opgemaakt. Geen versch cadetje. De Tsjecho Slowaksche regeering laat thans 12 millioen brooden bakken, elk wegende 5 pond, welke gratis aan de werkloozen zullen worden uitgedeeld. Men hoopt, dat de 900.000 werkloozen hiervan 3 maanden kunnen eten, aange zien dit Tsjecho Slowaksche „Boeren brood" langen tijd bewaard kan worden, zonder oudbakken te worden. BEZUINIGING OP DEN KEURINGSDIENST VAN WAREN. De Centrale Commissie voor Bezuini ging, ingesteld door de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel te Haar lem, betoogt in een adres aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, dat be zuiniging op de uitgaven voor de uit voering van de Warenwet niet achter wege kan en mag blijven. Met groote teleurstelling heeft de Com missie vernomen, dat de regeering haar voorgestelde bezuinigingsplannen voor- loopig weer terugnam op grond van ge bleken ernstige bezwaren. Hjet daarbij door de regeering geopperde denkbeeld om de keuringsdiensten geheel op den ouden voet te handhaven en een deel van de kosten op handel en industrie af te schuiven, komt haar volstrekt onaanne melijk voor. Zoo wordt niet de noodzake lijke bezuiniging bereikt, doch vindt slechts verschuiving van lasten plaats. Door een doelmatiger wettelijke rege ling, gepaard gaande met een inkrimping van het aantal keuringsdiensten, is met veel minder kosten dan tot dusverre een zeker niet minder doeltreffend toezicht op waren te verkrijgen. De commissie is volkomen overtuigd van het nut van het tweeledig doel, dat de Warenwet beoogt, namelijk bevorde ring van de volksgezondheid en bestrij ding van bedrog. In de uitvoering vein zijn oogmerken is de wetgever in 1919 echter ten eenenmale tekort geschoten, omdat hij te veel heeft geregeld en de organisatie veel kostbaarder is opgezet dan noodig was. Een herziening van de Warenwet, die haar werkingsgebied tot bescheidener pro porties terugbrengt, zal tot belangrijke be sparing van kosten kunnen leiden. Maar zelfs, indien de Regeering over wegende bezwaren zou hebben tegen een beperking van het werkingsgebied der Wa renwet dan zouden zonder eenige wijzi ging in de tegenwoordige toepassing te brengen reeds belangrijke bezuinigin gen te verkrijgen zijn. En wel in de eerste plaats door de uitgaven voor salarissen belangrijk te verminderen. De vermindering van salariskosten is te verkrijgen 1. Door verlaging van de verschillende salarissen op zichzelf. 2. Door vermindering van het aantal ambtenaren, hetgeen, zonder eenig nadeel en zonder belemmering voor de toepassing der Warenwet mede te 'brengen, 'kan ge schieden door inkrimping van het aantal keuringsdiensten. Met zulke maatregelen dient echter niet te worden volstaan, maar eveneens moet zoo snel mogelijk een herziening van de Warenwet zelve, die haar werkingsgebied tot bescheidener proporties terugbrengt, worden tot stand gebracht, wat b.i. zeer goed kan, zonder dat de belangen van de volksgezondheid en de bestrijding van be drog bij den verkoop van waren ook maar in bet minst worden geschaad. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, In Uw blad van Zaterdag 11 Maart geeft U verslag van zitting en uitspraak inzake overtreding van de wet Arisenij- bereidkunst. Het lijkt mij niet ondienstig, ja zelfs zeer wenschelijk, om te trachten hier een juiste voorstelling van zaken te geven, aangezien men zeer licht zou kunnen denken, dat hier een ernstige overtreding had plaats gehad. Begin Januari werden in mijn zaak 2 recepten aangeboden. Om de aanbieders van dienst te zijn, lieten wij die beide recepten in een apotheek voor hun klaar maken, en gaven wij voorts de bedoelde zalven, zonder eenige verdienste, voor de daarvoor in de apotheek betaalde prijzen door! Er werd dus niets anders dan een dienst bewezen aan hen die mijn zaak be zochten! Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, A. C. VAN DER REST. Goes, 15 Maart 1933. EINDHOVEN. Dinsdagavond heeft op den Leendertweg 'n ernstig ongeval plaats gehad. De 15-jarige A. I., die met een vrachtauto meereed, trachtte onder het rijden het portier'te openen. Hij had daarbij het ongeluk uit den auto te vallen. Aan de gevolgen van een ernstige hersen schudding is hij eenige oogenblikken later overleden. SPAKENBURG. Hedennacht is brand uitgebroken in de Nederl. knoopen- fabriek, eigendom van de gemeente Bun schoten. Het gelukte aan de brandweer het vuur tot de cartonnageafdeeling en. de kantoorlokalen te beperken. Toch zal het werk aan de fabriek, waaraan 200 arbei ders werkzaam zijn, enkele dagen stop gezet moeten wordm. INNSBRUCK. In den afgeloopen nacht is de politieke toestand niet weinig ver scherpt. De landsregeering van Tirol heeft mededeelingen ontvangen omtrent de mobilisatie van de Soc. Dem. en repu- blikeinsche afweerkorpsen. In verband hiermede is de burgerwacht onder de wa penen geroepen. Op het gebouw van den Tiroolschen landdag is plaats gemaakt voor de opstelling van machinegeweren. PEKING. Berichten omtrent de ont scheping van Japansche troepen te Tang koe hebben groote opwinding veroorzaakt Men concludeert hieruit, dat Japan voor nemens is het eigenlijke China binnen te vallen. TOKIO. Officieel wordt het bericht, dat te Tangkoe Japansche troepen aan land zouden zijn gezet tegengespreken. BERLIJN. Er is thans een door den Rijkspresident en den Rijkskanselier on derteekend besluit verschenen, waarhij de vlag van de weermacht gewijzigd wordt. De Rijksoorlogsvlag zal de oude zwart-wit- roode vlag zijn met 'het ijzeren kruis in het midden. NEW-YORK. Gisteren trok een hevige wervelstorm over het oostelijk gedeelte van Tennesee. De tornado richtte in tal van plaatsen groote schade aan. Volgens tot nu toe ontvangen berichten bedraagt het aantal dooden 15 en zijn 45 personen gewond, waarvan 9 ernstig. NEW-YORK. Later ontvangen berich ten omtrent de orkaan, die Tennesee teis terde, spreken van 23 dooden en 200 ge wonden. Wisselkoersen. Amsterdam, 15 Maart, 2.30 u. Londen 8.548.59. Berlijn 59.0959.13. Parijs 9.75—9.77. Brussel 34.66—34.69. New-York 2.46'/u—2.46"/io. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. in oprichting, Goes. Ned. Handel Mij. Philips Gloeilampen G.B. Unilever Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel Corp. Koninkl. Petroleum Shell Union Amsterdam Rubber Ned. Scheepvaart Unie Deli Maatschappij Handelsverg. Amsterdam 5 pet. Nederland 1932 4)4 pet. Ned.-Indië 1928 4 pet. Nederland 1933 vorige koers 61X 111% 97 X 7Vi. 12% 27% 143 X 4% 54 X 50% 124 180 100% 89 X 99 heden 60 113X 98 X 71/» 13% 27% 145 4X 55 X 49% 123 X 182% 100% 90 99 X nieuwe conversieleening. Duitsche waar den waren zonder bepaalde tendenz. Heropening van beurs en banken in Amerika. Definitief is thans medegedeeld, dat de beurs te New-York heden, Woensdag, zal worden heropend. Nadat gisteren de banken in de twaalf Federal Reserve-districten geopend wen den en vandaag de banken, die bij clea- ring-instellingen zijn aangesloten in ca. 250 steden volgden, terwijl morgen nog andere banken hun loketten zullen her openen, zal het bankverkeer morgen we derom ongeveer normaal zijn. Het aantal heropende banken is heden reeds tot on geveer 2000 gestegen. De stortingen bij de banken blijven grooter dan de opvragingen. Minister Woodin verklaarde, dat de „angst-psy chose" geheel geweken was. Middelburg. Gedep. Staten van Zee land hebben heden aanbesteed het aan brengen en onderhouden van beplanting op den voortgezetten verbindingsweg West-Oost-Zeeuwsoh-Vlaanderen. Inschrijvers: P. Dees en Jos. de Maegt te Hontenisse f 6015 en f 5560; A. J. Cambier te Breskens f 5438; D. J. v. d. Have te Kapelle f 4092; P. van 't West- ende-v. d. (Dries te 's-Heer Arendskerke f 3975 en J. Nijsse te Kapelle f 3087. Bruinisse. Gisteren werd in het „Veer huis" te Zijpe door het bestuur van het Calamiieuize Waterschap Bruinisse aan besteed het herstel, de vernieuwing en bet onderhoud tot 30 April 1934 van de aarde, kram, rijs en steenglooiingswerken van de Waterkeering van bovengenoemd Water schap. Raming f 16000. Ingeschreven werd als volgtM. de Moor te Brouwershaven f 15300; A. J. Verjaal te Dreischor f 14995; J. en H. Stouten te Oosterland f 14900; B. Berrevoets te Serooskerke (S.) f 14800 J. Slager te Brouwershaven f 14700; L. van Popering te Bruinisse f 14569; Mars. Hoogesteger te Wemeldinge f 14465; Johs. van Vossen te 'St. Annaland f 14389; N. van de Linde te Scharendijke f 14300; F. van der Hulle te Oosterland f 14050; J. Verheijke te Ellewoutsdijk f 13966; C. v. d. Panne te Scharendijke f 13949v. d. Klippe te Vlissingen f 13880; Mars. van de Velde te Bruinisse f 13480. MIDDELBURG. Bevallen: G. van Bel- zen, Theune, 2 z.; N. Goedhart-Dekker, d.; M. P. Hardon-Haartsen, d. Overleden: J. D. H. A. Koevoets, 49 j., geh. met W. de Feijter; M. P. Huijsman, 46 j. ongeh. d.; G. de Maillie, 75 j., geh. met A. de le Lijs. GOES. Opgaaf van boter- en Bierhan delaren: Boter 65 ct. per pond, Eieren f 1.80 per 100 stuks, Ganseieren 7 ets. per stuk. Handel zeer kalm. GOES, 15 Maart 1933. Spinazie 23-25, spruiten 16, snijsla 58, witlof 18, id. II 11-12, koolrapen 0.80, alles per 100 K.G. Bloemkool 11, Groene Savoye kool II 1.60-1.70, Bloemen 1, alles per 100 st. Prei 6, id. II 2, Rhabarber 5.70, Radijs 2.10-2.30, Raapstelen 1.30-1.60, alles per 100 bos. VLISSINGEN. Veiling van 14 Maart 1933. Uien 13, Spinazie 20—24, Sprui ten 19, Kleine Peeën 0,51, Witlof 6 15, Roodekool 4,55, Witte Boonen 2 ct., alles per Kg.; Savoyekool 1,5, Bloemkool 4 ct. per stuk; Radijs 2,53, Prei 0,50 ct. per bos; Peterselie 10 ct. per chipje; Boerekool 1, Kroten 1 per kist. Op de gisteren in het Veilingslokaal Warmoezierstraat 37—39 te Rotterdam gehouden veiling werden de volgende prijzen besteed: Kipeieren f2.20f3.50, Eendeieren f 1.90—f 2.35. Aanv. 185.000 stuks. In'af wachting van de opening der New- Yorksche beurs was de tendenz in onze markt vrij lusteloos. De beleggingsmarkt was voor Indische en Nederlandsche waarden vast. Het verluidde dat deze af- deeling gesteund werd met het oog op de Faillissement. Door de Rechtbank te Middelburg is heden fail liet verklaard: G. J. Louws, bakker te Goes, Kreukelmarkt 14. Rechtercommis saris Mr Th. Portheine, rechter. Curator Mr Ph. Hugenholtz, advocaat te Goes. Ter burgerlijke zitting van de recht bank te Middelburg werd beëedigd als rechter-plaatsvervanger bij die rechtbank dhr Mr J. W. Goedbloed, advocaat en procureur te Goes. Chr. Boeren- en Tulndersbond. Gewestelijke afd. Zuid- en Noord- Beveland. (Slot.) Bij de rondvraag geeft dhr J, de Feijter te Axel verschillende inlichtingen, over de wijze, waarop de afd. Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen als erkend handelaar de tarwe van haar leden afneemt en aan de Vita levert. Spr. geeft in overweging, dat de afd. Z.- en N.-Beveland ook tracht erkend te worden ais handelaar en aan de gestelde eischen daarvoor te voldoen. Als de organisatie optreedt als handelaar, zijn daaraan voor de leden en de organi satie directe en indirecte voordeelen ver bonden. Ook de heer G. P. Vogelaar Sr. is deze meening toegedaan. Het noodige crediet zal wel te krijgen zijn. Nadat hierover nog eenige bespreking is gevoerd, zegt de voorzitter toe, dat het Bestuur deze zaak spoedig verder zal be spreken. Hierna sprak de heer Jac. Biemond uit Bleiswijk (lid van het Hoofdbe stuur van den G. B. T. B.) over: „Crisis voor de veehouderij". Spr. gaf eerst eenige crisisbeschouwin gen in het algemeen. Deze crisis is een wereldontwrichting, echter niet ontstaan door gebrek. God heeft zóó ruim gezegend, dat er van alles overvloed is. Ook op internationaal, economisch gebied is de geldgierigheid de wortel van alle kwaad gebleken. Gouddorst is de diepere oorzaak van deze crisis. Toen in 1928 de crisis in ons land zich openbaarde, werd eerst de akkerbouw ge troffen. Later volgde de veehouderij. De veehouderij heeft na den oorlog niet de mooie resultaten van den akker bouw opgeleverd. Toen de crisis in den akkerbouw was ingetreden profiteerde de veehouderij wel eenigen tijd van de lage voederp rijzen. Nu is het echter alom crisis. Socialisme en communisme hebben hun geneesmid del klaar: een nieuw maatschappelijk stelsel. Het economisch liberalisme hul digt de leer van: ieder zorgt voor zich zelf en God voor ons allen. Daarnaast is er geen derde, een Christelijk stelsel. Maar 't Christendom werkt steeds verzachtend en beschermend in de bestaande verhoudin gen in. Dit deed het ook in de geschie denis. Daarom is sociale wetgeving waaronder ook de steunwetten behooren van Christelijk standpunt uit toe te juichen. Spr. behandelde nu de varkenswet en de crisiszuivelwet. De fout van vele theoretici is geweest, dat ze de veehouderij te eenzijdig op den export hebben gericht De veehouders, die voor het binnenland werkten, werden voor minderwaardig aangezien. Spr. vraagt zich .zelfs af, of het ook nu wel billijk is, dat ons Nederlandsche volk, dat zoozeer verarmt, zware lasten worden opgelegd voor hetgeen uitgevoerd wordt. Als er echter geen crisiszuivelwet was, zou de boterprijs (Leeuwarder noteering) nu 55 cent, en de melkprijs 2,17 X cent bedragen. Volgens spr. zou het beter zijn, een flinke belasting te heffen op de marga rine ten bate van de boter. Dan had het menggebod achterwege kunnen blijven. Naar spr. gehoord heeft, overweegt men nu maatregelen om alle in Nederland geproduceerde boter ook hier te laten consumeeren, door de boterprijzen te ver lagen, de margarine te belasten en de boterproductie in te krimpen. Inkrimping van het weiland en uitbreiding van het bouwland zou spr. juist achten. De groote moeilijkheid is de verminde ring van den veestapel. Spr. komt op tegen verbranding van het vee, zooals in Denemarken. Dan kunnen we het beter naar Rusland op crediet sturen! Een andere methode is: den toeslag niet meer te geven op 100 maar op de 80 der zuivelproductie van 't vorig jaar. De veehouders moeten dan weten, wat ze met het meerdere dan 80 doen. Komende tot de varkenswet, kan men zeggen, dat die niet noodig was geweest, mits er voor behoorlijke contingenteering was gezorgd. Er is in de varkenshouderij altijd op- en neergang geweest en het evenwicht zou wel weer zijn hersteld. Maar dan waren vooral de kleine var kenshouders te gronde gegaan. Daarom juicht spr. de totstandkoming van de wet toe, die bovendien de kleine boeren op de zandgronden steunt. Ook voor den rundveehouder is de var kenswet van indirect belang, omdat er altijd verband is tusschen rundvleesch- en varkensvleeschprijzen. Ten slotte besprak spr. de prijzen van de consumptiemelk. De theorie is, dat de prijs hiervan dien van de industriemelk volgt, maar de practijk is anders. Volgens spr. moet de consumptiemelk beter be taald worden dan de industriemelk. Het spijt spr., dat de goede regeling, die op 24 Dec. J.l. getroffen is, niet tot uitvoering gekomen is. Deze regeling kwam overeen met wat men in Walcheren wil. In dit verband critiseert spr. de samen stelling van de crisiszuivelcentrale. Hier in hadden de centrale landbouworganisa ties beter vertegenwoordigd moeten zijn. Spr. wekte ten besluite op tot krachtig maken van de landbouworganisaties. We moeten niet den moed laten zinken, maar tegenover God, de maatschappij en ons gezin onzen plicht getrouw vervullen, en daarbij bidden om Gods zegen. Op deze rede volgde een breedvoerige bespreking, waaraan deelnamen de hee- ren Van Oeveren, de Jager, Vogelaar, Zwagerman, Wisse en Karelae. (Dhr Zwagerman laakte, evenals dhr Biemond en dhr Wisse, de samenstelling van de crisisiuiveicentrale, waarin de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3